Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Gjirokastra dhe figurat e saj nga Marenglen Koēiu

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Gjirokastra dhe figurat e saj nga Marenglen Koēiu   Thu Sep 23, 2010 1:31 pm

Gjirokastra dhe figurat e saj

Libri monografik–shkencor i doktor Shyqyri Hysit flet pėr njė nga figurat mė tė
shquara tė patriotizmit dhe politikės shqiptare: Rauf Fico, i cili mbush 129
vjet nga lindja e vet.
Mė e rėndėsishme se kaq na duket jo pse flitet pėr njė shqiptar tė madh, pėr njė gjirokastrit tė
madh, siē qe Rauf Ficua, por pėr mėnyrėn se si ėshtė trajtuar. Autori nuk ka
asnjė ngarkesė ideologjike qė tė anashkalojė apo tė harrojė pjesė nga
aktiviteti i kėtij patrioti. Autori muk merr si tė mirėqenė ēdo deklaratė pa pasur vėrtetimin
disabu-rimor. Ky ė-shtė seriozitet shkencor.
Historia bėhet vetėm njė herė. Kėtė e thonė tė gji-thė, ashtu siē edhe thonė: por shkruhet qindra dhe mijėra herė. Dhe kjo e dyta ėshtė aq e rrezikshme, se u jep
tė drejtėn pseudoshken-cėtarėve historianė dhe shu-mė mė tepėr
politikanėve, qė tė deformojnė tė vėrte-tat historike e tė harrojnė apo tė
baltosin figura vėrtet tė mėdha, qė kanė qenė protagonistėt kryesorė pėr kombin
dhe pėr ngjarje qė kanė vendosur pėr tė ardh-men e kombit, janė gjendur nė
udhėkryq dhe s’kanė hezituar aspak pėr tė sakri-fikuar pasuri e deri nė
sakri-ficėn sublime…

Historianė tė vjetėr e tė rinj, por dhe shumė stu-dentė qė studiojnė nė fakul-tetin
histori–gjeografi, do tė mbrojnė tema pėr tituj shkencorė, tė shkruajnė
monografi, duke mbrojtur diploma e do tė hartojnė tema kursi pėr patriotė tė
shquar gjirokastritė e pėr ngjarje qė ose janė “harru-ar” ose janė shtrembėruar
me qėllim nga individė apo struktura. Dhe Gjirokastra ka shumė intelektualė
studi-ues.
Duke qenė metropol
i Shqipėrisė sė poshtme, ajo lidhte dy krahinat mė vitale tė Shqipėrisė, atė tė
Labė-risė dhe atė tė Ēamėrisė. Kėto nuk janė lidhje zako-nore, por janė lidhje
gjuhė-sore, lidhje historike…
Patriotėt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra dhe figurat e saj nga Marenglen Koēiu   Thu Sep 23, 2010 1:31 pm

gjirokastritė kanė qenė nė krye tė ēdo lėvizjeje, pėr tė mbrojtur e pėr tė
fituar lirinė. Njė kėngė e vjetėr qė ėshtė kėnduar dhe qė kėndohet:
“Kurvelesh e gegėri,
Ē’u mblodhėn nė Ergjėri”….
i takon Lidhjes sė Prizrenit, ku ishte dhe
vetė Avdyl Frashėri. Kush ishin pėrfaqėsuesit e kėtij takimi nga Gjirokastra
dhe zonat pėrreth? Asgjė nuk ėshtė shkruar. Shumė patriotė janė harruar fare e
shumė prej tyre patėn edhe njė fund tragjik. Ėshtė i njohur guvernatori i
Azerbaxhanit, Abaz Bej Gjirokastra, qė i takon fillimit tė shekullit XIX. Ai
ishte njė pronar i madh dhe i fali shumė dyqane Vakėfit, si dhe vendin dhe
ndėrtesėn e Prefekturės. Kafen e gjuetarėve ia fali Teqesė sė Zallit, qė e ka
edhe sot pronė tė saj. Kėnga popullore e Dalton :
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra dhe figurat e saj nga Marenglen Koēiu   Thu Sep 23, 2010 1:32 pm

“Ta ngjiti
Moska, ta ngjiti,


Abaz BEJ
GJIROKASTRITI.”


Ndėrsa i biri, Mehmet bej gjirokastriti, vdekur mė 1864, ka qenė diplomat i njohur dhe i
rėndėsishėm i Perandorisė OS-MANE.


Nė aktvitetet patriotike qė nė fillim tė viteve ’30 tė sheku-llit XIX del Kristofor Dilo.
Edhe mė herėt kemi patriotė gjirokastritė edhe nga Pėrmeti, Tepelena. Libohova,
Delvina, Konispoli etj. qė kanė njė aktivitet tė ngjeshur patriotik.
Rilindja si lėvizje e madhe kombėtare u pėrqafua dhe u bėnė gjirokastritėt protagonist.Bie
nė sy qė shumė pėrfaqėsues tė Gjirokastrės, tė cilėt pėrfaqėsonin metropolin e
Shqipėrisė sė poshtme, u lanė nė harresė, si Azis Efendi Xheko, Elmaz Efendi
Boci, Veli Efendi Harxhi (Veli Hashorva)Mufit bej Libohova, Jani Papadhopulli,
Syrja Vlora, Mit’hat Frashėri, Veli Kėlcyra, Femi Efendiu, Kristo Meksi,
Aristidh Ruēi nga Sheperi i Zagorisė, Veli Ruzhdia, Jakup Margellėēi. Azis
Antonati, Rexhep Demi dhe Avni Delvina.
Ēfarė patrioti ishte Azis Efendi Xheko? Qė
kur u arrestua nė Janinė, populli i Gjirokastrės mblodhi 300 napolona florin
dhe pagoi lirimin e tij, pa cenuar aspak aktivitetin e heronjve Bajo e Ēerēiz
Topulli; ėshtė e domosdoshme tė themi se mnė Gjirokastėr vepronin aktivistė dhe
ēeta tė tjera si ēeta e Hasan Xhikut dhe e Dino Ēiēos.
Shumė burra gjirokastritė kishin rrėmbyer
armėt pėr Pavarėsinė, si Aqif Karagjozi, Safet Selfo e Muzo Selfo, Rezmi
Karalli e Safet Karalli, Rezmi Kadare, Ferik Ēami, Turabi Mezini e Avni Mezini,
Selfo Ēoēoli etj, etj.
Familjet e mėdha kanė qenė nė vetvete
vatrat patriotike, ku edukoheshin patriotė e luftėtarė pėr atdheun, pa lėnė
mėnjanė aktivizimin e tyre. Lidhjet e tyre (gjaku e krushqie) janė vėrtetė
proverbiale. Familje si: omaratėt, Selfatėt, Ēiēajt, hashorvatėt,
kokalarajt,mezinatėt, xhangajt, shtinatėt, haskajt etj etj, pa ulur madhėshtinė
e familjeve tė tjera, nxorėn patriot tė shquar dhe heronj. Jo mė pak tė
shquar qenė patriot tė tjerė si Bame Mezini, ai qė ngriti flamurin nė
Prefekturė mė 1912; ndėrsa Hasan Xhiku e ngriti mė 4 dhjetor nė kala, kur u
largua batalioni turk, si Abedin Tushe, Agush Shtino, Hasan Babaēo, Bido
Sherifi etj.
Duhet tė jesh atdhetar i vėrtetė, qė pėr
lirinė e vendit tė humbasėsh pasuri kolosale si Myfit Bej Libohova qė i la t’ia
konfiskonte Perandoria turke, nėse nuk hiqte dorė nga idetė e tij pėr
pavarėsinė e Shqipėrisė.
Nė atė kohė ai ishte edhe deputet nė
Parlamentin turk sė bashku me Ismail bej Vlorėn dhe Hasan bej Prishtinėn. Myfit
bej Libohova fali truallin dhe ndėrtesėn ku ėshtė gjimnazi sot dhe dha dhe 5000
napolonė flori. Figurė tjetėr e rritur nė Gjirokastėr ishte dhe Javer bej
Hrushiti, biri i gruas nga Ēerkezia tė Maliq Pashė Libohovės, xhaxhai i Mufit
Beut. Kur motra e tij nė fillim rtė vitit 1913 (lufta ballkanike) qė ishte
gruaja e Sulltan Hamitit, e thirri tė shkonte nė Stamboll, ai u pėrgjigj: “Edhe
sulltan tė mė bėjnė, nuk e ndėrroj me Gjirokastrėn time.” Ky patriot i
madh nė vitin 1944 liroi nga burgu i Shkodrės 300 nxėnėsit e
gjimnazit qė do tė shkonin nė kampet e pėrqendrimit nė Gjermani, duke vėnė nė
rrezik veten familjen, u pushkatua nė vitin 1945 nė grupin e parė prej 17
vetėsh, ku ishte edhe Bahri Omari, kunati i Enver Hoxhės. Coptimi i trojeve
shqiptare nuk mund tė kalonte pa kundėrshtinė e patriotėve gjirokastritė.
Mirėpo asgjė nuk ėshtė shkruar pėr Komitetin Kryengritės tė Vasjarit. Labėria
nuk mund tė heshtėte.
Dihet lufta e 5 puseve, lufta kundėr
andartėve grekė nė Cepo.
Hasan Xhiku shkruante: “Mora urdhėr nga
Ismail Qemali tė shkoja nė Gjirokastėr dhe tė takoja ēetėn e Ēerēiz Topullit,
tė Dino Ēiēos e tė Selam Salarisė dhe nga Tepelena shkuam dhe luftuam nė
Cepo.
Kryetar i Komitetit Kryengritės nė Cepo
ishte Dino Ēiēo. Ky vetėm pėr luftėn e Vlorės, si anėtar i Komisionit tė
Beunit, u dekorua me njė medalje.
Pėr ēėshtjet kombėtare njė ndihmesė tė
madhe ka dhėnė ortodoksia, si Papapano Ēuēi klerik, i ati i
patriotit tjetėr, ” mėsuesit tė popullit”, Thoma Papapano Ēuēi. Gjirokastra ka
nxjerrė pashallarė ortodoksė ose siē e thėrrisnin Pasha kauri i Pazarit tė
vjetėr dhe Pasha Kauri i lagjes Gjobeg.
Nuk duhen harruar kurrsesi figurat
atdhetare tė Gjirokastrės dhe as ngjarjet historike qė kanė ndodhur nėpėr vite
e shekuj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjirokastra dhe figurat e saj nga Marenglen Koēiu   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjirokastra dhe figurat e saj nga Marenglen Koēiu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: