Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Video historike

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Video historike    Video historike EmptyFri Sep 17, 2010 4:09 pm

Pazari i Ri (Novi Pazar) Pamje te vitit 1904Kjo listė tregon lokalitete nė tė cilat kanė banuar shqiptarėt e dėbuar nga Sanxhanku i Nishit. Ky dėbim ėshtė bėrė gjatė krijimit tė principatės serbe nė teritorin e Pashallėkut tė Beogradit e cila nė fillim kishte pėr qėllim krijimin e principatės brenda kufinjėve tė pashallukut por me mbėshtetjen e fuqive tė kohės i rrit aspirata dhe pushton edhe teritore tė viseve e racave tjera qė po ashtu ishin tė okupura nga perandria osmane. Lista ėshtė sipas ABC-sė

Vini Re! Shumica e vendbanimeve janė zhdukur nga faqja e dheut dhe ekzistojnė vetėm nė letra tė mbyllura nė arkive

Vendbanime me A: Alikinci, Alabana ,Arbanashka, Arbanashci, Araqa, Hasanovci (edhe Asanovic).

Vendbanime me B: Balltiqi, Barllova, Bajshtica e Epėrme, Bajshtica e Poshtme, Balinovci, Baca, Banjska, Bajqiqi, Bajqinca, Buci, Borova, Banja e Repanjės, Bajqinovci, Bardyzi, Banja, Babviqevci, Babatica, Babishevci, Banjabara, Bajra, Batushica, Barlova, Berila, Bedila, Bellanica, Belibregu, Bellotini, Bellobregu, Bellanovci, Berxhika, Beselica, Berbatofci, Bellpola, Belegu, Bubavci, Berjana, Beashtica e Poshtme, Binovci, Bllaca, Boka, Borovci, Borinci, Bojniku, Bunovci, Bogujevci, Bujanovci, Bugujevci (nė rrethin e Jabllanicės), Buzhurana, Breznica, Bresternavi, Brallova, Brajshori, Branina, Bresi, Brezniqiqi, Breznica, Bullatovci, Buqinca, Bublica, Bufca, Burevica, Burinci, Budeci, Bumbereku, Bullaini, Bukollrami, Bukozhani, Bukovagllava, Bushtrani, Buqinca, Byēmeti i Epėrm, Byqmeti i Poshtėm, Byqmeti i Mesėm, Bugunuvci.

Vendbanime me C: Cervaneku, Cernoverni, Cerrcavci i Epėrm, Cerrcavci i Poshtėm, Cerrnatova;

Vendbanime me Ē: Ēestelina, Ēiftliku, Ēokoti, (njė ne qarkun e Nishit e njė nė Jabllanicė), Ēukovci.

Vendbanime me D: Dankoviqi, Devotini, Dedinca, Devqa e Epėrme, Degermeni, Dediqi, Dekutina, Deshullovci, Dedishka, Dikovci, Dllugojnica, Dobratiqi, Debrejance, Dobrasheva, Dobridolli, Dragideli, Dragusha e Epėrme, Dragusha e Poshtme, Dranica, Dragobuzhda, Draganci, Drevina, Drenova, Drenci, Drenovci, Dubrava, Dubranja, Dubnica, Durnjaci, Dubova, Dugidelli, Dugolluka, Dublica, Dukati, Drugalevci, Dubulevi.

Vendbanime me G: Gazdara, Gajtani, Gabinca, Graica, Granica, Gesolica, Gegla, Gerguri (nė Jabllanicė), Gerguri (nė rrethin tė Prokuples), Gojnofci, Gopnja, Gollaku, Govori, Grabofci, Gragoqevci, Grabovica, Gerbafci, Grebolica, Gllasoviku, Gllasnoviqi, Gradni, Gunjaraku, Gurivica, Gubetini, Gėrguroci, Gurgurova, Gurgora.

Vendbanime me Gj: Gjemnica, Gjelekari, Gjelekara, Gjaka e Epėrme, Gjaka e Poshtme, Gjukella, Gjorgjefci, Gjushica, Gjingjusha, Gjurkofci, Gjurefci, Gjikolli, Gjurgjefci.

Vendbanime me H: Hergaja, Huruglica e Epėrme, Huruglica e Poshtme.

Vendbanime me I
: Igrishta (e Vranjės), Igrishta ( e Pusta Rekes), Ivankulla, Ivanja, Izumna.

Vendbanime me J: Jabuqa, Jakofci, Jashanica e Epėrme, Jashanica e Poshtme, Jellashinca.

Vendbanime me K': Kamenica, Katundmorina (rrethi i Nishit), Komotena, Kumareva, Kallabofci, Katuni, Kacabaqi, Katiqi, Kapiti, Klaiqi, Klisurica, Konjufci, Koprani, Konxheli, Korbevci, Kodra, Konjuva, Konjuhi, Kojqiqi, Koqane, Kremenata, Kertoku, Krivaqa, Krushevica, Kerqmara e Epėrme, Kerqmara e Poshtme, Kovanlloku, Kutllovci i Epėrm, Kutllovci i Poshtėm, Kuqi, Krushevica, Kutllova, Kutllat, Kozmaqi, Koznica, Kordinci i Poshtėm, Kordinci i Epėrm, Kastrati, Kallabovci, Kalimanca, Koshareva, Konjina.

Vendbanime me L: Legatica, Lebofci, Levqa e Epėrme, Lebana, Leci, Leskovabara, Lepanja, Leboshtica, Letovnishte, Leturna ,Lumeqi, Lepenica, Lipovica, Lusha.

Vendbanime me Ll: Lalinca, Llazalla, Llapashtica e Epėrme, Llozana, Llozna, Llopetinca, Llugiqi, Llumnica, Llukova, Llugari.

Vendbanime me M: Manistirishta, Masurica, Magashi, Mazareqi, Maleivci, Makovci, Magova, Magarenja, Marovci, Maqedonci, Maqestena, Magjera, Maqina, Maqkovci, Matarova, Matajevci i Madh, Matajevci i Vogėl, Merqezi, Megja, Maqkovci, Mekishi, Merofci, Mesgraja, Megjuana, Mehanja, Mealica, Mernica, Medveci, (Merqa, Mellova, Merveshi, Mekishi, Meshica, Merkonja, Merlaku, Merkoviqi), tė gjithė kėta emra nė kllapa janė me e paza pas M, Megjurova, Milina, Miroqica, Mikulloci, Mikulani, Mirovci, Miroshevci, Milivojci, Miskiqi, Mirosllavi, Mirinca, Mihalica, Molla e Kuqe, Momqilli, Mugosha, Muzaqa, Muqena, Muleviqi.

Vendbanime me N: Novosella, Neredovci i Epėrm, Neredovci i Poshtėm, Negosavla, Novosella (nė qarkune e Toplicės), Novosella (nė qarkune e Vranjės), Neveda, Nelaku, Nesushta.

Vendbanime me O: Orlishte, Orana, Orlana, Oraqi, Obėrtinca, Obllaqina, Ostrogllava, Obarda, Orashci.

Vendbanime me P: Paqarada, Parada, Pasjaqa, Pasjaqa (Nish), Pavllovci, Pallata, Pashici, Petrovci, Pevatica, Perunika, Pestishi, Pestini, Petrila, Pertata, Peqenci, Pokofci, Pervetica, Peroshtica, Pllana e Madhe, Pllana e Vogėl, Plakova, Plloqniku, (pėrkatesisht Pllashniku i Epėrm), Pllashniku i Poshtėm, Poterzhani, Popovci, Popova, Poturqoi, Pareqi, Pollomi, Pollomi (nė qarkun e Vranjės), Pollomi (nė qarkun e Prokuples),Prebeza e Epėrme, Prebeza e Poshtme, Prekoqna, Pretreshnja, Prekodelli, Prekedini, Prevallci, Preboji, Preseka, Prekopqellnika, Prekopuca, Prekorogja, Prekashtica, Preobrazhenja, Preopollci, Piskala, Pishteva, Pustoshillova, Pustovojllovci, Pukovci, Pupovica.

Vendbanime me Q: Qyqalla, Qunglla.

Vendbanime me R: Radeci, Radovci, Rabovci, Rafuna, Rakovica, Rashka, Rashica, Rastelica, Raqa, Rasuhaqa, Ramabaja, Ramnishta, Ravnishori, Ravnareka, Rashevci, Rataji, Rastavica, Rumanovci, Raputofci, Rastavica, Rasturrula, Ragjenovci, Radinovci, Ramadeni, Relinci, Reēica e Epėrme, Reēica e Poshtme (nė Toplic), Teēica e Leskovcit, Retkoceri i Epėrm, Retkoceri i Poshtėm, Resinci, Ribinci,Rudari, Rukofci, Runjiku, Rubofci.

Vendbanime me S: Samakova, Sellova, Seoce, Sekicolli, Seqinica, Selishta, Sekiraqa, Sllavnica, Sllamniku ,Sllabniku, Sllatina, Siarina, Slishani, Slivnica, Slivova, Simnica, Sinanova, Sodarca, Skobari, Skoverqa, Statovci, Stublla, Stashillova, Starasella, Starabaja, Surdulica, Suvidolli, Suvojnica, Suvamorava, Sudimla, Svinjisishte, Svirrca, Svinjarina, Sfarqa e Epėrme, Sfarqa e Poshtme, Sagonjeva, Samarinci, Sagorjeva, Studenci, Spanca, Smrdani, Stropska, Smiloviqi, Stullca.

Vendbanime me Sh: Sharprinci, Shahiqi, Shqrrlinci, Shahinovci, Shatra e Epėrme, Shatra e Poshtme, Sharci, Shanalluka, Shuliqi, (pėrkatesisht: Shylyshi), Shillova, Shipovci, Shishmanovci, Shirokonjeva, Shulemaja, Shushnjaku, Shtullca.

Vendbanime me T: Talirofci, Terstena, Ternava e Poshtme, Ternave e Epėrme, Ternava (Nish), (Terpeza, Terrha, Termkolli, Terbunja e Epėrme, Terbunja e Poshtme, Ternavillazi) tė gjithė kėta emra nė kllapa janė me e-paza pas T, Tena, Tihofci, Toqani, Tovėrlani, Toshi, Topllaci, Topanica, Togaqevci, Treqaku, Trebinja, Tullari (Jabllanic), Tullari (Prokuple), Tmava, Turjana, Tupalla, Tupalla (Nish), Turqica, Tubuzhde.

Vendbanime me U: Umi, Uzllok, Ushi.

Vendbanime me V: Vardeniku, Vardini, Vasiqevci, (Verbica, Verbova, Verbovci, Vertopi) tė gjithė kėta emra nė kllapa janė me e-paza pas V, Vrella, Vagermeni, Veqa, Vllasa e Epėrme, Vuqaku, Vishesella, Vitosha, Vllahinja, Vllasa (e Prokuplės), Vllasa (e qarkut tė Vranjės), Vllahova, Vova, Vojllovci i Epėrm, Vodica, Vojiznova, Verbovci i Epėrm, Vrezhina e Poshtme, Visoka, Vershefci, Vranovci, Vuqjaku, Vukojefci, Vuqa, Vujanova, Vujiznova (Nish).

Vendbanime me Z: Zagragja, Zaravinja, Zllatokoni, Zakishenje, Zuqa, Zllata, Zubuvci, Zebica.

Vendbanime me Zh: Zhapska, Zhegrova, Zhdelova, Zhitnipotoku, Zhitorogja, Zhuqa, Zhuqi.Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Sat Sep 18, 2010 9:47 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyFri Sep 17, 2010 10:00 pm

Prizreni i vjetėrQyteti i Prizrenit shtrihet ne pjesėn jugore tė Rafshit tė Dukagjinit, nė rrugėn qė lidhte me parė bregdetin verior tė tokave shqiptare dhe qendrat e tij qytetaro- tregtare me rajonet e brendshme tė Kosovės dhe tė Ballkanit.

Tė dhėnat arkeologjike dėshmojnė pėr ekzistencėn e njė jete aktive nė teritorin e Prizrenit tė sotem qysh nė antikitet e mė pėrtej, kur njihej me emrin THERANDA e nė kėtė trevė banonte njė popullėsi e pastėr ilire, Dardanėt.

Nė shek XI njihet si qendėr e rėndėsishme qytetare. Mė 1019 pėrmendet si njė seli e ipeshkevis tė perandorisė Bizantine. Gjatė sundimit serb (shek XII-XIV) u vendosėn nė kėto treva pjesėtarėt e popullsis sllave. Nė kohėn e sundimit tė mbretėrve Dushan dhe Urosh, Prizreni qe herė pas here selia e mbretėrive tė tyre.

Pas pushtimit nga Perendoria Osmane (1455) Prizreni ndonėse humbi pėrkohsisht rėndesin e tij, u bė pėrsėri qendėr e fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative (qender Sangjaku dhe Vilajeti). Nė shekullin XIX Prizreni ishte qendra e dytė mė e rėndėsishme ekonomiko tregtare e trojeve shqiptare me rreth 1.500 dyqane nė fund tė kėsaj periudhe. Si pas vjetarit turk tė vitit 1874 qyteti i Prizrenit kishte 44.000 banorė nga tė cilėt mbi 35.000 shqiptar.

Prizreni zė njė vend tė veēantė nė historin e Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, u bė kryeqendėr e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, qė u themelua me 10 Qershor 1878. Nė Prizren pati selin e vet edhe Qeveria e pėrkohshme Shqiptare (1881) e kryesuar nga banori i njohur i kėtij qyteti, Ymer Prizreni.

Nė vitin 1913 vendoset pushteti serbo-malazez me ē'rast njė numėr i madh i familjeve shqiptare nga qyteti u shpėrngulen nė Turqi. Gjatė luftės sė II botėrore banorėt e tij dhe rrethit tė tij u pėrfshin nė Lėvizjen Antifashiste Nadonalēlirimtare. Prizreni u ēlirua mė 17 nėntor 1944.

Pas luftės deri mė 1947, Prizreni ishte qendra e Qarkut Autonom tė Kosovės. Megjithatė nuk pati ndonjė zhvillim tė ndjeshėm. Edhe mė pas ishte njė ndėr qendrat mė tė prapambetura nė gjithė Jugosllavinė.Nė fund tė viteve tė 50-ta deri nė mesin e viteve tė 60-ta nga Prizreni u shpėrngulėn mbi 3.200 familje nė Turqi.

Nga e kaluara e bujshme historike, qyteti i Prizrenit ka trashėguar njė numėr tė madh objektesh kulturo -historike. Mė tė rėndėsishme janė : Kompleksi i Shatirvanit, Nėnkalaja, Marashi, Kalaja, Kisha e Shėn Premtės, Kisha e Shėn Shpėtimit, Xhamia e Bajraklisė, Xhamia e Safi Sinan Pashės, Hamamet e qytetit, krojet e qytetit, ura e gurit dhe njė numėr i madh i shtėpive folklorike tė qytetarėve tė trashėguar ndėr shekuj.


Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Tue Sep 21, 2010 3:15 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Sep 18, 2010 5:41 pm

Plava dhe Gucia :

Si janė trashėguar emrat nė Krahinė

- Krahina e Plavė e Gucisė shtrihet nė njė luginė, nėn tė ashtuquajtura " BJESHKĖT e NEMUNA tė VISITORIT e tė KOMAVIT ". Aty dallohet njė hapėsirė toke nė formė katrore me njė bukuri tė rrallė, e pėrbėrė pjesėrisht prej rrafshinash e pjesrisht prej kodrash. Pėrreth atė e qarkojnė bjeshkėt, majet tė cilave i qėndrojnė pérsipėr si kurora madhėshtore.

-Krahina, ndonėse me tokė tė pakté dhe popullsi tė vogėl nė numėr, ka qenė cilėsuar prej krahinave tė tjera tė Shqipėrisė si vend strategjik nė kufi me Malin e Zi. Deri nė Luftėn Ballkanike té vitit 1912 ajo ishte tokė e pandarė e Shqipėris ETNIKE.

- Pushtuesi osmané krahinėn e Plavė e Gucisė e quanin " KAZAJA E MEMLEQETIT TĖ GUCISĖ ". Nė ndarjen e tyre administrative tė shekujve 18 dhe 19 ajo fillimisht qe vėnė nėn juridiksionin e Vilajetit tė SHKODĖRS, kurse mė vonė nėn atė tė Vilajetit tė Kosovės, ku pėrfshihej nė prefekturėn e PEJĖS.

--- Krahina ka dy qendra tė vogla qytetare. Njėra prej tyre, Gucia ka qenė quajtur "FORTESA Vetėmbrojtse " pėr shkak té pozicionit shumė té mbrojtur. Nė tė mund depertohej vetėm nga lindja, pėrmes njė gryke nėpėr cilėn zbresinlumenjté Bistricė e Poēamkėz. Krahu ndėrmjet Hanit tė JUSUFIT dhe KUĒIT ėshtė i mbyllur nga lugina e lumit LIM. Kėtu ndodhet gryka e Sutjėskės historike, e cila kujtohet pėr luftimet e vazhdueshme qė janė bėrė gjatė shekujve ndėrmjet Shqiptarve dhe malazezėve. Kurse nga krahu tjetėr pėrshkon fushėn lumi GĖRĒAR.

-- Qyteza e GUCISĖ nė kohėn e LIDHJES Shqiptare tė PRIZRENIT, mė 1878 tėn, pėrbėhej nga 400 shtėpi, tė gjitha Shqiptarė, ku banonin rreth 4500 frymė. Afro 6000 frymė tė tjera numėronte popullsia fshatare e rrethinave tė qytetit.

--- Tregu i GUCISĖ kishte 50 dyqane dhe nė mes njė shesh té bukur tė quajtur " BEGLLAK ". Aty mė parė ka qené edhe Rezidenca e ALI PASHĖ GUCISĖ, me njė pallat mjaft madhėshtor pėr vendin, qė quhej " KĖRSHLLA ".

--- Qendra tjetėr e krahinės , PLAVA, ishte gjithashtu njė qytet i vogėl, por me njė tė kaluar historike mė tė hershme nė krahasim me Gucinė. Deri mė 1919 kanė ekzistuar dėshmi arkeologjike pėr zhvillimin e dukshėm tė saj gjatė periudhės sė pushtimit ROMAK. Eshtė fjala pėr gurė e shtylla mermeri tė gdhendura me finesė, tė cilat me kohė u pérvetsuan nga banorėt dhe u pėrdorėn nė ndėrtimin e kullave tė tyre. Gjithsesi rrėnojat e vjetra pėrbėjnė dėshmi tė pakundėrshtueshme pėr zhvillimin e regjionit tė Plavės nė periudhėn e antikitetit. Madje ka ndonjė pohim se gjatė viteve tė lulėzimit tė qytetėrimit ROMAK Plava paska qenė " njė republikė e pavarur ".

--- Duke qenė pėr shumė kohė qendra mė e rėndsishme e krahinės qyteza e Plavės disa heré ka qenė bėrė objekt i sulmeve serbe dhe ishte rrėnuar prej tyre. Historia u pėrsėrut edhe gjaté pushtimit Osman. Pėr shkak tė qėndresės heroike ajo pėrsėri u pėrgjak. por, me gjithė shkatrrimet e pėrsėritura nga pushtuesit e ndryshėm, Plava nė kohėn e Lidhjes sė PRIZERENIT ishte njė qendėr me 360 shtėpi dhe me njė popullsi prej afro 4000 frymėsh. Kurse fshatarsia pėr rreth numronte rreth 10 000 frymė.

--- Zhvillimi i Plavės si qytet nuk mund tė kuptohet pa zhvillimin ekonomik Té tij. Rrugėt e kalimit qė e pershkonin nė disa drejtime i dhanė qytetit mundėsinė e komunikimit, pėrmes karavaneve tė kuajve, me Rrafshin e DUKAGJINIT nga njėra anė dhe me Shkodrėn nga ana tjetėr. Kjo krijoi mundėsinė qė aty tė koncentrohej tregtia e produkteve blegtorale tė vendit. Por rritjen e tregut tė Plavės e favorizoi edhe kalimi tranzit nėpėr tė i prodhimeve blegtorale tė PESHTERIT, tė cilat gravitonin drejt Shkodėrs. Shitblerja e bylmetarve, leshit, lėkurave, madje edhe e gjäsė sė gjallė, sidomos i dhenve tė racės sė famshme "PESHTERI", qė zbriste drejt qytetit tė madh dhe bregud tė detit, ndikoi qė tregu i Plavės tė rritej mė tepėr se ai i Gucisė. Nė fillim tė shekullit tonė ai pėrbėhej nga afro 100 dyqane. Dora - dorės u ripėrtritėn edhe sekttorėt e banimit, tė cilėt ishin tė organizuar nė 7 lagje tė vogla tė ndėrtuara mbi 7 kodra piktoreske, qė lakoheshin pranė njėra - tjetėrs, duke krijuar njė panoramė tė rrallė. Arkitekturėn e qytetit plotėsonin 3 xhami, por stoli e vėrtetė ishte pėr tė "KALAJA e SHEHRIT ", njė objekt i vjetėr historik me vlerė, i realizuar me 3 Kulla rrumbullakta tė pėrforcuara me bedena.

--- Pėr shkak tė pozicionit, por edhe tė historisė sė saj tė trazuar, Plava ka qenė quajtur " KĖSHTJELLA e PAMPOSHTUR " e vendit dhe " MBUROJĖ e Rrafshit tė DUKAGJINIT ".


Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Tue Sep 21, 2010 3:24 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Sep 18, 2010 6:30 pm

Arber te flm, per keto video shume prekse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin

Male
Numri i postimeve : 68
Age : 55
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Sep 18, 2010 7:19 pm

Ja feja mor zotrinj cfare i ka bere keti populli ky eshte realitet mor te mjere pse nuk e pranojm realitetin video shume prekese dhe shume realitet i gjalle .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Sep 18, 2010 9:44 pm

feja nuk ka ba sagje problemet por qeverit as tona apsolut se nuk jan ne gjendje te ia rregullojn nji rrug te hajrit as SALA e as kta te kosoves shteti duhet perkujdeset per njerz e vet. pos tjerash shteti esht pergjegjes per te gjitha, kshtu e shoh un.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Sep 18, 2010 10:07 pm

Historia E Camerisė

Ēamėt nuk kėrkojnė ndryshim kufijsh, por rikthim nė trojet e tė parėve.

Trojet e pamundura nga harresa, shtepite gjysme germadhe dhe varret e te pareve, jane ajri qe kerkojne me ngut mushkerite ēame. Larg endrres se pafund per to, ēamet kerkojne rikthim ne mezhdat e arave, ku ata pane diellin qe kur linden. Jane shtetas greke dhe si te tille, kerkojne ate ēfare garanton Kushtetuta e ketij vendi demokratik, te drejtat e tyre baraz me helenet. Por eshte muri grek, ai qe ka privuar dhe vazhdon te privoje ēamet.

Zeri i se drejtes ēame ne dyert e Evropes. Pas 58 vjetesh perpjekjesh te pashoresa, populli ēam insiston per te fituar te drejtat e tij, pertej kufijve shqiptare; aty ku mbrohen te drejtat e njeriut, ne Gjykaten e Strasburgut. Tashme dosja eshte gati. Brenda saj, fakte e dokumenta autentike hedhin drite per te shkuaren e zeze te Ēamerise dhe per realitetin po aq mohues te ēameve te sotem. Drejtues te Shoqerise Patriotike Atdhetare "Ēameria" tregojne, se pas shume trokitjeshte pafat ne dyert e shteti shqiptar e atij grek, ne kerkim te te drejtave te tyre legjitime, do te trokasin shume shpejt ne porten e Strasburgut. Padise se ketij komuniteti, perpiluar brenda nje dosje voluminoze i kane ardhur ne ndihme arkivat e shtetit shqiptar, deri dhe senduqet e "fortifikuara" prej mese gjysem shekulli te ēameve. Nderkohe, kerkesat e ēameve ndaj institucionit te njohur te se drejtes ne Kontinentin europian (Gjykates se Strasburgut), jane te qarta dhe ne sinkron me te drejtat e garantuara nga konventat nderkombetare. Ēamet nuk kerkojne ndryshim kufijsh, por rikthim ne trojet e te pareve, marrjen e shtetesise greke, demshperblim per te gjitha demet qe shteti grek u ka shkaktuar atyre, qe arrin shifren e 2 miliard e 800 milione dollareve. Jo vetem kaq. Momenti per ēamet kesaj here eshte i pandalshem. Drejtuesit e Sh.P.A. "Ēameria", do ta percjellin dosjen dhe ne Gjykaten e Hages, ku perfaqesuesve te saj nepermjet dokumenteve te shumta historike, do t’u behet e ditur masakra e pergjakshme greke mbi popullsine ēame. Momentalisht, "diplomacia" ēame po zgjidh disa gjera te "vogla" me shtetin shqiptar. Ne fillim te muajit qe shkoi, Sh.P.A. "Ēameria", hapi gjyq ne Gjykaten e Shkalles se Pare te Tiranes, per abrogimin e dekretit te Presidiumit te Kuvendit Popullor, te viti 1953, i cili ne kundershtim me Kushtetuten u hoqi nenshtetesine greke ēameve.

Dosja "Ēame" ne portat e Strasburgut

Trojet e pamundura nga harresa, shtepite gjysme germadhe dhe varret e te pareve, jane ajri qe kerkojne me ngut mushkerite ēame. Larg endrres se pafund per to, ēamet kerkojne rikthim ne mezhdat e arave, ku ata pane diellin qe kur linden. Jane shtetas greke dhe si te tille, kerkojne ate ēfare garanton Kushtetuta e ketij vendi demokratik, te drejtat e tyre baraz me helenet. Por eshte muri grek, ai qe ka privuar dhe vazhdon te privoje ēamet. Per te shembur njehere e pergjithmone kete bariere absurde, Sh.P.A. "Ēameria" do t’i drejtohet Gjykates se Strasburgut. Perpara se te dorezoje padine shoqeruar me dosjen perkatese, perfaqesuesit e kesaj shoqerie kane kerkuar konsulence juridike. "Ne pergatitjen e dosjes "Ēame" na kane ndihmuar konsulente juridik, si avokati Rustem Gjata. Nderkohe do te kerkojme ndihme edhe nga perfaqesues te shtetit shqiptarne Strasburg dhe nga konsulente te huaj, te cilet jane te gatshem te ndihmojne ne zgjidhjen e drejte te problemit ēam". Sipas zotit Biraēi, dosja "Ēame" eshte voluminioze. Per perpilimin e saj eshte germuar ne arkivat e shtetit shqiptar (dokumenta origjinale per ēamet ka dhe arkivi grek i Gumenices dhe arkivi turk). Eshte siguruar dokumentacioni per 25 mije familje ēame. Tashme nuk perben sekret se cfare permban dosja "Ēame". Ajo eshte e kompletuar me te gjitha dokumentet (origjinale) e pronesise se ēameve, me deklarata personale per ata qe kane humbur dokumentat. Ne dispozicion te dosjes "Ēame" jane vene dhe pasaporta te vjetra qe ata nuk i kane dorezuar deri dhe fatura para vitit 1945. E rralle, Ēamet per kete dosje kane hapur dhe senduqet e vjetra, ku kane nxjerre leterkembimet me te surgjynosurit e tyre ne burgjet e ishujve te Egjeut. Perkrah ketyre dokumentave, ēamet kane renditur kerkesat e tyre. Brenda logjikes se kohes dhe ngjarjeve, ēamet kerkojne rikthim ne shtepite e tyre ne Ēameri. Fitimin e nenshtetesise greke, si dhe demshperblim per te gjitha demet qe u ka shkaktuar shteti grek, perfshi dhe ate njerezor. 4900 ēame jane vrare, therrur e djegur barbarisht nga mercenaret greke te kryesuar nga gjenerali i zi, Napolon Zerva. Koka te prera, gjine te shkrumbuar, femije te rrjepur, vajza te perdhunuara, qindra te vdekur urie perrenjve e skerkave gjate rruges se kthimit per ne Shqiperi... Nje skene e zakonshme ēame per greket barbare ne vitet 1944 - 45. "Bij, bijte e mi. Ē’thate valle kur ju shpuan me thika?" Nje vaj i kahershem, rrenqethes njerezor do te trokase edhe ne Gjykaten e Hages. Viktimat e genocidit te pashembullt grek kerkojne denimin e ekzekutoreve te asaj kohe. Emrat famekeq te masakres ēame, ende vertiten te gjalle ne kujtesen e te moshuarve, deshmitare te tragjedise se asaj kohe. Jane nje liste e tere autoresh greke, te vdekur dhe te gjalle, midis te cileve: Zerva i tmerrshem, Doroteu, Ziko, Kola Gulla, Spiro Kaēo. Jane varrezat masive ne qytetet: Paramithi e Filat dhe monumenti i Zerves ne Gumenice (me fytyren e doren drejt Shqiperise), deshmia e gjalle e nje epoke te eger spastrimi mbi popullisine ēame. Dosja "Ēame" ne Hage, nuk eshte gje tjeter veēse simoter e masakrave naziste, vazhde e shfarrosjes se praktikuar mbi kosovaret nga genocidi serb i ideuar nga udheheqesi i tij shpirteror, Sllobodan Millosheviē. Ndersa Sllobo eshte ulur perpara gjykatesve te Hages, ēamet kerkojne te njejten gje, ndeshkimin e xhelateve greke.
Nje gjyq "ilegal". Keshtu mund te cilesohet fillimi i proēesit gjyqesor i hapur nga perfaqesues te Sh.P.A. "Ēameria", ne fillim te muajit qe shkoi, per abrogimin e dekretit qe u hoqi nenshtetesine greke ēameve. Gjithcka u perpilua me kujdes dhe ne heshtje. Pakkush e dinte, se ne Gjykaten e Shkalles se pare te Tiranes, po zhvilloheshin seancat e para per rrezimin e dekretit te nxjerre ne vitin 1953 nga shteti diktatorial. Te lodhur dhe gjithnje te deshtuar ne kerkesat e tyre prane qeverise shqiptare per abrogimin e ketij dekreti, i cili citohet te jete antikushtetues, perfaqesuesit e Sh.P.A. "Ēameria", kishin frike te benin publik fillimin e proēesit per rrezimin e tij. Heshtja e qeveritareve shqiptare perproblemin ēam, ishte shtysa se berja publike e gjyqit do te pasonte me "pengesat" e para te servirura nga burokrate qe veten ne raste fushatash kujtohen ta zene ne goje ate. "Frika konsiston ne ate qe zyrtare shqiptare gabimisht mendojne, se dhenia e nenshtetesise greke ēameve, do te thote heqje te nenshtetesise shqiptare. Eshte e drejte e jona te mbajme ate shtetesi qe kemi pasur dhe qe padrejtesisht na u hoq ne menyre kolektive. Dhenia e nenshtetesise eshte hapi i pare per zgjidhjen e problemit ēam".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Sep 18, 2010 11:04 pm

Qamet nuk kerkojm ndryshim kufijsh, sa qesharake dhe inerte!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Sep 18, 2010 11:06 pm

Mire eshte aj text Xhema , nuk kerkojne ndryshim kufijsh por kerkojne token e vet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySun Sep 19, 2010 11:55 pm

28 Nėntori- Dita kur u ngrit flamuri ne Shqipėri28 Nėntori- Dita kur u ngrit flamuri ne Shqipėri

Nė dhjetė vjetėshin e parė te shek. XX. shqiptarėt organizuan kryengritje tė shumta, duke pėrfshirė qytete tė ndryshme, pra edhe Preshevėn. Edhe pėrkundėr rrethanave tė ndėrlikuara ndėrkombėtare, luftėn pėr ēlirim dhe pavarėsi populli shqiptar nuk e ndali. Hasan Prishtina, deputeti i Kosovės nė dhomėn e deputetėve nė Parlamentin osman mė 11 janar 1912, bėri njė diskutim tė fuqishėm nė favor tė ēėshtjes kombėtare shqiptare. Nga ky diskutim, lindi takimi nė lagjėn Taksim, i deputetėve shqiptarė, qė paraqet marrėveshjen se “pėr Shqipėrin nuk ka tjetėr mjet vetėm tė fitojė me njė kryengritje tė pėrgjithėshme”.

Nė kėtė mbledhje, si e quajti Hasan Prishtina “Komplot i Taksimit”, rol vendimtarė luajtėn dy figura tė shquara tė Kombit, Ismajl Qemali dhe Hasan Prishtina. Nga marrėveshja e Taksimit, me punėn e patriotėve shqiptarė, nė trojet shqiptare dolėn besėlidhjet e krahinave, si e Lezhės, Bregut te Matit, Dibrės e tjera, deri te Kuvendi i Junikut (21-25 maj 1912).

Me inisiativėn e Hasan Prishitnės aprovohet programi i kryengritjes e qė parashihej 1. Caktimi i kufijėve, 2. Krijimi i njė administrate shqiptare, 3. Ngritja e flamurit kombėtarė, 4. Njohja e gjuhės shqipe si gjuhė zyrtare, 5. Nė Shqipėri tė sundojė guvernori shqiptare i zgjedhur nga pėrfaqėsuesit e popullit, etj. Si dhe pėr zbatimin e kėtyre kėrkesave tė jenė garantues fuqitė e mėdha. Kėto kėrkesa, de facto, ishin pėr pavarėsinė e Shqipėrisė. Mirėpo ato nuk u aprovuan nga Porta e Lartė e Stambollit, prandaj kryengritja e pėrgjithshme shqiptare vazhdoi nė tė gjitha trojet shqiptare.

Aleanca e shteteve ballkanike qė u krijua dhe u zgjerua gjatė periudhės mars-shtator 1912 nė lidhje me Perandorinė Osmane, kishte karakter ēlirimtar, por nė krahasim me trojet shqiptare kishte karakter pushtues- grabitqar. Secili fqi ballkanik, kishte bėrė planet qė tė shkėpuste nga njė pjesė tė Shqipėrisė. Pas mobilizimit tė ushtrisė tė Aleancės Ballkanike nė fund tė shtatorit edhe Porta e Lartė e mobilizoi ushtrine e vet. Mė 8 tetor 1912, Mali i zi i pari shpalli luftė Turqisė, mė 17 tetor Serbia dhe Bullgaria, ndėrsa njė ditė me vonė edhe Greqia.

Kėshtu filloi Lufta e Parė Ballkanike, ndėrsa pėr shqiptarėt filloi njė nga periudhat mė tė vėshtira tė historisė. Pjesa lindore e Vilajetit tė Kosovės (Presheva, Bujanoci si dhe viset tjera) u detyruan t`i lėnė vatrat e tyre shekullore nga depėrtimi i ushtrisė serbe. Pėrzėnia nga Sanxhaku i Nishit kishte mbjellur frikė tek shqiptarėt me masakrat e egra. Prandaj pjesa dėrmuese e tyre u vendos nė Shkup e rrethinė, ku qėndroi disa javė. Pas “qetėsisė” sė krijuar, ata u kthyen nė shtėpitė e tyre, por pyetja ishte ēka gjetėn nga pasuritė e tyre dhe si e kaluan dimrin. Njerėzit me bindje se nuk do tė ndodhė asgjė me ta , pėsuan humbje njerėzish, djegje tė shtėpive, plaēkitje tė pasurive, e shumė ēka tjetėr.

Kur nė rrethanat diplomatike dhe shtypin evropian filloi tė flitet pėr nevojėn e ndryshimeve territoriale nė Ballkan, patriotėt shqiptarė vendosėn qė tė marrin njė veprim tė ri politik, qėllimi i tė cilit ishte tė ruhej tėrėsia e tokave shqiptare dhe tė mblidhej njė kuvend kombėtarė qė do tė vendoste pėr fatin e saj. Inisiativėn pėr kėtė veprim tė ri e morėn Ismajl Qemali e Luigj Gurakuqi.

Kuvendi i Vlorės

Duke mos marrė parasyshė rrethanat, se edhe nė mos arrinin tė gjithė pėrfaqėsuesit e krahinave tė ndryshme shqiptare, mė 28 nėntorė 1912, nė orėn 14.30, u hap Kuvendi Kombėtarė i Vlorės, nė tė cilin morėn pjesė pėrfaqėsues tė shtresave tė ndryshme tė popullit shqiptarė. Nė seancėn e parė tė kėtij Kuvendi, fjalėn hyrėse e paraqiti Ismajl Qemali nė tė cilėn e paraqiti gjendjen e Shqipėrisė dhe i pėrcaktoi masat e ngutshme qė duhej tė ndėrrmerren. Shqiptarėt tha ai, nuk harruan as gjuhėn e as kombėsinė e tyre dhe prova mė e mirė janė pėrpjekjet dhe kryengritjet qė bėnė pa ndėrprerė, e sidomos nė katėr vitet e fundit pėr tė ruajtur tė drejtat dhe zakonet e tyre. Nė vazhdim, ai tha se: populli na zgjodhi dhe na dėrgoi nė kėtė tubim historik qė tė ndėrmerret shpėtimin e atdheut, e shpėtimi i vetėm ėshtė liria. Prandaj, duke mbėshtetur mbi dėshirat e shenjėta dhe me vullnetin e patundur tė gjithė popullit, dhe me pėrfaqėsuesit e tij e shpallim Shqipėrin tė mėvetėsuar, tė lirė dhe tė pavarur.

Nė vazhdimin e punės sė Kuvendit tė Vlorės, mė 4 dhjetor 1912, u bė zgjedhja e plotė e qeverisė, ku bėnin pjesė: Ismajl Qemali, kryeministėr dhe ministėr i punėve tė jashtme, Dom Nikollė Kaēori, nėnkryetar, Myfit Bej Libhova, ministėr i i punėve tė brenshmė, Abdi Bej Toptani, ministėr i finansave, Mehmet Pashė Dėrralla, ministėr i mbrojtjes kombėtare, Petro Poga, ministėr i arsimit, Mit`hat Frashėri, ministėr i punėve botėrore, Pandeli Cale, ministėr i PTT-sė.

Nė Kuvendin e shpalljes sė Pavarėsisė nuk morėn pjesė: Hasan Prishtina, Idriz Seferi, Nexhip Draga, Sahit Hoxha, e tė tjerė pėrshkak se u internuan nė burgun e Kalasė sė Beogradit (nė Kalemegdan) dhe u mbajtėn deri nė prill tė vitit 1913.

Shpallja e Pavarėsis sė Shqipėrisė ėshtė njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme nė historinė tonė kombėtare. Ajo shėnoi jo vetėm ēlirimin nga zgjedhja shumėshekullore turke-osmane, por iu dha grusht vendimtarė pretendimeve territoriale tė shteteve fqinje, edhe pse fatėkeqsishtė nga ajo ditė e deri mė sot mė se gjysma e trojeve shqiptare mbetėn jashtė kufirit tė shtetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyMon Sep 20, 2010 5:25 pm

Mehmet Ali Pasha: Themeluesi i shtetit tė Egjiptit modern

Dinastia shqiptare qe udhehoqi per 150 vjet me rradhe Egjyptin :


Video historike Attachment

Muhamed Aliu - Shqiptari qė themeloj mbretėrinė e Egjyptit

Lindja dhe karriera

Video historike 220px-Muhamed_Ali_PashaVideo historike Magnify-clipMehmet Ali Pasha (1769-1849) i njohur me emrin Muhamed Ali, lindi nė Kavalla, nė perandorinė osmane tė atėhershme, qytet i cili ndodhet sot nė Greqi.Pėr Mehmet Aliun tregohet qė tė ketė lindur nė njė familje tė thjeshtė shqiptare, dhe pasi Mehmeti pėr njėfarė kohė ėshtė marrė me tregti nėpėr Ēamėri, mė vonė ka vendosur qė t'i bashkohet ushtrisė sė perandorisė osmane. Pėr Mehmet Aliun tregohet se edhe pse nuk ka ditur tė shkruajė dhe tė lexojė ka qenė njė njeri i menēur dhe largpamės, gjė qė e bėri atė tė bėjė karrierė nė ditėt e mė pasme tė jetės.Nė ditėt kur Napoleon Bonoparti pushtoi Egjiptin i cili qė nga koha e Sulltan Selimit kishte qenė pjesė e pandashme e perandorisė osmane, Mehmet Aliu, ashtu si edhe shumė myslimanė tė tjerė, shtetas tė perandorisė u ngrit pėr tė mbrojtur kėtė tokė tė perandorisė osmane nga kėta kolonizator tė rinj.Nė krye tė njė batalioni me shqiptar, Mehmet Aliu marshoi drejt Egjiptit, ku pas pėrpjekjeve tė ndryshme luftarake me francezėt mė nė fund, Egjipti u ēlirua nga zgjedha Bonaparte. Pas ēlirimit tė Egjiptit dhe mosmarrėveshjeve tė ndryshme civile, mė nė fund nė vitin 1805 Mehmet Aliu mė kėshillėn e sheikut tė Azharit, morri fermanin nga Sulltani pėr tu bėrė guvernator i Egjiptit sė bashku me titullin Pasha.Eliminimi i kundėrshtareve politike

Video historike 220px-Sultan_mohemmed_aliVideo historike Magnify-clipDuke parė situatėn e prapambetur tė Egjiptit tė asaj kohė, Mehmet Aliu ishte ai qė filloi zhvillimin e vendit. Por si rrjedhoje e konflikteve me ēifligaret vendas (Mamluket), intrigat e tyre, kėrcėnimet ndaj Mehmet Aliut dhe mosbindshmėrinė ndaj rregullave tė shtetit, Mehmet Aliu me rastin e dėrgimit tė birit tė tij Tosum Pasha nė Arabi kundėr "Vehabive" organizoi njė darke pėr tė gjithė parinė vendase Memluke (kėtu fillon konspiracia Arabe J).Pasiqe i ftoi tė gjithė Memaliket nė kėshtjellėn e tij, Mehmet Aliu qė e kishte rrethuar kėshtjellėn me rojet e tij Shqiptar, i urdhėroi ata qė tė ekzekutonin tė gjithė kundėrshtaret e tij qė i kishte ftuar atė natė nė kėshtjellė. Pas kėtij veprimi, Mehmet Aliu e siguroi njėherė e pėrgjithmonė pushtetin e tij mbi Egjipt, pasiqe ai arriti qė ti eliminojė rivalet e tij nė atė mbrėmje. Nga ky akt, sa mizor dhe i pabese i Mehmet Aliut, shumė Memluk qė shpėtuan, filluan tė nxisin urrejtjen arabe kundėr Mehmet Aliut qė mbahet si i pari politikan Makiavelian nė historinė moderne Islame.
Luftėrat e Mehmet AliutVideo historike 220px-Ottoman_1683Video historike Magnify-clip
Perdoria Osmane


Njė nga zotėsitė kryesore qė Shqiptaret kanė pasur nė Perandorin Osman, kanė qenė arti i luftės. Kėshtu qė nga ditėt e marrjes sė Egjiptit, e deri nė ditėt e fundit tė jetės sė tij, Mehmet Aliu, me ndihmen e djemve tė tij zhvilloi mjaft beteja tė suksesshme nėpėr botė.Nga tė parat ekspedita luftarake qė Mehmet Aliu organizoi ishin disa fushata me radhė qė Mehmet Aliu, me urdhėr tė Sulltanit kreu nė Arabi kundėr "Vehabive", ku djemtė e tij, Tosum dhe Ibrahim Pasha arritėn qė kryengritjen e Saudeve nė Arabi ta shype dhe tė ktheje qytetet e shenjta tė Mekes dhe Medinės nė gjendje paqeje, nga ku Haxhijte dhe Umraxhijnte tė mund tė kryenin vizitat e tyre nė token e shenjte nė mėnyrė tė qete dhe pa probleme.Nga vitet 1820 deri mė 1822 Mehmet Aliu filloi ekspeditat kundėr Sudanit, ku nė 1823 Mehmet Aliu themeloi shtetin e Sudanit dhe Khartumin si kryeqytet tė tij. Mė 1824, si rrjedhoje e kryengritjeve tė barbareve nė Greqi, Sulltan Mahmudi i II qė nuk mund tė ta shtypte dot kėtė rebelim Grek, thėrriti nė ndihme Mehmet Aliun, i cili duke ēuar nė krye tė kėsaj ekspedite djalin e tij Ibrahim Pasha arriti qė tė shuaje dhe shtype revoltat nė Greqi. Si rrjedhoje e kėsaj fitore, Mehmet Aliu u shpėrblye nga Sulltani qė tė bėhej edhe guvernator i Kretės. Por fuqitė e mėdha (Britania e Madhe, Franca, Rusia), duke pare shtrirjen e gjere qė Mehmet Aliu pati qė nga Sudani e deri nė Kretė, mė 1827 dėrguan armatat e tyre pėr tė luftuar Ibrahim Pashen, tė birin e Mehmet Aliut, i cili pas pėrplasjes me fuqitė e mėdha u thye, dhe u detyrua qė tė lėshojė shtypjen e terrorizmit Grek.Si rrjedhoje e disa mbeturinave Mamluke qė kishin lėnė Egjiptin pas masakrės sė Mehmet Aliut, shumė prej tyre qė nga Siria kryenin akte sabotazhi kundėr Mehmet Aliut. Pėr kėtė arsye nė 1831 Mehmet Aliu u detyrua qė tė pushtoje Sirine dhe tė ndjeke Mamluket e hikur. Por kjo hapje e madhe e Mehmet Aliut e zemėroi Sulltan Mahmudin i cili hyri nė konflikt me Mehmet Aliun (besohet se e kėte lufte ka influencuar nje armik personal i Mehmet Aliut qė ishte kėshilltar i Sulltanit). Pas betejės sė 1839 djali i Mehmet Aliut, Ibrahim Pasha i cili theu ushtrinė Osmane, filloi marshin pėr nė Anadoll, ku sipas shumė historianeve ambiciet e Mehmet Aliut ishin qė ai tu bėnte Sulltan i shtetit Islam. Por duke parė forcėn dhe vitalitetin e Mehmet Aliut fuqitė e mėdha e ndaluan dhe kėrcėnuan serisht Mehmet Aliun qė tė mos avanconte me tej. Nėse ky plan do tė kishte ndodhur, bota nuk do ti njihte me Shtetet e Bashkuara Islame, si Khalifati Osmanli, por do ta njihnin si Khalifati Shqiptar kėshtu qė Dom Ndocet e Dom Leshėt e sodit duhet tė gjenin shpifje tė reja kundėr Islamit Shqiptar.Pas kėsaj pėrpjekje tė fundit, Mehmet Aliu u tėrhoq nė Egjipt ku atij iu njoh e drejta e Khedivllekut mbi Egjipt (mbretėrisė), nga ku gjenerata e nipėrve tė tij udhėhoqi deri nė vitin 1956.Arritjet e Mehmet Aliut

Video historike 220px-Mosquee_mehemet_ali_le_caireVideo historike Magnify-clip
Xhamia e Muhamed Ali Pashės nė Kairo, Egjipt


Cami Mehmet Ali, pėrvec betejave tė tija tė suksesshme nė botėn Islame, mbahet si i pari modernizues i botes Islame. Ai ishte i pari qė nė boten Islame futi shtypshkronjėn, ndėrtoi fabrika, ndėrtoi sisteme moderne pėr shtetet ku ai udhėhoqi. Ne veēanti, vepra tė Mehmet Aliut qė vlejnė pėr tu theksuar janė : Krijimi i Egjiptit si shtet, modernizimi, ndėrtimi i qyteteve, qendrave tregtare, qendrave industriale etj.Krijimi i Sudanit si shtet, emancipimi i shoqėrisė Sudaneze dhe dhėnies sė saj tė njė fizionomie qytetare (Hadara) pėrndryshe nga fizionomia fshatare (Badava) qė Sudani kishte pėrpara ardhjes sė Mehmet Aliut.Emancipimi i shoqėrisė Egjiptiane, qė sot ėshtė zemra e botės Arabe, ku nėpėrmjet aktivizimit tė shoqėrisė vendase beduino - felahe nė jetėn shoqėrore qytetare (Hadara), Mehmet Aliu ėshtė ai qė mbahet si arkitekt i Intelektualizmit dhe Iluminizmit arab abham Al - Xhedid ; qė do tė thotė sistemi i ri dhe ka tė bėjė me atė se Mehmet Aliu ishte ai qė pėr herė tė parė nė botėn Islame, krijoi njė ushtri me tė vėrtet profesionale, dhe mjaft herė mė tė avancuar sesa ajo e Osmanėve. Vetė suksesi i ushtrive tė Mehmet Aliut nėpėr botė, i tregoi Sultan Muratit sė Sistemi Osman ishte vjetruar, gjė qė e coi Sulltani qė pas Mehmet Aliut tė shpalli edhe ai "Nidham Al Xhedidin'" ala - Turce, por qė asnjėherė nuk arriti suksesin e Mehmet Aliut.Dhe pse pasardhėsit e Mehmet Aliut mė vonė u korruptuan dhe e dobėsuan Egjiptin qė Mehmet Aliu themeloi, sėrisht vlerat e Mehmet Aliut pėr zemrėn e sotshme tė botės Arabo - Islame janė tė panumėrta. Me tė drejtė pėr punėn nė themelimin e Egjiptit dhe ringjalljen Arabe qė zė rrėnje aty, Mehmet Ali Shqiptari mbahet si themeluesi dhe illuminatori i intelektualizmit Arab.http://sq.wikipedia.org/wiki/Muhamed_Ali_Pasha

Foto te shqiptareve ne Egjipt

Video historike Bashi-Bazouk_singing

Video historike Egyptian_Recruits_crossing_the_Dese

Video historike The_Chess_Players

Familja Shqiptare qe sundoi per 150 vjet Egjiptin

Video historike Ibrahimpashaaa8

Ibrahim Pasha

Video historike 200pxabbasi1rx6

Abaz Pasha 1

Video historike Saidpashagk9

Said Pasha

Video historike Ismailpashahu7

Ismail Pasha

Video historike Tefikpashapu0

Tefik Pasha

Video historike Abazpasha2zn3

Abaz Pasha 2

Video historike Fuatpashaag9

Fuat Pasha

Video historike Farukpashaej3

Faruk Pasha


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyMon Sep 20, 2010 10:30 pm

O Arber shqiptaret ndertun shume shtete pore ende nuk ndertun shqiperin, mendoj se ky shekull do jete shekulli i shiptarve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyMon Sep 20, 2010 10:40 pm

Shqiptarėt e Ukrainės 500 vjet e ruajtėn gjuhėn

Jane kater fshatra qe flasin shqip ne veriun e ftohte. Ata kane ruajtur traditat gjuhesore dhe zakonet. Ja rrefimi i shqiptareve qe beshkejetojne me dy kulturat e largeta.

Janė katėr fshatra qe banohen nga shqiptare te vendosur atje rreth shekullit te XVIII. Zonat quhen Karakurt (sot Zhovtnjovoje), Devneskoje (Taz), Gjeorgjevka (Tyshki), dhe Gamovra (Xhandran). Fshati kryesor quhet Karakurt. Kėta shqiptare mbijetojnė fale dėshirės pėr te ruajtur gjuhen dhe traditat e tyre te hershme.

Karakteristikat e tyre
Fshatrat kane njė urbanistike tė thjeshtė. Shtėpitė fillimisht qene ndėrtuar prej balte te pjekur, me pas u pėrdor guri i gdhendur dhe u bene me monumentale.

Hyrja ne shtėpi behet nėpėrmjet dhomės se zjarrit. Ne njėrėn ane ėshtė dhoma e vogėl e ndenjes dhe ne anėn tjetėr ėshtė dhoma e madhe e miqve.

Ne kėto shtėpi gatuhet me oxhak. Aty ėshtė furra,(kymbet) dhe pranė saj minderi prej balte. Pjesa e brendshme zbukurohet me qilima dekorative, dhomat kane mobilje druri dhe njė furre ne oborr te shtėpisė.

Pranė katėr fshatrave ndodhet nga njė kishe e cila kryen te gjitha rritet fetare sipas mėnyrės traditės se hershme. Popullsia shqiptare e kėtyre fshatrave i ruan traditat e veta, pasi ata kane folklorin gojor dhe koreografik.

Gratė thurin qilima me motive shqiptare dhe pėrdorin zbukurimet prej argjendi me motive te vjetra. Vathet janė ne forme unaze dhe ruhen ne vite, kostumet e hershme kombėtare, dhe paftate e brezit prej argjendi.

histori
Shqiptaret e Ukrainės fillimisht u vendosen ne veri te Odeses 220 km ne fshatin Karakut se bashku me bullgaret dhe gagauzet. Ne fillim te vitit 1860 njė pjese e fshatit Karakut u shpėrngul ne rajonin e brigjeve te detit Azov rreth 10 km larg, ku u themeluan 3 fshatra, Devnenskoje, GJeorgjevka, Gamovra ku jetojnė edhe sot. Kėtė toke ja dhuroi Katerina -II- e Rusisė.

Ata kane nevoje pėr shqiptare, pasi nuk kane njerėz pėr t’i mėsuar gjuhen shqipe. Ne arkivin e tyre ruhen njė numėr i madhe fotografish te vjetra dhe kostume prej 195 vjetėsh qe kur kane ardhur kėtu.

Ėshtė pėr te ardhur keq deri me sot, pasi asnjė dijetar shqiptar i Institutit te Kulturės Popullore nuk ka qene ne fshatrat shqiptare te Odeses.

Nuk mund te kuptohet dot pse askush nuk ka qene i interesuar te takoje kėta njerez, te vizitoje shtėpitė e tyre dhe te shohin si ata e ruajnė me aq fanatizėm traditat e tyre shqiptare.

Te gjithė kane diēka pėr te treguar, pėr kohen e vėshtirė qe kane kaluar qe kur kane mbėrritur ne kėto zona, madje problemet duket se nuk janė mbaruar edhe tani qe kohet kane ndryshuar rrėnjėsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyTue Sep 21, 2010 9:16 pm

Hasan Prishtina


Hasan Prishtina lindi mė 1873 nė Vushtrri nė njė familje patriote, u vra mė 14 gusht 1933 nė Selanik me atentat. Ishte patriot e demokrat revolucionar i shquar qė luftoi pėr lirinė e pavarėsinė e atdheut, pėr demokratizimin e jetės sė vendit, pėr ēlirimin e Kosovės nga zgjedha serbomadhe dhe bashkimin e saj me shtetin shqiptar.
Studimet e larta i kreu nė Stamboll pėr shkencat politiko-juridike. Nė vitet 1908-1912 u zgjodh tri herė deputet nė parlamentin osman, tė cilin e pėrdori si tribunė pėr mbrojtjen e tė drejtave kombėtare tė shqiptarėve.
Nė fillim tė vitit 1912 sė bashku me Ismail Qemalin ishte ndėr nismėtarėt pėr organizimin e Kryengritjes sė Pėrgjithshme tė Armatosur nė Shqipėri ku u shqua si udhėheqėsi kryesor. Nė vitin 1913 u ngarkua me detyrėn e ministrit nė qeverinė kombėtare tė Vlorės. Me themelimin e komitetit “Mbrojtja Kombėtare e Kosovės” u zgjodh anėtar i tij, ndėrsa nė dhjetor tė vitit 1919 komiteti e ngarkoi si kryetar tė delegacionit tė tij nė Konferencėn e Paqes nė Paris ku do tė kėrkonte bashkimin me shtetin kombėtar shqiptar tė Kosovės e tė viseve tė tjera shqiptare nė Jugosllavi.
Mori pjesė aktive nė pėrgatitjen dhe organizimin e Kongresit tė Lushnjės 1920 dhe nė prill tė vitit 1921 u zgjodh deputet i Dibrės nė parlamentin shqiptar. Nė dhjetor tė vitit 1921 kryesoi njė ndėr qeveritė mė demokratike tė vendit. Hasan Prishtina ishte njė nga drejtuesit e organizatorėt kryesorė tė lėvizjes antizogiste tė shkurt-marsit 1922. Gjatė viteve 1922 dhe 1923 u shqua si kundėrshtar i vendosur i reaksionit tė brendshėm. Shquhet si luftėtar pėr mbrojtjen e “Zonės neutrale” tė Junikut nga forcat serbe dhe ato zogiste, si udhėheqės i lėvizjes nacionalēlirimtare dhe i ēetave kryengritėse nė Kosovė kundėr sundimit serb. Hasan Prishtina mori pjesė aktive nė pėrgatitjen e Revolucionit Demokratiko-borgjez tė qershorit tė vitit 1924, luftoi pėr vėnien nė jetė tė programit tė qeverisė demokratike tė dalė nga ky revolucion. Nė shtator tė vitit 1924 nė krye tė njė delegacioni nė emėr tė komitetit “Mbrojtja Kombėtare e Kosovės” shkoi nė Lidhjen e Kombeve nė Gjenevė ku protestoi kundėr barbarizmave mbi popullsinė shqiptare tė qarqeve shoviniste serbe nė Kosovė.
Pas dėshtimit tė revolucionit tė 1924-ės u largua jashtė atdheut. Gjatė tėrė kohės nė mėrgim (1925-1933) qėndroi nė krahun mė tė pėrparuar tė Lėvizjes Kombėtare Shqiptare. E vazhdoi luftėn kundėr regjimeve diktatoriale e monarkofashiste, kundėr tiranisė zogiste nė Shqipėri dhe zgjedhės shoviniste serbomadhe nė Kosovė. Nėn drejtimin e tij, u themelua “Komiteti i Ēlirimit tė Kosovės” i cili veproi jashtė vendit krahas Komitetit tė Ēlirimit Nacional. Hasan Prishtina luftėn ēlirimtare nė Kosovė u pėrpoq ta lidhė e ta bashkėrendojė me luftėn e popujve tė shtypur ballkanikė. Disa herė u bė nismėtar i bashkėpunimit me pėrfaqėsuesit dhe organizatat nacionalēlirimtare tė Maqedonisė, tė Bosnjės, tė Kroacisė e tė tjerė qė vuanin nėn zgjedhėn e regjimeve shoviniste tė huaja. Hasan Prishtina kėrkonte respektimin e tė drejtave kombėtare tė tė gjithė popujve ballkanikė gjė qė do tė arrihej sipas tij me krijimin e shteteve kombėtare nė bazė tė parimit tė vetėvendosjes, duke pėrjashtuar ēdo formė tė hegjemonisė sė njėrit ndaj tjetrit. Katėr herė armiqtė organizuan kundėr tij atentate me armė. Dy herė e burgosėn pushtuesit serbė e bullgarė. Gjashtė herė e dėnuan me vdekje xhonturqit, feudali e vegla e Serbisė Esat Toptani, qarqet shoviniste serbomadhe dhe tri herė qeveria e Ahmet Zogut. Mė 14 gusht 1933 u vra nė Selanik me atentat nga agjentėt e Ahmet Zogut nė bashkėpunim me qeverinė jugosllave. Hasan Prishtina ka lėnė njė varg artikujsh si edhe kujtimet e tij pėr kryengritjen antiosmane tė 1912 qė kanė vlerė pėr historinė e lėvizjes sonė kombėtare e demokratike. Nė vitin 1977 eshtrat e tij u sollėn nga Selaniku nė Shqipėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyWed Sep 22, 2010 9:02 pm

Adem dhe Hamza Jashari, Heronjet e Kombit
Adem Jashari


Adem Jashari lindi nė Prekaz tė Drenicės, mė 28 nėntor 1955. Kėtė vit, Shaban Jasharit babai i tij, krahas Festės sė Flamurit, qė e festonte pėr ēdo mot, ju shtua edhe njė festė tjetėr - Ditėlindja e djalit tė cilin e pagėzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme qė mbi djepin e posa tė lindurit nė kėtė ditė, Djepi tė mbulohej me flamurin e Skėnderbeut. Kėshtu ndodhi atė ditė nė familjen Jashari, nė Prekazin e Ahmet Delisė. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe njė pushkė, nė Drenicė jehuan krismat e pushkėve pėr flamur dhe ushtarin e posalindur tė lirisė. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkėve qė krisėn pėr lindjen e Adem Jasharit po shpėrndahej valė - valė nėpėr Drenicė e Kosovė si jehona "Prite, prite Azem Galicėn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndėgjonte jehonėn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S'do tė ishte ēudi qė atė ditė, xha Shabani t'i kishte ndėgjuar tė dy jehonat, se atė ditė e kaluara po e pėrcaktonte tė ardhmen, ishin bėrė njė. Atė ditė, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i njė lavdije tė madhe. Adem Jashari erdhi nė kėtė botė me tė vetmin ndryshim nga gjithė moshatarėt e tij se ky u lind nė ditėn e fitorevė mė tė lavdishme tė popullit shqiptar, nė Ditėn e 28 Nėntorit. Kėshtu nisi jeta nė vazhdimėsi nė Prekazin e lavdive tė pėrsėritshme. Nė festė me krisma e kėngė edhe vdekjen e bėjnė me krisma e kėngė. Xha Shabani ishte i kujdesshėm me tė gjithė fėmijtė, por ndaj Ademit tregonte njė kujdes tė veēantė, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkės dhe jehonat e pėrsėritura tė atyre krismave nė 28 Nėntorin e vitit 1955. Xha Shabani ishte bujk. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, pėr njė kohė pati ushtruar profesionin e mėsuesit, por pėr shkak tė veprimtarisė atdhetare ai do tė largohet nga procesi mėsimor. Ai pa ndonjė kundėrshti vendosi tė merrej me punimin e tokės dhe edukimin e fėmijėve nė frymėn e atdhetarizmes. Kėshtu po rritej Ademi sė bashku me vėllezėrit mė tė mėdhenj, Rifatin dhe Hamzėn. Ademi kishte njė interesim tė veēantė pėr armėt, pėr tė bėmat e prekaziotėve gjatė historisė e sidomos i interesonte akti tepėr burrėror i Ahmet Delisė dhe ndihma qė ai i pati dhėnė fqiut, qė ishte sulmuar nga bandat serbe. Sopata e Ahmet Delisė, ajo qė bandės ēetnike i ndau kokat nė dysh, ishtė bėrė legjendė, legjendė e historisė nė mbrojtje tė nderit dhe dinjitetit kombėtar. Adem Jashari kishte njė interesim tė veēantė pėr Emin Latin, prekaziotin bashkėluftėtar tė Azem e Shotė Galicės, tė atij brezi trimash, qė nė gjithė shqiptarinė njiheshin pėr tė bėme e trimėri. Ndonėse ky brez i trimave tė qartur tė lirisė, Kosovės nuk i sollen ēlirimin e bashkimin kombėtar, por brezave ju lan amanet: pushkėt trimėrore tė lirisė. Ky amanet pėrcillej nga brezi nė brez, nga luftėtari tė luftėtari me porosi, qė tė pėrcillej si stafetė deri nė fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi nė mėnyrėn mė besnike e pėrcolli amanetin e luftėtarėve tė lirisė, jo vetėm duke e mbajtur syrin nė shėnjestėr, por duke pėrcjell jehonėn e pushkėve tė lirisė nga Prekazi nė Drenicė e nė Kosovė, jehonė qė i mbulonte tė gjitha tokat e pushtuara tė Shqipėrisė. A nuk e tregoi kėtė edhe Kulla e Shasivar Alisė, nė dimrin e ftohtė tė vitit 1945? A nuk u pėrsėrit kjo nga pasardhėsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njėsinė speciale tė policisė beogradase? Tė gjitha kėto dhe shumė tė tjera qė s'u pėrmendėn, lanė gjurmė tė thella nė edukimin atdhetar tė Adem e Hamėz Jasharit dhe ēetės sė tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do tė betohen para varrit tė Tahir Mehės, se do tė vazhdojnė luftėn pėr ēlirim deri nė fitore. Dhe, ecen guximshėm rrugės sė luftėtarėve kombėtarė, duke ngritur si nė cilėsi e nė sasi numrin e luftėtarėve tė lirisė e tė pavarėsisė, duke ngritur cilėsin e luftės ēlirimtare, me ēka ndryshuan rrjedhat e historisė dhe hapen njė epokė tė re - Epokėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverės sė madhe studentore tė vitit 1981, tė cilat u shndėrruan nė Lėvizje tė madhe popullore, qė me vite mbajten tė ndezur flakadanin e lirisė e tė ēlirimit tė kombit, patėn ndikim magjik nė brezin qė formuan, organizuan dhe udhėhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Adem Jashari dhe ēeta e tij ka qenė dhe ka mbetur bėrthama themeltare e UĒK-sė. Nė histori ndodh edhe tė ndodhin ngjarje tė rastsishme, por Adem Jashari, ēeta dhe familja e tij nuk janė rastėsi e historisė, ata me ndėrgjegje e vendosmėri u pėrgatitėn pėr kthesėn vendimtare tė historisė sonė mė tė re. Adem Jashari nuk shkoi rastėsisht nė Shqipėri pėr tė pėrsosur artin e luftės, tė cilin e pėrvetėsonte me shpejtėsi tė rrufeshme, dallohej nga i gjithė brezi i tij. Nė pėrgatitjet ushtarake tregoi aftėsi dhe cilėsi tė larta nė pėrvetėsimin e artit tė pėrdorimit tė armeve tė ndryshme pėr luftėn ēlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet qė po bėheshin nė vitet 90, i shihte me optimizėm, prandaj sinēerisht e vendosmėrisht nisi angazhimin e tij nė sferėn ushtarake, pėr organizimin e luftės ēlirimtare. Adem Jashari dhe ēeta e tij nuk ishin nisur nė rrugėn e luftės pėr liri pėr hirė tė kėtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytė e zinj. Ata ishin nisur pėr ēlirimin e Kosovės pa bėrė llogari meskine, karieriste apo grabitėse. Ata e donin Kosovėn e lirė e tė pavarur. Ata ishin tė liruar nga ideologjizmat, veē shqiptarizmės. Adem Jashari dhe ēeta e tij ndryshimet politike qė ndodhen nė vitet 90 i priti me optimizėm, besoj shumė, por nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė zhgėnjehen se kasta e "re" e politikajve po bėhej pengesė e rrjedhave tė reja tė historisė, po ngulfaste shpirtin luftarak tė shqiptarėve liridashės. Kur nė fund tė vitit 1991, nė Kosovė po bėheshin arrestime tė tė gjithė atyre qė ishin pėrgatitur nė Shqipėri, Adem Jashari do tė njoftojė ēetėn e tij dhe tė kėrkojė nga ata, qė tė ishin vigjilent se ēdo natė armiku mund t'iu trokaste nė porta. Ai do t'iu thotė shokėve: "Armėt nuk i kemi marrė qė t'ia dorėzojmė armikut, por qė ta luftojmė deri nė fishekun e fundit". Mė fjalėn e komandantit u pajtuan tė gjithė. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do tė trokas nė portėn e Jasharėve. Ishte mėngjesi i hershėm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me njė makineri tė tėrė policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kėrkuan dorėzimin e Adem Jasharit dhe Jasharėve tjerė. Adem Jashari me vėllezėr e shokė apelit tė armikut pėr dorėzim ju pėrgjigjen me breshėri armėsh nga shumė drejtime. Ishte e ēartė, ēeta e Prekazit kishte vendosur epokėn e luftės ēlirimtare, ata mes jetės se burgut e tė poshtėrimit kishin zgjedhur jetėn e lavdisė e tė lirisė, me tė gjitha pasojat qė mund t'i kishte. Vetėm tė guximshmit nėpėr kohė tė ndryshme i kanė ndėrruar rrjedhat e historisė, kėshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe ēetėn e tij. Kėshtu nisin aksionet luftarake mbi policinė e armikut, fillimisht nė Drenicė, e pėr t'u pėrhapur mė vonė ne Llap e Dukagjin, nė Drini e kudo nė Kosovė. UĒK po bėhėj shpresė pėr popullin dhe tmerr pėr armikun, armikut po i rrėshqiste dheu nėn kėmbė, pasigurinė e shihte tė ēdo kaēube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bėhej legjendė. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte nė ēdo cep tė Kosovės. Vetėm frikacaket nuk mund t'i besonin trimėrive e tė bėmave tė Adem Jasharit, ata nuk dėshironin ndeshjen me armikun dhe sa herė qė ēeta e tij sulmonte e vriste policinė kriminale tė armikut do tė thonin: "Kėta janė dorė e zgjatur e armikut, janė tė Sheshelit apo tė Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diēka e re, dikush duhej tė mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shumė mundėsi, ai kishte zgjedhur me ndėrgjegje mundėsinė e luftės sė armatosur pėr liri e pavarėsi, anipse ai i dinte mundėsitė e veprimit luftarak tė UĒK-sė. Pas luftės se 26 nėntorit 1997, nė Llaushė tė Re, ku mori pjesė Ademi me ēetėn e tij, nga e cila armiku u tėrhoq me bisht nėn kėmbė, armiku do tė bėjė plane pėr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do tė ndodhė me 22 janar 1997. Njė bandė kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qėllim qė tė zhdukej kjo ēerdhe e rrezikshme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, falė gjakftohėsisė e guximit tė familjes dhe ndihmes qė erdhi nga ēeta, armiku u tėrhoq pa arritur qėllimin. Ato ditė e tėrė Kosova sikur ishte nė Lagjen e Jasharėve. Nuk ishte e vėshtirė ta kuptoje mesazhin qė kishte lėnė armiku. Armiku ishte tėrhequr i bindur se nuk kishte gjetur mėnyren e eliminimit tė Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dėshironte qoftė edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lėshonin trojet stėrgjyshore. Ata as tė vdekur nuk donin tė shkuleshin nga vendi i tyre, pėr ēka kishin nisur luftėn. Adem Jashari dhe gjithė Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtėrimin, ata e dėshironin qėndresėn, e donin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Armiku pas disfatės sė 22 janarit kishte filluar pėrgatitjet pėr njė sulm tė pėrmasave tė mėdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do tė fillojė nė mėngjesit e hershėm tė 5 prillit 1998, pak ditė pasi policia armike kishte pasur njė disfatė tė Lisat Binak, nė Likoshan. Kėtė herė forca tė mėdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharėve. Lufta pėr eliminimin e Jasharėve ishte e rreptė. Armiku Prekazin e kishte vendosur nė rreth tė hekurtė dhe sulmonte nga shumė anė me armatim tė rėndė. UĒK-ja aso kohe i kishte mundėsitė e kufizuara tė sulmit e tė depėrtimit. Adem Jashari dhe ēeta e tij sulmit armik ju pėrgjigjen me sulm. Lufta qė zhvilloi Adem Jashari me shokė qė e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas njė rezistence tė gjatė dhe herioke, armiku arriti tė djegė e shkatėrrojė Lagjen e Jasharėve, por jo kurrė vendosmėrinė pėr tė vazhduar luftėn pėr liri e pavarėsi. Adem Jashari deri nė vdekje luftoi e kėndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk ėshtė vdekje ėshtė pėrjetėsi. Lufta pėr Prekazin qė e ashpėr. Qėndresa ishte e madhe. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rėnies se Jasharėve, Kosova mundi frikėn dhe pėr lirinė e pavarėsinė u hapen shtigje tė reja. Adem Jashari - legjendė, solli kualitet tė ri nė filozofinė dhe mendėsinė e shqiptarėve pėr jetėn, atdheun, lirinė pėr nderin dhe dinjitetin e kombit. Rėnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen mė tė fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės fitoi hapėsira tė reja veprimi. Komandanti Legjendar i UĒK-sė me jetėn, veprėn dhe lavdinė e tij i dha kualitete dhe pėrmasa tė reja 28 Nėntorit - Festės sonė Kombėtare.


Fotografi te legjendes Adem dhe Hamez Jashari
http://www.galeriashqiptare.net/albums/userpics/10067/adem-jashari.jpg
Video historike Adem-jashari
Video historike Adem2wf0 Video historike Ademipararreshtitteuck

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySun Sep 26, 2010 9:13 pm

Arbėreshėt

Arbėreshėt janė shqiptarė tė cilėt jetojnė nė Italinė jugore qė nga shekulli XV dhe XVI. Kėta shqiptarė, quajtur arbėreshė sepse ata lanė Shqipėrinė qė quhej atėherė Arbėria, nė kur ajo u pushtua nga Perandoria Osmane. Qytetet ku banojnė arbėreshėt mbajnė nga dy emra, njė nė arbėrisht, dhe tjetrin italisht.

Arbėreshėt nė Itali, sot numėrohen mbi 100.000 persona qė flasin gjuhėn arbėrore.

Njihen shtatė eksode tė mėdha qė nisin qė nga koha pėr njė herė pas vdekjes se Gjergj Kastriotit, deri nga fundi i shek. XVIII (1780-1790), janė ngulimet e fundit tė shqiptarėve nė Italinė Veriore, si provincėn e Pavias dhe tė Piacencės, po ashtu njė grup i madh i'u drejtua krahinės qendrorė nė Molise dhe njė tjetėr grup nė drejtim tė krahinės jugore Bazilikatės. Kryeministėr i Italisė, pati qenė dy herė i zgjedhur Francesco Crispi, qė ėsh me origjin arbėresh nga Sicili, dhe bashke me njatėr vetė nga fshatin i Shėn Mitrit.

Njė nga veēoritė qė karakterizon kėtė popull, ėshtė qė pėrveē gjuhės dhe traditave, ruajtėn me heroizėm edhe ritin dhe preardhjen fetare, ku edhe sot e kėsaj ditė gati 2/3 e arbėreshėve vazhdojnė nė ritin bizantin.

Sot, deri 1999, janė shumė shqiptarė qė arritėn nė fshatrave arbėreshėve pikėrisht nė Piana degli Albanesi nė Sicili.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Oct 02, 2010 2:30 pm

Thyerja e kufirit Shqiptar

KOSOVA e ka KOSHAREN legjendare tė Sefė KOSHARES
po sot Kosova e ka edhe njė KOSHARE tjetėr tė lavdishme-ATE tė UCK-ės
Kufirin shqiptaro-shqiptar, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, shprehur figurativisht e ka thyer disa herė. Thyerja e kufirit shqiptaro-shqiptar, nė fund tė fundit ishte pjesė e programit politik tė ēdo organizimi klandestin tė pas Luftės sė Dytė Botėrore, ishte pjesė e programit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Shikuar realisht, kufiri shqiptaro-shqiptar, i vendosur mes pėrmes tokave shqiptare, nuk ėshtė thyer as nė Koshare e as nė Pashtrik. E vėrteta ėshtė nga ai kufi, edhe para qershorit 1999, janė larguar mė forcėn e armėve ata armiq, qė nė mes popullit shqiptar dhe tokave tė tij paten ngritur njė kufi tė akullt, pėrkatėsisht tė ēeliktė. Nė hapėsirat e atij kufiri pėr 87 vjet mė radhė janė mbjellur vdekje, ėshtė mbjellur urrejtje pėr armiqėsi ndėrshqiptare, qė dy vjet ėshtė krijuar njė realitet i ri, qė ka hapur perspektiva tė reja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyWed Oct 06, 2010 8:53 pm

Historia e Kosoves nga viti 1389 deri ne 2009
My fellow Americans, today our Armed Forces joined our NATO allies in airstrikes against Serbian forces responsible for the brutality in Kosovo. We have acted with resolve for several reasons.

We act to protect thousands of innocent people in Kosovo from a mounting military offensive. We act to prevent a wider war, to diffuse a powder keg at the heart of Europe that has exploded twice before in this century with catastrophic results. And we act to stand united with our allies for peace. By acting now, we are upholding our values, protecting our interests, and advancing the cause of peace.

Tonight I want to speak to you about the tragedy in Kosovo and why it matters to America that we work with our allies to end it. First, let me explain what it is we are responding to. Kosovo is a province of Serbia, in the middle of southeastern Europe, about 160 miles east of Italy. That's less than the distance between Washington and New York and only about 70 miles north of Greece. Its people are mostly ethnic Albanian and mostly Muslim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyWed Oct 06, 2010 9:27 pm

Arber je i madh me punen qe po ban .suksese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySat Oct 09, 2010 9:45 pm

Italia fashiste ne Kosove ne vitin 1943


Bashkimi i Kosovės dhe i Ēamėrisė n'ato kushte nuk ngjalli ndonjė enthusiazėm, jo vetėm sepse e tėrė Shqipėria ndodhej nėn robėrinė fashiste, po edhe pėr shkak se gjithkush e kuptonte qė ai bashkim ishte i pėrkohshėm, qė fuqitė e boshtit do t'a humbisnin luftėn, dhe se Shqiptarėvet do t'iu duhej t'i delnin zot vetė vendit tė tyre, t'a merrnin vetė ndėr duar fatin e atdheut. Kėshtu, nė vend qė tė topitej, qėndresa shqiptare kundrejt pushtonjėsit tė huaj nisi t'organizohej nė ēeta dhe tė bėhej mė sulmonjėse.

Italia, nga ana tjetėr, gjatė luftės italo-greke e kuptoi mirė se kombi shqiptar nuk mund tė pėrdorej ashtu siē patėn menduar krerėt e fashizmit dhe se ndjekjet e arrestimet e vazhduarshme (tė cilat ishin shtuar gjatė Luftės) po e hapnin mė tepėr hendekun e antagonizmit nė vend qė t'a mbyllnin. E kuptoi gjithashtu se forca ushtarake e saj ishte njė mith, aq sa mjaftoi vetėm ushtėria greke pėr t'ia hequr maskėn e gogolit. Prandaj, nga mbarimi i vitit 1941, mendoi tė ndryshonte "politikė" kundrejt Shqipėrisė dhe tė provonte nėse mund tė kishte njė mėnyrė bashkėpunimi, qoftė edhe tė pėrkohshėm, me kombin shqiptar. Kėrkoi sidomos t'afronte rrymėn nacionaliste kundrejt rrezikut komunist qė po dukej tani mė kėrcėnonjės me hyrjen e Rusisė nė Luftė. Pėr kėte qėllim, liroi nga internimi kundėrshtarėt e orės sė parė, udhėheqėsit e demostratavet, tė cilėt ndodhėshin ē'prej dy vjetėsh nėpėr burgjet ose ishujt e Italisė. Mandej, nė Dhjetor 1941, e zėvendėsoi qeverinė kukėll tė Shefqet Vėrlacit, qė pėrbėhej kryesisht prej bejlerėsh, me njė tjetėr qeveri gjoja mė autonome nėn kryesinė e Mustafa Krujės. Ky ftoi pėr bashkėpunim nacionalistė e shkollarė me premtimin se Italia do tė bėnte disa lėshime autonomie, dhe si provė e dukshme ishte heqja e Shėnjavet tė Liktorit prej flamurit tė Shqipėrisė. Deri atėhere Italianėt e kishin mbajtur Mustafa Krujėn nė dorė si njė kartė tė dytė pėr njė rast tė kėtillė. Tani kujtonin se ky ishte "njeriu i fortė" qė lypnin rrethanat. Mustafa Kruja u mundua t'i bindte kundėrshtarėt e pushtimit fashist se punėt do tė shkonin si s'kish mė mirė, dhe u pėrpoq sidomos tė vinte nė zbatim planin e mobilizimit ushtarak, i cili, sipas programit tė ri, parashikonte krijimin e njė ushtėrie shqiptare prej 20.000 vetash, qė do tė luftonte pėr Perandorinė fashiste ashtu siē kishin luftuar Shqiptarėt gjithmonė pėr botėn, qė nga Perandoria e Romės gjer tek ajo e Osmanllinjvet.

Natyrisht, kėtė "politikė" tė dytė t'Italianėvet, sikurse tė parėn, s'e gėlltiti askush pėrveē agjentėvet tė fashizmit. E kuptonte kushdo se kjo ishte njė dredhi e ēastit, nė njė kohė kur Italia fashiste ndodhej me shpatulla pėr mur, dhe se s'mund tė kishte liri as autonomi pėr Shqipėrinė pėr sa kohė qė ushtėria e huaj e mbante tė shkelur. Prandaj ata qė u liruan prej internimit dolėn menjėherė nė mal dhe zunė tė formonin ēetat; ata qė u thirrėn ushtarė, rrokėn armėt dhe u arratisėn. Kundėrshtimi vazhdoi m'i gjallė dhe m'i rreptė se pėrpara. Thirrjet "patriotike" tė Mustafa Krujės nuk dėgjohėshin pėrtej kafenevet tė Tiranės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptySun Oct 10, 2010 12:32 pm

Arber edhe nje her te flm per keto video historike, po i quaj historike pasi ne ket video vrehet nje parulel per "Camerin" domethen edhe ne ate kohe populli shqiptare ka qen i vetdishume se vetem Bashkimi eshte shpetim.
Une pajtohem me ket Zotrin qe komenton-shpjegon keto video qe populli i kosoves i duartroket te keqes me te vogel Italiane se sa gjakatarve serb.
Ne u duartrokitem edhe ne qeshorin e 1999 KFORIT qe hyne ne kosove si clirimtare, pore qe kohve te fundit dukshem po vrehet se Kosova po shendrrohe ne nje "Kampperqendrim" qe me fatin e keti populli liridashes po luajn te tjeret, simbas deshirave te tyre.
Cdo dite qe po kalon nje gje po vrehet qe vetum Bashkim eshte shpetimi yne, deshen apo nuk deshen armiqet , dhe miqet tane...?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyMon Oct 11, 2010 9:11 pm

Arbėroret e Greqise (Arvanitet)


Arvanitet luftuan per Epirin e pavarur Shqiptar
Arvanitet luftuan per nje Epir te pavarur dhe Shqiptar.

-Udhetarja angleze zonja e nderuar Edit Durham, gjate luftrave ballkanike kaloi ne gadishullin ballkanik dhe pershkroi gjithecka ne ditarin e saj te famshen qe ka mare dhene e eshte vleresuar nga te gjith stjudjuesit serjoz. Ja se c'far thote kjo zonje e nderuar kur flete per indokrinimin fetar ballkanik: "Kur kaloja ne Rumeli pyesja njerzit:- C'far je ti?Katolik pergjigjej njeri, ortodoks tjetri. Ne Bullkari pyesja :-C'far je ti? Ortodoks. Ne jugosllavi:-C'far je ti? Protestan, ortodoks. Secili ne havane e vete. Dhe thashe se fundi , c'far do te behet me keto fe qe trubulloin mendjet dhe dobesojne shpirtin me ane te friksimit dhe arine te te bejne te pa arsimuar, dembel, amfolokopik, murg. Keshtu isha mbytur e tera nga dogmat idjote te njerzve dhe duke hyre ne Shqiperi pyeta:- C'far jeni ju ketu?-Mu pergjigjen prere e qarte SHQIPTARE. Me ne funde, thashe. U clirova ketu nga fanatiket dhe zotekrijuesit."

Sic e shikoni indokrinimi fetar ja u kishte c'plare trurin thuajse gjithe ballkanasve, i kishte cveshur plotesishte nga identiteti i tyre kombetare. Vetem tek shqiptaret kjo dukuri fanariote nuk kishte zene vende.

-Udhetari anglez, kapiteni Leak qe kaloi nen Ali Pashen thote ne kujtimet e tij: "Ne teritorin e Korces dhe Beratit si dhe ne mjafte vise te Shqiprise ".muslimanet martohen me greke(kupto te krishtere)". Atje kane zakon qe djemte ti turqizojne dhe vajzat ti bejne te krishtera. Keshtu shehe ne te njejtin vende "qengjin ti beje shoqeri derit"

-Tek raca shqiptare, shikon djaln e hoxhes mere per nuse vajzen e priftit. Keto martesa behen shpeshe mes te krishterve shqiptare me muslimanet shqiptare.Tek shqiptaret e rendesishme eshte raca jo feja.

Fakte te tilla jane te shumta dhe tregoine fare qarte se, obskuratizmi fetar nuk ndikonte dhe ifluenconte jeten e races shqiptare. Kjo dukuri qe ka qene dhe eshte kaqe e zakonshme mes races sone, nuk eshte e rastesishme, por ajo i ka renjet te ngulura thene ne identiteti shqiptare... Shqiptaret gjat gjithe historis se tyre i kan dhene rendesi kombit, fisit, races, zakoneve, tradites se tyre, gjuhes dhe jo fese. Raca shqiptare lidhjet martesore i bene vetem brenda races, pamvarsishte se te c'far besimi jane shqiptaret. Me kete gje, shqiptaret kane ruajtur te paster gjakun dhe racen e tyre fisnike. Pra kombi dhe raca gjithmone tek ne kane qene paresore dhe e rendesishme sa, as obskuratizmi fetare fanariot s'ka mundur dote ta qeroi kete tradite . Nje gje te tille nuk e shofim tek fanariotet greke, pse? Qe te keshe nje identitet te tille, kaq te spikatur, pa tjeter qe duhet te jeshe pjese e nje kombi, tradite,zakoni, nje race, nje gjuhe, pra duhet te keshe te gjitha elementet perberes te nje populli. Kjo gje tek greket nuk egzistone. Ata "greket" jane te ardhur nga vise te tjera te kontinentit, dhe si te tille, per te bashkuar kete lukuni te krishteresh ardhacake (te vetequajtur grek) u vu ne perdorim mekanizmi artificjale i idese fanarjote- greke=ortodoks. Keta bastarde anadollake qe me gjithe se te krishtere i sherbyen otomanve dhe sulltanve me besnikerine me te madhe. Per qindra vjete, kjo race bastardesh pa kombe e tradite, ishin qitapi i llogarive te perandorise turke, truri dhe mendja e politikes anadollake otomane. Te gjithe fanarjotet greke ishin me poste te larta ne administraten turke, ishin ambasadore, perfaqsues te otomanve ne shtete te ndryshme evropjane Ne Moldavi, Rumani dhe ne disa vise te greqise, si ne Kreten muslimane, Vllahi dhe More ata sundonin duke ndare pushtetin me otomanet, duke i paguar harace te tera sulltanve. Kaq te besuar ishin keta djaje tek Suulltani, sa ai ju dha pushtet absolut ne drejtimin e Patriarkanes se Stambollit. Pra kjo race "greke" e mbledhur nga te gjitha anet e kontinenteve, duke mos patur kombe e tradite, polli identitetin e ri te ardhacakve qe u quajt "i krishter ortodoks = me greke". Dhe po pranove kete ide te fanarjotve "pa tjeter qe je greke", pamvarsisht se mund te jeshe nje i krishter i ardhur nga Egjypti, Siria, Anadolli, Izraili, apo Rusia. Per fanariotet; ai popull qe nuk e pranonte nje identitet te tille fanarjote s'mund te ishtre ortodokse. Deshen a'po s'deshen ortodoksit shqiptare, duhet te paraqiteshin te tille, se ndryshe kisha fanarjote do ti shkisheronte dhe ndeshkonte me merine e zotit, qe sipas fanarjotve fliste vetem greqishte. Kjo eshte pra krijesa artificjale qe sote quhet "grek-ortodoks dhe po je ortodoks je greke" Ky helm fanariot se bashku me shpaten e otomanve qe ishte dora e fshehte e ndeshkimit fanariote, helmoi racen shqiptare. Ne fillimet e fushatave te otomanve kunder vendeve ballkanike i vetmi vende qe i beri balle per 35 vjete kesaj fuqie qe tmerroi Evropen ishin vetem Arberit e viseve shqiptare, qe nga Epiri deri ne Kosove. Greqia ju nenshtruar pa diskutim fuqise otomane pa as me te voglen rezistence. Ja ketu duket dhe "trimeria greke". Historia boterore nuk njefe asnje udheheqes grek qe u perpoqe ti bente balle otomanve ne ate kohe. Fanarjotet greke nuk shquhen per trimeri, por per dinakri, se si te te ngulin thiken mbrapa kurizit dhe raca jone e ka pare dhe po e shikone akoma pabesine fanarjote dhe te qenve te tyre qe s'jane pake dhe ketu ne kete diskutim te thjeshte per camerine. Fanariotet greke ne bashkepunim me sulltanin dhe Katerinen e Rusise bene perpjekjet me te medha per ti percare dhe tjetersuar shqiptaret ne greke. Ja se ne c'fare perfundimi kane dale historjanet e pa varur amerikane kur analizojne ballkanin: -"But in 1779, Greek chieftains cooperated with an Ottoman army in the Peloponnese, and negotiated with the illustrious Greek Phanariot Nicholas Mavroyeni, in order to put down ALBANIAN irregulars who had been plundering the region.".. Ja sesi gjakeprishurit fanarjote bashkepunonin dhe me dreqin, vetem qe te mposhtnin shpirtin e pa epur te shqiptarve. Ruset derguan ne Ballkane dhe sigurisht ne Greqi 17.000 politikane e prifterinj per te bere punen e tyre e per te percare shqiptaret, myslimanet shqiptare ne turqe dhe te krishteret shqiptare ne greke. Per keta djaje, shqiptaret dhe kombi shqiptar nuk egzistonte dhe as qe duhej te diskutohej.

Ja pra se si paria e krishtere greko-fanariote u kthye ne nje vegel te otomanve, ne nje sherbetor besnik te turqve dhe nje armik i betuar i shqiptarve. Te thuash qe muslimanet shqiptar ishin pro turqe eshte nje genjeshter e pa cipe. Betejat e muslimanve shqiptare kundra turqve kane qene me te shumta se betejat e vllezerve te tyre te krishtere, te cilet leviznin vetem kur mernin urdher nga Venediku ose Rusia. Muslimanet ngriheshin kunder turqve anadollake se u thoshte shpirti i tyre shqiptare dhe nuk mernin urdhera nga te huajit per kete gje. Ata luftonin nga te dyja krahet, nga njera ane ata ndesheshin me shpaten e turkut, kurse nga ana tjetra me dhembet e qenve fanariote qe kafshonin ne pabesi. Kjo ishte arsyeja qe turqia ne trojet shqiptare nuk vendosi dote asnjehere sundimin e saje te plote, por per ti sunduar shqiptaret ajo zgjidhte shqiptare si Bushatllinjte e Shkodres dhe Ali pashain.

Video historike 23ly3bt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyWed Oct 13, 2010 9:20 pm

Dosja e zeze e Greqise
Marshimi pėr tė pushtuar Epirin, 5 tetor 1912

Organizatat greke deklarojnė bashkimin e forcave ballkanike pėr tė mbrojtur territoret nga faktori shqiptar qė kėrkonte pavarėsinė. Veē ushtrisė u organizuan dhe banda tė armatosura qė qarkullonin fshatrave myslimanė tė Ēamėrisė. Ishte koha kur pėrpjekjet e Shqipėrisė pėr tė shpallur pavarėsinė po jepnin frytet e para. Ky mobilizim i shqiptarėve u pa si kėrcėnim pėr Greqinė e cila nisi hapur ofensivėn pėr pushtimin e Vorio Epirit. Emėrimi i njė guvernatori me origjinė shqiptare nė Janinė u interpretua nga grekėt si zgjerim i njė rreziku shqiptar pėr marrjen e Janinės dhe krahinave pėrreth.

Konferenca e Ambasadorėve, Londėr, 20 dhjetor 1912

Kėrkesat pėr pavarėsi tė shqiptarėve u kundėrshtuan jo vetėm me armė, por dhe nė rrugė diplomatike nga ana e Greqisė. Madje pėrfaqėsuesit e shtetit grek nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr kėrkuan qė pėrveē Vorio Epirit, Greqia tė aneksonte edhe Vlorėn, nė portin e sė cilės ishte vendosur Flota Helene. “Ėshtė e pamundur tė lejohen shqiptarėt barbarė tė jetojnė tė pavarur nė djepin e qytetėrimit grek”, ky ishte qėndrimi i delegacionit grek nė Londėr.

Masakra e udhėheqjes sė Ēamėrisė, 7 mars 1913

Ushtria greke pas largimit tė trupave turke pushton Ēamėrinė. Gjenerali Deli Janaqis vendos tė thėrrasė nė njė takim krerėt qyteteve dhe fshatrave tė Ēamėrisė pėr tė vendosur njė marrėveshje. Pėr disa ditė me radhė, krerėt ēamė nuk pranojnė kushtet e komandantit grek. Atėherė ai vendos t’i mbledhė pėr herė tė fundit dhe urdhėron vrasjen e 62 kryetarėve ēamė. Dhe sikur tė mos mjaftonte, dy prej tyre, Fuat Pronjo dhe Suhbi Bej Dino, me urdhėr tė gjeneralit rripen tė gjallė.

Komisioni i Kontrollit, Shqipėri, shtator 1913

Ndėrkombėtarėt vendosin tė zgjidhin ēėshtjen e Epirit, duke dėrguar nė terren njė komision kontrolli, i cili do tė verifikonte pretendimet e grekėve pėr Korēėn, Gjirokastrėn, Pėrmetin dhe Sarandėn. Ushtria greke u pėrpoq qė tė pastronte rrugėn ku do kalonte komisioni nga shqiptarėt, madje dhe banesat nė disa fshatra u lyen me bojėn e flamurit grek. Grupe grekofilėsh dėrgonin peticione, ku thuhej se Jugu i Shqipėrisė nuk duhet tė jetė i shqiptarėve. Mes grekėve dhe komisionit u regjistruan dhe incidente.

“Batalioni i Shenjtė”, Andartėt, 1913

Konferenca e Ambasadorėve nuk i dha tė drejtė Greqisė pėr pretendimet nė Epirin e Veriut dhe urdhėroi tėrheqjen e shqiptarėve. Nė kėtė pikė nis plani i dytė i Greqisė pėr pushtimin e tij. Strukturat ushtarake organizojnė “Batalionin e Shenjtė”, i pėrbėrė nga kriminelė lufte, dezertorė dhe tė burgosur nga burgu i Kretės, tė cilėt mė vonė do tė njiheshin si “Andartėt”. Ky batalion kreu masakrat nė tė gjithė Jugun e Shqipėrisė, duke vrarė mijėra gra dhe fėmijė pėr tė spastruar zonėn nga shqiptarėt.

“Protokolli i Firences”, 17 dhjetor 1913

Ėshtė dokumenti qė caktoi kufijtė e sotėm mes Greqisė dhe Shqipėrisė. Njė pjesė e Jugut tė Shqipėrisė ngeli nė territorin grek. Ndėrkohė qė Greqia nuk e njohu kėtė protokoll, duke pretenduar se ngelej jashtė trungut helen Epiri i Veriut, me disa dhjetėra mijėra minoritarė. Paradoksalisht nė Shqipėri ngelėn rreth 38 mijė minoritarė, ndėrsa nė Janinė dhe krahinat e tjera ngelėn me Greqinė rreth 500 mijė shqiptarė nė qytetet e Filatit, Paramithķa, Margėllėi, Parga, Gumenica e Preveza.

“Grushti i Shtetit”, dhjetor 1913

Ndėrsa Evropa pretendoi se e rregulloi pėrfundimisht ēėshtjen greko-shqiptare, nė Jug tė Shqipėrisė nisėn revoltat. “Batalioni i Shenjtė” ishte vėnė nė veprim. Ushtarakėt hoqėn uniformat dhe nisėn masakrat dhe djegiet duke argumentuar se nuk pranonin vendimin e Evropės pėr lėnien jashtė Greqisė tė Korēės, Gjirokastrės. Sipas kronikave tė kohės, ishin rreth 40 mijė ushtarė qė kryen masakra tė pashembullta nė qytetet e Gjirokastrės, Korēės e Pėrmetit.

Masakrat nė Pėrmet, 25 shkurt 1914

Masakrat greke nuk u bėnė vetėm nė zonėn qė sipas tyre i pėrket Vorio Epirit, por edhe janė saj. Nė Kuqar tė Pėrmetit ushtria greke theri gjithė fėmijėt ndėrsa burrat i mbylli nė kishėn e Kosinės ku i vrau nė mėnyrė barbare. Po ashtu dhe nė fshatin Peshtan ku njė kronikė e kohės shkruan. “Foshnjat ulėrinin duke kėrkuar prindėrit. Ushtarėt i mblodhėn dhe i ēuan nė njė shtėpi ku ish njė pus e ku i merrnin me radhė e u prisnin kokat dhe i hidhnin brenda. Ndėrkohė gratė i mblodhėn nė Delvinė dhe pasi i pėrdhunuan i vranė me bajoneta”.

Protokolli i Korfuzit, 17 maj 1914

Mė 24 prill 1914, Fuqitė e Mėdha njoftuan Greqinė se ishin tė gatshme t’u bėnin lėshime ”Vorio-Epirotėve” dhe se mund tė pranonin rishikimin e kufirit greko-shqiptar nė favor tė saj. Qeveria e ndodhur nėn njė presion tė gjithanshėm u detyra t’ua besonte Fuqive zgjidhjen e krizės. Protokolli parashikoi qė Korēa e Gjirokastra, edhe pse do ishin nė shtetin shqiptar tė kishin njė administratė tė vetėn. Pėr shkak tė ndihmės qė i dha Italia, Greqia i la ishullin e Sazanit.

“Qeveria” e Epirit tė Veriut, nėntor 1914

Qarqet greke u pėrpoqėn qė revoltėn ta organizonin nė njė lėvizje pėr pavarėsi tė Epirit tė Veriut. Pėr kėtė qėllim ish-ministri i Jashtėm grek, Nikollaq Zografi, sė bashku me njė grup ish-ministrash tė tjerė, shpalli krijimin e qeverisė sė Vorio Epirit nė Gjirokastėr. Me ndihmėn e Andartėve, Zografi izoloi Gjirokastrėn, Pėrmetin dhe Korēėn. Zyrtarisht qeveria greke nuk e njohu kėtė qeveri tė re, por nuk hezitoi ta ndihmonte me ushqime dhe me armė.

Incidentet fetare, 1919

Qeveritė e brishta tė Shqipėrisė kishin arritur tė krijonin institucionet e para dhe tė ruanin disi integritetin e vendit. Qeveria e Iliaz Vrionit kish arritur tė zmbrapste disa sulme tė grekėve. Ndėrkohė shqetėsim ishte propaganda antishqiptare e kishės greke. Rasti mė tipik ka qenė ai i Peshkopit Jakov tė Korēės. Sipas raporteve ai e kish kthyer kishin nė njė qendėr propagande pėr Vorio Epirin. Me urdhėr tė qeverisė Jakovi u largua nga vendi gjė qė solli dhe reagimin e Athinės.

Konferenca e Paqes, Paris 1919

Konferenca e Londrės dhe ndarja e territoreve shqiptare nuk e kėnaqėn oreksin grek. Nė Konferencėn e Paqes pas Luftės sė Parė Botėrore, kryeministri grek Eleftherios Venizelos kėrkon aneksimin e pjesės mė tė madhe tė Shqipėrisė. Sipas tij, shqiptarėt nuk kishin aftėsi shtet-formuese dhe nuk mund tė krijonin njė qeveri. “Shtetasit grekė nė Shqipėri duhet tė drejtohen nga qytetėrimi i lartė qė pėrfaqėson shteti helen dhe jo nga shqiptarėt tė cilėt nuk kanė asnjė qytetėrim”.

Incidenti pėr tė drejtėn e minoriteteve, mars 1921

Greqia me anė tė ndėrkombėtarėve fitoi tė drejtė qė minoritetet e saj tė kishin trajtimin e duhur nga shtete ku ata bėnin pjesė. Kjo nėnkuptonte tė drejtėn pėr tė folur gjuhėn dhe pėr tė pasur shkolla greke. Por kėto kushte Greqia nuk pranoi t’i plotėsonte pėr popullsinė ēame qė mbeti nėn ēatinė e Greqinė pas ndarjes sė kufijve nė territorin grek. Shteti shqiptar e ngriti disa herė kėtė ēėshtje nė lidhjen e kombeve, por greket raportonin se ēamėt kishin tė njėjta tė drejta me grekėt e tjerė.

Pėrplasja e shifrave, 1921

Ekziston njė incident i pėrhershėm mes Greqisė dhe Shqipėrisė pėr sa i pėrket ēėshtjes sė numrit tė minoritarėve qė ekzistojnė nė Shqipėri. Greqia pretendon dhe vazhdon tė kėmbėngulė se nė territorin shqiptar janė mbi 400 mijė grekė. Ndėrkohė nė Departamentin e Shtetit Amerikan kjo shifėr ėshtė rreth 200 mijė. Ndėrsa nė bazė tė regjistrimit tė bėrė nga shteti shqiptar, nė mars tė vitit 1921, ky numėr ka qenė 33.313. Sidoqoftė ky numėr, sipas statistikave, nuk ka arritur asnjėherė tė kalojė shifrėn 50 mijė.

Shkėmbimi i ēamėve me turq, mars 1923

Pėrcaktimi i kufijve tė Shqipėrisė, i ndėrprerė me 1913 nga Lufta e I-rė Botėrore dhe rinisur me 1919, la jashtė territorit rajone tė banuara nga shqiptarė, Ēamėrinė dhe Kosturin. Traktati i Lozanės nėnshkruar me 1923, parashikonte shkėmbimin e popullsive greke dhe turke, pėr tė zgjidhur kėshtu njė problem tė dy vendeve. Tragjikisht Greqia konsideroi si myslimanė turq banorėt e Ēamėrisė dhe mbi 6800 ēam u shpėrngulėn me forcė. Njė pjesė e tyre preferoi tė vinte nė Shqipėri.

Vrasja e Gjeneral Tellinit, 23 gusht 1923

Gjenerali italian Tellini sė bashku me Riza Kolonjėn dhe pėrfaqėsues tė palės greke u caktuan nga Konferenca e ambasadorėve pėr tė vendosur kufijtė mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Ushtaraku italian u akuzua nga qeveria greke se po mbėshteste pretendimet e Shqipėrisė. Nė ditė kur vendoseshin piramidat kufitare nė Kakavijė, Tellini vritet sė bashku me katėr ushtarė nė rrugėn Janinė-Kakvijė. Qeveria greke e dėnoi vrasjen, por fajtorėt nuk u gjendėn asnjė herė.

Fan Noli pėr Ēamėrinė 22 gusht 1924

Zhvillimet nė Ēamėri e detyruan qeverinė Shqiptare tė ngrejė ēėshtjen nė Lidhjen e Kombeve. Kryeministri Fan Noli nė njė seancė pėr Shqipėrinė denoncoi hapur masakrat e ushtarėve grekė nė jug tė vendit. Ai kėrkoi qė tė mos kryhej ndėrrimi i popullsisė dhe ēamėt tė mos silleshin nė Shqipėri pasi nuk kishte vend ku tė sistemoheshin. E vetmja zgjidhje, thotė Noli, ėshtė qė ēamėt tė vendosen nė tokat e minoritetit grek nė Gjirokastėr dhe kėta tė fundi tė shkojnė nė Greqi.

Incidenti mbretėror, prill 1939

Greqia ishte i vetmi vend qė mund t’i siguronte mbretit Zog njė largim tė shpejtė pas pushtimit fashist. Kryeministri Metaksa e pranoi familjen mbretėrore tė kalonte nė Greqi. Por ndėrsa mbreti, mbretėresha dhe princi niseshin me tren nga Follorina rreth 500 ushtarė hipin nė tren dhe kėrkuan ēarmatimin e shoqėruesve tė mbretit. Nė kujtimet e saj, Mbretėresha Geraldinė shkruan se Greqia kish njė plan pėr ta izoluar familjen mbretėrore nė njė ishull tė Greqisė si garanci pėr marrėveshjet qė kish me Italinė. Sipas saj vetėm gjendja e rėndė shėndetėsore e princit Leka bėrė qė grekėt tė mendoheshin pėr pasojat qė mund t’u sillte vdekja e njė princi nė tokėn e tyre.

Internimi i burrave ēam, 4 gusht 1940

Pas shpėrnguljes dhe terrorit ndaj popullsisė ēame, grekėt pėr tė evituar protesta ndoqėn dhe rrugėn e internimeve. Qeveria greke krijoi komisione qė pėrzgjidhnin popullsinė ku veēonin meshkujt qė ishin pėr luftė dhe i internuan nė ishujt e humbur tė detit Egje. Sipas dėshmive, trajtimi i tyre ishte i njėjtė me atė qė nazistėt u bėnin hebrenjve. Dhe si pėr ironi pushtimi gjerman i Greqisė nė 6 prill 1941 i liroi ēamėt e internuar, por kur u kthyen nė fshatrat e tyre nuk kish mbetur askush.

Shqipėria nė Luftėn Italo-Greke, 1940

Pak e ēuditshme, por lufta Italo-Greke ka nisur pas vrasjes sė njė shqiptari. Daut Hoxha ishte njė nga kapedanėt ēamė mė popullor qė luftonte kundėr Greqisė. Pėr kokėn e tij Athina kish vėnė 500 mijė dhrami. Hoxha u vra nga disa patriotė tė paguar nga grekėt, dhe Italia e cila kėrkonte njė shkak e cilėsoi kėtė si njė dhunim tė tė drejtave ēame. Pėr Italinė ishte njė udhėheqės popullor, ndėrsa pėr Greqinė “kryetar i njė bande plaēkitėse”

Greqia shpall Ligjin e Luftės, 10 nėntor 1940

Gjatė luftės italo-greke, Parlamenti helen miratoi ligjin 2636/1940 ose siē njihet ndryshe Ligji i Luftės me Shqipėrinė, pėr shkak se vendi ynė u pėrdor nga Italia pėr nisjen sulmeve ndaj Greqisė. Mė vonė kėtij ligji ju shtuan dhe shumė amendamente qė kishin tė bėnin me pronat e ēamėve, tė cilat kapnin vlerėn e 350 milionė dollarėve. Ky ligj u bllokon pronėn gjithė personave grekė me kombėsi shqiptare, duke pėrjashtuar nė kėtė mėnyrė komunitetin ēam. Edhe sot ky ligj mban peng ēėshtjen e ēamėve.

Vrasja e Xhaferr Ypit, 17 nėntor 1940

Sulmet greke nė territorin shqiptar shkaktuan jo pak viktima mes civilėve shqiptarė. Mė 17 nėntor 1940, gjatė njė bombardimi grek nė zonėn e Kolonjės, u vra afėr fshatit tė lindjes, ministri i Drejtėsisė sė Shqipėrisė, Xhaferr Ypi. Patriotėt shqiptarė reaguan, por ushtria greke nuk mbajti pėrgjegjėsi duke e cilėsuar si njė incident anėsor qė ishte bėrė pėr shkak tė keqllogaritjeve tė sulmit.

Protesta e shqiptarėve pėr pushtimin, 28 nėntor 1940
Pas tėrheqjes sė forcave italiane, ushtria greke fillon tė pėrparojė nė Jug tė Shqipėrisė, brenda njė jave, Korēa, Saranda dhe Himara ranė nė duart e ushtrisė greke. Gjeneralėt i cilėsuan kėto zona si greke dhe filluan ndėshkimin e popullatės vendase. Nacionalistėt shqiptarė organizuan njė demonstratė nė qytetin e Korēės, ku kėrkonin qė qeveria greke tė njihte integritetin e Shqipėrisė. Demonstrata u pėrpoq qė ndalohej nga forcat greke. Nė ēdo qytet forcat greke hoqėn flamurin shqiptar dhe vendosėn atė helen.

Shifrat e terrorit ēam, 1940

Mė shumė sesa incident mund tė cilėsohet si njė luftė. Por nėse nė njė anė ishin ushtarėt grekė, nė krahun tjetėr ishin civilė tė pafajshėm. Ushtria greke vrau nė Ēamėri 4300 njerėz, rezultojnė tė zhdukur 3500 njerėz, u dogjėn 102 fshatra, u shkatėrruan plotėsisht 57 fshatra si dhe 7280 shtėpi. Shumica e njerėzve u ekzekutuan, por pati masakra kolektive ku fėmijėt dhe gratė u therėn me thika, u dogjėn, madje dhe veprime makabre si djegie dhe rrjepje tė gjallė tė njerėzve. Askush deri mė sot nuk ka mbajtur pėrgjegjėsi pėr krimet. Sipas zyrtarėve greke, u ekzekutuan bashkėpunėtorėt me italianėt, qė nė kėtė rast paskan qenė edhe gra dhe fėmijė.

Masakra e Napolon Zervės, 25 qershor 1944

Napolon Zerva ishte njė nga gjeneralėt grekė qė bashkėpunoi me pushtuesin gjerman. Kėta tė fundit i lanė dorė tė lirė pėr masakrat ndaj popullsisė ēame. Nė fakt masakrat e tij ndaj popullsisė shqiptare do t’i kishin zili dhe gjermanėt. Nė 25 qershor ‘44, forcat e Zervės ekzekutuan nė mėnyrė barbare 2000 ēamė brenda njė nate nė qytetin Paramithia. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fėmijė, tė cilėt u therėn me thika dhe u dogjėn. Kjo ishte njė nga masakrat mė tė egra tė grekėve.

Ankesa e grekėve nė SHBA, dhjetor 1944

Grekėt nuk e njohėn qeverinė e Enver Hoxhės me pretendimin se ai ishte njė mysliman qė do tė persekutonte minoritetin ortodoks nė jug tė vendit. Madje, ata shprehėn mendimin nė qarqet ndėrkombėtare qė as nuk duhet tė krijohej fare. Nė dhjetor tė 1944-s grekėt iu drejtuan Departamentit Amerikan tė Shtetit, me notė proteste ku pretendohej se forcat qeveritare shqiptare keqtrajtonin minoritetin grek. Nė kėtė mėnyrė pala greke po pėrgatiste territorin pėr njė sulm dhe aneksim tė Vorio Epirit.Te lumte mendja dhe duart.
Jam shkrimtar, dhe romanin e ardhshem do t'ia kishtoj tragjedise ēame.

rezart palluqisabah:
Kadri fusha ke bere nje pune atdhetare e meriton te pergezohesh per keto materiale qe ke postuar.Me leximin e ketyre fakteve te binden ata njerez te pa informuar,se miqesia e aq reklamuar nga nje pjese politikanesh dhe nje pjese personash kozmopolite,nuk eshte gje tjeter vecse nje farse nga ana e shtetit grek.Shteti grek eshte aq i pabese jo vetem karshi nesh,por edhe anglezet perdorin nji fjale qe eshte bere proverbiale:ne rast se i jep doren nje greku kur te largohesh prej tij shiko se nese i ke te gjithe gishtat ne vend.Pra pabesia greke eshte bere e njohur ane e kend botes.Shteti grek qe me 10 nentor te vitit 1940 mban ne fuqi ligjin e luftes me shqiperine dhe justifikohet ne menyra te ndryshme per mos heqjen e ketij ligji.Nje justifikim i tille se parlamenti grek nuk mund te abrogoje ate ligj lufte sepse greqia ne ate kohe ishte mbreteri dhe se firmen e paska vene mbreti eshte i pa baze.Pra sipas tyre duhet ringjallur mbreti qe te firmose perseri.Keto jane nonsense te qeverise greke qe ne njeren ane shprehet per miqesi dhe bashkepunim me palen shqiptare dhe ne anen tjeter mban ligjin e luftes ne fuqi.Arsyet e verteta jane mbajtja peng e pasurive te shqiptareve te depozituara ne greqi ne ate kohe dhe justifikimi per spastrimin etnik te dhjetramijra cameve dhe moszgjidhja e ketij problemi pas 65 vjetesh.Perfundimisht fqinji jone jugor eshte ujku qe ka hedhur siper nje lekure qinjgji dhe mpreh dhembet per te pritur nje cast te volitshem per te bere kerdine.Te jemi te vemendshem vllezer shqiptare.

kondrapedal pa frena:
Cituar nga: sabah ne 07/08/08, 15 :03

Kadri fusha ke bere nje pune atdhetare e meriton te pergezohesh per keto materiale qe ke postuar.Me leximin e ketyre fakteve te binden ata njerez te pa informuar,se miqesia e aq reklamuar nga nje pjese politikanesh dhe nje pjese personash kozmopolite,nuk eshte gje tjeter vecse nje farse nga ana e shtetit grek.Shteti grek eshte aq i pabese jo vetem karshi nesh,por edhe anglezet perdorin nji fjale qe eshte bere proverbiale:ne rast se i jep doren nje greku kur te largohesh prej tij shiko se nese i ke te gjithe gishtat ne vend.Pra pabesia greke eshte bere e njohur ane e kend botes.Shteti grek qe me 10 nentor te vitit 1940 mban ne fuqi ligjin e luftes me shqiperine dhe justifikohet ne menyra te ndryshme per mos heqjen e ketij ligji.Nje justifikim i tille se parlamenti grek nuk mund te abrogoje ate ligj lufte sepse greqia ne ate kohe ishte mbreteri dhe se firmen e paska vene mbreti eshte i pa baze.Pra sipas tyre duhet ringjallur mbreti qe te firmose perseri.Keto jane nonsense te qeverise greke qe ne njeren ane shprehet per miqesi dhe bashkepunim me palen shqiptare dhe ne anen tjeter mban ligjin e luftes ne fuqi.Arsyet e verteta jane mbajtja peng e pasurive te shqiptareve te depozituara ne greqi ne ate kohe dhe justifikimi per spastrimin etnik te dhjetramijra cameve dhe moszgjidhja e ketij problemi pas 65 vjetesh.Perfundimisht fqinji jone jugor eshte ujku qe ka hedhur siper nje lekure qinjgji dhe mpreh dhembet per te pritur nje cast te volitshem per te bere kerdine.Te jemi te vemendshem vllezer shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Pavarėsia e Kosovės   Video historike EmptyTue Oct 26, 2010 10:30 pm

Pavarėsia e Kosovės

PrishtinėShkupTirane24 janar 2005: International Crisis Group (shqip: Grupi Ndėrkombėtar i Krizave) publikon raportin "Kosovo: Toward Final Status" ku konkludohet se pavarėsia ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr Kosovėn.[6] Serbėt si gjithmonė refuzojnė kėtė.
tetor 2005: Kai Eide, ambasador i Norvegjisė nė NATO, i dorėzon Kofi Annan raportin mbi gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė. Eide i rekomandon Annan fillimin e bisedimeve pėr statusin. Politikanėt shqiptarė tė Kosovės e karakterizojnė raportin si tė drejtė.[7]
10 nėntor 2005: Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė aprovon emėrimin e Martti Ahtissari nga sekretari gjeneral Kofi Annan, si pėrfaqėsues special pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Zėvendės i Ahtisaari emėrohet austriaku, Albert Rohan.[8]
21 nėntor 2005: Martti Ahtisaari viziton Kosovėn pėr herė tė pas qė nga emėrimit si pėrfaqėsues special pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Ai bėn takime me kryeadministratorin e OKB-sė, Sųren Jessen-Petersen, presidentin Ibrahim Rugova, kryeministrin Bajram Kosumi dhe pėrfaqėsues tė opozitės dhe minoritetit serb. Nė tė njėjtėn ditė proteston lėvizja "Vetėvendosje" me parullat "Jo negociata- Vetėvendosje".
21 janar 2006: Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, qė pėr njė kohė kishte vuajtur nga kanceri nė mushkėri ndėrron jetė. Afėr njė milion njerėz e pėrcjellin pėr nė varr. Bisedimet qė do tė duhej tė startonin nė fund tė kėtij muaji shtyhen pėr disa javė. [9] [10]
10 shkurt 2006: Fatmir Sejdiu zgjidhet nga Kuvendi i Kosovė, president i Kosovės.[11]
1 mars 2006: Kryeministri Bajram Kosumi jep dorėheqje. Edhe kryeparlamentari Daci detyrohet ta bėjė kėtė.[12] Disa ditė mė vonė zgjidhet, Agim Ēeku, qė deri nė kėtė kohė ishte kryekomandant i TMK-sė, kryeministėr pėr AAK, dhe Kolė Berisha nga LDK zgjidhet kryetar i parlamentit.[13]
19 maj 2006: Ministrja e jashtme e Zvicrės, Micheline Calmy-Rey, ka pėrsėritur thirrjet pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės. [14]
12 qershor 2006: Sųren Jessen-Petersen (PSSP) lajmėron largimin e tij nga Kosova. Analistėt thonė se po e lėnė Kosovėn pėr shkak tė deklaratave pro-pavarėsisė.
15 qershor 2006: Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, fillon njė vizitė treditore nė Kosovė. Pėrsėrit qėndrimin e qeverisė Shqiptare pėr pavarėsi tė plotė pėr Kosovėn. Gjatė kėsaj vizite ai vizitoi qytetet kryesore tė Kosovės.[15]
24 korrik 2006: Takimi i zyrtarėve mė tė lartė tė Kosovės dhe Serbisė nė pallatin Niederosterich, Vjenė, Austri. Prezent janė: Agim Ēeku(kryeministėr i Kosovės), Fatmir Sejdiu(president i Kosovės), Vojslav Kostunica(kryeministėr i Serbisė), Boris Tadic(president i Serbisė) dhe anėtarėt tjerė. Siē ėshtė pritur nuk arrihet asnjė marrėveshje, por Ahtisaari e konsideron tė suksesshėm pėr faktin se kėta liderė janė takuar sy nė sy. Nė Kosovė ky takim u pėrshkruante si "takimi i elefantėve". Lėvizja "Vetėvendosje" proteston nė Prishtinė kundra kėtyre bisedimeve.
27 korrik 2006: Ultranacionalisti, Tomislav Nikolic, lider i Partisė Radikale tė Serbisė, kėrcėnoi me luftė nėse Kosova merr pavarėsinė.
28 korrik 2006:International Crisis Group publikon raportin "An Army for Kosovo?", ku thuhet se Kosova duhet tė ketė ushtrinė e vet pas zgjidhjes sė statusit, qė sipas tyre duhet tė jetė pavarėsia.
7 gusht 2006: Bisedimet mes autoriteteve kosovare dhe serbe nė Vjenė. Nė fokus ėshtė decentralizimi. Delegacioni shqiptar drejtohet nga Veton Surroi. Pas mbarimit tė kėtyre takimeve thuhet se ka pasur progres minimal.
14 gusht 2006: Sekretari gjeneral i OKB-sė, Kofi Annan, emėron gjermanin Joachim Rüecker, kryeadministrator(PSSP) tė Kosovės. Rüecker para kėtij emėrimi kishte punuar pėr disa vite nė UNMIK.
28 dhe 29 tetor 2006: Referendum nė Serbi pėr kushtetutėn e re qė u hartua brenda disa muajve pa debate publike. Nė kushtetutė nėnvizohet se Kosova ėshtė "pjesė e pandarė e Serbisė". ICG, Grupi Ndėrkombėtar i Krizave nė raportin me titullin "Serbia’s New Constitution: Democracy Going Backwards"(Shqip: Kushtetuta e re e Serbisė: Demokraci mbrapsht) kritikon pėrmbajtjen dhe mėnyrėn se si ėshtė hartuar kushtetuta.[16]
dhjetor 2006: Bėhet e ditur se publikimi i propozimit tė Maarti Ahtisarit pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės do tė shtyhet deri nė janar 2007, me mundėsi pėr shtyrje tė mėtejshme.
21 janar 2007: Zgjedhje parlamentare nė Serbi. Propaganda "Kosova ėshtė Serbi" nė qendėr tė fushatės elektorale. Por politikani, Čedomir Jovanović, nga partia Liberalo Demokrate tha se ai do tė nėnshkruante pavarėsinė e Kosovės. [17]. Kėto zgjedhje qė nė tė vėrtet ishin tė paplanifikuara dhe u pėrcaktuan pas referendumit pėr kushtetutėn ishin shkaku qė Ahtisaari shtyri publikimin e rekomandimit tė tij nė lidhje me statusin. Pritet qė Ahtisaari tė rekomandoj pavarėsi dhe bashkėsia ndėrkombėtare kishte frikė se bėrja publike e rekomandimit para zgjedhjeve do tė rriste pėrqindjen e partive radikale nė Serbi.
21 janar 2007: Pėrkujtohet ish presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova me rastin e njėvjetorit tė vdekjes sė tij. Fatmir Sejdiu dekoron Rugovėn me urdhrin Heroi i Kosovės, pėr udhėheqjen e rezistencės pėr liri dhe pavarėsi dhe pėr formimin e shtetit tė Kosovės.
24 janar 2007: Asambleja e Kėshillit tė Evropės (Council of Evrope) miraton rezolutėn 1533 nė lidhje me statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Disa nga nenet e projektrezolutės qė u paraqit para pėrfaqėsuesve nga e gjithė Evropa u hoqėn pėr shkak se disa pėrfaqėsues tė prirė nga Serbia, Rusia dhe Greqia votuan kundra inkuadrimit tė tyre nė rezolutėn pėrfundimtare. Njėri nga nenet ishte dhe ai pėr pavarėsinė ku thuhej se Kosova duhet tė merr pavarėsi pėr tė siguruar paqe nė Ballkan. Rezoluta qė u miratua nuk pėrmban fjalėn pavarėsi, por thotė se njė zgjidhje e negociuar preferohet nga ky kėshill por nėse kjo zgjidhe nuk arrihet atėherė ėshtė nevojshme qė zgjidhja pėrfundimtare tė imponohet.[18] [19]
26 janar 2007: Ahtisaari takim me tė ashtuquajturin Grupi i Kontaktit qė pėrbėhet nga ShBA, Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Italia dhe Rusia. Nuk kishte prononcim pėr media dhe takimi ishte me dyer tė mbyllura, por njoftohet se Ahtisaari ka informuar se do tė propozoj pavarėsi tė kushtėzuar. [20] [21] Nė tė gjitha shtetet e botės njoftohet se Kosova do tė marr pavarėsi tė kushtėzuar. [22] Mediat lajmėrojnė se Rusia ėshtė skeptike nė lidhje me planin e Ahtisaarit. Sekretari gjeneral i NATO-s holandezi, Jaap de Hoop Scheffer shprehet se NATO pėrkrah planin e Ahtisaarit nė lidhje me statusin e Kosovės. [23]
02 shkurt 2007: BIRN(Balkan Investigatve Reporting Network) publikon nenet kryesore tė planit tė Ahtissarit.[24] Disa orė mė vonė Martti Ahtisaari dorėzon propozimin e tij nė Beograd dhe Prishtinė. Edhe pse nuk pėrmendet fjala pavarėsi tė gjithė, edhe presidenti i Serbisė, Boris Tadic, janė tė mendimit se ky propozim e qon Kosovėn drejt pavarėsis.[25] Pėrmbledhje e dokumentit nga faqja zyrtare [26]
10 shkurt 2007: Lėvizja "Vetėvendosje" organizon protestė nė Prishtinė kundra pakos sė Ahtissarit qė ata mendojnė nuk i bien Kosovės pavarėsi. Disa nga protestuesit filluan tė pėrleshen me policinė(qė pėrbėhej nga ata kosovar dhe ndėrkombėtar). Policia u pėrgjigje me dhunė ndaj tė gjithė protestuesve. Dhjetėra tė lėnduar. Mė 11 shkurt u njoftua se dy (Vetėvendosje thotė tre) protestues kanė vdekur nga plagėt qė morėn njė ditė mė parė nga dhuna e policisė. Tė vdekurit janė Arben Xheladini (1972) nga Prishtina dhe Mon Balaj (1976) nga Besiana. KMLDNJ dėnon dhunėn e policisė ndaj protestuesve dhe e quan njė krim atė qė ka bėrė policia. KMLDNJ sė bashku me Prishtinėn zyrtare kėrkojnė hetim tė gjerė tė asaj qė ndodhi.ØPas mbarimit tė protestave nė zyrat e lėvizjes "Vetėvendosje" arrestohet lideri i lėvizjes Albin Kurti [27]
12 shkurt 2007: Ministri Brendshėm i Kosovės, Fatmir Rexhepi, jep dorėheqje pas dhunės nė protestat e 10 shkurtit tė organizuara nga Vetėvendosje ku vdiqėn dy shqiptar tė rinj. Ai thotė se ndjenė pėrgjegjėsi morale, edhe pse policia as ajo e UNMIK dhe as SHPK nuk janė nėn kontroll tė tij. [28] Po kėtė ditė Kėshilli pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė Njeriut (KMLDNJ) viziton Albin Kurtin nė paraburgim. Kurti tregon pėr keqtrajtim.[29]
13 shkurt 2007: Nė Besianė (ish Podujevė) varroset Mon Balaj. KMLDNJ kėrkon shkarkimin e shefit tė polic sė UNMIK-ut, Stephen Curtis.
14 shkurt 2007: Stephen Curtis, shef i policisė ndėrkombėtare nė Kosovė, jep dorėheqje pas kėrkesės sė kryeadministratorit Joachim Ruecker. [30]
21 shkurt 2007: Negociata tė reja nė Vjenė qė kanė pėr qėllim gjetjen e njė kompromisi. Pas kėtyre negociatave njoftohet se asgjė nuk ėshtė arritur dhe se qėndrimet e tė dy palėve janė tė njėjta: shqiptarėt duan pavarėsi kurse serbėt ofrojnė autonomi. Edhe Ahtisaari por edhe ndihmėsit e tij kishin sinjalizuar se kėto negociata nuk do tė sjellin asgjė. Albert Rohan, anėtar i ekipit tė Ahtisaarit i tha BBC se kėto negociata janė shansi i fundit pėr kompromis. [31]
3 mars 2007: Protesta paqėsore nė Prishtinė tė organizuara nga lėvizja Vetėvendosje. Njoftohet se afėr 4 000 persona morėn pjesė.[32]
10 mars 2007: Nė Vjenė tė Austris mbarojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės mes shqiptarėve dhe serbėve pa marrėveshje. Tė pranishėm ishin krerėt e Kosovės(Fatmir Sejdiu, Agim Ceku, Kolė Berisha dhe tė tjerė) dhe Serbisė (Boris Tadic, Vojislav Kostunica dhe tė tjerė) si dhe i dėrguari i OKB-sė pėr statusin, Martti Ahtisaari. Ahtissari shprehu keqardhje qė nuk ėshtė arritur asnjė marrėveshje. Ai edhe njoftoi se dokumenti pėrfundimtar pėr statusin e Kosovės do ti dėrgohet Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė nė fund tė kėtij muaji.[33]
15 mars 2007: Albert Rohan, bashkėpunėtor i Martti Ahtisaari i dorėzon OKB-sė propozimin e Ahtisaarit pėr statusin e Kosovės. Sipas burimeve tė agjencisė sė lajmeve, Reuters, plani direkt propozon pavarėsi pėr Kosovėn.[34] [35]
26 mars 2007: Martti Ahtisaari i dėrgon raportin pėrfundimtar Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė ku ai thotė se Kosova duhet tė bėhet e pavarur.[36] Nicholas Burns, zėvendės ministėr i jashtėm i SHBA-ve thotė se SHBA-tė pėrkrahin planin e Ahtisaarit dhe mendojnė se Kosova duhet tė bėhet e pavarur[37]. Serbėt vazhdojnė ta kundėrshtojnė planin. Rusia bėnė deklarata qė mund tė interpretohen si kundra pavarėsis por nuk pėrmend pėrdorimin e vetos.
29 mars 2007: Parlamenti Evropian miraton njė rezolutė ku shprehet pėrkrahja pėr pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn. 490 vota pro, 80 kundėr dhe me 87 abstenime. [38]
3 prill 2007: Fillon shqyrtimi i planit tė Ahtisaarit nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė. Pas dyerve tė mbyllura ėshtė dėgjuar i dėrguari special pėr Kosovėn Marti Ahtisari duke shpalosur planin qė pritet t'i jap Kosovės njė pavarėsi tė mbikėqyrur. Ishte planifikuar qė edhe Fatmir Sejdiu tė merrte fjalėn por pas protestave tė Serbisė dhe Rusis u vendos qė ai tė mos flas dhe fjalimin e tij ta lexoj PSSP-ja Joachim Ruecker. Kryeministri nacionalist i Serbisė, Vosjlav Kostunica, kundėrshtoi planin dhe kėrkoi negociata dhe kryenegociatorė tė ri. Shtete perendimore si ShBA, Britania e Madhe, Franca po pėrkrahin planin e Ahtisaarit. [39]
5 prill 2007: Kuvendi i Kosovės miraton njė deklaratė pėr pėrcaktimin e statusit tė Kosovės ku mbėshtetet propozimi i kryenegociatorit Martti Ahtisaari.[40] [41]
13 prill 2007: Kėshilli i Sigurimit i OKB-se njofton se ka vendosur tė dėrgoj nė Kosovė nė fund tė prillit njė mision faktmbledhės pas kėrkesės sė Rusisė qė ka tė drejtė vetoje nė kėtė kėshill.
17 prill 2007: Zėvendėsministri i jashtėm i ShBA-ve, Nicholas Burns, nė njė fjalim para Kėshillit pėr Marrėdhėnie me Jashtė nė Uashington tha se Uashingtoni e konsideronte pavarėsinė si opsionin mė tė pėrshtatshėm pėr Kosovėn dhe se ai priste qė Kėshilli i Sigurimi tė aprovonte planin pėr pavarėsi tė prezantuar nga i ngarkuari i posaēėm i OKB-sė, Martti Ahtisaari. Ai edhe shtoi se autonomia ofruar nga Serbia ėshtė dashtė tė ofrohej para 12 vjetėve dhe jo tani. [42] Kai Eide, zyrtar i lartė nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Mbretėrisė sė Norvegjisė nė Prishtinė thotė se Norvegjia pėrkrah planin e Ahtisaarit pėr pavarėsi dhe se ai nuk e ka ndėrmend tė bėhet ndėrmjetėsues siē ishte kėrkuar nga serbėt.
25 prill 2007: Misioni faktmbledhės qė pėrbėhet nga 15 ambasadorėt/zėvendės ambasadorėt pėr nė OKB tė shteteve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit arrin nė Bruksel ku ka takime mes tjerash me sekretarin gjeneral tė NATO- s Jaap de Hoop Scheffer dhe zyrtar tė Bashkimit Europian. Scheffer ju tregon ambasadorėve se NATO pėrkrah planin e Ahtisaarit pėr ti dhėnė pavarėsi Kosovės. Ambasadorėt erdhėn nė Kosovė pas kėrkesės sė Rusisė qė ka tė drejtė vetoje nė KS tė OKB-sė, pėr tu njoftuar mė afėr me gjendjen e minoriteteve. Pjesėmarrės janė ambasadorėt e kėtyre shteteve: ShBA-ve, Francės, Britanisė sė Madhe, Kinės, Kongos, Ganės, Afrikės sė Jugut, Katarit, Indonezisė, Sllovakisė, Panamasė, Rusisė, Belgjikės, Italisė dhe Perusė.
26 prill 2007: Misioni faktmbledhės arrin nė Beograd ku ka takim me presidentin dhe kryeministrin e Serbisė, Boris Tadic dhe Vojslav Kostunica. Serbia kundėrshton planin e Ahtisaarit dhe propozon pėr Kosovėn ”autonomi tė mbikėqyrur”. Si gjithmonė nuk mungojnė ankesat pėr tė drejtat e njeriut. Disa mijėra serb qė gjoja lėshuan Kosovėn para luftės mblidhen afėr kufirit me Kosovėn pėr tė protestuar pėr kthimin e tyren ė Kosovė. Nė mbrėmje po kėtė ditė arrijnė nė Kosovė ambasadorėt e Kėshillit tė Sigurimit qė priten nė Aeroportin e Prishtinės nga presidenti dhe kryeministri i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe Agim Ēeku, si dhe nga PSSP-ja Joachim Ruecker.[43]


Prishtinė 27 prill 2007. Takimi i UNMIK-ut me ambasadorėt e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė
27 prill 2007: Ambasadorėt kanė takime me zyrtarėt mė tė lartė tė Kosovės: Presidentin, Kryeparlamentarin dhe Kryeministrin. Autoritetet kosovare prezantojnė tė gjitha tė arriturat e tyre posaēėrisht nė tė arriturat qė kanė tė bėjnė me minoritetet. Pas takimeve ambasadori amerikan, Zalmay Khalilzad, dhe ai francez, Jean Marc de La Sablier, shprehen tė kėnaqur me pėrparimet nė Kosovėn, edhe kur janė nė pyetje minoritetet. Nė orėt e pasdites ambasadorėt do tė takohen me pėrfaqėsues serb dhe do tė vizitojnė vendbanime serbe. [44] [45]
28 prill 2007: Misioni faktmbledhės viziton fshatin Krushė e Vogėl ku gjatė luftės nė 1999 u vranė 103 meshkuj (70 % e meshkujrve te fshatit) tė pafajshė shqiptar. Banorėt u treguan se aty kishte ndodhur dicka e ngjashm me Srebrenicėn. Misioni edhe vizitoi disa vendbanime serbe. Mė vonė udhėtuan pėr nė Vjenė ku takuan Martti Ahtisaarin. Mė pas ata udhėtuan pėr nė New York. Nė njė debat pėr marrėdhėniet transatlantike nė Bruksel Ndihmėsi i sekretarit amerikan tė shtetit Daniel Frid gazetarėve u ka thėnė se Kosova do tė bėhet e pavarur me rezolutėn e Kėshillit tė sigurimit tė KB ose me “proces tė pakontrolluar” nė tė cilin serbet e Kosovės do tė ishin ”viktimat mė tė mėdha meqė kjo do tė thoshte mė shumė dhunė”. [46]
13 maj 2007: Njė rezolutė e hartuar nga ShBA-tė ju shpėrndahet shtetetve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. Kjo rezolutė con drejt pavarėsisė sė Kosovės. ShBA-tė vazhdojnė tė deklarojnė se e pėrkrahin pavarėsinė e Kosovės dhe se kjo duhet tė vij brenda muajit maj. Rusia thotė se nuk mundet ti pranoj disa pjesė tė rezolutės. Gazeta Express qė ka pa njė kopje tė rezolutės thotė tė dielen me 13 maj: "Teksti i draftrezolutės, tė cilin Shtetet e Bashkuara tė Amerikės me partnerėt europianė ia kanė prezantuar Kėshillit tė Sigurimit, nuk pėrmban fjalėn pavarėsi. Mirėpo, baza e kėtij drafti ėshtė plani i Ahtisaarit, i cili ēon drejt pavarėsisė." [47] Sot nė parlamentin e Serbisė votohet qeveria e re qė do tė vazhdoj tė kryesohet nga nacionalisti Vojslav Kostunica. Si president vazhdon Boris Tadic.
15 maj 2007: Sekretarja amerikane e shtetit, Kondoliza Rajs, nė Moskė thote: "Kosova kurrė mė nuk do tė jetė pjesė e Serbisė. Kjo ėshtė e pamundur" [48] [49]. Rusia vazhdon tė shprehet kundra pavarėsisė. Statusi i Kosovės ishte ndėr pikat mė tė rendėsishme nė takimet qė Rajs kishte nė Moskė.
7 qershor 2007: Nė takimin e G8 nė Heiligendamm, Gjermani presidenti i posazgjedhur francez Nichola Sarkozy propozon qė zgjidhja pėrfundimtare e statusit tė Kosovės tė shtyhet me gjashtė muaj me kusht qė Rusia tė mos bllokoj resolutėn pėr pavarėsinė e Kosovės nėse njė kompromis midis Prishtinė dhe Beogradit nuk gjendet brenda kėtyre gjashtė muajve.
8 qershor 2007: Pėrfundon takimi i G8. Nuk ėshtė arritur marrveshje pėr pavarėsinė e Kosovės por kancelarja gjermane Angela Merkel thotė se diskutimet ishin konstruktive. Rusia vazhdon tė jetė pengesa e vetme pėr pavarėsinė e Kosovės. [50] Zyrtarėt kryesorė kosovarė i bėjnė apel komunitetit ndėrkombėtar qė tė miratojnė sa mė shpejt njė projektrezolutėn pėr pavarėsinė e Kosovės. Propozimi pėr shtyerje refuzihet. ShBA vazhdojnė tė kėmbngulin se pavarėsia ėshtė zgjidhja e vetme dhe mė e mirė [51]
10 qershor 2007: Presidenti amerikan, George W. Bush, viziton Tiranėn, hera parė qė Shqiperia vizitohet nga njė president amerikan. Ai thotė se Kosova do ta marr pavarėsinė. Bush u mirėprit shumė mire nga populli shqiptar.[52] [53]
11 qershor 2007: Presidenti dhe kryeministri i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe Agim Ceku, takojnė kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha, nė qytetin e Kukėsit. Berisha pėrcjell mesazhin e presidentit Bush pėr pavarėsinė e Kosovės. [54]
13 qershor 2007: Ekipi i Unitetit shpall konkursin 15 ditor pėr flamurin dhe stemėn e Kosovės ku thuhet se "secili propozim duhet ti pėrmbahet frymės dhe pėrmbajtjes sė Propozimit gjithėpėrfshirės pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės". Mė pas shkruhet se nuk duhet tė pėrdoert cilindo simbol shqiponje dhe se nuk duhet pėrdorur ngjyrat kuq e zi (pėr shkak tė flamurit tė Shqipėrisė) dhe kuq, kaltėr dhe bardh (flamuri i Serbisė)[55] [56]
25 qershor 2007: Vazhdon tė pėrflitet pėr shtyrjen e zgjidhjes sė statusit. Nė njė projektrezolutė tė paraqitur para disa ditėve nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė propozohet qė vendimi pėr statusin tė shtyhet me 4 muaj, dhe nėse gjatė kėtyre katėr muajve nuk gjendet zgjidhje atėher plani i Ahtisaarit tė zbatohet automatikisht, kėshtu qė Kosova tė bėhet e pavarur. Rusia dhe Serbia kanė kundėrshtuar rezolutėn. Ende nuk ėshtė vendosur pėrfundimisht se a do tė ketė shtyrje. Nga disa pritet njė zhbllokim i porcesit pas takimit mes presidentėve Bush dhe Putin. Sot ministreja e jashtme amerikane, Kondoliza Rajs , ka thėnė: "Serbia dhe Kosova nuk do tė jenė pėrsėri pjesė e trupit tė njėjtė"."[57] Nė njė letėr tė shpėrndarė nga zyra britanike nė Prishtinė kryemnisitri britanik, Toni Blair, para se tė lėshoj zyrėn e kryeministrit, thotė: "Jam krenar pėr rolin qė Britania e Madhe ka luajtur pėr t’i dhėnė popullit tė Kosovės njė tė ardhme mė tė mirė" [58]
korrik 2007: Pas dėshtimit tė negociatave me Rusinė pėr njė rezolutė nė Kėshillin e Sigurimit qė do ti hapte rrugėn pavarėsisė sė Kosovės, ēėshtja e statusit ju dėrgua Grupit tė Kontaktit qė do tė ndėrmjetsoj nė negociatat shtes prej 120 ditėve midis Prishtinės dhe Beogradit. Shqiptarėt vazhdojnė qė jenė kategorik nė kėrkesėn e tyre pėr pavarėsi.
6 gusht 2007: Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, takon presidentin e posa zgjedhur tė Shqipėrisė, Bamir Topi. Topi shprehet se tė gjitha institucionet nė Shqipėri pėrkrahin pavarėsinė e Kosovės.[59]
Pro dhe kundėr pavarėsisė

Pro
Pro, nėse pėrkrah planin e Ahtisaarit qė propozon pavarėsi
ShBA
Shqiperia
EU
NATO
Norvegjia
Japonia
Neutrale
Nuk kanė qėndrim zyrtar nė lidhje me statusin
Kundėr
Janė kundra pavarėsisė apo planit tė Ahtisaarit
Serbia
Rusia
Rusia e Bardhė
Korea e Veriut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike EmptyFri Oct 29, 2010 7:53 pm

Kryeqyteti -Uscana (Kercova)

[center]

Muzike Kercovare


Ilmi Veliu :

Punim shkencorė i lexuar ne Simpoziumin Nderkombtar per Iliret,
mbajtur ne Prishtine ne shtator 2008
Fisi Ilir -Penestet
Shteti i tyre-Penestia
Kryeqyteti -Uscana
Njėri ndėr fiset e shumta Ilire qė kanė jetuar nė Ballkanin jugorė ka qenė edhe Fisi i Penestėve. Ky fis Ilir shtrihej, duke filluar nga Bukoviku mal nė mes tė Kėrēovės e Gostivarit, ne lindje lumi Treska, (Ilirida) e deri nė Brodin e sotėm. Pastai kufiri i Penestėve vazhdonte drejt malit Barbaras, kalasė sė Debreshtit, kalasė sė Neroves ne Krushevė, Kalasw sw Dervenikut ne Demir Hisari. Prej aty kufiri vazhdonte drejt Debėrcės ku dilte nė Orovnik, aty ku sot wshte ajroporti i Ohrit, bregu i Liqenit, ku kufizohej me fisin tjeter Ilir Dasaretėt me kryeqytet Lihnidin (Ohrin). Nė perėndim kufiri i kėti fisi Ilir vazhdonte nga Struga, rrjedha e lumiot Drin i Zi (Drimon) Orovniku (Dibra e sotme), pastaj rrjedha e lumit Radika , Zhupa, Reka e Epėrme dhe e Poshtme e deri nė Mavrovė.[1]
Se popullata shqiptare qė jeton sot nė Kėrēovė Strugė, Dibėr e fshatrat e Rekės, jėnė pasardhės tė kėtij fisi ilir,-Penestet, tregon edhe fakti se kjo popullatė shqiptare fol njė nėndialekt tė njejtė tė gjuhės shqipe, i kanė kėsulat e bardha tė rrafshta, te njohura si kesula dibrane, pėr shkak se ne kohėn e Skėnderbeut i gjith ky teritor ėshtė quajtur “Krahina e Dibrės”. Pastaj edhe tirqit qė i kanė veshur dhe pėrdorur popullata e kėsajė krahine, dallojnė nga tirqit e krahinave tjera tė tokave shqiptare. Kėsula e bardhė kėrēovare, strugane e dibrame dallojne nga kėsula e bardhe dhe e rrafshėt e Shqipėrisė sė Mesme dhe tė Veriut, e cila kėsulė(qeleshe) ėshtė mė e shkurtėr dhe mė e gjėrė se ajo dibrane[2].
Pastaj Penestėt qė kanė pasur kryeqytet Uscanėn , nė veri jėnė kufizuar me Dardanėt qe kryeqytet kanė pasur Skupin, e qė nė kohėn Osmane poashtu ka qene kryeqytet i Vilajetit tė Kosovės, kurse Uscana qė nė mesjete na paraqitet me emėr tė ri dhe pėr herė tė parė, nė vitin 1018 si Kirēava e mė vonė si Kėrēova, nė kohėn osmane i ka takuar Vilajetit te Manastirit.)[3]. Nė shumė lokalitete tė Kėrēovės hasen gjurmė tė vjetra arkeologjike dhe onomastike qė dėshmojnė praninė e hershme tė elementit shqiptar nė kėto troje. Pėr gjurmė tė tilla flasin edhe topikėt, Arbanasi e Arbanisec nė lokalitetet Atishtė, Velmej e Vraneshnicė tė Kėrēovės; Arbanashki nė Dolencėn e Mansatirit; Arbėrkulla (Arapkulla) ne malin Bistra tė Kėrēovės, nė tė cilat jėnė gėrmuar dhe gjetur objekte tė vjetra arkeologjike ).[4]
Krahas kėtyre mund tė pėrmendim edhe “Tumat”, varreza tumulare ose “Kodėrvarre” nė Zajaz tė Kėrēovės, nė Llagje, pjesė e Zajazit qė nė popullatė ėshtė e njohur (Ke Tuma), Trojet ne Tuhin, Manastirishte nė Arangjell,Markulia ne Serbice, Kodra e Sateskės nė trekėndėshin Zajaz-Greshnicė-Kolibar-Llagje,Cuka Cervice, tė cilėt janė njė dėshmi tjetėr pėr gjurmė tė vjetra vendbanimesh nė kėto anė[5]. Jo larg Uskanės ka kaluar dhe rruga e njohur Via Egnatia, qė lidhte Durrėsin me Konstantinopolin (Stambollin) e qė kalonte nėpėr Ohėr, Manastir, Selanik dhe lidhte Perandorinė e Romės me brendinė e Ballkanit, nė drejtim Lindje-Perendim, qė do tė ketė pasur njė rėndėsi jo tė vogėl edhe pėr vetė zhvillimin intensiv e kulturor tė kėsaj zone. Rėndėsi tė ndjeshme nė kėtė periodė kanė pasur edhe rrugėt qė e bėnin Kėrēovėn njė nyje shumė tė rėndėsishme qė lidhte lindjen me perėndimin po edhe veri jug. Me rėndėsi tė veēantė ishte rruga qė shkonte nė drejtim Dibėr-Kėrēovė-Prilep-Stobi, pastaj Ohėr - Kėrēovė- Gostivarė Tetovė Shkup, ; Manastir – Kėrēovė – Brod - rrjedha e Lumit Treska - Shkup, etj. tė cilat nuk kanė shėrbyar thjeshtė, vetėm pėr komunikacion, por kanė pasur edhe rėndėsi strategjike[6],
Nė mesin e sh.II (169 p.e.) Maqedhonia Antike dhe Iliria u likuiduan nga Perandoria Romake dhe kėto teritore u shndėrruan nė Provinca tė thjeshta romake ku banorėt e kėtyre vendeve iu nėnshtruan njė asimilimi dhe romanizimi shumė tė ashpėr. Por pas ndarjes sė Romės nė 395, ilirėt mbetėn nėn Bizantin dhe i shpėtuan asimilimit dhe zhdukjes sė plotė. Edhe Uscana mbeti nėn juridiksionin e Perandorisė sė Lindjes-Bizantit dhe nė vitin 1018 nė dokumente paraqitet me njė emėr tė rinjė “Kirēava” ose si qė e hasim mė vonė nė dokumentet osmane Kirēova.

USCANA
Uscana ka qenė e banuar shumė dendur qysh nė periodėn e Neolitit sepse nė regjionin e Kėrēovės ka gjurmė tė jetės njerėzore qė nė atė kohė, pėrkatėsisht qysh ne kohen e Neolitit. Gjurmė tė kulturės neolitike jėnė evidentuar nė fshatin Cėrvicė tė Kėrcovės nga njė ekip profesional arkeologėsh nga Shoqata e Arkeologėve tė Maqedonisė te udhehequr nga arkeologu i njohur me origjine kroate Viktpor Lilqiq i cili edhe ėshtė ligjėrues i Arkelogjise, nė Universitetin e Shkupit, ose mė saktė nė lokalitetin qė nga vendasit quhet “Chuka e Cėrvicės” nė veri tė Kėrēovės.)[7]
Burimet antike pėrmendin fiset ilire qė kanė jetuar ne teritorin e Maqedonisė sė sotme, si Dardanėt qė kanė pėrfshirė Kosovwn deri te Nishi, pastaj Shkupin, Tetovėn dhe Gostivarin, Paionėt pėrgjatė rrjedhės sė poshtme tė Vardarit, dmth rreth Velesit tė sotėm, pastaj Lynkestėt pėrreth Manastirit e Prespės, Deriopėt nė rrethinėn e Prilepit, Dasaretėt nė rajonin e Ohrit dhe Penestėt nė Krēovė, Strugė, Dibėr e Mavrovė.(Mė gjeresisht mund te shihni: Jovan Trifunoski, Kiēevska Kotlina, Skopje,faqe 311, ; Ilmi Veliu, Burimet Antike qe flasin per Iliret).
Nė fund te shekullit II, p.e teritori i Kėrēovės-Uscana ra nėn pushtimin romak(.[8] Jireēek thotė se Uskana ka qenė vendosur pėrafėrsisht nė vendin e Kėrēovės sė sotme. Emri antik i kėtij qyteti nuk mbijetoi, u zhduk nė periodėn e Mesjetės si pasojė e pushtimeve tė popullsive ardhacake slave, tė cilėt e kishin zakon qė tė ndėrronin emrat qė nuk ishin tė natyrės sė gjuhės sė tyre dhe t’i konvertonin kėto me emra sllavė[9].
Sa i pėrket pyetjes se ku mund tė jenė themelet e Uskanės Ilire, shkencėtarėt nuk jėnė tė njė mendimi. Disa historianė sllavomaqedonas e kėrkojnė Uscanėn nė rrethinat e Dibrės sė sotme. Kundėr njė mendimi tė tillė ėshtė grupi tjetėr i shkėncėtarėve qė mendojnė se Uscana ėshtė shtrirė diku nė rrethinat e Kėrēovės sė sotme, me tė cilin mendim pajtohem edhe unė dhe nė vazhdim do tė mundohem tė sjellė disa tė dhėna tė reja nga gėrmimet arkeologjike qė jėnė bėrė kohėt e fundit dhje qė na japin tė drejtė tė mendojme se Kėrēova e sotme ėshtė e ndėrtuar mbi themelet e Uscanės.
Valdun Saria, duke shkruar pėr Uskanėn, nė Pauly-Wiscowa, Real- enciklopedi , Shtutgard, 1961.f. 1075, ka dhėnė mendime shumė me rėndėsi nė lidhje me lokalizimin e themeleve tė Uskanės. Ai vetė pajtohet me qėndrimin e atij grupi tė shkencėtarėve qė Uskanėn e kėrkojnė nė Kėrēovė e rrethinė, duke propozuar qė tė bėhen gjurmime arkeologjike dhe tė vėrtetohet me saktėsi se nė cilėn pjesė tė Kėrēovės sė sotme do tė ketė qenė Uskana antike..[10]
Fanulla Papazoglu, duke i pasur parasyshė fjalėt e Tit Livit se Uskana ka qenė qyteti mė i madh i fisit ilir tė Penestėve dhe se gjindej jo largė Lihnidit, dhe tri ditė udhtimi nga Stybera (Qepigovo) afėr Prilepit nė Pellagoni, ka ardhur nė pėrfundim se ėshtė e mundur qė Uskana tė lokalizohet te Kėrēova.[11]
Nikola Vuliq, Ratovanje Makedonskog kralja Perseja protiv rimjanima, 170-169, prije hrista, Glasnik SKA,br. 160, str, 139[12], shkruan se “Uskanu bi trebalo trazhiti kod Kiceva ,I da je Uskana danashnja Kicevo” Uskanėn duhet kėrkuar te Kėrēova dhe se Uskana ėshtė Kėrēova e sotme. Kėte e thotė edhe nė kumtesėn “Geografija Juzhne Srbije u anticko doba,”Glasnik Skopskog nauēnog drushtva XIX, 1938, str 4,[13]
J. Kramer thotė se Uskana ka pasur rreth 10 mijė banor dhe se njė qytet kaq i madh ka mundur tė shtrihej vetėm mbi aty ku sote eshte Kėrēova.
Nė realitet ky qytet antik, thotė ai ka mundur tė jetė nė trekėndėshin qė ka ndarė shtetin e Dardanisė nga shteti i Maqedonisė Antike dhe Ilirisė tė udhėhequr nga mbreti i fundit Genti i cili e humbi luftėn kundėr romakėve dhe sėbashku me mbretin e Maqedonisė u dėrguan si robėr lufte nė Romė. Pra nėse mbėshtetemi nė mendimin e Kramer se Uskana shtrihej nė kėtė trekėndėsh atėherė del se ajo ėshtė Kėrēova e sotme sepse nė veri tė Kėrēovės shtrihej Dardania, nė lindje, ne ate ane te Velesit,shtrihej Maqedhonia Antike, dhe nė jug-perendim tė Kėrēovės, mbi Rahovnik, Dibra e sotme, ishte kufiri me nje pjese te tritorit ilir qe udhehiqej nga mbreti i fundit ilir Genti e qe quhej Iliria.[14] Edhe nehere te perserisim se nga argumentet qe u prezentuan del se Uskana eshte Kerēova e sotme.

fusnotat, dhe literatura:
[1]). M-r.Sc. Ilmi Veliu, Autorwt qw shkruajtwn pwr Ilirwt, Helenwt dhe Romakwt,Kwrēovw, 2004, 166
Tit Livi, Rimska Istorija, kniga 43, glava XX

[3]).Historia e Popullit Shqiptare, Tiranw, 2002. Srednovekovna Istorija na Makedonija, Skopje, 1968. Qemal Murati, Kerēova,2008

[7] Baldun Saria, Pauly-wissowa, Realenciklopedia, SHtutgard, 1961. 10075. Petar Lisiqar, Nashata Makedonska Antika, “Sovremenost” nr.7-8, Skopje, 1954, str,593Fanula Papazoglu, makedonski gradovi u rimsko doba, skopje, 1957, 66, 216, 22.n. vuliq, ratovanje makedonskog kraal perseja sa rimjanima,1934, str139,Nikola SHeldarov, v. lilqiq, kralevite na antiqka makedonija, I monrtite najdeni vo makedonija, Macedonian civilizacion,skopje, 1994, 106-108.v.lilqiq. fauces pelagoniae, skopje, 1997. 30-50.;Flaka e vwllazwrimit , 29.06.1977, f.14, Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Video historike Empty
MesazhTitulli: Re: Video historike    Video historike Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Video historike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Kinematografi-
Kėrce tek: