Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Che Guevara

Shko poshtë 
+28
Riga
Eklips
Gjura
Muja e Halili
Tigrina
paioni
PeriiKeputur
Fjona
istogalia
zeriatdheut
Nezir Myrta
Epik
Orfe@
naqeta
tom sojer
echo
Lejla
besim78
Guximi
xhavo_
rolling
fatlum
Ago Muji
Eva0506
Leka i Madh
E_Bukura
Sofra
Beton
32 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 1:02 am

na shqiptaret kena nevoje per ni che guevare, megjithese albin kurti eshte pothuajse i njejte.

ky njeri eshte prej te rraleve qe mund te quhet komunista te vertete qe nuk e kane keqkuptuar komunizmin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 1:10 am

Po me habitin mua këtu komunistat, qe ne shumë tema luajnë rolin e "nacionalistave te paprekshëm" me të huajt dhe ideologjitë e huaja (siç i quani ju vetë). 
Shumë internacionalista dhe "globalista komunist" po me dukeni tani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 1:15 am

cka deshte me thene se nuk te kuptova hiq

Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 1:39 am

Rolling mos prite ta kupton, sepse kam kuptuar diqka me shume tek Xhavo. Deri me sote nuk ka arritur ta kupton vetveten, prandaj s'kemi si ta kuptojme ne te tjeret.

Sipas mendjes se Xhavos, s'mund te jesh nacionaliste dhe te njejten kohe te shprehesh admirimin per Che Guevares, qe sipas tij ishte...Jo, e verteta eshte ndryshe, Xhavo. Por ju se keni kuptuar s'keni per ta kuptuar asnjeher, te pakten jo, deri sa ta kuptoni keshillen me te mire qe keni marrur ndonjeher, te cilen u ka dhen E_Bukura. Vetem ateher kur ta kuptoni ate kshill qe u ka dhen ne fillim, ateher do ta shihni realitetin dhe do te mund te shpresoni qe ta perjetoni dhe ta prekni realitetin. Deri me tani jeni...

Sa per kureshtje, perveq Che Guevares, e pelqej Napaleon B. gjithashtu diqka pelqej nga Adolf H. dhe shume te tjere...

Tani qfare do te thuash, me qe e pelqej edhe Hitlerin?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 2:10 am

Ti vetë Premtim me disa komunista tjerë këtu, duke u shitur kinse "nacionalista te fortë", keni shkruar me doren tuaj (spo them gojen) e keni thënë se s'po u deshka te ndiqet feja se është e huaj, se p.sh. Muhamedi spaska qenë shqiptar. Kur unë tek njerëzit, në nivelin e ideve, në përgjithësi kam
shiquar njerëzoren, ju kinse "nacionalista" te mëdhnjë i keni klasifikuar sipas racës, gjuhës e kombit. Prandaj po habitem se shka iu qiti puna në Amerikë Latine!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 2:31 am

Xhavo, mua nuk me ka rastis puna ne Ameriken Latine, sepse s'kam qen asnjeher. Por sikur qe kam arritur ta njoh Muhamedin, Jezusin, pa shkuar ne shtete e Lindjes se Mesme, njejte kam arritur ta njoh Che Guevaren, e po ashtu kam arritur ta njoh edhe Sokratin e Homerin, qe kan jetuar me mijera vjete me pare. Me kupton tani? Dhe nga kjo menyre njohje une e kam pranuar "x" personin dhe jo "y" apo "z". Mundesit ( te pakten deri me sot) kam pasur qe ti njoh te gjithe brenda mundesive te mia, dhe s'kam qen i kufizuar qe ta njohe ( lexoje) vetem kete apo ate. Ketu qendron dallimi ne mes Xhavos dhe Premtimit.

Pra qellimi i ketyre qe permenda me siper ndryshon. Une kur theme me pelqen Che Guevara, nuk pranoj gjithqka te tij, psh, veshjen, mos pastrimin ka 3 jave, menyren se si i ka mbajte flokete, mjeker etj etj. Une e pelqej karakterin e tij si person dhe kauzen per te cilen ka luftuar. Prap ketu eshte dallimi ne mes Xhavos dhe Premtimit. Mos u mundo ti ngaterron gjerat me qellim, qe te perfiton. Jo, sepse nese mendon ashtu e keni gabuar personin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 12:40 pm

Urime per temen Beton, Che Guevara ka qen nje njerri qe nuk lind me. Idhulli im, e kam ne zemer kete person, eshte simbol i perparimit, i trimeris i se mires, e i komunizmit.
Kur kam qen me i ri i kam dashur shum beretat e gjelberta te shba-SE, por kur e kupotova se vet keto me forcat kubaneze dhe agjente e cia-se e kan vrar kete madhor e kuptova vertet se ceshte shba-ja, se a lufton vertet kjo kunder terrorrizmit, apo... nje lufte e eger per pelgje nafte.
Kam shikuar shum ta blej edhe nje bluz me CHE GUEVAREN ne internet por nuk munda, kam shu deshir ta kem sa me pran CHE GUEVAREN edhe si figure.
Beton te pershendes shoku, dhe te falenderoj per temen ketu i takon te flas edhe rolling ku na ka mbet. Vazhdim te mire...


Edituar për herë të fundit nga guximi në Mon Jun 02, 2008 4:12 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 1:01 pm

Premtim, unë te tregova se sa paradoksal e joreal jeni ju, ti po me tregon mua se sa "më i madh" se unë qenke ti. Por ska lidhje, se ai që nuk e lavrdron vetveten iu djegt koliba, ka thënë maxhupja.
Unë hedha poshtë pohimet e juaja në tema tjera, qe luani rolin e kinse "nacionalistit te paprekur nga jasht", se njerëzit nuk po u deshka respektuar se nuk janë shqiptar apo sepse janë te huaj. Kjo mund te haset shumë shpesh edhe tek temat për Enver Hoxhën.
Kur nuk keni ide për ta mbrojtur me njerëzi, humanizëm e drejtësi, ju përpiqeni "ta mbështjellni" me petkun nacional, se po u deshka dashur se na qenka shqiptar. Së kendejmi, ju poashtu kur është fjala për fenë, i mohoni te mirat e saj, vetëm sepse qenka e huaj, ide e huaj, mendim i njerëzve qe nuk janë shqiptarë.
Pra unë po them se tek njerëzit duhet shiquar njerëzorja, sikur te Qe Guevara apo ndonjë personalitet tjetër.
Këtu konsiston e gjithë ajo çka unë kam dashur të them, nëse ty nuk ta ka kap rradaka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 2:47 pm

Xhavo, une te tregova ty shume mire se s'kam qen as ne Ameriken Latine, e as ne Lindjen e Mesme apo ne Kine. Por kam arritur ti njoh permes librave dhe veprave te tyre, sikur qe e njoh Picason permes arteve te tij te lena.

Nuk me treguat se ku qendron problemi une si nacionaliste, te mos kem te drejte ta pelqej Che Guevaren, Hitlerin, sepse kjo sipas juve kjo po prek ne paradokse?? Kete po e pres.

Ndersa tek feja, e kam thene se jo vetem feja Islame, por qdo fe tjter qe mundohemi te bejem copy-paste, ateher kjo me pengon, sepse nje gje e till eshte e pa munduar. Mund ta marrim ate fe ose kete, qe ta pershtatim tek ne, me kulturen dhe traditen tone, por jo deri ne ate pike sa mundoheni ju islamistat, te krishtert etj.

Xhavo, une asku nuk thashe ( bile as qe mendoj) se jam me i madhe se ty apo dikush tjeter ketu. Nga te piku ky mendim? Debate po bejme apo?

Ne temat tjera asnje pohim timin se keni hedhur posht, sepse kur te ndodhe ajo, por edhe me ndodhe nuk e marre tragjike, por te theme hallall Xhavo, dhe te falenderohem, jo vetem ty por qdo kujte.

Prap keni kaluar tek feja. Me sa me kujtohet jeni ju, Xhavo, ai qe dikur jemi pas shtyer tek tema "feja ose kombi", ku ti kembengulje se, nje ateiste nuk mund te jete njeri i mire, ai ose eshte budalle ose ose...keni thene keshtu apo? Kurse une, te thoja se, njeriu mund te jete i mire, pavaresisht se cilit besim i takon ,apo nese eshte ateiste. Sikur qe mund te kete njerez jo te mire qe besojne ne nje fe te caktuar, po ashtu mund te kete njeri qe eshte i mire por qe eshte ateiste, dhe ne kete pike jeni ai qe dikur u terhoqet, apo nuk eshte keshtu?? Me sa shihet nuk jam une ai qe kam hudhur posht besimin e tjereve, por jeni ju ai, qe keni hudhur posht njerezit qe nuk besojne, dhe i keni klasifikuar si budalle apo edhe me keq.

Guximi, pershendetje edhe per ty i nderuar. Doja te thoja se nese e keni percjellur festivalin e kanit, qe eshte mbajtur para disa dite ne France, aktori Benicio Del Toro, ne rolin e Che Guevares, ne filimin me te ri "Guerrila" (2008), e ka marrur qmimin si aktori me i mire ne kete festival. Keto dite do te mundohem ta danalldoj kete filem, dhe te tregoj per me teper. Disa foto te ketij filmi dhe te ketij aktori...

Che Guevara - Faqe 2 Benicio-CheGuevara-may-02

Che Guevara - Faqe 2 Benicio-CheGuevara-may-01
Che Guevara - Faqe 2 Benicio-CheGuevara-may-03
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 3:38 pm

Nuk e kam kurrfar frymzimi te lirisë e luftës Qe Guevaren dhe për mua s'është asgjë, duke e pasur Is Boletinin e Azem Bejten, Ademin e Ramushin. Madje edhe idetë revolucionare marksiste kanë deshtuar jo vetëm në Amerikën Latine, por edhe globalisht. Këto revolucionet e Amerikës Latine ose kanë dështuar,
ose janë kthyer në dhunë e gjenocid ose kanë përfunduar në diktatura që "në emër të popullit" e shtypin po te njejtin popull.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 4:13 pm

Xhavo, para disa ditesh ne nje bised me nje shoke, ku po flisnim per komunizmin dhe ne veqanti per Che Guevaren, ku ky shoku ishte sikur ju, dmth perveq se nuk e pelqente Che-n ( qe eshte normale per mu), ky arrinte aq large sa ta cilesonte si terroriste. Dhe argumenti i tij i mbeshtetur ishte ne ate se, "X" apo "Y" organizatat qe jane sot neper bote, jane ne emer te Che-s, apo me thjeshte duke u frymezuar ne emrin e tij. Me qe e kisha shoke te ngushte dhe e dija se sa e njeh komunizmin dhe ne veqanti Che Guevaren, i thashe se "mire e keni". Por i mora nje shembull tjeter. Albert Anshtajnin, i cili para shume dekadash e ka zbuluar bomben atomike, kurse sot Amerika, Rusia e shume shtete tjera te botes, kete zbulim e keqperdorin me vetedije, edhe pse e din se per qfare e kishte zbuluar Anshtajni. Tani ne nuk mund ta fajsojme Anshtajnin, apo jo?

Pra, siq po shihet pothuajse eshte e njejta gje, edhe emrin e Che-s e keqperdorin sot individe te caktuar, apo grupe te ndryshme, dhe nuk mund te bazohemi ne keta te fundit dhe ta kritikojme te parin, Che-n. Ne funde ( ky shoku) e pash qe ndryshoj mendimin, por nuk e pranoj prap se prap dhe tha " gjithsesi per mu s'ka rendesi, une e shoh si terroriste", pa dhene asnje arsye, perveq bindjes se tij.

Dhe per fund mos i pergjithso gjerat, jeni ju vete ai qe kerkoni mos ta bej kete, prandaj permbajuni edhe ju vete. Po flasim per Che-n, dhe jo per komunizmin ne pergjithsi, bile as edhe per Fidel Kastron. Por po flasim per periudhen sa ka jetuar dhe vepruar Che Guevara, dhe per ate qe ka bere ky, dhe qfar ky ka then per komunizmin.

Ketu s'jemi tu fol per ideologjit, por per Che-n, dhe si ishte per kete kjo ideologji, komunizmi. E di qe do te thuah se komunizmi si ideologji eshte utopike. Por me sa di une, prapa qdo ideologjie te sukses'shme ekziston utopia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 5:24 pm

o xhavo

na dueht te amrrim mesim prej nejrzeve si che guevara e keta qe i permendi premtimi.

kujdes mos i admiro te kqijat e botes siq po bejne shqiptaret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 5:32 pm

Kush po e shan Ernesto "Che" Guevaren ketu a? ah ah ah. Dilni more jashte vendit tone, neper shtete te ndryshme te evropes dhe botes, shikoni dhe pyesni rinin se c'fare mendojn per kete revolucionar kaq te madhe? Ne keto pak vende qe kam qen, s'me ka ndodhe asnjeher qe dikush t'me thote dicka te keqe per Guevaren, e gjithe rinia neper bote e kujtojne dhe e kan idol, jo vetem ne shqiptaret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 5:38 pm

noraml e bukur po per shkak te qetyne qe nuk i dojne disa te huaje e as vendin e vet na jena qeshtu te ndame
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 5:41 pm

rollind, e keqja e njerezve eshte se kur shikojme dicka e bejm vetem nga nje kend. Pa u munduar ta shikojme edhe nga kendet tjera te mundshme. Andaj, shpesh gabojme!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 5:44 pm

brravo e bukur kjo eshte "diagnoza"

ne vuajme shume nga kjo gje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 7:49 pm

Guevara s'është asgjë me tepër sesa një idol-mit, personalitet i mitizuar dhe i idealizuar, te cilet e identifikojnë me revolucione, ku identifikohen levizjet e ndryshme studentore te pakenaqura nga rendi demokracisë qytetare dhe tregu i lirë.

Kritikat nuk vijnë vetëm nga te djathtët. Gazeta majtiste "taz" e përshkruan si njeri te paskrupullt dhe brutal, qe veset e tij te verteta po i mbulohen 
nga mitet e majtisteve. 

Qe Guevara ka thënë se po ta kishte atomin do ta hidhte qe nga "hiri atomik" te lindë shoqëria e re, sipas tij. Edhe majtistet e konsiderojnë kete qendrim shumë te rrezikshëm, qe në kohen e krizës kubaneze kjo mund te qonte në zhdukjen fizike te gjithë popullit kubanez (nga loja ShBA-BS).

Mirpo jo vetëm kjo me bën te mos e simpatizoj, por i gjithë sistemi qe ndjekë - komunizmin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 8:05 pm

Me vjen keq,kujtova se ishte forum i bashkimit kombetar dhe jo internacionalja komuniste,ju shqiptareve nga Kosova te djegur per Enver Hoxhen,ecni dhe çojini neper shtepite e juaja,nga nje bunker ose tunel,strehimi ka qene problemi me madhor per shqiptaret,por bunkera kishim secili te vetin,i merrni ju si trashegim prej Enverit,se nuk ka ngel tjeter gje.Parate i kane femijet e tij SOKOLI,PRANVERA dhe ARBENI(sot jane biznesmene pronare te DEKES)Babai i tyre kushedi si mallkon ne varr per kete herezi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 8:16 pm

Besimi78, une jam Enveriste, jam Komuniste por perpara se te jem i ketill jam shqiptare. Nuk po te fshije shkrimin edhe pse kam mundesi dhe duhet sepse ketu eshte tema per Che Guevaren dhe jo per Enverin. Kur ishte tema e Enver Hoxhes e patet knaq ti e disa tjere me argumente, veq tash edhe ketu ja fillove.

Ketu eshte dallimi ne mes Enveristave dhe Titisteve, se neve nuk na djeg kur flisni keq per Enverin vetem me bindje pa argumente, kurse Titisteve u djeg sa here qe sjellim nje argument kunder jush dhe ne pamundesi te debatoni si duhet per temen, dilni neper livadhe dhe perveq kesaj nuk ju kupton askush se qka ke deshte me thene qe nga fillimi deri ne fund.

Kerkoje nga i gjithe Stafi, qe mos te fshihet as ky shkrim im e as i besimit, le ta shohin te gjithe se ku eshte ky besimi, askund hiq.

Xhavo the :"Mirpo jo vetëm kjo me bën te mos e simpatizoj, por i gjithë sistemi qe ndjekë -
komunizmin."

Nuk dua te shtoj asgje, perveq se me kete qe nenvizova kuptohet gjithqka dhe kesaj i pergjigjet shume mire ajo qe ka then me siper e\E_Bukura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 8:17 pm

besim78 shkruajti:
Me vjen keq,kujtova se ishte forum i bashkimit kombetar dhe jo internacionalja komuniste,ju shqiptareve nga Kosova te djegur per Enver Hoxhen,ecni dhe çojini neper shtepite e juaja,nga nje bunker ose tunel,strehimi ka qene problemi me madhor per shqiptaret,por bunkera kishim secili te vetin,i merrni ju si trashegim prej Enverit,se nuk ka ngel tjeter gje.Parate i kane femijet e tij SOKOLI,PRANVERA dhe ARBENI(sot jane biznesmene pronare te DEKES)Babai i tyre kushedi si mallkon ne varr per kete herezi.

Ashtu është o Besim. Këta po ia flliqin emrin "bashkimit kombtar" e "çështjes kombtare" me ideologji e emra që kanë qenë faktikisht kundraproduktive ndaj qështjes sonë kombtare shqiptare. Prandaj edhe unë si ti, them se duhet ta ndrroj emrin ky forum nga "bashkimi kombtar" në "bashkimi i proletarialit" apo "internacionalja komuniste".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 8:24 pm

xhavo_ shkruajti:
besim78 shkruajti:
Me vjen keq,kujtova se ishte forum i bashkimit kombetar dhe jo internacionalja komuniste,ju shqiptareve nga Kosova te djegur per Enver Hoxhen,ecni dhe çojini neper shtepite e juaja,nga nje bunker ose tunel,strehimi ka qene problemi me madhor per shqiptaret,por bunkera kishim secili te vetin,i merrni ju si trashegim prej Enverit,se nuk ka ngel tjeter gje.Parate i kane femijet e tij SOKOLI,PRANVERA dhe ARBENI(sot jane biznesmene pronare te DEKES)Babai i tyre kushedi si mallkon ne varr per kete herezi.

Ashtu është o Besim. Këta po ia flliqin emrin "bashkimit kombtar" e "çështjes kombtare" me ideologji e emra që kanë qenë faktikisht kundraproduktive ndaj qështjes sonë kombtare shqiptare. Prandaj edhe unë si ti, them se duhet ta ndrroj emrin ky forum nga "bashkimi kombtar" në "bashkimi i proletarialit" apo "internacionalja komuniste".

Mos rasishte deshte ta bejm " bashkimipejgamberve"??

Xhavo, na thuaj se kush prej emrave jane produktive ndaj qeshtjes sone kombetare???

Nese nuk jane ata qe une te pakten i mendoj qe kan qen dhe jane ne te mire te kombite ( te cilet i kam thene neper tema te ndryshme), qe prej Enver Hoxhes deri tek Albin Kurti, ateher fillo e mi hudh poshte qdo njerin dhe me trego se cilet duhet te jene dhe pse??

Mos e fshini edhe kete Stafi, ju lutem shume. Sepse ka kohe qe kam prite kete moment te sotit qe te jem perball me keta tipa si puna e Xhavos.

Dhe mos mu largo xhavo.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 8:25 pm

Besimi, se pari duhet te thuash dicka per temen e pastaj mund te flasesh edhe per Enver Hoxhen etj etj.
Per arsye se ti fillimisht dole nga tema tassh po te jap nje replike.
Se pari shkojm te bunkeret, pse te duket e demshme pse xhaxhai i ndertoj gjith ato bunker. Jo i nderuar Shqiperia ishte e rrezikuar shum nga shtetet kapitaliste , ato i ndertoj jo per ta zene rrugen ty duke shkuar ne pushime, po per te siguruar gjat asaj rruge.
Forumi eshte per Bashkim Kombetar, kush po e thot se nuk eshte, forumi eshte dicka tjeter kurse une, ai, ajo jemi dicka tjeter qe kemi nje mendim per xhaxhain.
Kush beri me shume per Shqiperine sesa Enver Hoxha? Mos Tita, e Zogu. Si kishte qene Shqiperia ne ate kohe e si eshte tash? A kishe jetuar me me deshir ne kohe te xhaxhait apo ne kohet e sotit, ku krimi, korrupsioni, e deshperimi i popullit ka arritur maksimumin.
Xhaxhai ska lende kembe te huaj te shkel ne token e vet, e berisha... ska me keq.
Cfare gjendje ekonomike ka pasur Shqiperia ne ate kohe, e cfare ka sot?
Te lutem keshtu flasin vetem ata te cilet nuk kane fare njohuri nga historia, e nuk don ti mbyllin syte para se vertetes.
Keshtu qe kujdes, njerzit flasin keq per te mbasi eshte vdek, nuk ka pasur ne ate kohe te dilje ne rruge e ta shaje me rob e robi presidentin se te ka pushkatuar, kjo eshte demokraci, e jo te dalesh e mos te thot kush kurgjo, sepse ketu iu shkel e drejta vet presidentit i cili po derdh djers per te miren tende, mos e krahso me dotet tona.
Shqiperia nuk mund te kthehet me ne ato kohe, jo me keta borgjeze e kapitaliste te cilet ju falen shteteve perendimore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyMon Jun 02, 2008 9:23 pm

besim78 shkruajti:
Me vjen keq,kujtova se ishte forum i bashkimit kombetar dhe jo internacionalja komuniste,ju shqiptareve nga Kosova te djegur per Enver Hoxhen,ecni dhe çojini neper shtepite e juaja,nga nje bunker ose tunel,strehimi ka qene problemi me madhor per shqiptaret,por bunkera kishim secili te vetin,i merrni ju si trashegim prej Enverit,se nuk ka ngel tjeter gje.Parate i kane femijet e tij SOKOLI,PRANVERA dhe ARBENI(sot jane biznesmene pronare te DEKES)Babai i tyre kushedi si mallkon ne varr per kete herezi.

kjo do te thote qe enveri eshte simbol i bashkimit kombetar dhe ata qe e duan me te vertete bashkimin kombetar patjeter e duan edhe enverin

a ty te duket me mire nje bunker a pushtuesi??

pse cka ka te keqe nga pasuria e femijeve te enverit? shume po me intreson?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyTue Jun 03, 2008 12:14 am

Premtim, unë për Enver Hoxhen kam folur mjaft dhe e konsideroj si njeri qe i ka bërë deme te pariparueshme qështjes kombtare (ju arsyetojeni si te doni). Por s'mund te krahasohet me Albin Kurtin te cilin e respektoj, se ky me te vertetë, hapur, fletë e punon për qështjen kombtare. Mirpo normal se mund te kem kritika e mendime te 
ndryshme me metodologjinë që punon.

Po kush m..... është Che Guevara mer burr i dheut? Lereni pash Zotin mos t'iu ndegjoj kush, se komunizmit e marksizmit i ka cof morri. Ky sistem e idetë guerile e kaqake te Guevares kanë rënë poshtë qysh moti. Ne mundemi lirisht me hap temë e me diskutu per këto ide, për komunizmin, marksizmin dhe atëhere mund të tregoj ty se përse janë ideologji te pamundura, prandaj deshtimi i tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 EmptyTue Jun 03, 2008 12:28 am

Xhavo, ty isha duke te prit deri tani. Per Che-n je lodh kote qe ke fol se nuk e marr parasysh, me interesonte per piken e pare, per ata qe kan bere per kombin tone dhe qe skeni dhen asnje emer. Pse e permende vetem Enver Hoxhen dhe menjeher kalove ne Albinin? Une te kam thene per te gjithe ata qe i kam cek ne forum, i keni lexuar ku njeri nder ta eshte edhe kjo foto qe mbaj ( Ukshin Hoti) dhe shume te tjere qe kam permendu, te cilet pak a shume te gjithe e kan pranuar Komunizmin, apo thene me mire e kan kuptuar si duhet dhe jo sikur ju. Prandaj, kerkoj nga ti qe ta zgjeron temen me qe kemi filluar se ka kohe qe kam prite kete moment.

Per pjesen e dyte te shkrimit tuaj, te them vetem diqka. PO kush m...eshte muhamedi more burr i dheut?????? Askushi per mua, perveq se nje filozof i asaj kohe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Che Guevara - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Che Guevara   Che Guevara - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Che Guevara
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Bota-
Kërce tek: