Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:10 pm


AGRON SHELE


PĖRTEJ PERDES GRI
ROMAN


Shtėpia Botuese“Marin Barleti“, 2006

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:11 pm

Agron Shele
“Pėrtej perdes gri“
roman


Redaktor letrar: Kristaq F. Shabani
Korrektor letrar: Dhimitėr Miti
Art grafik: Ligor Shyti


Copyright Agron Shele, 2006

Libri botohet nėn kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi“ Gjirokastėr, Albania
Shtypur nė shtypshkronjwn e shtėpinė botuese “Marin Barleti“, 2006Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:11 pm


PROLOG

Kishte ditė qė re tė dendura ngjyrė plumbi rrethonin malin e Dajtit. Vjeshtė. Shirat ishtin nė prag tė fillimit tė stinės sė tyre. Nuk e di pse qendroja nė atė lokal tė vogėl dhe tė veēuar pranė Lanės, ku, pėrveē mjedisit tė vakėt, nuk mund tė shihje gjė tjetėr. Pikat e para morėn frymė tė lehtėsuara, kur kėmbėt e tyre tė stėrzgjatura prekėn trotuarin, i cili shfaqej nė vagėllim tė plotė, nga sfondi i gjerė i xhamit tė zi, grisur nga vijėzimet e ērregullta tė morisė sė bulėzave tė ujit, qė shpėrndaheshin me shpejtėsi. Poshtė kėmbėve tė plepit, qė harlisej drejt qiellit, u krijua njė qilim karakteristik me ngjyrė tė murrėtyer, pėrftuar nga pėrzierja e gjetheve tė zverdhura dhe ujit tė pistė. Muzgu i ardhur mė herėt, shtoi fluksin e dritave shumėngjyrėshe tė makinave nė rrugėn kryesore tė “Unazės“ sė kryeqytetit. Vėshtroja pėrtej xhamit xajs, me kafen e zakonshme “ekspres“ pėrpara, pa asnjė pikėsynim, zhytur nė njė botė tė brendshme, si vetė mjedisi qė rrethonte dhe nuk e vura re njė vajzė, qė qendronte pėrballė tavolinės sime. Nuk po kuptoja asgjė nė atė ēast, pėr mė tepėr, u pėrfshiva nga njė ndjenjė hutimi e pazakontė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:11 pm

- Mund tė qendroj pak me ty? -tha ajo dhe vėshtroi me njė shikim tejet tė pėrvuajtur.
Nuk fola asnjė fjalė. Ende nuk po u besoja syve, kur kamerieri, njė djalė me sy tė vegjėl, por mjaft tė gjallė, e zuri pėr krahu dhe i foli:
- Tė lutem Adrianė! Mos i shqetėso klientėt. Mund tė ulesh te tavolina jote, nė krah tė banakut.
Ajo ndoqi ritmin e hapave tė tij, ndėrsa koka e kthyer pas dukej sikur kėrkonte ndihmė.
-Pse e trajton ashtu? - i thashė kamerierit.
- Adriana ėshtė e sėmurė. Kėshtu sillet me tė gjithė. Ulet nė tavolinėn e tyre dhe tregon gjithfarė marrėzish.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:11 pm

- Lėre tė qetė, - munda t“i thoja dhe, njė ndjenjė keqardhjeje mė pėrfshiu pėr atė bukuri tė rrallė qė mė shfaqej para syve.
-Si tė dėshironi, por, mos u ankoni mė pas! –tha ai dhe shkoi te banaku.
Ajo nuk e bėri tė gjatė. Hodhi dhe njė vėshtrim gjithė ankth, pastaj u ul nė karrigen pėrballė. Hijet e dyshimit ende nuk ishin zhdukur. Moria e pyetjeve se, pėrse qendroja akoma atje dhe, aq me keq, me njė njeri tė tillė, mė shpėrqendruan tė tėrin.
- Ju duhet tė jeni njeri i mirė. Tė tjerėt mė urrejnė dhe mė pėrzėnė gjithmonė.
- Nuk duhet tė mendosh keq pėr veten! - i thashė, mė tepėr pėr ta qetėsuar.
- Ti nuk mė njeh, por unė meritoj ndėshkimin mė tė madh tė kėsaj botė! - dhe njė pikė loti i rrėshqiti nė faqe.
- Pi diēka tė ngrohtė, se tė bėn mirė! -tregova pėrkujdesjen dhe bėra shenjė nga banaku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:12 pm

Kamerieri solli njė ēaj, ndėrsa ajo, me duart qė i dridheshin, shtrėngonte filxhanin. Njė krijese kaq e brishtė, kaq e ėmbėl, nuk e meritonte kėtė fat, qė e kish flakur pėrtej jetės dhe e tėrhiqte zvarrė nėpėr rrugėt pa fund. Linjat e rregullta tė trupit, fytyra e bardhė dhe e rrumbullakėt, flokėt kaēurrele qė derdheshin supeve, tregonin ende pamjen rrezelluese tė sė shkuarės.
Qendronte e heshtur, e nėnshtruar, njėlloj si ajo statuja nė ndėrtim e sipėr, qė pret se ē“formė do tė marrė. Hidhte ndonjė vėshtrim skeptik dhe kruspullosej pėrbrenda ankthit tė pafund. Buzėt e saj drithėronin, donin tė shprehnin diēka tė pa rrėfyer, ndoshta tė vrisnin mllefin e mbledhur prej s“di se sa kohėsh. Ēapitej nėpėr jetėn gėrmadhė, rrėnuar nga e shkuara fatale, vuante mėkatin e bėrė dhe pėrfliste kudo vetveten e humbur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:13 pm

bėrė dhe pėrfliste kudo vetveten e humbur.
- Ajo ishte shoqja ime mė e mirė. Zoti mė ndėshkoi pėr kėtė, -dhe kaloi duart mbi flokėt e lagur.
I zgjata shaminė pėr t“u fshirė dhe me njė ton tepėr miqėsor, u perpoqa ta qetėsoja disi, megjithėse, pas ēdo fraze tė folur, tė kėputur, herė - herė dhe tė pakuptimtė, tė shprehur nė mėnyrėn mė dramatike, kuptoja se si jeta braktiste, por kurrsesi tė mohonte.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:14 pm


I
Tė dėrgon urimet mė tė pėrzemėrta. Dhuratėn e ka zgjedhur ajo vetė…

I shtrėngoi dorėn dhe, me gjithė kundėrshtimet e saj, i premtoi se do tė kthehej pėrsėri.

Ora e fundit e mėsimit ėshtė e lodhshme, si pėr nxėnėsit dhe pėr mėsuesit, pėr mė tepėr matematika shtonte ankthin. Mėsuesja hyri nxitimthi nė klasė, pėrplasi derėn, la regjistrin dhe nisi tė bėnte ato ecejaket e kota, nėpėr korridoret e ngushta midis tavolinave. U mor vesh prej tė gjithė nxėnėsve se e kishin “ndritur“ nė provimin e orės kaluar. Ndryshe, nuk mund tė shpjegohej gjithė ai nervozizėm i tepėruar. Zhurma, qė mbizotėronte para pak ēastesh, u tret menjėherė dhe njė heshtje dėshpėruese pushtoi mjedisin. Pėr t“i dhėnė mė shumė rėndėsi vetes, hapte fletoren e punės, pėrqėndrohej pėr njė farė kohe, hidhte ndonjė vėshtrim skeptik dhe, me laps nė dorė, nėnvizonte ndonjė gjė. Emri i Mondės do ta thyente disi heshtjen rėnkuese, qė mbizotėronte dhe do ta rikthente pak frymėmarrjen e mbajtur pezull. Ajo doli para klasės, uli kokėn si e zėnė nė faj dhe nuk guxoi tė shikonte njeri nė sy. Qetėsia u thye nga vetė mėsuesja:
- Je pėrgatitur pėr sot?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:14 pm

Monda nuk foli asnjė fjalė. Vėshtroi e turpėruar nga shokėt dhe njė skuqje e lehtė i pushtoi fytyrėn.
- Nuk e kuptoj kėtė mungesė vullneti, pėr t“ju pėrgjigjur shkollės?
-Kisha njė problem! - Mundi tė thoshte me gjysmė zėri.
- Nuk mė kanė caktuar pėr tė zgjidhur problemet e njėrit apo tė tjetrit, por pėr tė dhėnė mėsim dhe pėr tė kontrolluar. Shumė keq. Pėr sot ke vlerėsim negativ. Duhet tė bėsh kujdes, pasi rrezikon hyrjen nė provimin e maturės.
Nė klasė ra pėrsėri qetėsia. Tė gjithė prisnin, se mbi kė do tė binte lapsi kėsaj radhe, qė nė gjuhėn e tyre nuk falte asnjėherė. Vetėm komunikimi i temės sė re, ktheu gjallėrinė e humbur. Rėnia e ziles sė shkollės paralajmėroi fundin e mėsimit, ndėrsa mėsuese “stresi“ u largua e nervozuar. Monda, me gjithė humorin e prishur, ishte e detyruar tė ftonte shokėt nė “disko“ me rastin e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:14 pm

ditėlindjes. Tė gjithė nė grup, e 4 - ta C, mes ovacioneve tė moshės, pėrshkuan korridorin e ngushtė tė shkollės dhe u shpėrndanė shkallėve tė shumta, pėr t“u rimbledhur sėrish nė mbrėmje. Si gjithmonė, rrugėn pėr nė shtėpi, e bėnte sė bashku me Denisėn dhe Adrianėn, jo vetėm se banonin pranė njėra -tjetrės, por vinin nga e njėjta shkollė qė nė fėmijėri. Si mė llafazane, Adriana, merrte pėrsipėr drejtimin e bisedės dhe, mes humorit, apo pėrqendrimit maksimal qė i kushtonte ndonjė ndodhie tė rastit, nuk lejonte asnjėherė mbizotėrimin e heshtjes mes tyre. Pasi u pėrshėndetėn, Monda ngjiti shkallėt e pallatit tėrė pėrtesė. Hapi derėn dhe u drejtua pėr nga dhoma e saj. Nga kuzhina u dėgjua zėri i nėnės:
- Erdhe shpirti i mamit!
Hodhi ēantėn mbi shtratin e saj dhe, me njė buzėqeshje tė shtirur, shkoi tek e ėma, qė t“i dhuronte pėqafimin e zakonshėm.
- Sikur nuk mė dukesh nė formė, apo tė shqetėson ndonjė gjė? Sot ėshtė dita jote, prandaj dua qė tė ndihesh e lumtur.
-Faleminderit mami! - u shpreh ajo, ndėrsa mendja kishte mbetur te matematika.
- I ftove tė gjithė shokėt? -shprehu interesimin e ėma.
- Po - pohoi shkurt me kokė.
- Babi e prenotoi nė mėngjes lokalin. Ha drekė shpejt, se pas pak do tė vijnė kushėrinjtė e tu. E merr me mend se ēfarė suprize tė kam bėrė?
-Tė lutem, mami, mos mė lėr kėshtu, se po vdes nga kurioziteti! Ēfarė mė ke blerė?
- Ha dreke! - kėmbėnguli e ėma.
- Nuk kam oreks, prandaj...
-Tė kujtohet ai butiku i ri, qė ėshtė hapur tek “21-shi“?
- Mė bleve fustanin, qė tė tregova! - dhe u hodh pėrpjetė nga gėzimi.
- Mami e mban gjithmonė fjalėn.
- Nuk po e besoj dot akoma. Ku ėshtė? Dua ta provoj menjėherė! - dhe filloi tė kėrcente si fėmijė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:14 pm

-E ke tek dhoma. Shko vishe!
Humbi pėr njė kohė tė gjatė para pasqyrės. Fustani ngjyrė blu shndriste; forma e trupit paraqitej hajthshėm, ndėrsa dekolteja e krijuar ishte tejet ngacmuese. Krehu flokėt me kujdes, bėri njė kontroll tė fundit, si u sigurua se ēdo gjė ishte nė rregull, doli nga dhoma, tepėr e sigurt. Nė dhomėn e pritjes, kishte mbėrritur kushėriri i saj, Landi. Ai u ēua nė kėmbė menjėherė dhe e takoi gjithė pėrzemėrsi.
- Gėzuar ditėlindjen, Monda!
- Faleminderit! … Po Eva, pse nuk erdhi? - pyeti pėr tė motrėn e tij.
-Ajo nuk mundi tė vinte. Nė kėtė kohė ėshtė shumė e zėnė. Po pėrgatitet pėr diplomėn. Tė dėrgon urimet mė tė pėrzemėrta. Dhuratėn e ka zgjedhur ajo vetė, -dhe hapi kutinė e paketuar me mjaft estetikė.
-Shumė faleminderit! Do tė ndihesha mė e lumtur, nėse do tė vinte vetė. Byzylyku ėshtė shumė i bukur! -dhe sytė i shkėlqyen nga gėzimi.
- E dija qė do tė tė pėlqente...
- Mė ndihmo pak, se nuk po e vendos dot nė dorė. Sot dua qė tė ndihem mbretėreshė.
Mė pas biseda hyri nė rrjedhėn e zakonshme. S“vonoi shumė dhe zilja e derės tingėlloi fort.
- Janė shoqet e mia, - i tha Landit dhe shkoi tė hapte derėn.
Ato hynė brenda, pėrshėndetėn Landin, uruan shoqen pėr ditėlindje dhe filluan t“i bėnin komplimenta pėr fustanin e ri. Teto Lili, me pamjen e saj ngazėlluese, i falenderonte dhe u lutej tė provonin ėmbėlsirėn. Hera - herės i ngacmonte edhe me pasazhe nga fėmijėria, gjė qė atyre u shkaktonte shumė emocione. Adriana nuk mund ta shprehte natyrėn e saj, qėndrimi pėrballė njė tė huaji, nė rastin konkret Landit, e frenonte sė tepėrmi. Me Denisėn ndodhi krejt e kundėrta. E kryqėzuar nga vėshtrimet zhbiruese gjatė gjithė kohės, u ndie tėrėsisht e shpenguar.
- Duhet tė shkoni. Nuk ėshtė mirė qė t“ju presin, - tha teto Leni dhe i nxiti pėr t“u nisur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:15 pm

Dielli ishte duke perėnduar, ndėrsa horizonti tutje, pėrflakej nga petku i kuqėrremtė. Trotuari nė rrugėn kryesore, pėrmbytej nga lumi i njerėzve. U pėrfshinė nė kėtė valė dhe ata, mė pas, u hodhėn nė krah tjetėr, pėr t“u drejtuar tek lokali i prenotuar. Sa kapėrcyen rrugėn kryesore, njė makinė tip “Fiat“ erdhi me shpejtėsi dhe frenoi fort. Shoferi i saj, njė djalosh me syze tė errėta, hapi xhamin, hodhi njė tufė lulesh pranė kėmbve tė Adrianės dhe u zhduk menjėherė. Vazhduan rrugėn mė tej, ndėrsa lulet e hedhura pa kujdes, mbetėn atje, shpėrfytyruar dhe ndotur nga kėmbėt e kalimtarėve tė shumtė. Landi e konsideroi thjesht njė veprim prej anormali dhe u pėrpoq ta qetėsonte disi Adrianėn, e cila skuqej akoma nė fytyrė. Monda, kėtė xhest, e pėrcolli me naivitet tė plotė, ndėrsa shoqja tjetėr Denisa, qė e njihte mirė karakterin e saj, i hodhi njė vėshtrim qortues. Pjesėn tjetėr tė rrugės e pėrshkuan gati nė heshtje. Askush nuk mund ta rikthente mė gjallėrinė e humbur. U afruan te lokali, pėrshėndetėn shokėt e tjerė dhe hynė brenda. Muzika e zgjedhur nga kėngėtarėt mė tė mirė, si dhe fluksi i dritave shumėngjyrėshe, krijonin njė mjedis vertėt marramendės. Befas u fikėn prozhektorėt dhe nė atė hapėsirė gjysmė tė errėt, filloi urimi nė kor, pėr tė vazhduar mė pas me surprizėn e bėrė nga i gjithė grupi, dhurimin e varėses me inicialet e emrit tė saj. Mes emocioneve tė forta dhe mjedisit tepėr tė zjarrtė, nisi festa e vėrtetė. Rrymat e alternuara tė muzikės, ndėrthurur me reflekset e dritave, pėrzier me tymin e cigareve dhe avujve tė alkolit, impononte njė ndjenjė ekstaze, pėr botėn e tyre ireale. Landi qėndronte nė njė kėnd pranė banakut, me shishen e birrės pėrpara, nė pritje tė njė muzike mė tė qetė. Denisa e kuptonte fare mirė, se mundėsia e parė qė do tė krijohej, ai, patjetėr, do ta ftonte pėr vallėzim. Parandjenja nuk e zhgėnjeu. Tingujt e njė valsi, nuk e kishin mbushur ende sheshin me ēifte, kur Landi me njė mirėsjellje tė tepėruar, u shfaq pėrballė saj. Nuk u ēudit, gjithashtu as nuk i shkoi nėpėr mend tė kundėrshtonte ose tė justifikohej. Nė fund tė fundit, s“kishte pse tė bėhej objekt bisede, ose tė zemėronte shoqen e saj. U ēua gjithė ndrojtje, i zgjati dorėn, qė i dridhej nga emocionet dhe njė skuqje e lehtė pėrfshiu fytyrėn e saj tė bardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:15 pm

- Tė pėlqen valsi, apo do dėshiroje diēka mė moderne? - theu akullin Landi.
- Ėshtė vallėzimi im i preferuar.
- Njė natyrė e ndjeshme nuk mund tė shprehej ndryshe.
- Si ta kuptoj kėtė? -dhe e vėshtroi nė sy.
- Nuk e di, por te mua le pėrshtypje tė fortė, qė kur tė pashė nė fillim.
- Unė jam kėtu pėr tė festuar me shokėt.
- Shoh diēka tė veēantė brenda teje, -vazhdoi ai.
Ajo nuk foli. Pėr njė ēast humbi nė botėn e saj dhe nisi tė mendonte gjėra qė nuk i kishte konceptuar ndonjėherė. Ēaste trazimi pėrfshinė detin e shpirtit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:16 pm

Njė ndjenjė e re dhe e papėrballushme po trondiste tėrė qenien, drithėronte zemrėn dhe shkaktonte mijėra refleksione. Diēka qė nuk shkonte. Diku kėputej njė fill… ndrojtja, pasiguria, ndoshta metamorfoza e tė pėrjetuarit sipas mentalitetit, ngrinte krye dhe ndjenjėn e porsalindur e paragjykonte gjer nė skajshmėri. Mes kėtij dualizmi, ku konflikti i ndjenjės sė vertetė dhe normalitetit “moral“, sipas sensit tė mjedisit, e detyroi tė tregohej e ftohtė. Landi e kuptonte gjendjen e brendshme nė tė cilėn ndodhej dhe, nuk mund tė lejonte kurrsesi njė atmosferė rėnduese.
- Organizoni shpesh festa tė tilla? - tha ai, thjesht pėr tė rifilluar bisedėn.
- Me raste.
- Besoj se matura tė bėn tė ndihesh ndryshe, - ndėrroi temė ai.
- Ka emocionet e saj.
- Po pėr studimet e mėtejshme, ke ndonjė ide?
- Mė pėlqejnė shumė shkencat sociale, megjithėse mami dėshiron qė tė ndjek mjekėsinė.
- Preferenca tė kundėrta, - nėnqeshi ai.
- Po ti, ku studion?
- Jam nė vit tė dytė, tek Ekonomiku.
- Durim tė fortė ke, qė u je pėrkushtuar shifrave.
- Ishte dėshira e motrės.
- Po mė befason me kėtė harmoni qė keni. Unė kam dy vėllezėr. Mė i madhi ėshtė emigrant nė Itali, ndėrsa vėllai tjetėr ėshtė i vogėl.
- Shumė mirė! Motra ime quhet Eva dhe diplomohet nė arkitekturė, por, mos ėshtė mė mirė tė flasim pėr veten? - ndėrhyri jo pa qėllim dhe e afroi mė pranė vetes.
Ajo heshti. Njė forcė e pakontrolluar e shtynte pėrpara, vetėm vėshtrimet kureshtare tė shoqeve dhe drojtja, qė e karakterizonte, e stepi pėrsėri.
- Ne jemi pjesė e kėtij mjedisi. Duhet tė argėtohemi, tė flasim, tė qeshim, s“ke pse tė ndihesh e ndrydhur. Nuk tė shikoj dot kėshtu. Njė bukurie tė tillė, nuk i shkon trishtimi.
- Ta marr pėr kompliment kėtė tė fundit.
- Rėndėsi ka, qė qėndrimi im pėr ty, nuk do tė ndryshojė kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:16 pm

Mė pas, Denisa u shkri njė me grupin e shokėve, ndėrsa ai shkoi afėr banakut dhe gjithė admirim ndiqte lėvizjet e saj. Lehtėsimi i madh qė ndiente pėrjetohej qartė. Mendimet konfuze dhe ankthi i ēastit, treteshin nė horizontin blu tė shpirtit. Nė fund tė festės, tė gjithė u pėrshendetėn me njeri - tjetrin, ndėrsa Landi, qėndroi mė pas me kushėrirėn dhe dy shoqet e saj. Kur dolėn jashtė, ndjenė menjėherė freskinė e mbrėmjes dhe dritėn e zbehtė tė Hėnės, qė shpėlahej mbi trupat e tyre. Ndoqėn tė njėjtin ritual. Monda kėrkonte mendime pėr organizimin e festės, ndėrsa Adriana hidhte ndonjė vėshtrim vjedhurazi nga Denisa dhe kthente pėrgjigje sa pėr tė kaluar radhėn. Ndaluan te sheshi para pallatit. Adriana nuk priti ta pėrcillnin, por u largua, duke marrė me vete gjysmėpėrshėndetjen e bėrė. Monda ndenji te hyrja e saj dhe detyroi Landin tė shoqėronte shoqen deri tek pallati dhe, nė atė pozicion, vėshtronte gjithė kėrshėri veprimet e tyre. Ai i foli pėr mbrėmjen e mrekullueshme, pėr emocionet, qė i kishte dhuruar, i shtrėngoi dorėn dhe, me gjithė kundėrshtimet e saj, i premtoi se do tė kthehej pėrsėri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:17 pm

***

Dielli trokiti nė dritaren e Denisės me njė tufė rrezesh depėrtuese. Sytė vetėtimthi shkuan tek ora e murit, e cila, krejt mospėrfillėse, vazhdonte tik -takun e saj. U vesh me shpejtėsi, bėri tualetin e zakonshėm, rrėmbeu ēantėn, puthi nėnėn dhe u derdh shkallėve me nxitim.
Adriana po e priste si gjithnjė, nė tė njėjtin vend.
- Monda ka ikur, -i tha shoqes ajo.
-Ti u vonove shumė dhe ... Tė shpejtojmė, se jemi vonė.
- Nuk kam fjetur fare mbrėmė. Mė duket sikur e njoh prej kohėsh. Dua ta largoj nga mendja, por nuk mundem. Sa mė shumė pėrpjekje tė bėj, aq mė i afėrt bėhet. Nuk po kuptoj asgjė. S“jam ndier kurrė kėshtu.
“Bukuroshi“, tha me vete dhe njė inat i fshehur, pėr mospėrfilljen e treguar ndaj saj, e pėrfshiu tė tėrėn.
Biseda e nisur kėrkonte njė pėrgjigje. Nė tė kundėrt, shoqja do tė nėnkuptonte marazin e saj. U shtir sikur ishte e interesuar, pastaj donte tė mėsonte dhe ndonjė gjė rreth tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:17 pm

- Tė ka zėnė qymyri, mė duket.
- Ty tė kam shoqe. Me duket sikur ēlirohem, kur flas hapur, - dhe vazhdoi mė tej. -Tek ai pashė diēka tė veēantė. Dinte tė fliste bukur, tregonte mirėsjellje. Nuk e di...
- Tė gjithė djemtė njėsoj janė. Nė fillim tė joshin, mė pas tė kthejnė nė skllave.
- Nga e ke arritur kėtė pėrfundim ti? – pyeti ajo dhe e vėshtroi nė sy Adrianėn.
- Ashtu kot them, - dhe i vetmi mendim qė e shqetėsoi nė atė ēast, ishte dyshimi i shoqes pėr ngjarjen e djeshme. Ajo nuk duhej ta mėsonte kurrė lidhjen e saj me atė tipin, pėr mė tepėr, qė ai, idioti, e shkeli fare me atė veprim. Pjesėn tjetėr tė rrugės e bėnė gati nė heshtje. Lufta e tė kundėrtave kish filluar. Denisa ndiente zilinė dhe cmirėn e shoqes, ndėrsa Adriana vuante frikėn dhe ankthin e dashurisė sė hidhur. U afruan te shkolla. Godina e madhe trekatėshe, me fasadė tė lartė pėrpara, lyer me ngjyrė kafe dhe rrethuar me kangjella tė zeza, hapte portėn ēdo mėngjes, mbushte oborrin me nxėnės dhe i ftonte tė gjithė brenda.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:17 pm

II
Me rrėmujėn, qė krijohet pas pėrfundimit tė mėsimit, mund tė gjente mundėsinė pėr t“u takuar me Denisėn, pa rėnė shumė nė sy.

Pranvera erdhi me lule shumė. Mimozat lajmėruan tė parat ardhjen e kėsaj stine tė bukur, por dhe dallėndyshet s“mbetėn pas. Ballkonet e pallateve tėrhiqnin morinė e tyre, pėr tė ndėrtuar ēerdhet e reja. Qyteti ndėrroi pamje. Flaku tutje zymtėsinė rėnduese dhe riktheu gjallėrinė e humbur. Njerėzit derdheshin rrugėve si njė lumė i fuqishėm e plot zhurmė dhe mbushnin trotuaret e boshatisur. Era e lehtė e mbrėmjes ledhatonte kėdo, qė ndeshte rrugės, u kujtonte miqėsinė e vjetėr, tė harruar, dhe pa pėrtim i ndiqte pas, pėr t“u treguar se kishte ndėrruar zakon. Mbrėmja e ardhur, pėrzier me dritat shumėngjyrėshe tė fluksit tė makinave dhe prozhektorėve tė fuqishėm tė “Bar Amerikės“, pėrballė piramidės, ishte magjepsėse.
Landi e shijonte kėtė mrekulli me njė gotė uiski, ndėrsa shoku i tij, Doriani, porositi fėrnet “Branka“.
- Nuk tė kam parė asnjėherė kėshtu. Po mė ēudit!
- Kot nuk tė thirra. Ndihem si nė qiellin e shtatė.
- Mė nė fund, e binde Erisėn. Tė kisha thėnė, femrat janė krijesa, qė mbyten nė egoizmin e tyre.
- Ajo nuk di ē“kėrkon. E ktheu jetėn time nė njė ferr tė vėrtetė me xhelozitė e saj tė pafundme. U shkėputėm pėrfundimisht, Dorian.
-Mos u tall me mua. Gjer dje flisje vetėm pėr tė, sot mė thua tė kundėrtėn.
-E kam seriozisht.
Shoku i hodhi njė vėshtrim mosbesues. Tė ndodhnin gjėrat kaq shpejt, dashuria e vėrtetė, pasioni i zjarrtė, ndjenjat e forta, tė treteshin si mjegulla pa zėnė ende fill, ėshtė sa ireale, aq dhe e pakonceptueshme. Mendoi ta dėgjonte thjesht pėr inerci.
- Isha i ftuar nė ditėlindjen e Mondės. Ti e njeh, se tė kam prezantuar me tė. Nė atė festė kishte ftuar gjithė klasėn. Atje u njoha me njė vajzė shumė interesante. Bukuria e saj mė la pėrshtypje qė nė vėshtrimin e parė. Elegante, me trup tė drejtė, fytyrė e rregullt, sy bojėqielli dhe, mbi tė gjitha, flokėt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:17 pm

bjonde, mė ēmendėn fare. Vallėzuam njė vals tė lehtė dhe aty bisedova pak me tė. Ne fillim u ndje….. shumė keq. Drojtja, emocionet, pasiguria, pėrballja pėr herė tė parė me njė djalė, qė i flet pėr ndjenjat e tij, e mbėrthyen dhe e vendosėn nė njė pozicion tė vėshtirė. Mė pas, e lėshoi disi veten. U lehtėsua nga kėto ngarkesa tė tepėruara dhe nisi tė reagonte mirė. Pėr fat, ajo banonte pranė Mondės, kėshtu qė, kur i shoqėrova pėr nė shtėpi, pata mundėsinė tė flisja pėrsėri. Mendoj se diēka duhet tė ndiejė dhe ajo, ndryshe, nuk mund tė shpjegohet gjithė ai shkėlqim, qė reflektohej nė sytė e saj tė ēiltėr. Kjo ishte e gjitha. Pikėrisht pėr kėtė tė telefonova sot.
- Njė gjė nuk kuptova nė tėrė kėtė histori. E pranoj faktin qė je njohur me njė vajzė tė sinqertė dhe nga pėrshkrimi i bėrė, mendoj se ėshtė vėrtet njė mrekulli, por, mė habit qendrimi yt, se si munde tė hedhėsh poshtė gjithė ankthin dhe stresin e pėrjetuar pėr muaj tė tėrė. Nuk tė njoh pėr tip tė tillė.
- Ke shumė tė drejtė, por, midis meje dhe Erisės nuk kishte mbetur asgjė.
- Megjithėse ti pėrgjėroheshe pėr tė.
- Nuk na eci mė tej dhe kaq. Pėr kėtė s“kam mė dyshime. Edhe ajo e pranoi realitetin.
- Shumė mirė. S“ke pse mendohesh dy here… Je i lirė tė jetosh jetėn tėnde. Shpresoj tė rigjesh vetveten. Ē“tė them mė tepėr? Gėzuar!
- Do cigare? -i tha Landi dhe i zgjati paketėn.
- Ti e di qė unė nuk pi duhan, megjithatė, mė jep ta ndez njė cigare kot, meqė dhe mjedisi…
- Nuk tė shikoj mirė, mos u shpėrqėndro kėshtu.
- E shikon atė vajzėn atje? -dhe ia bėri me shenjė shokut.
- Po. Dhe pastaj?… Apo hyre nė fushėn tėnde, tė studimit tė krijesave tė jashtėzakonshme?
- Ėshtė nė shkollėn tonė, kursi i tretė. Kam bėrė njė tė fortė, por ti je shpėrqendruar shumė kohet e fundit dhe nuk merr vesh se ēfarė bėhet andej.
-E ē“ėshtė gjithė kjo farsė, qė tė merr kohėn dhe tė detyron t“i pėrkushtohesh kaq shumė?
- Dėgjoje, se ėshtė argėtuese. Ėshtė shumė mendjemadhe. Kisha njė dėshirė tė marrė pėr ta poshtėruar. I thashė njė shoku qė tė merrej pak me tė. Ai s’e bėri tė gjatė, pa u menduar, shkoi drejt saj dhe i bėri njė propozim origjinal. E nisi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:18 pm

me diellin dhe pėrfundoi tek yjet. Ajo u tėrbua fare nga ironia e pėrdorur. E imagjinon dot, se si u ndje nė fund, kur i tha: “Kaq poshtė kam rėnė, sa vazhdoj tė merrem me ty? Mė mirė tė largohem, se nuk ėshtė mirė tė na shikojnė bashkė“.
- Nuk ėshtė e ndershme, Dorian!
- E di, por nuk e duroja dot, me atė sjelljen e saj ekstravagante, a thua se “Helena e Trojes“ pėrfundoi nė kursin e tretė! Vėshtroje me kujdes dhe ke pėr tė parė se me sa urrejtje mė shikon.
Mė pas, gotat shoqėruan njėra - tjetrėn, aq sa, kur u ēuan nė kėmbė, kuptuan se e kishin shkelur. Dolėn nė bulevardin kryesor, hodhėn xhaketat xhins krahėve, pėr tė mos u ftohur dhe u drejtuan pėr nė shtėpinė e Landit, pasi ai ndihej mė keq.
- A mė ke shok? -i tha ai dhe ndaloi njė ēast.
- Tė kam, prandaj jam kėtu me ty.
- Mė ndihmo tė shkojmė nė njė vend tė veēantė.
- Harroje. Ke pirė shumė. Duhet tė shkosh dhe tė qetėsohesh, Landi.
- Ndoshta mė pret sot.
- Nesėr ėshtė ditė e re. Kalo andej dhe bėji njė surprizė tė kėndshme.
-Ti ke gjithmonė tė drejtė, - tha nėpėr buze Landi, ndėrsa pas ēdo hapi tė hedhur, trupin e ndiente edhe mė tė rėndė.
- Pėr pak arrijmė nė shtėpi, - e qetėsoi shoku.
Nė sheshin e madh, para pallatit, tejēohej qartė drita e hėnės sė plotė. E kapėrcyen atė, ngjitėn shkallėt me vėshtirėsi tė madhe dhe ndaluan para derės. Doriani hezitoi pėr njė ēast, mori frymė thellė, pastaj i ra ziles. Nė derė u shfaq Eva, e cila, kur pa vėllain nė atė gjendje, lėshoi njė pasthirrmė habie. E ėma doli tek dera, e shqetėsuar. U hodhi njė vėshtrim tė dyve dhe i qortoi menjėherė:
-Ku keni pirė kėshtu?! T“ju vijė turp nga vetja!
- Nuk e kuptuam, se po e shkelnim dhe..., -mėrmėriti Doriani.
- Hyni brenda shpejt! - dha urdhėr ajo.
- Duhet tė largohem. Prindėrit e mi mund tė shqetėsohen.
- I marrim nė telefon. Ti nuk je mė mirė se Landi, prandaj, tė lutem, hyr brenda!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:18 pm

- Faleminderit! Ju e kuptoni qė unė nuk mund tė qėndroj. Natėn e mirė! - tha ai dhe zbriti shkallėt me njė vetėsiguri tė tepėruar.
E ėma, me pamje tė nervozuar, mbylli derėn e jashtme dhe iu shkreh Landit.
- Shumė keq. S“ėshtė as babi kėtu, qė tė ēonte shokun tėnd nė shtėpi. Kush mban pėrgjegjėsi pėr tė? Po tė ngelet rrugėve, ēfarė tė themi? Do tė mendojnė, se e pėrzumė.
- Mė mirė qė s“ėshtė. Ai mund tė nxehej mė keq, - tha Eva - dhe i pėrgatiti tė vėllait shtratin.
-Ai s“ka pirė ndonjėherė, ē“i ka shkrepur nė kokė sot? Nuk arrij dot ta kuptoj, -u ankua e ėma.
- Mos ka ndonjė problem? Nuk ka ardhur kurrė kėshtu!
- Merr peshqirin dhe lage. Ai digjet i tėri. Mos ėshtė ftohur gjatė rrugės?
Landi dihaste rėndė, kthehej sa majtas - djathtas. Eva i ndėrronte kompresat, kurse e ėma i lutej qė tė pinte limonadėn, pėr ta esėlluar disi. Vetėm kur u qetėsua, ajo mori frymė e lehtėsuar.
- Mos ka pirė verė, se ajo tė bėn keq, kur e tejkalon masėn. Kam dėgjuar shokėt e klasės, kur diskutojnė pėr ēeshtje pijesh.
- Eja tė shkojmė nga dhoma tjetėr. Ka nevojė pėr gjumė tani! - dhe i bėri shenjė Evės pėr t“u ngritur.
- Tė rri pak me tė ?
- Mirė, por mos e shqetėso, se ėshtė shumė i lodhur.
Mori karrigen, e afroi pranė shtratit, si u sigurua se ajo nuk dėgjonte gjė, nxitur mė shumė nga kurioziteti, nisi tė ngacmonte tė vėllanė:
- Landi, e gjen dot se kush jam?
- Mos tė dukem gjė i ēmendur, Eva?
- Pse ke pirė kaq shumė sot? As motrės tėnde nuk i tregon? - i tha me ton lutės, mė tepėr pėr tė mėsuar ndonjė gjė tė re.
- U mblodhėm disa shokė dhe…
- Ti je ulur dhe herė tė tjera me ta, por s“ke ardhur asnjėherė kėshtu si sot. Nuk tė besoj dot.
- Tė betohem, qė kjo ishte e gjitha.
- Prapė ke bėrė fjalė me Erisėn? Nuk e kupton, qė po humbet kohėn kot? Ngele i fiksuar pas saj! -dhe ndryshoi tonin nė fjalėt e fundit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:18 pm

- U shkėputa pėrfundimisht nga ajo.
- Pėr kėtė je shqetėsuar kaq shumė?!
- Ke mundėsi tė mė lėsh tė qetė? Nuk e kupton, se sa shumė mė bezdis kjo gjė?
- Po me Denisėn, si i ke punėt?
- Nuk njoh asnjė vajzė me kėtė emėr! - dhe lėvizi nga shtrati.
- E gjen dot, se kush erdhi sot?
- Sigurisht qė Monda tė ka folur. Tani e kuptova pse qendrove me mua..
- Nuk mė shpėton asgjė, kot pėrpiqesh tė mė fshihesh.
- Mė mirė e lėmė kėtė bisedė! - dhe u kthye nė krahun tjetėr ai.
- Kjo tregon, se ti nuk ke besim tek mua.
- Natėn e mirė, Eva! -dhe gjumi i rėnduar e pėrfshiu menjėherė.
* * *
Dita e nesėrme trokiti e mjegullt. Dhimbja e kokės dhe vėshtrimi i mpakur, nuk e orientonte dot mė sensin e kohės. Hoqi ēarēafin, shmpiu disa herė krahėt dhe u bė gati tė ēohej. Kėrcitja e bravės, e ktheu pėrsėri nė shtrat. I vinte turp nga vetja, pėr atė shqetėsim qė u kishte shkaktuar tė tjerėve. Ashtu, i fshehur, priti tė gjente ēastin e duhur, pėr t“u ngritur. Vėshtrimi i turbullt, nga pasojat e alkolit, por dhe tė ankthit qė e mundonte, kapi pranė derės Evėn.
-Ti je? –i tha me gjysmė zėri.
-Si je sot?
-E kam pak kokėn tė rėnduar, por kjo s“prish punė. U shqetėsova shumė mbrėmė? Ēfarė tha mami pėr mua? Nuk e merr me mend, se sa keq qė ndihem! Shkoi nė punė sot?
- S“kishte pse tė qendronte nė shtėpi. Pėr ty kujdesem unė. Po shkoj tė marr gotėn e qumėshtit.
- Lėre se nuk dua. Duhet tė shkoj menjėherė nė fakultet, sepse kam njė kolekium pėr tė dhėnė. Nuk dua tė kem probleme me shkollėn.
- Kėshtu do tė shkosh? Tė pėrgatis ndonjė gjė tė ēastit?
- Bėra ndonjė gafė mbrėmė?
- Dukeshe si qaraman. Ankohėshe si fėmijė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:19 pm

- Neve na takon rrallė tė pėrjetojmė gjendje tė tilla, por ju qė kaloni gjithė jetėn kėshtu, - mbrojti dinjitetin e burrit ai.
- S“mė tregove asnjė gjė pėr Denisėn mbrėmė!
- Mendoj se kushėrira ta ka shuar kuriozitetin, -tha me ironi.
- Monda mė foli me superlativa pėr tė.
- Nuk mė pėlqen tė diskutoj pėr kėtė gjė.
- Shpresoj qė tė jetė e bukur.
- Ika, se jam vonė! - dhe doli jashtė.
Humbi nėpėr rrugėn plot diell, me ankthin e ditės sė ngarkuar. Nė fakultet arriti nė kohė.
- Mendova se nuk do tė vije sot, - i tha Doriani.
-Kolekiumi ėshtė i rėndėsishėm, pastaj… ti e di si e kanė pedagogėt………… Ata s“tė falin, kur u nėnvleftėson lėndėn. Orės tjetėr, qė kemi leksion me atė “plakun“, -tha pėr pedagogun e lėndės tjetėr, - unė do iki. Mos e bėni pėr zė, se nuk kupton gjė ai!
- Mos e vrit mendjen. Hyjmė brenda dhe e heqim qafe.
Landi e dorėzoi testin para shokėve dhe doli jashtė. Kontrolloi orėn. Si u sigurua se i premtonte koha, mori frymė i lehtėsur. U drejtua nga gjimnazi “Sami Frashėri“ me hapa tė menduar. Me rrėmujėn, qė krijohet pas pėrfundimit tė mėsimit, mund tė gjente mundėsinė pėr t“u takuar me Denisėn, pa rėnė shumė nė sy. U afrua tek shkolla, kontrolloi sėrish orėn dhe qendroi nė njė kend tė tillė, qė tė shikonte sa mė mirė. S“vonoi shumė dhe oborri i shkollės u mbush plot me nxėnės. Nė atė mori ngjyrash, krijuar nga veshjet e ndezura rinore, arriti tė shquante Adrianėn. Pas saj duhet tė shfaqej dhe “Ajo“ me Mondėn, sepse ato e ndanin rrugėn bashkė, por, pėr ēudi, nuk po dukeshin gjėkundi. Adriana kapėrceu portėn kryesore dhe, me ecje tė sigurt, shkoi drejt tij. Nuk lėvizi nga vendi. Disi i hutuar, priti takimin me tė.
- Nė mos gaboj, ti je Landi, kushėriri i Mondės, - dhe i zgjati dorėn ajo.
- Je shumė e saktė! - buzėqeshi ai.
- Ke ardhur pėr Denisėn kėtu? -dhe e vėshtroi thellė nė sy.
- Jo! Jo! Erdha tė takoj Mondėn, - dhe njė skuqje e lehtė i pushtoi fytyrėn.
- Atėherė, zhvendosemi mė pėrpara. Ajo sikur ka ardhur tani, - dhe vėshtroi nga oborri i shkollės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:19 pm

Ai nuk foli, por e shoqėroi pėr inerci. Nė atė gjendje amullie qė ishte, mezi arriti tė kapte vėshtrimin e egėrsuar tė Denisės, e cila u shkėput menjėherė nga shoqja dhe u largua e vetme me shpejtėsi. Adriana nuk reagoi, por nė skutat mė tė fshehta tė shpirtit, pėrjetoi njė kėnaqėsi tė veēantė.
- Edhe unė po shkoj. Monda sikur ka ardhur. Mirupafshim! - dhe u largua gjithė ngazėllim.
Landi nėnkuptoi hipokrizinė e saj, e pėrcolli gjer tek kthesa e rrugės shpėrfillshėm dhe, ashtu pėrhumbur nė botėn e tij tė ngatėrruar, u pėrmend nga zėri i kushėrirės.
- Kur erdhe kėtu?
- S“kam shumė kohė, por mė duket se e djallosa fare.
- Pse, e takove Adrianėn?
- Ajo erdhi vetė, pastaj… s“ka asgjė tė keqe. Ju jeni shoqe dhe mendoj se kuptoheni me njėra -tjetrėn.
- Ato nuk shoqėrohen mė bashkė.
- Kur kėshtu?
- Ka disa ditė.Tė kujtohet historia e luleve qė hodhėn nė rrugė?
- Po, por kjo gjė, ē“lidhje ka?
- Ai djali, ėshtė i dashuri i Adrianės.
- Dhe pastaj?
- Merret me gjėra tė kėqia. Denisa ka debatuar dhe kėrkon qė ajo tė heqė dorė.
- Nė qoftė se ėshtė kėshtu, shumė mirė ka vepruar.
- Familja e saj ka nuhatur diēka dhe ajo mendon se i ka thėnė Denisa. Ajo e urren. Veprimin me ty, e bėri nė shenjė hakmarrjeje.
- Tani e kuptova arsyen e rrebelimit. Mend harrova. Po Evės, ēfarė i kishe thėnė pėr tė?
- Nė festėn qė organizova, Landit ju krijua mundėsia pėr t“u njohur me njė vajzė tė mrekullueshme. E falenderova edhe pėr dhuratėn qė mė bėri.
- Vetėm kaq?!
- Asgjė me tepėr.
- Si mund ta rregulloj kėtė punė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   Mon Sep 13, 2010 3:19 pm

- Rri i qetė. Sa tė shkoj, do tė flas me tė nė telefon. Do ta ftoj nė shtėpi, pėr tė biseduar.
- Ajo mund tė mendojė se jam dhe unė aty. S“besoj se vjen, – i tha Landi.
- Atėherė, do shkoj vetė atje.
- Do tė tė telefonoj nė mbrėmje. Dua tė mė informosh, pėr ēdo gjė.
- Nuk ka nevojė. Ēdo fundjavė, shkojmė tek bar ”Nikolinoja”. Rreth orės 1000 jemi atje. Mos harro! Eja me shokun tėnd.
- Tė pėlqen Doriani? Pse nuk mė the, qė ta ftoja nė ditėlindije?
- Nuk mė pėlqejnė ekspozimet e tepėruara, aq mė tepėr, para shoqėrisė. Ejani atje si rastėsisht.
- Mė jep lejė tani.
- Nuk do tė ngjitesh lart? Edhe mamit do t’i bėhet qejfi.
- Duhet tė shkoj, Monda. Faleminderit pėr gjithēka! Shihemi tė dielėn! - dhe u largua disi mė i qetė, gjė qė reflektohej nė ecjen e tij tė shpenguar.

***

Orari i caktuar i gjeti shokėt tek bar “Nikolinoja”. Nguroi pėr njė ēast para derės sė xhamtė, mori frymė thellė dhe e shtyu atė. Sa hynė brenda, Landi hodhi njė vėshtrim rreth e rrotull, pėrcaktoi tavolinėn e vajzave dhe i bėri shenjė shokut ta ndiqte. Pėr fat, pranė tyre ishte njė tavolinė bosh. Shkuan drejt saj si krejt rastėsisht. Kur u afruan, Monda lėshoi njė pasthirmė habie:
-Oh, Landi! Nuk e dija se e frekuentoje kėtė lokal! - luajti lojėn ajo dhe u pėrshėndet me ta shumė pėrzemėrsisht.
- Kėtu ėshtė gjithmonė plot. Po tė mos kisha parė kėtė tavolinėn bosh, - dhe tregoi me gisht nga Doriani, - ndoshta nuk do tė takoheshim fare.
Denisa vėshtroi nė mėnyrė tė ēuditur skenėn, qė zhvillohej para syve dhe, e pėrhumbur pas kėsaj tė papriture, nuk foli asnjė fjalė.
- S“ka kuptim tė uleni atje. Tavolina jonė ka vend edhe pėr ju! - dhe i luti tė uleshin.
Doriani s“e zgjati shumė. U ul menjėherė, ndėrsa Landi, me njė buzeqeshje tė vakėt, qė ngjante mė tepėr me nėnqeshjen, gjithė drojtje, i zgjati dorėn asaj. Nė ato ēaste pėrjetoi njė ndjenjė tė pazakontė, hamendėsitė e tepėruara, qė i
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ROMANI SHQIP PEGASI "PĖRTEJ PERDES GRI" nga Agron Shele
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: