Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:19 pm

kishin lodhur kokėn, u larguan nga lehtėsia e rrjedhjes sė gjėrave, si retė pas stuhisė. I hodhi edhe njė vėshtrim tė shpejtė, pa aparencėn……. e rėnduar nga sikleti i tepėruar. Brenda shpirtit tė saj luhej melodrama e madhe. Ankthi i pėrzier me botėn e trazuar tė ndjenjave, e kish futur nė njė gjendje dyzuese, ku frika dhe pasioni, drithėronin zemrėn. Romantizmi i ndjenjės sė vėrtetė, pėrbėnte thelbin e ēeshtjes pėr adoleshenten Denisa, qė ėndėrronte pareshtur dhe e rrethonte dashurinė me misticizmin e moralit tė papėrlyer. Afrimi i tepėruar trembte dhe risillte nė mendje imagjinatėn e prekjes fatale, mė pas mendonte pasazhe tė detyruara dhe dėshira poshtėruese. Me ndihmėn e Mondės, gjėrat u bėnė mė tė thjeshta nė tavolinė: u thye ftohtėsia e pėrplasjeve tė kota, apo i largėsive qė ndante mėnyrat pėr tė shprehur dhe pėr tė pėrjetuar emocionet e veēanta. Mjedisi i madh ziente nga larmia e zėrave, qė ēuēurisnin si bletėt, herė dukej si zhurmim i bezdisshėm, herė dukej si njė kumbim i domosdoshėm. Mė nė fund, edhe tavolina e zgjeruar e tyre, u shkri njė me mjedisin: paragjykimet pėr njėri -tjetrin, emocionet dhe mendimet qė ndanin, ia lanė vendin humorit tė shumtė. Denisa nuk e pėrjetoi keq shkėputjen pėr pak kohė tė shoqes me Dorianin, tė cilėt dolėn nė bulevard, qė tė bėnin njė shėtitje tė shkurtėr dhe tė merrnin pak ajėr tė pastėr. Landi, menjėherė, mori nė dorė situatėn e re, tė krijuar me aq kujdes nga Monda.
- Mė vjen keq pėr keqkuptimin qė lindi midis nesh! - i tha ai.
- Mė sqaroi Monda pėr gjithēka.
- Unė nuk i dija marrėdheniet e tua shoqėrore me Adrianėn.
- Tė ka folur dhe pėr kėtė?
- Ndėrrojmė temė mė mirė.
- Mė vjen keq, se e kam quajtur shoqe tė vėrtetė dhe nuk ia kam pasur kurrė me hile. Nuk e kuptoj ndryshimin e menjėhershėm tė karakterit tė saj. Flet gjithfarė gjepurash pėr mua dhe mė shikon me njė urrejtje tė tmerrshme. Unė nuk di ta kem lėnduar, ose shkelur, qė tė sillet ashtu, - dhe sytė iu mbushėn me lot.
- Je mė shumė e sinqertė, se ē‘duhet. Njeriu nuk duhet tė besojė verbėrisht, por tė diktoje ekuilibra tė tillė, qė nė ēdo rast, tė ketė mundėsi pėr tė kontrolluar. Toleranca e tepėruar shpesh herė merret pėr dobėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:19 pm

- Shpresoj se njė ditė do ta kuptojė egoizmin, nė tė cilin ka rėnė dhe ēdo gjė do tė kthehet si mė parė.
- Ti bėre gjithēka dhe, pėr kėtė, mos u pendo kurrė, cilido qė tė jetė qėndrimi i saj, por ne mund tė flasim pėr gjera mė tė rėndėsishme.
Ajo e priste kėtė drejtim tė ri tė bisedės. Pėr momentin nuk orientohej dot, prandaj zgjodhi heshtjen.
- Denisa, duhet tė mė kuptosh drejt. Unė nuk e di se ēfarė mendon pėr mua, por, njė zė i brendshėm, qė buron nga shpirti, tė therret . Ti je bėrė pjesė e jetės sime. Kudo qė shkoj, tė kam me vete, tė shikoj, tė ndiej, tė kuptoj dhe tė adhuroj si njė perėndi. Nuk e di, por, kur mendoj ēastin qė tė pashė, them se “Zoti“ tė solli pėr mua.
- Unė nuk dyshoj te sinqeriteti yt, por ne ende nuk njihemi mirė. Ėshtė shumė shpejt pėr ta diskutuar kėtė gjė.
- Dashuria nuk ėshtė objekt, qė duhet debatuar pėr kohė apo vlerėsim, por ėshtė pėrjetim dhe inspirim i thellė i shpirtit. Sytė e tu flasin mė shumė.
- Ne mund tė jemi dhe dy shokė tė mirė, Landi.
- Ti po kundėrshton veten.
- E ke gabim.
- Fjalėt e tua perifrazojnė forcėn e zakonit. Tjetėr gjė shoh pėrtej perdes sė ngritur. Ėshtė e drejta jote, qė tė vendosėsh pėr veten.
- Ti mendon se ndikohem nga tė tjeret?
- Nuk dua tė paragjykoj qendrimet e tua. Thjesht shikoj njė kontraktim tė tepėruar, njė ankth qė tė pengon nė ēdo hap. Njeriu ngrihet nė mėngjes me mendimin se i ėshtė dhėnė mundėsia pėr tė jetuar njė ditė mė tė bukur.
Denisa dėgjonte me vėmendje, mrekullohej nga mėnyra e komunikimit, ngadalė, si pa kuptuar, u shkri njė me botėn e madhe tė tij dhe nisi tė pėrjetonte zjarrin e dashurisė. Kjo ndjenjė e fshehur dhe e burgosur, tradhtuar nga shkėlqimi i syve tė ndezur, e zhveshi para vėshtrimit tė tij dhe e zhyti nė njė botė dalldisėse. Landi i preku duart, i pėrkėdheli lehtė ato, ndieu rrahjen e zemrės dhe kuptimin e vėrtetė tė dashurisė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:20 pm


III

Era e lehtė qė frynte, nuk arrinte dot ta freskonte fytyrėn e saj tė nxehtė dhe tė ndezur nga moria e mendimeve tė trazuara qė i shkonin nėpėr mend.

Adriana kishte ditė qė rrugėn pėr nė shkollė e bėnte vetėm. Edhe atė mėngjes, kredhur nė mendime tė trazuara, shpėrqendruar nga dyshimet e shumta qė ngrinte pėr shoqėrinė e vjetėr, pėrshkonte itinerarin e pėrditshėm. Kishte hedhur ēantėn krahėve dhe, me ecjen e ngutshme tė gjimnazistes, shkonte pėrpara. Rruga, si pėrherė, ishte plot njerėz. Eltoni u ēudit, kur e pa Adrianėn vetėm. Nuk e pėrfytyronte dot jashtė shoqėrisė karakteristike tė saj, por edhe u gėzua pėr mundėsinė e mirė qė iu krijua. Afroi motorin “Honda“ dhe i bėri shenjė tė hipte. Nė fillim Adriana nguroi, por, vėshtrimi i egėrsuar i tij e detyroi tė shkonte me tė.
- Larg, sa mė larg kėsaj rrėmuje, do tė tė tregoj oazin e lumturisė sot.
Ajo nuk i ktheu pėrgjigje.
- Duhet tė dėgjosh zėrin e moshės, thirrjen drejt tė panjohurės, pagėzuar nga vetė zoti. Kjo ėshtė parajsa! -dhe shtoi gazin e motorit.
- Ule shpejtėsinė, se mund tė pėrfundojmė keq.
- Kapu fort pas meje! -i tha dhe vazhdoi nė tė tijėn.
Kapėrcyen rrugėn kryesore dhe humbėn rrugicave tė ngushta, qė, si kapilarė depėrtonin gjer nė skutat mė tė thella tė lagjeve. Ndaluan nė njė lokal, tė veshur tėrėsisht me xhama xajs tė errėt, ngjitėn shkallėt e harkuara dhe hynė brenda. Hoqi kaskėn nga koka, ia zgjati vajzės sė banakut, e cila kishte njė trup tė gjatė dhe njė pamje mjaft tėrheqėse.
- Ulemi kėtu! – i bėri shenjė Adrianės.
- Duhet tė kisha shkuar nė shkollė. Mungesa ime do tė bjerė nė sy menjėherė.
- Shumė tė vetmuar tė pashė sot. Pse nuk shoqėrohesh mė me shoqet e tua?
- Bėre gabim qė u shfaqe ashtu nė rrugė. Ato kuptuan gjithēka dhe i kanė bėrė punėt ēorap.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:21 pm

- Cila?
- Denisa i ka treguar familjes.
- Ajo bjondja ėshtė?
- Po, por kjo s“ka shumė rėndėsi. Unė mendoj se nuk duhet tė shoqėrohemi mė.
- Kaq shumė tė ka trembur vėllai?
- Me atė nuk ke punė. Nuk mendoja se gjėrat do shkonin kaq keq.
- Nga kush ke frikė atėhere?
- Mami ėshtė shqetėsuar shumė. Nuk e dėgjoj dot, kur flet me gjithė ashpėrsinė e saj. Babi nuk di gjė. Po i tha atij, merre me mend se ēfarė mund tė ndodhė.
- Ēdo gjė do tė rregullohet si jo mė mirė, vetėm duhet tė kesh besim.
- Nuk di si tė veproj, Toni.
- Mbaj qendrim tė njėjtė. Nuk ėshtė e nevojshme tė ndryshosh, pėr tė tjerat kujdesem vetė.
- Ti je shumė agresiv. Unė nuk dua t“u ndodhė gjė shoqeve tė mia. Mė premto se nuk do t’i trazosh ato.
- Mirė, mirė, mos bėj kėshtu, - dhe i ledhatoi fytyrėn, qė zverdhej nga frika e ndonjė tė papriture tjetėr.
- Tė pėlqen lokali kėtu?
- Pse? -i tha Toni
- Mund tė shkonim nė njė mjedis mė tė bollshėm.
- Kjo ėshtė strofulla ime. Je me fat qė tė solla kėtu. Shumė pak njerėz e dinė kėtė vend. Kjo tregon shkallėn e besimit qė kam.
- Po me vajzėn qė shėrben nė banak, ēfarė tė lidh?
- Fillove tė xhelozosh, si gjithė femrat e kėsaj bote. Ti e di qė unė kam shkuar mė shumė vajza, por besim kam vetėm te ty. Edhe vetė nuk e kuptoj kėtė ndjesi, por, pėrpara teje, ndihem i nėnshtruar, i bindur. Kėto t“i them qė tė sillesh lirshėm, pa frikė dhe ankthe, shkurt, tė ndihesh vetvetja. Nga ana ime, s“do tė mungojė asgjė, cilado qoftė dėshira jote.
Vajza e banakut, pa e porositur njeri, solli njė menu tė pasur dhe u tėrhoq me njė vėshtrim tejet tė ēuditshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:21 pm

- Ky ėshtė ushqimi im i preferuar. Besoj se do tė tė shijojė dhe ty. Gėzuar! - tha ai dhe trokiti gotėn me tė.
- Nuk mė pėlqen vera! - i tha ajo.
- Nuk tė bėn dėm njė gotė, prandaj pije pa frikė! - dhe qeshi me tė madhe ai.
- Mos bėj kėshtu, aq mė tepėr kur je duke ngrėnė ushqim.
- Kėtu jam nė shtėpinė time dhe bėj si tė dua, - ngriti zėrin nė fjalėt e fundit ai.
Adriana nuk i ktheu pėrgjigje, por, e zverdhur nė fytyrė, e vėshtroi me frikė.
- Ju tė edukuarit, apo tė kulturuarit, nuk e di si e quani veten. Keni bėrė namin…, - tha gjithė inat.
- Nuk tė thashė “i paedukuar“, - tha me gjysmė zėri ajo.
- Mund tė kem shumė anė negative, e pranoj qė jam pėrfshirė me llumin e shoqėrisė, por disa rregulla elementare m“i ka mėsuar edhe mua nėna.
- Mė fol pak pėr tė! – i tha ajo dhe e vėshtroi drejt e nė sy.
Kjo gjė duket se e zbuti. Ēehrja e fytyrės i ndryshoi menjėherė.
- Nėna jeton vetėm. Ajo banon nė njė lagje tjetėr, me pensionin minimal, qė i jep shteti. Ka shitur gjakun e trupit pėr tė mė rritur, por, sipas saj, e kam zhgėnjyer me sjelljet e mia dhe kurrsesi nuk e pranon ndihmėn time. Babai mė la tė vogėl. Mbaj mend qė iku nga shtėpia shumė i revoltuar dhe nuk u kthye mė, ndėrsa nėna s“mė ka folur kurrė pėr tė. Unė nuk ia fal dot varfėrinė, me tė cilėn jam rritur. Nuk duroja dot kur shikoja shokėt e mi, tė cilėt shkonin nė kinema, ndiheshin tė gėzuar, blinin gjithmonė ėmbėlsira, ndėrsa unė isha pėrherė i uritur. Fėmijėria ime ishte njė skėterrė e vėrtetė.
- Pėrse m‘i tregon tė gjitha kėto?
- Pėr tė vėrtetuar sinqeritetin tim, - dhe i shkoi dorėn mbi flokė atė ēast dramatik. Ajo nuk foli. Shkuan nė dhomėn e tij dhe, mes lotėve tė saj dhe ndjenjės pėr tė kėnaqur epshet e tij, kaluan kohė tė gjatė. Mė pas hipėn nė motor dhe u drejtuan pėr nė lagjen e Adrianės.
- Duhet tė ndalosh tek kthesa e rrugės. Nuk dua tė na shikojnė bashkė, aq mė tepėr ajo idjotja, - tha ajo pėr shoqen e saj.
-Tė premtoj, se dashurinė tonė do ta mbroj!
- Nuk dua budallallėqe, Toni. Ndaloje para asaj kioskės atje!
Frenoi tek vendi caktuar, i rrėmbeu njė puthje, ktheu motorin dhe humbi nėpėr rrugicat e ngushta tė lagjes. Ajo e ndoqi me sy largimin e tij, pėrjetoi njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:22 pm

ēast hutimi dhe, ashtu, nė pėshtjellim tė plotė, u nis drejt shtėpisė. E kuptonte shumė mirė, qė ishte futur nė njė marrėdhenie problematike, por kuptonte dhe pamundėsinė pėr t“u shkėputur. Hija e tij e ndiqte pas kudo: nė rrugė, nė shkollė, nė shtėpi, trembte dhe kėrcėnonte ēdo ēast jetėn e saj. Nuk ishte ndjerė kurrė aq keq. Jetonte ankthin e dashurisė sė detyruar dhe pėrbuzjes sė mjedisit qė e rrethonte. Kur arriti tek kthesa e fundit, pėr tė hyrė nė sheshin e madh, para pallatit, hapat e saj tė shqetėsuar, i ndali i vėllai.
- Adriana! - thirri ai.
Ajo ktheu kokėn, e vėshtroi si nėpėr mjegull dhe nuk foli asnjė fjalė.
- Ku ishe? Kam gjithė ditėn qė tė kėrkoj.
- Nė shkollė.
- Si nuk tė vjen turp, qė gėnjen kaq hapur! Mamin e mori nė telefon mėsuesja kujdestare.
- Uh! -psherėtiti ajo. - Si reagoi? - dhe pėsoi njė tronditje shumė tė madhe.
- Shumė keq! Nuk mblidhte dot veten.
- Po tani!
- Adriana! - dhe e shkundi fort nga supet. - Mė thuaj nėse tė ka bėrė keq dhe unė do ta vras. Nuk e kuptoj, se ē“tė lidh me atė njeri!
- Ėshtė tepėr vonė.
- Nuk ėshtė kurrė vonė, pėr t“u shkeputur nga ai maskara. Eja tė shkojmė nė shtėpi.
- Unė ju poshtėrova. Nuk e meritoj mė pėrkujdesjen tuaj.
- Eja tė shkojmė! Nuk mund tė bisedojmė nė mes tė rrugės.
- Nuk kam vend mė atje. Ju nuk mė ndihmoni dot. Mė mirė tė qėndroj larg jush. Boll ju kam shqetėsuar.
- Ēfarė tė ka premtuar ai rrugaēi? Hė pra, fol!
- Beni! - iu drejtua ajo tė vėllait - Kam shumė frikė. Mė mirė tė kisha vdekur.
Ai i shkoi krahun dhe e ēoi nė shtėpi. Adriana hyri brenda nė njė gjendje gati mjerane. E ėma, sa e pa tek dera, nisi tė bėrtiste dhe ishte gati ta pėrpinte tė gjallė, por Beni nuk e lejoi. Ajo shkoi nė dhomėn e saj, u shtri mbi shtrat dhe nisi tė qante.
- Mami! Mos thirr kėshtu, se e mori vesh gjithė pallati. Kur tė vijė babi nė shtėpi, do ta bisedojmė kėtė problem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:22 pm

- Problem e quan ti kėtė?! Kjo ėshtė ēmenduri! Ka turp mė tė madh se kaq! Ku tė shkojė mė keq?! Si do shkojė nesėr nė shkollė? Do ta tregojnė tė gjithė me gisht!
- Qetėsohu tani, mami! Edhe Adriana nuk ėshtė mė mirė. E di ti qė nuk donte tė kthehej mė nė shtėpi?
- Mė mirė.
- Dhe ēfarė fitonim ne nga kjo? Asgjė! Kthjellohu njė ēast tė vetėm dhe, kur tė vijė babi, pėrpiqu tė tregohesh mė e arsyeshme.
Adriana qėndronte nė dhomėn e saj dhe nuk guxoi tė lėvizte prej andej. Kishte hapur dritaren dhe vėshtronte ardhjen e mbrėmjes. Era e lehtė qė frynte, nuk arrinte dot ta freskonte fytyrėn e saj tė nxehtė dhe tė ndezur nga moria e mendimeve tė trazuara qė i shkonin nėpėr mend. Pėrfytyronte pasazhe tė ndryshme; ditėn qė ishte njohur, mė pas xhirrot e gjata nėpėr bulevardin kryesor, puthjen e pare te “Kodrat e liqenit“, dashurinė nė kthinėn e atij lokali dhe nė fund, pėr tė gjitha kėto, vuante ankthin e shoqėrimit me njeriun e gabuar. Para saj ishte treguar njeri xhentil, i dashur, i ėmbėl, por nė mjedis akuzohej shumė ashpėr. Kur ishte me tė, nuk ndihej dhe aq keq, por, kur ndėrronte mjedis, njė zbrazėtirė e madhe, njė zhgėnjim, njė frikė e pakuptueshme, paragjykonte njėsoj. Ē“ishte kjo gjendje afektive qė ndėrronte ngjyrė kaq shpejt: herė e shtynte drejt tij, herė e ndrydhte, e pėrmbyllte nė atė botė karakatinė, ku rrėmuja e shkaktuar pėrplasej pa mėshirė me pasigurinė e sė nesėrmes dhe njė neveritje e tmerrshme kėrkonte ta zbonte, mundėsisht ta fshinte plotėsisht nga jeta e saj e ngatėrruar.
Nė qiell kishin zėnė vend yjet, tė cilėt, me dritėn e tyre tė zbehtė, pėrpiqeshin tė ndriēonin rrugėn e mistershme dhe tė ndanin udhėkryqin e madh qė e mbante tė mbėrthyer prej shumė kohėsh. Gjėrat u rrokullisėn shumė shpejt. Koha e kufizuar, ndėrthurur me kuriozitetin e moshės, si dhe dėshira pėr ta provuar kėtė ndjenjė, e ēuan nė atė pikė sa iluzionet e ngritura pėr tė qartėsuar pozicionin nė tė cilin ndodhej, binin nė karakterin e lėkundur dhe tė ndikuar nga rrethanat. Vėshtrimi i lodhur, kryqėzuar me pamjet e ndryshme tė kėtij realiteti tė egėr, nuk arrinte dot tė dallonte se ku duhej tė shkelte dhe ēfarė duhej tė zgjidhte, por, ashtu, i turbullt, pritej nė perdet kufizuese tė botės sė saj tė vogėl. Nė dhomė, mbizotėronte njė qetėsi e frikshme. Priste nga ēasti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:22 pm

nė ēast qė ta thėrrisnin njėlloj si para gjykatėsit, ose dhe mė keq. I hipi njė dėshirė nė ato ēaste qė t“i ulėrinin, ta qėllonin, ta pėshtynin nė fytyrė, mundėsisht ta pėrzinin nga shtėpia, ta flaknin nė rrugė tė madhe. Kishte hedhur poshtė njė jetė tė tėrė, shoqėrinė mė tė mirė e kishte pėrfolur dhe po e rrezikonte seriozisht, shkollėn dhe tė ardhmen e saj, pėr tė cilėn kishte thurur mijėra ėndrra, pastaj, familja e dashur ishte futur nė njė pėshtjellim tė madh dhe kishte humbur qetėsinė. Ēasti fatal erdhi. Trokitja e derės, e cila iu duk sikur e goditi nė shpirt, u dėgjua mė nė fund.
-Babi po tė pret! -tha Beni dhe u largua.
Ishte njėlloj si tė prise ekzekutimin, jo se ashpėrsia e tė atit e tmerronte, por ndjenja e turpit e vendosi nė njė sėkėlldi tė paprovuar. Me trupin qė i dridhej shkoi nė dhomėn e pritjes, drejt atij vendi ku sytė e pėrhumbur nuk dallonin dot mė pamje, por vetėm figura tė ērregullta dhe njė zymtėsi, si vetė shpirti i saj.
-Afrohu, Adrianė! -i tha i ati dhe e vėshtroi si tė ishte njė qenie e ēuditshme, e ardhur nga tjetėr planet.
Me kokėn ulur zuri vendin qė i treguan. Tė tjerėt nuk folėn asnjė fjalė. Mjedisi rrethohej nga njė heshtje rėnkuese.
- Ne jemi shumė tė pakėnaqur nga sjellja jote! - nisi bisedėn i ati. - Mami mė foli pėr gjėra qė nuk i besoj dot. Sa janė tė vėrteta, ato qė tha ajo, do tė m‘i shpjegosh ti vetė. Po tė dėgjoj!
- Ēfarė tė them unė? - dhe nisi tė mėrmėriste nėpėr dhėmbė.
-Mė trego, nėse ėshtė e vertetė qė t“i nuk shkon nė shkollė dhe shoqėrohesh me njė rrugaē?
- Po… si tė them ...
- Ti tė thuash, nėse kėto gjėra janė tė vertėta, apo jo.
-Tregoji! Ku ishe sot? Pse nuk shkove nė shkollė? Tė pėlqejnė mė shumė makinat dhe motorat? Turp tė kesh, qė sillesh rrugėve me tipa tė tillė! -shfrehu inatin e ėma.
- Nuk tė pyeta ty! -iu kthye sė shoqes ai. – Po tė dėgjoj me vėmendje, -iu kthye sėrish sė bijės.
- Unė jam njohur me njė djalė.
- Shumė mirė! Po, kush ėshtė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:22 pm

- Ai jeton me nėnėn e tij, - gėnjeu ajo.
- Me se merret? Ēfarė shkollė ndjek?
- Nuk ėshtė nė shkollė.
- Atėherė, duhet tė jetė nė punė!
- Nuk e di! -u pėrgjigj ajo me gjysmė zėri.
- Si ta kuptoj kėtė? Ti shoqėrohesh me njeriun e parė qė gjen nė rrugė?!
- Jo, por...
- Ėshtė djalė shumė i mirė, deshe tė thuash?! Ku mbėshtetet lidhja jote pastaj?
- Nuk e di, por me mua ėshtė sjellė shumė mirė.
- Ku gjen djalė nė botė, qė tė sillet keq me vajzat e saponjohura. Mė pas vijnė problemet dhe dramat shkatėrruese.
- Foli mendjes, vajzė! Merr shėmbull nga Denisa. Nė tė gjitha drejtimet shkėlqen, - ndėrhyri e ėma.
-Deri ku ke arritur me tė?
Adriana nuk foli, por e tradhėtoi fytyra e zverdhur.
- Nė shkollė nuk tė lė tė shkosh. Kėshtu e kuptoj unė, pėrderisa tė heq nga mėsimi. Gjithė ditėn endet rrugėve, sepse nuk ėshtė nė punė, shkurt, ėshtė njeri me vese tė keqija. Atėhere, ē“duhet tė bėjmė ne si familje? Vetėkuptohet qė do tė marrim masa tė ashpra ndaj teje dhe kėtė e bėjmė nė emėr tė sė ardhmes tėnde, tė jetės tėnde, qė ti nuk e kupton, por gėnjehesh nga motorri apo makina, qė e ka blerė me djersėn ose gjakun e tė tjerėve.
-Shumė mirė thotė babi! - u hodh dhe Beni.
-Ėshtė hera e fundit qė dėgjoj gjėra tė tilla pėr ty. Nė tė kundėrt, shko gjej strehė tjetėr! -mbylli ligjeratėn e tij ai, -dhe i bėri shenjė tė shkonte.
Adriana u ngrit nė kėmbė, nuk e priste kėtė reagim kaq tė butė dhe bindės. E kishte menduar pėrballjen me tė shumė mė tė tmerrshme. Me njė mirėnjohje tė heshtur dhe lot tė dhimbshėm, shkaktuar nga kjo dashuri e tepėruar, shkoi nė dhomėn e saj.
E nesėrmja do tė falte ditė tjetėr, nuk e trembte mė hija e tij e zezė, qė nxinte ėndrrat e saj tė moshės, as hakmarrjes nuk i druhej, mjaftonte qė kjo mėri tė mos binte mbi shoqėrinė e saj.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:23 pm


IV

Me hapa tė lehtė fluturoi nėpėr rrugicat e lagjes, pėrshėndeti yjet lart nė qiell, si dėshmitarė tė vetėm tė dashurisė sė tij dhe u drejtua i lumtur pėr nė shtėpi.

Ditėt qė pasuan, Adriana nisi tė rindėrtonte marrėdhėniet e saj shoqėrore. Nė mėngjes doli mė herėt dhe priti ardhjen e shoqeve, pėr tė ndarė rrugėn e pėrditshme tė shkollės. Kur u afrua Denisa, e pėrfshiu njė ndjenjė turpi dhe, ashtu, e ēorientuar, e pėrshėndeti gjithė drojtje. Shoqja e kuptoi shpėrqendrimin, ndjeu thellė pendesėn e saj, nuk e la tė vuante mė tepėr, por e pėrqafoi menjėherė.
-Ti u ktheve, Adrianė. Ne do tė jemi shoqe si mė parė. Asgjė nuk ka ndryshuar mes nesh.
- Je shumė e mirė. Unė kam gabuar shumė rėndė dhe ti mė fale. Faleminderit! - dhe njė pikė loti zuri fill nė qerpik.
- Rėndėsi ka qė e kuptove rrugėn tėnde pa krye. Besoj se tė ėshtė rikthyer qetėsia.
- Me ty kam gabuar mė shumė. Tė kam lėnduar pa tė drejtė. Tė kam paragjykuar, e nxitur nga urrejtja dhe xhelozia e pafre, qė nuk e di se ku e kishte burimin. Nuk ia fal dot vetes. Ndoshta nuk mė beson, por egoizmi ėshtė shumė i keq dhe errėson vėshtrimin e gjėrave.
- Le t“i hedhim pas krahėve kohėt e vėshtira. Shkojmė nė shkollė.
- Tė presim dhe Mondėn.
- Vjen mė pas ajo, ecim pak bashkė dhe bisedojmė.
- Ti si po kalon me Landin? -pyeti gjithė kureshtje Adriana.
- Gjer tani, kemi patur vetėm njė takim tė rastėsishėm dhe asgjė mė tepėr. Po ai tipi qė shoqėroheshe ti, si dukej?
- Tė them tė drejtėn, me mua nuk u soll keq, por jeta e tij misterioze, zemėrimi i tmerrshėm, qė e mbėrthente ndonjėherė, mė trembte. Kur nxehej, kėrcėnonte pa asnjė shkak tė tjerėt dhe nuk guxoi tė tregonte veprimin e pamend qė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:23 pm

kishte kryer, nė paditjen e vetė Denisės, si pengesė kryesore tė dashurisė sė saj.
- Si munde tė lidhesh me tė?
- As vetė nuk e di. Njė ankth i tmerrshėm mė pushtonte. Kur dėgjoja zėrin e tij, nė mėnyrė krejt instiktive, e ndiqja pas. Kur shkėputesha, kuptoja gabimin e rėndė qė po bėja.
- Gjer ku ke arritur me tė?
- Mos me pyet pėr kėtė. Ishte njė kafshė e vėrtetė. Ndiej neveri kur e kujtoj.
- Nuk ke frikė nga ai?
- E di qė ėshtė i dhunshėm, por pėr jetėn time vendos vetė dhe kėtė tė drejtė do ta fitoj me ēdo ēmim. Mė e keqja kaloi, shpresoj se tjetėr jetė mė pret.
- Tė lumtė, Adriana! Ne do ta kapėrcejmė kėtė ankth sė bashku. Gjithmonė do tė mė kesh pranė, tė premtoj pėr kėtė.
- Faleminderit, Denisa! - dhe e vėshtroi shoqen me dashamirėsi.
Biseda e tyre e ngrohtė do tė ndėrpritej nga boria e njė makine, qė pėr to nuk ishte e panjohur. Ndaloi disa metra larg tyre dhe shoferi hapi xhamin.
- Ai erdhi pėrsėri, Adrianė, - i tha me shqetėsim shoqja.
- Zakonisht lėviz me motorr, por sot ka ndryshuar mjet. Njė ditė ai do tė shfaqej.
- Ke frikė?
- Unė e kam vendosur, Denisa. Sot do t“i jap fund! - dhe me hapa tė sigurt shkoi drejt tij .
- Eja, vogėlushja ime! - dhe hapi derėn e makinės.
- Erdha tė tė them lamtumirė. Nuk dua tė mė shqetėsosh mė.
- Kush e pengon dashurinė tonė, e dashur? Prindėrit e tu bėjnė presion, apo tė bėn moral kuēka qė kam pėrballė?
- Kjo ēėshtje s“ka lidhje me asnjė njeri nė botė, pėrveē ne tė dyve.
- Shpjegohu mė qartė!
- Tė dy jemi tė ndėrgjegjshėm, se largėsia midis nesh ėshtė shumė e madhe. Nuk ka mė kuptim qė tė shtiremi se njė lumturi e jashtėzakonshme na pret. Mė mirė e mbyllim kėtė ēėshtje kėtu dhe secili tė shikojė jetėn e vet.
- Unė tė kam premtuar se dashurinė time do ta mbroj, - dhe doli nga makina me njė pamje shumė tė egėrsuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:23 pm

- Edhe unė po tė them se jetėn time do ta jetoj, -tha ajo dhe nuk lėvizi nga vendi.
- Je e sigurt nė fjalėt qė thua?!- briti ai.
- Mė e sigurt se kurrė!
- Urdhėro shpėrblimin! -dhe e goditi me grusht nė vetull. Pėr sot e lėmė me kaq, herės tjetėr, do tė flasim ndryshe! - dhe hipi nė makinė.
- Me mua nuk ka bisedė tjetėr! – tha Adriana dhe u kthye pas me duar mbi vetullėn e ēarė, e cila u pėrskuq nga gjaku, ndėrsa ai largohej me gjithė shpejtėsinė nė drejtim tė rrugės kryesore.
- I mallkuar! - thėrriti Denisa dhe i shkoi shoqes nė ndihmė, e cila, me njė qetėsi tė ēuditshme, i kėrkoi shoqes njė fasoletė pėr tė ndaluar gjakun qė kishte rrėmbyer faqen. Pėr fat, aty pranė ishte njė farmaci dhe njė mesoburrė, qė e kishte parė skenėn e dhunshme, erdhi shpejt dhe i shkoi krahun Adrianės.
- Eja me mua, vajzė! Ēfarė nuk ndodh sot! Vjen i biri botės pa pikė turpi dhe tė masakron nė mes tė rrugės. Mos ki merak, se e rregulloj shpejt kėtė punė.
Ai e mjekoi me kujdes dhe e pėrcolli gjer tek rruga, ndėrsa Denisa e falenderoi dhe pyeti shoqen, qė dukej shumė e tronditur:
- Tė dhemb plaga?
- Ndihem mė mirė tani. Kėtė veprim e prisja. Njė ditė kjo gjė do tė ndodhte.
- Ai nuk ka tė drejtė tė sillet nė atė mėnyrė.
- Kur tė shkojmė nė shkollė, mos trego asgjė.
- As mos e ēo nėpėr mend. Nėqoftėse e ke bezdi, kthehemi pas.
-Atyre, u thua se u rrėzova pa dashje. Nė rregull? - kėrkoi miratim Adriana.
- Shkojmė nė polici dhe e denoncojmė?
- Nuk ka pėr tė ndryshuar gjė, vetėm se do ta pėrkeqėsojė situatėn edhe mė shumė.
- Si tė duash. Por nuk e konceptoj dot qė ai njeri tė shėtisė i qetė nėpėr rrugė, ndėrsa ti vuan dhunėn e tij.
- E quajmė kapitull tė mbyllur, - dhe nuk foli mė ajo.
Fundi i mėsimit e ēliroi Adrianėn nga vėshtrimet gjithė dyshim tė shokėve tė klasės, tė cilėt e perifrazonin pas shpine dhe ngrinin variante nga mė tė ēuditshmit, nė lidhje me marrėdhėnien e saj. E ndiente tutelėn shtypėse tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:23 pm

mjedisit, kėtė injorim tė hapur qė i bėhej dhe, e bindur nė ridimesionimin e vetvetes, pranonte nėnėshtrimin nė heshtje. Ishte ditė e vėshtirė pėr tė. Pėrplasja me Tonin nė rrugė shkaktoi dhimbje fizike, por nuk kishte tė krahasuar me pėrplasjen nė shoqėri, e cila shkaktoi dhimbje tė thellė shpirtėrore.
Denisa e shoqėroi gjer nė shtėpi. Tregoi fill e pėr pe ngjarjen, qė ndodhi nė mėngjes dhe u largua, me urimet mė tė pėrzemėrta nga familja e Adrianės. Kur hyri nė shtėpi, pėrshendeti si zakonisht nėnėn, puthi vėllain e vogėl dhe shkoi nė dhomėn e saj. Bėri njė ekspoze tė shkurtėr tė rrjedhjes sė ngjarjeve dhe ēuditej me shpėrfytyrimin e karakterit tė njeriut. Me Adrianėn kishte kaluar gjithė fėmijėrinė dhe adoleshencėn. Tė fshehtat e saj ishin edhe tė shoqes. Ndanin emocione tė njėjta, por nė njė ēast, njė ndjenjė egoizmi, njė dashuri e rrėmbyer, njė xhelozi e papėrligjshme, pėrmbysi gjithēka dhe vuri nė pikėpyetje shoqėrinė e tyre. Reflektimi, si njė rreze drite nė hapėsirė, erdhi me pėrvuajtjen e madhe tė njė shpirti tė vogėl, zbehej nga nuancat e ashpra tė mjedisit grotesk dhe pėrmbyllej si njė rreth vicioz, ku etika nuk mund tė lejonte nėpėrkėmbjen e vuajtjes njerėzore. Ajo e pranoi. Edhe Monda duhej tė bėnte tė njėjtėn gjė. E djeshmja e hidhur e shoqes, kishte nevojė pėr njė tė nesėrme mė tė mirė. Duhej tė shpejtonin, tė ndikonin sa mė shumė, nė tė kundėrt, gjendja e Adrianės mund tė perceptonte edhe mė keq. Nuk e kuptonte as vetė, se pasazhet e fėmijėrisė, tė cilat nuk i njihnin kėto probleme, sillnin tė freskėta kujtime tepėr mbresėlėnėse. Ishte bėrė nostalgjike nė ato ēaste, ndoshta natyra e ndjeshme e largonte shoqen nga pajtoni i kohės sė vrazhdėt dhe e ēonte tutje, tek moria e dėshirave dhe ėndrrave pėr jetėn. Zėri i nėnės e zgjoi nga hamendiet e tepėruara dhe e shkėputi tėrėsisht nga ato mendime tė trishta, qė hera -herės i shkaktonin lot.
- Nuk do tė hash drekė sot? - i tha e ėma gjithė shqetėsim.
- Mbarova njė punė tė vogėl, -e gėnjeu Denisa, me tepėr pėr ta qetėsuar.
- Sikur nuk e kam parė Adrianėn kohėt e fundit. Mos je grindur me tė?
- Jo, mami. Nuk kemi asnjė arsye.
- Mė ka bėrė pėrshtypje mungesa e saj.
- Nė rastin mė tė parė do e ftoj nė shtėpi. Nė rregull?
- Ti e di! -i tha shkurt e ėma dhe e luti pėr tė ngrėnė ushqimin e pėrgatitur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:24 pm

Zilja e telefonit e ngriti nga tavolina. U pėrgjigj menjėherė.
-Alo!
-Monda jam.
-Pse more nė telefon?
-Ka ardhur Landi. Ka dhe dy bileta pėr tek kinema ”Milenium”. Do tė shfaqet njė film i ri. Ti e kupton qė ka ardhur pėr ty. Si thua?
- Nuk di ēfarė tė them.
- Mos e humb kohėn kot. Po tė presim.
- Mirė, -tha ajo dhe uli telefonin.
Sa mbaroi telefonatėn, e ėma e pyeti gjithė kurreshtje:
- Kush ishte?
- Monda.
- Ēfarė kėrkonte?
- Ka probleme me matematikėn. Kemi disa ushtrime tė vėshtira pėr nesėr dhe do tė shkoj pėr ta ndihmuar. Nuk do tė vonohem shumė! - e gėnjeu ajo.
Shkoi nė dhomėn e saj dhe hapi dritaren. I dukej sikur nuk merrte dot frymė. Hyrja e ajrit tė freskėt nuk mundi t“ia lehtėsonte nxehtėsinė e madhe, qė i kishte rrėmbyer fytyrėn. Vėshtroi tavolinėn e punės, pėrfytyroi njė ēast tė vetėm babain, i cili kalonte shumė kohė nė atė skrivani dhe ndjeu mungesėn e tij. Ajo ishte rritur, njė jetė tjetėr e thėrriste dhe atij i ishte mohuar e drejta pėr tė ndjerė lumturinė e vajzės sė tij. Ndihej tėrėsisht e shpėrqendruar. U vesh, krehu flokėt me kujdes, bėri njė makiazh tė lehtė dhe qėndroi pėr njė ēast para pasqyrės. Vėshtroi pjesėn mė tė ekspozuar tė trupit, i preku lehtė me gishtrinjtė e duarve, e sigurt nė pėrsosmėrinė dhe turbullimin qė do shkaktonte tek Landi kjo dekolde, doli jashtė.
* * *
Kur u afrua tek shtėpia e shoqes, ndjeu emocione tė forta. Pėshtjellimi i krijuar nga ai takim, qė ndryshonte tėrėsisht nga tė tjerėt, e futi nė njė botė melankolike. I ra ziles sė derės dhe priti gjithė ndrojtje hapjen e saj. Monda e pėrqafoi dhe e mbyti me komplimenta.
- Je bėrė shumė e bukur sot! Kur tė tė shikojė Landi, do t“i ikė truri fare! - dhe u shkri sė qeshuri.
- Kam shumė emocione.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:24 pm

- Tė la mendja dhe ty? Landi ėshtė natyrė e thjėshtė, s“ke pse e vendos veten nė siklet. Hyjmė brenda, se mbetėm nė korridor.
Denisa e ndoqi pas pėr tek dhoma e pritjes, ndėrsa Landi, kur e pa, u ēua menjėherė nė kėmbė dhe e pėrshėndeti. Si u rehatuan, shkėmbyen disa fjalė mirėsjelljeje, mė pas dolėn nga ndrojtja qė karaktėrizon nė tė tilla raste.
-Kinema “Milenium“ shfaq njė film shumė tė bukur. Arrita tė gjeja dy bileta dhe mendova se do tė pėlqente qė ta shikoje.
- Nuk kam shumė kohė tė lirė, Landi.
- Tė premtoj, se do kthehemi shumė shpejt. Filmi nuk zgjat mė shumė se njė orė e 30 minuta.
- Njė shėtitje e lehtė ėshtė, - ndėrhyri Monda dhe kėrkoi miratimin e shoqes.
- Mirė, – tha ajo.
- Koha fillon qė nė kėtė ēast, - bėri shaka ai dhe buzeqeshi lehtė.
Ata pėrshėndetėn Mondėn dhe dolėn jashtė. Era e lehtė luante me flokėt e gjatė tė Denisės, tė cilėt i binin mbi sy dhe, herė pas here detyrohej, qė, me njė lėvizje tė lehtė koke, t“i kalonte pas. Dukeshin tė lumtur. Ende nuk ishte thyer akulli pėrfundimtar, por, pėrsėri, ndiheshin mirė.
- Tė tėrheqin filmat? - i tha mė tepėr pėr tė hapur debat ai.
- Ndjek nė pėrgjithėsi telenovelat. Atje ka shumė intriga dhe drama.
- Andej e mori frymėzimin Adriana, -talli shoqen e saj ai.
- Nuk ėshtė mirė ta paragjykosh, aq mė tepėr, qė ajo ėshtė pėr t“i qarė hallin.
- Pse, ēfarė i ka ndodhur?!
- Kėrkon tė shkėputet, por ai kafsha ia ka bėrė jetėn ferr.
- I bėn presion? Kjo gjė s“ka asnjė kuptim. Kur nuk ka dashuri, si mund tė vazhdojnė mė tej?
- E qėlloi nė rrugė, i poshtri.
- Nuk mė ēudit kjo gjė. Janė tipa tė vėshtirė, nuk dinė ē‘ėshtė ndjenja. Mjafton tė marrin kėnaqėsinė e ēastit dhe, pėr ta, kjo ėshtė e gjithė bota. S“tė ka thėnė gjė se si mund ta zgjidhė kėtė lėmsh qė e ngatėrroi vetė?
- Me tė nuk do tė shoqėrohet mė. Ajo ia bėri tė qartė, prandaj u soll aq ashpėr.
- Mendon se do ta lėrė tė qetė?
- Nuk e di, por pėr njė gjė jam e sigurt.
- Ēfarė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:24 pm

- Adriana do tė luftojė pėr jetėn e saj dhe kėtė tė drejtė do ta mbrojė me ēdo ēmim. Unė e fala, sepse ajo ka nevojė pėr shoqėrinė time. Kėtė gjė duhet tė bėjė edhe Monda.
Landi nuk foli pėr njė ēast. Ata ishin bashkė, duhej tė qeshnin, tė ndjenin mė shumė njeri - tjetrin, sindroma e Adrianės duhej tė mbetej nė shoqėrinė e saj, nuk kishte pse tė bėhej pjese e jetės sė tyre.
- Kemi edhe pesė minuta kohė pėr tė hyrė nė kinema. Shpejtojmė pak, ndryshe mbyllet dera dhe djegim biletat.
- Erdha gjer kėtu dhe nuk mė the se ēfarė filmi shfaqet.
- Ėshtė njė surprizė e bukur. Nuk i ke dėgjuar reklamat qė i janė bėrė?
- Jo!
- “Dramė Dashurie“, - tha shkurt ai.
- Film dramatik!
- Me ato pak gjėra qė kam dėgjuar nga shokėt, mėsova se ėshtė mjaft interesant, prandaj, atė emocion qė shkakton, dua ta ndaj me ty. Bėrė mirė qė iu pėrgjigje ftesės sime.
Shkuan tek mjedisi i rrethuar i kinemasė, megjithėse i spostuar disi nga “Sheshi Skenderbej“, arrinte ta pėrmbyllte atė dhe t‘i jepte frymėmarrje rrugės pėr nė kryqėzimin tek “21-shi“. Treguan biletat te hyrja dhe hynė brenda. Salla e madhe, gati ishte mbushur me tė rinj, gjė qė tregonte interesimin e madh, qė kishte ngjallur te kjo moshė. Gjetėn vendet e tyre, u ulėn dhe pritėn fillimin e filmit. Fikja e dritave, paralajmėroi tek tė gjithė pėrjetimin e kėsaj drame. Poterja qė mbizotėronte, pushoi si me komandė dhe njė qetėsi e thellė, veshur me ankthin qė shoqėronte, pushtoi sallėn. Shfaqja e filmit pėrcillej ndjeshėm tek Denisa, e cila, si pa kuptuar, mbėrthyer nga ndonjė pasazh prekės, shtrėngonte dorėn e Landit. Ajo ishte dhėnė aq shumė pas tij, sa zemra e fėrgėlluar rrihte me shpejtėsi dhe fjalėt e personazheve nuk dėgjoheshin, por godisnin pa reshtur gjithė qenien e saj. Ai i hidhte ndonjė vėshtrim tė shpejtė dhe, thellė nė shpirt, ndjente ngrohtėsinė e dashurisė..
Kur mbaroi shfaqja e filmit, Landi e ftoi pėr tė bėrė njė shėtitje nė bulevardin kryesor. Ajo nuk kundėrshtoi, por i kėrkoi qė orari i caktuar duhej ta gjente patjetėr nė shtėpi.
- Tė pėlqeu? -i tha ai dhe priti pėrgjigjen e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:24 pm

- Ishte shumė impresionus. Nuk e kam mbledhur veten ende.
- Ėshtė vetėm njė film, Denisa.
- E di, por mė bėri tė ndihem keq, tė tronditem shumė.
- Ndoshta je e ndjeshme, mė shumė se sa duhet.
- Endėrrimtare, thuaj mė mirė.
- Po pėr ėndrrat e mia ke menduar ndonjėherė? - dhe e vėshtroi nė sy.
Denisa u skuq nė fytyrė dhe nuk i ktheu pėrgjigje.
- Ne kemi disa kohė qė njihemi. Mendoj se sė bashku mund tė ndėrtojmė njė jetė mė tė bukur. Tek ty shikoj dashurinė e vėrtetė, shpresėn dhe besimin tim pėr tė ardhmen.
- Ēfarė tė tėrheq tek unė? - e pyeti Denisa.
- Sinqeriteti yt.
- Vetėm kaq?
- Tė duket pak?
- Jo! por..
- Pėr mua ti je njė det i gjerė, ku dashuria ime do tė jetė pėrjetė nė lundrim tė sigurt.
- Mė mrekullon me komunikimin tėnd, Landi.
- Nuk ėshtė ēėshtje fjalėsh, por ėshtė zėri i shpirtit qė tė kėrkon, tė ndjek, tė ndjen dhe, mbi tė gjitha, tė dashuron.
- Ėshtė mbrėmje shumė e bukur, Landi.
- Si vetė dashuria jonė, - dhe i shtrėngoi mė fort dorėn.
Tė pėrfshirė nga krahėt e ėndrrės mė tė bardhė, pėrshkuan bulevardin kryesor dhe mė pas u drejtuan pėr nė shtėpinė e saj.
- Nuk e ndjeva rrugėn fare! -i tha ajo, kur arritėn para pallatit.
- Kur do tė shihemi prapė?
- Nė fundjavė jam e lirė. Do tė takohemi patjetėr.
- Atėherė, po largohem, - tha Landi dhe kėrkoi buzėt e saj, pėr t“i dhėnė puthjen e zjarrtė, shijen e sė cilės do ta ndjente gjatė.
Me hapa tė lehtė fluturoi nėpėr rrugicat e lagjes, pėrshėndeti yjet lart nė qiell, si dėshmitarė tė vetėm tė dashurisė sė tij dhe u drejtua i lumtur pėr nė shtėpi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:25 pm

V
Si guxove dhe hyre nė jetėn time?! Ti je e ēmendur! Meriton ndėshkimin mė tė rėndė dhe tė premtoj se do ta marrėsh atė menjėherė.

Ditėt qė pasuan u pėrfshinė nga rrjedha normale, shtėpi - shkollė dhe tek -tuk ndonjė vizitė tė shkurtėr te shoqet. Denisa jetonte me pėrjetimet e dashurisė sė saj. Ai i shfaqej nė ėndrrėn mė tė parė, i dukej sikur e shoqėronte nė ēdo hap, sa shkonte nė dhomė e mendonte poshtė nė sheshin e pallatit dhe hapte dritaren herė pas here. Fundjavėn e priti me padurim. Vetėm telefonata e shoqes e qetėsoi disi. E ėma nuk e shqetėsoi me pyetje atė ditė, pasi mungesa e vajzės ishte e pėrligjur. Ajo u vesh me shumė kujdes, bėri njė tualet tė hollė dhe, me hapa tė shpenguar, rendi drejt shoqes. Nuk e kuptonte kėtė ndjenjė fėrgėllimi nė shpirt. Ndihej tėrėsisht e lehtėsuar dhe priste me padurim takimin me tė. Kishte njė dėshirė tė ēmendur pėr ta parė, pėr ta ndjerė, mundėsisht ta pėrpinte tė tėrin. E kishte menduar dashurinė thjesht njė dėshirė, njė pasion, njė tė drejtė normale pėr tė depėrtuar nė misterin e magjisė qė fal kjo ndjenjė, por, kurrsesi nuk mund tė kuptonte fuqinė dhe zjarrin, qė shpėrthente si vullkan dhe tė zhyste nė njė botė tė tėrė emocionesh dhe marrėzish. Si gjithmonė, e shoqėruar nga Monda, ato shkuan tek vendi i caktuar. Kur hynė brenda, Landi u ngrit menjėherė dhe i drejtoi ato te tavolina e prenotuar. Bisedat e tyre, tė ēliruara nga drojtja dhe emocionet e rastit, shkaktonin humor dhe gjallėri rinore. Monda qėndroi nė tavolinė me Dorianin, ndėrsa ata dolėn jashtė dhe nisėn shėtitjen e tyre pėrgjatė bulevardit. Landi i kishte hedhur dorėn nė qafė dhe, ashtu, tė lumtur, nė botėn e tyre, thurnin ėndrrat e sė nesėrmes. Mbrėmja erdhi ngadalė, la pas perėndimin e lodhur tė diellit, ndėrsa ai ēuditej se si kalonte koha kaq shpejt. E shoqėroi Denisėn gjer tė pallati i saj. E afroi pranė vetes, e shtrėngoi fort dhe, ashtu, tė pėrqafuar, ndenjėn ashtu pėr pak kohė. Brenda krahėve tė tij, ndihej e mbrojtur, e sigurt, ndėrsa trupi i lėshuar ziente nga kėnaqėsia e puthjeve tė tij. Ai u largua me hapa tė shpejtė, e pėrshėndeti edhe njėherė te kthesa e pallatit nė forme ”L”-je dhe humbi nga sytė e saj, qė e ndiqnin dhe e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:25 pm

kėrkonin kudo.Ngjiti shkallėt e pallatit. Nuk kishte arritur ende nė kat tė dytė, kur, njė dorė e fuqishme e mbėrtheu dhe i zuri gojėn.
- Po bėrė zhurmė, tė preva kokėn! - e kėrcėnoi ai dhe i vendosi tehun e thikės nė qafė.
Denisa ishte shokuar krejt. Nė atė ēast tmerri, fytyra i ishte mbuluar me djersė tė ftohta dhe trupi i dridhej njėlloj si zog i plagosur.
-Poshtė kam makinėn, - foli ai. -Nuk dua asnjė zhurmė tė kotė, nė tė kundėrt, fytyra jote e bukur do tė shpėrfytyrohet krejt.
Kur dolen tek sheshi, kontrolloi me shpejtėsi mjedisin pėrreth, i ndihmuar edhe nga gjysmėerrėsira, e shtyu atė te cepi ku kishte parkuar makinėn. Hapi derėn ngadalė, e futi atė brenda, doli me shpejtėsi nga krahu tjetėr, ndezi makinėn dhe, vetėm kur doli nė rrugėn kryesore, mori frymė i lehtėsuar.
- Shumė mirė, vogėlushe. Ti mė kuptove drejt, nė tė kundėrt, do tė bėje pis gomat e makinės.
- Ēfarė do nga unė? -i tha ajo dhe lotėt i mbushnin faqet.
- Hesht! Kur tė arrijmė tek vendi i duhur, do tė ta shpjegoj edhe shkakun e vizitės sime. Nuk dua tė dėgjoj mė asnjė fjalė. Nė rregull?
Makina u fut rrugicave tė shumta tė lagjes sė tij, ndėrsa ajo qendronte e dramatizuar nė njė cep tė sediles sė pasme. Pėrjetonte ankthin e tmerrshėm tė rrėmbimit, kuptonte urrejtjen e pafre tė kėtij njeriu, si dhe dhunėn e tmerrshme qė mund tė pėsonte. Ai ndaloi makinėn para njė lokali tė fshehur, veshur me xhama xajs, qė nga prozhektorėt pėrballė, dukeshin mė tė zes se nata. Zbriti nga makina, zuri Denisėn pėr krahu, ngjiti shkallėt duke e tėrhequr fort pas vetes dhe hyri brenda. Vajza qė ishte nė banak, e pėrcolli me keqardhje kėtė skenė, vėshtroi fytyrėn meit tė Denisės, qė gati e tėrhiqte zvarrė dhe nuk bėri zė. Ai hapi derėn e vogėl, qė shikonte pėrballė banakut, e shtyti brenda dhe e kyēi.
-Mos mė shiko ashtu ti! - iu drejtua vajzės tjetėr. - Sillmė ndonjė pije tė fortė.
Ajo nuk foli fare, mbushi njė gotė uiski dhe ia ēoi menjėherė. E ktheu gotėn tė tėrė dhe e urdhėroi qė ta mbushte pėrsėri. Ktheu dhe gotėn tjetėr dhe u ēua nė kėmbė.
-Nuk dua tė mė shqetėsosh pėr asnjė gjė. Kur tė vijnė shokėt, u thuaj tė hyjnė nė dhomėn time menjėherė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:25 pm

Hyri brenda, ndezi dritėn dhe kėrkoi me sy Denisėn, e cila ishte strukur nė cepin e dhomės.
-Si ndihesh, vogėlushe? - u tall ai.
Me pėrjashtim tė dihatjes sė saj tė shpejtuar, nuk mori pėrgjigje tjetėr.
- Nuk e kishe menduar ndonjėherė kėtė surprizė kaq tė kėndshme, qė tė bėra sot?
Pėrsėri nuk mori pėrgjigje prej saj.
- Nuk tė fal dot. Ti ke tė drejtė tė dashurosh, ndėrsa unė jo. I dashuri yt ėshtė njeri i kohės, ndėrsa unė, sipas teje, kam pėr strehė rrugėn, jam njeri me vese, jetoj me vjedhje dhe krime. Personaliteti im nėpėrkėmb dinjitetin tėnd dhe prish ekuilibrin e shoqėrisė tėnde mjaft tė nderuar…
-Ti nuk ke tė drejtė tė sillesh kėshtu! -i tha Denisa me njė zė gati tė shuar.
- Mė thua ti si tė sillem, - ngriti tonin e fjalėve ai. -Je ti ajo, qė mė prishe qetėsinė, me shkatėrrove dashurinė dhe kėtė nuk e fal kurrė. Unė e dashuroja Adrianėn. Vetėm ajo mė kishte mbetur. Tė gjithė mė kanė braktisur. Si guxove dhe hyre nė jetėn time?! Ti je e ēmendur! Meriton ndėshkimin mė tė rėndė dhe tė premtoj se do ta marrėsh atė menjėherė.
- Nuk ėshtė faji im, se jeta jote ėshtė rrėmujė. -i tha Denisa.
- Ke nevojė pėr moral mė tė lartė. Afrohu mė pranė, vogėlushe. Do tė vendosim sė bashku paqen e prishur.
Ēdo hap i hedhur, e shtynte atė mė tutje, gjersa erdhi njė ēast, qė u mblodh e tėra tek kėndi i dhomės. Lot tė nxehtė iu derdhen faqeve, ndėrsa tmerri i paparishikuar shpėrfytyroi bukurinė magjepsėse tė saj.
-Tė lutėm! Mos bėj kėshtu, -ironizoi ai. - Nė atė shtrat atje, provoi dashurinė e parė shoqja jote. Atje do ta kuptosh dashurinė e vėrtetė edhe ti. Nuk ke pse tė kundėrshtosh. Ti je pėrgatitur pėr njė ditė tė tillė, kot nuk je veshur kaq bukur, - dhe e zuri fort tek bluza.
-Lėshomė, tė them! - iu hakėrrye ajo dhe u pėrpoq, mė kot, qė tė mbrohej me duar.
Ai ia tėrhoqi bluzėn dhe ia grisi. Mė pas u lėshua si njė bishė e tėrbuar mbi prenė e vet, ndėrsa ajo nė vaj tė plotė qante humbjen e krenarisė mė tė shėnjtė tė vajzėrisė. Rezistencės sė kotė, ai i pėrgjigjej me njė dhunė edhe mė tė tmerrshme, ku, pėrveē gjakut virgjėror, la pas shėnja tė tjera nė fytyrė dhe nė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:26 pm

trup. I kėnaqur nga ky akt prej pėrbindėshi, u vesh dhe qėndroi pėr njėfarė kohe ulur mbi shtratin e lėngatės mė tė thellė tė vajzės, e cila ishte tėrhequr pėrsėri nė kėnd tė dhomės dhe dėneste gati me zė. Ajo vėshtronte rrobat e grisura, ndjente diegien e pėrbrendshme dhe, me njė batanie tė gjetur nė dysheme, mundohej tė mbulonte kėmbėt qumėshtore, qė i dridheshin nga ankthi i kaluar. Trokitja e derės e gjallėroi sė tepėrmi Tonin, ndėrsa ajo ndihej e harruar dhe e dėrrmuar. Toni u ngrit nė kėmbė, hapi derėn dhe u bėri shenjė dy shokėve tė tij tė hynin brenda.
-Ja ku e keni macen! - tha pėr Denisėn. - Dėfrehuni me tė sa tė mundni dhe, kur tė mbaroni punė, ejani brenda nė lokal.
-Si urdhėron, shef! – thanė ata dhe u sulėn mbi atė trup tė masakruar, ndėrsa lotėt e shteruar, pėrzier me dhimbje e neveri, rrėnqethin tėrė qenien e Denisės, e cila, nė atė gjėndje tejet tė mjerushme, mezi arrinte tė reagonte.
Toni ishte ulur nė tavolinė dhe po pinte njė gotė tjetėr, kur ata hynė brenda tė alarmuar:
- Ēfarė kini, mor idiotė tė lindur?!
-Ajo mezi po merr frymė, duket si e vdekur! – thanė njėzėri dhe e vėshtruan drejt nė sy.
- Shkoni merreni shpejt! Unė po ndez makinėn. Mos mė shikoni ashtu, por nxitoni! -dhe doli me vrap jashtė.
E futėn brėnda nė makinė dhe u nisėn nėpėr mesnatėn e tmerrshme, me trupin gjysmė tė vdekur tė njė vajze, pėr tė fshehur krimin ēnjerėzor.


***

Zilja e gjatė e telefonit, e alarmoi sė tepėrmi familjen e Mondės. E ėma ngriti receptorin dhe u pėrgjigj menjėherė:
- Alo!
- Jam nėna e Denisės.
- Po! Tė dėgjoj mirė!
- Vajza ime nuk ėshtė kthyer nė shtėpi.
- Si ka mundėsi? -foli e alarmuar ajo, ndėrsa Monda u afrua me shpejtėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:26 pm

- Ēfarė ka ndodhur, mami? -shprehu shqetėsimin vajza.
- Di gjė se ku ėshtė Denisa?
“Tė kėtė bėrė ndonjė budallallėk Landi?!“ - mendoi me vete dhe, me pamje tė shqetėsuar, kapi telefonin.
-Jam Monda. Ne u ndamė si gjithmonė, tek sheshi para pallatit. Mos ėshtė tek Adriana? -tha ajo me zė tė tronditur. -Po e marr nė telefon menjėherė. Do tė tė kthej pėrgjigje shpejt. -dhe uli receptorin, pėr tė formuluar nė panik tė plotė numrin e Landit.
- Jam Monda.
- Tė dėgjoj shumė mirė. Pse mė more nė kėtė orė? Keni ndonjė problem?
- Denisa nuk ėshtė kthyer nė shtėpi.
- Unė e shoqėrova gjer tek hyrja e pallatit. Duhet tė kėtė ndodhur ndonjė gjė e keqe. Nuk ka mundėsi!
- Mori nėna e saj nė telefon. E kupton se nė ēfarė dileme mė ke vendosur?
- Tė betohem qė e shoqėrova gjer tek hyrja. Me telefono, pėr ēdo gjė qė do dėgjosh, -tha ai dhe uli receptorin ngadalė.
Monda i telefonoi edhe Adrianės. Fjalėt e pėrgjysmuara dhe, mė pas, heshtja pikėlluese, flisnin qartė pėr njė ngjarje shumė tė rėndė.
- As atje nuk ėshtė? - e pyeti gjithė shqetėsim e ėma.
- Duhet tė shkoj tek shtėpia e Denisės, -i tha e pėrlotur Monda. -Asaj mund t“i kėtė ndodhur ndonjė gjė e keqe.
-Do tė vij edhe unė me ty. Nėna e saj, duhet tė jetė shumė e shqetėsuar.
-Rri e qetė, mami! Mė mirė tė shkoj vetėm.
Ajo arriti tek shtėpia me gjysmė fryme. Takoi nėnėn e shoqes, Eglėn, e cila e kishte lėshuar veten krejt. Mė pas, takoi dhe tezen e saj, e cila qėndronte pranė motrės dhe pėrpiqej ta qetėsonte. Monda ende nuk kishte zėnė vend, kur tezja e pyeti:
-E more nė telefon shoqen tjetėr?
- Nuk ndodhej as atje! -i tha me gjysmė zėri ajo.
- Ju sot dolėt xhiro bashkė, -vazhdoi tezja interesimin e saj.
- Ne dolem bashkė si ēdo fundjave. Rreth orės 2000 u ndamė tek sheshi pėrballė pallatit, - gėnjeu Monda
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:27 pm

- Ju jeni shoqe. Besoj se tė fshehtat, ia tregoni njėra - tjetrės. Mos ka ndonjė tė dashur dhe ka shkuar me tė?
- Nuk ka mundėsi! -u hodh e ėma. - Denisa nuk mban sekrete me mua.
- Nuk flas pėr ēėshtje parimesh kėtu, Egla, por interesohem pėr shendetin e Denisės.
-Jo, - gėnjeu serish Monda. - Po policinė, e keni njoftuar? - pyeti mė pas ajo.
- E kemi njoftuar! - tha tezja, e cila kishte shumė tipare tė pėrbashkėta me Denisėn dhe fshiu lotėt me shami.
Monda pėrpiqej t“i qetėsonte, por gjendja nė atė familje ishte shumė dramatike, pėrjashto djalin e vogėl, i cili nuk arrinte tė kuptonte se ē’kishte ndodhur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:28 pm

***

Edhe Adriana, pas telefonatės, nuk mundi ta fshehė shqetėsimin e madh, pėr mė tepėr, ajo dyshoi menjėherė tek i dashuri i saj, Toni, i cili njihej pėr veprime tė tilla dhe kjo gjė e bėri tė ndihej bashkėfajtore. Hodhi xhaketėn xhins krahėve dhe u mat tė dilte.
- Ku shkon? –i tha e ėma me zė tė ulėt nė korridor.
-Duhet tė shkoj urgjent tek shtėpia e Denisės! Ajo nuk ėshtė kthyer sonte nė shtėpi.
-Kush tė tha?!
- Mė telefonoi Monda. Duhet t“i kėtė ndodhur ndonjė gjė! Po shkoj tė pyes njėherė atje. Kthehem shpejt, mami.
E ėma nuk foli asnjė fjalė. Psherėtiu fort dhe ndoqi me sy vajzėn, qė largohej nėpėr shkallėt e korridorit tė ngushtė. Sheshin para pallatit e pėrshkoi gati me vrap. Vetėm kur arriti para hyrjes sė shtėpisė sė shoqes, mori frymė thellė. Qendroi pėr njė ēast nė vend, mė pas ndėrroi mendje dhe ndryshoi drejtim. Atje do ta cilėsonin si shkaktaren kryesore tė fatkeqėsisė sė tyre. I vetmi nder qė mund t“u bėnte, ishte tė shpejtonte tek stofulla e atij pėrbindėshi dhe tė ndihmonte Denisėn, nėse do ta gjente atje. Doli nė rrugėn kryesore. Pėrveē pastruesve, tė cilat komunikonin me njė gjuhė tė pakuptueshme dhe tė ndonjė makine qė dukej sikur kalonte rastėsisht, nuk mund tė shikoje gjė tjetėr. Kur kaloi pranė njė grupi tė tillė, njėra prej tyre nuk mundi tė qendronte mospėrfillėse:
- Hė, moj gaxhie, ke ngelur keq sonte?
Nuk ktheu as kokėn nga zėri i ardhur, por u mbėshtoll mė fort me xhaketėn e hollė dhe vazhdoi rrugėn mė tej. Ndjeu frikė nė atė ēast. Rrugicat e lagjes, bashkė me errėsirėn, i shtuan edhe mė tepėr ankthin e pėrballjes sė detyruar. Ecte vetėm. Ēdo hap tė hedhur e bėnte me kujdes. Edhe zhurma mė e lehtė qė shkaktohej nė atė mjedis tė heshtur, i shtonte mornicat. Nuk kishte ecur kurrė nė kėtė orė, aq mė tepėr nė rrugica tė tilla, qė shkaktonin frikė edhe ditėn. Mendimi pėr detyrimin moral qė kishte, i dha kurajo pėr tė vazhduar mė tej. Shfaqja e lokalit me shkallėt nė formė spirale, i lehtėsoi frymėmarrjen pėr ēastin, por i shtrėngoi zemrėn, kur mendoi pėrplasjen me tė. Mjedisi pėrballė ishte zhytur nė njė qetėsi tė frikshme. Sheshi ishte boshatisur. Vetėm godina me hijen e saj tė gjatė, qė pėrftohej nga rėnia e dritės sė zbehtė, dukej se thyente kėtė akuartitet. Ngjiti shkallėt ngadalė, ndėrsa zemra shtonte rrahjet. Balli i larė mbushej nga djersė tė ftohta. I ra derės me tė dy duart. Nė pamje tė parė, dukej sikur ishte varur pas dorezės dhe mundohej ta hapte me forcė. Nga krahu i djathtė i godinės, faqja kryesore ishte prej xhami, pikėrisht atje ishte mbėrthyer edhe vėshrimi i saj. Kur u ndez drita, ajo vari duart poshtė dhe u ul nė gjunjė.
Dera u hap dhe para saj u shfaq vajza e banakut, me njė robdishan tė bardhė, me jakė plotėsisht tė hapur, aq sa gjinjtė e saj tė bardhė dukeshin sikur do tė kėrcenin jashtė.
- Po ti kėtu? -shprehu habinė e saj ajo. - Ēfarė do nė kėtė orė?
- Unė erdha pėr atė, -tha Adriana me zė gati tė shuar.
- Ai nuk ėshtė kėtu.
- Nuk tė pyeta pėr Tonin, -i tha ajo.
- Futu brenda. Je shpėrfytyruar e tėra! - dhe e kapi pėr krahu.
-Erdha pėr atė vajzėn. Ajo ėshtė shoqja ime.
- Po tė bėj njė ēaj tė ngrohtė. Mblidh njėherė veten, mė pas bisedojmė. Mė thirr Marta.
- Ti duhet ta dish. Ti e ke parė atė. Unė gabova rėndė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:28 pm

Ajo i solli ēajin Adrianės dhe u ul pranė saj. E vėshtroi me vėmendje, pa fytyrėn qė i nxinte nga dhimbja e pėrbrendshme dhe ndjeu keqardhje.
- Si erdhe deri kėtu?
- As vetė nuk e di, por duhet tė vija patjetėr.
- Kurajo tė fortė ke treguar.
- Duhet tė mė tregosh pėr shoqen time. E kupton? Ėshtė shumė e rėndėsishme. Familja e saj ėshtė dramatizuar komplet. Vetėm ti mund tė mė ndihmosh.
-Ajo vajza, pėr tė cilėn flet, ēfarė tiparesh kishte?
-Ishte bionde, me sy bojėqielli, trup mesatar dhe flokė tė gjatė.
- Toni e pėrdhunoi sė bashku me dy shokėt e tij.
- Mė thuaj qė nuk ėshtė e vėrtetė?! - dhe filloi tė qante me zė.
- Mos bėj kėshtu! Asgjė nuk mund tė ndryshojė tani.
- Ku ėshtė?
- E hipėn nė makinė dhe nuk e di ku e ēuan.
- Ti nuk do qė tė tregosh!
- Nuk kam asnjė arsye, qė ta mbaj tė fshehtė.
Pėr gjendjen e rėndė tė Denisės, nuk i tha asgjė. Me atė pamje tė mjerueshme qė kishte, mund tė pėsonte ndonjė depresion. Pėr pak kohė, u soll rreth tavolinave tė atij mjedisi tė vogėl.
- Dera e dhomės, hapur ėshtė? -e pyeti ajo.
- Mė mirė mos shko atje! - i tha Marta.
-Jo, jo! Dua tė shikoj krimin qė e ndėrtova vetė. Jam fajtore. I fola keq pėr shoqen time dhe ai… ai rrezik ta ketė vrarė.
Shtyu derėn pėrballė, ndezi dritėn dhe vėshtrimi i ngriu mbi shtratin e shkatėrruar. Kapi ēarēafin me dorė, pa njollat e gjakut, e tėrhoqi zvarrė nėpėr dysheme dhe e ēoi tek Marta.
- Shiko shėnjat e gishtrinjve tė saj! E kupton se sa shumė ka vuajtur? E shkreta shoqe! - dhe shtrėngoi atė copė beze me tė gjithė fuqinė, thua se mllefi i mbledhur do tė kalonte me atė inat tė papėrmbajtur.
- Mė fal, por nuk tė pyeta pėr emrin? -i tha Marta.
-Tani ndihem si njeri i huaj, njeri qė nuk ka asnjė vlerė. Kot mė pyet. Mė mirė mos ta dish kurrė. Do tė ndihesh e turpėruar! - tha ajo nė gjendje deliri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: