Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:02 pm

Kėngė popullore


Te xhamia nė Pazar,
uleshin burrat e parė,
bashkė me Ēelo Picarė,
Kuvendonin pėr anėtarė
ata me qelqe larė.

Refreni:
Ja tė djegur, shkėmb e gurė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:02 pm

Mendime nga studiuesit

Dino Ēiēo


“Ēelo Picari ėshtė njė nga luftėtarėt trim qė Shqipėria ka nxjerrė nė breza, i cili ka frymėzuar dhe duhet tė frymėzojė atdhedashurinė.
Pėrmasat e emri tė Ēelo Picarit morėn dhenė, jo vetėm nė Labėri, por nė tė gjithė Shqipėrinė nė kufijtė e saj etnikė, ku emri i tij i vihej pėrpara nė tė thirrurėn Ēelo Filani. Kėshtu shumė prindėr (familje ) u vunė emrin bijėve tė tyre “Ēelo”, duke u kėnduar kėngėt e Ēelos. “Do tė bėj Ēelo” edhe nė kuptimin e pėrdorimit pozitiv, edhe nė atė negativ”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:02 pm

ILUSTRIME PĖR }ELO PICARIN (TĖ NEVOJSHME PĖR TĖ NDRIĒUAR FIGURĖN E TIJ)

* * *
Emri i vėrtetė i Ēelo Picarit ishte Xhelil Bega, Xhelo, Xhelal apo Xheladin. Shndėrrimi i “xh”-sė nė “ē” kishte ndodhur pėr shkak tė shqiptimit nga grekėt dhe nga turqit. Xhelil Bega ishte djali i Mehmetit dhe Xhikos. Tė dy fshatarė tė varfėr tė kėtyre anėve. Qė i vogėl ishte bari me dhentė. Shkathtėsia e tij i bėri pėrshtypje vezirit tė Janinės dhe Ēelo pėrfundon nė oborrin e Ali Pashės nė Janinė. Kėtu u rrit, u formua, i shėrbeu Ali Pashės derisa u vra mė 1822. Ēelo Picari nė rini bashkė me luftėtarėt e tjerė ēamė i bėnė ballė kryengritjes greke, qė drejtohej nga arvanito – suliotėt. Ēelo Picari gjithmonė ka drejtuar luftėrat ēamo – labe nė vitin 1854 kundėr gjeneralit arvanit tė nė shėrbim tė Greqisė, Theodhori Griva, i cili nė krye tė njė armate greko arvanite pėrzhiti gjithė Ēamėrinė. Ēelo Picarit nė Stamboll iu pėrsėrit kurthi pėr herė tė dytė. Ēelua mosbesues, por u bind, sepse doli garant kreu i fesė myslimane Sheh – Ul Islami. Ēelua u mashtrua. Nė fillim e burgosėn,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:03 pm

pastaj e internuan nė Anadoll, nė Konja. Pėr 6 vjet kthehet nė Picar, mė vonė merr njė ftesė tjetėr kurth. Ēelo pranon tė shkojė, pėrfundon prapė nė Konja dhe del me kusht qė tė mos kthehej mė nė Picar dhe Kurvelesh. Vdiq nė Athinė nė 1880, dy djemtė e tij mė tė mėdhenj, Ibrahimi dhe Iliazi vazhduan jetėn nė Picar. Grekėt e sotėm nuk e dinė se gjuha popullore qė ėshtė folur nė lagjen Plaka, pranė Akropolit, nė Greqi ishte arvanitase. Ndaj grekėt nuk mund t’i thonė Ēelos: “Ē’deshe ti o Ēelo qė nė krye tė njė Ēete luftėtarėsh shqiptarė more pjesė nė kryengritjen e Thesalisė mė 1878 kundėr pushtuesve otomanė? Ē’farė deshe ti, o Ēelo nė parlamentin grek, i
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:03 pm

veshur me fustanellė shqiptare vajte t’u marrėsh dorėn armiqve shekullore, kryeministrit grek Harilao Trikupi ( me gjak arvanitas edhe ky ), e pra sot, o Ēelo Picari, grekėt tė kanė vjedhur trojet, historinė madje edhe fustanellėn. Nėntoger Xhevdet Ēelo, njė pinjolli tė shtėpisė sė fortė tė picarėve nė Labėri urdhėronte xhandarmėrinė nė Fier, nip i Ēelo Picarit, i cili e kishte lajmėruar Ismail Bej Vlorėn tė thirrur nga Janina ( dhe tė vrarė tradhėtisht ) tė mos shkonte me kėmbėt e veta nga Serasqeri Reshit Pasha, pra tek armiku. Synimet aneksioniste tė Greqisė bėnė qė shqiptarėt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:03 pm

t’i shmangeshin bashkėpunimit me ta dhe kryengritja tė mos merrte karakter tė pėrgjithshėm. Pėr mė tepėr krerėt e jugut: Ēelo Picari, Halit Bej Frashėri, Amet Capari mobilizuan forcat dhe i kthyen andartet greke nė krahinėn e Artės dhe nė Thesali. Nė listėn e krerėve kurveleshas, qė kanė nėnshkruar letrėn e 27 gushtit drejtuar mbretit Oton tė Greqisė vetėm Ēelo Picari mbante titullin Aga, jo nga pasuria, por i fituar nga shėrbimi me shtetin turk.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:04 pm

Ēelo Picari nė parlamentin grek, i veshur me fustanellė shqiptare,


* * *
Kjo ishte gjendja, kėto ishin marrėdhėniet, kėshtu mendonin shqiptarėt e grekėt e asaj kohe e ne me kėto pėrvoja( makari tė hidhura), qė kemi sot, nuk mund t’i gjykojmė strikt stėrgjyshėrit tanė dhe opinionet e tyre tė dikurshme. Nuk mund t’i themi, ta zėmė, trimit me nam Ēelo Picari, ēfarė deshe ti, o Ēelo, qė, nė krye tė njė ēete luftėtarėsh shqiptarė more pjesė nė kryengritjen e Thesalisė nė vitin 1878 kundėr pushtuesve otomanė; ēfarė deshe ti, o Ēelo Picari nė parlamentin grek, i veshur me fustanellė shqiptare, vajte t’u marrėsh dorėn armiqve shekullore, kryeministrit grek Harilao Trikupi,…E pra sot, o Ēelo Picari, grekėrit tė kanė vjedhur trojet, historinė, madje edhe fustanellėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:04 pm

Aristidh P. Kolja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:04 pm

Nė epikėn dhe kėngėt popullore ēame njė rėndėsi tė veēantė i jepet dhe trajtesės sė figurės evidente tė Ēelo Picarit.
Kėngė tė shkėputura pėr Ēelo Picarin
NE EPIKEN DHE KENGET POPULLORE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:04 pm

ĒAME
Nga Abedin Rakipi

MBI JUNAN U HOTH I PARI (42)
(16)
Mbi Junan u hoth i pari
ki Ēelo(1) Mehmet Picari,
zdrigji stratigón' nga kali,
si larash(2) qė vjen nga mali.
5 Primė, qirje stratigo,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:05 pm

nė je burr' atje qėndro,
vet-hen mos e tėrpėro,
do lėftojmė domosdo,
daē me pall', daē me horó,(3)
10 qė kėtu njaam n'Epahto"(4)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:05 pm

Ēelua me ēepe tė glatė
huxhłm(5) me katėr bajrakė
dhezi vėndin zjarr e flakė,
15 destur(6) qė tė vi nė Nartė.
O Ēelo Mehmet Picari,
sh'tė li palla, ta diq strralli!(7)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:05 pm

1. Emri i tij i vėrtetė ishte Xhelo (Xhelal apo Xheladin). Shndėrrimi i xh-sė nė “ē” kishte ndodhur pėr shkak tė shqiptimit kėshtu nga grekėrit dhe nga turqit.
2) Zog grabitqar pak mė i vogėl se shkaba, por shumė mė i fuqishėm. Gjatė fluturimeve tė tij pingule, vjeshtave rrėmben sidomos shelegėt e trullosur nga helmimi prej barit me vesė.
3) Kėtu, kopaēe, njėlloj topuzi.
4) Qytet nė gjirin e Patrės. Nafpaht.
5) Sulm, sipėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:05 pm

6) Vendim. Ja fitore, ja vdekje.
7) Duket se ėshtė fjala pėr ngjarjet e vitit 1854 kundėr gjeneralit Arvanitas Thodhori Grivės, i cili duke pėrfituar nga mungesa e ballit tė djalėrisė ēame nė luftimet kundėr Cariatit Rus nė Krime, zbriti befas nė anėdetin e Nartės dhe tė Prevezės dhe mundi tė arrinte deri nė kufirin krahinor ēamo -lab: Muzinė, Butrint etj. Ēelua nė krye te venddashėsve kurveleshas bashkė dhe me tė tjerė luftėtarė shqiptarė zbritėn nė ndihmė tė luftėtarėve ēamė.
6) Ēfarė shpėtonte nga palla, e asgjėsonte pushka dhe koburja.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:06 pm

KALAJA NĖ GĖRRĒ N'ATHINĖ (45)
(19)
Kalaja nė gėrrē, n' Athinė,
ē'e rrethosnė njėzet milė
qark e qark, po s'munt tė hinė,
lėfton Gurra me tė nimnė,(1)
5 dėrgon Gurra pėr imdat2)
Ku je, mor Karaiskįq,(3)
se mė bėri Ēelua ēark, .(4)
mė vjen me taborrė lart(5)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:06 pm


1) Nipin, Gurra, njė nga krerėt arvanitas, qė luftoi kunder ēamėve tė Ēelo Picarit, qė dhanė jetėn pėr tė shuar kryengritjen greko-arvanite.
2) Ndihmė.
3) Ishte prej Nartės. Shėrbeu nė oborrin e Ali Pashait e pastaj u bė njė nga krerėt e "kryengritjes greke". Para marrjes sė drejtimit tė kryengritjes prej tij, kryngritja ishte nė tė shuar. Ky e rigjallėroi, sepse, pasi braktisi Aliun, pas komplotit te madh qė Suliotet i bėnė atij, ai kaloi nė anėn greke duke luftuar pėr fitoren e kryqit mbi gjysmėhenėn. Ai gjithashtu sė bashku me Theodhori Griven drejtoi armaten greko-arvanite qė nė vitin 1854 pėrzhiti dhe masakroi pjesėn dėrrmuese tė fshatrave muslimanė tė Ēamėrisė Lindore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:06 pm

4) Bėhet fjalė pėr Ēelo Picarin, i cili nė rini tė moshės bashkė me luftėtarėt e tjerė ēamė i bėnė ballė kryengritjes greke qė drejtohej nga arvanito-suliotėt. Ēelo Picari ka drejtuar gjithashtu luftėtaret ēamo-labė nė vitin 1854 kundėr gjeneralit Arvanit nė shėrbim tė Greqisė, Theodhori Griva, i cili, nė krye tė njė armate greko-arnavite pėrzhiti gjithė Ēamėrinė.
5) Kjo kėngė u kushtohet ngjarjeve tė viteve 1822-1823.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:06 pm

DHAN' E DHANĖ DOT S'U NGJINĖ (46)
(20)
Kalaja nė gėrrē n'Athinė,
dhan' e dhanė, dot s'u ngjinė,
ki Ēelo Picari inė,
ē'e batėrrdisi qafirė,
5 tė vrarėt bien me milė.
Zun' qafirėt blegėrinė:
Nuk e presim(1) dot Xhelilė,(2)
trimat e ti na pėrpinė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:07 pm

1) S'e ndalojmė dot, s'e pėrballojmė dot.
2) Xhelil Mehmet Picari(Ēelo Picari)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:07 pm


KUSH U HOTH "HOPA" N'ATHINĖ (47) *
(21)
Kush u hoth "hopa" n'Athinė?(1)
Ki Ēelo Picari inė,
me Muhtar Bej Qafėzinė,
bashkė e mblodhė ordhinė,
5 zunė skllevėrit me milė;
dizet milė skllevėr zunė,
peshqesh vezirit(2) ia shpunė.
U nisėn pėr nė shtėpi
me njėqint mushka flori,
10 pas u erdhi bujurdi3)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:07 pm

Ktheu, Ēelo pėrsėri,
se na mbloi kauri!(4)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:07 pm

1) Ėshtė fjala pėr ngjarje tė kohės sė kryengritjes sė pavarėsisė nė Greqi. Ndėrsa shqiptarėt muslimanė tė Ēamėrise luftuan kundėr kėsaj kryengritjeje greke dhe antishqiptare, arvanitet dhe suliotėt luftuan kundėr shqiptarėve muslimanė pėr Greqinė.
2) Kėtu, Ministėr i Luftės dhe kryekomandant i trupave rrethuese, Mehmet Reshit Pashai, qė ishte shqiptar.
3) Urdhėr, komandė, qarkore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:08 pm

4) Thirrjen ia bėn populli Ēelo Picarit ne vitin 1854, kur gjenerali arvanit nė shėrbim tė Greqisė, Theodhori Griva, pėrzhiti Ēamėrinė lindore dhe masakroi fshatra tė tėra ēamėsh. Ēelo Picari, siē tregohet edhe nė njė foto shkoi deri nė parlamentin grek dhe hyri atje brenda i veshur me fustanellė, si pėr tė turpėruar arvanito-grekėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:08 pm

NGREU, ĒELO, BĖN ZANANĖ (78)
(54)
Ngreu Ēelo, bėn zananė,
ngjesh pisqoll' e jataganė,
tė biē dufeq me Junanė!
Kapetan Griva ka dalė,
5 mbushi vėndin me andarė,(1)
zuri fshatėrat me radhė,
u mori shpirtin e mallė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 4:08 pm

Griva vet me vllezėri,
bėri vėndin paspurdhi,(2)
10 e bėri shkrrum edhe hi,
nekdo gjėmė, nekdo zi.
Ē'e bėtė Ēelo Mehmenė,(3)
qė tė dal' siē kish adenė?!
Del, ore Ēelo Mehmeti,
15 se kėtu u bė gazepi,
dolli Junani nga deti,
na pėrrvėloi laneti!
Kur u derth Ēelo Picari,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 8 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: