Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:07 pm

LĖVOZHGA “MIT”
Lėvozhga nė vend tė farės kishte mbėshtjellė nė brendėsi tė saj vetėm “Njerėz -fara” dhe institucionet e Shtetit “FARĖ”... Njerėz - fara qė veē shumoheshin brenda saj ēuditėrisht, rrotulloheshin, ngjasonin si binjakė e pėrshtateshin me fanatizėm.... Njerėz -fara, qė pėrsėritnin vetveten.... Goja zvogėluar sė tepėrmi s’ishte ēudia e parė. Ajo s’ishte gojė folėse, por mė tepėr ngjasonte me njė gojė matėse e fjalėve matėse, tė numėruara e pėrsėritėse nė kufirin e ngjyrėsuar. Tingėllimi: refren njohės, pėrsėritės... Lėvozhga nga brenda saj ishte e tejlėmuar... Mjeshtėria e daltės ishte, ndoshta, ēudia qė ēudit dhe vetė ēudinė! Aq lėmim s’ishte parė dhe nė pėrrallat e sajuara. Njeriu - farė s’dinte ē’ishte tė pagėzuarit. Zot pėr ta: NJĖSHI I SHTETIT- FARĖ... Dhe ata pak njerėz –fara, qė sillnin e pėrcillnin nėpėr kokat e tyre tė “marra” ikjen, largimin nga ovaliteti i Lėvozhgės pėrfundonin tė qėruar pa dy sytė -farė. Me sytė -farė njerėzit -farė me lidhje fisnore me tė qėruarit shiheshin pa u ndriēuar dhe ... flakeshin nė njė vend - hije tė Lėvozhgės i planifikuar pėr vuajtje... Dhe ata njerėz - fara, qė orvateshin tė shtynin kubetė e Lėvozhgės, pėrralla i cungonte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:07 pm

nė duar; dhe ata njerėz qė demonstronin shijet e tyre memecoheshin papritur; dhe ata njerėz -fara qė kėrkonin tė puthnin faqe njerėzve tė tjerė fara tė dashurat e tyre ENUKOHESHIN!
...Lėvozhga nga jashtė me pjesė tė gunguara si njė konfiguracion i rreptė terreni magjepste sytė kontinentalė..., shtonte oreksin e pyetjeve tė gjetjes mistike dhe tundimi shtrinte shinat e pyetjeve kėrkuese pėr ē’bėhej brenda lėvozhgės me mizorinė e
njerėzve - fara. Njeriu - farė kėnaqej me rrumbullakėsinė e Lėvozhgės, lėmueshmėrinė e saj tė brendshme, me qiellin e kufizuar, me lirinė e tė vėshtruarit nė kufizimet, me simbolin kufizues, me valėvitjet e flamurit tė fisit, me tejshpresėn e pėrgatitur nė Magjen e madhe tė urimit...
Njeru-farė pinte nė qetėsinė e madhe kafenė e sjellė nga larg. Fantave, kokakolave, sprajtit... nuk u njihej emri. Profeti kėndonte nė kubenė e lartme, nė kėrthizė tė Lėvozhgės me alegorinė e bukur:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:08 pm

“Me lugė nuk zbrazet oqeani,
me kotėsinė mos u mundoni...”
Njeriu - farė prodhonte fėmijė - farė deri sa mjekėrzohej. Nipėrit -farė dhe stėrnipėrit -farė i pėrkėdhelnin mjekrėn e bardhėzuar... Ai me dy buzėt e lodhura nga puthja i puthte nė ballin njomshtak dhe nė gushė. Shteti - farė kishte njė fytyrė deri nė plakje. I mbronte njerėzit- farė nga akrepi, mizat... Gishti -farė e kishte tė lehtė tė tregonte prijėsit- farė, tė cilėt pėr tė qenė nė krye ishin pajisur me Tapitė e PRIJĖSIT TĖ PĖRJETSHĖM...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:09 pm

Njerėzit- farė notonin nė njė drejtim me lumin-farė... Njė notim i pėrkundėrt emėrtohej: “MĖKAT”
Ē’u shkrep njė marrarendje dhe ca njerėz - fara notuan pėrkundrejt njerėzve - fara dhe prijėsve -fara. Ishte pėrpjekje pėr tė thyer njė mit tė Lėvozhgės -farė, tė Lėvozhgės sė Madhe. U pi kafeja e mortit..., e mėkatit “brilant”. Gishti - farė tregoi njė mynxyrė mbytjeje. Harrimi ngriti dy kėmbėt e rėrės... Njeriu - farė pi cigare - farė... Tė ardhurat vraponin si tė ēmendura nė Bankėn e Shtetit – farė. Fėmijėt e Prijėsave - farė dilnin nga Porta e madhe e Shtetit - farė nė kontinent me detyra tė tejngarkuara, duke u mbajtur me tė ardhurat e Thesarit tė Shtetit - farė. Mbasi mbaronin kohėn e paracaktur ktheheshin me gojėn e mbyllur nė Lėvozhgė... Kishin harruar pėr fat tė mirė ē’kishin parė sytė e tyre nė kontinent... Ēdo gjė u dukej si njė vegim! Zinxhiri i farave tė lidhura u “alarmua” njė ditė tė zezė tė njė viti. Lėvozhga nė pjesėn e brendshme ishte lėmuar aq shumė sa nė ca pjesė tė saj tė dobta ngjasonte me njė membranė tė sėmurė... Pėrfituan ca njerėz-fara dhe nga njė vrimė pothuajse e hapur, si me derė tė vėnė, dolėn nga Lėvozhga dhe nga fara e tyre papritmas u shndėrruan nė “Krimba Mėndafshi”, duke u befasuar nga gungat e hapėsirės sė jashtme tė Lėvozhgės, nga qielli i madh i paanė, qė ra mbi sytė e pamėsuar tė foshnjės sė sapodalė nga mitra...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:09 pm

SHTETI I FARĖS U ALARMUA...
PRIJĖSIT E TAPIZUAR U TĖRBUAN...
Nga dalja pėrfitoi dhe PROFETI I MADH... Ikjen e tij Shteti - Farė e konceptoi TRADHTI TĖ LARTĖ!...Nė qendėr tė shtetit tė madh dhe nė labirinthe filloi demonstrimi. Dėnohej ikja. Dėnohej prishja.... Dėnohej gishti i kėmbės qė eci... Ē’tė bėhej? Tė urdhėrohej pėr prerjen e tij... Gishti i kėmbės sė njeriut - farė nė fije tė perit! Turmat e njerėzve -fara thurnin lavde papushim para STATUJAVE TĖ PRIJĖSIT TĖ SHTETIT- FARĖ. Diēka kishte filluar tė lėvizte ... Diēka kishte filluar tė lėvizte gjilpėrėn magnetike nga rruga e mėsuar pėrmendėsh. Ato ditė ishin si ditė tė njė ėndrre. Ndryshimi shfaqte konturet... Papritmas, u shtuan njerėzit - fara qė protestonin para Pallateve tė shtetit-farė dhe kėrkonin tė dilnin nga Lėvozhga e madhe. Inati kishte arritur deri atje sa kėrkonin tė coptonin dhe Statujėn e “Njeriut Perėndi!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:09 pm

... Pėrleshje grupimesh. Dalje mbi gungat e lėvozhgės. Fanatikėt, paēka se vrimat e lėvozhgės tė tejlėmuar u bėnė “Vrima dyer”, nuk tundeshin nga Lėvozhga e mitizuar... “Kėto janė stacionet tona!... dhe pėrbetoheshin me flokė tė shpupurisura. As qė do tė iknin nga brendėsia e Lėvozhgės dhe ata qė dolėn do tė pendoheshin e do tė riktheheshin... “Ku ka si Lėvozhga, ku ka si Lėvozhga! ...”- thėrrisnin me nostalgjizėm. Nostalgjia pėr atė Diell, pėr atė Hėnė... pėr atė Hapėsirė... pėr atė...
Lėvozhga natyrisht filloi tė sklerorizohet! Ata, qė dolėn prej saj morėn trajtė tjetėr, atė tė njeriut kontinental. Njerėzit - fara tashmė... “hiqen si tė ikurit” e Lėvozhgės, si protestantėt e pakursyer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:10 pm

ndaj Lėvozhgės, si luftėtarėt e Mejdanit brenda saj..., si zbuluesit e lakuriqėsisė, si tė dėnuarit e saj tė pazakontė, si tė persekutuarit nė gjyqe persekutorėsh...
Shfrytėzohen si asnjėherė nga “artikulacionet e dhimbjet” tė grykės sė ngjirur...
Ah, duart sa janė rrahur!... Tregojnė pėllėmbėt...
Eh, sytė e eprorėve dinakė japin shikime entuziaste! Oh, njerėzit - fara me trupa tė harkuara!... Uh, ē’dhimbje e pafat!... Kantata e dhimbjes jep “spektakėl”.
Lėvozhga: pėrrallė mistike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:10 pm

Njerėzit- fara jetuan nė njė planet sakat..., shumė shekuj pėrpara.
Njė topmodel dhe njė topmodele shprehin tiparet e spikatura tė Njeriut -farė nė Mauzole. Profeti jeton akoma... Ai ka vendosur tė thyejė njė rekord tė ri jete. Sot mbush 601 vjet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   Wed Sep 08, 2010 11:11 pm

MARRĖ NGA "VIRTYTI I GĖNJYER" ANTOLOGJI VETIAKE, GJASHTĖTIP I AUTORIT KRISTAQ F. SHABANI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJROKASTRA PEGASI "LĖVOZHGA MIT" NGA kRISTAQ f. SHABANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: