Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:48 pm

3. Lajmin e rėndė,
s’mund ta besoja…
”Jo s’ėshtė e vėrtetė!”
S’ma thoshte goja.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:48 pm

4.
Dhe m’u shfaq
me fytyrė -pikturė
Ky baba i mirė,
S’mund tė ikte kurrė…
“Ngjante” si traktor,
legjendė nė Sarandė.
veēohej me gisht,
mes shokėsh i rrallė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:48 pm

5.
U pre ėmbėlsia,
shpirti platonik,
Ra mėrzitia…,
Gėzimi nė shpirt.

O, ndriēim si diell,
krenaria e lindur,
pėr ecjen tonė
ishe kaq i bindur…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:48 pm

6.
Si mund ta harroj,
si vjen qetimi,…
Gjumit e kėrkoj,
ja pėrkėdhelimi…

Ėndrrės gojėmjalti
nis nga rrėfimi:
“ Mos m’u mėrzit, bijė,
di se ē’ėshtė jetimi…

Isha dhjetė vjeē,
mbeta pa baba,
iu pėrvesha punės
pėrpjekje tė mėdha”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:49 pm

7.
Shembull palodhėsie,
tė kėrkoj pėrherė,
shihmi sytė e mi,
lotuar, si asnjėherė!

Nipėrit e mbesat,
sa tė bukur rriten,
ngjajnė porsi lule,
nga ngjyrat ndizen….

Doja tė ta njihnin
shpirtin e praruar,
tė ngjanin bukur
zogjtė krahėshkruar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:49 pm


8.
Tashmė fotografia
me sytė e ndezur,
na vėshtron ėmbėl,
duke na pėrkėdhelur.
Dhe nė shpirt
na rritet shpresa,
ngjajmė qė tė gjithė
si pemė tė gjelbra…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:49 pm

Si ashtu u ngrite
mbi kohėn e kaluar,
na rrite tė bukur,
na “mbajte” nė duar…

Nė punėt zinxhir ,
i gėzoheshe mundit
Qeshje tėrė nur,
kur korrje frutin…

Emri yt shkėlqim
nė tabelė nderi,
Emri yt si diell:
“Ilia Kallojeri”…

Koncert’ e festivale
kėnga jote e parė…
Ē’mė ndriēon sot
shpirti kryelartė!…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:49 pm

9.
Ndaj sot krenaria
tė gjithėve na pushton ,
pėr emrin tėnd
zemra na fluturon…

“Ēlodhu pak ,baba,
nė tė shtatėdhjetat,
rri pak nė kolltuk,
tė tė gėzojė jeta!…”

Kėshtu tė thosha
me pėrkujdesje,
por ti, nuk e njihje
ēlodhjen e vetvetes…

Ndjeje se kishe kohė,
oh, pėr t’u ēlodhur,
ndodhi ajo qė s’duhet
tė kish ndodhur…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:50 pm


10.
Tė kėrkon Mamaja,
tė qajnė femijėt,
nipėrit e mbesat
tė vijnė me lule,
me elegjinė e tyre
tregojnė mbresat…,
rritjen me pekule!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:50 pm


11.
Sa mall
mė ka marrė
ėndrrės dal,
tė pres …
Dhe ti,
ashtu i gjallė,
pėrherė
mė buzėqesh,…
Ēmallem,
tė tregoj gjithēka
kam nė zemėr,
kam nė shpirt
dhe marr
forca tė mėdha;
marr gėzim,
marr dritė…
Tė gjithėve nė sy
na ke lėnė urimin
tė gjithė nisemi,
ndjejmė fluturimin;

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:50 pm


12.
Lotėt tanė
si u kthekan
me menēuri
nga ty nė bekim,…
Tė tė ndrijė shpirti
atje ku ke rėnė ,
o babai ynė!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:50 pm

13.
Prek mermerin,...
Oh, shpirt, sa ikje e madhe,
sa herė vij dhe iki
kthehem e ēmallem!...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:51 pm


VI.
E veēantė


Zinxhirėt e Lirisė

Lakonike pėr kohėn qė “s’jetojmė”
dhe e thjeshtė qė ta kuptojnė tė gjithė:
Tė diturit dhe tė paditurit, tė pasurit dhe tė varfėrit, tė moralshmit dhe amoralėt, tė ndreqshmit dhe tė pandreqshmit, lumenjtė dhe pėrrockat, Arinjtė edhe fokat pemėt edhe gjethet tė gjelbra e tė zverdhura edhe….

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:51 pm

1. Vetėm duartrokitje
Jeta njė thriller,
apo njė mister,
Inteligjentia
zgjidhje nuk merr…

Varfėria
pėrsėri s’harron,
nė modelin e saj:
duartroket…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:51 pm

2.
E kush
nė kėtė vend erdhi,
kur iku,
iku me duartrokitjen
i fryrė si “mbreti”
i ngazėllyer
me stuhi qeshi…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:51 pm

3.A do tė duket nė fytyrė qeshja?

Nė gjendje
tė hallakatur
kemi qenė
dhe ēuditėrisht jemi…
Pėrpjekjet – dėshtim,
Presim, ndoshta,,,,
(kėtu shkon mirė presja)
Hėnės t’i dalė dielli…
Dhe fytyrės qeshja….
Presim e pritėn 17 vjet…
Sa i afrohemi
Evropės,
Ajo ndėrron meridian,
ndėrron dhe paralel!
“Fati ynė s’del!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:52 pm


4. Mbetėm duke pyetur…
Pyes yjet,
pyes netėt
pyes diejt
dhe planetet,…
Hedh letrat
tė gjej fatin,
nė prolog
dhe epilog
mė bie ” shėnja
e Horoskopit:
“I varfėri”,
qoftė “shenjė demi”
shenjė binjaku,
a shenjė “peshku”,
“virgjerėshė”
a shenjė “dashi”…
Tė varfėrin
e kap prej zverku…
Jeta e merr paskoke
pėr sė prapthi…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:53 pm

5.
I vėshtroj me zhbirim
pres pėrgjigjen
si jetim:
” Vallė,
ē’po ndodhka kėshtu
nė kėtė “Planet”- varfėrin tim?”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:53 pm

6. Perona(gozhdėt) e vėrteta
“Oqeani nė nxirje,
Deti nė sterrim,
Toka e pambjellė
“milingonat” nė gumzhim… “Ata”
qė kanė marrė pėrsipėr
ndryshimin
ēirren nė aksionin:
“ Mbushje Xhepa”
i ngulin “poleve”
perona tė vėrteta…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:53 pm

7.
Na griu, na thėrmoi
na shkriu, na copėtoi
si vullkan na pėrvėloi,…
Mos ndoshta Krijuesi
me tė drejtė na mallkoi!?

8.
Oh, or tungjatjeta,
Je i Zoti,
mbush “xhepin” me fleta.
Brenda njė muaji
ngrihet pallati,…
Oh, si qenka
kaq i shpejtė fati!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:54 pm

9.
Me dollarė amerikanė,
me tė pėrbashkėtėn “EURO”
bėhet bos ,
tėrė luks Politikani,…
Mjerė i varfėri,
mjerė vatani!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:54 pm

10. Apo shigjeta
busulla s’tė ka…

Ndrysho, “kurs”,
o fukara,
ti mbete gjithė kohėve
“budalla”,
mendon se pėr ty
interesohet deputeti,
ministri, kryetari bashkisė,
ti mbete, o fatkeq,
me zinxhirėt “ e lirisė”…
* * *
Apo shigjeta
busulla s’tė ka…
Ti mbete
gjithmonė nė ‘Sos”
Politikani e politikanesha
bėhet “Bos”…
Ndėrsa ti, o mjeran,
poshtė e mė poshtė…,
dhe nė kutitė e zgjedhjeve
tė “lira”
“lyen” gishtin
hedh votė, votė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:54 pm

11. Ti, o “fushė”, bėhu Mal…

Ėshtė i vjetėr zanati,
nė rast se s’di,
mėsohet nga kėnga “BURIM FATI”
Fjalė tė helmėta, o fukara,…
Pse s’e jep votėn me “para”,
Pse s’e luan kėtė zar,
mbase del nė udhė tė mbarė?!
Mėso dhe ti
artin e tė hedhurit,
luaj “lojėn e tė zgjedhurit”…
E provove kaq herė
dhe mbete duke kėrkuar
lėmoshė nė qiell…
O varfėri, o fukara,
provoje kėtė fat,
* * *
Mos u pajto
me fatin qė tė ra
bėhu dhe ti “pasunar”…
Ti , “o fushė”,
bėhu “mal”!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:55 pm

12. Dita erret aq shpejt!
Shih si hanė
me tė dy duart,
njė tė tyre,
njė huaj…
Marrin gjithė
ato kredi…
Ti, njeri, pa njė sy!
Ku shkojmė??!
Asnjė s’e di…
S’bėhet katandi!
Kjo pyetje mua
mė vret,
Ēfarė po bėhet,
more shtet?
Inteligjentia
dhe pse flet,
Dita erret aq shpejt!
Thamė
se shpėtuam nga zinxhirėt,
ikėn tė kėqinjtė
dhe erdhėn tė mirėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:55 pm

13. Nė pamje qiell i kaltėr

Thamė se “dita”
tani ishte e lirė,
por u shtrėnguam
mė mirė…
Nė pamje dukemi
qiell i kaltėr,
Nė xhep me borxhe,
krejt tė varfėr…

Kėsaj i thonė
tė kesh zinxhirė
mė tė bukur ,
mė tė lirė ,
por tė shtrėngojnė
fytin fort e mirė….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: