Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:58 pm

Jetoj nė ishullin e heshtjes…

Sonte kam frikė nga koha…
Shoh ngjyra tė errėta, rrugė tė verbėra
Bashkėjetoj me zėrin e heshtjes
Nuk dėgjon as thirrjet, as kėngėt, as vajet…

Sonte kam fikė nga lajmet…
Kam shkruar miliona letra dashurie pėr njerėzimin
Asnjė pėrgjigje nuk kam marrė…

Sonte kam frikė nga vetja ime…
Jetoj nė ishullin e heshtjes, hipokrizisė,
Akrepat e orės nuk kanė lėvizur nga pritjet…
Kam 5 shekuj qė nuk kam puthur…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:58 pm


Dėshira e burrave

Dėshirat e burrave janė vetėm, pėr “duel” zjarresh...
Fjala e parė: Do tė falja gjithė botėn, unė vdes pėr ty.
Fjala e dytė: Hėna ka shtruar pėlhurėn e mėndafshtė vetėm pėr shtratin intim...
Fjala e tretė: Oh, ti je mbretėresha e seksit.
Dhe kėshtu, burrat nė faqet e librit tė dėshirave ngrenė urėn e zjarrit seksual...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:58 pm


Hiret e saj

Endet mes dritėhijeve
Pengohet
Nga avujt
Nga retė
Nga zilia...

Hiret e saj
Buzėqeshin
Rrėzė njė peme
Tė kėrrusur prej ēarjeve...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:58 pm

Pashė…

Pashė sytė e mi
Tė fundosen
Nėnė kėmbėt e natės…
Tė pėrpėliten
Nėn tymnajėn e yjeve…

Atė natė
Pashė sytė e mi
Tė lėngėzohen
Nėn ēadrėn prej shiu…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:58 pm

Si aureolė nė shtratin e tij…


Nėn hijet e ėmbla tė errėsirės
Hyra si kukull nė dorėn e njė fėmije,
Dhe ildisa tė gjitha qelizat e mia
Si aureolė nė shtratin e tij…

Ai zhvishte pa asnjė drojė...
Duke ndjerė prushin e frymėmarrjes…
Buzėt pikturonin forma elastike,
Mes avujve tė psherėtimave…

Sot e ruaj poshtė fustanit
Aromėn e lėkurėn sė tij
Si njė lyerje me kremra
Nuk duken njollat e diellit tė zi...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:59 pm

Shtati i luleve


Portreti yt
Si flokėt e dėborės
Varur
Nė epitafin nėnujor,
Ku rritet shtati i luleve
Aromėndjellėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:59 pm

Kurth i frikshėm


Ndėrsa ndiqja mė kėnaqėsi
Ngrysjen e ditės qė pėrflakej
Shtėllungave shumėngjyrėshe tė perėndimit,
Pija verė tė bardhė...

Mbrėmja mė guduliste me kėrshėri...
Kupa e verės dridhej e dridhej,
Nė kurthin e frikshėm tė pasionit...
Indet shpupuriten nė gojė tė ajrit...

E frymėzuar kėpus fijet e flokėve tė mi
Dhe pikturojė dorėn e njė ylli,
Sa ndritka mėkati i bardhė!...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:59 pm

Duart e hėnės

Sonte hėna
Shtriu duart e arta
Mė pėrkėdheli flokėt e shprishura...
I ndjeva gjymtyrėt tė digjeshin nė prush...
Ndala pėr njė ēast frymėn...
Sonte hėna
Rrėmbeu sytė e njė ylli tė ndriēonte terrin tim,
E ndjeva se gjaku m’u ndez nė faltoren e dėshirės...
Buzėt mė shkriheshin nė prehrin e hėnės...
Qerpikėt e yllit pagėzuan ndriēimin tim...
Nga flokėt e hėnės binin rrėke, fjala dashuri,
Duart e hėnės ishin velat e anijes
Nė limanin e pritur...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:59 pm

Ajri

Dje, pa zbardhur mirė, ajri u deh apo u trullos, s’e di…
Veē kam parė e ndjerė nga maja e kozmosit,
Se e gjithė frymėmarrja ime u shua…
Tė gjithė u armatosėm me bombola oksigjeni,
O Zot, tė vdekurit u ngritėn nga varret dhe qeshnin me tė gjallėt….
Ajri u atrofizua nė histerizėm tė paparė….
Bombolat e oksigjenit, si duar tė fildishta, vetėm preknin…
Preknin tė vdekurit dhe psherėtinin gati nė orgazėm…
Ajri lėshoi njė tis tė hollė ngjyrė vjollce
E lėshoi tė gjithė ushtrinė e tij tė pėrvėluar drejt perėndimit,
I gatshėm pėr tė krijuar strehėzėn romantike…
Sytė e ajrit vunė qerpikėt e hėnės
Pėr tė veshur e zhveshur njėri tjetrin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 10:59 pm

Petalet e skeletit tėnd
Sa shumė e prita atė verė
Sa dielli mė rreshku ballin
Dhe perėndimi mė verboi sytė
Duart e buta tė hėnės
Mė freskonin nxehtėsinė
Fshihesha pas gjurmėve tė valėve...
Duke shkelur kafkat e guackave
Njė erė e lehtė mė pėrkėdheli flokėt
Ku nė folezėn e fijeve tė verdha
Kanė mbetur si relike, petalet e skeletit tėnd.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:00 pm


Me imazhin tėnd

Nga fundi i ferrit dėgjoj njė zė tė ngrohtė
Qė mė pėrkėdhel si dielli nė dimėr...
- Oh e dashur, mos bėj marrėzira,
Edhe mua ēasti mė ka vrarė...
Me imazhin tėnd fluturoj
I gjallė edhe nė varr...
Njė natė tė braktisur

Ti je fshehur si kufomė
Brenda dėshirės sime
Dhe mė lėndon...

Tani s’kam mė shpirt,
Ka fluturuar, nėpėr tinguj,
Harbimi, tėrbimi, trishtimi...

Njė natė tė braktisur
T’u dhashė si e marrė...
Tani s’kam mė shpirt...
Ma rrėmbeu njė dėshirė e bardhė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:00 pm


Vizitorja e galaktikės
Mbėshtillem me pelerinėn e reve
Rrokullisem nėpėr skutat mė tė errėta tė hapėsirės
Dhe luaj me errėsirėn siē lot ajo me mua,
Duke gėrmuar tė gjej rrėnjėt e diellit.

Dielli kishte nėnshkruar nė KULTIN e tij:
- Nuk ke ēelėsin e duhur pėr t’mė shijuar...

Vesha kostumin e kuqėrremtė tė perėndimit
Pėr tė pėrkėdhelur flokėt e hėnės
Hėna kishte lėshuar hiret nė prehėr tė yjeve
Dhe bėnte dashuri me hijen e diellit.

Ndala ēapin e magjepsur, grisa ēarēafin e errėsirės...
Dhe varem nė degėz tė njė ylli qė mė ndiqte si i krisur:
-Eja, tha, - eja, ma jep dorėn, ti je vizitorja e galaktikės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:00 pm

Dashuria pėr qytetin tim

Askush mė mirė se unė nuk e njeh dashurinė e detit
Buzėmbrėmjes shėtisja nėn fėshfėrimėn e vetmisė
Mė ndiqte pas hija e hėnės, qė fėrkohej pas kurmit tim si gjethnajė
Pėr tė pėrkėdhelur kockat e dhimbjes sė largimit
Dhe pėr tė mė thėnė se pėr ty kam mall…

Tėrė jetėn time e kam dashur kėtė breg,
Qė shtrin krahėt nė qytetin mė tė bukur tė botės,
Durrėsin, ku unė kam qarė pėr herė tė parė,
Ku mė ka dalė dhėmbi i parė dhe sot qė jam bėrė grua
E dashuroj si Jezusi kryqin, si mali gurin, si buka grurin…

Buzėmbrėmjes shėtis nėn melodinė e valėve,
Ku syri i hėnės vizaton hijen time.
Vetmia mė tmerron e mė godet si shpatė pas shpine,
Kėrkoj kėngėn e pulėbardhės qė e kam lėnė nė kėtė breg
E harlisur deri nė palcė tė zemrės, kėrkoj pak dashuri…
Shpiti im ėshtė i mbushur me petale e aromė femėrore
Qė ēelin kaltėrsive deri nė shpėrthim…
Ndaj tė dua dhe tek ti rilind ēdo ditė, deti im!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:00 pm

Simfoni e gruas sė dashuruar

Pasqyra ime ėshtė pikturuar
Nė copėza frymėsh, si stuhi e papritur...
Qė kėrkon njė copėz diell
Tė fsheh sytė e lėngėzuar...
Nėn rrugėtimin e pemėve
Tė sapoēelura ...

Pasqyra ime vegėl muzikore
Ku dėgjon tinguj drurėsh vjeshtorė
Ku luan me gishtėrinjtė e erės
Nėpėr telat e flautit ....
Dėgjon simfoninė e gruas sė dashuruar:
“Po digjet nata nga dėshirat...”
Nėn hije tė pasqyrės,
Unė luaj me hirin e pasionit,
Kėrkoj gacėn e ndezur
Tė puthjes nėn qiell tė rimtė.

Pasqyra ime petal trėndafili,
Zhvishet hirshėm
Prej kėmishėzės sė petaleve.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:01 pm


Kėrkoj strehėzėn e trėndafilave

Puthja ime fle nėn breshėr
Dashuria nė lėndinė me yje tė vrarė
Errėsira fluturon si avion vdekjeje mbi mua
Qivuri si statujė fshehur nėn re...

Kėrkoj strehėzėn e trėndafilave
Atė qė ma dhuroi i dashuri nė 8 Mars
Por aroma kish mbetur strukur nė sirtarė
Si hije xixėllonjash mė vinte pranė:

Njė puthje dua, njė puthje, vetėm njė puthje
Kėrkoj ēerdhen e puthjeve, ajo ėshtė magji e rrallė
Ma jep, tė lutem, o diell i prapė, jam mit, jam zanė
Jetoj nė tė kaltrėn hėnė, me degė zjarri
Me frymėn e Zotit, me ajrin e virgjėr, me gjethe malli…

Njė puthje dua, njė puthje, vetėm njė puthje.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:01 pm

Natė e bardhė

Natė e bardhė, je shkrirė nėn kurorė tė serenatave
Ku valėt ngėrthehen tė eksituara nga dashuria...
Teka tė shoh, tė ndjej si nė legjendė,
Natyra mė shkund dėshirat e mallit, ndaj tė lutem:
Fli me mua sonte, mbi aromėn e gjinjve tė jetės...
Nuk jam vizitore e kėsaj rrugice, ku shtegtojnė zogj tė zi
Vij prej shtigjeve tė largėta, me ndjenja tė fisme
Kam fshirė partiturat e dhimbjes e tė zhgėnjimit
Kur agimet vajtonin me shami tė kuqe valėvitur...

Natė e bardhė, o ē’nur tė paska rėnė sonte
Retė duken mė tė bukura, nėn qepallat e syrit tėnd
Si virgjėresha vallėzojnė tej nė horizont...

Sonte jam mikja jote, po dehem duke pirė yjet
Fli me mua sonte, mbi aromėn e gjinjve tė jetės...
Kam veshur brinjėt me gjethe dafinash
Mbuluar me kadife, prej llambės sė qiellit paqėsor .

Natė e bardhė, pėrulem para kthjelltėsisė
Sė ujit tė shenjtėruar tė Adriatikut
Qė rrėzėllen nga solemniteti i rrezeve tė arta...
Natė e bardhė, tingulli qė mė zgjon nga zhgjėndrra.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:01 pm

Puthmė dhimbje, puthmėPuthmė dhimbje, puthmė,
Nė krahė tė muzgut tė pėrdalė,
Qė mė bėn tė ndjej, mė bėn tė vuaj,
Herė stufė zjarri, e herė akull nė oqean.

Puthmė dhimbje, puthmė,
Pa mėshirė deri sa shpirtin tė ma shkulėsh,
M’i zhvish tė gjitha qelizat e helmuara,
Tė gėzoj nė krahė tė muzgut tė pėrdalė.

Puthmė dhembje, puthmė,
Nė krahė tė errėsirės sė eksituar,
Pas reve kėrkojė njė yll tė mė feks,
Tė shijojmė njė ēast tė rrallė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:01 pm

Ēast i rrezikshėm


Mė kanė zėnė ethet e natės
Qė pėrkundet nė shilarėsen e hėnės...
Mė ftojnė drejtė altarit tė mėkatit,
Sytė fėrgėllojnė tė uritur...
Unė flirtoj me yjet.

Mė ka zėnė ankthi i ēastit...
Ēasti nuk flet, nuk ka zė,
Nuk jep e nuk kėrkon premtime.
Ēasti ėshtė i rrezikshėm,
Fatlumė, i vrullshėm si stuhitė,
Ka duar tė gjata, lule-rrėmbim.

E ndjej, e ndjej se mė dridhen fijet e qelizave...
Mė ysht ēmenduria e ndjenjės delikate
Drejt strehėzės sė natės qė mė eksiton...
Dua tė bėj dashuri nė gjoks tė ēastit!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:02 pm

Si t’i fshihem mallit

Nuk e di si t’i fshihem mallit...,
Si mundem tė fshij sharmin e kujtimin tėnd?
Ku brenda qenies sime, pjalmi i puthjes
Ėmbėl shkund flatrat e vetmisė...

Nuk di si t’i fshihem mallit, qė rri varur
Nė qerpikė tė buzėqeshjes tėnde,
Si dritare behari, nga ku sodis petalet e diellit.

Malli lakuriq, zhveshur nga dėshira,
Ikje e kthim, si zogj shtegtarė,
Mashtruar marrėzisht prej njė puthjeje.

I dashur, nė tė kaptė ty vetmia,
Flake zemrėn nė portėzėn time,
Nė njė akuarel gjelbėrimi do tė tė tres…
Do tė mbėshtjell si kukull me lule manushaqe
Dhe nė ballin e qeshur do tė pėrkėdhelin meloditė.

Nuk di si t’i fshihem mallit...
Aty, ku fle i dallgėzuar mallėngjimi,
Zgjohen nė oazin e shikimit tė gjelbėr
Fjalėza dashurie me hojėza malli.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:02 pm


Nė cilin shtrat po fle dashuria ime?


Sa herė skicoj nė mendje portretin tėnd,
Hija mė kafshon si pėrbindėsh,
Netėve tė tėrbuara...
Mė thuaj ēfarė po ndodh, ku je strukur, dashuria ime.
Pse s’loz me erėn qė aq shumė e ke dashur?

A e mban mend kur vishja fustanin e kaltėr
Dhe nėn avujt e frymės sė shenjtė,
Ti mė quaje valė deti dhe zhyteshe pėr tė zbuluar
Fundin e lumturisė sė detit…?!

Tė kėrkoj mbrėmjeve, dashuria ime,
Tė kėrkoj tė qeshur, tė gėzuar,
Me shpirtin e tretur nga dhimbja e urrejtja
Qė s’mu pėrgjigje kurrė...

Dhe unė dashuroj thellėsisht dhimbjen
Trishtimin e bekuar, lutem pėr ty
Dua tė tė shoh tė qeshur, si lulet e pranverės
Por ti mbete kėrcell i lules sė dimrit nė vazo,
Pa e ndjerė freskinė e muzgut,
Pa e pirė lotin e hėnės,
Pa u djegur nga sytė e diellit...

Sa herė skicoj nė mendje portretin tėnd
Thėrras emrin tėnd, orėve tė trazuara
Qė kėndojnė tradhtitė antike…
Tingujt tani dėgjohen shumė pranė e larg…
Kush e di, se nė cilin shtrat po fle dashuria ime?


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:02 pm

Balada e puthjeve
I dashur,
Puthjen qė tė dhashė nė parajsė, e quajte mėkat,
Unė e ndjej ende burimin e frymės sate deri nė amshim
Puthja jote kėndoi aq ėmbėl me puthjen time,
Por heshtat e xhelozisė ngritėn njė kult marrėzie,
Pėr t’i thėnė njėri tjetrit:
Lamtumirė!
I dashur,
Kam ftohtė,
Nė portėn e heshtjes
Kam qėndisur njė portret me fijeza malli,
Ku hija jote shkėlqen nga loti i puthjes sė legjendės,
A i dėgjon tingujt qė po digjen nė zjarrin e Dantes
Shekspirit, Pertarkės, Eseninit?
Oh, i dashuri im,
Po shkrihem tek Pranverat e Boticelit...
Po mė rrėmben balada e puthjeve,
Nė partiturat e jetės, tė gdhend dashurinė pėr ty.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:02 pm

Gėzuar Krishtlindjet

Festa buon natale, mė e lashtė sa vetė njerėzimi
Tė gjithė qiejt e botės brohorasin nga tingujt e fishekzjarrėve
Ngjyrat ndryshojnė gjendjen shpirtėrore tė njerėzimit,
Kur nė sofrat e tyre shijojnė ėmbėlsirėn il pannetone
Ėndėrrojnė pėr njė jetė mė tė mirė…
Jeta ėshtė vlera mė e madhe qė duhet ta jetojė ēdo njeri…
Por mė shumė se tė rriturit,
Kjo festė ėshtė gėzimi dhe lumturia e fėmijėve.

Pėr ēdo vit “buon natale” na bėn tė ėndėrrojmė,
Nė ē'do vit, na lind njė fije shprese, mė shumė,
Qė varet nė muret e jetės, pėr tė fluturuar lart e mė lart.
Do tė doja qė zemra ime tė shndėrrohej nė njė pemė krishtlindjeje,
Ku nė ēdo degė tė saj, bukuria e dhuratave dhe e lodrave
Tė kėnaqė tė gjithė fėmijėt e botės,
Tė derdh tej ju, njė lum gėzimi dhe hareje.
Tė sjell lumturi atij fėmije, qė jeta nuk i ka buzėqeshur si bashkėmoshatarėt e tij,
Atij fėmije, qė nuk ka njė lodėr ndėr duart e tij,
Por nė portretin e tij lexon dhimbje e varfėri...
Sa do tė doja tė dhuroja gėzim ēdo njeriu tė vetmuar nga pamundėsia...

Atij njeriu qė ėshtė larg nga tė afėrmit e tij dhe qė ka nevojė pėr pak ngrohtėsi.
Pėr ata vocėrrakė qė jetojnė nė vende lufte...
Qė nė duart e vockla, nuk mbajnė lodra, por shkelin mbi predha...
Kjo festė t’ju dhurojė shtėpinė e PAQES.
Pėr ata qė nė zemrėn e tyre bluajnė urrejtje,
T’ju dhuroj pakėz dashuri,
Pėr ata, qė fati i privon tė shohin dritė, pėrjetojnė errėsirė..
Le tė shkėlqejė drita si meteor nė sytė e pafajshėm,
Aty ku ka dritė, humanizėm, dashuri, paqe
Aty ka jetė.
Jetė.
Jeta ėshtė dhurata mė e ēmuar qė Zoti na e ka falė,
Zemra ime, sė bashku me kompozimin e ngjyrat e fishekzjarrėve,
Uron:
Gėzuar Krishtlindjet!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:03 pm

Dora ime

E shtrij dorėn e majtė
Drejtė lindjes sė diellit
Pėr tė prekur dorėn tėnde,
Ndryshkur
Tek unazat e heshtjes…


Zgjas hijen e duarve
Pėr tė prekur gishtėrinjtė e mallit…
Sytė e diellit
Rrėshqasin nėn kėmbėt e ftohta
Tė tokės….

Dora ime
Si skelet perėndie
Rri varur
Pas flokėve tė erės….Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:03 pm

Me damarėt e dritės

Jetoj nė ishullin tim kokėkrisur,
Pa emėr,
Pa ngjyrė,
Pa tinguj,
Rrethuar me shkopinj prej morali…

Strehėza e vetmisė,
Mė vė kokė njė kurorė dafinash
Pėr tė thyer moralin e pėrbetuar
Tė dashurisė pa fat,
Nė dyert e ndryshkura…

Jetoj nė ishullin tim kokėkrisur
Strehėza e vetmisė
Mė fton tė mėkatojė
Me damarėt e dritės,
Nė lagunėn,
Ku freskohen mjellmat.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   Tue Aug 17, 2010 11:03 pm

Bri varrit lotues tė pres


Ah, dashuria ime, ti endesh
Nė gojėn e njė jete tė gėnjeshtėr...
Unė fle bri varrit lotues e tė pres... tė pres...
Nėn hijen e blirit qė e pagėzuam bashkė
Thyhen tė harruara buzėqeshjet,
Si rrufe tė tretura…

Nėn ato hije, ēelėn mrekullisht
Barėrat e kopshtit mitologjik...
Ku me lidhėzat e frymės sime,
Mblodha gjethe tė arta...
Dhe ia mbėshtolla kurmit tėnd,
Si fletėt qė kėrkojnė pemėn e sė ardhmes..


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mimoza Sali Shkembim universal vlerash... Poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: