Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23 ... 41  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:43 pm

Lajthishtja e Topovės
Ėshtė masivi mė i madh natyral nė Shqipėrinė e Jugut. Shtrihet nė tre shpate mali. Me njė sipėrfaqe rreth 40 ha dhe fillon kryesisht pranė fshatit Topovė dhe arrin deri nė lartėsinė 1700m nė Katal dhe Lugun e Arapit. Rritet nė formė shkurresh nėpėr pėrrenj e ledhe arash dhe shkon deri nė 5 m lartėsi. Hyn nė prodhim pas 4 - 5 vjetėsh dhe prodhon rregullisht 30 - 35 vjet. Rritet nė tokat e freskėta dhe duron ngricat dhe tė ftohtit. Ka vlera mė ushqyese se arra dhe bajamja, pėrmban 60 -70% yndyrna dhe 16 % proteina. Kokrra e lajthisė pėrdoret pėr pėrgatitjen e ėmbėlsirave si dhe pėr tė nxjerrė vaj tė ngrėnshėm dhe industrial. Lajthia rritet nė fshatrat e tjera tė Zagories, sidomos nė Ndėran, rrėzė Rapavicės dhe nė fushėn e Sheperit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:43 pm

Pylli i Dėrmazit

Shtrihet ndėrmjet pėrroit tė Selės nė V, rrjedhjes sė poshtme tė lumit tė Zagorisė nė L dhe Dėrmazit e Shėn Mitrave nė J dhe JP. Ka gjatėsi afėr 3 km dhe gjerėsi 2,5 km. Pėrshkohet nga tre pėrrenj tė vegjėl e tė thatė (i Picurit, Qytezės dhe Kospinecit). Ėshtė pyll i dėndur, i mbuluar me drurė tė ndryshėm, si shkurre, shkoza, frashėr, cermedel, lis etj., tė cilat janė me vlerė pėr bagėtitė e imta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:44 pm

“Hija e Mallkuar”
Pyll i dėndur me gjatėsi rreth 2, 8 km. Shtrihet midis Qafės sė Shėne Premtes, nė P tė pėrroit tė Selės, nė Lindje tė Sheshit tė Madh dhe P e JP tė Pėrroit tė Lugjeve nė V. Thuhet se mori kėtė emėr gjatė luftės kundėr pushtuesve osmanė, nė vitet 20 tė shek XVIII. Ka drurė tė ndryshėm si: krekėz, shkozė, mėllezė, panjė, kumbulla tė egra e tjerė, tė cilat pėrdoren kryesisht si ushqim pėr bagėtitė e imta.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:44 pm

Saraji i Doshnicės

Ali Pashė Tepelena ka patur lidhėsi tė mira me zagoritėt. Zagoria me fshatrat e saj ka qėnė “rezidenca” e Ali Pashait. Lėvizjet e tij nė kėtė trevė kanė qenė tė sigurta dhe tė siguruara. Nė kėtė kuadėr mjaft zagoritė kanė qenė tė preferuarit me poste nė qeverinė e Ali Pashės. Njėri prej syresh ka qėnė dhe Hilė Deda.
Saraji dykatėsh i ndėrtuar nė Doshnicė nga Ali Pashai ishte shpėrblesė pėr kontributin e Hilė Dedės nė eliminimin e kundėrshtarit te Pashait nė Berat. Ky pallat ishte ndėrtuar me mjeshtėri sipas stilit tė kohės, pasqyrohej funksionalisht, krahas shėrbesės si saraj, banesė. Ishte konceptuar edhe si njė kėshtjellė qė si bazė kishte rrethimin e gjithė territorit me mure tė lartė, tė trashė, rezistues….. dhe me dy porta tė rėnda prej druri. Zgjedhja e vendosjes sė sarajit ishte njė pike dominante nė fshatin Doshnicė. Porta e parė loste rolin e hyrjes nė territor, ndėrsa e dyta rrethonte oborrin e pallatit dhe siguronte kontaktimin direkt me tė. Pallati, veē korpusve dhe anekseve tė tjera, kishte dhjetė dhoma. Pėr tė realizuar vėzhgimin dhe vrojtimin e pandėrprerė ishte ndėrtuar njė kullė vrojtimi me pėrmasa 3x3 m, e cila ishte e ngritur disa metra mbi lartėsine e pallatit pėr tė kryer rolin vrojtues. Ndėrtimi i njė kulle tė tillė ishte bėrė me koncept ushtarak tė kohės, e cila kontrollonte ēdo hyrje tė fshatit. Kjo kullė ishte e konceptuar pėr tė organizuar edhe luftime mbrojtėse kėshtjellore si dhe ishte e pajisur….. me njė dalje tė fshehtė pėr tė pėrpunuar taktika e pėr tė mundėsuar dalje tė shpejtė nga rrethimet e mundėshme e tė befasishme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:44 pm

Duhet tė nxjerrim disa konkluzione.
Sė pari: tė ndėrtohet njė “korpus” i tillė nė njė vėnd si Doshnica ėshtė i zgjedhur me piksynime tė qarta ushtarake. Kjo pėr vetė faktin se ėshtė nė thellėsi tė vendit, nė njė vend ndėrlidhės, i cili siguron lidhje, por qė dhe ėshtė i vėshtirė pėr t’u afruar kundėrshtari.
Sė dyti: ndėrtimi tipik flet pėr njė ndėrtim qė siguron siguri tė fortė dhe nė kėtė bazim, duke u nisur dhe nga lidhėsitė shpirtėrore dhe ushtarake. Ali Pashai ka pasur tendencėn pėr ta pėrdorur vetė kėtė saraj me shtabin e tij nė situata tepėr tė ndėrlikuara.
Sė treti: Hilė Dede personifikon njeriun me rol tė madh funksional dhe nxjerr nė pah se ka qenė njė nga besnikėt e Pashait, apo njė nga shtyllat qendrore tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:44 pm

Sė katėrti: pallati i ndėrtuar i kontributit e Dede ėshtė i argumentuar dhe i lidhur me “ndėrtimin e infrastrukturės” qė konsiderohen investime tė Ali Pashės nė Zagori. Kėto “investime” pėrfshijnė: urėn e Nivanit, urėn e Hoshtevės, qė lidh fshatrat Liar e Zhej; rrugėn kėmbėsore qė tė ēon nė Gjirokastėr apo urėn e Kalasė; rrugėn kėmbėsore qė tė ēon nė fshatin Peshtan. Kjo infrastrukturė jeton dhe sot dhe qėndron nė ato parametra jetėsore, kur kemi hyrė nė mijėvjeēarin e tretė, si “dhurata” tė Pashait. Nga tregimet si dhe nga kujtesa popullore e transmetuar Ali Pashai ka qenė i strehuar edhe nė Zhej te Kapetanajt, i cili siē quhet ka qėnė “konaku i Ali Pashait”. Njė fakt kokėfortė ėshtė se rruga kryesore e Doshnicės ka mbajtur gjithmonė nė shenjė respekti emrin “Ali Pasha”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:44 pm

Ē’u bė pallati “saraj”?
Duke mos mundur tė mbahej nė ato pėrmasa u restaurua dhe u transformua nga stėrnipi i Hilė Dedes, Koēo Dede, teknik ndėrtimi, i cili nė vitet 1930 - 1940, e modifikoi pallatin duke e shndėrruar nė shtėpi tė vogla funksionale.
Ky fakt dhe tė tjerat tė pasqyruara nė rrjetin mediatik shėrben pėr tė argumentuar mbėshtetjen e fuqishme qė pati Ali Pashai nė krahinėn e Zagories.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:44 pm

Hidrografia

Lumi i Zagorisė
Buron nga Bambulli dhe Lipotai, rreth 2 km nė JL tė Ndėranit. Pasi pėrshkon mes pėr mes luginėn e Zagorisė derdhet nė Vjosė, duke krijuar mjaft zallishte dhe tarraca lumore. Zallishtja ėshtė fragmentare dhe mė e theksuar nė rrjedhjen e poshtme tė tij. Ėshtė i rrėmbyeshėm nė vjeshtė e nė dimėr dhe sidomos nė muajt mars e prill. Prurjet e tij tė shumta, jo rrallė, dėmtojnė arat anės tij. Lumi i Zagorisė ka njė gjatėsi 27 km dhe gjerėsi….. qė luhatet nga 4 - 5 deri nė 40 - 50m nė pjesėn e poshtme tė tij. Ushqehet me burime tė shumta karstike, sidomos nė anėn lindore tė tij. Ka shtrat tė ngushtė, vende tė cekėt dhe tė pėrpunuar mirė. Sipėrfaqja e pellgut ujėmbledhės ėshtė 171 km2 lartėsia mbi nivelin e detit rreth 300 - 400 m dhe me derdhje 200 m. Gjatė dy anėve tė lumit janė krijuar brezare, qė janė bazė pėr tokė tė punueshme. Gjatė luginės sė lumit vėrehen, aty kėtu, 2 - 3 nivele tarracash gėrruese - grumbulluese. Ka njė brez fushor toke aluvionale me rendiment tė lartė nė prodhime bujqėsore, sidomos nė misėr. Ujėrat nė Lumin e Zagorisė pėrdoren pėr ujitjen e tokave bujqėsore. Gjatė shtratit tė tij rritet me shumicė rrapi dhe shelgu. Ka me pakicė ngjala dhe shumicė peshq tė vegjėl (cironj). Nė tė dy anėt e lumit shtrihen tė 10 fshatrat e krahinės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:45 pm

Pėrrenjtė e Zagorisė

Pėrrenjtė kryesorė tė Zagorisė nė tė majtė tė rrjedhjes sė lumit janė: i Kafshikut, i Milarisė dhe i Shqezės (Ndėran), i Stefos, i Topovės, i Skutaraqit dhe i Selės (Lliar), Dedė Gjinit (Zhej. Ndėrsa nė anėn e djathtė tė lumit: i Vilės dhe i Gjeshtrės (Sheper), i Maēit dhe Pėrroi i Bardhė (Nivan), i Ēalkut, i Berdanit, i Qyngjes dhe i Prosekut (Konckė), pėrroi i Gjeēe Vithuq, pėrroi i Kodrave, i Gurrės, i Lazishtave, i Kokoēalit (Hoshtevė), i Doshnicės, i Pagosė dhe i Frankthit (Doshnicė). Pėrrenjtė e Zagorisė janė tė thatė, me shtrat tė ngushtė e pjesėrisht tė thellė dhe me prurje tė shumta gjatė muajve nėntor - prill.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:45 pm

Lumrat
Tokė bujqėsore, pronė e fshatrave Hoshtevė, Lliar, Zhej, Doshnicė. Shtrihen buzė lumit tė Zagories dhe ujiten pjesėrisht me ujin e tij. Zėnė njė sipėrfaqe rreth 30 ha dhe prej tyre merren rendimente tė larta nė misėr, qė shkojnė nga 90 -100kv, pėr ha. Kanė klimė tė pėrshtatshme dhe shpesh merren 2 prodhime nė vit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:45 pm

Prezenca e ujėrave tė pijshėm nė Zagorie

Njė nga precedentėt e vendosjes sė vendbanimeve, krahas kushteve klimaterike tė favorshme ka qenė dhe ėshtė gjendja e ujėrave tė pijshėm. Nė njė vend qė ka ujė, pra pasuri ujore, ka dhe jetė dhe kėtu “objektohen” qendrat e banuara. Nga eksperimentet e kryera ka rezultuar se njeriu jeton pa u ushqyer 35 ditė, ndėrsa pa ujė rezistenca zgjat vetėm 3 - 5 ditė. Uji i pijshėm ėshtė njė nga problemet mė tė mprehta, pasi uji i ndotur krijon gjendje tė rėndė dhe tepėr tė rėnda pėr pėrhapjen e sėmundjeve ngjitėse si: tifoja e zorrėve, paratifo, kolera, dizanteria, poliomeliti, hepaditet epidemike. Si pasojė e prezencės sė ujėrave tė ndotur ka dhe pėrqindje tė lartė tė vdekshmėrisė foshnjore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:45 pm

Krahina e Zagories ėshtė njė krahinė luginore e shtrirė ndėrmjet dy vargmaleve: Dhėmbelit nė lindje dhe Malit tė Lunxhėrisė nė perėndim. Kjo ka sjellė qė ajo tė jetė shumė “fatlume” nga vendosja, pėrsa i pėrket pasurisė ujore. Kjo luginė ka ujė nė lartėsi 600 – 700 m mbi nivelin e detit. Pėrshkohet nga njė “mes i artė”, lumi i Zagories. Nė tėrėsi, me pėrjashtime tė rralla struktura e zonės ėshtė kryesisht shkencore. Nga studimet e bėra pėr sasinė e rreshjeve atmosferike vjetore e matur nė fshatin Hoshtevė nga Instituti Hidroenergjitik rezulton mesatarisht 1736 mm, tė cilat bien intesivishtisht kryesisht nė dimėr, vjeshtė dhe pranverė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:45 pm

Era e Lindjes ose e Ēajupit, Selekos, Dhėmbelit dhe Sheperit janė era tė forta, tė ftohta, tė cilat sjellin uljen e temperaturės, e cila natyrshėm shoqėrohet me rreshje dėbore gjė qė qėndron relativisht gjatė pa shkrirė. Rreshjet e dėborės, sipas studimeve tė bėra, fillojnė qysh nė nėntor. Apogjeun e tyre e arrijnė nė janar. Zagoria mban edhe rekordin e lartėsisė maksimale tė borės nė rrethin e Gjirokastrės, e cila ka arritur deri 2,75m.
Numėrimi mesatar i ditėve me borė si vjetor ėshtė 15,1 ditė. Rreshjet e shumta atmosferike si dhe rreshjet e mėdha tė dėborės, nė kohėzgjatje pėr shkak tė temperaturave tė ulta, favorizojnė nė pasurimin me burime ujore.
Sasia e madhe e rreshjeve atmosferike si dhe rreshjet e mėdha tė borės dhe kohėzgjatja e saj, pėr shkak tė temperaturave tė ulta, favorizojnė qė zona e Zagories tė jetė e pasur relativisht me burime ujore. Tė dhjetė fshatrat e kėsaj zone, duke filluar nga Sheperi nė Doshnicė nė Lindje dhe nga Nderani nė Zhej nė Perėndim kanė ujėra nė sasi tė mjaftueshme. Nga njė pėrllogaritje e kryer rezulton se ēdo banori tė zonės i takon mesatarisht 266.2 litra nė ditė. Kjo sasi ėshtė llogaritur nė kohėn e pikut. Natyrisht qė kjo sipėrndarje nuk ėshtė uniformė pėr tė gjitha fshatrat.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:46 pm

Pasqyra me emėrtimet e burimeve tė ujit

Ujėrat e pijshėm
Nė 10 fshatrat e krahinės ka rreth 70 burime e ēezma me ujė tė ftohtė e tė freskėt, tė mjaftueshme pėr popullsinė esaj. Nė fund tė shekullit tė kaluar mesatarja pėr ēdo banor, nė periudhėn mė tė thatė ėshtė llogaritur rreth 270 litra nė ditė.
Burimet dhe ēezmat kryesore tė fshatrave janė:
Nė Sheper: Gorricė, Gjinec, Zhezbori, Gurra, Prifti, Llagaturati, Rrapi, Shkolla, Meēe, Shuluke dhe Bambulli.
Nivani: Gugumanje, Qeli, Gurra, Shkollė.
Konckė: Ēalaku, Orest Semi, Gurra, Konckė, Ajminxore.
Vithuq: Pėrroi i Gjeēes.
Hoshtevė: Ēezma e madhe (Lipemenja), Cekbitete baxhua, Pusi i Kalloit, Gurra e rrėnuar, Burimi, Pėrrua 1, burimi 2.
Doshnica: Ēezma e fshatit dhe Korithi.
Zhej: Gjerdhomi, Dedaj, Nikaj, Belenat, Kroi i ri, Gjerdhomi (majtas), Gjerdhomi (mesi), Gjerdhomi (djathtas).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:46 pm

Nė Ēajup:
Papalepuri, Janko, Buza e Rripės, Ojen, Brati.
Lliar: Ēezma e fshatit, Cingal, Gjikleka, Shėn Mitrat, Reēi, Hije e Mallkuar.
Topovė: Miku, Zera, Pangaj, Kroi i madh, Nikaj.
Ndėrani: Gurxhani.
Cilėsia e ujit nuk shikohet dhe analizohet vetėm nė anėn fizike tė burimit (rrjedhjes), por edhe nė pastėrtinė kimike dhe bakteriologjike tė tij. Nė vitin 1978 - 1980, nė kuadrin e studimit analitik tė ujėrave nė rang Republike, u pėrfshinė edhe 53 burimet ujore tė zonės sė Zagorisė e midis tyre, ku u pėrcaktuan:
1. Nė pikėpamje organoshqisore tė gjitha ujėrat janė normalė, kanė shije normale, nuk kanė erė dhe ēfarėdo shije tjetėr. Kanė transparencė, pa kurfarė papastėrtie mekanike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:46 pm

2. Pėrjashtim bėn Brati, nė fushėn e Ēajupit, i cili ėshtė kampion si uji mė i ftohtė i gjithė qarkut tė Gjirokastrės.
3. Lėndėt organike, qė janė treguesi i ndotjes, janė si njė tregues shumė pozitiv pėr ujėrat e pijshėm.
4.Vėrehet inekzistenca e intriteve dhe amonjakut.
5.Kloruret janė nė parametra normale.
6. Elementėt kimikė calcium dhe magnesium mė se normal.
7. Nitratet nė normė.
8. Elementi fluror nė tė gjitha rastet e analizuara rezulton nė sasi tepėr minimale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:46 pm


Pothuaj nė tė gjithė fshatrat ėshtė njė rrjet i dėndur hidrologjik qė ushqehet dhe nga shumė burime tė ujėrave nėntokėsorė, me cilėsi dhe vlera tė larta shėndetėsore. Janė tė njohura burimet e Bambullit nė Sheper tė Zagories me mbi 60 litra nė sek, qė kanė vėnė nė lėvizje mullirin dhe centralin lokal. Gurrat fantastike e piktoreske tė Nivanit, Konckės e tė Ēajupit, burimet e kristalta tė Kroit Dardhė e tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:46 pm

Mullinjtė e blojės sė drithrave
Janė ngritur buzė lumenjve, qysh nė mesjetėn e hershme. Kanė punuar me ujin e tyre dhe u kanė shėrbyer 1 - 2 fshatrave. Ata janė ngritur nė Doshnicė, nė Hoshtevė nė Zhej, qė i kanė shėrbyer edhe Lliarit, nė Topovėn edhe pėr Konckėn, nė Nivan qė i kanė shėrbyer edhe Ndėranit dhe nė Sheper.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:47 pm

Hidrocentrali i Sheperit
U ngrit nė vitin 1964 mbi burimet e Bambullit dhe punonte me ujin e tij. Furnizonte me dritė elektrike fshatrat: Sheper, Ndėran e Nivan. Funksionoi deri nė vitin1970. Pėr ndėrtimin e tij shteti dha njė kredi prej 2 milionė lekėsh. N ė kėtė kuadėr ekzistenca enjė hidrocentrali tė tillė ėshtė mė se e nevojshme dhe duhet tė vihet nė efiēencė, pasi ėshtė njė “rregullator” dhe burim energjie i krahinės, i siguruar nga burimet e saj ujore.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:47 pm

Dėrstila dhe Tabani
Mjete me anėn e tė cilave pėrgatiteshin bėrruca, guna, shajakė, velenxa e samarskutė. Janė ngritur kryesisht pranė mullinjve tė blojės tė Nivanit, Hoshtevės, Zhejit, Doshnicės, pasi vireshin nė lėvizje me anėn e ujit. Njihen nė Zagorie qysh nga fundi i shekullit XVII dhe kanė qenė zakonisht nė pronėsi tė kishės. Pranė tyre funksiononte edhe kovaēana pėr pėrgatitjen e veglave bujqėsore.
Kanė punuar nė to: Janaq Dede, Jano Lata, Jorgo Dilo, Koēo Gjoka, Pano Andoni, Qiro Andoni, Rako Dine e tj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:47 pm

*
Impianti gjigand i natyrės dhe pasuria e saj e ngjyrshme

Zagoria e parė nė njė kėndvėshtrim tjetėr…

Ndėr begatitė e shumta, qė pėrbėjnė mjedisin e larmishėm e karakteristik tė luginės sė Zagories, flora pyjore, pėrbėn pa dyshim kurorėn mė tė bukur dhe stolinė mė tė pėrsosur tė veprės sė natyrės. Vargmalet e lartė, qė rrethojnė kėtė luginė, i japin asaj pamjen e nė kalaje madhėshtore, ku brenda saj gjallon njė larmi e tėrė speciesh tė botės bimore dhe shtazore. Pyjet dhe kullotat e kėsaj zone zėnė mbi 80% tė sipėrfaqes, ndėrsa pjesa tjetėr pėrbėhet nga tokat bujqėsore, sipėrfaqet e banuara dhe terrenet inproduktive. Bota bimore pėrfaqėsohet nga njė shumėllojshmėri llojesh tė bimėsisė barishtore, shkurreve e deri te drurėt e lartė shekullore, qė paraqesin vlera tė veēanta pėr ekonominė, klimėn dhe jetėn e njeriut.
Duke parė shtrirjen e gjerė qė zėnė pyjet dhe kullotat nė kėtė zonė, ėshtė e natyrshme tė imagjinohet dhe rėndėsia qė ato luajnė nė jetėn e banorėve vendas. Ato, nė njė farė mėnyre kanė pėrcaktuar dhe prirjen e popullsisė sė zonės, nė drejtim tė rritjes dhe tė mbarėshtrimin tė blektorisė si njė degė me mjaft rentabilitet. Gjithashtu llojet bimore me mjaft vlerė tė zonės si: bredhi, lisi rrapi, vėnja, etj., plotėsojnė mė sė miri kėrkesat e banorėve pėr ndėrtim e ngrohje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:47 pm

Njė tjetėr pasuri me mjaft vlerė pėrbėjnė edhe drurėt e shkurret me vlera tė veēanta ekonomike, industriale, aromatike dhe ornamentale. Janė tė njohura vlerat mjekėsore te sherebelės, kokrrave tė dėllinjės, lules se shtogut dhe tė murrizit, frutat e trėndafilit tė egėr, lules sė blirit, tuberet e salepit etj., ashtu sikurse njihen mirė cilėsitė teknollogjike tė lėndės sė bredhit, lisit, frashėrit, dėllinjės e vėnjės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:47 pm

Rėndėsia ekonomike e pyjeve dhe kullotave nė kėtė zonė ėshtė e lidhur pazgjidhshmėrisht dhe me funksionin e tyre estetik e klimaterik. Kėtu njeriu mund tė shijojė i qetė gjelbėrimin e pafund, ajrin e pasuruar me ozonin qė ēlirohet pėrjetėsisht nga ky impian gjigand i natyrės, tė largojė stresin e pėrditshėm dhe tė pėrjetojė natyrshėm ndėrimin e stinėve qė nga ēelja e sytheve tė para e deri nė rėnien natyrale tė gjetheve tė zverdhura. Njė det i tėrė shumėngjyrėsh lulesh tė shfaqet parasysh nė pranverė qė nga toka buzė lumit tė Zagories e deri nė kullotat alpine, ku ndihet zukatja e bletėve qė thithin nektarin qė bėjnė njeriun tė meditojė e tė ndihet mė optimist pėr jetėn, por tablo interesante paraqesin dhe peizazhet e bardha nė dimėr ku gjithēka sundohet nga bardhėsia e mbretėrisė sė dėborės. Gjithashtu ėshtė i njohur roli qė luan bimėsia pyjore mbi efektet klimaterike. Nė sajė tė kėsaj bimėsie vėrehet njė zbutje e ndjeshme e ekstremeve tė temperaturės si nė dimėr dhe nė verė, duke krijuar nė kėtė mėnyrė njė mjedis sa mė tė pėrshtatshėm nė aktivitetin jetėsor tė njeriut. Prezenca e kėsaj bimėsie bėn gjithashtu tė mundur qė tė zvogėlohen nė masė tė konsiderueshmė rreshqitjet dhe shplarjet e tokės, megjithė pjerrėsinė e theksuar tė shpateve te malėve, qė rrethojnė luginėn nga tė gjitha anėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:48 pm

Bota shtazore pėrben njė tjetėr pasuri tė madhe tė kėsaj zone, tė cilat kanė krijuar njė simbiozė me mjedisin ku ato jetojnė. Flora e pasur dhe me vlera tė larta ushqyese ka bėrė tė mundur qė, krahas kafshėve tė kultivuar nga njeriu si: delja, dhia e gjedhi tė rriten nė mėnyrė natyrale mjaft kafshė e shpendė tė egra si: lepuri, thellėza e malit, derri i egėr, dhelpra, kunadhja etj. Ato janė mjaft tė kėrkuara nga gjuetarėt amatorė si pėr mishin e tyre shumė tė shijshėm edhe pėr gėzofin me vlerė tė paēmuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:48 pm

Duhet theksuar se ėshtė kjo bimėsi me vlera tė larta ushqimore qė produktet blektorale tė Zagorisė tė jenė mjaft tė pėlqyera nga banorėt vendas, por dhe shumė tė kėrkuara ne tregjet anė e mbanė vendit. Mishi, gjalpi, djathi, rakia, arrėt, lajthitė etj., janė si tė thuash disa nga eksportet mė konkurruese tė krahinės sė Zagories, pa harruar ēajin, vlera qė i krijojnė vetė zagoritėt me punėn e tyre duke shfrytėzuar me mjeshtėri burimet natyrore tė mjedisit ku jetojnė. Pyjet dhe kullotat pėr ta janė njė dhuratė e paēmuar e natyrės, ku nė to ata nuk shohin vetėm harmoninė e ngjyrave dhe tė dritėhijes, por dhe forcėn, vrullin, vitalitetin e jetės, vullnetin qė nėnėshtron shkėmbijtė, gurgullimėn e ujit, cicėrrimat e zogjve, optimizmin e jetės dhe mijėra e mijėra efekte tė pakrahasueshme.
Ing.Jorgo Ndreu


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 41Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23 ... 41  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: