Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat...



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:31 pm


E njėjta procedurė ndodh edhe nė poezinė e dytė: ku shumfishi (pra, i pėrbėri), treti bukurinė, ndėrsa i veēuari ( i vetmuari) treti shėmtimin... Njė analitikė tejet i motivuar dhe qė leksionon... Njė ndėrrim vendesh, por edhe njė trazirė plot pikėpyetje: Bukuria dhe bukuri dhe shėmti, shėmtia dhe shėmti dhe bukuri.... Njė pleksje, njė realitet i marrė i bukur apo i hidhur, njė e drejtė e detyruar gjykimi...
Njė dilemė e drejtė dhe e shpjegueshme, konfigurim modern dhe pėrsiatje e mendimit me njė thelb e ide tė thellė vepruese...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:33 pm

Bukuria nuk ėshtė e mjaftueshme


Ajo veshje e brendshme e imėt
bukurie dhe shėmtie
lidhje
e pandashme
kundėrshtare .

I shumėfishti
arriti kulmin e bukurisė
I vetmi
arriti kulmin e shėmtisė
logjika vdes.

Nė shkrifje
nė bukuri,
nė lidhje logjike
nė shėmti,
jete gazmore
vetėlevizėse.


Nė mpirje tė zgjuar
bukuria ėshtė shėmti,
shėmtia bukuri
nė qetėsi kokėfortė .


Deshirat tona tė lartėsuara
vatėr i
bukurisė mashtruese
nė kryqėzim synimesh
barazisht me shėmti mashtruese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:33 pm


Nė poezinė e tretė poeti vendos nė njė pėrballje roli Faltoret dhe Tavernat
Ku nuk vihen nė dyshesė ekzistenca e faltoreve (tempujve) qė vijojnė tė jenė nė shumicė, por kanė humbur frymėn, ndėrsa tavernat janė ekzistenete dhe mė tė “populluara” kanė dhe efektin ngushėllues... Ka humbur shkėlqimi i dikurshėm dhe ngushėllimi vjen nga filxhani , nė njė “lumturi tė pambarimtė” tė rremė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:37 pm

Tempuj dhe tavernė

faqe 161

Ne nuk kemi dėgjuar pėr shumė gjatė
Kėto kėngė tė bukura
Qė na ndriēuan ne...
Qė njėherė.....
Jo sepse tempujt (nuk gjenden
Por se Tempujt janė shndėrruar
Pa frymė,
Ne jemi ngushėlluar
mė shumė me tavernat
sesa nė tempuj
Mė pas e mė vonė
na shikojnė Zotrat
nė forma dhe trajta....
....vetvetet e tyre
Duke luajtur(
Me shpirtin e pamaskuar
Nė formues
M e..... tė tjerėt
Nė njė formė...
Duke mos e ditur ,
se pėr ēfarė ose pėrse
nė lidhje me kėtė
nė Tempull
Njė fillim qėndron nga filxhani
Nė Tavernė gjithēka fillon
Dhe asgjė nuk mbaron
Pambarimi
Lumturi e pambarimtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:38 pm

Njė kėndvėshtrim pėr dy kahje :

Dashuri dhe marrėdhėnie

Njė ditė
i ulur aty
ai vend
ai vend i lirė
Une do t’i pergjigjesha dyshimeve tuaja.

Dashuri nė marrėdhėnie
lidhje familjare nė dashuri
nuk kanė pyetje,
as pėrgjigje .

Memeceri
dhe memecėria e tyre e vetme
krijon dashuri tė padyshimtė
marrėdhenie tė dyshimtė,
lidhje familjare tė dyshimtė
dashuri e padyshimtė.

Ti tashmė po kėrkon pergjigjet?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:39 pm

Analitika e paraqitur mė lart tregon se K.K.Srivastava ėshtė njė poet potent nė letėrsinė bashkėkohore dhe nė rrugėn e pėrvijuar ka ende shumė pėr tė thėnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:39 pm


Pėrktheu nga origjinali anglisht Mendimet pėr poezinė e K.K.Srivastavas: Lediana Paja
Boston, U.S.A

Pėrktheu poezitė : Aleksandra Shabani
Pėrgatiti materialin: Kristaq F. Shabani


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:40 pm

Merita e poetit K. K.Srivastava




Vijojnė botimet ne revista letrare e antologji botwrore. Pas revistės “KELENO”,“POMEZIA NOTIZIE” ITALY, “ALIAS” AUSTRALI, INSTITUTI I LETRAVE MODERNE TURKE, “PENSA A CUI” BRAZIL, Almanac Mongoli e tjera vjen dhe botimi i revistės indiane BRIDGE IN MAKING” editor Pronab Kumar Majumber “A Bi-annual collection of International Poems And Literary Appraisals e cila ka lajtmotivin “ BARDS FOR GLOBAL PEACE ANH HARMONY”
“BRIDGE IN MAKING “ revistė letrare indiane Nr 57 th, e cila botohet nė Indi nga botuesi Pronab Kumar Majumder, cili qė prej vitit 1993 njė reviste tė tillė ku pėrfshihen me njė pėrzgjedhje krijime tė poetėve Ndėrkombėtarė nga shumė vende tė botės, por edhe nga vetė poetėt indianė. Nė kėtė numėr botohet edhe poezia e poetit Kristaq F. Shabani (ALBANIA), e cila i ėshtė pėprcjellė revistės nga poeti indian Kuldep. K. Srivastava I.W.A.
Nė kėtė revistė botohen krijime nga: I. K Sharma, R.Rabrindanath Menon, P.C.Krem,
P.Raja, Sheila Gujral, R.K Sing. Iftikhar Husain Rivzi, D.C. Chambial, Aju Mukhopadhyay, Pronab Kumar Majumber, Manas Bakshi, O.P. Arora, Ruth Wildes Schuler, Bernard M. Jackson, Patricia Prime, Kurt V, Svatek, Diana K. Rubin, David Norris- kay. Wendy Webb. Supama Ghosh. Kristaq F. Shabani. Asha Viswas. Bipin Patsani. S.L Peeran, N.P.Singh, Jasvinder Singh, P.V.Laxmi Prasad, K.K.Srivastava, A. K. Choudhuri,, Ashok K. Khana.Binayedra Chaudhury, M.S. Venkata Ramaiah, Sankarsan Paridam, Jayanta Bhattacharya, H. Tulisi, Damal kannan, Debidas Ray. Falguni P.Desai, Monima Choudhyry, sUrya Prakash Saxena, Swagata Roy Maitra, Sangita Mehta, Sartarshi Dutta, Mahashweta Chatuurvedi, K.B. Rai, Anna K.K.

2. Letter from the USA: Ruth Wildes Schuler
3. Letter from the Canada: Suparna Ghosh
4. Kurt F. Svatek: An epitaph on Dr.Carla Kraus
5. Short Story: Another Life: By Pronab Kumar Mujumber.
6. Research Articles
7. The art Colour
8. Book reviews
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: