Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 21 ... 41  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:42 pm

Kristaq F. ShabaniPERLA,


PROFIL I BISKUAR“Intelekt 2001…”5“Marin Barleti” 2005


Kristaq F. Shabani


“Perla, profil i
biskuar”


“Intelekt 2001…” 5Histori, Kulturė, Traditė,
Arsim,Aktualitet, Art skenik,
Reflektim,Informim,


Jurisprudencė,


Letėrsi,


Anketim,


Art Kulinar,


Studim,


Intervistė,


Reportazh,


Portret,


Ekonomi,


Humor,


Kėngė,


Kritikė, Horoskop, Art
Ushtarak,Psikologji,Pedagogji
Sociologji,Replikė, Ilustrim, ProfilKristaq F. Shabani


“Perla,Profil i biskuar”


(Intelekt 2001…” 5)

Konsulentė:
Anastasia DushiIng. Jorgo Ndreu

Art
grafik dhe ideim kopertine:Elton Galanxhi


Ilustrimet:
Petrit Ristani, Filip Vito,Jano Ristani, Harilla Koxhioni

Copyright Kristaq
F. Shabani, 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:43 pm

Shtypur nė
shtypshkronjėn eShtėpisė botuese “Marin
Barleti” Tiranė, 2005

f


Ndėrmarrja e
guximshme pėr tė relatuar dhe dritėzuar hapėsira tė njohura dhe tė panjohura tė
trevės sė Zagorisė, pa dyshesė ėshtė njė inkursion i bukur klimatik, historiko
- shoqėror, etnokulturor, turistik, infrastrukturor, i cili nxjerr nė pah
vlera, tė cilat janė hulumtuar, kanė
dhėnė prova, por edhe vlera qė ende nuk janė fokusuar e dritėsuar pėr t’i
shėrbyer komunitetit dhe vendit. Krahas natyrės, qė ėshtė treguar brilante duke
bėrė gdhendje me daltė natyrore, njeriu i menēuruar gjatė gjithė ekzistencės sė
vet ka pėrdorur autoritetin e tij tė mendimit, tė gjykimit dhe tė guximit
praktik pėr tė rizbukuruar e pėr tė pėrshtatur mjediset nė favor tė jetesės
aktive. Banori i hershėm i Zagorisė e pėrzgjodhi kėtė mjedis pėr t’u vendosur
dhe zgjedhjen e bėri me inteligjencė. Edhe imigrimi i brendshėm i realizuar nga
krahina tė vendit, pėr tė populluar Zagorinė, ishte njė gjest fisnik, qė
buronte nga karakteristika tė rralla tė mospėruljes, tė mosndryshesės sė
besimit, tė vijimit tė jetės sė lirė. Dhe Zagoria ishte njė vend, e cila i siguronte kėto privilegje tėrėsore
si dhe guxonte pėr tė vėnė nė pėrdorim aktiv inteligjencėn e vet.Ky libėr ėshtė i
konceptuar pėr njė pėrdorim gjėrėsor, por edhe nė favor tė zbulesės tė
karakteristikave tipike nė sfondin turistik, duke pėrdoruar ilustracionin
pėrkatės, pėr tė krijuar ide tė qartė nė kėtė plan tė virgjėr.Ėshtė bėrė njė
pėrēapje pėr tė pasqyruar ndėrmarrjet serioze pėr tė ndryshuar komponentė tė
rėndėsishėm tė jetės sė zhvilluar shumėplanshe dhe tė mbartjes sė identitetit
tė krahinės e parė nė shumė kėndvėshtrime.
Autori


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:43 pm
Pas perdes … madhėshtia


ngjyrimi tė ēudit…


O njeri, sa e gjerė,


e paanė ėshtė fantazia,


shpirti i bukurishėm tė
trondit…Luginė e katėr Grykave
shfaqet,luginė e ėndrrave tė rralla.


Malet kapin me dorė qiejt,


shpaloset syve pėrralla…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:45 pm

SIPAR

Zagoria ėshtė njė krahinė mjaft
potente, qė shtrihet gjeografikisht nė Shqipėrinė e Jugut dhe pėrfshihet nė
rrethin e Gjirokastrės. Jo vetėm shtrirja gjeografike, klima e mahnitshme, ajri
i pastėr, ujėt e ftohtė e mjaft vital, vendet piktoreske qė mahnitin, por, mbi
tė gjitha, kjo trevė prodhon dhe vijon tė prodhojė: INTELIGJENCĖ! Kjo vjen si rrjedhojė se
Zagoria dhe zagoritėt nuk kanė qenė ndonjėherė tė “mbyllur”, apo nė lėvozhgėn
“mit”. Ajo nga mbyllja e imponuar ka dalė si “krimb mėndafshi” dhe ka prodhuar
mėndafsh intelektual, qė ka dhėnė “SFILATĖ”... Zagoria ka qenė nė lidhėsi
disashekullore me kontinentet e botės, tė cilat e kanė pranuar nė gjirin e
tyre. Kontaktimet e Zagorisė gjeografike edhe nė kėtė gjysmėshekull me botėn
kanė qenė tė rrokshme dhe prezente. Shtrirja e vėrtetė e potencialit tė saj
intelektual, mendor ėshtė tepėr e gjerė dhe befasuese. Nė kėtė libėr ėshtė
filluar si prolog tė bėjmė pėrpjekje me seriozitet e real tė veprimtarisė nė trevė,
jashtė trevės nė favor tė saj, si dhe nga studiuesit dhe hulumtuesit qė u ka
interesuar dhe u intereson mendimi dhe veprimi progresiv. Kjo nismė mundet
nesėr tė hapė horizonte tė reja, qė dashamirės tė veprave enciklopedike tė
ngjiten deri nė kėtė lartėsi shkencore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:46 pm

Puna e filluar pėr tė paraqitur edhe veprimtari me zė tė figurave tė
sfumuara, figura kėto qendrore dhe krenare pėr trevėn me tė dhjetė diamantėt e
saj, si dhe trajtimi nė shkrime i “bėmave” intelektuale, sigurojnė tėrheqjen e
vėmendjes realisht. Kjo gjetje ėshtė
realizuar nėpėrmjet hulumtimeve serioze e me nivel bashkėkohor, kontaktimeve me
objekt me njerėz pasionantė qė energjitė e tyre nuk flenė dhe nė gjendje tė
“ngrirė”, pra nuk u pėlqen letargjia; me njerėz qė shquhen pėr nivel kulturor
dhe poliglotė (shumėgjuhėsh folės), qė nė Zagori, jo vetėm sot, por dhe mė parė
nuk ka patur familje, e cila tė mos kishte nė pėrbėrje tė saj njerėz qė tė mos
flisnin nė disa gjuhė, deri nė shėmbulla marramendėse: “zotėrim tė trembėdhjetė
gjuhėve” – njė kullė Eifel gjuhėsh! Po kėshtu janė tėrhequr studiues,
historianė, shkrimtarė, publicistė, poetė, qė e kanė origjinėn nga treva, tė
cilėt e mbajnė ndezur nė kujtesė historinė. Duke e pėrjetuar kėtė moment ne
pėrkujtojmė me respekt brezin e tė mėdhenjve tė tė gjitha fushave dhe
veprimtarive tė artit, kulturės e shkencės.Andon Zako Ēajupi, poet i madh i shkėlqimit tė Rilindjes Kombėtare, Ilia
Dilo Sheperi, i cili provoi si mund tė
mėsohet gjuha e nėnės, Filip Shabani, qė u konsiderua “Ministėr” i Arsimit tė
Emigracionit, filolog i madh qė ka kontaktuar me “yllin” e filozofisė shqiptare
Sami Frashėrin; zagoritin e talentuar nė jurisprudencė Jorgji Ēakon, fitues i
konkursit francez, frėngjishtfolėsi i shkėlqyer, befasues pėr Akademinė
Franceze tė Dizhonit, qė fitoi tenderin juridik pėr paketėn kushtetuese nė
kolonitė franceze tė Afrikės sė Veriut. Piktori i madh, Dhimo Dhima, piktorin e
famshėm Polikron Niēe, figurėn poliedrike Sokrat Dervishin, Haritenjtė e
shquar, Garulėt e dramės dhe tė kulinarizmit, Dilogjikajt e pėrkushtuar pėr
ēėshtjet kombėtare e pėr tė vijuar me pėrfaqėsuesin tipik tė inteligjencės
rinore Alqi Kondin; demokratin me mendim tė kristaltė Themo Vasin e me
profesorė tė kalibrit Jorgo Bulo e Gjergj Zheji; shkencėtarin e informatikės
Kristian Bukuroshi, juristin e talentuar Kleanth Koēi; Spartak Ngjelėn,
vizionarin e jurispudencės bashkėkohore, e tjerė . . .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:47 pm

Nė librin “Intelekt 2001…” preket
katėrcipėrisht dhe sillen “sentenca filmike” tė jetės nė tė gjitha skajet me
elementė tė njė bote tė qytetėruar e tė njė shoqėrie civile, ku vetė
pėrzgjedhja e mendimit tė drejtė zagorit ka hipur nė kėtė periudhė kohore
“gjykimin e drejtėsisė me timbėr zagorit”, deri nė fron tė ministrit tė
drejtėsisė..., por natyrisht nuk mund tė rroken tė gjitha gjėrat pėrnjėherėsh.Parėsi i ėshtė dhėnė kendvėshtrimit nė njė progresivitet intelektual, duke
i dhėnė “shpullė” mentalitetit tė vjetėr dhe tė konceptuarit ndryshe, qė e kanė
pronė tė ashtuquajturit intelektualė pa intelekt.Zagoria mendojmė se duhet tė propagandohet edhe pėr tė mirėn e saj, por mė
shumė pėr tė mirėn e gjithė njerėzve, qė do tė shtojnė jetėn nė trevėn e bukur
tė Zagorisė nė kontakt me tė e sidomos me njė nga perlat e saj, Ēajupin, kėtė
magji natyrore, ku tė huaj qė kanė ardhur janė mrekulluar, por s’kanė pasur
mundėsi tė pėrjetojnė jetėgjatėsinė e mahnitjes gjatė... Kjo vjen nga minusi, qė mund tė ndreqet me
njė investim nė infrastrukturėn e Zagorisė dhe tė Ēajupit.Gjirokastėr , Albania , Shtator 1999


Marrė nga “Intelekt 2001…”1 i autorit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:48 pm

Zagori this intelligent regionZagori is e very
potential region, geographically situated in the South of Albania. It is part
of the district Gjirokaster. It’s famous not only for its geographical
position, its nice climate, pure air, cold and vital water, astonishing
picturesque places, but above all this zone has always been producing:
INTELLIGENCE. This happens due to the fact that Zagorie and the people of
Zagorie were never “closed” or “suffocated” inside the “mythic bag”. Out of the
imposed closing it has grown up like the silk- warm and has constantly produced
silk, presenting “MODA PARADE”… Along the centuries, Zagorie has established
relations with the world Continents, which have “accepted” in into their bosom.
The contacts of the geographical Zagorie have been present and evident even in
this half- century. The real extension of its intellectual and mental potential
is very great and serious efforts for a wide activity both within the region
and out of it, in the favor of the region itself. The scholars and researchers
who have been and are still interested in the progressive thinking, make these
efforts. This initiative might well open new horizons in the future, so that
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:49 pm

the good- vicinage people
of encyclopedic works could achieve this high peak.
The work started for the presentation of this
glorious activity of the long- hidden figures, figures which are central and
pride- reflecting for the whole of the region, as well as the treatment of
these intellectual “works” in writing, truly ensure the attraction of the attention. This finding is
realized through serious researches of contemporary level, contacts with
objects and people, whose energies do not sleep, even in frozen state, because
they don’t like lethargy. It is realized through people who are distinguished
for cultural level, but who are also polyglots. These people, not only
nowadays, but also in the past have been numerous, because in Zagorie there
will always be someone in every family who speaks several languages, not to
think that there are also incredible examples of persons who “ know thirteen
languages”. An Eiffel tower of languages!
In addition there are
scholars, historians, writers, publicists, poets originating from the region, who keep the “HISTORY” alive in
the memory. By living with this moment,
we remember with respect the generation of the great people of all the fields
and activities of art, culture and science. Andon Zako Ēajupi, the great poet
National Renaissance, Ilia Dilo Sheperi, who showed how the mother tongue can
be taught, Filip Shabani who vas considered Minister of the Education of
Immigration, great philologist who has contacted the “star” of Albania
philosophy, Sami Frasheri. Then to our mind continue to come Jorgji Ēako, the
talentend man in jurisprudence, winner of the French Academy of Dijon, the
winner of the juridical bid for the
Constitutional packet in the French clones of North Africa: the great painter
of icons, Dhimo Dhima; the famous painter Polikron Niēe, the polyhdedric figure
of Sokrat Dervishi, the well- known Haritos, the Garos of the drama, the
Dilogjikajts dedicated to the national question. Others follow, like the
typical
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 2:50 pm

dedicated
to the national question. Others follow, like the typical representative of the
youth intelligence, Alqi Kondi, the democrat with crystal thinking, Themo Vasi,
the great writer Gjergj Zheji and the great professor Kristian Bukuroshi, the
lawyer Kleanth Koēi, as well as the visionary of the contemporary jurisprudence
Spartak Ngjela etc. In the book
“INTELLECT 2001…” ore can find an all-
round description of the life aspects and corners, with the elements of a
civilized wold and a civil society. The very selection of the right Zagorian
color to very high peaks, up to the throne of minister of justice… but of
course, one can not mention all those things at one time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:05 pm

Priority is given to the view point in an intellectual progressiveness, thus kicking away the old mentality and thinking in a different, which is the property of intellectuals possessing no intellect.
Zagori must be propagated not only for its own good, but for the good of all people, who want to lengthen their life in this beautiful region, especially in contact with one of its pearls, Ēajupi, this magic of nature. The foreigners who have visited it have always been astonished, but they have never had the possibility to taste this miracle for long. As improvement in the infrastructure could make this natural miracle become human.
Gjirokaster, Albania September 1999
Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:06 pm

Zagoria ėshtė zonė gjeografike dhe etnografike; shtrihet nė krahinėn malore - jugore tė vendit dhe rajonizohet nė rrethin e Gjirokastrės. Nga pikėpamja e pozicionimit gjeografik kufizohet nga: Mali i Dhėmbelit nė L, i Lunxhėrisė nė P, fshatrat Kala e Leskaj nė V dhe Poliēani nė Jug. Ka gjatėsi rreth 15 km, gjerėsi 4 - 5 km, dhe vijė kufitare 45 km, prej sė cilės 22 km me rrethin e Pėrmetit. Ėshtė formuar nga flishi paleogjenik, qė formon njė sinklinal dytėsor nė trajtė lugine nė brezin antiklinal tė Beratit. Lugina nga ana hapėsinore ka fund tė ngushtė dhe shpate tė pjerrėta. Relievi ėshtė i ndėrtuar nga formacionet tė buta dhe shumėformėsh. Prezente janė malet e lartė, tė cilėt e “mbėshtjellin” luginėn, duke i dhėnė njė trajtė tė veēantė tipike; pėrrenjtė e ngushtė e pjesėrisht tė thellė, kodrat e buta, kryesisht tė veshura, tė thepisura, tė ravijėzuara dhe tė pasura me kullota. E veēantė ėshtė se nė lartėsitė mbi 2000 metra janė tipike e prezente format e shumta karstike, cirqet akullnajore dhe shpellat karstike, tė cilat krijojnė tablo tė bukura, tėrheqėse natyrore. Pėrmes luginės sė Zagorisė rrjedh lumi i Zagories, i cili derdhet nė Vjosė, por si rrjedhojė e gjatėsisė sė tij ai nė “fjalorin” terminologjik gjeografik konsiderohet “pėrroi” i Zagories . Nga tė dy anėt e tij, sidomos nė krahun e djathtė, dalin njė sėrė burimesh karstike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:06 pm

Biodiversiteti

Krahina e Zagorisė ka bukuri tė rralla dhe ėshtė tėrheqėse, jo vetėm pėr biodiversitetin, por edhe pėr vlerat e peizazhit, historisė dhe kulturės sė saj. Ėshtė njė territor tepėr i larmishėm me natyrė karakteristike me magjinė dhe potencialin e saj tėrheqės qė nga pjesėt mė tė larta tė malit tė Dhėmbelit dhe malit tė Ēajupit me mbi 2000m lartėsi, qė hijeshojnė kurorėn e zonės dhe deri nė ultėsirat e freskėta tė lumit tė Zagories, nė derdhjen e tij nė lumin e Vjosės. Biodiversiteti, nė tė cilat janė vendosur tė gjitha gjallesat, llojet e bimėve dhe fauna, ėshtė njė tėrėsi e dozuar nė mėnyrė inteligjente nė natyrėn e kėtij vendi, e elementėve biotike dhe abiotike, por edhe gjeomorfologjike. Ėshtė njė tėrėsi e tokės, vegjetacionit, faunės dhe mikrofaunės, atmosferės, peizazhit, por qė medoemos duhet ruajtur dhe zhvilluar nė dobi tė njeriut, tė banorėve tė territorit tė Zagories. Larmia e mjedisit nė krahinėn e Zagories fillon nė zonėn alpine me kullotat e pasura me mbulesė barishtore tė shumėllojshme dhe me vlera tė larta ushqyese pėr blegtorinė me njė sipėrfaqe rreth 7200 ha. Kullotat qė dallohen pėr cilėsinė dhe kapacitetin e tyre tė lartė janė rrafshnalta e Dhėmbelit, zona e Ēajupit - Rapavicė nė tė cilat kullosin jo vetėm bagėtia e Zagories, por edhe ato tė zonave tė tjera tė Gjirokastrės, Tepelenės, Sarandės e tjerė.

Zagoria ėshtė krahinė tipike malore me kėto karakteristika klimatike: me dimėr tė shkurtėr e tė butė, me borė e ngrica tė mėdha, me rreshje tė shumta (mesataria 1500 mm nė vit) dhe me 15 – 20 ditė me borė nė vit nė luginė dhe 20 - 30 ditė nė male. Erėrat e ftohta, qė fryjnė pėrmes luginės, megjithė pengesat malore, e ulin shumė temperaturėn deri nė formimin e ngricave, ndėrsa erėrat e ngrohta, qė depertojnė nėpėrmjet Grykės sė Selckės dhe sidomos nga ajo e Kėlcyrės, janė kaq tė ndjeshme sa qė nė Zhej dhe nė Doshnicė rritet dhe pema e ullirit. Vendi mė i ngrohtė i Zagories ėshtė Vėrria, e cila shtrihet midis Vithuqit dhe Hoshtevės. Nė tė dy krahėt e lumit, nė lartėsi 400 - 800m, shtrihen 10 fshatra: Doshnica, Hoshteva, Vithuqi, Koncka, Nivani e Sheperi nga njėra anė, nga krahu i djathtė i lumit dhe Ndėrani, Topova, Lliari dhe Zheji nga krahu i majtė i lumit. Nė vartėsi tė rrjedhės sė lumit vendasit e ndajnė kėtė trevė nė dy pjesė: Zagoria e poshtme dhe Zagoria e sipėrme, tė cilat kanė nga 5 fshatra dhe pėrfshihen nė komunėn e Zagories, ku secili nga fshatrat ka karakeristikat e tij. Krahina ka pasur njė rrjet rrugor tė zhvilluar pėr marrėdhėniet politiko - ekonomike dhe shkėmbime tregtare me viset e tjera tė vendit dhe me jashtė, si edhe pėr komunikim e marrėdhėnie brenda saj. Fshatrat lidhen ndėrmjet tyre nėpėrmjet urės sė Hoshtevė - Lliarit, tė Nivanit tė Shtrigės dhe tė njė pasarele, qė lehtėson kalimin nga
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:06 pm

Zheji nė Doshnicė. Me Pėrmetin kalimi bėhet me anėn e Qafės sė Dhėmbelit e Gjurmė Mushkės, ndėrsa me Gjirokastrėn realizimi i lidhjes sigurohet nėpėrmjet Qafės sė Ēajupit dhe Grykės sė Selckės. Nga pikėpamja e banimit si trevė, Zagoria ka qenė e banuar qė nė kohė tė lashta. Kėtė e dėshmojnė prezenca dhe zbuluesa e rrėnojave tė vėndbanimet e hershme, si kalaja Ilire e periudhės sė dytė tė hekurit dhe gjetjet e rastit tė objekteve, qė u pėrkasin antikitetit tė vonė dhe mesjetės sė hershme. Tė kėtyre periudhave janė edhe vendbanimet: Qyteza e Doshnicės, Vėrria e Zhejit, Lumėrat e Hoshtevės, Plesha, Dėrmazi. Thuhet se nė vitin 604 nė Korfuz e Qefalloni u formua njė koloni nga banorėt e krahinės EVRE, qė mendohet se ėshtė Zagoria e sotme. Dyndjet e sllavėve nė shek VI - IX dhe mė pas ato tė bullgarėve, qė sipas transmetimeve ende tė pavėrtetuara, thuhet se i vunė krahinės emrin Zagori, (pėrfshinė edhe kėtė krahinė) , e cila nė shek XIII- XIV bėnte pjesė nė despotatin e Epirit e tė Janinės dhe principatėn e Artės, por nė lidhje me emrin e vėnė nuk ka ndonjė gjė konkrete, por hamendėsi, gjė qė nuk e vėrteton praktikisht kėtė “nunėzim”. Gjatė sundimit osman ėshtė administruar nga Delvina, Janina, Gjirokastra dhe Tepelena.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:06 pm

Nė fund tė shek. XVII, e sidomos gjatė shek. XVIII, sunduesit osmanė u pėrpoqėn me tė gjitha format pėr ta islamizuar kėtė krahinė, por nuk e mposhtėn qėndresėn e saj: ajo ruajti me fanatizėm zakonet dhe traditat e veta shekullore. Nė Zagori nuk u ngrit asnjė institucion fetar islam dhe shkollė nė gjuhėn islame. Kjo realizoi njė puritantizėm fetar, pra u mbrojt feja ortodokse. Ruajtja e institucioneve, objekteve tė kultit brez pas brezi dėshmon qartė pėr lashtėsinė dhe pėr vazhdimėsinė e jetės sė banorėve tė saj. Banorėt e luginės nė shekuj kanė qenė bashkėluftėtarė tė vezirėve vendas nė rebelimin e tyre kundėr Portės sė Lartė, pjesėmarrės aktivė nė kryengritjet antiosmane kundėr reformave tė Tanzimatit, nė ngjarjet e mėdha tė viteve tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, nė luftėn pėr zhvillimin e arsimit kombėtar dhe luftėtarė aktivė nė ngjarjet e mėdha ndryshuese dhe tė pėrcaktimit tė fatit, siē ishte evenimenti i madh historik i Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Pra Zagoria ėshtė njė krahinė shumė solide dhe tipike, qė ka kontribuar nė momente shumė tė rėndėsishme tė jetės dhe ndryshimeve nė historinė e Shqipėrisė. Pėr nga natyra, popullsia dhe historia, nga trashėgimia e pasur materiale dhe shpirtėrore e banorėve tė saj, ėshtė njė ndėr krahinat mė interesante dhe mė potente tė Shqipėrisė sė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:07 pm

Jugut, paēka se nė shumtėsinė e rasteve nuk ėshtė parė me kėndvėshtrime reale pėr potencialin qė mbart, gjė qė ka ndikuar nė mosshfrytėzimin dhe vlerėsimin e vlerave tė saj. Duhet evidentuar se gjatė pushtimit osman ku fshatrat e krahinės rrezikoheshin nga bandat mbaheshin roje muslimane tė emėrtuara “kwmborė” qė loznin njė rol tė organizuar mbrojtės. Po kėshtu Zagoria mbart mbi vete dhe kontributin e madh qė ka dhėnė gjatė gjithė ekzistencės pėr evakuimin dhe akomodimin pėrfundimtar tė familjeve tė zonave tė tjera tė kėrcėnuara. Veēoritė natyrore tė relievit, karakteri dhe veprimtaria plot nerv i popullsisė, kanė krijuar nė shekuj njė njėsi mė vete me krarakteristika tepėr tė veēanta, njė zonė gjeografike dhe etnokulturore tė veēantė me njė origjinalitet, qė dallohet shumė qartė nga zonat e tjera me tė cilat ajo kufizohet dhe ka hyrė nė marrėdhėnie jetėsore, duke ndikuar katėrcipėrisht tek to. Ajo ruajti nė shekuj njė autonomi relative, njė vetėqeverisje nė trajtėn e Venomit, qė e ndeshim qė nga fillimet e sundimit osman (1492). Pėr kėtė arsye banorėt e kėsaj treve ishin detyruar tė pėrpunonin, tė pranonin dhe tė zbatonin tė drejtėn zakonore nė tė cilėn gjetėn zgjidhje problemet e pronėsisė, u pėrpunuan normat juridike dhe u rregulluan marrėdhėniet ndėrmjet tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:07 pm

Nė tė drejtėn zakonore gjetėn vend dhe u kultivuan toleranca, fqinjėsia e mirė dhe solidariteti nė mes tė njerėzve dhe nuk u pranuan norma tė tjera, qė u shndėrruan nė plagė tė shoqėrisė shqiptare. Brenda kėsaj tė drejte u ruajtėn dhe u zhvilluan traditat patriotike dhe atdhetare, krenaria e dinjitetit njerėzor, ndjenjat e pastra fisnike tė dashurisė pėr familjen, fshatin, krahinėn, pėr vendin dhe shoqėrinė. Ky venom nuk mbeti njė vend i mbyllur e i izoluar, por u shndėrrua nė njė shtrat tė ngrohtė, ku u kultivuan dhe u shprehėn shpirti krijues i zagoritit, inteligjenca tipike, dėshira pėr tė pėrqafuar tė renė dhe progresin shoqėror. Sipėrfaqja e kufizuar e krahinės, mungesa e tokės sė bukės, kanė qenė faktorė pėrcaktues nė popullimin e rrallė tė saj, orientimin e popullsisė me aktivitet kryesor blegtorinė dhe nxitjen e emigracionit, qė nė fillim tė shek. XVIII, mė parė nė drejtim tė Stambollit, Greqisė, Misirit dhe nga fillimi i shek. XX pėr nė Amerikė dhe Kanada, pa llogaritur atė brenda vendit. Rreth 80% e burrave dhe djemve zagoritė ishin nė emigracion, tė cilėt luajtėn njė rol tė madh nė “importimin” e kulturave, tė cilat sollėn edhe qytetėrimin. Madje, kėta tė fundit, ishin mė tė preferuarit nga vajzat pėr t'u martuar. Emigracioni ka sjellė rėnien e popullsisė qė pasqyrohet nė tė dhėnat tabelore tė pasqyruara si mė poshtė:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:08 pm

Viti Familje Banorė
1431-1432 188 ?
1582-1583 310 ?
1826 500 3300
1854 535 ?
1874 630 3100
1899 4300
1913 3300
1913 3000
1930 3500
1939 3300
1984 1450
1989 1380
2000 1300
2003 166 437
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:09 pm

Zagoria u popullua edhe si rrjedhojė e imigrimit. Nė Zagori erdhėn mjaft familje nga krahinat e tjera si: Kolonja, Labėria, Suli (Greqi) e tjerė, qė nuk pranuan tė ndėrronin fenė ose pėr t’i shpėtuar ndjekjeve tė pushtuesve. Prandaj, deri gjysmėn e shek XIX popullsia arriti 4300 banorė. Nė tė gjithė botėn sot, sipas tė dhėnave statistikore, jetojnė rreth 18000 banorė me origjinė, nė linjė atėrore nga Zagoria. Zagoria nga ana administrative bėnte pjesė nė Nėnprefekturėn e Tepelenės, deri nė vitin 1920, nė atė tė Pėrmetit (1921 - 1924) dhe mė pas dhe nė vijim nė rrethin e Gjirokastrės, qė ėshtė njė nga zgjedhjet mė tė menēuruara dhe mė harmonike, pėr arsye tė pėrqasjeve tė traditave dhe lidhėsisė kulturore, pa mohuar vlerat e lidhėsive tė mėpėrparshme. Nė kėto vite nė Zagori janė bėrė disa revolta pėr administrimin e kullotave si ajo e Topovės dhe e Hoshtevės. Gjatė Luftės ANĒL, Zagoria ishte dhe mbeti zonė e ēliruar, bazė kryesore e saj nė Qarkun e Gjirokastrės. Kėtu u krijuan 4 ēeta e batalione partizane dhe dy Brigata. U ngritėn bazat e teknikės sė shtypit tė Partisė, u mblodhėn aktivė tė saj, u bėnė mbledhje tė rėndėsishme, tė cilat vendosėn fatin e Luftės, sidomos nė Qarkun e Gjirokastrės. Banorėt e kėsaj krahine dhanė njė ndihmesė tė madhe nė luftėn e armatosur kundėr okupatorėve nazifashistė. Rreth 120 bij tė saj mbushėn radhėt e njėsiteve partizane, qė u
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:09 pm

krijuan nė kėtė krahinė dhe nė trevat e tjera tė vendit dhe 350 tė tjerė u inkuadruan nė terren. Ajo, pavarėsisht se ishte e varfėr, nga dėmet e shkaktuara, si rezultat i djegieve tė ndėrmarra nga pushtuesit, mbeti gjithmonė strehė e sigurt, jo vetėm pėr bijtė e saj, por pėr luftėtarėt, qė vepruan nė Shqipėrinė e Jugut. Zagoria krijoi mjedise e terrene tė qeta e tė sigurta pėr njėsitė partizane qė u strehuan. Gjatė kėsaj lufte ranė 16 dėshmorė, “Heroi i Popullit” Themo Vasi dhe u dogjėn 323 shtėpi. Duhet evidentuar se nė Luftėn Italo - Greke hapėsira e trevės sė Zagorisė shėrbeu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:09 pm

si teatėr i veprimit luftarak i dy formacioneve kundėrshtare italiane dhe greke. Kjo luftė shkaktoi dhe dėme tė konsiderueshme nė krahinė. Pas ēlirimit filloi meremetimi i vendit. Nė kėtė kuadėr u planifikua edhe njė plan afatgjatė pėr Zagorinė. Kėshtu: u ngritėn 220 shtėpi, u ēelėn shkolla 7 vjeēare nė Sheper dhe nė Zhej, shkolla e mesme bujqėsore nė Nivan, u ngrit spitali dhe materniteti i krahinės, shtėpia e kulturės. Gjithashtu u hapėn toka tė reja, u ndėrtuan vepra ujitėse, qė rritėn rendimente e prodhime bujqėsore. Mė 1961 u lidh Zagoria me Gjirokastrėn me rrugė automobilistike, mė 1967 pėrfundoi telefonizimi dhe 1969 elektrifikimi i gjithė fshatrave tė krahinės. Nė vitin 1994 KM e ka shpallur zonėn Topovė - Zhej “Park natyror dhe zonė pilot”, ndėrsa Qarku i Gjirokastrės ka vėnė nė plan asfaltimin e rrugės Gjirokastėr - Ēajup, njė planifikim i vonuar duke u nisur nga potencialet turistike tė krahinės dhe qė ka vlera tė shumta kurative tė provuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:10 pm

Nė kėtė krahinė, falė shpirtit liridashės, humanist dhe progresit tė banorėve tė saj gjatė shekujve lindėn dhe vepruan figura tė ndritura, qė u bėnė luftėtarė konsekuentė pėr realizimin e interesave tė Kombit dhe tė Atdheut. Ata me veprimtarinė e tyre nė dobi tė ēėshtjes kombėtare i kaluan pėrmasat e krahinės dhe lanė emėr nė tė gjitha sferat e jetės. Kėta e bėnė historinė e kėsaj krahine tė pasur dhe tė lexueshme. Po kėshtu mjaft kuadro, krijues, studiues, shkencėtarė nė tė gjitha fushat luajtėn njė rol tė padiskutueshėm nė pėrparimin kulturor e arsimor, jo vetėm tė krahinės, por edhe nė shkallė vendi. Kontigjente tė tilla janė evidentuar edhe nė kėtė libėr pėr tė krijuar njė tablo tė qartė tė kėtij dinamizmi dhe zhvillimi kulturor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:10 pm

Ilustrim demografik

Tė dhėna demografike
“Kujtime”
nga Qirjako Harito
Nė fillim tė shekullit XV, kur Turqia nguli kėmbė tė qėndrueshme nė Shqipėrinė e jugut dhe ka bėrė regjistrimin e parė tė fshatarėve, nė Zagorie, rezulton tė jenė regjistruar nė vitin 1419 kėto fshatra: 1. Sheperi me 41 shtėpi 2. Nivani i sipėrm dhe i poshtėm 42 shtėpi, nė tri pjesė (15+15+12) 3. Koncka me 24 shtėpi 4. Plesha me 49 shtėpi 5.Zheji me 32 shtėpi. Thuhet se nė Zagori kanė gjetur strehė dhe shumė familje tė shpėrngulura, sidomos nga Labėria, ku fshatrat e kėsaj Malėsie u shtypėn dhe u shkatėrruan nga Turqia nė vitin 1557 ose dhe mė vonė, kur filloi procesi i islamizmit. Kėshtu nga mesi i shek. XIX, pas islamizmit, kur krahina e Zagorisė ishte e lidhur administrativisht me Tepelenėn, regjistrat turke paraqesin kėto tė dhėna pėr fshatrat e popullatės sė Zagories: 1. Sheperi me 150 familje 2. Nivani i sipėrm me 40 familje 3. Nivani i poshtėm me 20 familje 4. Koncka me 30 familje 5. Hoshteva me 50 familje 6. Zheji me 80 familje 7. Ndėrani me 65 familje 8. Topova me 45 familje 9. Llliari me 15 familje 10. Doshnica me 15 familje 11. Vithyqi me 15 familje. Gjithsej frymė 4500.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:10 pm

Tė gjithė fshatrat qė shėnohen nė kėto regjistra janė me popullsi shqiptare (gjuha shqipe) tė besimit ortodoks tė varura nga kisha (Mitropolia) e Drinopulit (Gjirokastrės). Nė krahasim me regjistrimin e parė tė vitit 1419, tė dhėnat e regjistrave si mė sipėr (tė mesit tė shekullit tė XIX) tregojnė jo vetėm njė rritje tė familjeve, por edhe fshatra tė tjera, tė cilat nuk pėrmendeshin nė regjistrimin e vitit 1419, siē janė: Ndėrani, Hoshteva, Topova, Lliari, Doshnica dhe Vithyqi qė lėnė tė kuptohet se, janė formuar mė vonė me ardhjen e familjeve nga vende tė tjera dhe me shkėputje nga njėri fshat nė tjetrin siē dihet p. sh. se Ndėrani ėshtė shkėputur nga njė pjesė e Nivanit dhe ka formuar njė fshat mė vete dhe Hoshteva ėshtė formuar nga shpėrngulja e Pleshės. Por vallė si shpjegohet qė disa nga
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:10 pm

Topova e tjerė? Ndoshta ata janė vendosur nė sheshe tė njohura me kėto emra, me pak shtėpi, qė regjistrimi i vitit 1419 nuk i kanė pėrfillur fare. Nga regjistrat turke tė mesit tė mesit tė shek. XIX rezulton se tė gjitha fshatrat e Zagorisė popullata ka qenė e besimit ortodoks, kurse nga disa tė dhėna kuptohet se edhe Zagoria ka pasur familje tė besimit musliman. Nė fshatin Sheper mbahen akoma mbiemra familjesh “Idrizi”, “Kasaj”, “Danaj” e tjerė. Nė Nivan emra vendesh si “Kopshti i Aliut”, “Pėrroi i Aliut”, nė Topovė familja Murataj”, nė Hoshtevė “Sulaj”. Edhe historiografi epiriot Aravantinoi thotė se nė Hoshtevė, nė fillim tė shekullit tė XVIII, shumica e banorėve pėrqafuan nga koha nė kohė besimin islam, por kėta mė sė fundi u detyruan tė largohen dhe tė vendosen nė Malėshovė nga goditjet qė u bėnin bashkėfshatarėt e tyre kristianė. Vartėsia administrative e Zagorisė nga Tepelena ka krijuar dhe kontakte e marrėdhėnia midis zagoritėve dhe tepelenasve, ndoshta edhe vetė Ali Pashėn, i cili, nė kohėn kur ndiqej nga rivali i tij, gjeti strehė mbrojtjeje nė Zagorie. Ali Pashėn e kanė mbrojtur hoshtevjatėt dhe pastaj e ka shpėtuar Dedė Gjoni nga Ndėrani duke e fshehur nė kadat e qumėshtit. Sidoqoftė Ali Pasha, kur erdhi nė fuqi e ka pėrkrahur Zagorinė, madje, ka dėrguar ustallarė tė specializuar dhe ka kthyer kishėn e vogėl tė Nivanit, tė “Shėn Mėhillit” nė manastir madhėshtor, ndėrtuan mullirin afėr manastirit dhe urėn e gurtė pranė mullirit qė lidh Nivanin me Ndėranin, urė e cila ėshtė edhe sot si monument nė kėmbė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    Mon Aug 30, 2010 9:11 pm

*
Sentencė pėrshkrimi
Adresa: Nivan Zagorie Tel. 003558463785

Pėrshkrimi gjeografik

Komuna Zagorie bėn pjesė nė krahinėn Malore jugore tė vendit, shtrihet nė basenin e lumit (pėrroit) tė Zagorisė. Gjatėsia e luginės sė Zagorisė ėshtė 27 km. Pellgu ujėmbledhės i pėrroit tė Zagorisė ėshtė rreth 171 km2. Ujėvara”Rrema e Doshnicės” ėshtė me lartėsi rreth 20 m. Lugina e Zagorisė ndan malin e Lunxhėrisė nė perėndim nga mali i Dhėmbelit nė lindje. Pėrbėrja gjeologjike e shkėmbenjve ėshtė kryesisht prej flisheve tė depozituara nė kuaternar. Lugina profil tėrthor nė formė “V” me shtrat tė ngushtė dhe shpate tė pjerrėt tė shkallėzuara. Nė pjesėn e sipėrme lugina kuoton nė lartėsi 700 m, ndėrsa nė grykėderdhje 200 m. Proceset erozive nė luginėn e Zagories, sidomos nė shpatin e djathtė, nga Sheperi nė Vithyq, janė mjaft tė fuqishme. Terreni ēahet nga njė numėr i madh perroskash tė thata e tė cekta, qė zbresin nga tė dy krahėt duke shkaktuar kontraste nė reliev. Nė shpatin e djathtė tė luginės, veēanėrisht nga fshati Ndėran deri nė Topovė, nė njė gjatėsi 3 - 4 km janė shumė tė pėrhapura konet e depozitimit tė vendosura pranė njėri - tjetrit. Materialet e kėtyre depozitimeve kanė ardhur nga shpati lindor i malit tė Lunxhėrisė, pas shkrirjes sė akujve nė kuaternar. Nė pėrbėrje tė kėsaj komune nga ana administrative bėjnė pjesė 10 fshatra, qė u pėrmendėn mė lart. Komuna Zagori shtrihet nė lindje tė qytetit tė Gjirokastrės, i cili ėshtė futur nė vlerat botėrore nė UNESCO, nė largėsi tė qendrės sė Komunės, Nivan, 35 km.
Nga pikėpamja gjeomorfologjike, relievi ka tiparet e njė grope tė rrethuar me kreshta malesh me lartėsi 2156 m mbi nivelin e detit me malin “Lugu i Arapit” dhe kuota mė e ulėt ėshtė 350 m, nė vendin e quajtur “Rrema e Doshnicės”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ZAGORIA "PERLA PROFIL I BISKUAR" Kristaq
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 41Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 21 ... 41  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: