Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:27 pm

- Fola, fola, - tha mjeke Flora, por nuk shohim ndonjė ndryshim tė madh.
- Shefe, shyqyr qė fole, - i tha mjek Dritani. -Vėrtet ti je demokrate, - vazhdoi Ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:28 pm

Nė fakt mjekja ishte munduar tė krijonte njė ekuilibėr midis mjekėve tė tjerė, q ė kur ishte bėrė shefe reparti.
- Shefe, si paraqitet gjendja e Marsidės, se sonte jam dhe roje, - vazhdoi bisedėn mjeku.
-Duket diēka mė mirė, por tė lutem duhet tė jesh i kujdesshėm, - vazhdoi bisedėn shefja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:28 pm

- Si i erdhi qė veproi nė kėtė mėnyrė? – pyeti Mjeku.
- Nuk ėshtė rasti i parė qė veprojnė nė kėtė mėnyrė femrat. Ne duhet t’i ndihmojmė,... Jemi a s’jemi mjekė.
- Kur i ka pirė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:28 pm

– Nuk dihet me saktėsi, sepse prindėrit i kanė ikur nė Greqi dhe jeton vetėm. O Zot, ta shihje, kur erdhi! M’u dhimbs shumė. Dhėmbėt tė shtrėnguara, tkurrje, cianozė; zemra kishte tone tė ērregullta, pulsi mezi i kapej pėr tė mos thėnė qė nuk dėgjohej fare. Nė kėto biseda e sipėr u dėgjua ulėrima e njė gruaje. Ajo kėrkonte ndihmė pėr njė tė sėmurė tjetėr. Shefja iu afrua me hapa tė shpejta. E sėmura ishte rreth tė dyzetave. E shtrirė nė krevat, trupin e kishte tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:28 pm

mbuluar me djersė, dridhej herė pas herė. Kishte humbur dhe vetėdijen, sepse nuk reagoi nga ngacmimet e mjeke Florės. Pulsi i shpejtė, ekstrasistola.
- Si erdhi? – pyeti Flora gruan qė ndodhej aty pranė.
– Ishte krejt mirė, kur papritur filloi njė dridhej e duarve dhe pak nga pak arriti nė kėtė gjendje. Doktoreshė vuan nga diabeti…, - shtoi gruaja, ecila qėndronte te koka e tė sėmurės.
-Sheqer! Mė sillni sheqer, - tha mjekja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:28 pm

Mbasi i sollėn sheqerin e sėmura nuk e hapte gojėn.
– Mė ndihmo t’i hapim gojėn. Dhėmbėt e shtrėnguar, tkurrje. I hodhi dhe lugėn e dytė tė sheqerit nė gojė. Shtrėngimi i dhėmbėve iu pakėsua dhe nisėn tė rralloheshin tė dridhurat. Kjo mund tė ishte njė shenjė e mirė, por mund tė ishte dhe e kundėrta. Mori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:29 pm

stetoskopin me tė shpejtė dhe i gėzoi zemrėn. Edhe ekstarsistolat ndiheshin mė rrallė. Ato i ngjanin galopit tė njė kali qė kapėrcen pengesa tė vėna pėr herė e mė larg njėra tjetrės. Zemra kishte tone tė qarta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:29 pm

- Kjo ėshtė njė gjendje e ekipoglicemisė.
Mjekja dukej e lodhur, e kapitur.
“Ditė e poshtėr!…,”- i foli nė atė ēast infermieres sė turnit:
“Vendosi glukozė!”..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:29 pm

Mjek Dritani mendoi me vete: “Kjo ishte me tė vėrtetė njė ditė e tmerrshme. Gjithmonė ky pavijon i sillte probleme dhe nuk kishte pasur raste qė njėherė tė vetme ta bėnte rojėn i qetė.
- Kėtu ndodh njė prishje enzimatike qė ka tė bėjė me oksidimin e etanolit, - vazhdonte tė fliste mjekja. Megjithatė duhet lajmėruar mjeke Mira dhe urgjentisht tė bėhet analiza e glicemisė, - porosii ajo infermieren. Koka i zinte. Me cigaren e ndezur u nis pėr te dhoma e Marsidės. Dukej qė gjendja e saj po pėrmirėsohej. Vetėm se kjo ditė po zgjatej apk si shumė.
Ajo iu afrua shtratit siē dnte tė afrohej ajo miqėsisht dhe pa ngjallur dyshim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:30 pm

- A je e fortė, Marsida, - pyeti mjekja.
Vajza lėvizi pak qepallat dhe u mundua tė vinte buzėn nė gaz. Shtrirė ajo dukej e tkurur. Rrinte me buzėt gjysmė tė hapura dhe me vėshtrimin nga dritarja, ku pėrplaseshin majat e pishave. Nga dhoma e mjekėve dėgjoheshin zėra. Mjekja, kur dėgjoi zėrat e tjerė, u fut dhe vetė nė atė debat. Nė rininė tonė kishte vetėm aksione, hekurudha dhe kurrė nuk na kishte shkuar mendja tė vetėsakrifikoheshim jetėn, - foli Zana dhe i rrahu shpatullat shefes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:30 pm

- Eh, Zana, janė kohė tė tjera, nuk janė kohėt e aksioneve, ndaj duhet tė tregohemi tė kujdesshėm nė veprimet tona, tė mundohemi tė mundohemi tė kuptojmė botėn e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:30 pm

-Ashtu ėshtė, - pohoi doktoreshė Zana.
Nė korridor u dėgjuan disa tė qara. Mjekja hapi derėn dhe pa njė grua tė moshuar, qė nuk e mbante dot tė qarėn dhe dhe ndali hapin kur pa doktoreshėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:30 pm

- Hė,moj doktoreshė! Dotė na thuash se duhet tė vėmė lertrat e zeza?- dhe gruaja filloi pėrsėri tė qante. Dr. Flora iu afrua dhe i lėmoi fytyrėn me duar.
- Vajza besoj se shpėtoi, dhe nuk duhet tė mendosh pėr letra tė zeza.
- Ej, tė lutem, doktoreshė, mos u tall…,- dhe u shkreh nė vaj; pastaj mori duart dhe ia puthi fort, si e ēmendur , pastaj filloi nė faqe. Ku nuk ranė tė puthurat e saj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:30 pm

U largua drejt dhomės nė tė cilėn ndodhej vajza, njė dritė shprese ia gufonte zemrėn. Doktoresha ndezi dhe njė cigare nė dhomėn e mjekėve tymi shpėrndahej i ngatėrruar sė bashku me mendimet e saj.
- Shefe, do tė rrish apo do tė qėndrosh akoma dėgjoi zėrin e doktoreshė Zanės.
- Ah, po, - u kthye nė kujtesė. – Zana, ik se do tė rri dhe pak.
Nė mendje i erdhėn fjalėt e gruas pėr vendosjen e letrave tė zeza.
-Jo, kjo nuk duhet tė ndodhte.
-Asnjeri nuk e do vdekjen. Ēdo tė thotė tė vdesėsh?
Tė vdesėsh do tė thotė tė mos shohėsh si lind dhe perėndon dielli; do tė thotė tė mos e dėgjosh Bethovenin, tė mos shohėsh si ecėn njerėzimi. Prandaj duhet luftuar vdekja! Duhet luftuar vdekja,- tha shefja me njė notė tė fortė optimizmi, ndėrsa cigarja nė duar ishte fikur dhe kishte ngelur vetėm tymi i shpėrndarė nė ajėr, si retė qė humbasin mbas njė dite me mjegull.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:31 pm


Krisja, fillimi i ndarjes

Vjeshta dalngadalė po largohej dhe po afronte dimri. Ana ndiente se ky dimėr do tė ishte i ashpėr. Hodhi vėshtrimin nga dhoma e fėmijėve. Ata flinin. Nuk donte t’ua prishte gjumin. Nuk vonoi shumė dhe u dėgjua zilja e telefonit. Receptorit i trėmbej. E kapi dhe dėgjoi zėrine e Andreas.
-Ana,...
-Urdhėro,- iu pėrgjigj ajo dhe lot i ranė nė faqe.
- Isha shumė i zėnė me punė dhe sonte mund tė vij vonė. Mos mė prit.
Ajo nuk foli, por gjithė trupi iu drodh. Nisi tė pyeste veten se ē’duhej tė bėnte. Ecejaket ishin rėndesė. Nuk e kuptonte se ēfarė po ndodhte me jetėn e saj, megjithatė vazhdonte tė jetonte nė turbullirė, duke menduar se do tė ishte fati ai qė do tė vendoste pėr tė dhe jo ajo pėr fatin. Pėr ēdo moment mendja i rrinte te Andrea. Nuk e kuptonte pse e donte ashtu. Tani ai i mungonte. I mungonte njeriu pėr tė cilin ishte e bindur se e kishte krejtėsisht tė sajin; i mungonte ideja se ai do tė ishte pėrherė i gatshėm pėr tė. Ndihej e zhgėnjyer nga vetja dhe nga ai. Anės nuk po i rrihej mė nė shtėpi. Doli. Zhurma e qytetit i solli kujtimet. Mori nė telefon nė godinėn e hotelit dhe pėrtej dėgjoi zėrin e njė burri.
- Mirėdita, - ndonėse ora kishte kaluar nga pesa. - Jam njė mike e Andreas. Mos ndoshta dini se ku ėshtė ?-pyeti si e trėmbur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:31 pm

-Ah, mė falni !Pse sa shoqe ka shefi ynė se ne vetėm pėr Edėn e dimė ? Por, megjithatė, po ju them se kanė dalė. Ndoshta mund t’igjesh nė ndonjė kafe aty.
Anės iu drodh trupi. « Pra edhe punėtorėt e dinė shoqėrinė e tij ?! » Atėherė ajo nuk duroi dot. E kishte mėsuar kohėt e fundit se ku e pinte kafen Andrea dhe nxitoi kėmbėt, por nuk po i besonte akoma syve, kur ai u afrua dhe e puthi lehtė nė faqe vajzėn qė shoqėronte... Befas shikimi i Andreas u ndesh me sytė e Anės dhe fjalėt i ngelėn nė gojė.
E la Edėn aty dhe doli me tė shpejtė, por ajo ishte zhdukur. Gjithēka ishte shkatėrruar vetėm nga njė ”puthje” nė faqe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:31 pm

I mėrzitur vrapoi drejt Edės, por ajo kishte futur kokėn nė mes tė duarve dhe nuk dinte se ēfarė tė thioshte. Ajo ndihej si mbi gjėmba. « Megjithatė mė mirė kėshtu..., » - mendoi me vete.
Ajo i kapi lehtė dorėn dhe mundohej tė shkėputej nga realiteti dhe shkonte atje ku donte tė ishte, nė njė botė qė kishte vetėm liri dhe dėshira.
...Ana vraponte sa nuk dėgjonte as zhurmat e kalimtarėve qė ecnin tė shkujdesur, saqė, pėr njė moment, u pėrplas me njė tė panjohur.
- Po ē’bėn, moj shoqe, ku i keni sytė ?- pyeti burri dhe vėrejti se gruaja ishte shumė e pėrhumbur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:31 pm

I kėrkoi falje dhe vijoi rrugėn me ritėm tė shpejtė. Nuk po e duronte dot kėtė gjendje. Ndihej si e mbytur. I dukej se nuk kishte mė njė jetė tė vetėn, por njė rreth tė gjatė, ku duhet tė priste pafundėsisht qė t’i vinte fundi dhe sillej vėrdallė duke mos gjetur dot fillimin apo fundin e tij. Hapi derėn. Fėmijėt vazhdonin tė luanin nė kompjuter dhe nuk e dėgjuan, kur ajo u fut nė shtėpi. Po i merrej fryma. Hapi derėn. Fryjti njė erė e lehtė, por edhe kjo nuk ia qetėsoi frymėmarrjen. Pema qė ndodhej pėrballė pallatit kishte mbetur fare e zhveshur, si njė shtrigė e vjetėr, e zhveshur nga hiret dhe e mbetur si njė dėshmitare e heshtur e shumė historive. E shikonte me mėdyshje, sikur donte ta pyeste atė se
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:31 pm

sa tė lumtur kishin qenė mė parė dhe sikur i thoshte ta vėshtronte tani nė ballkon, fare e vetme, duke pritur se ēfarė do tė ndodhte nė jetėt e tyre.
Si ndryshuan gjėrat kaq shpejt! Ky ndryshim i ra menjėherė nė kokė. Jashtė nuk ishte askush. As zėra , asgjė. Jehonat e zėrave qė vinin nga larg dėgjoheshin si njė thirrje lufte. Nė njė ditė shėmbet gjithė ajo qė ke krijuar nė vite! Njė dashuri, njė tė ardhme! Tė pėrlyesh, tė baltosesh, aq sa mos kesh mė besim, se mund tė ngrihesh nė kėmbė. Nuk e besonte kurrė se mund tė ndodhnin gjėra tė tilla mes tyre. Ishte kaq e dhimbshme. Njė tragjedi e kohėve moderne e shkruar me nota pervese nė njė botė, e cila po rrokullisej drejt njė fundi tė paparashikueshėm imoraliteti human. Ndoshta shumė njerėz janė vėrtet tė pafat, por nuk dinėtė qahen, ose e kanė humbur kėtė veti me kalimin e shpejtė tė jetės sė tyre nėpėr rropatje, pa u qetėsuar njė moment, pa mundur tė marrin frymė. U mendua me mendje t’i kalonte tė gjitha pengesat dhe tė shkonte nė atė vend ku ishte ai, por as imagjinata nuk e ndihmonte dot. Mbylli derėn e mėrzitur. Ai nuk kishte pėr tė ardhur, kurse ajo duhet tė kalonte natėn duke menduar se ēfarė do t’i sillte e nesėrmja. E nesėrmja dukej e zhytur nė njė mjegull, tė cilėn nuk mundta zbulonte dot. Megjithatė duhet tė luftonte pėr tė mbetur e qetė, kur qetėsia nuk dukej.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:32 pm


Sfidimi dhe pozita fituese

Dhoma e motelit ishte si njė nofkull e fshehur nė mes pishave. Ajo mund tė ishte nata e fundit ose nata e bashkimit tė tyre.
“Kjo do tė ndėrvarej nga rrethanat qė do tė vijnė, - mendoi Andrea.
Eda ishte shtrirė si njė princeshė e fjetur. Ajo dėshironte tė mos i hapte sytė, por njė nga dėshirat esaj mė tė mėdha ishte qė pranė vetes tė ishte njeriu, tė cilin ėndėrronte nė ēdo pjesė tė ditės. Pėr herė tė parė e vuri veten nė rol tė gruas sė zhgėnjyer, gruas qė e dinte se burri po i shkiste nga duart, por thellė donte tė mos kuptonte asgjė. Ajo nuk kishte ndėrmend tė hiqte dorė kaq shpejt nga ai. Tani kishte njė arsye madhore pėr luftuar pėr tė. Priti sa Andrea doli nga dushi dhe menjėherė iu vėrsul si ato macet joshėse. Shishja me verė qėndronte mbi tavolinė.
- Tanido tė pimė njė gotė verė qė tė nxehemi.
Andrea ndihej i turbulluar. I ktheu gotat me fund, derisa kėmbėt nuk i mbain mė. Eda i pėrkėdheli lehtė flokėt. Ai ia largoi dorėn me kujdes, por pėrkėdhelja e saj i pėlqeu aq shumė sa donte ta ndiente sėrish dorėn e saj nė flokė, nė trup, gjithandej. Afroi fytyrėn e saj dhe e puthi lehtė nė buzė. Ajo pa se ai nuk e kundėrshtoi, e puthi sėrish. Gjatė kėtyre muajve atij i kishte munguar pak dashuri, pak mirėkuptim. Brenda disa muajve jeta e tij ishte kthyer nė njė kaos, nė tė cilin kishte humbur sigurinė e fituar pėr shumė vjet. Eda e kishte marrė mes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:32 pm

duarve, sikur donte ta shkėpuste pėrgjithmonė ng aky realitet i dhimbshėm, ku ndihej i vetmuar.
- Mė duket se kam gabuar rėndė?- foli turbull Andrea.
Ajo digjej nga njė pasion i zjarrtė, mes flakėve tė mėdha shkreptuese, sa qė nuk u vuri veshin fjalėve.
- Kush e pėrcakton atė qė ėshtė gabim, apo jo? Askush! Neriu duhet tė bėjė atė qė ndien. Nėse i krijon vetes shumė kufij, atėhere ėshtė e pamundur qė ta jetojė jetėn.
Tė dėshiroj, ashtu si nuk kam dashur njeri tjetėr, - shpėrtheu sėrish Eda.
Ajo nuk i mbaroi dot fjalėt, sepse ai i hapi kėmishėn prej mėndafshi, duke lėnė hapėsirėn e mjaftueshme pėr tė ndezur ėndrrat e njė burri. Nuk u mendua gjatė, por e pėrfshiu mes krahėve.
Gjatė kohės qė po bėnin dashuri asaj iu kujtua silueta e gruas qė vrapoi drejt shkallėve tė lokalit dheAndrea qė i foli, por sonte ai ishte tėrėsisht i saj. Si ndodh kėshtu nė kėto lidhjet dashurore?Njė herė tė duket se je fituese, apo sfiduese dhe herė tjetėr humbėse, por sot ajo kishte triumfuar. Ėndrra e saj ishte pranė saj.
Rrinin tė shtrirė pa thėnė asnjė fjalė pas njė akti tė fortė dashuror. Secili mendonte pėr gjėra tė ndryshme qė nuk kryqėzoheshin nė asnjė vend. Ai kishte arritur diēka, por kishte humbur shumė nė aventurėn e tij dashurore...
#
Sapo gdhiu dita, Andrea bėri ritualin e pėrditshėm tė mėngjesit, ndezi njė cigare dhe pyeste veten nė se kishte gabuar qė e la Edėn tė futej nė botėn e tij.S’po gjente pėrgjigje. Sikukej edhe cigari nuk po e ndihmonte. U turbullua. U ngrit dhe u vesh me shpejtėsi, sikur dikush e priste pas erės. Qėndroi pėr njė ēast nė ballkonin e atij moteli. Freskia e mėngjesit e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:32 pm

ēoi diku larg. Ai kishte frikė nga largimi se ata qė do tė lėndoheshin. Ishin pjesė e jėtės sė tij, pėr tė cilėt ai kishte investuar aq shumė. Ai kishte nevojė pėr ato kujdesjet e Anės, pėr zėrat qė e rrethonin nė kėto momente. Kuptoi se kishte nevojė pėr rrėmujėn nė dhomėn e fėmijėve. Do tė jepte ditė nga ditėt e tij vetėm pėr tė qenė edhe njė herė atje nė viset e largėta tė njė jete tė gjatė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:32 pm

Mėdyshje kujtimesh

Ana
Jashtė frynte erė e ftohtė. Dimri kishte ardhur i ashpėr. Qielli ishte mbushur me re tė zeza. Pemėt kishin mbetur thuajse tė zhveshura. Natėn vonė ngjanin me demonė tė frikshėm qė zgjasin krahėt pėr tė trembur kalimtarėt. Njė grup fėmijėsh tė mbėshtjellė me shall dhe kapuēa nė kokė luanin tė shkujdesur. Ajo donte t’u thoshte me zė tė lartė tė shijonin kėto vite se do tė vinte njė ditė qė do tė gjendeshin tė rrethuar nga njė vetmi, nga njė pasiguri, e cila do t’u hante shpirtin; do t’i kthente ne tė rritur qė duhet tė ishin tė pėrgjegjshėm. Edhe ajo kishte qenė si ata, tė shkujdesur,tė harruar nė botėn e tyre; kishte fluturuar nė ėndrra pa patur krahė. Tani ishte zgjuar. Pėrplasja me realitetin ishte fatale. Puthjet nė buzėt e saj nuk qenė si ato tė dikurshmet,... Pėrkėdheljet ishin sipėrfaqėsore. Era qė fryn fshikullon gjthė trupin me inat. Mos do tė tregojė se jeta ėshtė e vėshtirė. Ėshtė shumė ndryshe nga ē’e kishte imagjinuar mė parė. Fillimet kishin qenė tė lumtura. Ku kishin shkuar gjithė ato premtime? Diku nė njė ēast tė pėrcaktuar mirė e kishin ndier veten tė larguar nga njėri –tjetri.
Duke qėndruar e zhytur nė atė vetminė qė e mbyste, Ana kujtonte shumė kujtime, qė e kishin bėrė tė lumtur, por tani zemra ishte lėnduar. “Ngandonjėherė nuk e di se ēfarė mė lėndon; mė shumė fjalėt e ashpra qė i kemi thėnė njėri –tjetrit, apo ato qė nuk i kėmi thėnė? Megjithėse nuk dua tė mendoj mė pėr atė kohė. Zgjidhja ishte e vėshtirė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:32 pm

Andrea
Andrea shikonte gjethet e pemėve qė lėkundeshin nėn erėn e Marsit. Ato i ngjanin me fėmijė tė vegjėl qė i gėzoheshin gjėrave tė para qė u afronte natyra. E kishte marrė malli pėr tė qenė pranė fėmijėve. I mungonin trėsisht portretet e tyre fizike, paēka se i sillte nė mendje shpesh, sa qė ia fashitnin gjithė hapėsirėn trunore. Shėtitit atė paradite, kaloi nėpėr rrugė qė nuk i kishte shkelur mė parė. Shijoi vetminė, ku mund tė mendonte pėr jetėn e tij. Hidhte vėshtrimin pas dhe kujtonte, nuk ndihej krenar pėr atė qė kishte bėrė. Ditėt e kėtij miti kishin qenė si dallgė tė fuqishme. Shpesh mendonte se jeta kishte dashur t’i jepte njė mėsim tė mirė egoizmit tė tij. Kishte momente, kur asgjė nuk e tundonte tė gėrmonte nė tė shkuarėn. Zemra e tij kishte mbetur e tretur nė lutėsinė e syve tė Anės dhe do tė bėnte gjithēka pėr ta marrė sėrish. Kaloi rrugė duke menduar pėr fjalėt qė do t’i thoshte Anės, por tė gjitha i dukeshintė kota. Kishte gabuar aq shumė dhe i trėmbej idesė se nuk do ta merrte kurrė faljen pėr tė cilėn kishte nevojė. Teksa i afrohej shtėpisė ndiente se dashuria do tė rilindte mė e fuqishme se dikur. Sa mė shumė qė afrohej, aq mė shumė ndiente se trupi po i dobėsohej. I dukej se po binte nė njė humnerė bashkė me gabimet etij… Zuri tė dridhej. Pėr herė parė kishte kaq shumė frikė. Ishte njė frikė e ėmbėl qė edhe e drithėronte dhe e fshikullonte me inat. Njeriu, kur ėshtė i vetmuar, ndihet i dobėt. I dukej se ēdo gjė do ta godiste pa mėshirėn mė tė vogėl.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   Tue Sep 14, 2010 7:33 pm

Pikėtakimet

Dielli i pakėt qė futej pėrmes asaj dritareje tė vogėl i kujtonte Fredit se nuk ndodhej nė shtėpi. Dera e birrucės ishte e rėndė dhe kėrciste si brinjėt e thyera tė njė plaku. Si mundėn vallė ta zbulonin se nė ato dreq thasė me ēimento ishte futur edhe drogė?! Kishte bėrė aq para, sa kishte vendosur qė kjo do tė ishte hera e fundit. E kishin harruar tė gjithė shokėt dhe miqtė. As Andrea nuki kishte shkuar. Mos ndoshta nuk dinte gjė? I braktisur nė mėshirėn e njė fati qė, dashje pa dashje, e kishte zgjedhur vetė, u ndie i dėshpėruar. Nuk vonoi shumė dhe roja e burgut e lajmėroi sei kishte ardhur gruaja. Selda ishte futur si njė kukull e vjetėr nė atė xhup qė ia kishte blerė vetė dhe fytyra i kishte marrė njė pamje prej kufome. Ajo nxori nga ēanta paketat e cigareve. Ai ia mori duart, ia shtrėngoi me tė tijat.Kėshtu dnte tė lehtėsonte dhimbjen e saj tė madhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Valėzimet e Simbiozės" roman nga Mimoza Llavdaniti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: