Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Marenglen Koēiu

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    Sun Sep 19, 2010 2:26 pm

Familjet ēifute nė qarkun tonė (kemi parasysh Gjirokastrėn, Pėr-metin, Tepelenėn) nė bazė tė gojėdhėnave dhe vėrtetėsisė sė tyre, ne sot po shkruajmė pėr hebrejtė e prani-shėm nė Gjirokastėr. Nga hulumtimet tona, familjet ēifute nė kėtė qytet janė: Familja Kofina qė pėrbėhet nga Samuel Kofina, Mato Kofina dhe njė motėr qė ėshtė e pamartuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Marenglen Koēiu

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    Sun Sep 19, 2010 2:27 pm

Samueli u martua dhe lindi Sollomonin. Rrinin nė Palorto. Sollomoni lindi dhe njė vajzė. Familja tjetėr ka qenė Ilia Vituli. Ilia ka gruan dhe katėr vajza e dy djem: Instidhi, Sandra, Ra-sheli dhe Fartinali. Dy djemtė ikėn mbas ēlirimit, pra nė vitin 1945 nė Tiranė. I fundit ndo- dhet nė Amerikė. Instidhi ėshtė martuar me njė korēare dhe ba-non nė Tiranė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Marenglen Koēiu

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    Sun Sep 19, 2010 2:27 pm

Familje tjetėr ėshtė Betina, e cila ka njė djalė dhe quhet Pepa dhe nėna e babai i tij. Nga gojėdhėnat kėta ishin tė gjithė tregtarė.

Kemi dhe familjen Kohen, qė pėrbėhet nga nėna, babai, gjyshi dhe gjyshja: Pepa Ko-hen, Graciel Kohen. Nga gojė-dhėnat e qytetarėve tė Gjiroka-strės mėsojmė se ishin njerėz shumė tė mirė, punėtorė. Secili prej tyre kishte nga njė dyqan. “Nė kohėn e pushtimit nazist u fshehėn kėtu tek babai im.” – tregon Eli Duka. U fshehėn se i kėrkonte dhe i ndiqte kėmba- kėmbės gjermani.

Babai i Elit ishte drejtor nė spital. Atje vinin njerėz dhe e pyesnin nėse kishte ēifutė nė qytet. Ai e mohonte njė gjė tė tillė nė mėnyrė kategorike:“Nuk kemi ēifutė ne.”

Ishte kohė lufte. Nė atė ko-hė gjyshja e Llazi Dukės mori katėr vajza ēifute pėr t’i strehu-ar. I shpėrndanė nė lagje disa dhe njė vajzė e mori Papa Foti Zisi, prifti i Gjirokastrės. Ai e kėshillonte atė ta mbante shtė-pinė tė mbyllur me kyē, qė tė mos e vrisnin gjermanėt. Dhe nė shtėpitė, ku kishte ēifutė tė tjerė nė lagje, ishte dhėnė porosia qė tė thoshnin se ishin muslimanė. Pepo Betino sot ė-shtė nė Janinė, ku ka njė dyqan qelqurinash. Ai ishte shu-mė i mirė. Bėnte dhe shumė shaka. Bėnte lodra dhe e kishte nė qejf teatrin. Sollomon Kofina ka gruan me emrin Sofia dhe vajzėn me emrin Denisa, sot e-dukatore. Rrinė nė Palorto dhe kanė shtėpinė e tyre. E blenė nė vitet ’80.

M.KOĒIU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Avis Dafa-Berger (Kofina)
Fillestar/e
Fillestar/e
Avis Dafa-Berger (Kofina)

Female
Numri i postimeve : 1
Age : 44
Vendi : Izrael
Registration date : 05/09/2017

MesazhTitulli: Re: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    Tue Sep 05, 2017 1:34 pm

Miredita,
Dua te shkruaj disa shtesa mbi te dhenat e zotit Kociu.
Familja Kofina ne Gjorokaster perbehej nga dy vellezer (Matathia dhe Sollomon) dhe nje moter (Rebeca).
Sollomon dhe Rebeka nuk lane femije. Matathia i martuar me Delisia Bochoropullos-David linden dy femije: Sollomon dhe Dora. Sollomon lindi nje vajze qe quhet Delisia (mbi emrin e gjyshes).
Dora u marrtua me Nazmi Dafa dhe lindi dy femije: Andi dhe Evis (Avis). Nazmiu dhe Dora vajten ne Izrael ne 1991. Andi i martuar me Anna Munishor (me orrigjine nga Ukraina) ka kater femije - Eden, Ariel, Roni dhe Linoi.
Evis (jam une) u martova me Dov Berger (Birjar) me orrigjine nga Rumania dhe kemi 2 femije - Abir dhe Aviv.
Andi dhe Evis jetojne sot ne Izrael sebashku me babane Nazmiun, ndersa Dora (Beba) zonje grua vdiq ne shkurt te ketij viti 2017. Iu prehte shpirti ne Parajse!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: