Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KOMUNIKATE e LDSH se.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
baki_ecc@yahoo.com
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 38
Vendi : Gostivar
Profesioni/Hobi : shqipetar
Registration date : 02/06/2009

MesazhTitulli: KOMUNIKATE e LDSH se.   Sat Sep 11, 2010 1:24 am

LDSH: Komunikatė
E Diel, 29-08-2010, 06:58pm (GMT+1)

LĖVIZJA DEMOKRATIKE SHQIPTARE
G O S T I V A R


K O M U N I K A T Ė


( Pėr mediat e vendit dhe tė huaja )


Me date 28.08.2010 , ne mbledhjen e jashtezakonshme te Kryesisė sė ngushtė te Levizjes Demokratike Shqiptare me seli ne Gostivar. Kryesia e LDSH – se, pas mbledhjes se te gjitha fakteve ne lidhje me dinamiken e zhvillimeve qe qeveria vrastare e Gruevskit me ndihmen e ASHAM-it si dhe te disa strukturave shqipefolese te spostuara ne kete qeveri dobiēesh e kuislingesh, shprehu indinjaten e thelle per realitetin mizor te pozites se shqipatreve ne FYROM, si ne fushen kombetare poashtu edhe ne ate ekonomike , qofte ajo ne planin vertikal apo horizontal te veprimit . Gjegjesisht antaret e kryesise se ngushte te LDSH –se shfaqėn revolten e tyre mbi shume sajesa barbare qe kjo qeveri ne kete shtet totalitar implantoi te modifikuara ne mendjen dhe praktiken e jeteses shqiptare ne tokat e veta. LDSH-ja shpreh indinjaten dhe revolten e vete ne lidhje me ate se gjate tere periudhes gati kater vjecare partite politike shqiptare, e ne vecanti kjo e fundit lere qe nuk pranuan oferten tone per kuvend shqiptar drejt Republikes Shqipatre ne FYROM ,por ata edhe metutje per tiu lajthit edhe me shume pushtetit te Gruevskit lejuan qe ai pervec asaj qe ariti ti degradoj shqiptaret si teresi etnike, tash vec me diskriminimi I tij shkon ne ekstrem, duke ngulitur ne trurin e gjenerateve me te reja shqiptare tezen e cubave e ardhacakeve prej shqiptari nga Shqiperia me origjina Cerkezesh, romesh Turqish e Sllavesh, qe ne mase fyen dhe hapturazi luan me ndjenjat individuale dhe kolektive te shqiptareve ne trojet e tyre etnike. Respekticvisht LDSH ne kete mbledhje debatoi gjate edhe per shumė raste te tjera per te cilat gjithnje kemi reaguar ne kohe , por nje nga rastet me te nxehta ende eshte ai I Radushes. Gjegjesisht meqe antare te kryesise se ngushte te LDSH-se ne bashkepunim me shum organizata dhe personalitete te jetes politike shqiptare ne Shqiperi e Kosove gjate kesaj vere paten punuar ne ndricimin apo me mire me thene hulumtimin e rastit ne fjale,ne kete mbledhje kryesia e LDSHs vendosi qe nepermjet kesaj komunikate ti drejtohet parties poltike shqipatre ne pushtet me keta kerkesa:
- Qe ata sa me pare te dalin para opnionit shqiptar ne vend dhe te prononcohen ne lidhje me rastin e vrasjes se Harun Aliut me shoket e tij.
-Te njejtit te njejtit te bejne ēmos per ndricimin e vrasjes se Harun Aliut dhe te distancohen nga mundesia e involvimit te personave zyrtar te BDI-s ne kete rast, respektivisht qe ata ta thone te vrteten se sa ka mundesi qe zyrtar te kesaj partie te sjellur nga Kopenhaga e qe tash punojne ketu te kene gisht ne kete tradhti dhe te njejtet te distancohen nga cdo gje, ngase mundesia e amnistionit per kete rast eshte zero.Poashtu u bejme me dije parive aktuale poltike shqiptare se koha e njemendesise politike ka shkuar qe moti,(me vdekjen e Stalinit ), se shqipatret gjithnje kane qene proamerikane ne poltiken e tyre bazike dhe se vlerat demokratike jane fenomen I pakontesueshem nder shqiptaret ne te gjitha trojet etnike te deshmuara me kohe si nga mentaliteti i veprimit demokratik, poltik, ekonomik po edhe fetar. Sot ne muajin e bekuar te Ramaznit te gjithe shqipatert pamar parasysh perkatesine fetare te tyre manifestuan bashkerisht 100 vjetorin e shenjetores Nene Terazes ,akt qe ne vete flet shum per tolerance nderfetare. Andaj u bejme apel BDI-s dhe PDSH –s le te mos merziten shum per emrin e ketij shteti fantom por le te meren me poziten e bashkekombasve te vet dhe le ti bashkangjiten idese sone per bashkeveprim ne drejtim te ridefinimit te raporteve sllavo-shqiptare ne baza gjeografike , historike e kulturore, dhe le te shpalilin MO-n si nje marrevshje e vdekur ngase nga ajo mareveshje sot pas 9 vitesh nuk ka asgje dhe ne si kolektivitet me ket mareveshje skemi aritur kurgje tjeter pervec nenshtrimit te pandjejshem dhe tradhtise se paskrupullt.Respektivisht ata I therasim qe uregjentisht ti lene kolltuqet dhe ti thene JO, ketij shteti unitar dhe ti bashkangjiten punes tone ne drejtim te realizimit te aspiratetes sone si komb dhe si njesi perberese e vitale e teresise kombetare shqipatre. Ėshte vlere sot tė jesh shqiptar ne Ballkan por jo edhe ne Maqedoni kjo ėshte realiteti yne I hidhur fale politikave tona qore . Ne pah sot doli se shqipatret ne FYROM udheheqen nga te paditurit dhe nga te pakualifikuarit , se partite politike mbajne peng vrulin dhe kapacitetin poltik te gjeneratave te reja akademike duke funkcionuar si ente inkuadrmi., jemi I vetmi komb ne Evrope qe fale partive tona pranojme ne shekullin 21 rroberin dhe vjedhjen e kapitalit privat nga shteti dhe partia. Jemi ndoshta I vemti popull ku te arsimuarit per udheheqes zgjedhin te padiplomuarit.Andaj me kete komunikate ua bejme me dije partive politike shqipatre, shtetit sllav, bashkesise nderkombetare se LDSH si asnjehere me pare tash me vepron ne te gjitha hapsirat shqipatre ne vend , Shqiperi, Kosove e Diaspore me tere kapacitetin ne drejtim te bashkimit te potencialit progresiv kombetar drejt bashkimit tone, ngase vertet na bashkojne malet e gjaku, gjuha dhe diversiteti fetar na bashkojne varet dhe deshmoret ,ideali I tyre per liri e demokraci.Njeashtu njoftojme qytetare shqipatre ne FYROM qe ata mos bien preh e pallavrave partiake te partive tona politike dhe seriozisht te kuprtojne mesazhin tone per bashkim ne drejtim te realizimit te projektit te Republikes se re Shqiptare si I vetmi shpetim nga agonia politike , kombetare ,ekonomike dhe sociale qe ne perjetojme gjate gjthe kesaj periudhe.
Gostivar,29.08.2010

Me respekt, Kryesia e
Levizjes Demokratike Shqiptare

[wow][/wow]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KOMUNIKATE e LDSH se.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: