Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:48 pm

pėr nė Gjermani,
te Bismarku ti qėndrove:
- Djalė kush je ti?
- Unė jam djalė nga Shqipėria,
Abdyl Frashėri,…
S’jemi grekėr, as bullgarė,
as nga Mali i Zi,
jemi vetėm shqiptarė
dhe duam liri,
mos e bėni copė – copė,
sikur s’ka njeri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:48 pm

Njė kėngė kjo, qė ka lėnė gjurmė edhe sot mbas 130 vjetėsh, e cila kėndohet nė polifoninė labe. Mbas Berlinit, delegacioni shkoi nė Paris, ku parashtroi ankesat e popullit pėr ato padrejtėsi qė i bėheshin dhe njėkohėsisht i kėrkoi gazetės “ Moniteur Universe“ tė Parisit botimin e njė artikull, i cili u botua nė atė gazetė, nė maj tė vitit 1879.
Nė kėtė artikull parashtroheshin kėrkesat e delegacionit, tė cilat ishin firmosur nga Abdyli dhe anėtarėt e delegacionit shqiptar:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:48 pm

Zoti redaktor
Me habi pamė gazetėn “ Republika franceze “, e cila nė polemikėn e saj tė zakonshme kurrė nuk devijon nga rregullat e modestisė, botoi disa pjesė tė shkėputura nga memorandiumi i Lidhjes shqiptare dhe poshtėroi e bėri qesharake atdhetarėt tanė. Atij artikulli nuk i dhanė asnjė pėrgjigje, por “ Republika Franceze “ duke u rikthyer prapė nė ēėshtjen nė fjalė u orvat tė tallė dy tė dėrguarit e Lidhjes Shqiptare. Njė sjellje tė tillė fare pak e prisnim prej njė gazete qė simpatizon luftėn e kombėsinė. Franca qan gjithnjė humbjen e krahinave tė saj; banorėt e Alsasės dhe tė Lorenės rėnkojnė, kur kujtojnė privimin e kombėsisė tė tyre. Pėrse njė gazetė franceze i gjen qesharake shqiptarėt, tė cilėt pėrpiqen tė evitojnė rrezikun e njė fatkeqėsie tė tillė? Nuk jemi savantė dhe as pretendojmė pėr tė, por historinė e atdheut tonė e kemi studiuar dhe e dimė mė mirė se kushdo tjetėr. Banorėt e Epirit i quajnė “ Pellazgė “ Herodoti, Tuqiditi dhe Straboni dalin mė konkluzion se, ky vend nuk ka pjesė tė Greqisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:49 pm

Sipas Strabonit Greqia nga veriu kufizohet prej Akarmanisė dhe gjirit tė Ambrakisė. Pasi gjeografia e lashtė greke nuk u vjen nė ndihmė grekėve tė sotėm, po pyesim ata qė kanė mendime tė kundėrta, se cila pjesė e Epirit ėshtė greke? Se Greqisė nuk i pėrket vetėm Shqipėria, por edhe Maqedoni, Thraka, Rumania, Azia e vogėl sipas vendeve tė Greqisė madhe edhe Marseja juaj!!! Epiri ka 650 mijė banorė. Sa janė vallė grekėt qė ndodhen nė tė dhe ku banojnė? Nė Korēė, nė Berat, nė Gjirokastėr apo nė Ēamėri? Ai qė kalon nėpėr kėto vende takon vetėm epiriotė shqiptarė, jo epiriotė grekė. Do tė sakrifikoheshin pra 650 mijė shqiptarė puro pėr tė nginjur lakmitė e sillogeve grekė dhe lėvizjet artificiale tė tyre. Sjellja e tanishme e Greqisė dėshmon se ajo ka ndėrmend tė imitojė Rusinė cariste!!! Por kjo ( Rusia ) pėrkrah pret ndihmėt e saj me anėn e forcės, e cila pėr fat tė mirė i mungon Greqisė. Sikur tė ishin grekėt aq tė fortė sa tregohen!!! Qė nė fakt janė vetėm miq tė zhurmės, Evropa nuk do tė kishte kurrė qetėsi. Parimi i ngjashmėrisė nė gjuhė do ta shpinte Greqinė shumė larg, por nė radhė tė parė do tė na jepej ne e drejta tė kėrkojmė nga grekėt dyqind mijė shqiptarė, qė banojnė nė njė lagje tė veēuar tė Athinės tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:49 pm

quajtur “ Pllakė “ dhe krejt ishujt Hidra dhe Speca. Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar, ashtu si e krijoi natyra dhe historia. Mėkat qė qeveria greke shpenzon pėr sillogėt shuma tė majme, tė cilat mund t’i pėrdorte nė mėnyrė mė tė arsyeshme. Ajo pėrpiqet tė zgjasė njė ngatėrresė, e cila s’ka pėr tė mashtruar asnjė evropian. Do tė nguli kėmbė Greqia nė aspiratat e lakmitė e saj tė pangopura, tė cilat i kundėrvihen drejtėsisė dhe tė drejtės sė kombeve, shqiptarėt kanė vullnet tė patundur qė tė mbrojnė atdheun e tyre deri nė fund dhe janė betuar tė mos lėshojnė asnjė pėllėmbė tokė dhe tė vdesin pėr tė, po tė jetė nevoja.
Kėtu manifestojmė mendimin e tė gjithė bashkėatdhetarėve tanė. Evropa nuk do tė marrė pėrsipėr pėrgjegjėsinė e luftėrave shkatėrrimtare qė do tė inauguronte pėr aneksimin e shėmtuar tė tokave tona nga Greqia. Shpresojmė, zoti redaktor, se do tė botoni pėrgjigjen tonė, gjė pėr tė cilėn dhe ju falėnderojmė qysh mė parė.
Abdyl Frashėri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:49 pm

Kėtė letėr po e hedhim nė momentet e fundit tė jetės sė luftėtarit komandantit trim Ēelo Picarit. Mė 1880 Ēelo Picari vdes nė Athinė. Ēelua helmohet nė burgjet e Athinės nė njė varfėri tė plotė, i vetmuar larg shokėve dhe larg atdheut, qė aq shumė e deshi. Trupin e Ēelos e morėn djemtė dhe e varrosėn nė Janinė, nė xhaminė e “ Namasgjahut “. Nė atė vend sot janė ngritur institucionet e drejtėsisė greke dhe varri i Ēelos ėshtė zhvendosur nė xhaminė e Asllan Pashės, brenda nė kala. Mbi varrin e Ēelos ėshtė gdhendur nė njė pllakė nė gjuhėn turke kėto fjalė:
“ O vizitor, mos ju tremb vdekjes,
bota ėshtė e guximtarėve,
e atyre qė luftojnė pėr vatan “.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:50 pm

Vetėm duke parė kėtė mbishkrim del se, Ēelua gjithė jetėn e tij ia ka kushtuar ēėshtjes sė Shqipėrisė, atdheut tė tij dhe fjalėt e skalitura mbeten dhe sot aktuale pėr ne dhe pėr brezat e ardhshėm:
“ Bota ėshtė e guximtarėve, e atyre qė luftojnė pėr vatan “.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:50 pm

Shqipėria i vajtoi bijtė e saj sė largu:
“ Do ta qaj unė Labėrinė,
pėr Ēelon qė vdiq nė Athinė.
Gjolekė Kordhė – Keqinė
bashkė me Hodo Alinė.
O imzot o Kordhė – shpata
u dėgjuat nė Rigata. “
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:50 pm

Mė 23 korrik 1880 Lidhja Shqiptare e Prizrenit mblodhi anėtarėt e saj nė qytetin e Gjirokastrės, atje u shtrua ēėshtja e Autonomisė dhe u aprovua njė program i ri shumė mė i pėrparuar nga programet e mėparshme. Nė kėtė mbledhje patrioti Abdyl Frashėri kujtoi organizatorin dhe luftėtarin Ēelo Picarin me shokė. Ja si pasqyrohet nė folklor ky fakt.
Ngrehu i vdekur nga varri,
Ngrehu, Ēelo Picari,
se erdhi prapė behari,
pėr liri prapė tė dili,
tė dili prapė si ylli,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:50 pm

ngrehu se vendi lėngon,
dhe Abdyli ju kėrkon…
Vendin e Ēelos nė mbledhje dhe nė luftė kishin zėnė djemtė e tij, Rustemi dhe Iliazi, tė cilėt qėndronin nė krahėt e Abdyl Frashėrit dhe ēonin aspiratat dhe dėshirat e babait tė tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:50 pm

Mendime dhe vijueshmėria e traditės picariote
* * *
Pėr figurėn e shquar tė kapedanit trim Ēelo Picarit flitej dhe flitet kudo. Ēelua vazhdimisht ka luftuar pėr unitet dhe vėllazėrim, jo vetėm nė fshatin e tij, por edhe nė krahinėn e Kurveleshit dhe nė gjithė Shqipėrinė e Jugut. Ai ka qenė pėr solidaritetin dhe vėllazėrimin edhe me popullin grek, gjė qė vėrtetohet nė mjaft dokumente tė arkivave, tė cilat i kanė patur nė dorė dhe historianėt realė grekė, tė cilėt i kanė paraqitur kėto nė kontekstin real tė tyre, duke dhėnė kontribut historik si dhe duke paraqitur vėrtetėsinė historike tė rrjedhave dhe ngjarjejeve e njėkohėsisht duke hedhur poshtė ata tė ashquajtur historianė, tė cilėt kanė vetėm njė motiv: tė pėrgėnjėshtrojnė historinė, duke e veshur kėtė ( pra historinė) dhe faktin real me intrigė dhe gėnjeshtra tė paskrumbullta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:51 pm

Me argumente bindėse dhe konkrete janė hedhur poshtė shpifjet e ndonjė pseudoshkrimtari apo psedohistoriani, qė ka dashur tė errėsojė luftėn e Ēelo Picarit, ose mendimet e pabazuara tė ndonjė shovenisti grek, qė e transformon veprimtarinė e tij me qėllime tė caktuara, duke i vėnė kėtij kapedani epitete tė ndryshme. Pėrveē Gavril Meksit ka patur edhe disa pseudohistorianė e shovenistė tė tjerė, tė cilėt kanė tentuar tė mohojnė realitetin e luftės heroike tė popullit tė Kurveleshit kundėr pushtuesve e sidomos atij grek qė ka djegur Kurveleshin tri herė rresht. Luftėn e vėrtetė pėr mbrojtjen e vatanit tė bėrė nga kurveleshasit ia kanė bashkangjitur luftės sė Turqisė, duke i cilėsuar kėta luftėtarė tė lirisė si hajdutė. Nuk e dinė ata pseudohistorianė se “kleftėt”(hajdutėt) formuan bėrthamėn e Ēetave guerrile, duke i dėrmuar trupat e Sulltanit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:51 pm

“Hajdutė” quheshin kėshtu, pasi u merrnin armatime trupave turke e sende e materiale tė tjera dhe ia jepnin popullit qė i kishte lindur. Ēetat e tyre ishin me pėrbėrje prej 50 – 100 vetė me 300 – 500 vetė… S’duhet tė mohojnė se gjysma e Peloponezit ishte me pėrbėrje shqiptare. Si ka mundėsi qė tė mos vihet re realja nga historianėt grekė, kur gazeta greke “ Akropuli “ e datės 8 prill 1973 me titull “Dervenohorja”, ku Jorgji Koroneos shkruante se shpata Kamatero rreth Atikės janė fshatra arvanitase shqiptare. Shqiptarė ka patur edhe nė Itakė, nė atdheun e heroit grek tė luftės sė Trojės, Odiseut. Atje u vendosėn nė shek. XVI pas pushtimit osman. Gystav Fyzher nė librin e tij tė botuar mė 1911 thotė: “ Elefsinia nuk ėshtė veēse njė fshat i varfėr, me ethe i pėrbėrė nga 2370 banorė, pothuaj tė gjithė shqiptarė“.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:51 pm

Janė shumė fakte reale, qė vėrtetojnė ndikimin e shqiptarėve pėr shekuj me radhė qė kanė jetuar e kanė luftuar bashkė me popullin grek. Shembujt janė tė shumtė, unė do tė vazhdoj tė jap edhe disa ilustrime pėr tė bindur mohuesit e luftėrave, mohuesit e shqiptarėve nė kėto luftra. Pikėrisht pėr kėto historianėt grekė, francezė, e anglezė kanė shkruar. Mihal J. Llambrinidhi thotė:“ Raca ( kombėsia ) shqiptare, zhvillimi i tė cilės nė Greqi pėr pesė shekuj rresht ndikoi nė gjallėrimin luftarak tė grekėve tė hershėm, qė njė popull homogjen, qė doli me siguri nga e njėjta rrėnjė etnologjike e pellazgėve tė lashtė... Kjo ėshtė rrėnja etnologjike e shqiptarėve tė Greqisė. Kėshtu lind brezi i ri, i cili nga fillimi i shek. XIX mbushi faqe tė ndryshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:51 pm

lavdie nė librin e historisė botėrore. Nė kėto rrethana lind edhe pyetja: “ Ku e gjenin shqiptarėt gjithė atė forcė pėr tė luftuar? “
A) Nuk duronin dot shfrytėzimin feudal e as atė osman.
b ) Nuk pranonin tė ktheheshin nė bujkrobėr.
c ) Nuk duronin dot taksat e rėnda dhe tiraninė osmane, duke u thėnė koēobashėve hapur: “ Do tė bėhemi kleftė”. Parrulla e kleftit ishte: “ Tėrė ditėn nė luftė, natėn nė roje, herėt nė mėngjes fillon dyfeku. (Kleftė do tė thotė hajdut)“.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:52 pm

Kjo kategori ndikoi jashtė mase nė kryengritjen e vitit 1821 – 1829 nė ēlirimin e Greqisė. Gjėja mė e rėndė e kleftėve ishte marrja e kokės nga armiku. Nė njė kėngė popullore pėr kleftėt kėndohet:
Mik, prema kokėn,
armiqtė qė shpejt do tė vijnė,
tė mos kenė mundėsi
ta marrin me vete dhe ta nxjerrin.
Para syve tė kalimtarėve,
armiqtė e mi, kur tė mė shikojnė,
do tė shpėrthejnė nga gėzimi…
Por nėna ime, po tė mė
Shikonte, do tė vdiste nga hidhėrimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:52 pm

Pra mė mirė t’jua priste kokėn njė mik i tyre, sesa armiku.
Elena Gjika e pėrshkruante kėshtu situatėn, pas vdekjes sė Skėnderbeut.
“… Sapo Skėnderbeu mbylli sytė malet e Himarės, ato tė Shqipėrisė sė poshtme, Gryka e Olimpit dhe tė Parmait, krahinat e larta tė Manit dhe Kseromerit, majat e Valtosit, u mbushėn me Ēeta tė pamposhtura, qė i godisnin pushtuesit me njė kėmbėngulje tė tmerrshme. Nuk mbeti vend i Greqisė, pa u shkelur nga shqiptarė me emėr arbėreshė, arvanitas, ēamė etj.”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:52 pm

Emri shqiptar ngeli vėrtet njė emėr i madh, ku poeti i madh kombėtar Naim Frashėri shkruante:
E kush e bėri Morenė,
gjthė shqiptarėt qenė,
s’ishin shqiptarė Marko Suli?
Xhavella e Miaculi?
Bubulina dhe Kanari?
Shqiptar bir shqiptari.
Me armėt e Shqipėrisė
iu hodh themeli Greqisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:53 pm

Figurat e mėdha si ajo e Pirros, Skėnderbeut, Ali Pashė Tepelenės dhe qindrave kapedanėve, kurrė nuk mund t’u mohohet indentiteti edhe pse ndonjė shtet mund tė thotė se janė tė tijtė. Nuk mund tė heshtė historia as nė masakrėn e Shėn Bartolomeut, ku vranė natėn 3 mijė protestues, duke i hedhur nga dritaret e pallatit. Apo Elizabeta e Anglisė, edhe pse vetė grua, vrau 81 gra magjistare mė 1562 etj, etj. Megjithėse nga popujt mė tė vegjėl tė (Ballkanit ) tė Evropės, shqiptarėt kanė njė diasporė tė madhe e pranishme dhe e argumentuar, jo vetėm nė Itali, nė Azinė e Vogėl, por edhe Turqi, Siri, Afrikė, Egjipt, Amerikė etj. Mė tė hershėm janė ata tė Greqisė, Italisė, Rumanisė, Bullgarisė. Shkaqet e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:53 pm

largimit ishin ekonomike: “ Lufta e brendshme klasore dhe dyndja e tė huajve pėr pushtim”.
Sami Frashėri nė kohėn e tij shkruante se, nė Greqi ishin 300 mijė shqiptarė, sidomos nė Atikė, nė krahinat lindore tė Moresė e nė ishuj. Ai thoshte se, shqiptarėt kanė ikur nga Shqipėria, para pushtimit turk, tė dėbuar nga Hunėt dhe fise tė tjera tė egra. Nė shek. IV dhe tė VII janė shtuar mė shumė. Historia, me gjithė zigzaget qė ka, pasi bėn njė pasqyrim tė njerėzve, tė jetės sė njerėzve, veēon heroizmat e njerėzve, tė cilėt dalin nė etapa tė caktuara qė kanė punuar e luftuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:53 pm

Pėr mbrojtjen e lirisė, nderit, traditės kombėtare, ruajtjen e gjuhės etj. , qė i duhen njė vendi pėr t’u mbrojtur. Ndėr 300 delegatėt, qė themeluan shoqėrinė “Drita” mė 1885, pėrkrah vėllezėrve Frashėri, ishte dhe biri picariot Maliq Halili, i cili ndihmoi pėr zgjimin e ndėrgjegjes kombėtare. Ndihmoi nė pėrhapjen e gjuhės shqipe. Me nismėn e kėtij patrioti kanė hyrė nė Shqipėri dhe janė shpėrndarė me dhjetra libra nė gjuhėn shqipe, tė cilat, ndonėse fshehurazi, kanė arritur edhe nė fshatin tonė, Picar. Ky patriot i madh, pėrveē dhjetra librave, qė ka dhuruar nė testamentin e tij, i ka dhuruar fshatit edhe 950 napolona flori tė depozituara nė njė bankė amerikane, pėr ndėrtimin e njė ēezme nė Picar, dėshirė kjo, e cila nuk u realizua pėr shkak tė hezitimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:53 pm

Trimėria e picariotėve nuk rreshti gjatė gjithė kohėve. Ajo u tregua edhe nė vitin 1919 pėr mbrojtjen e Avni Rustemit, kėtij patrioti tė madh revolucionar, i cili zhduku nga skena tradhėtarin Esat Toptani. Tė 68 picariotėt, qė ishin nė mėrgim, sė bashku me patriotė tė shoqėrisė “Vatra“ tė Amerikės, pėrveē protestave tė shumta qė bėnė ndėrmjet kėsaj organizate, pėr tė shpėtuar Avniun dhanė falas pagėn e njė jave, duke dėrguar tė hollat deri nė Paris. Nė kėtė shoqėri pėrmenden disa prej tyre si: Maliq Halili, Merko Tare, Xhelil Shehu, Hafuz Ngjelina, Lahe Thana etj.
Sa bukur pėrshkruhet qėndresa nė pėrgjithėsi:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:54 pm

“ Sypatrembur do tė qėndrojė,
shqiponja qė tundi vende,
s’shkroi histori me bojė,
por me gjak nėpėr shkėmbenj. “
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:54 pm

Kjo tregon qartėsisht edhe ndikimin e trimėrisė, urtėsisė, zgjuarsisė dhe referimit te simboli, jo vetėm i picaritėve, por edhe mė gjerė i figurės sė Ēelo Picarit. Faktet mėsipėrme janė kokėfortė dhe e tregojmė mė sė miri kėtė, kanė njė rrjedhė logjike me tė kaluarėn heroike tė kapedanit.
Pse kapedani Ēelo Picari e ka varrin e prehjes nė Janinė? Pse pikėrisht ai ėshtė varrosur atje? Ėshtė njė nderim i pėrbashkėt i dy kombeve dhe si shpėblesė e kapedanit- aga qė u revoltua dhe u bė udhėheqės me emėr i kryengritjeve tė mėdha, nė periudhėn ku jetoi dhe luftoi kundėr Perandorisė mė tė egėr tė kohės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:54 pm


Episod ilustrues
Historia me gazetarin
Ēelua kishte bėrė bujė tė madhe dhe shumė kureshtarė donin ta njihnin nga afėr. Njė gazetar shkon pėr ta takuar. Ēelua me rroba pune ishte duke punuar.
“ Ti je Ēelo Picari? “ – thotė gazetari.
“ Unė jam, “ – pėrgjigjet Ēelua
“ Mė mirė tė mos tė kisha takuar, - i thotė gazetari.
“ Brenda pak minutave Ēelua shkon nė shtėpi vesh uniformėn, ( veshjen e uniformės ) dhe shkon te gazetari.
“ Urdhėro, zotėri, mund tė njihesh mė mirė me Ēelo Picarin.”
Gazetari sa e shikon i bie tė fikėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: