Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   Sun Sep 19, 2010 5:47 pm

Tė gjitha udhėt tė ēojnė nė Shqipėri (Iliri), ashtu sikurse Ēezari thoshte “Tė gjitha udhėt tė ēojnė nė Romė”.


Botuar nėn kujdesin e LZHK, Qarku Gjirokastėr

Nr. 9 i botimit

Shtator 2010


“Shqiptarėt vijnė nga njė shtresė e lashtė. Shqiptarėve u ka mbetur pak kohė latente, e cila shpėrthen herė pas here nė njė jetė tė re. Prandaj prej gjithė shkrimtarėve shqiptarė na del pėrpara fytyra e shqiptarit tė pėrjetshėm”

Eqerem Ēabej
Marrė nga “Pėr gjenezėn e literaturės shqiptare”

Mėngjesi
i jetės me ide

Gjirokastra ndodhet nėn presionin e njė realiteti qė mban ndrydhur vlerat e mėdha tė qytetit tė pe-nės…
LZHK ka pėr detyrė zgjimin e mėngjesit tė jetės me ide, se midetė i dinė ata qė sot janė dhe i kanė dhe do t’i kenė. Kėtu vete fjala jonė. (Brenda nė botėn e ndjenjave dhe ideve tona mbretėron njė errėsirė pa krye dhe jemi tė gjithė tė mbytur).
Do vijė tė zgjojė qė gjithēka tė nisė mbarė pėr nacionalizmin e shekullit qė kaloi. Lindėm tepėr vonė. Pėr tė riun shekull jemi tė rinj, mbase dhe tė papjekur, por gjendemi brenda njė kaosi korrupsionesh (qė s’i kuptojmė). Kėtu ė-shtė rėnia e Mėmėdheut!
LZHK dėnon tė gjitha mosmarrėveshjet midis elitės dhe politikės…Tė ngrihemi… Ku vemi?!
Detyra jonė sot ėshtė tė rritim njė brez tė ri, tė shėndoshė dhe kryelartė, tė lirė dhe dinamik, qė tė mund tė zgjidhė dhe tė vendosė pėr hesapet e vendit.
LZHK Qarku Gjirokastėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   Sun Sep 19, 2010 5:48 pm

Nga Arben Duka

Iku vap’ e gushtit, bashkė me pushimet

Iku vap’ e gushtit, ikėn dhe pushimet,
Po mė tė fuqishme nisėn bombardimet
Bam e Bum PS-ja, Bam e Bum PD-ja,
Me rrėnjė e me degė, nga A-ja, tek ZH-ja.

Si bombat nė qiell, hidhen milionat,
Populli rri urtė, porsi milingonat.
Rri dhe numėron qindarkat e bukės,
Tani i beson, vėrtet, Arben Dukės.

Tani i beson, si dikur fanarėve,
Tok me epopenė e kohės sė kusarėve.
Lexoje sėrish, se nuk ke se ē’humb,
Koha e kusarėve tė vret dhe pa plumb.

Tė vret dhe pa plumb dhe plumbat s’mungojnė,
Me qindra tė vrarė rrugėt numėrojnė.
Po asnjė nuk thotė: “O, Bobo, ē’na gjeti”,
Kjo kohė ka ngrėnė dhe kokė deputeti.

Dhe kokė deputeti ka bėrė me vrima,
Ndėrsa biznesmenėt bėhen tri duzina.
Tė vrarė e tė zhdukur, kemi ne kaq shumė,
Po nga vrasėsit s’ka gjėkundi gjurmė.
Ndaj popull mavria flet e vjen vėrdallė,

Dhe thotė: shyqyr, qė mbetėm tė gjallė!
Dhe thotė: shyqyr, qė mbetėm tė gjallė,
Pa pėr njė kothere, do bėjmė hallė…
Pa pėr njė kothere, do bėjmė hallė,
Tė na rrojnė kusarėt, qė kemi nė ballė!

Vetėm ti ma ule kokėn...

Nuk e prisja veē prej teje,
Vetėm ti ma ule kokėn
Beni, mė qėllove rėndė,
Mė mirė tė mė bėje gropėn
S’mund tė them se s’jam mėrzitur
S’mund tė them se s’jam trishtuar
Ndaj jam duke protestuar,
Gjuha jote ėshtė e hidhur
Gjuha jote ėshtė farmak
Tė tė them qė ėshtė hash…
Jo, jo, Beni, ėshtė pak.
Beni, sot ke kapur majat,
Majat janė iluzione,
Ti je bėrė poet I vendit,
Pushtove televizione.
Dhe kjo mė trishton mė shumė
Veē kjo mė ka nervozuar
Privatizove gjithė gjinitė
Yjet i ke pronėsuar
Ne jetojmė mos mė keq,
Beni po na shtyp si midhje.
Po ka faj Sali Berisha,
Qė nuk na formon njė Lidhje.
Dhe pse jam I trishtuar,
Dhe pse jam I nervozuar,
Beni, je poet I Kombit
Nga tė gjithė I adhuruar.
Beni, prej teke nuk ruhem,
Me ty mė pėlqen tė krruhem,
Vetėm kur tė tė mposht ty,
Atėherė unė do shquhem.
Nga MERO MJERANI

Prona dhe Pronarėt

Qėndrojmė te hipotekat tona, aty ku shteti, aty bajraktari vjel taksat, pa dallim. Ėshtė vėshtirė. Luftuam pėr demokraci, por rrimė nė radhė si ish nė kohėn pėr bukė, qumėsht e tjerė…
Po tė mos paguash nėn dorė s’bėhet dot njė freskim. Se nėse ke metra shumė, ngel te Zyra e Drejtorit…
Njė vėzhgim. Shohim kėsaj he-re se njerėzit janė pa mbarim. Kemi dhe raste shumė vendimtare, por ne qėndrojmė te ēėshtja, rruga, modeli, i marrjes sė hipotekimit, rifreskimit tė saj brenda ligjeve. Po kėshtu, ndodh e njėjta gjė dhe nė AKP. Jemi dhe besojmė se janė individė qė e bėjnė kėtė ose s’dinė, por shteti e zė lepurin me araba.
Njė pėrshėndetje e vogėl t’ju kuptojmė se zbatimi i ligjit tė nde-ron, tė respekton. (Ka shumė drej-torė, titullarė institucionesh, krye-tarė komunash e kryetarė tė tjerė pa mbarim qė, nė kohėn qė kėrkon njė dokument, njė intervistė pėr problemin nė fjalė, janė shumė tė zėnė.
Urojmė qė zbatimi i ligjit tė jetė parėsor pėr ta.


Redaksia “UDHĖT E KOMBIT”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   Sun Sep 19, 2010 5:48 pm

Zonjusha 16-vjeēare Olta Boka

Talenti nuk ka mo-shė. Nėn petkun e flamurit kombė-tar dhe nė njė situatė tepėr tė vėshtirė Ol-ta, 16-vjeēarja me kėngėn e saj ngre peshė Beogradin, sallėn e Festivalit Evropian. Ju ēuditeni dhe ne gjitha-shtu. Ku i gjeti fuqitė dhe kush ia dha fuqitė!? Momentet, emocionet, presioni,…
Shqiptarja kėndon nė mes tė Beogradit.
“Udhėt e Kombit” intervistoi zonjushen Olta, vaj-zėn tiranase. Ajo pėr-gjigjet thjeshtė:
“Ishte i pari festival europian qė pėrfaqėsoja at-dheun tim. Vėrtet emocione pambarim. Ndihesha e vetmuar. Situata politike Kosovė–Serbi ishte e tension-nuar. Por, po ju them se, ndjenja kombėtare ėshtė njė fuqi qė, Zoti ba-shkė me tė, mė bėri tė flasė kėnga e notat e njė shhpirti, qė nuk ka kufi, nuk ka pranga, nuk ka rrethime, presion
Unė nė ēdo ēast me vete kisha vendin tim tė shtrenjtė.
Vetėm dy vajza serbe qė mė shoqėronin. Ēfarė t’ju them… Nė momentin e ko-nkurrimit prapė kisha shu-mė emocione tė forta, por Zoti, ju betohem, bėri ēudinė.
Hyra nė sallė, ndihesha e lirshme, krenare dhe konku-rruese. Vėrtet dinjitoze. Zė-ri dhe kėnga ime ishin nė maksimum.
E ēuditshme, po ju betohem, falė Zotit dhe flamurit kombėtar. Ju nuk i keni pro-vuar kėto emocione, por sa-lla mė bėri tė lotoj. Ēudi! Kultura, arti, kėnga pushtojnė Botėn.

Klodiana SANXHAKU

“UDHET E KOMBIT” nė Mitrovicė
Informohemi nga Mitrovica pėr gjendjen sociale, ekonomike dhe politi-ke, me shumė realitet. Janė bashkė shumė tė kėqija: rinia, burokracia, moszbatimi i ligjit dhe shteti jo i fortė ligjor. Dhe, ndaj themi se punon sis-temi destruktiv i qeverisė sonė pėr t’i hapur rrugė e ndriēuar jetėn e politikanėve. Sot qėllimore duket vėshtirėsimi, errėsimi i jetės rinisė dhe tė tjerė (pėr t’u larguar).
De fakto, siē po shihet kė-tu, sot rinia, intelektualėt janė larguar, kanė ngelur vėllezėrit tanė, por janė pa punė, kafe-neve drejt rrugėve tė padė-shirueshme qė, pėr kėdo, sjell pasoja dhe probleme pėr ēdo familje. Po fatkeqėsisht kjo rru-gė tė ēon drejt krimit dhe rru-gėve tė llojeve tė ndryshme te-pėr tė dėmshme. Qyteti i Mitrovicės, ėshtė pėr tė ardhur keq, ku njerėzit ballafaqohen me shumė probleme. Mitrovi-ca, nė disa situata tė pakuptimshme, sidomos nė urėn e Ibrit bėhet gjendja e shqetė-sue-shme, por kėtu ėshtė patjetėr mosveprimi i fuqisė sė ligjit, puna e qeverisė sė Kosovės. Duhet marrja e masave urgjent pėr sundimin e ligjit dhe rendit nė tėrė Mitrovicėn. Ligji pa da-llim pėr tė gjithė ėshtė demokracia qė mbėshtetet vėrtetė-sisht mbi njė Kushtetutė mbi ligje qė Qeverisė i ngelet ve-tem zbatimi i tyre me rigoro-zitet.
Strukturat paralele nė Mitrovicė janė mbi mosfunksio-nimin e ligjit, kuptohet kėtu dhe investimi serb, por kjo ka zgjidhje. Detyrė mė e madhe shtrohet angazhimi i kėsaj qe-verie, tė cilės i mungon pėrkushtimi qė ky qytet tė mos jetė “mollė sherri’, por tė jetė nė harmoni si jugu dhe veriu nė Mitrovicė. Njė jetė me halle bashkė kanė shkuar, sot…
Populli i kėtueshėm po vuan pasojat e anarshisė, problemet e shumta; rinia gjithashtu. Ndaj, vėllezėr na duhet paqja, na duhet demokracia, na duhet lir-shmėria e fjalės, na duhen ligje, se anashkalimi apo mosrespektimi dhe mos-zbatimi na dėmton pa kushte.
Nė kushte komode qe-veria Thaēi, e cila orienton popullin nė fokusin e kėtyre problemeve, jo vetėm nė Mitrovicė, por e dhe mė tej, kur-se vetė po hap rrugėn e pasurimit, tė korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar, lėvizjen e njerėzve me probleme nė tėrė Kosovėn. Populli ėshtė nė njė krizė ekonomike, pa dashur dhe politike. Me pak fjalė, Ko-sovėn e bėjnė kėta, por s’duan. Kosova luftoi pėr liri dhe demokraci, mbas shekullit nė lu-ftė. Nė kėtė situatė del nė pah kolosi i madh i Kosovės, Ramush Hajredinaj. Ai qė bėri luftėn, sot di tė bėjė dhe demokracinė. E pamė ligjin, demokracinė, paqen, pa dhėnė dorėheqjen. Sot Gjykata Ndėr-kombėtare e Hagės dhe struktura tė the-ra antiKosovė e vo-nojnė padrejtėsisht njeriun, qė e do vėr-tetėsisht Kosovėn dhe demokracinė.
Vinte vetė tė shi-hte shtėpi mė shtėpi. Ēdo pėllėmbė tė Ko-sovės e shkelte me kėmbėt e tij dhe iu qante hallet dhe ju mbante fjalėn…
Ndaj tė mendohen politikanėt, inte-lektualėt e gjithė fo-rcat qė zgjidhja tė je-tė e shpejtė ekonomike dhe politike, mos mė… Bota pret shumė nga ne. Familjet, fėmijėt presin shumė. Boll 11vjet!
Qyteti im i dashur, Mitro-vica, rinia e qytetit tim, qyte-tarė t’i lėnė grindjet, ndarjet. Ne bashkė kemi jetuar dhe do tė jetojmė gjithmonė mirė. Ta mbjellim paqen nė baēetė tona, nė zemrat tona, si trėndafili dhe si ngrohtėsia e Perėndisė dhe tė gjithė bashkė, pa dallim, qė nesėr tė jemi baēja e zemra-ve tė mira, vendi i bekimeve tė mira. E pėrsėris, pa dallim feje, krahine, ideje, pėr njė demo-kraci ndėr mė tė mirat.
URESA SYLA
Mitrovicė, shtator 2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   Sun Sep 19, 2010 5:48 pm


LZHK Qarku Gjirokastėr:
Bashkim i sė Djathtės domosdoshmėri

Bashkimi i tė Djathtės shqiptare ėshtė domosdoshmėri. E dimė se pėrēarja ėshtė te-rren pėr kundėrshtarin. Koha vlerėsohet dhe kthehet nė histori e mė pas vlerė tė Kombit, realiteti pastaj ėshtė… Ėshtė pasojė historike. Gjithmonė populli humbet.
Ndėshkimi dhe vlerėsi-mi janė bashkė. Momenti dhe bindja janė ato qė me dėshirėn e mirė japin zgji-dhje. Sot ėshtė momenti tepėr historik zgjidhje dhe pastaj zgjedhje. Nė tė mi-rėn e kėtij populli qė 70% e tij janė tė vuajtur, ku prona ekonomia, e tjerė e tjerė pėr tė janė dhimbje 2 (nė katror). Nuk do vazh-duar mė 8 x 8 . Do ta thy-ejmė mitin njėzet vjeēar.
Tre breza vuajtėn dhe vuajnė. Ndaj, zoti Krye-ministėr, nė potencialet e demokracisė shqiptare, qė ju i dini mirė, unė ju ftoj: “Tė jeni Ju ai qė nė tavo-linėn e rrumbullakėt tė u-leni me ish dhe me kolegė dhe shokė, pėr t’i dhėnė fund kėtij ngrėēi kaq tė dhimbshėm pėr shumė e shumė shqiptarė tė djath-tė…
Kėtu, pa pėrmendur qėndrestarėt, pishtarėt, tė djathtėt (e kam fjalėn kėtu edhe pėr titullarė qė sot janė larguar)…
Kjo ėshtė rruga e sė djathtės sė vėrtetė. Res-pekt ndaj ndjenjės, vir-tytit ndaj kauzės sė demokracisė sė vėrtetė. Sot i kemi mundėsitė pėr kthe-sėn historike nė vendin mė tė vjetėr nė tokė. Uroj dhe besoj shumė se Ju du-het ta merrni kėtė niciativė dhe jo tjetėr.

Ju pėrshėndes, zoti Kryeministėr
Marenglen Koēiu
Kryetar i LZHK
Qarku Gjirokastėr
Drejtor dhe botues
i gazetės “UDHĖT E KOMBIT”

Nga Sokaku i tė MarrėveNga unė, agjenti i CIA-s, Muhamet Hoxha

Unė jam Muhamet Ho-xha, lindur nė 6 korrik 1916 nė lagjen Palorto tė Gjirokastrės; linda pi-kerisht kėtu nė “Sokakun e tė Marrėve” ku ka lindur edhe Enver Hoxha.
Ēdokush mund tė thotė, “Pse ky paralelizėm? Ti, Muhamet, je njė i panjohur, ndėrsa Enveri ish-te Udhėheqėsi i Shqipėrisė pėr njė gjysmė shekulli”. Mund tė keni tė drejtė, me tė kam tė pėrbashkėt vetėm mbiemrin, por unė mund t’ju them se me tė mė lidh jo vetėm qyteti, lagjja dhe “soka-ku”, por njė jetė e tėrė, njė jetė e mbushur me urrejtje. Jeta ime nuk mund tė pėrshkruhet pa jetėn e tij; ėshtė urrejtja qė ndan dy brigje, qė nė se bashkohen, thėrmojnė njėri–tjetrin, banda e unitetit tė tė kundėrtave, por nga ana tjetėr, nuk mund tė qėndrojnė veēmas. Ekzistenca e njėrit pėrcakton e-dhe ekzistencėn e tjetrit. E kjo bė-het akoma mė e vėrtetė, kur pas individėve konturohet, pėr mirė a pėr keq, fati i njė populli.
Ai ishte…
Ai ėshtė shkaba, unė mishi qė e ushqente, ai ėshtė krimineli, unė viktima…ai fitimtari, unė humbėsi. Ai ka bėrė historinė e tij dhe tė re-gjimit siē ka dashur, unė s’kam pasur tė drejtė as tė dėshmoj pėr tė. Unė dhe ai jemi aktorė tė njė loje bixhozi, ose mė saktė, jemi e njėjta figurė, tė themi “maēi i zi”, nė njė letėr, por me njė kusht… (*Ai kurrė nuk luajti ndershmė-risht.) Ai ėshtė gjithmonė “maēi i zi”, gjithmonė kokėlartė, unė e kundėrta e tij, kokėposhtė; ai nė kolltukun e udhėheqėsit (lexo dik-tatorit tė madh, unė zvarritur bur-gjeve dhe kampeve tė pėrqendri-mit. Si mijėra e mijėra “reaksi-onarė” tė tjerė. Jeta e tij ishte njė ėndėrr e kobshme, njė aventurė pėr tė mbajtur majėn e pushtetit me ēdo ēmim gjaku… ajo ėshtė njė marrėzi patologjike. Jeta e tij u ngrit mbi gėrmadhat tona. Po dhe jeta ime ėshtė njė ėndėrr e njė aventurė pėr ta rrėzuar atė.
… Unė e di pse “Sokaku i tė Ma-rrėve”, ku lindėm, quhej kėshtu. Por me siguri njė i urtė do ta justifikonte kėtė emėr, po tė ketė pa-rasysh marrėzinė e Enverit. Dhe mė tej, tashmė askush nuk ka tė drejtė ta quajė qytetin tim “Gjiro-kastra e Enverit”… E shumta, bre-zat qė do tė vijnė, do tė thonė se kėtu, nė “Sokakun e tė Marrėve” lindi njė djall. Njė djall qė bėri historinė e sė keqes e tė urrejtjes dhe u fsheh pas popullit tė vet.

xxx

Por unė e di, gjėrat nuk janė kaq tė thjeshta dhe s’janė aspak bardhė e zi. Ai kishte diēka nga pjesa jonė mė e errėt, mundet dhe gen origjine, turkoshake e bi-zantine… Dhe, sikur tė mos mja-ftonte kjo, atė e pėrfshiu dhe “a-moku” i komunizmit gjakatar, tė cilin, ai dhe profesorėt e tij stalini-stė, e servirėn si shpėtim pėr po-pujt…
Pėr tė asgjė nuk ishte e ndaluar dhe ai i zgjati kthetrat deri te foshnja, deri te palca e kockės e drita e syrit, deri te historia, ku kishte tė drejtėn e mohimit e tė falsifikimit, deri tek e ardhmja, ku “pas meje guri mbi gur tė mos mbesė; ai u sajua si udhėheqės legjendar i popullit, ai tėrhoqi me vete shembullin e tė ekzistuarit, jo vetėm pėr vete dhe mori pėrsipėr tė korrigjojė botėn duke iu kundėr-vėnė gjithė botės. Kjo e bėn atė sa tragjik dhe komik; ai ishte “i pagabueshėm” si drita dhe nuk e preku asnjė qime, mjeshtėr de-moniak, pėr ta gjetur fajin te tjetri, ai u vu nė rolin e Zeusit qė shpėr-ndante vetėm rrufetė…
Unė s’mund tė bėj tė plotė por-tretin e tij, sepse unė jam i shpall-ur kundėr tij. Pėr kėtė do tė duhen historianė tė paanshėm, sociolo-gė, shkrimtarė e psikologė tė aftė e demokratė. Por nuk mund ta bėj, edhe pse portreti i djallit ėsh-tė i ndryshueshėm.
Pėr mua ai ishte agjent jugos-llav, duke qenė pro e kundėr jugo-sllav, prosovjetik e antisovjetik, por nė ēdo hap tė tij Stalinist. Prokinez dhe antikinez, por atij i pėlqente absurdi i Mao Ce Dunit. Mbi tė damka e tradhtarit tė ko-mbit shqiptar nuk do tė vonojė, jo vetėm pėr kasaphanėn mbi po-pullin shqiptar, por dhe pėr lėnien e Kosovės nė dorė tė serbėve; ai ėshtė dhe tradhtar i dėshmorėve dhe idealistėve komunistė, ai mo-hoi fitoret demokratike tė Luftės Nacionalēlirimtare dhe i zėvendė-soi me diktaturėn mė tė egėr komuniste…
Unė kam tė drejtė tė bėj histo-rinė e vetvetes. Ndoshta jo ēdo shembull ėshtė shembull e unė nuk jam modeli, por unė do tė rrėfehem plotėsisht, dua t’i heq tėrė leckat e tė mbetem lakuriq, gjykuar pėr tė gjithė…
Nėse shumėkush sheh pas meje qindra tė vrarė, tė burgosur, tė shkatėrruar, atėherė, pse jo, kėrkoj tė drejtėn t’i jap historisė shembullin autentik, qė historia tė merret vetėm me tė vėrteta. Ndaj jam i lidhur kurriz me kurriz me tė keqen time, si me vdekjen. Unė nuk mund ta shkruaj jetėn time pa treguar dhe djallin me gisht, ashtu siē as djalli nuk mund tregojė jetėn e tij pa viktimat, pa gjakun e derdhur. Zyra e tij, ajo godina mė madhėshtore nė Tiranė, shtėpia, tunelet e bunkerėt, ku do tė fshihej gjatė “luftės”, kanė projektuar vdekje tė mėdha dhe janė plot e pėrplot tė mbushura me duhmėn e rėndė tė kufomave…Dhe atė kurrė nuk e ndali fryma, kurrė nuk e zuri gjaku…
Ai ėshtė fajtor nė fitoret e tij dhe mashtrues kur shkroi histo-rinė. Ne ishim dy qenie tė pandryshueshme, pasojė e rrethanave, por unė kam kurajėn qė edhe tani, nė fund tė jetės sime, ta ngrė zėrin, si atėherė kur isha djalė, kundėr kolerės komuniste. Dhe sot, kur komunizmin e kanė shkelur me kėmbė si paēavure, unė qėndroj krah mė krah me tė drej-tėn; dhe sot, kur unė dhe ai jemi tė vdekur, edhe nga varri do thė-rras, se jo unė – viktima, por Ai ėshtė i humburi historik.
Rrethanat ranė mbi mua tė e-gra e vrastare, por dhe nė ēastet mė tė rėnda, kur unė disa herė e preka vdekjen me dorė, e vetmja gjė qė mė mbetej si forcė e si shpresė, ishte bindja ime e pale-kundur se komunizmi nė Shqipėri ishte njė kolerė. Kolerė qė vrau shumė, qė hėngri dhe tė ardhmen nga frika se ai nuk mund tė kish-te pėrjetėsi, sepse ai nuk i besonte tė ardhmes sė lirisė dhe filloi tė harrohet qė tė nesėrmen e vdekjes.
Por ai vdiq pa u gjykuar. Dhe sa herė ne do tė flasim pėr “Holo-kaust e Nuremberg” do tė dridhe-mi nėpėr jerm, sepse punėt i kemi me vetveten…
Xxx

Babai im qyhej Zeqir dhe nėna Aishe. Nėna mė vdiq kur isha njė vjeē e gjysmė, kurse babai mė vdiq nė prill tė vitit 1856, kur unė isha nė burgun e Tiranės. Priste, i shkreti, qė tė mė takonte. Kishte bėrė gjithė ato letra nė emigracionin tonė nė Itali e Greqi, derisa m’i gjeti gjurmėt. Mjaftonte pėr tė qė isha gjallė dhe kurrė nuk e ēonte ndėr mend se unė do tė zbrisja nga qielli… se mu nė mes tė Tiranės do tė mė bėhej gjyqi dhe…
Pasojat e burgut tim ranė mbi tim atė. Asokohe ai punonte roje nate nė rrugėn “Fortuzi” Tiranė. E thėrrasin nė Degėn e Punėve tė Brendshme dhe e pushojnė nga puna. Tė nesėrmen e thėrret e-dhe kėshilli i qytetit dhe e njoftoj-nė se, “qė sot e tutje ty, si babai i armikut M. H. tė hiqen triskat e u-shqimit…” Kėshtu qė ai mbeti rrugėve pa asnjė burim jetese dhe detyrohet tė kthehet nė Gjirokastėr e tė shesė shtėpinė. Me ato pak lekė qė mori, kaloi atė copė jetė qė i kish mbetur. Atė, ēuditėrisht dhe nė kundėrshtim me rregulloren e burgut, nuk e le-jonin tė takohej me mua. Kėshtu, faktikisht, babai im kish 12 vjet qė nuk mė kishte parė. Vdiq i pikė-lluar nė prill tė vitit 1956.
Klasėn e parė dhe tė dytė i kreva nė shkollėn “Drita” tė Gjirokastrės, me mėsues Iljaz Hozhėn dhe Sadik Ēelon. Klasat e tjera tė unikes i mbarova nė shkollėn “Sa-mi Frashėri” nė Tiranė. Babai im iu lut njė miku qė unė tė pranohesha nė konvikt si familje e varfėr. Drejtori i shkollės, Sadik Pojani, na pranoi dhe unė e mbaro-va atė shkollė, qė kish njė organi-zim tė pėrsosur…Shkollėn e mes-me e vazhdova nė qytetin e Gjirokastrės, me drejtor Safet Butkėn, Elmaz Ēanin, Ilia Dilo Sheperin, Nazmi Stringėn, Siri Shapllon etj…Ata mė mėsuan se ē’ėshtė atdheu (ata kurrė nuk e ndanin Kosovėn dhe Ēamėrinė nga tru-ngu amė), ē’ėshtė gjuha shqipe, ē’ėshtė historia dhe gjeografia jonė. Unė nuk kisha ndonjė talent tė veēantė pėr ndonjė lėndė, se mendjen e kisha tė luaja futboll. Qė kur isha nė vitin e dytė tė shkollės sė mesme, merrja pjesė nė skuadrėn e qytetit, me emrin “Shqiponja”. Kryetar klubi kishim Xhevat Kallajxhiun. Unė luaja qe-ndėrmbrojtės dhe, tė them tė vėr-tetėn, fluturoja nga gėzimi, kur shėnoja ndonjė gol. Unė isha i caktuari i pėrhershėm i gjuajtjes sė penalltive. Kisha shut tė fuqi-shme. Mė kish qėlluar qė njerėzit tė mė merrnin nė krahė e me em-rin tim mbushnin ato pak shkallina qė kish stadiumi ynė, i vjetri. Futbolli tė jep emėr dhe unė ndjeja qė mė donte qyteti me gjithė shpirt…(O Zot, si do vinin punėt mė vonė, kur ai qytet, qė mė ki-shte mbajtur nė krahė e broho-riste emrin tim, nuk do tė guxonte tė thoshte qoftė dhe njė fjalė tė vetme…O Zot i madh sa frikė ki-shte qyteti nga unė!...)
Nė vitin 1933 ministėr i arsimit do tė bėhej Mirash Ivanaj. Ai vuri rregulla tė forta nėpėr shkolla dhe i ndaloi studentėt tė merrnin pjesė nėpėr aktivitete, pėr shkak tė mu-ngesave tė shumta. Me presionin e shokėve, e lashė vitin e fundit dhe iu kushtova plotėsisht futboll-it…As sot e kėsaj dite nuk i kam harruar shokėt e skuadrės: Hasan Muhedinin, Ferik Shtinon, Emin Karagjozin, Pertef Xhikun dhe Xhevat Karkanaqen…Me ta luaja deri nė vitin 1936. Por ne nuk i-shim profesionistė dhe nuk kishim asnjė tė ardhur si futbollistė. Ta-shmė isha djalė i rritur dhe babai po mendonte ē’rrugė do tė merrja. Rrethanat pėrcaktuan rrugėn time ose mė saktė aventurėn time tė ardhshme…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   Sun Sep 19, 2010 5:49 pm

Hotel “Dajti” ka pronarin e vet

Qeveria i shet Bankės sė Shtetit Shqiptar hotelin e mirėnjohur “DAJTI” nė qendėr tė Tiranės kundrejt vlerės 30 milion eu-ro.
Duke iu referuar ligjit Nr. 1638, datė 17.12.2008, e detyron Qeverinė, qė, nė rastin e shitjes sė njė prone shtetėrore, t’ia nėnshtrojė atė procesit tė ankandit. Shtrohet pyetja: “Pėrse Qeveria nuk hapi ankand pėr kėtė prone, qė dihet qė ka dhe pronar tė ligj-shėm?” Dhe pėrgjigja ėshtė e saktė…Pėr kėtė objekt tė shitur nga ana e qeverisė u anashka-lua procesi i tenderimit, pra u bėnė veprimet pa ankand.
Me fjalė tė tjera, tė drejtėn pėr tė vendosur qė i takonte ankandit dhe jo shitjes sė objektit Bankės Shqiptare, nuk e pėrfilli askush. Se u kryen vep-rime pa iu nėnshtruar mė parė procedurave qė burojnė nga ligji.
Shkelet ligji dhe shitet e bli-het njė objekt si hotel DAJTI”, kur ekzistojnė dokumente tė plota qė vėrtetojnė kėtė pronėsi si pronė private?!
Si pėrfundim konstatojmė se ėshtė marrė njė vendim i shpej-tuar pėrsa i pėrket shitjes sė ish-hotelit, i cili, siē theksuam, ėshtė bėrė nė kundėrshtim me ligjin.
Nuk kėrkojmė llogari pėr vlerėn e shitjes prej 300 milionė euro, por kėrkojmė pėrse shitet njė objekt i madh, edhe kur ai e ka pronarin ligjor edhe pa pėrfunduar proceset gjyqėsore?
Hotel “DAJTI” e ka pronarin legjitim, i cili posedon njė doku-mentacion tė plotė, konform li-gjit, por nga organet kompeten-te tė tillė pronarė janė pritur e pėrcjellur, pa arritur njė zgjidhje tė mundshme, se prona tė tilla janė konsideruar si prona publike, mbi tė cilat vendos si tė dojė Qeveria.
Atėherė, pėrderisa ligjet ek-zistojnė, pėrse tė shkelen ato? Kėshtu duket se po pėrsėriten veprimet e Diktaturės sė viteve 1943-1945, kur sekuestrohe-shin prona e bagėti pa asnjė rregullsi…

Nga Redaksia
e gazetės
“UDHĖT E KOMBIT”

Rrėfen gjakovari
Sadik Berisha
E ē’ka me tė thanė, or mik, e si mė je tuj mė lut, jam tuj tė tregu. Nėse Ramushi, o bir, do tė qe, s’do tė kishim problem ma. Jo Kosova, e Mitrovica. Unė sot jam 68 vjeē. Njeriu pa shkollė ėshtė qorr. Unė do tė tė tregoj, mos mė ndėrpre. Me ish-serbėt kemi shkuar mirė dhe nė vdekje dhe nė martesa. Sot, bre, i fut hundėt Serbia. Zoti na dha Ramushin, se Thaēi s’ka luftue hiē dhe e vunė roje, si i thonė fjalės, ēoban. S’di vallė ēa me tė thanė. Tė mesmen shkollė kam, punėtor jam, zanatēi kam punu nė teqe, xhami me shokė bashkė.
Unė jam bektashi. Ne shkojmė te shehu i Rahovecit. Ėshtė i fuqishėm dhe i pashėm. Feja ėshtė e lirė, ore bir. Eh,… nė kohė tė Titos, Zoti na rujt! E nė kohė tė Milloshit tė piqte nė hell, nėse e pėrmendje pak Shqipninė. Ah,…mor bir, kena vuajtė shumė. E, sa kena heqė, veē guri e di! Mbaj mend njė herė, pa fillu lufta, tre muj pa fillu bombardimet, na kishin fut nė stallė, si nė burg dhe tė rrethu. Veē ujė, makarona, fasule dhe ato… Ditėt e bombardimeve iku shkau, por tre muaj, o bir, dhe lopa vinte dhe hapte kėmbėt dhe lėshonte gjinjtė. Kishte dhe fėmijė qė pinin nė gjirin e saj. Dhe shkau polic e shihte dhe s’thoshte gjė…E kėshtu, oj loke. Eh, mor bir! Unė vetė hajt tung selam! 80 “xhenaze” i kam rregullu vetė. Njėri kishte kėmbėn, tjetri kokėn, kishte dhe fėmijė. Ki-shte fėmijė katėrmbėdhjetė vjeē e lart, pastaj tė gjashtėdhjetat, tė dyzetat dhe tė tetėdhjeta…106 nė fshatin Postase, nė komunėn Rahovec.
Thashė, jo bre, s’ka luftu. Luftonte hoteleve tė Shqipnisė. Nuk e bėn dot punėn e Hajredinaj. S’e dėgjon kush. S’ka krahė. Mos, bre, i trembur, ka gėnjyer. Harajdinaj po, besėn ta japi. E nėse e merr Ramushi, ka me lulėzue Kosova. Ai ėshtė trim. Ai nuk tutet, ėshtė punėtor dhe ka luftue be-sa. S’kam fjalė me thanė. 68 vjeē jam sot, por e di fort mirė qė ka luftuar ai trim! Rugova e ka ftue Ramushin dhe e ka dashė dhe ia ka ruajt doku-mentat saktė. Ėshtė i pafajshėm ai trim! Kanė da-shė me e fut nė burg ma herėt, por Rugova e donte. Ai ėshtė trim punėtor, i dashur. Deshen me ia ndye letrat, por s’mujtėn. Dhe Thaēi ka dashė me e fut nė burg, por s’ka mujt. Ai, vetė, puna e tij, lufta e tij, letrat e tij ishin tė ndershme, bre. Ē’ka me thanė pėr kėtė trim?! Shqiptar bre, na e fali Zoti. Qė tash 300 vjet baba i nėnės dhe baba i babes, veē kanė luftue brez pas brezi.
Thoma NIKA

“Demokracia duhet bėrė nėpėrmjet debatit tė hapur, pa censurė nė tė gjitha nivelet e frekuencat e publicistikės shqiptare”.

As.Prof. Eduart Aliko
Madonna University Michingan USA


Shkrimtarė dhe artistė tė dėnuar nga
diktatura komuniste
Ndėr ta kish poetė, shkrimtarė, pėrkthyes, ga-zetarė, kompozitorė, linguistė, regjisorė, historianė, studiues, muzikologė, dramaturgė, di-rigjentė, fotografė, kėngė-tarė, redaktorė, aktorė etj.

Disa emra
tė njohur
shkrimtarėsh
dhe artistėsh:

1.Jusuf Vrioni- pėrkthyes
2.Visar Shiti – poet
3. Sherif Merdani–
kėngėtar
4. Musine Kokalari - shkrimtare
5. Ramadan Sokoli–
muzikolog
6. Mitrush Kuteli - shkrimtar
7. Dhora Leka –
kompozitore
8. Sadri Ahmeti -
piktor, poet
9. Arshi Pipa –
poet, kritik, gazetar
10. At Mikel Koliqi –kompozitor
11. Gjon Shllaku –
pėrkthyes
12. At Anton Arapi – shkrimtar
13. Bshkim Shehu – shkrimtar
14. Vinēens Prenushi - poet
15. Telat Agolli – aktor
16. Jorgo Bllaci – poet
17. Petro Marko – shkrimtar
18. Daut Gumeni – poet
19. Vilson Blloshmi – poet
20. Genc Leka – poet
21. Kasėm Trebeshina –
shkrimtar, dramatrurg
22. Kapllan Resuli - shkrimtar
23. Maks Velo – piktor
24. Fatos Lubonja –
gazetar
25. Pjetėr Arbnori – shkrimtar
26. Havzi Nelaj – poet
27. At Zef Pėllumbi – shkrimtar
28. Fadil Paērami – dramaturg
29. Minush Jero –
dramaturg
30. Xhelal Koprencka– poet
31. Dom Ndre Zadeja -

etj, etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   Sun Sep 19, 2010 5:49 pm

Epigrame nga Nuri Kokalari

Fjala

Fjala e dijetarit
Si brilant i shquar,
Fjala e llafazanit
Si daulle shpuar.

Jetė e vėrtetė

Askush s’e ka shkuar
Pėr sė koti jetėn.
Kur ka ligjėruar
Vetėm tė vėrtetėn.

Pėr Atdheun

Nėse frymėn kam lėshuar
Pėr tė shtrenjtin tim atdhe,
Zoti vetė ka urdhėruar
Nė Parajsė tė jem, atje.

Specie burrash

Njė tė menēur pyetėn njėherė:
“Sa lloj burrash ka nė kėtė botė?”
E tundi kokėn, u mendua thellė:
“Shtatė lloj ka,-me ngadalė u thotė.
Ka burrė burri, sigurisht, elitė,
Ka dhe burrė qė ėshtė aty – aty.
Ka burrė – grua, mbėshtjellė me petkun frikė
dhe burrė pėr grua - mashkull ėshtė ai!
Ka burrė pėr m*** – pa njė vlerė nė jetė.
Ka m*** – burrė, ėshtė ndyrėsirė.
Ka dhe njė m***–muti, qė s’do asnjė koment.
Sėrisht tundi kokėn edhe foli:
“Kėto ndarje, - ju them, - mėsoni mirė.
Nga vetė veprimi nė njė lloj do shkoni.
Jeta pėr gjithkėnd vendos kategorinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   Sun Sep 19, 2010 5:49 pm

Manxuranės

Motiv Popullor

Manxurana nė kuti,
folėm-o,
folėm-o!
I varfėri, nuk e di
gjuhėn-o,
gjuhėn-o!

Manxurana fletė–fletė,
lerėm-o,
lerėm-o!
Tė shuaj zjarrin e shkre-tė,
zjarrin-o,
zjarrin-o!

Atė zjarr qė ndeze vetėm,

vetėm-o,
vetėm-o!

Manxurana pėrmbi sho-qe,
pėrmbi-o,
pėrmbi-o!

Paē belanė, pse mė do-gje,
belanė-o,
belanė-o!

Mėndjen e kokės ma ho-qe,
mėndjen-o,
mendjen-o!


FJALė

URTA


Dora jep, kėmba e kėrkon.
Dhamė sabanė, gjemė belanė.
Edhe bukėn ia ha-mė, edhe shpirtin ia shamė.
Djalli i bėn, djalli i zbulon.
Hallall haka e mos m’u ngjit nga mbra-pa.
Hidh bukėn nė det tė gjesh kripė nė stere.
I ligu me tė ligun shkon.
I mirė mos vdisje, i lig tė mos jeshe.
Populli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   Sun Sep 19, 2010 5:49 pm

Kombėtarja jonė...
Ora e saj troket
Gjergj Muzaka, Hamdi Salihi, Lorik Cana e padallim fut-bollistėt e tjerė janė dje-mtė e shqipes. Dinė tė luftojnė, top i dhanė e top luftuan.
Zgjon Kombėtarja sė-rish krenarinė Kombėta-re.
Dihet se nė sport gjaku i shqiptarit dhe i kujdo qoftė, zgjohet fuqishėm…Nuk ėshtė ēudi, por Zoti dhe Djemtė na nderuan…
U uroj gjithēka tė mirė qė gėzuan zemrat e shqiptarėve!
Flamurin e Kombėta-res ta kenė mburojė, fuqi e dashuri qė gjithmonė tė na vijnė krenarė.
Pėr gėzime dhe respekt drejtuesve dhe stafit, si dhe Kombėtares sonė.
Suksese nė pėrfaqėsi-met e tjera!
Rumani – Shqipėri 1: 1
Shqipėri: Luksemburg 1:0

Abonohu

“UDHĖT E KOMBIT

I dashur Lexues !
Tė kujtojmė se vazhdojnė abonimet nė gazetėn
“UDHĖT E KOMBIT” ,
qė ėshtė zėri yt.
Abonohu nė tė, nė se dėshiron tė mėsosh tė vėrtetėn pėr atė qė ka ndodhur nė tė djeshmen, vlerėsimin e paanshėm pėr atė qė ndodh sot dhe parashikimin pėr nesėr.Stafi dhe Adresa e Gazetės “UDHĖT E KOMBIT””

Drejtor, Botues: Marenglen KOĒIU

Gazetarė: Thgoma Nika
Kristo Stoja
Duro Shehu
Klodiana Sanxhaku (TIRAĖ)
Uresa Syla (KOSOVĖ)

Korrektim e kompjuter:
Jorgo TELO

E-Mail: lzhkqarkgjr@yahoo.com
Telefon: 068 543 8888

Kjo gazetė gjendet dhe online:
Marenglen Koēiu “Udhėt e Kombit”
www. Google.com

Qendra e Pazarit, Gjirokastėr, Albania

Shtypur nė shtypshkronjėn “MILOSAO” SarandėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHET E KOMBIT NR. 9 SHTATOR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: