Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:12 pm

33. Manifest i shpėrndarė nė qiell festimesh

Ē’poetikė e madhe u ngrit
e ngrihet pėr ty, o Zagoria ime,
Zagoria e tė gjithėve…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:12 pm

Nė arsyen e rilindur,
nė ndjenjat e barrėzuara,
nė mallin e rilindur
pas emigrimeve,
nė largėsinė e matur
me distanca hėnash dhe diejsh,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:12 pm

nė ngacmimin
qė nuk u arrit te qėllimi,
manifest shpėrndahet
nė Shėntriadha, Shėn Mėhillė,
Shėn Sotirė, Shėn Marira…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:13 pm

Pankarta e vėllazėrimit
dhe karta e ndryshimit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:13 pm

Tė dhjetėve u shkėlqejnė sytė si yjet…
Dukesh sikur je zbrazur,
Por, Zagori,
je futur nė shumė shpirtra,
dukesh sikur je plakur,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:13 pm

por lėshon aromė lirie
dhe e puthura
ka kuptim tė trefishtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:13 pm

34. Perlim kanat’hapur

Pas perdes …
madhėshtia
ngjyrimi tė ēudit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:13 pm

O njeri, sa e gjerė,
e paanė ėshtė fantazia,
shpirti i bukurishėm tė trondit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:14 pm

Luginė e katėr Grykave shfaqet,
luginė e ėndrrave tė rralla.
Malet kapin me dorė qiejt,
shpaloset syve pėrralla…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:14 pm

Dy portrete jetojnė tė bukura
Shfaqen tė gjalla
Nė kopertinėn e dritės:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:14 pm

“ Perla e ‘38,
profil me bisqe tė shpėrthyera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:14 pm

Perla e 2005
Mjaltė e trėndelinė….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:15 pm

35. Ju lė vend pėr kėngė pasardhėsve…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:15 pm

Njerėz tė mi tė mirė,
ju qė ia dini shpirtin poetikės,
thurni “mjaltė nga mjalta”
pėr Luginėn…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:15 pm

Mbi tė mori urash ylberesh…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:15 pm

Paraqitje e autorit Kristaq F. Shabani
sipas vlerėsimeve tė tė tjerėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:23 pm

…Ishte njė nga gjasitė mė tė mėdha tė jetės sime, qė njoha njė gjeni tė tillė, poet tė shekullit XXI, juve zoti Kristaq Shabani!…
Panajota Zaloni Hristopulu, poete Athinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:23 pm

… Ju jeni padyshim poeti i Elegancės Shqipe… Me poezitė tuaja ju bėni tė qeshė dhe vetė Egjeu…
Aristidh P. Kolja, studiues, Athinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:24 pm


“…Kristaq F. Shabani dhe poezia e tij pėrbėjnė njėherazi njė individualitet madhor e tė spikatur dhe njė rast tė veēantė nė Letėrsinė e sotme shqipe. Kristaq F. Shabani ėshtė poet i letėrsisė intelektuale dhe njerėzore. Kėtij poeti krenar i shkon pėr shtat njė lloj fisnikėrie e veēantė”.
Thimio Peēi, studiues
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:24 pm

“Trajtesa e fuqishme, vizioni dhe vargu filozofik i Shabanit i pėrket tė ardhmes sė Letėrsisė”
Novruz Shehu, shkrimtar, poet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:24 pm

“Vizione tė qarta me mendime tė skalitura dhe thellėsisht tė thella,njė mėnyrė tė shkruari shumė befasuese dhe filozofiko - profetike”…
Thoma Papa, publicist
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:24 pm

Ngeleni njė analist i shquar, prandaj edhe ju respektoj.
Boston , m ė 5 shtator 2001

I dashuri Kristaq!
… Me veprėn tuaj pėr Zagorinė, juve do tė mbeteni njė patriot i nderuar dhe njė shkrimtar e poet me mendim filozofik dhe do t’u vlerėsojnė edhe brezat e ardhshėm pėr kontributin tuaj tė ēmuar pėr enciklopedinė “Intelekt 2001…”. …njė punė mjaft e mundimshme, por njėkohėsisht edhe shumė fisnike, qė ju ia dolėt me sukses, sepse nė dy botimet e para me penėn dhe dorėn tuaj tė artė i keni bėrė njė analizė tė hollė shumė intelektualėve pėr vlerat e tyre dhe kontributin qė kanė dhėnė pėr Zagorinė dhe Shqipėrinė edhe mė gjerė nė botė.
Ngeleni njė analist i shquar, prandaj edhe ju respektoj. E kam tė qartė se e ardhmja juaj do tė jetė e shkėlqyer. Ju mbeteni simbol i Zagories, sepse ringjallėt Zagorien, kėtė thesar tė vlerave njerėzore dhe intelektuale.
Dr. Koēo Andoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:25 pm

+ + +
…Vėllimi yt tregon se Zagoria ėshtė trevė krijuesish, me bijė ė bija madhėshtorė siē ėshtė vetė dhe s’ka pėr t’u harruar kurrė. Vendlindja me forcėn e vet tė papėrballushme magnetike tėrheq shpejtė a vonė bijtė e saj. Kthimi nė tė ėshtė kthim nė vetvete. Besimi te virtytet njerėzore te dinjteti vetjak e shoqėror te pėrpjekjet pėr drejtėsi e pėrparim ėshtė i qenėsishėn nė mbarė vėllimin tuaj poetik.
Ilia Laska
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:25 pm

Vlerėsim universal

“Kristaq F. Shabani ėshtė njė shkrimtar nė fushėn e letėrsisė shqipe qė sigurisht do tė sjellė shumė nė botėn e intelektit, duke kapėrcyer kufijtė e ngushtė tė Atdheut tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Sat Sep 25, 2010 4:29 pm

Nė njė epokė tė zhvillimeve dramatike, politike dhe shoqėrore qė po kalon Evropa dhe, veēanėrisht, Ballkani gjendet nė “syrin e Ciklonit”t nė prag tė lindjes sė klasė sė re tė quajtur Klasa e Re e Ndodhive. Mendimi i stėrthelluar profetik dhe i shqetėsuar i Shabanit udhėton nėpėrmjet veprave tė tij nė njė “botė tė konture tė reja”. Shqetėsimi dhe optimizmi, pasiguria dhe siguria, objektiviteti dhe fantazia, realizmi dhe mitologjia, modernizmi dhe tradita, paraqiten nė njė ndėrthurje pėrshtypėse nė veprėn e tij duke treguar aftėsi zbuluese ku Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq
Mbrapsht nė krye 
Faqja 40 e 41Shko tek faqja : Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: