Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:42 pm

KONJI NA ASFALTU


Meni je dovoljno paklo cigareta
i pola rezervoara goriva.
Onda mogu da odem daleko
od svjetala grada,
prečicama koje mnogo ne znače.

Mogu da pustim neke jeftine note
da one voze mjesto mene.

Nove ljubavi mojih starih ljubavnika
tada će postati još gore. Prave prljave kučke,
koje me potpuno mrze.

Vozim i sve to,
čekam sopstveni trijumf bez borbe.
Odgovor.
Mantru nas ostavljenih.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:42 pm

A kad krenem nazad prema gradu,
padaće kiša.

Sasvim je dobro
što se sada vraćam.

Blizu kuće, na posljednjem bulevaru,
dočekaće me konji.
Njih dva-tri ciganska kljuseta.
Oni me uvjek gledaju hladno.

Tako su dirljivi
konji na asfaltu.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:43 pm

PERKTHYES NE SHQIP ANTON GOJĒAJ, poet, studiues


KUAJT NĖ ASFALT

Mė mjafton njė paketė cigare
dhe gjysmė rezervuari karburant.
Atėherė mund tė iki
nga dritat e qytetit,
shkurtoreve qė nuk peshojnė shumė.

Mund t’i lė disa nota tė rėndomta
qė ta drejtojnė makinėn nė vend meje.

Dashuritė e reja tė dashnorėve tė mi tė vjetėr
pastaj do tė jenė edhe mė tė kėqija. Bushtra tė ndyta
qė mė urrejnė plotėsisht.

I jap makinės dhe ashtu,
Pres triumfin personal pa luftė.
Pėrgjigjen.
Mantrėn e ne tė braktisurve.

E kur tė nisem mbrapa nė qytet,
shi do tė bjerė.

Ėshtė gjė e mirė fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:44 pm

qė po kthehem tani.

Afėr shtėpisė, nė bulevardin e fundit,
do tė mė presin kuajt.
Ata dy-tre kuaj ciganėsh.
Gjithmonė mė shikojnė ftohtė.

Janė aq mallėngjyes
Kuajt nė asfalt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:44 pm


KURVE I UMJETNICI

U američkim filmovima
kurve su lijepe.

Mi nemamo filmove
pa možda zato, ali
samo zato,
ove naše su nabrekle
od dopa,
ružne i gadne,
i mirišu na snošaj
kao na obavezu.

Gotovo svaka od njih
voli neku mušku svinju,
koju nikad imati neće,
a to ih ne odvaja od ostalih
žena.

Umjetnici u američkim filmovima
su uvijek prljavi i jadni.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:44 pm

Mi nemamo novca,
ni jezika nemamo,
pa možda zato, ali
sigurno zato,
ovi naši žive u velikim
kućama, čistih košulja i
uredne frizure, sa suprugom
i djecom.

Uglavnom, svaki od njih
pije samo na svečanostima
i glasa za vlast.

26. 05. 2006.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:44 pm


PUTANAT DHE ARTISTĖT

Nė filmat amerikanė
tė bukura janė putanat..
Ne nuk kemi filma
dhe ndoshta pėr kėtė, por
veē pėr kėtė gjė,
kėto tonat janė enjtur
nga droga,
tė shėmtuara e neveritėse,
dhe kundėrmojnė nė seks
si tė ishte detyrim.

Gati ēdonjėra prej tyre
dashuron njė thi mashkull,
tė cilin kurrė nuk do ta posedojė,
por kjo nuk i ndan nga tjerat
femra.

Artistėt nė filmat amerikanė
janė gjithmonė tė ndyrė e tė mjerė.

Ne s’kemi para,
as gjuhė nuk kemi,
prandaj ndoshta, po
sigurisht pėr kėtė arsye,
kėta tanėt jetojnė nė shtėpi
tė mėdha, me kėmisha tė pastra
dhe flokė tė mirėmbajtur, me bashkėshorten
dhe fėmijėt.

Kryesisht, ēdonjėri prej tyre
pi vetėm nė raste solemne
dhe voton pėr pushtetin.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:44 pm

26. 05. 2006.
***

Ljudi dolaze sa svih strana,
nudeći tijela toplom bogu.
Na svoja lica stavljaju puter i
čekaju da se pretvori u ulje.

Ne kupaju se,
ne šišaju,
nit' briju.
U ritualnim danima
mijenjaju novac za smeće i lako povraćanje.
Jedni drugima skidaju kožu i posipaju se solju.
Iskreno vrijeme stavljaju između čula za stid
da im posluzi u trenucima smijeha.
Turisti.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:45 pm

* * *


Vijnė njerėz nga tė gjitha anėt
duke ia ofruar trupat zotit tė nxehtė.
Mbi fytyrat e veta qesin pudėr
dhe presin tė shndėrrohet nė vaj.

Nuk lahen,
nuk qethen,
nuk rruhen.

Nė ditėt rituale,
i kėmbejnė tė hollat pėr plehra dhe tė vjellura tė kollajta.
Ia zhveshin lėkurėn njėri-tjetrit dhe kriposen.
Kohėn e vendosin sinqerisht ndėrmjet shqisave tė turpit
qė t’u shėrbejė nė ēastet e tė qeshurave.
Turistėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:45 pm


MI SE NIKADA NEĆEMO UMORITI OD PUTOVANJA


Pogledom u nebo danas
možemo vidjeti samo airbus.

Za ono što se dolje dešava -
neophodan je stomak.

Prije bilo kakvog početka
treba uzeti za ozbiljno
da u odsustvu
stanuje Biće.

Obično petkom uveče, nabacani dekor
vulgarno zove na bis.
Predugo stajanje zahtijeva
pravilnu...
Liniju oslonca, koju ometa numera,
tek počela, a nepovratno tužna.
Blijeda mladost je onanijski
snažna.

Ovdje više ni kiša ne traje dugo,
osim u nepristupačnim djelovima
slabo naseljene zemlje.
Prazne godine ne označavaju
čak ni sopstvenu ništavnost.

Tako je prividno jasno!

Ne može se govoriti u množini o
nama, proizvođačima jedinstva zla.
Mi se nikada nećemo umoriti od putovanja,
nikad biti ispraćani -
a uvijek ćemo odmarati naša stopala.

Sve mi liči na kompromis.

05. 11. 2007.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:45 pm

NUK DO TĖ LODHEMI KURRĖ SĖ UDHĖTUARI

Me shikim kah qielli sot
mund ta shohim veē airbusin.

Pėr atė qė ndodh poshtė –
patjetėr duhet stomaku.

Para ēdo fillimi
duhet marrė seriozisht
se Qenia banon
nė mungesė.

Zakonisht tė premten nė mbrėmje, dekori i hedhur
fton vulgarisht nė bis.
Qėndrimi tepėr i gjatė e kėrkon
tė rregullt...
Vijėn mbėshtetėse, qė e pengon numri,
i sapofilluar, por pakthyeshėm i trishtė.
Rinia e zbehtė ėshtė e fuqishme si masturbim.

Kėtu as shiu mė nuk zgjat shumė,
pėrveē nė viset e paarritshme
tė vendit tonė tė populluar dobėt.
Vitet e zbrazėta mė nuk shėnojnė
as hiēin e vet.

Duket gjoja fare e qartė!

Nuk mund tė flitet nė shumės pėr
ne, prodhuesit e unitetit tė sė keqes.
Nuk do tė lodhemi kurrė sė udhėtuari,
Kurrė s’do tė na pėrcjellin -
por gjithmonė do t’i pushojmė tabanėt tonė.

E tėra mė pėrngjan nė kompromis.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:45 pm

VJEŠTINA


Postojalo je nešto veoma vrijedno,
što se izgubilo vremenom.
Vještina, koja je nekad nekome bila potrebna.
Delikatni poremećaj svijesti,
Zato što je samo istorija bolesti
kontinuitet.
Stvarnost je ono što se ne vidi i ne čuje.
Ta, loša metafora dozvoljava da sve može biti
zapisano.
A kako zna biti degutantno ono što može biti zapisano...
Kao opterećenost tradicijom,
kao stijena neka.

I ako se pitaš postoji li ljubav,
odmahnuću glavom u određenom pravcu.
Misao je nespremna u obilju konstrukcija,
visokih čeličnih ograda.

I nije sve riječ,
i nije sve pjesma.
Kao što sve ne može biti odjeća.
Kao što sve se ne može znati.

***

Na obalama, na kojima nijesu dokovi,
(Thomase, mi jedva da pristaništa imamo)
Na tim našim obalama, čekao se znak.

Jedino tu su bile važne istine mudraca,
i nevažne njihove gluposti.

Kako simbol može da bude licemjeran,
kao paranoični pijesak i omeđeni horizont, iza kojeg
sigurno nema mnogo svijeta.
Bar ne onog koji već ne poznaješ,
i koji nijesi odsanjao nekom vještinom.

U svakoj od tih počasti uma, bezmjerna je
bilo koja vrijednost.
Baš je dobro što stvari nestaju,
jer mogu ponovo biti otkrivene.
To je jedina besmrtnost.
U ništenju i ponovnom stvaranju.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:46 pm

***

Na put kad kreneš,
ne onaj za Itaku,
nego neki drugi, tu po periferiji,
budi svjestan koliko je stara zemlja po kojoj
prosipaš svoje bezvrijedne korake.

Ako misliš da ćeš se snaći jer imaš u sebi gen,
sjeti se da je svaki kosmopolita
ubijen prije nego je izustio tu riječ.

I nemoj misliti da te išta čuva,
zato što vještinu moraš steći sam.

Ne znam ja mnogo više od tebe,
jer kad počnem ovako intimno
da ti se obraćam, tek onda me čekaju
neistine.

I ja čekam kao ti, i ne znam
kao svi.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:46 pm


SHKATHTĖSI

Ishte diēka me vlerė,
qė u humb nė kohė.
Shkathtėsi, pėr tė cilėn dikush dikur kishte nevojė.
Ērregullimi delikat i vetėdijes,
se veē historia e sėmundjes ėshtė
kontinuitet.
Njėmendėsi ėshtė ēka nuk shihet as dėgjohet.
Kjo metaforė e dobėt lejon qė gjithēka tė mund
tė shkruhet.
E sa pashije di tė jetė ajo qė mund tė shkruhet...
Si ngarkimi me traditėn,
si njė shkėmb.


Dhe nėse pyetesh a ekziston dashuria,
unė e tund kokėn nė njė drejtim tė caktuar.
Mendimi nuk ėshtė i gatshėm pėr shumėsi konstruksionesh,
tė parmakėve tė lartė prej ēeliku.

Dhe nuk ėshtė gjithēka fjalė,
dhe nuk ėshtė gjithēka kėngė.
Ashtu siē nuk mund tė jetė gjithēka veshmbathje.
Ashtu siē nuk mund tė dihet gjithēka.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:46 pm


***

Nė brigje, ku s’ka mole,
(Thomas, ne mezi qė kemi porte).
Nė ato brigjet tona, pritej shenja.

Vetėm aty ishin tė rėndėsishme tė vėrtetat e dijetarėve,
e marrėzitė e tyre tė parėndėsishme.

Si mund tė jetė dyfytyrėsh simboli,
si zall paranoik dhe horizont i pėrkufizuar, pas tė cilit
sigurisht nuk ka shumė botė.
Sė paku jo tė tillė qė veē nuk e njeh,
Dhe qė nuk e ka ėndėrruar me ndonjė shkathtėsi.

Nė secili nga nderimet e mendjes, e pamatshme ėshtė cilado vlerė.
Ėshtė mirė qė gjėrat zhduken,
Sepse mund tė zbulohen pėrsėri.
Kjo ėshtė e vetmja pavdekėsi.
Asgjėsimi dhe tė krijuarit sėrish.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:46 pm

***

Nė rrugė kur tė nisesh,
jo pėr nė Itakė,
por diku tjetėr, aty nė periferi,
kuptoje sa e lashtė ėshtė toka nėpėr tė
cilėn i hedh hapat e tu tė pavlefshėm.

Nėse mendon se ia del ngase nė vete e ke gjenin,
kujtohu se ēdo kozmopolit
ėshtė vrarė para se ta shqiptonte kėtė fjalė.

Dhe mos mendo se tė ruan diēka,
sepse shkathtėsinė duhet ta zotėrosh vetė.

Nuk di unė mė tepėr se ti,
sepse kur filloj tė tė flas kaq
intimisht, veē atėherė mė presin
tė pavėrtetat.

Edhe unė pres si ti, dhe nuk di
si tė gjithė.

(I perktheu: Anton Gojēaj)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   Sat Aug 21, 2010 11:57 pm

NO COMENT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
DRAGANA TRIPKOVIĆ (DRAGANA TRIPKOVIQ) – MALI I ZI POEZI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: