Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 41  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:33 pm

Fusha e Sheperit
Fusha e Sheperit ėshtė fusha mė e madhe e Zagorisė.
Shtrihet nė kėmbėt e malit tė Dhėmbelit. Njė pjesė e mirė e saj ėshtė pėrdorur si tokė buke, nė tė cilėn ėshtė kultivuar kryesisht gruri dhe misri. Kjo fushė ėshtė pėrdorur kryesisht si kullotė e dorės sė parė pėr blegtorinė, nė mėnyrė tė veēantė pėr pranverėn dhe periudhėn e parė tė verės, para se bagėtia tė ngjiten maleve dhe pėr periudhėn parafillimit tė dimrit, kur ato zbresin nga malet. Pjesa jugore e kėsaj fushe ndahet nga pjesa mė jugore e saj nga disa lartėsi tė vogla, qė njihen me emrin “Kodra e Sinorit”. Pjesė e kėsaj fushe ėshtė dhe zona nė tė hyrė tė Sheperit, qė njihet me emrin: “Ēarrok”, njė shesh i vogėl ky, i rrethuar nga lisa shekullorė. Pranvera dhe fillimi i verės e gjen kėtė shesh tė gjelbėruar dhe me lule shumėngjyrėshe. Nė Ēarrok, gjatė luftės kundėr pushtuesve nazifashistė, u formuan dy nga repartet e mėdha partizane: Brigada e VIII dhe brigada e XIV partizane, nė muajin prill dhe gusht tė vitit 1944. Nė kujtim tė atyre dy ngjarjeve ėshtė ngritur atje njė lapidar, ku janė pėrjetėsuar emrat e dėshmorėve tė lirisė tė kėtyre dy formacioneve partizane. “Ēarroku” ėshtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:34 pm

rrethuar dhe me njė bllok me pisha, qė nisėn tė mbyllen qysh nė vitin 1968. Pėr kėtė fushė, nė vitet ’70, u ndėrtua dhe ujėmbledhėsi i Sheperit me njė kapacitet prej 800 mijė m3 ujė dhe me aftėsi ujitėse mbi 400 ha.
Pėr tė ujitur dhe pjesėn nė jug tė Kodrės sė Sinorit dhe pjesė tė tjera mė tė ngritura tė kėsaj fushe, nė vendin e quajtur “Tėrrova”, ishte ndėrtuar dhe njė stacion elektropompash. Kjo kishte bėrė tė mundur qė tė ujitej dhe njė pjesė e tokave tė fshatit tė Poliēanit. Fatkeqėsisht, si sistemi i elektropompave, si shumica e rrjetit tė kanaleve kryesorė dhe dytėsorė tė ujėmbledhėsit tė Sheperit, ashtu dhe blloqet e vreshtave, janė shkatėrruar gjatė viteve tė fundit. Nga fusha e Sheperit zė fill dhe lumi i Zagorisė. Nėpėrmjet ujėrave tė burimit tė Lipotait, qė edhe gjatė verės furnizon me ujė pėrroin e Kapxhiut si dhe ujėt e burimit tė “Bambull”- it, midis Sheperit dhe Ndėranit, ushqehet ky lumė, qė edhe nė verėn mė tė nxehtė nuk ėshtė shterrur asnjėherė. Tokat e tjera tė punueshme tė Zagorisė shtrihen gjatė rrjedhės sė lumit me tė njėjtin emėr, nė tė dy anėt e tij…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:34 pm

Sidoqė e pakėt, kjo tokė ėshtė mjaft prodhuese, kjo edhe pėr faktin se ėshtė nėn ujė. Janė tė pėrmendur sidomos arat e fshatit Nivan, tė Hoshtevės, arat e Lliarit, Vėrriet e Zhejit dhe tė Doshnicės, arat nėn fshatin Sheper etj. Nė parcela tė veēanta tė kėtyre arave janė marrė dhe 90-100 kv misėr pėr ha, ose 40 - 60 kv grurė pėr ha. Pėr nga bukuria natyrale ėshtė pėr t’u pėrmendur Sheshi i Pleshės nė Hoshtevė, njė shesh i bukur i rrethuar nga lisa shekullorė. Edhe nė kėtė shesh janė zhvilluar ngjarje tė rėndėsishme me vlera historike. Sheshe tė tjerė, mė tė vegjėl, janė edhe ai i Karrozit nė Nivan, i Shqezės nė Ndėran etj. Zagoritėt e lashtė, nė kohėrat kur edhe ata i nėnėshtroheshin mėnyrės sė jetesės nė bazė tė sė cilės ishte ekonomia natyrale, ndėrtuan tarraca tė shumta, qė u shtrinė gjer nė: malin e Dhėmbelit, nė Sheper, te Lugu i thellė nė Ndėran, te mali i Hoshtevės, nė Ēajup dhe nė fshatrat e tjerė tė Zagorisė. Ky sistem tarracor, nė formė vilarėsh tepėr tė ngushtė, me gjerėsi jo mė shumė se 4 – 5 m, janė tė padėmtuara edhe sot. Nė to mbillej sidomos grurė, urov, thjerrėza, thekėr, elb dhe rrallė misėr, pasi mungonte krejtėsisht ujitja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:34 pm

Mbahet mend edhe sot varieteti i grurit me emrin “Zhulica”, nga i cili pėrgatitej njė bukė gruri, jo vetėm e bardhė, por me njė shije joshėse karakteristike. Nga mielli i kėtij gruri pėrgatiteshin bukėt e dasmės dhe meshėt e skrenikėt me rastin e Pashkėve dhe festave tė tjera fetare.
Ky sistem tarracash artificiale ėshtė njė nga dėshmitė e shumta tė asaj pune tė madhe tė zagoritėve tė dikurshėm pėr tė jetuar, tamam sipas thėnies: “bukė e nxjerrė nga gruri” .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:34 pm

Bambulli
Ėshtė nje burim i madh karstik, nga ku e ka rrjedhėn lumi i Zagories. Vendodhja: 2,5 km nė Perėndim tė Sheperit dhe sė toku me “Ujin e Ftohtė” janė rezervate tė ujėrave karstike. Burim me ujėra tė freskėta e tė kaltra. Prurja mesatare: 60 l nė sek. “Bambulli” u shfrytėzua pėr furnizimin me ujė tė pijshėm tė Sheperit, pėr tė furnizuar me ujė mullirin e blojės dhe pėr ngritjen e njė hidrocentrali tė vogėl.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:34 pm

Ēarroku
Shesh i pėrmasave tė vogla i rrethuar me lisa shekullore. Ndodhet nė Jug tė Sheperit. Nė kėtė vend janė formuar BrVIII S dhe BrXIV S gjatė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare. Kėtu ngrihet njė lapidar pėrjetėsues ku janė pasqyruar dėshmorėt e kėtyre formacioneve partizane. Nė kėtė “shesh” janė zhvilluar festivalet folklorike tė krahinės dhe festohet pėrvitshėm pėrvjetori i krijimit tė formacioneve tė lartpėrmendura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:34 pm

Guri “Menhir”
Ndodhet nė VP tė Doshnicės, pranė fshatit Leskaj. Ėshtė gur gjigand me bazė nė formė piramide, i ngulur nė tokė me majė drejt hapėsirės qiellore. Studiuesit mendojnė se i pėrket mesit tė mijėvjeēarit tė dytė para Krishtit. Thuhet se popullsia e kėsaj krahine (treve) rreth kėtij guri festonte ardhjen e pranverės dhe vendoste lule e dafina.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:35 pm

Peshturi
Nė malin e Doshnicės, rreth 200 m poshtė kurrizit tė anės L tė tij dhe nė kufi me malin e Hoshtevės. Ėshtė e gjatė nė hyrje afro 4 m dhe e lartė rreth 3,5 m. Brenda zgjerohet me kthesa dhe arrin gjatėsinė mbi 90 m. Gjatė Luftės ANĒL ka shėrbyer si vendstrehim i njerėzve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:35 pm

“Qyteza”
Ndodhet rreth 400 m nė V tė Doshnicės. Mendohet se i pėrket periudhės antike, tė shekujve tė parė pas Krishtit. Aty ėshtė zbuluar qeramikė dhe fragmente tė enėve prej bakri. Ka ndonjė studiues qė mendon se nė Qytezė pėrpunohej dhe shkrihej bakri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:35 pm

Rrema (Ujėvara) e Doshnicės
Ndodhet mbi lumin e Zagorisė, rreth 800 nė P tė Doshnicės, nė lartėsinė 350m. Ka lartėsi 16 - 17 m. Mendohet se aty gjatė periudhės sė mesjetės dhe mė pas punohej bakri. Rrema e Doshnicės pengon kalimin e peshqve nga lumi i Vjosės nė atė tė Zagorisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:35 pm

Dėrrasa e Doshnicės
Gur i madh gėlqeror qė shtrihet mbi Doshnicė, 250m nė L tė saj. Ka gjatėsi mbi 1km dhe gjerėsi rreth 300 m. Ka bimėsi tė rrallė me gjelbėrim tė pėrhershėm venjėn ( qė i ngjan pishės dhe dėllinjės me kokrra tė zeza) dhe ilqen. E para ėshtė e rrallė nė vendin tonė, ndėrsa e dyta e vetme nė Zagorie. Rritet dhe mbretja dhe susami. Kėto bimė janė ushqim i nevojshėm pėr bagėtitė e imta, sidomos nė stinėn e dimrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:35 pm

Vėnjat e Hoshtevės
Grumbull pyjor halor i vetmuar me sipėrfaqe rreth 6 ha. Shtrihet pranė Gjurmėmushkės dhe shėrbejnė pėr mėrzimin e dhėnve nė verė. Mbrohet me ligj nga shteti, por fatkeqėsisht po nga shteti kohėt e fundit ėshtė dėmtuar, duke u prerė pėr lėndė ndėrtimi. Edhe nė VL tė Dėrrasės sė Doshnicės, midis bregut tė Bazhures nė V dhe Qafės sė Udinit nė L. ndodhet njė grumbull i konsiderueshėm vėnjash tė dendura me lartėsi mė tė vogėl se ato tė Hoshtevės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:36 pm

Kalaja e Limarit
Ndodhet rreth 3 km nė VP tė fshatit Zhej, nė njė kodėr mbizotėruese me mbrojtje natyrale. Kodra ka thuajse formėn e trapezit dhe ėshtė ngritur nė faqen JP tė saj. Kalaja pėrbėhet nga dy radhė muresh rrethimi. Zona ndėrmjet dy mureve ėshtė shkėmbore dhe e pjerrėt, ajo ka njė gjatėsi rreth 60 - 70 m dhe gjerėsi afėr 40 m. Muri rrethues shėrbente edhe pėr nivelimin e terrenit pėr ta bėrė tė pėrshtashme pėr banim. Pjesa mė e lartė e qytezės, qė quhet “akropol”, ėshtė e sheshtė. Ajo ka njė gjatėsi 60 m e gjerėsi rreth 15 -20 m, ndėrsa linja e mureve rrethuese tė kalasė dhe akropolit arrin nė 2.50 m gjatėsi dhe po aq gjerėsi. Si nė tė gjithė kalatė ilire dhe aty muret janė ndėrtuar me blloqe gurėsh tė palidhura midis tyre, por ndryshon masa e gurėve, e cila ėshtė mė e vogėl, pėr shkak tė formacionit gėlqeror tė kodrės. Gjerėsia e tyre ėshtė 1m, lartėsia 0.30 – 0.50 m dhe pranė portės 0.60- 0.70 m. Faqet e tyre janė tė gdhendur drejt, duke siguruar njė puthitje tė mirė me njėra - tjetrėn. Gurėt janė tė vendosur nė dy rreshta. Transeja e murit ndėrpritet nga mure transvesalė (murelidhėse), qė lidhin paretin e jashtėm me tė brendshmin. Nė sistemin e saj tė fortifikimit faqet e kodrės janė tė rrethuara me mure tė drejta. Vetėm nė mesin e gjatėsisė sė faqes JP, vėrehen gjurmat e njė kulle e dalė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:40 pm

nga muri rrethues afėr 9 m me ballė tė gjerė 5. 35 m. Kulla lidhet me hapėsirėn e kalasė me njė portė 1.20 m tė gjerė. Nė skajin mė jugor tė kėsaj faqeje muri, ndodhet hyrja e vetme pėr tė kaluar nė kala. Porta e hyrjes ėshtė e gjerė 1.40 m. Ajo kontrollon gjithė gjatėsinė e rrugės, deri te hyrja, dhe nuk ėshtė e parė e nevojshme pėr forcimin e saj me kulla, si nė kalatė e tjera ilire. Edhe muri i akropolit nuk ka asnjė kullė. Gjerėsia e portės nė akropol ėshtė 2.20 m.
Arkeologėt mendojnė se muret rrethuese tė kėsaj kalaje i pėrkasin njė periudhe tė vetme ndėrtimi, shek. III para Krishtit. Bazuar nė sipėrfaqen e vogėl tė kėsaj kalaje ata kanė arritur nė pėrfundimin se, kalaja duhet tė ketė qenė mė tepėr njė qendėr e fortifikuar e kėsaj krahine se sa qendėr banimi. Kalaja e Limarit ka rėndėsi si vendbanimi qė tregon popullimin e luginės sė Zagorisė nė periudhėn e dytė tė hekurit.

Guri Pani, Llazar Papajani “Njė qendėr ilire nė krahinėn e Zagories “
Monumente historike nė vendin tonė” 1978, faqe 115,119.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:40 pm

Tuneli (Sqolla ) e Sheperit
U ndėrtua nga Ali Pashė Tepelena dhe shėrbeu pėr strehimin dhe mbrojtjen e tij. Ėshtė i gjatė rreth 80 m dhe i gjerė 1,9m. Fillon nga oborri i shtėpisė sė Rakajve dhe pėrfundon nė atė tė Dudajve…….. Ka disa kthina tė brendshme dhe dy dalje nga L nė drejtim tė Dhėmbelit dhe nga J nė drejtim tė kumbullave tė Dudajve. Nė nėntor tė vitit 1939 u shemb vetėm hyrja e tij. Tuneli mendohet tė jetė ndėrtuar nė vitin 1809, pasi nė atė vit Pashai i Tepelenės i drejton Sheperit njė letėr (03.10. 1809) djalit tė tij, Veliut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:40 pm

Vuvat (puset malore)
Uji i ftohtė qė del nė formėn e burimeve karstike nė sasira tė pakėta, kryesisht rrėzė shkėmbinjve. Gjenden nė lartėsinė mbi 1800 m, nė Katal, Bar i Zi, Qafė e Dhėmbėlit, Lug tė Arapit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:40 pm

Katali
Mal nė vargmalin Shėndetėlli – Lunxhėri - Bureto nė lartėsinė 1763. Shtrihet ndėrmjet Lugut tė Arapit dhe Brothomait. Ėshtė i ndėrtuar nga gėlqerorėt e kratarkut e tė paleologjenit dhe mė pak nga flishi qė pėrbėn njė strukturė antiklinale asimetrike. Ka depozitime periglaciare, tė cilat janė transportuar nga ujėrat dhe janė vendosur nė shpatin e tij, duke formuar kone depozitimi qė sot janė stabilizuar. Kurrizi pothuajse ėshtė i sheshtė me rėnie graduale nė drejtim tė V dhe i pėrpunuar kryesisht nga dukuritė karstike. Peizazhi karstik pėrfaqėsohet nga forma tė shumllojshme si tė hinkave, gropave e tjerė, qė gjenden mė tepėr gjatė kurrizit. Nė lartėsinė mbi 1900m janė ruajtur gjurmėt e akullnajave tė kuaternarit. Ka cirqe bore tė vogla nė tre vende dhe njė burim tė vogėl uji rrėzė njė shkėmbi, qė vendasit e quajnė vuvė. Pjesėt e poshtme tė malit janė ndėrtuar nga formacione terrigjene dhe depozitime kuaternare. Nė brezin pyjor tė tij, sidomos nė Hijen e madhe, rriten kafshė tė rralla si: sorkadhja, dhia e egėr, gjeli, pėllumbi i egėr e tjerė. Ka kullota tė pasura verore pėr blegtorinė dhe njė ujėmbledhės (lerė).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:40 pm

Strakaveci (Shkėmbi i Zhejit)
Shtrihet nė lartėsi 1958 m ndėrmjet Qafės sė Ēajupit nė J dhe Malit tė Golikut nė VP. Ėshtė formuar nga gėlqerorė tė paleogjenit dhe mė pak nga ata tė kreatakut………….. Relievi ėshtė tepėr shkėmbor dhe me pjerrėsi tė madhe, sidomos ana L qė merr pamjen e humnerave. Ai dallohet pėr pėrhapjen e gjerė tė formave karstike dhe lidhet ngushtė me ngritjen e fuqishme neotektonike me amplitudė tė madhe si dhe me thyrje e shkėputje tė shumta. Asimetria ėshtė e theksuar dhe mjaft e ndėrlikuar nga ana tektonike. Aty janė kafshė tė rralla si sorkadhja e sidomos dhija e egėr dhe me pakicė nė Bredhin e Zhejit, rriqerbulli. Nė rrėzė tė tij ėshtė ndėrtuar kisha e Shėn Ilisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:41 pm

Bredhishtja e Zhejit
Shtrihet nė lartėsinė 500 - 1900 m mbi nivelin e detit. Sipėrfaqja ėshtė rreth 1500 ha dhe shtrihet pėrballė fushės sė Ēajupit. Kati drunor i pyllit pėrfaqėsohet nga formacione tė bredhit tė Maqedonisė, nėnpylli pėrfaqėsohet nga shkoza, dėllinja, mėlleza. Grumbullimi kryesor ka moshė rreth mesatare, rreth 110 vjeēare, lartėsi mesatare tė drurėve 14 m dhe diametėr mesatar 30 cm.
Bredhishtja e Zhejit ėshtė relativisht e ruajtur mirė dhe pėrfaqėson pjesė tė rėndėsishme tė biodiversitetit tė Shqipėrisė jugore. Nė habitatet floristike rezulton se mund tė takohen lloje bimore e shtazore tė veēanta dhe unikale, si dhe lloje endemike si Forsythia europaea, Festucopsis serpentini. Nga studimet floristike rezulton se rriten rreth 15 taksone bimore tė rralla dhe tė kėrcėnuara. Toka ėshtė e murrme pyjore dhe gjendet mbi formacionet flishore dhe gėlqerore. Ėshtė kategoria e tretė e IUCN- Monument natyre, zonė e menaxhuar kryesisht pėr ruajtjen tė karakeristikave tė veēanta natyrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:41 pm

Gjurmėmushka
Qafė mali nė lartėsinė rreth 1400m, ndėrmjet majės sė Kulavarrjes dhe Katundishtės. Lartėsitė e kėtyre dy majave ulen, mbledhin ujėrat e kurrizeve malore dhe formojnė pėrroin e Gjurmėmushkės. Ėshtė ndėrtuar nga gėlqerorė dhe e formuar nga njė shkėputje tektonike. Ėshtė e zhveshur nga drurėt pyjorė: rriten barėra, lule etj., qė krijojnė kullota tė mira verore pėr dhėntė. Gjurmėmushka lidh Hoshtevėn me Pėrmetin. Nė tė gjatė mesjetės dhe deri nė fillim tė shek. XX kanė kaluar karvane tregtare, qė vinin nga Delvina, Saranda, Gjirokastra; kalonin nė Kardhiq, Ēajup – Dėrmaz – Pleshė - Manastiri i Shėn Sotirit – Pėrmet e mė tej.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:41 pm

*
Sasia e pėrgjithshme e pyjeve 2959 ha
Komunare 1292 ha, Shtetėrore 1667 ha dhe prej kėtyre 800 ha zonė e mbrojtur
Nga sasia e pėrgjithshme pyjore ėshtė kjo ndarėsi prejardhjeje:
Natyrore 2911 ha, Artificiale 48 ha, Bredh natyral 55 ha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:43 pm


Sipas klasifikimit tipologjik fondi pyjor komunal mund tė grupohet nė kėto tipe kryesore: 1.Pyje shkoze me dushqe 2. Pyje vetėm me shkozė tė zezė 3. Pyje me shkozė dhe me pak frashėr 4. Pyje qarri me shkozė 5. Pyje me mėllezė 6. Pyje me qarr 7. Pyje me bungė dhe pishė tė zezė.

Vėllimi i pėrgjithshėm drusor i pyjeve tė Zagories: 170. 000 m3
Shkurre: gjithsej 1070 ha
Kapaciteti kullusor: 4000 krerė dhi. Kapaciteti i pėrgjithshėm kullusor: 19700 krerė
Sipėrfaqja e kullotave 7920
Shtetėrore 3451 ha, Komunare 3326 ha, Private 1143 ha.
Shoqata e pyjeve dhe Kullotave ka kryer deri tani kėto pėrmirėsime:
2004 100m3 sistemime malore nė fshatin Hoshtevė dhe njė lerė nė Ndėran;
100 m3 sistemime tė tjera malore nė Nivan.
Vitin e kaluar punime nė pėrmirėsim….. njė ēezmė nė Reē.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:43 pm

Studimi i tokės
Duke u mbėshtetur te klasifikimi tipologjik i tokave rezulton se fondi pyjor dhe kullusor bėn pjesė nė tipin e tokave tė Hijta kafe malore, tė kafejta malore. Shtrirja e tyre fillon nga 200 - 900 m.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:43 pm

Flora e Zagorisė
Ėshtė e pasur dhe e shumllojshme. Pėr lehtėsi studimi ndahet nė tre nėnzona:
E para shtrihet nė pjesėn e poshtme tė luginės, nė tė dy anėt e lumit, deri nė lartėsinė e brezit tė shkurreve.
E dyta nė gjatėsi dhe gjerėsi tė brezit tė lajthive dhe tė gjeshtrės e deri nė lartėsinė e tarracave malore. Nė tė parėn dhe pjesėrisht nė tė dytėn rriten bimėt e arave, shkurret dhe gjithė llojet e pemėve, qė kultivohen nė vendin tonė, me pėrjashtim tė agrumeve dhe tė ullirit.
E treta u pėrket pyjeve e kullotave verore, tė cilat ngrihen mbi tarracat dhe brezaret e dikurshme malore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:43 pm


Grumbujt pyjore tė Zagories janė gjithashtu ekosisteme natyre me vlerat e tyre bioekologjike, ekonomike, historike. Janė kryesisht tė pėrziera me lloje tė ndryshme, ku njė vend tė rėndėsishėm zėnė: dushqet, bunga, shparthi, qarri, venja e kuqe, shkoza, bredhi, ahu, lajthia, arra (nė lugina tė freskėta) e tjera. Ka vende - vende dhe grumbuj tė thjeshtė si venja e Dhėmbelit, lajthishtja e Topovės, bredhi nė shkėmbin e Zhejit e tjerė. Dremazet, siē quhen grumbujt e dushqeve, kanė qenė pėrherė njė burim i rėndėsishėm pėr ekonominė dhe vlerat ekologjike tė zonės. Pylli bėn pjesėn e tij si faktor kryesor natyral nė ansamblin e mjeteve profilaktike, nėpėrmjet tė cilit pėrmirėsohet shėndeti, duke influencuar nė integritetin morfo - strukturor tė organizimit human dhe nė kapacitetin e tij adaptiv.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 41Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 41  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: