Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 41  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:49 pm

Sipas planit 1176, 9 ha fond pyjor komunal dhe 3620.77 ha kullota komunale
Afati i pėrdorimit i fiksuar nga tė dy palėt 2003-2013 (afat 10 vjeēar)

Administrimi i pyjeve dhe kullotave para vitit 1944 dhe pas vitit 1990

Nr. Fshati Pyje ha Kullota ha
Private Komunale Shtet. Private Komunale Shtetėrore
1. Sheper 135 618
2. Nivan 92 346
3.Konckė 105 409
4.Vithuq 60 169
5. Hoshtevė 118 430
6. Doshnicė 128 249
7. Zhej 134 340
8. Lliar 151 130
9. Topovė 204 230
10. Ndėran 165 320
Komuna 1292 3322

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:49 pm

Pėrdorimi i pyjeve dhe kullotave para vitit 1944 dhe pas vitit 1990

Nr. Fshati Pyje si ha Kullota si… ha
Familje Lagje Fshat Familje Lagje Fshat
1. Sheper 135 618
2. Nivan 92 346
3.Konckė 105 409
4.Vithuq 60 169
5. Hoshtevė 118 430
6. Doshnicė 128 249
7. Zhej 134 340
8. Lliar 151 130
9. Topovė 204 230
10. Ndėran 165 320
Komuna 1292 3322
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:49 pm

PLANI I PUNIMEVE PĖR PERIUDHĖN 10 VJEĒARE 2003-1013
Nr. Modeli teknik Njėsia Sasia Kosto Vlera totale
matėse pėr njėsi lek 000 lek

1.Pyllėzime ha 9 120000 0
2. Pėrmirėsime pylli ha 235 25000 5875
3.Pastrime kullota ha 215 12500 2688
4.Ndėrtim lugje betoni ml 132 6512 860
5. Ndėrtim lere copė 2 350000 700
6. Ndėrtim mure tė thatė m3 1550 2100 3255
Totali nė lekė 14457

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:50 pm

PASQYRA E TĖ ARDHURAVE PĖR PERIUDHĖN 10 VJEĒARE
Nr. Emėrtimi Njėsia e matjes Sasia
1. Bimė mjeksore 000 lek 76022
2. Kokrra arre, lajthie 000 lek 30000
Totali 106022

Bilanci i tė ardhurave dhe shpenzimeve

Tė ardhurat, vlera totale pėr 10 vjet 000lek 106022
Shpenzimet, vlera totale pėr 10 vjet 000 lek 14457
Diferenca +91565


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:50 pm

Del se: njė pyll me shkozė jep 30 - 40 kv gjethe tė freskėta dhe 13 kv bar tė gjelbėr pėr ha; njė ha lis nė moshė rreth 20 vjet vetėm nga krasitja e degėzave nė lartėsi 2 - 3 m nga toka jep 35 kv gjethe dhe 12 – 20 kv bar tė gjelbėr/ha; nė pyjet me prall merren 100 -160 kv/ha gjethe dhe deri 16kv/bar tė gjelbėr.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:50 pm


Bimėt medicinale(pėrmbledhėse)
Flora e Zagorisė ėshtė e pasur me bimė mjekėsore tė shumllojshme. Mė tė pėrmendurat prej tyre janė: Kamomili, lulėkuqja, mullaga, lule shtogu, hithrat, manaferrat, pelini, rigoni i bardhė, ēaji i malit, sherebeli, salepi, lulja e blirit, kokrrat e dėllinjės, tė murrizit, tė trandafilit tė egėr e tj.
Sipas studiuesve nga 300 bimė medicinale, eterovajore e tanifere, qė ka vendi, rreth 200 rriten nė Zagorie. Kėto bimė kanė vlera tė larta kuruese ndaj sėmundjeve dhe vlera tė larta nė pėrdorimin e prodhimeve farmaceutike, kozmetike, e industriale dhe pėrdorim tė gjerė nė jetėn e pėrditshme. Mjaft prej tyre mund tė kultivohen pėr tė patur rendimente dhe me leverdi ekonomike. Pėrmenden pėr grumbullimin e Bimėve Mjekėsore: Gaqo Llaka (Zhej), Sotir Ndreu (Hoshtevė), Jorgo Pango, Orest Peri (Ndėran) e tjerė.
Marrė nga “Enciklopedia e Zagorisė” e autorit Apostol Pango
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:50 pm

Digidalis
Bimė mjekėsore qė vendasit e emėrtojnė dik - dak. Rritet vetėm nė periferi tė fushės sė Ēajupit. Ka gjethe mesatare tė dukshme pa kėrcell, qė del mbi tokė rreth 6 -7 cm. Ėshtė grumbulluar si bimė medicinale nga banorėt e fshatrave Lliar e Zhej. Pėrdoret pėr mjekimin e sėmundjes sė zemrės dhe ka efektshmėri tė lartė. Ėshtė bimė mjekėsore e rrallė e zonave jugore tė vendit, qė ndodhet edhe nė zonėn e Pėrmetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:50 pm

Bimėt medicinale eterovajore e tanifere
dhe leverdia e tyre ekonomike

Si rrjedhojė e pozicionit shtrirės gjeografik, e konfiguracionit kombinues tė ultėsirės dhe prezencės sė shkėmbenjve malorė, nga ku e kanė lindėsinė burimet e shumta ujore si dhe kombinacioni me kullotat e pasura malore gjatė stinės sė pranverės, flora e trevės sė Zagories ėshtė e shumėllojshme. Vlen tė evidentohet nė kėtė prezencė tė florės bimėsia medicinale, eterovajore dhe tanifere. Ajo qė ėshtė mė thelbėsore, ėshtė prania e kėsaj tė fundit nė tė gjithė trevėn me njė pėrhapėsi tė gjerė.
Nga burimet e informacionit, studimet e studiuesve tė kėsaj fushe, duhet tė evidentohet njė lidhėsi midis prezencės totale tė bimėve tė njohura tė kėsaj fushe qė nė rang vendi ėshtė rreth 300 tė tilla, njė pasuri e madhe kualitative llojesh, dhe Zagoria nė sipėrfaqen e saj shtrirėse ka rreth 180 - 200 lloje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:51 pm

Duhet theksuar se, si rrjedhojė e kėsaj pasurie, popullsia inteligjente e kėsaj zone ka njohuri teoriko - praktike pėr rritjen, kultivimin e tyre natyror, vjeljen e kėtyre bimėve, grumbullimin sipas kualiteteve, shėrbesėn pėr tė arritur njė kuotizim tė cilėsisė si dhe njohuri pėr efektin dobiprurės nė shėrimin e sėmundjeve tė ndryshmee prezente (mjekėsia popullore). Tė pranishme nė kėtė trevė janė: kamomili, lulėkuqja, tėrfilet, ēaji i mali, qumėshtorja, thundėrmushka, mullagat, bishtkali, hithrat, shtogu, manaferrat, rigoni i bardhė, gjethe delli, pelini, zhumbrica, dėllinjat, murrizi, trėndafili i egėr (byllurinja), sherebeli, salepi, murrizi e tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:51 pm

Kėto lloje bimėsh prezente nė trevė njihen pėr vlerat e tyre kurative ndaj sėmundjeve tė ndryshme, qė ėshtė provuar nga praktika. Duhet theksuar edhe vlerat e mėdha qė kanė kėto lloj bimėsh edhe nė fushėn prodhimeve (bukurative) kozmetike, tė farmaceutikės, industrisė sė lehtė e ushqimore dhe pėrdorim tė gjerė nė praktikėn e jetės sė pėrditshme. Pra, Zagoria ka njė natyrė me njė shumėllojshmėri biologjike kualitative, e cila ėshtė faktor determinues, pėrcaktues, pėr zhvillimin e turizmit si dhe pėr pėrtėritjen fizike dhe bukurinė shpirtėrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:51 pm

Specialistėt e kėsaj fushe, studiues, kanė ngritur herė pas herė shqetėsimin e tyre pėr tė organizuar dhe pėr tė shfrytėzuar kėtė pasuri tė madhe tė krahinės, duke organizuar grumbullimin nė natyrė, pėrpunimin paraprak dhe dorėzimin nė organizma biznezi tė ligjėsuara dhe tė linēensuara pėr tė realizuar eksportin e kėtyre llojeve bimėsh. Kjo pėrvojė e grumbullimit ka ekzistuar nė krahinė shumė kohė pėrpara dhe ka dhėnė pozitivitet. Kėshtu, siē theksuam edhe mė lart, nė kėtė grumbullim duhet si kujtesė tė respektohen me rigorozitet ligjet dhe udhėzimet e veēanta si ligji Nr. 7722, datė 15. 06 1993 i Kuvendit Popullor “Pėr mbrojtjen e fondit tė bimėve mjekėsore, eterovajore e tanifere natyrore” dhe udhėzime tė tjera. Nga specialistėt shtrohet zbatimi fanatik i kritereve teknike tė vjeljes, pasi ka pasur dhe ka keqpėrdorime nė disa specie si: dafina, ēaji i malit, sherebeli, trumza, rigoni dhe salepi rrezikojnė tė zhduken. Nė kėtė kuadėr ėshtė i nevojshėm edhe interesimi e ndikimi i Komunės qė grumbullimi i kėtyre bimėve tė bėhet jo me spontaneitet, por i organizuar edhe i disiplinuar dhe bashkėpunimi me partnerėt tė jetė sa mė afatgjatė dhe serioz. Mendimi se kėtė “operacion” mbledhės, grumbullues, duhet ta organizojė njė shoqėri, firmė zagorite, e drejtuar nga ndonjė specialist zagorit, i cili duhet tė investojė nė kėtė fushė, tė ligjėsohet, tė krijojė organogramėn e firmės, me qėllim qė tė centralizohet edhe tė fitojė edhe krahina nė zhvilimin e saj. Kėshtu do tė kishte njė pėrqėndrim tė prodhimit tė trevės dhe tė pasurisė prezente tė kėtyre lloje bimėsh me rėndėsi edhe ekonomike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:51 pm

Mendimi se pėr evitimin e volumit tė madh tė transportit, pėr disa bimė si sherebeli, trumza, rozmarina, borziloku e tjerė, mund tė bėhet pėrpunimi i tyre me njė desklortor tė thjeshtė, duke i kthyer nė esencė qė janė shumė tė kėrkuara nga eksporti dhe lehtėsisht tė trasportueshme, ėshtė njė mendim specialisti qė duhet tė praktizohet.
Efiēente ėshtė se toka e Zagorisė, ėshtė njė tokė, e cila siguron me pėrbėrjen e saj kimike kultivimin e kėtyre bimėve. Kjo vjen edhe se ato nuk kanė shumė kėrkesa tė veēanta pėr agroteknikė dhe nė kushtet e klimės sonė zhvillohen normalisht e japin rendimente tė larta me shpenzime tė pakta. Nga bimėt, qė mund tė kultivohen mė mirė janė: ēaji i malit, rigoni, borziloku, rozmarina e shumė tė tjera. Leverdia ekonomike ėshtė e madhe, sidomos disa pėrllogaritje tė bėra del se nga 1 dylym mund tė sigurohen 300 - 500 mijė lekė tė reja dhe nga disa bimė shumėvjeēare arrin deri 700.000 lekė pėr dylym.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:52 pm

Nga ana e specialistėve dhe studiuesve ngrihet problemi i shfrytėzimit tė burimeve tė tjera tė natyrės, prodhimet e dyta tė pyjeve dhe kullotave, qė kanė leverdi ekonomike si esencat bimore, lėndėt tonike( regjėse) qė gjenden te dushqet, shqerro, volonidhi e tjera……….. prodhime nga pėrpunimi termik i drurit qė janė qymyri i drurit, eshka e kovaēit dhe kotronet. Nė Zagori nuk ka pėrvojė pėr kėto prodhime, por rezervat janė tė mėdha dhe kėrkesat e tregut tė brendshėm e eksportet janė tė shumta. Ka vend edhe kultivimin e thuprave tė shelgut, traditė kjo pėr prodhimin e koshereve dhe kanistrave. Leverdi ka dhe dhe grumbullimi i frutave dhe farave pyjore natyrale ose tė kultivuara siē janė: arrat, lajthitė, thanat, manaferrat, gorricat, boronicat, kulumbritė, dėllinjat e shumė tė tjera. Pėr kėto realizohet mbledhja tradicionale dhe konsumohen freskėt apo pėrpunohen. Njė rezervė tjetėr nga prodhimet e dyta tė pyllit e kullotave janė kėrpudhat. Prezenca e tyre: pylli i Zhejit, Rapavicė, Dermaz, Ēajup e kudo ku ka bimėsi drunore.
Kėto qė pėrmendėm mė lart nė kėtė trajtesė tregojnė resurset e mėdha qė ka krahina, qė duhet tė shfrytėzohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:52 pm

Bimėt mjeksore
Njėsia Mundėsia Ēmimi Sasia pėr Tė ardhurat
Nr. Emri shqip e matjes e grumbull. Mes. 10 vjet pėr 10 vjet
kv/vit lek/vit ton 000 lek

1. Dėllinjė kv 230 6000 2300 13800
2.Rigoni kv 14 12000 140 1680
3.Ēaji i malit kv 5 25000 50 6250
4.Kokrra trėndafili kv 43 8000 430 3440
2. Murrizi (kokrra) kv 7.55 1200 75.5 906
3. Sherebela kv 490 9000 4900 44100
4. Pelin kv 0.8 36000 8 288
5. Sanze kv 0.5 700000 5 3500
6. Tėrfil (lule) kv 0.02 40000 0.2 8
7. Cermedel kv 2 12000 20 240
8. Xanė (lule) kv 2 90000 20 1800
9. Totali 76022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:52 pm

Ēaji i malit (Sideritis Roseri Boiss)
Emėrtimi nė gjuhėn popullore: Njihet me tė njėjtin emėr.
Pėrshkrimi: ėshtė bimė barishtore shumėvjeēare. Ka njė sistem rrėnjor tė dobėt e jo tė futur thellė nė tokė. Lartėsia e bimės arrin 10 - 5cm. E gjithė bima ėshtė e veshur me push tė bardhėllimėt nė tė hirtė. Gjethet kanė pėrmasa 10 - 60 mm tė gjata dhe 6 –20 mm tė gjera. Ato kanė formė gjatore deri nė tė ngushta vezake, tė pėrmbysura, tė plota ose me dhembėza. Lulesa ėshtė e pėrbėrė nga 5 - 20 qerthuj tė rėnė dhe secili ka 6 - 10 lule tė verdha deri nė tė verdhurėn e ēelur. Lulėzon zakonisht nė muajt qershor - korrik, nė vartėsi me kushtet klimatike dhe nga lartėsia nga niveli i detit. Lidhja e farės fillon nga korriku,vazhdon gjatė gushtit dhe rrallė shkon deri nė 15 shtator.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:52 pm

Pėrhapja: Ēaji i malit konsiderohet si specie endemike e Ballkanit. Nė vendin tonė ėshtė mė i pėrhapur nė pjesėn juglindore, por gjendet edhe nė krahinat nė jug tė Shkumbinit. Nė Zagori ėshtė i pėrhapur nė Dhėmbel, Ēajup e Mali i Rapovicės.
Klima dhe toka: i pėrket zonave me klimė mesatare qė shtrihen nė lartėsitė 1200 - 1800 m mbi nivelin e detit dhe tokave me formacione tė thata gėlqerore, vende shkėmbore, vend eme gurė tė rrallė dhe substrat tė butė.
Kultivimi: Bima shtohet me farė tė marra nga flora spontane dhe fidanė tė pėrgatitur nė fidanishte. Pėr mbjelljen direkt me farė, materiali mbjellės (fara) merret gjatė muajit korrik nga bimė tė shėndosha. Pasi lihet qė tė thahet, pėr pak ditė, ajo pastrohet dhe pėrgatitet pėr t’u hedhur nė arė. Parapraktisht ara duhet tė jetė e pėrgatitur pėr mbjellje. Me anėn e punimeve ajo duhet tė jetė e shkriftėruar mirė. Afati i mbjelljes ėshtė muaji prill. Mbjellja bėhet me rreshta 60 deri nė 70 cm larg dhe kur bėhet rrallimi bimėt lihen 20 - 30 cm larg njėra - tjetrės. Sasia e farės pėr njė ha duhet 10 kg. Rezultate tė mira jep mbjellja me fidanė tė pėrgatitur nė fidanishte dhe mbjellja me filiza tė marrė nga bimėt mėmė. Praktikisht edhe nga ana ekonomike mė mirė ėshtė mbjellja me filiza tė marrė nga bimėt mėmė. Si afat mbjellje, mė tė mira janė mbjelljet e nėntorit pėr nė vjeshtė dhe ato tė prillit nė pranverė.
Pasi ka zėnė fidani, vitet e para tė jetės jep rozetė me gjethe, ndėrsa vitin e dytė dalin kėrcejtė lulembajtės. Kėrcejtė e vegjėl janė tė shumtė, deri nė dyzet vitin e parė, ndėrsa nė vitin e dytė ato rriten dhe dyfishohen nė numėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:52 pm

Vjelja e prodhimit
Ēaji ka njė periudhė tė gjatė lulėzimi. Kjo fillon nga fundi i muajit qershor, intesifikohet nė muajin korrik dhe gusht dhe fillon tė bjerė nė ditėt e para tė shtatorit. Nė fillim lulėzojnė lulėritė e degėve kryesore, pastaj nė periudhat e mėvonshme, nga degėzimet e dyta dalin lulėri tė tjera. Kėshtu dhe vjelja e lulėrive duhet tė kryhet periodikisht me lulėzimin e plotė duke i prerė me gėrshėrė deri nė nivelin e kaēubes. Lulet e prera lidhen nė tufa tė vogla dhe dėrgohen pėr t’u tharė nė vendin e caktuar. Ekonomikisht nuk mund tė pėrcaktojmė leverdinė e kultivimit tė ēajit, pasi kėrkesat e tregut tė jashtėm janė tė pakta, por mjafton tė themi se nga njė ha tokė tė mbjellė me ēaj merren rreth 10000 tufėza lulėrie (nga 1 tufėz pėr ēdo m2). Ēdo tufė lulėrie ēaji nė tregun e brendshėm shitet rreth 30 lek, kėshtu qė i bie qė pėr ēdo ha tė merren mbi 300 mijė lekė tė ardhura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:53 pm

Sipėrfaqja e kullotave 7920
Shtetėrore 3451 ha, Komunare 3326 ha, Private 1143 ha.

Pasuria tjetėr e trevės: KULLOTAT

Me njė dominim tė maleve Zagoria merr tipizimin e njė klime malore. Pasuria kualitative e bimėsisė, pyjet e rrallė dhe shkurret e shumta sigurojnė edhe njė prezencė tė madhe tė sipėrfaqes kullusore. 7920 ha kullota verore malore! Njė pasuri e e ndritshme qė Zagorisė i rrit vlerat e saj tė shumta. Kėto kullota pėrdoren si burim ushqimi pėr bagėtitė e imta. Blegtorėt zagoritė nuk ndėrmarrin “inkursione” kullusore verore si blegtorėt e tjerė, por ushqimin kullusor veror e sigurojnė nė hapėsirėn e trevės sė tyre tė pasur. Si rrjedhojė, duke u vėnė nė pėrdorim ushqimor, kjo pasuri kullusore siguron rreth 60% tė ushqimit vjetor, sidomos, pėr tri stinėt: pranverė, verė dhe vjeshtė. Prezenca e kėsaj hapėsire kullusore siguron gjithashtu ruajtjen e tokės nga procesi erozional dhe alterimi. Ka dhe njė pėrftesė tė dyfishtė pėr prezencėn e bimėve medicinale dhe tanifere me vlera dhe kėto tė pallogaritshme, qė rrit vlerėn dobiprurėve tė sipėrfaqes. Vlera tė mėdha nga kjo prezencė ka edhe pėr mbarėshtrimin e blegtorisė. Ky mjedis dhe kjo hapėsirė siguron cilėsisht mjaltin e shumėkėrkuar, i cili ka vlera tė mėdha kurative. Nė kėtė sipėrfaqe kullusore verore ka prezente bimė mjaltore, tė cilat janė shumė cilėsore, sepse ato rriten dhe bashkohen me ajrimin klimatik, freskinė klimatike, janė tė pasura nė shumė rreze diellore. Mund tė veēohen: ēaji i malit, lisra, tėrfili aromatik. Kjo bimėsi procesimin e lulėzimit e ka nė muajin korrik - gusht dhe si rrjedhojė prodhon nektar, kur ky ka mbaruar nė zonat e ulėta.
E rėndėsishme ėshtė se kullotat verore janė tė mbarsura me vlera tė mėdha ekonomike, por edhe me vlera ekologjiko - turistike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:53 pm

Zagoria disponon 7200 ha kullota. Vendimi Nr. 700, datė 23. 10.1995 i Kėshillit tė Ministrave: “Pėr caktimin e kufijve tė kullotave e livadheve shtetėrore nė administrim tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Pyjeve dhe Kullotave dhe organeve tė pushtetit vendor pėr pėrdorim tė pėrgjithshėm” tregon si duhet vepruar. Ky disponim kullusor ndahet, sipas kėtij vendimi, nė kullota shtetėrore 4525 ha, qė administrohen nga Ndėrmarrja Pyjore e Rrethit dhe 2645 ha komunale, qė administrohen nga komuna. Por, pėrveē kėsaj sipėrfaqe tė kadastruar si kullota, nė krahinė gjenden edhe shumė sipėrfaqe tė tjera siē janė ato me drurė pyjore tė rrallė, shkurrishte, toka improduktive dhe shumė toka bujqėsore qė dikur shfrytėzoheshin, ndėrsa sot janė lėnė djerr dhe janė kthyer nė kullota. Tė gjitha kėto rrisin rezervat dhe kapacitetin e kullotave tė zonės nė dispozicion tė pushtetit vendor, komunės sė Zagorisė dhe vetė fshatrave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:53 pm

Sipėrfaqja kullusore e Zagories dhe e Nemėrēkės njihen prej kohėsh si kullota tė mira, meqėnėse janė tė pasura me bimėsi barishtore me vlera tė larta ushqyese. Shfrytėzimi i tyre ėshtė realizuar prej kohėsh dhe kanė shėrbyer si burim tė ardhurash pėr popullsinė e krahinės. Sipas tė dhėnave deri nė vitin 1935 nga kullotat, qė dispononte vetėm nė fshati Sheper, merreshin 3500 napolona ari nė vit. Po kaq edhe mė shumė merrnin fshatrat Doshnicė e Hoshtevė. Kėto tė ardhura administroheshin nga njė kėshill i fshatit, qė zgjidhej nga vetė fshati. Tė ardhurat pėrdoreshin pėr ndonjė rregullim komunal si: rrugė, ura ose njė pjesė shėrbente edhe pėr tė ndihmuar ndonjė hallexhi, qė rregullonte ndonjė mur shtėpie tė prishur, riparim ēatie e tjerė. Njė pjesė e mirė e tyre shkonin pėr gjyqin e Rapavicės, por njė pjesė e tyre “shpėrdorohej nga pjesėtarėt e Kėshillit” dhe kjo u bė shkas qė nė Sheper dhe nė fshatra tė tjerė tė plasė sherri, grindje, tė cilat e shpunė punėn deri nė gjyqe tė stėrgjatura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:53 pm

Duhet theksuar se edhe nė ditėt e sotme disa fshatra si: Zheji, Lliari e ndonjė tjetėr i kanė pėrdorur tė ardhurat nga kullotat pėr rregullimin e infrastrukturės sė fshatrave dhe pėr pėrmirėsimin e jetesės sė tyre.
Gjatė sistemit monist sipėrfaqja kullusore e Zagorisė shėrbeu pėr mbajtjen pėr 5 - 6 muajt e pranverė - verės pėr shumė tufa lopėsh dhe kopesh me bagėti tė imta, kryesisht dhen. Kėtu kullotėn bagėtitė e fshatrave tė Kooperativave bujqėsore dhe tė Ndėrmarrjes Shtetėrore tė Rrethit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:53 pm

Po Zagoria sot?
Nėse nė tė gjitha krahinat malore tė vendit janė shtuar shumė bagėtitė e imta, nė Zagori janė pakėsuar shumė, kjo edhe si rrjedhojė e emigrimit tė ndodhur nė kėto vite, kur sipėrfaqja kullusore ėshtė shtuar edhe si rrjedhojė e “mospunimit tė tokės” bujqėsore.
Nė mbėshtetje tė detyrės sė caktuar nė vitin 1992 nga Ministria e Bujqėsisė dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Pyjeve, deri nė vitin 2000 duhet tė kalonin nė administrim tė komunės 40% e sipėrfaqes pyjore dhe 60% e sipėrfaqes kullusore, qė ndodhet nė territorin e saj. Komuna e Zagories ka nė administrim tė saj 2645 ha ose afėrsisht 37% tė sipėrfaqes ose 1675 ha mė pak se objektivi……………………….. Kjo sipėrfaqe “e palėvrueshme” duhet tė kalojė nė duar administrimi tė komunės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:53 pm

Nė bazė tė udhėzimit Nr.1, datė 23.05.1996, tė Ministrisė sė Bujqėsisė: “Pėr kriteret teknike tė dhėnes me qera tė kullotave e livadheve” ėshtė bėrė nga Komuna detajimi i sipėrfaqes kullusore. Sipas numrit tė krerėve qė kanė fshatrat u ėshtė lėnė aq sa ėshtė e nevojshme pėr kullotje dhe pjesa tjetėr ėshtė dhėnė me qera pėr kullotje tė kopeve jashtė krahinės.
Nga pėrllogaritjet, qė kanė bėrė specialistėt, del se nė rast se arrijmė tė japim me qera rreth 2500 - 3000 ha, e cila ėshtė plotėsisht e mundshme, pa penguar kullotjen e bagėtive tė krahinės, me tarifat shtetėrore qė janė sot 100 lekė pėr dele, duke llogaritur 2 - 3 dele pėr ha, siē ėshtė mesatarja pėr kullotat shtetėrore tė krahinės sonė, Komuna do tė sigurojė njė sasi tė konsiderueshme tė ardhurash. Kur rriten tarifat edhe tė ardhurat rriten. Po kėshtu specialistėt kanė menduar qė, nė se do tė ketė tė ardhura tė konsiderueshme, Komuna mund tė caktojė edhe njė teknik pyjesh tė profilizuar, i cili tė ndjekė kėtė veprimtari me dokumentacionin pėrkatės si kontrata e proces verbale e tjerė dhe tė paguhet prej saj.
Kullotat, pėrveē kėtyre qė trajtuam mė lart, sigurojnė edhe tė ardhura nga gjuetia e tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:54 pm

Fauna e Zagorisė
Territori konceptohet i ndarė nė katėr zona tė rėndėsishme faunistike:
Zona e Dhėmbelit me ekosistemin e thėllėzės sė malit Alektoris G. G. me njė popullim deri nė 8 -10 krerė pėr 100 ha, qė ėshtė nga shpendėt e rralla nė tė gjithė Evropėn me vlera tė larta bioekologjike, jo mė kot populli i Zagorisė kėndon:
Hape, nėnė, derėn/ se tė solli djali njė thėllėzė mali.
- Zona e Rapavicės, Ēajupi i pasur gjithashtu me kafshė dhe shpendė tė egra: lepuj, dhelpra, baldosa, ujk, thėllėzė e tjerė.
- Zona Ēajup - Zhej me njė faunė e florė tė rezervave me rėndėsi biogjetike me lloje tė rralla si : kaprolli, dhia e egėr, derri i egėr, thėllėza e malit, gjeli i egėr, lepuri e tjera.
Kjo zonė me sipėrfaqe prej 1500 ha ėshtė shpallur zonė mbrojtėse me vendim tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 102 datė 15.01.1996.
Zonė e katėrt faunistike mund tė konsiderohet lugina e lumit tė Zagories, nė tė cilėn ndodhen njė mori kafshėsh dhe shpendėsh tė egra, thėllėza, shapka, grifsha, lepuj, baldosa, kunadhe, dhelpra e tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:54 pm

Gjahu dhe arti i gjuetisė
Mbulesa e madhe vegjetale e krahinės sė Zagorisė, pėrveē anėve pozitive tė reflektuara dhe mė lart, siguron dhe njė prezencė tė madhe tė shumllojshmėrisė sė kafshėve tė egra, apo siē motivohen nė fjalorin e gjuetisė: ”kafshėt e gjahut”. Prezenca e relievit tė thyer, kodrinor e malor, kushtet gjeografiko - klimatike, mbulesa alpine, zonat e mėdha me pyje ku predominojnė lisi, ahu, shkoza, bliri, gėmusha, lajthia, dėllinja e tjerė favorizojnė rritjen dhe pėrhapjen e kafshėve pėr gjueti.
Ekzistojnė: sorkadhet, ujku, derri i egėr, dhelpra, kunadhi, lepuri, bala e tjerė.
Shpendė: shapka, mėllenja, rosa e egėr, pėllumbi, thėllėza, turtulli, fuga, shqiponja, sorra, skifteri, korbi e tjerė.
Zogjtė: qykapiku, gardelina, gushėkuqi, dallandyshja, bishtgjati, krahėbardhi, bilbili e tjerė.
Pyjet e pasur nė gjelbėrim dhe llojshmėri drurėsh si dhe prezenca e gjithė kėtyre kafshėve e bėn shumė “romantike” natyrėn e pyllit zagorit.
Duke patur njė bollėk tė tillė kualitativ kafshėsh dhe shpendėsh nė Zagori, qysh nė kohėrat e hershme ėshtė aplikuar e perfeksionuar arti i gjuetisė, duke e konsideruar kėtė si njė sport tė veēantė e tė bukur si dhe si pėrfitues i tė ardhurave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 41Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 41  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: