Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kuēedra e zezė natėn dhe e bardhė ditėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Kuēedra e zezė natėn dhe e bardhė ditėn    Sun Sep 19, 2010 2:30 pm

Janė probleme tė vjetra e tė kamufluara. Nė se kėr-kuam demokraci, nė se duam liberalizim, nė se duam pronė, po, po, po nuk duam privatizim 8 x 8.

Ministritė, drejtorėt, secili drejtues nė institu-cionin e vet, le tė vazhdojnė, mirė e kanė. Ka ngelur ajri. Edhe kėtė qė po na e fal Zoti, ia zėnė rrugėn nėpėr gryka ma-lesh.

Populli s’po ndahet dot nga varfėria. Ku janė partizanėt qė e nisėn “Liri–Demokraci!”? Ku janė tė persekutuarit qė e nisėn “Poshtė Komunizmi!”? Ku janė sindikatat? Ku ja-nė artistėt dhe intelektua-lėt? Ku janė shoqatat?

Pra ku janė, ku janė?

Dhe kėshtu kjo Koto-vicė po rritet me brez tė ri e tė moderuar. Dhe problemet vazhdojnė pa mba-rim.

Diktatura pesėdhjetė-vjeēare nuk ka deklaruar kurrė pasurinė, ndėrsa de-putetėt deklarojnė pasurinė prej miliona eurosh. Atėherė popullit i ngelet tė thotė dhe prapė zgjidh-je, pėr tė mos zbritur nga kali.

Paqja politikane ėshtė zgjidhur 8 x 8, sepse pas paqes partiake vijnė paqet e tjera me radhė…

Nuk vazhdohet mė kė-shtu. Zėri ynė ėshtė i vo-gėl, por pse u shqetėson kaq shumė?

Qytetarėt e mi, o push-tetarė tė sotėm e tė dje-shėm. Nuk e doni tė vėr-tetėn? Ju prish punė? Ke-ni zgjidhje. Vazhdoni si Enveri, ka dhe eliminime. I pari ėshtė ekonomik dhe i dyti – fizik.

Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar ėshtė njė forcė qė nuk ėshtė e imja, as e Dashamir Shehit, as e A-leksandėr Meksit, por ė-shtė e juaja, o miq, vėlle-zėr e motra. Unė jam thjesht zėri juaj. jam ndje-nja juaj. Nuk mė dėgjoni?!

Do t’ju zgjoj, tė mos trembeni, duhet tė flasim, tė punojmė pėr tė larguar tė keqen, tė themi tė vėr-tetėn dhe ta zgjidhim atė, duke mos i lėnė ligjet nė letėr, por t’i kthejmė nė vepėr; t’i zgjojmė drejtuesit tanė, qė tė mendojnė pėr ne.

Unė personalisht jam djali juaj, pa dallim, dhe kam mbėshtetjen tuaj.

Ju falnderoj thellė nga zemra pėr kėtė dhe ju uroj nė familjet tuaja, nė jetėn tuaj, atje ku punoni e mė-soni.

Ju uroj paqe, dashuri, vėllazėri dhe mė shumė realitet demokratik.

Nuk ka demokraci, nuk ka zhvillim pa prulislitet, siē e tha dhe Krye-ministri Berisha.Marenglen Koēiu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuēedra e zezė natėn dhe e bardhė ditėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: