Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTĖR PEGASI "LĖVOZHGA MIT"VIRTYTI I GĖNJYER"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 50
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: GJIROKASTĖR PEGASI "LĖVOZHGA MIT"VIRTYTI I GĖNJYER"   Wed Sep 08, 2010 11:03 pm

S'duhet tė pėrsėritet mė historia e kėsaj "Lėvozhge mit"
Marrė nga "VIRTYTI I GĖNJYER" Antologji poetike GJASHTĖTIP i autorit Kristaq F. Shabani


LĖVOZHGA “MIT”
Lėvozhga nė vend tė farės kishte mbėshtjellė nė brendėsi tė saj vetėm “Njerėz -fara” dhe institucionet e Shtetit “FARĖ”... Njerėz - fara qė veē shumoheshin brenda saj ēuditėrisht, rrotulloheshin, ngjasonin si binjakė e pėrshtateshin me fanatizėm.... Njerėz -fara, qė pėrsėritnin vetveten.... Goja zvogėluar sė tepėrmi s’ishte ēudia e parė. Ajo s’ishte gojė folėse, por mė tepėr ngjasonte me njė gojė matėse e fjalėve matėse, tė numėruara e pėrsėritėse nė kufirin e ngjyrėsuar. Tingėllimi: refren njohės, pėrsėritės... Lėvozhga nga brenda saj ishte e tejlėmuar... Mjeshtėria e daltės ishte, ndoshta, ēudia qė ēudit dhe vetė ēudinė! Aq lėmim s’ishte parė dhe nė pėrrallat e sajuara. Njeriu - farė s’dinte ē’ishte tė pagėzuarit. Zot pėr ta: NJĖSHI I SHTETIT- FARĖ... Dhe ata pak njerėz –fara, qė sillnin e pėrcillnin nėpėr kokat e tyre tė “marra” ikjen, largimin nga ovaliteti i Lėvozhgės pėrfundonin tė qėruar pa dy sytė -farė. Me sytė -farė njerėzit -farė me lidhje fisnore me tė qėruarit shiheshin pa u ndriēuar dhe ... flakeshin nė njė vend - hije tė Lėvozhgės i planifikuar pėr vuajtje... Dhe ata njerėz - fara, qė orvateshin tė shtynin kubetė e Lėvozhgės, pėrralla i cungonte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTĖR PEGASI "LĖVOZHGA MIT"VIRTYTI I GĖNJYER"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: