Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NJE VIZITE TE DEDE RESHAT BARDHI NGA MARENGLEN KOĒIU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: NJE VIZITE TE DEDE RESHAT BARDHI NGA MARENGLEN KOĒIU   Thu Sep 23, 2010 1:20 pm

Njė vizitė te Dede Reshat Bardhi

Edhe pse rruga Gjiroka-stėr – Tiranė ėshtė e gjatė, ne
nuk e ndiem shumė udhėtimin, sep-se kshim njė gėzim tė brendshėm nė shpirt. Do
tė takoheshim me Dede Reshat Bardhin, me Kryegjyshin Botėror tė Bektashizmit.
E kisha takuar edhe herė tė tjera, por kėtė herė mė kishte marrė malli shumė pėr tė.
Ėshtė e natyrshme, sepse ai ėshtė njė njeri me shpirt tė madh, burrė i menēur, qė tė shėron me fjalėn e tij. Ėshtė tepėr komunikues me njerėzit dhe sytė e tij tė vėshtrojnė miqėsisht. Pėr kėtė takim me Kryegjyshin u kisha treguar dhe shumė besmtarėve e njerėzve tė tjerė nė qytetin e Gjirokastrės. Sė bashku me urimet e mia do tė pėrcillja dhe dhjetra urime tė ngrohta zemre tė njerėzve tė thjeshtė, qė shprehnin respektin dhe dashurinė pėr Dede Reshat Bardhin.
Kur mė pėrcollėn pėr nė Tiranė tė moshuarit e qytetit tim, Tomor Kotroēi e Xhemali Boci, mė thanė duke buzėqeshur: “Ne jemi burra tė vjetėr e s’bėjmė dot rrugė tė gjatė; prandaj, mos harro, pėrqafoje Dede-in edhe pėr ne, se e duam shumė dhe na ka
marrė malli.”
Janė shumė bektashianė qė mnuk e heqin nga goja Atė dhe e duan megjithė shpirt. Ajo ditė nė Tiranė ishte e bukur dhe me diell. E them sinqerisht, se kur vete te Dedei,
duket se edhe moti derdh behar gjith-andej, ashtu siē derdh edhe nė zemrat tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
NJE VIZITE TE DEDE RESHAT BARDHI NGA MARENGLEN KOĒIU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: