Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Video historike

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike - Faqe 2 EmptySun Nov 07, 2010 1:28 am

Shkupi

Shkupi ėshtė kryeqyteti dhe qyteti mė i madh i Ish Republikės Jugosllave tė Maqeonisė. Gjatė periudhės ilire Shkupi ishte kryeqendėr e Dardanisė dhe njihej me emrin Scupi. Shqiptarėt sot pėrbėjnė rreth 30 pėr qind tė popullatės sė Shkupit[citim i duhur]. Dikur Shkupi ishte qyteti me popullatėn mė tė madhe shqiptare ne botė.

Andaj, pėr Shkupin kanė shkruar tė gjithė ata qė kanė pasur pėr detyrė tė lėvdojnė apo tė arsyetojnė veprimet e sunduesit, madje edhe ata qė rastėsisht kanė kaluar kėtyre anėve, por mė sė paku me tė kaluarėn e tij janė marrė shqiptarėt, paraardhėsit e tė cilėve e themeluan kėtė qytet. Pra, me tė kaluarėn e Shkupit mė sė paku janė marrė shqiptarėt, dhe madje duke e ditur se si rrallė ndonjė vendbanim tjetėr, e kaluara dhe e sotmja e Shkupit e dėshmojnė autoktonin e tyre nė kėto troje ku dikush dėshiron t’i tregojė si ardhacakė “tė zbritur nga malet”. Mbase ata edhe nuk kanė pasur kohė tė merren me tė shkuarėn e qytetit tė vet, ngaqė gjithmonė kanė qenė tė zėnė me hallet si tė mbrojnė tė sotmen e tyre. Apo duke u ndier si pronarė tė tė cilėve pėr ēdo ditė dikush ua merr pronėn, ata nuk janė pėrqendruar gjithaq nė shfletimin e “tapive” dhe si ato t’i pėrdorin pėr ta dėshmuar pronėsinė, por si tė mbrojnė ekzistencėn fizike duke e ditur se tapitė nuk vlejnė gjė, nėse zhduket prona. Nga ana tjetėr, sllavėt qė pushtuan kėto toka ilire, duke e ditur se kush ėshtė pronari i tyre i vėrtetė, kanė shkruar shumė pėr Shkupin. Nė tė shumtėn e librave pėr Shkupin tė shkruara nga autorėt serbė e maqedonas, shpaloset instinkti i pronarit tė rrejshėm, i cili nga droja se mund tė vijė i zoti i pronės e tė dėshmojė vjedhjen qė i ėshtė bėrė, ngutshėm do t’i fshijė gjurmėt e pronarit tė vėrtetė. Duke u sjellė si ai qė jeton me frikėn se njė ditė do tė kthehet pronari dhe do ta marrė tė veten, autorėt e disa librave pėr tė kaluarėn e Shkupit bėnė tė pamundurėn tė shlyejnė tė gjitha shenjat dardano-ilire dhe shqiptare tė kėtij qyteti dhe madje duke i ndryshuar toponimet e vendeve tė kėtushme, aq edhe duke shtrembėruar faktet nga e kaluara e kėsaj pjese tė Ballkanit.
Sot janė tė pakta gjurmėt e Shkupit dardan, si dhe tė atij tė kohėve tė Justinit (518-527) me origjinė ilire nga Bederiana pranė Shkupit, Justinianit tė Madh (527-565), nipi i Justinit, i lindur nė Tauris, fshat nė afėrsi tė Shkupit, edhe ky ilir, si dhe Justinit II (565-578). Tė pakta janė pra gjurmėt e Shkupit tė kohėve kur Justiniani nėnshkroi dekretin mbi vėshtrimin juridik tė institutit tė familjes (18 tetor 532) drejtuar prefektit tė prefekturės sė Ilirikut, dekret qė dėshmon ekzistimin e njė rendi shoqėror tė mbėshtetur edhe nga kryepeshkopata e re (nėn ombrellėn e Romės) me seli nė Shkup, ku kishin lindur kėta sundues tė mėdhenj dhe njėkohėsisht edhe ndėrtues tė qindra kėshtjellave tė shpėrndara nėpėr Dardani, e nė mesin e tė cilave edhe Kalanė e Shkupit, e cila edhe sot ėshtė emblema njohėse e kėtij qyteti. Nė Shkupin e sotėm gjithnjė e mė tė rralla bėhen edhe gjurmėt e kohės sė Perandorisė Osmane, kur ky qytet shkėlqeu dhe u bė qendėr e rėndėsishme ushtarake dhe tregtare e Vilajetit tė Kosovės.

Shkupi i tanishėm jeton ditėt kur dikush me ēdo kusht ka vendosur atė ta shkėpusė nga e kaluara e tij e vėrtetė dhe t’i ndėrtojė njė tė kaluar qė nuk e ka pasur kurrė – atė qė ka vetėm simbolin sllav dhe ortodoks. 
Shkupi i sotėm i ngjan njė qyteti qė bėn ēmos tė harrojė tė kaluarėn e vet tė vėrtetė. Apo, Shkupi i sotėm i ngjan njė vendbanimi nė tė cilin e sotmja e urren tė kaluarėn, ku e sotmja nuk do tė pėrballet me tė shkuarėn. Duke mbetur nė duart e njė populli qė duhet tė ndėrtojė tė kaluarėn e vet nga e para – atij maqedonas, Shkupi i shekullit XX dhe i fillimshekullit XXI bėn ēmos tė shlyejė nga vetvetja emblemėn shqiptare dhe atė myslimane. Andaj kur sot shėtit nėpėr kėtė qytet, shumėēka tė ngjan nė betejė mes harresės dhe ngulmimit qė gjėrat tė mbahen mend e tė mos shlyhen nga kujtesa. Kėshtu pra, pėrderisa shėtit rrugėve tė Shkupit tė vjetėr – nėpėr lagjet shqiptare, ndjen dėshirėn e kėtij qyteti tė mos e groposė tė kaluarėn e vet nė varrin e harresės, e posa del nė pjesėn e tij nga ana jugore e Vardarit, posa shkel matanė Urės sė Gurit dhe pėrballesh me sheshin e Shkupit, e ndien orvatjen qė Shkupi tė mos ketė tė kaluarėn qė ka pasur, por atė qė dikush do tė donte ta kishte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike - Faqe 2 EmptySat Nov 27, 2010 1:31 am

QYTETI I LASHTĖ ILIR QĖ U FSHEH NGA SLLAVĖT

Nė pjesėn verilindore tė Ulqinit nė njė lėndinė mbi Liqenin e Shasit ndodhet qyteti mesjetar i Shasit. Tani ėshtė gėrmadhė e pabanuar me njerėz. Si i tillė konsiderohet ndėr qytetet mė atraktive “tė vdekura” nė bregdetin Adriatik. Sipas pozitės sė kėsaj kėshtjelle e cila ishte nė afėrsi tė Liqenit tė Shasit nė fushėn pjellore dhe nė rrugėn romake Olcinium- Sckodėr, me sa duket ka qenė vėrtetuar sikur gėrmadhė qė nė kohėn e ilirėve. Jo larg qytetit, nė fshatin Shas ėshtė gjetur amfora antike ovoide e cila ka shėrbyer pėr varrosje, e pak mė larg nė lokalitetin Gjeret, tek Liqeni i Zogajve edhe gjurmėt e vendbanimit primitiv tė ilirėve, ēka dėshmon se kjo trevė ka qenė e banuar qė nė periudhat e hershme historike. Shasi pėr herė tė parė nė dokumente tė shkruara pėrmendet nė shek. IX si qytet ipeshkvnor ( Svacia Civitas) Rrreth vitit 1183 e pushtoi Stefan Nemanja dhe bashkė me qytetet tjera ia bashkangjiti Rashkės. Mongolėt e shkatėrruan tėrėsisht mė 1242, ndėrsa e rindėrtoi mbretėresha Helena Anzhuine. Plotėsisht u shkretua kur e zaptuan turqit mė 1571. Sipas Marin Biccit – 1610 , Shasi ka pasur 365 kishė, qė pėrkon me numrin e ditėve tė njė motmoti, por sot nė kėto rrėnoja mund tė dallohen vetėm tetė kishė nga tė cilat dy janė mė tė mėdhaja: katedralja e Kishės sė Shėn Gjonit, e ndėrtuar me stil gotik dhe Kisha e franēeskanėve tė Shėn Mėrisė, tė lashta rreth 1300 vjet. Tė gjitha kishat nė Shas kanė qenė tė zbukuruara me dekorime arkitektonike dhe freska, e nė disa edhe tani dallohen gjurmėt e ngjyrave nė mure. Pjesėt e mbetura tė fortesės gjenden nė shkrepa mbi Liqenin e Shasit, kurse paralagjja nė vazhdim kah perėndimi. Hyrjen nė qytet me sipėrfaqe prej 15 hektarė e kanė bėrė tė mundshėm dy porta. Hulumtimet e para arkeologjike tė qytetit tė Shasit janė bėrė nė tetor e nėntor tė vitit 1985. Me kėtė rast u gjetėn rreth pesėdhjetė monedha metalike, nga tė cilat njė e arit, tri tė argjendta, kurse tė tjerat janė tė bronzta. Tri paratė mė tė vjetra janė nga periudha bizantine nga fundi i shek. XII deri nė mesin e shek. XIII.

Nga koha e qeverisė sė Nemanjės janė dy copa parash – bizantin e serb; monedhat e shumta nga qytetet fqinje i takojnė ēerekut tė fundit tė shek. XIV, ndėrsa nga tri monedha metalike janė tė Tivarit, tė Kotorrit dhe tė qytetit tė panjohur. Zbulimet mė tė vjetra nga qyteti i Shasit i takojnė periudhės parahistorike. Periudha antike nuk ėshtė vėrtetuar nė Shas. Disa copėzime helenike tė qeramikės qė janė gjetur nė pjesėn lindore tė Shasit tregojnė se ėshtė e mundshme qė nė atė pjesė tė tij tė gjendet njė shtresė helenike. Qyteti mesjetar u formua nė kohėn e hershme tė periudhės bizantine, kurse zgjati nė kontinuitet deri me paraqitjen e turqve, respektivisht pėrafėrsisht deri me pushtimin e Shkodrės ose edhe mė vonė.

Mjaft tė pasur janė zbulimet e vorbėisve, edhe pse nuk janė tė pėrfaqėsuara tė gjitha epokat. Mė sė shumti janė gjetur enė shtėpiake. Copėzat e shekullit VI janė tė pakta , por me siguri besohet se ato i takojnė rrafshit ilir nga koha e Marvikisė dhe Iraklisė. Vorbėsia sllave ėshtė e pėrfaqėsuar nė tė gjitha shtresat nga shek. VII deri nė shek. XI. Gati e gjithė vorbėsia shtėpiake e shekullit tė hershėm mesjetar i takon rrafshit kulturor serb, por kah fundi i jetės sė Shasit vėrehet prezenca e enėve tė importuara, me siguri me origjinė venedikase. Zbulimet e stolive nuk janė tė pranishme vetėm si separate nė varreza, por edhe nė shtresa. Nė stoli bizantine bėjnė pjesė qaforet me margaritar xhami, vathtė e thjeshtė, unazat , tri pulla korale e disa katramėza. Gjatė gėrmimit janė gjetur edhe shumė sende tjera nga hekuri, midis tė cilėve pjesė nga pajime shtėpiake: (veriga, pyka, ēivi, brava e tė ngjashme) pastaj pjesė tė arm Nė vitin 1985 Akademia e Shkencave tė Serbisė me nguti nderpreu hulumtimet, kur vėrejten se kan tėbėjnė me nji qytet tė lashtė shqiptarė.Sipas prof. Aleksander Qilikov nė muzeun etnografik tė Ulqinit ruhen 100objekte nga qyteti i Shasit.

Pėrveq Shasit nė periudhen veneciane rreth Liqenit tė Shkodres ishin edhe qytet : Trishti, Danja dhe Sarda.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike - Faqe 2 EmptyWed Dec 29, 2010 8:09 pm

Shkodra

Historia e Shkodres
Shkodra eshte nje nga qytetet me te lashta dhe me te medha te Shqiperise,qender e rendesishme ekonomike dhe kulturore.Shtrihet ne skajin jugor te Ultesires se Mbishkodres prane Liqenit te Shkodres,ne lartesi 16 m.,ndermjet lumenjeve Drin e Bune,malit te Taraboshit dhe keshtjelles se Rozafes.
Shkodra eshte themeluar aty nga shek. IV p.k. ne kodrat perreth Keshtjelles se Shkodres.Ishte qender e fisit ilir te Labeateve dhe gjate sundimit te Gentit (181-168 p.k.) u be kryeqendra e shtetit ilir.Te kesaj periudhe jane monedhat e prera me emrin e qytetit.U pushtua nga romaket me 168 p.k. Neper Shkoder kalonte rruga e njohur tregtare-ushtarake qe vinte nga veriu dhe neper luginen e Drinit kalonte ne Kosove e me tej.Me 1040 u pushtua nga serbet dhe ishte kryeqendra e Zetes.Gjate shek. XIV u be qender e rendesishme komune autonome me institucione te zhvilluara dhe me pas qender e feudaleve Balshaj.Me 1936 u pushtua nga venedikasit,sundimi i te cileve u nderpre nga nje varg kryengritjesh te popullsise.Shkodra. u beri balle dy rrethimeve osmane,me 1474 e 1478-79 dhe ra ne duart e tyre pas nje mbrojteje heroike qe pati jehone nderkombetare.Ishte vendlindja e humanisteve Marin Barleti e Marin Becikemi.Pas pushtimit popullsia u shperngul,qyteti u rrenua sa y kthye ne fshat.U rimekemb dhe ne shek. XVII arriti 1800 shtepi.U be qender kryesore ekonomike e Shqiperise se veriut dhe e sanxhakut te Shkodres, Lulezuan zejtarite,punimi i armeve,i mendafshit,argjendaria etj.. U ndertuan shtepi dykateshe prej guri me cardak,pazari,Ura e Mesit.Ne shek. XVIII u be qendra e pashallekut te Shkodres nen sundimin e Bushatllinjve (1757-1831).Edhe pas renies te pashallekut,banoret kane bere nje varg kryengritjesh kunder pushtuesit osman (1833-1836,1854,1861-62,1869).
Zhvillim te madh ekonomik arriti Shkodra nga mesi i shek. XIX.Me 1870 kishte 50.000 banore.Pervec si qender e vilajetit,ishte nyje e rendesishme per gjithe Ballkanin perendimor me 3500 dyqane.Me 1807-1808 ishte ndertuan bezisteni.Punoheshin pelhuret,veshjet kombetare,lekuret,duhani,baruti etj.Qe me 1718 ishin hapur agjensi konsullore te disa vendeve te huaja.Si port perdorej Oboti,por sodomos Ulqini dhe me vone Shengjini.Me nderhyrjen e fuqive te huaja ne mesin e shek. XIX u themeluan seminari jezuit dhe kuvendi franceskan.Gjate viteve te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit Shkodra ishte vater e rendesishme e levizjes kombetare.Banoret moren pjese ne luftimet per mbrojtjen e tokave shqiptare dhe nenshkruan boterisht ne sheshin kryesor te qytetit protestat drejtuar fuqive te medha.Dega e Lidhjes per Shkodren,qe pati dhe garden e vet,ishte nga me veprueset dhe dha ndihmese per mbrojtjen e Plaves e Gucise,te Hotit e Grudes dhe ne luften per Ulqinin.Ajo u shtyp e para me arme nga Porta e Larte.
Shkodra ka qene ne te periudhe gjithashtu edhe qender e rendesishme kulturore.Permendet bibloteka e Busha tllinjve,per te cilen ne vitet 40 te shek. XIX u ngrit ndertesa,qe sherbeu me pas si seli e deges se Lidhjes.U themeluan shoqeri letrare,kulturore e sportive,si shoqeria «Bashkimi» dhe «Agimi».U ngriten shtypshkronja,ku u botuan edhe te parat gazeta e revista brenda kufijve te Shqiperise.Me 1878 u ngrit e para bande muzikore e vendit dhe ne Shkodra nisi puna e fotografeve Marubi,nga e cila trashegohet nje fototeke shume e pasur.Shkodra eshte vendlindja e Pashko Vases,Zef Jubanit,Luigj Gurakuqit,Filip Shiroka e mjaft shkrimtareve te tjere.Me 1905 u festua per here te pare 1 Maji ne Shqiperi.Shkodra gjate Luftes Ballkanike dhe gjate Luftes se I Boterore u be pre e synimeve grabitqare e Malit te Zi e S erbise. Populli i Shkodres mbajti per shtate muaj rrjesht qytetin kunder ushtrive rrethuese malazeze e serbe,te cilat hyne ne qytet me 23.4.1913,me tradhetine e Esat Pashe Toptanit duke demtuar rende qytetin dhe duke djegur pazarin.Por ato u detyruan me 14.5.1913 ta linin Shkodren e cila ne baze te vendimit te Konferences se Ambasadoreve ne Londer ishte pjese e Shqiperise,por duke e vendosur ne nje administrim nderkombetar.
Me shperthimin e Luftes se I Boterore forcat malazeze perseri hyne me 27.6.1915 ne Shkoder. Me 22.1.1916 qyteti u pushtua nga Austro-Hungaria dhe u be qendra e tyre e pushtimit.Me mbarimin e luftes u vendos perkohesisht administrata ushtarake nderkombetare dhe me 11.3.1920 Shkodra u bashkua administrativisht me Qeverine kombetare te Tiranes.Ne gjysmen e dyte te vitit 1920 ajo perballoi nje rrezik te ri: nderhyrjen ushtarake te shtetit serbo-kroat-slloven (Lufta e Koplikut).
Shkodra. ka qene nje nga vatrat kryesore te levizjes demokratike-revolucionare ne vitet 1921-1924.Ne zgjedhjet per Asamblene Kushtetuese(27.12.1923),me shumice derrmuese votash,fitoi opozita.Naten e 31 majit 1924 forcat revolucionare moren ne kontroll qytetin dhe nga ketu u nisen per ne Tirane.Ne vitet 1924-1939 pati nje xhvillim industrial te ngadalte,u ngriten fabrika te vogla,punishte te industrise ushqimore,te tekstilit e cimentos.Me 1923 Shkodra kishte 20.000 banore.ndersa me 1939 kishte 29.000.
Shkodra ishte selia e arkipeshkvise,nga vareshin 30 dioqeza dhe ketu me 1930 u hap nje shkolle popullore laike,me 1922 Gjimnazi i Shtetit,Konvikti «Malet tona»,shoqeria sportive e kulturore «Vllaznia».
Pushtuesit fashiste u priten me arme ne dore,dhe qendresa kunder tyre vazhdoi me greva e demonstrata.
Shkodra u clirua me 29.11.1944 dhe kjo shenoi clirim e plote te vendit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike - Faqe 2 EmptyFri Jan 14, 2011 12:29 am

ANTON ĒETA :

BESA BES 1MAJ 1990 (DORA E PAJTIMIT )

ANTON ĒETA

Lindi nė Gjakovė nė njė familje tė shpėrngulur nga Fani i Mirditės. Arsimin e mesėm e mbaroi nė Liceun e Korēės, pastaj kreu studimet universitare nė Beograd nė fakultetin filologjik, dega e romanistikės. Qė nga fillimi i viteve '50 nisi gjurmimin dhe redaktimin e kėngėve popullore tė Kosovės, pėrfshirė nė disa vėllime. U bė njohės i thellė dhe studiues i spikatur i kulturės popullore, dokeve, riteve, miteve shqiptare e mė gjėrė. Drejton Sektorin e Folklorit tė Institutit Albanologjik tė Prishtinės.

Njė nga shkencėtarėt e njohur tė Kosovės, autor i disa veprave studimore, bashkėautor, referues e kumtues nė konferenca e simpoziume kombėtare e ndėrkombėtare.

Fiton njė popullaritet tė jashtėzakonshėm nė ndėrmarrjen e nismės historike pėr faljen e gjaqeve dhe pajtimeve nė mbarė Kosovėn, duke u bėrė figura qendrore e kėtij misioni madhor nė vitin l990.

Nė vitin l991 vizitoi vendlindjen e tė parėve tė tij, Mirditėn, ku shkoi dhe nė Fan.

Vdiq nė vitin l995 nė Kosovė.

[center]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike - Faqe 2 EmptyTue May 03, 2011 1:04 am

Gegnishtja


Gegnishtja ose e dialekti gegė asht njana prej dy bashkėsive kryesore tė tė folmeve tė gjuhės shqipe. Flitet prej shqiptarėve gegė, pėrafėrsisht gjysma e popullit shqiptar, qė historikisht jetojnė nė veri tė lumit Shkumbin, nė Shqipni, Kosovė, Maqedoni, Luginė tė Preshevės dhe Mal tė Zi. Gegnishtja flitet edhe prej disa toskėve qė jetojnė nė trevat gege, si gjuhė e parė prej komunitetit ashkali dhe si gjuhė e dytė e turqve boshnjakėve dhe pakicave tė tjera nė Kosovė. Mėrgimtarėt shqiptarė kanė pėrhapė tė folmet gege edhe jashta trojeve shqiptare; arbnishtja e Zarės flitet nė Kroaci prej shekullit XVIII, ndėrsa tė folme tė tjera janė pėrhapė ma vonė nė Turqi e pastaj edhe nė Gjermani, Zvicėr e vende tė tjera tė botės.
Zanafilla e gegnishtes mbrenda shqipes mendohet tė jetė diku mes shek. V e X. Gegnishtja dallon prej tosknishtes pėrnga tingujt, morfologjia dhe fjalori. Ajo ruen po ashtu tipare tė vjetra tė shqipes, qė tashma janė humbė ose nuk janė zhvillue nė tosknisht, ku shquhet paskajorja e llojit me + pjesore (me shkue, me punue…), zanoret e gjata dhe hundore. Ndahet vetė dy nėndialekte: gegnishten veriore (varientet verilindor dhe veriperėndimor) dhe gegnishten jugore (variantet i mesėm dhe jugor).[1] Deri me hapjen e shkollave shqipe dhe depėrtimin e mjeteve tė komunikimit masiv, masat e gjana popullore qė folshin gegnishten veriore nuk kuptoheshin me toskėt, por edhe me gegėt jugorė.
Dokumenti ma i vjetėr (1462) dhe libri ma i hershėm (1555) qė njihen nė shqip janė shkrue nė dialektin gegė. E folma e Elbasanit, nji gegnishte jugore e pėrzime me tosknisht, u pėrdor si bazė e gjuhės zyrtare tė shtetit shqiptar deri nė pėrfundim tė Luftės sė Dytė Botnore, kur komunistėt imponuen tosknishten. Nė Kosovė dhe vise tė tjera shqiptare nė ish-Jugosllavi, gegnishtja jugore u pėrdor si gjuhė letrare deri mė 1969.
Sot gegnishtja nuk pėrdoret nė nivel zyrtar, por po gėzon ēdoherė e ma shum hapsinė nė media dhe po lėvrohet si gjuhė letrare, kryesisht nė Kosovė por edhe nė Shqipni.

Historia

Krahas dialektit toskė, zhvillimi i gegnishtes mendohet tė ketė fillue mes shek. V e X. Dokumenti ma i vjetėr nė gjuhėn shqipe, Formula e Pagėzimit e Pal Engjėllit, u shkrue gegnisht mė 1462. Po ashtu, libri ma i vjetėr i shqipes, “Meshari” i Gjon Buzukut, u shkrue nė dialektin gegė. Veē kėsaj, shum prej autorėve tė letėrsisė sė vjetėr shqipe, si Budi, Bardhi, Bogdani, kanė shkrue gegnisht. Kėt traditė qė e nisi kleri katolik e vazhduen edhe nė shek. XIX e XX priftėnijtė shkodranė, si Gjergj Fishta qė botoi epin “Lahuta e Malcķs”, Ndre Mjeda, Vinēens Prennushi, etj.
E folma e Elbasanit, qė i pėrket gegnishtes jugore, u pėrcaktue mė 1916 e u rikonfirmue mė 1923, si bazė e gjuhės s'administratės sė shtetit shqiptar. Mbas Luftės sė Dytė Botnore, regjimi komunist vendosi pėrdorimin e tosknishtes si gjuhė zyrtare tė shtetit dhe prej 1951-ės ndaloi edhe mėsimin e gegnishtes nėpėr shkolla dhe ma vonė edhe botimet nė kėt dialekt. Shum vepra tė shkrueme gegnisht, kryesisht prej priftave katolikė, u ndaluen pėr shkaqe ideologjike dhe vetėm ndonji autor aty-kėtu, si Migjeni, u pėrfshi nė planprogramin mėsimor tė letėrsisė.
Mė 1972, Kongresi i Drejtshkrimit nė Tiranė vendosi rregullat e nji gjuhe standarde, tė quejtun "gjuha e njėsuar" ose "gjuha letrare", e cila u bazue 90% nė tosknisht dhe mori prej gegnishtes vetėm elemente qė kaherė kishin depėrtue nė dialektin e jugut.
Gegnishtja jugore pėrbante bazėn e gjuhės letrare tė kultivueme nė Kosovė dhe viset tjera shqiptare nė ish-Jugosllavi deri mė 1969, kur u vendos qė pėr hir tė ruejtjes sė unitetit kombtar tė pėrdorej gjuha e pėrcaktueme prej Tiranės. Rregullat e drejtshkrimit u pėrcaktuen dhe u plotsuen disa herė: nė Shkodėr mė 1917[2] dhe nė Prishtinė 1957 dhe 1964.[3]
Sot, gegnishtja nuk gėzon status zyrtar. Por botimi gegnisht lejohet, ndonėse shkurajohet prej redaktorėve tė gazetave e revistave kryesore. Megjithate, pėrdorimi i saj po vjen tue u shtue sidomos nga tė rijtė, nė tė folun por edhe nė tė shkruem. Nė Kosovė, gengishtja po gjen hapsinė gjithherė e ma shum nė emisionet komunikuese nė radio e televizion, nė film, kangė dhe botime. Folėsit e gegnitshtes janė ma sė shumti tė pėrqendruem nė Kosovė, ku zyrtarimi i gegnishtes nė nivel tė gjuhės letrare asht temė e randėsishme e pėrditshmėnisė kosovare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike - Faqe 2 EmptyTue May 31, 2011 11:52 pm

"Shteti" i Tanushes
"Shteti" i Tanushes fshat ne Maqedoni ne kufi me Kosoven, simbol i kryengritjes shqiptare. ne 2001 ku nisi revolta shqiptare per kerkimin e te drejtavo te shqiptareve, Xhezel Shaqiri i njohur si Komandant Hoxha i lindur ne kete fshat, me pare kishte luftuar ne kosove, ne 2001 paralajmeroj kryengritjen e shqiptareve, duke e shenuar kete fshat si simbol i guximit te shqiptareve te ketushem duke iu kundervene nje regjimi qe tallej me te drejtat e tyre. Edhe ne ditet e sotme Tanushaj eshte fshat "shtet" edhe pse zyrtarisht eshte i Maqedonise.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike - Faqe 2 EmptySun Jun 19, 2011 8:54 pm

Dibra e Madhe (Maqedoni)“Dibra me krenari pėrmendet pėr njė fakt shumė historik, kėtu Skėnderbeu ka mundur tė mbajė Kuvendin e parė mes shqiptarėve nė 1443. Qeliza e parė e ēėshtjes kombėtare, e historisė sė Skėndėrbeut, tė gjithė historisė sė shqiptarėve fillon me kuvendin qė Skėnderbeu mban nė Dibėr”, thekson Rruzhdi Lala.

Nė mendjen tonė, shqiptarėve tė Shqipėrisė, krijohet menjėherė njė asosacion i ēuditshėm sa herė dėgjojmė tė pėrmendet Dibra e Madhe.

E mbetur pėrtej kufijve, kjo krahinė ėshtė pėrfolur aq shpesh saqė shumėkush beson se tek madhėshtia e emrit tė saj, nė mungesė tė njė Dibre tė vogėl, qėndrojnė tė gjitha, pėrfshi kujtesėn e njė tė kaluare historike.

“Dibra me krenari pėrmendet pėr njė fakt shumė historik, kėtu Skėnderbeu ka mundur tė mbajė Kuvendin e parė mes shqiptarėve nė 1443. Qeliza e parė e ēėshtjes kombėtare, e historisė sė Skėndėrbeut, tė gjithė historisė sė shqiptarėve fillon me kuvendin qė Skėnderbeu mban nė Dibėr”, thekson Rruzhdi Lala.

E nisėm kėtė udhėtim nė Dibrėn e Madhe me faktin qė na bėri mė shumė pėrshtypje dhe me pamjet qė ofron Kodra e Bejlerėve, qė njihet nė kohėrat e hershme si e banuar nga fisnikėt vendas. Nė ditėt e sotme Dibra ėshtė e ndarė nė dy pjesė, nė Dibrėn e Vjetėr dhe atė tė Re. E pėrmendur qė nė vitet 168 para Krishtit, Dibranėt i referohen rilindjes pėr atė qė sot konsiderohet Dibra e vėrtetė.

“Ashtu siē e ka cilėsuar njė ndėr rilindasit tanė, Jusif Bageri, Dibra ėshtė kėrthiza e Shqipėrisė sepse shumica e popullsisė shqiptare, pavarėsisht nga ėshtė, ėshtė dashur tė kalojė nė qytetin e Dibrės”, vazhdon Lala.

Dibra e vjetėr pėrmban objektet mė tė rėndėsishme historike dhe kulturore. Hamami, nje monument me vlera historiko-monumentale falė strukturės arkitektonike, quhet “bukuroshe e qytetit”. Vendi i “shtatė minareve” ku mė e vjetra ėshtė ajo e “xhamisė mbretėrore” banohet vetėm nga 104 ortodoksė. E goditur prej shumė vitesh nga emigracioni, kėtė vit qyteti i vjetėr ka pritur studentėt me hapjen e Universitetit tė tij.

“Startuam me fakultetin per terapi-fizikale, i cili ėshtė i vetmi i kėtij lloji nė trojet shqiptare. Studentėt nė Dibėr mund tė bėjnė pjesėn praktike me pajisje moderne qė janė tė nivelit europian”, shprehet Argėtim Fida.

Qyteti ka qenė udhėkryqi kryesor nėpėr tė cilin kalonte edhe Via Egnatia. Nė mesjetė njihet si qendėr e rėndėsishme qytetare. Por nga mesi i shekullit tė 19-tė me 250 dyqane dhe me mė shumė se 8 mijė banorė, Dibra konsiderohej si njė qendėr e rėndėsishme. Zhvillmet politike nė Ballkan bėnė qė ky vend tė humbiste rėndėsinė e vet, ndėrkohė qė sot vendasit, pėrmes fjalės tė bėjnė tė ditur traditėn zakonore tė Dibrės.

“Cdo shtėpi dibrane, cdo familje, ēdo fis ose ēdo mėhallė dibrane duhet tė kishte specifikat e veta, tė veēohej pėr njė virtyt nė mėnyrė qė tė jetonte nė Dibėr, pėrndryshe nuk do trajtohej si dibrane”, tregon Lala.

Kėtė “fanatizėm pozitiv” e ndeshim nė qendėr tė qytetit, tek ndėrtesa 154 vjecare e fisit tė Erebarajve, njė pjesė e trungut tė familjes sė regjisorit tė njohur shqiptar, Gėzim Erebara. Nė vitin 1976 Ibrahim Erebara, pronari i ndėrtesės filloi ta rikontruktonte atė. Kjo banesė, pėrvecse e pėrfshirė nė guidėn turistike, “tavani” dhe “dritarja” e saj, prej shtetit maqedon, pėrdoret si emblemė nė kartėmonedhėn 100 denarėshe…duke treguar vlerat e saj universale:
“Babai si merakli e rregulloi nga brenda shtėpinė, por tavani nuk ėshtė “prekur”, vetėm ėshtė mirėmbajtur. Tė gjitha i ka bėrė se kishte dėshirė, nuk ka pasur subvencione nga shteti”, thotė Mexhait Erebara, djali i regjisorit Gėzim Erebara.

Nė kėtė vend mes malesh, 900 metra mbi nivelin e detit gjenden Lixhajt e Banishtes, njė pasuri natyrore e vetme nė kėtė rajon. Vendasit thonė se kjo pikė kurimi ka filluar tė ndėrtohej nė vitin 1947 dhe ka pėrfunduar nė vitin 1951. Deri nė fillim tė viteve `80 keto ambiente janė pėrdorur vetėm nga udhėheqėsit e ish-Jugosllavisė.

Por qytetaria dibrane i falet kulturės sė hershme. Duke rastisur nė ditėt e Festivalit tė Teatrove nė Dibėr, mėsojmė se shfaqja e parė nė skenė ėshtė vėnė nė vitin 1941 dhe nė kėtė “ngjizje” tė hershme teatrore merr kuptim ky interesim, ndėrsa nė njė prej netėve tė Edicionit tė 9-tė, pritet tė ngjitet nė skenė teatri “Dodona” i Prishtinės me pjesėn “Natėn e Mirė nėnė”

Regjisorja e shfaqjes Drita Begolli vjen per here te pare ne Diber, edhe pse rrenjet e bashkeshortit te saj i ka nga ky vend. Impresionet e saj per kete qytet jane “artistike” dhe “njerezore”:
“Mė pėlqeu qyteti, publiku, njerėzit. Fėmijėt e mi kanė origjinė dibrane, janė stėrnipat e Jusuf Pashė Dibrės dhe kjo ėshtė njė arsye mė tepėr tė vij nė kėtė qytet. Qyteti i Dibrės mė ka pėlqyer jashtėzakonisht shumė.”

Tė ngulitur nė shekuj, dibranėt e quajnė qytetin e tyre “provincė” qė vazhdon tė “jetojė agoninė”, ndėrsa ne nga Dibra duam tė marrim me vete “fjalėn e mirė”, mikpritjen dhe “qytetarinė” e vendasve qė jetojnė mes 9 malesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Video historike - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Video historike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Kinematografi-
Kėrce tek: