Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:22 pm

...
Nė shkurt tė vitit 1878, kur bandat greke zbarkuan nė Lėkurės tė Sarandės, tė tre djemtė e Ēelo Picarit luftuan me trimėri kundra pushtuesve, derisa ata u larguan nga trojet shqiptare.
Nė fillim tė qershorit tė vitit 1880, Ēelo Picari ndahet nga jeta. Tė tre djemtė e morėn nga Athina trupin e tij dhe e varrosėn nė Janinė nė xhaminė e NAMASGJAHUT. Pas shumė vitesh kjo xhami prishet se nė vendin e saj u ngritėn godinat e Ministrisė sė Drejtėisė dhe eshtrat e Ēelos u rivarrosėn nė xhaminė e Asllan Pashės nė Kala.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:22 pm

Tė afėrmit e Ēelo Picarit kanė banuar nė Janinė, nė lagjen “Dederuē”. Nga trungu i Salihesė, motrės sė Ēelo Picarit, qė u martua nė Fushėbardhė, tė moshuarit tregojnė se rrjedh edhe Adil Ēarēani, ish Kryeministėr i Shqipėrisė pėr shumė vite. Djali i Ēelos, Shahini, ishte martuar me njė vajzė arvanitase nga qyteti i Menidhit. Nė 23 korrik tė vitit 1880 Lidhja e Prizrenit mbledh anėtarėt e degės nė Gjirokastėr dhe Avdyl Frashėri, nė fillim tė mbledhjes, kujtoi me respekt Ēelo Picarin, qė ishte ndarė nga jeta para dy muajsh. Nė kėtė mbledhje Iliazi, djali i Ēelo Picarit, deklaroi se kishte me vete 1000 luftėtarė (Libri i Mexhit Kokalarit “Trimat e Kryengritjes shqiptare” faqe 276).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:22 pm

Nė pllakėn e varrit tė Ēelo Picarit shkruhej: “O vizitor, mos u trėmb nga vdekja, bota ėshtė e guximtarėve, e atyre qė luftojnė pėr vatan”.
Tre djemtė e Ēelos ishin mbėshtetės tė denjė tė atij: Rustemi ishte zgjedhur nė kryesinė e Lidhjes sė Prizrenit, Dega e Janinės, ndėrsa Iljazi ishte nė kryesinė e Degės sė Gjirokastrės (Trimat e Kryengritjes shqiptare faqe 274).
Tė tre djemtė e Ēelo Picarit ndoqėn rrugėn luftarake tė tij dhe mbetėn miq besnikė tė patriotit tė shquar, Avdyl Frashėrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:23 pm

Ēelua ndėrtoi nė Koronė, lagjen e Picarit, dy mullinj: njėrin nė burimet e kreut tė Gurrės dhe tjetrin afėr fshatit Humelicė, duke shfrytėzuar ujin e Gurrės sė Picarit. Nė juglindje tė fshatit Shtėpėz ndėrtoi njė Han tė madh dhe njė urė, e cila lidhte kėtė fshat me Hundkuqin, Tėrbuqin dhe Labovėn e Zhapės. Ai, nė fshatin Hundkuq, ndėrtoi njė shtėpi tė madhe dykatshe qė populli e quante Saraj. Sot nė truallin e kėtij Saraji ka ndėrtuar shtėpinė Vasil Qirjazi, i cili krenohet qė banon nė truallin e njė luftėtari tė madh, tė nderuar dhe tė respektuar.
Kėnga popullore thotė, midis tė tė tjerash:
Tre ēifliqe dhe hani nė udhė
dhe mulliri i madh nė Gurrė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:23 pm

Ēelo Picarin, kur luftonte nė kėtė territor kundra forcave turke, e mbėshtetnin, jo vetėm banorėt e Kurveleshit dhe Labėrisė, por edhe banorėt e krahinės sė Lunxhėrisė. Sot, megjithėse kanė kaluar shumė vjet, nga data e vdekjes sė Ēelo Picarit, akoma banorėt e Picarit si pika orientimi pėrdorin toponimet:
Ēelo Stepa, Ēelo Kone, Bishti i Kalldrėmit, Hani i Subashit, Sarajet e Ēelos, Buza e Sefer Agait, Buēi i topave tė Ēelos.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:23 pm

Ēelo Picari, pėr sakrificat e mėdha qė kishte bėrė gjatė betejave tė zhvilluara me turqit, kishte fituar dashurinė dhe respektin e banorėve tė Kurveleshit, Labėrisė e mė gjerė dhe kjo vėrtetohet historikisht me disa fakte kokėfortė:
Nė shenjė respekti pėr mėmėn qė lindi dhe rriti Ēelo Picarin thoshnin se duhet Xhiko tė bėjė Ēelo.
Nuset e reja vėllezėrit e burrit i thėrrisnin [elo Agai dhe motrat e burrit Xhiko kunata.
Shumė familje djemve, qė lindnin, u vendosnin emrin Ēelo dhe dėshironin qė tė bėhej luftėtar trim si Ēelo Picari.
Nga trungu i Ēelos gjatė dekadave kanė dalė njerėz tė kontributit atdhetar:
Nga trungu i motrės sė tij, Salihesė doli Adil Ēarēani.
Gjatė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare luftoi me heroizėm pioneri Ēelo Nazif Sinani, i cili dha jetėn pėr liri dhe demokraci dhe iu dha titulli mė i lartė “HERO I POPULLIT”.
Gjatė trazirave, qė ndodhėn nė Shqipėri nė vititn 1997, nė Qeverinė e Stabilitetit u emėrua dhe Belul Ēelua, si Ministėr i Punėve tė Brendshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:24 pm

Figurėn e ndritur tė Ēelo Picarit janė mundur ta errėsojnė sadopak Gavril Meksi, por nuk ia arriti qėllimit ogurzi, ky kapiten i ushtrisė greke, i cili, nė vitin 1914, u vendos nė krye tė bandave greke dhe dogji e shkatėrroi shumė fshatra tė Kurveleshit dhe tė Labėrisė.
Nė Fier nga trungu i Ēelo Picarit banonte dhe Xhevdet Ēelo Picari, i cili i ka dhuruar muzeut tė Rilindsave nė Gjirokastėr orėn e tavolinės sė Ēelo Picarit.
Nė letrėn qė i dėrgoi Muzeut, Xhevdet Ēelo Picari, midis tė tjerash shkruante: “.. Kjo orė e tij le t’u shėrbejė brezave pėr tė kujtuar me mirėnjohje dhe respekt emrin e trimit Ēelo Picari, mbi tė cilin armiqtė dhe sidomos propaganda shoveniste greke u mundua t’i hidhte baltė e ta injoronte. Po nė kohėn e Partisė, nė vitet e pushtetit popullor, balli i tij del nė dritė i larė dhe i
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:24 pm

nderuar...”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:24 pm

Nė vitin 1906 nė Picar lindi Shefqet Peēi, i cili, duke dėgjuar dhe kėnduar kėngėt qė i ishin thurur Ēelo Picarit, u frymėzua dhe u bė njė luftėtar i talentuar, poet popullor. Pushteti popullor i atėhershėm i dha Shefqet Peēit, birit tė Picarit titullin mė tė lartė “HERO I POPULLIT”. Kanė tė drejtė picariotėt tė kujtojnė me respekt Ēelo Picarin dhe tė thonė entuziaztė: “Jemi nga Picari i Ēelo Picarit”. Njė krenari e ligjshme dhe e natyrshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:24 pm


Mete Peēi ka lindur nė Picar tė Gjirokastrės nė vitin 1951. Arsimin shtatėvjeēar e pėrfundoi nė fshatin e tij tė lindjes. Mandej vijoi studimet e mesme nė shkollėn bujqėsore Picar, Gjirokastėr. Ushtroi profesionin e tij nė Picar dhe nė vitin 1979 u inkuadrua nė repartet e ushtrisė.
Qysh nė moshė tė vogėl iu shfaq pasioni i tė shkruarit. Hėrė pas herė botoi organe tė shtypit qendror e lokal si dhe nė shtypin ushtarak.
Pas ndryshimeve demokratike Mete Peēi shpėrthen nė botimin e disa librave si: “ Letėr poetike Njerėzve” vėllim poetik, Toena 1999, “Puthje nė mermer”vėllim poetik 2000, Toena, dhe “Ēiltėr” vėllim me skica, tregime, 2004 “Marin Barleti” Tiranė.
Libri monografik pėr Ēelo Picarin “Bota ėshtė e guximtarėve” ėshtė libri i tij i katėrt.
Metja eksploron historinė e vendlindjes me mjaft seriozitet. Ai qė nga viti 2001 ka qenė i emigruar nė Kretė (Greqi) ku thelloi procesin e njohjes dhe u njoh me botėn e qytetėruar . Nė Greqi ka marrė pjesė aktive me shkrimet e tij objekt pėr emigracionin dhe jetėn nė Kretė nė gazetat shqip qė dalin nė Athinė, por pa reshtur edhe kontaktet me shtypin qendror nė Shqipėri.
Tashmė ėshtė kthyer nė Shqipėri, nė Tiranė. Po pėrgatit njė libėr tė ri nga jeta dhe e peripecitė nė emigracion.
Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Albania qė nga viti 1999.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 11 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: