Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:05 pm

Muzika e ndėrthurur me njė tekst a poezi tė bukur ca mė shumė ka magjinė e saj qė tė merr me vete dhe tė fton nė orbitėn e saj, kėshtu ajo hyn nė skutat e shpirtit dhe ēdokush bėhet satelit apo pre i saj. Jeta kalon. Vitet zėnė vend nė trungun e drurėve qė motohen. Mbarė bota e formave vjetėrohet e pėrtėrihet. Vetėm muzika s’ka moshė, s’njeh pleqėri. Ajo ėshtė e pavdekshme. Muzika ėshtė det i brendshėm, thellėsia e shpirtit. Nė sajė tė saj arratisen si kope resh ditėt pėrvėluese e me ngrica, ditėt e dhimbshme qė i dėbon shqetėsimi. Ndėrsa … muzika nuk njeh fund. Ajo “jeton” jashtė e brenda botės. Muzika ėshtė botė mė vete. Muzikė, ti je mike e pandarė, drita jote hėnore ėshtė e ėmbėl e njerėzit rendin drejt teje dhe thithin nė gjoksin tėnd erėn joshėse tė qumėshtit tė ėndrrės! Muzika ėshtė pėrtej sė keqes. Ajo ėshtė tej, pėrtej sė mirės, sė bukurės, sė madhėrishmes. Kush ngre folenė tek ti rron jashtė telasheve tė kohės. Muzika tė bėn tė qetė, tė fortė, tė fal lumturi, largon trishtimin, tė bėn ėndėrrues, tė bėn me krahė, tė deh, tė jep shėndet, tė gėzon, tė zgjat jetėn. Vjen njė ditė dhe… jeta e njeriut kėputet, por arti i madh e i bukur, arti sublim i muzikės vazhdon tė rrojė. Muzika veē lind, rritet e zhvillohet. Lum kush e dashuron e i pėrkushtohet asaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:06 pm

Ėshtė nevojshmeri qė nė kushtet e njė lėvizje tė tillė dhe kulmi tė tillė tė sinkronizohet poezia (teksti) me muzikėn , pasi falė lirshmėrisė sė tė krijuarit, tashmė, flasim pėr Shqipėrinė, por nuk pėrjashtojmė edhe vendet afėr nesh, qė tekste poetike mund tė bėjė kushdo, veēse tė shtrijė ca shtresa vargėzimesh, tė cilat s’thonė asnjė dhe korrja poetike edhe muzika janė tė vlagėta, pa sensi e nevojshėm. Kanė dalė nė arenė vjershėrimi shumė poetė tė talentuar, ndaj kėrkohet njė bashkėpunim i zellshėm, i kėrkuar, me gjetje, fantazi, plot imazh pėr tė paraqitur vepra muzikore tė lartėsuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:06 pm

Jo pa qėllim trajtuam kėtė kumt pėr muzikėn dhe lidhėsinė me poetikėn nga fakti qė poetja Enrieta Sina nė krijimtarinė e saj poetike ka realizuar njė bashkėpunim tė frytshėm me muzikėn , pėr rreth 40 tekste kėnge tė krijuara prej saj nė veprimtari tė ndryshme muzikore, por kulmi i saj arriti me tekstin “Pyes lotin’’ kompozuar nga kompozitori Valentin Veizi dhe kėnduar nga kėngėtarja e talentuar Elsa Lila nė Festivalin e kėngės nė Radio Televizion nė vitin 1996, kėngė kjo e cila fitoi Ēmimin e parė

nė kėtė festival. Pėr tė arritur nė kėtė lartėsi duhet njė kombinacion harmonik midis forcės poetike tė poetit, melodisė sė kompozitorit dhe interpretimit virtuoz tė kėngėtarit (kėngėtares). Dhe njė harmonizimi tillė u shpreh pikėrisht tek kjo kėngė e prezantuar. Enrieta me kėtė tekst tregoi vlerat e saj poetike, ndjenjėzimin, pėrcjelljen e mesazhit dinamik dhe paraqitjen e reales.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:06 pm

Ju dua , o njerėz!Ju dua , o njerėz,

Tė liq e tė mirė!

Ju dua

siē do bilbili kėngėn

nė prill e nė maj.

Sgalemi

stuhinė.

Mbi shpinė

t’ju mbaj lumturinė

dhe ju galiē

tė mė rrini mbi shpinė.

….

Ju dua o njerėz,

O njerėz tė urtė e tė sertė,

Siē do shiu retė,

Siē do toka shinė!

Ju dua , o njerėz,

tė liq e tė mirė,

Ju dua , o njerėz,Sa shumė…

Sa shumė…

Nuk e kam tė lehtė

t’jua shpreh me fjalė.

Ēamani zemrėn!

Tė bindeni vetė

qė brenda

ju kam.…

Ju dua,

o njerėz,

ēdo racė e ēdo ngjyrė!

Ju dua,

o njerėz,

Tė liq e tė mirė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:06 pmNjėqind qiej bashkėPo ē’pate , mike,

Pėrse mė dėnove kaq shumė?

Rrėmbeve zemrėn,

Ike.

Ku ike?

Pėrse

mė le

edhe pa gjumė?

Pėrse,

ē’tė bėra,

nuk mė thua?

Mė bėn tė vuaj!

Po thuaj:

“TĖ DUA!”,

Dreqi e marrtė,

Qė bota ime tė ndrijė

Me njė njėqind diej bashkė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:07 pm

A POEM BY GIOVANNA LI VOLTI (AUSTRALIA)

WITH YOUOh sweet butterfly, you fly amid the flowers

soaking up dew drops and their scent rewarding

us with sunlight as we watch you in flight.

You have come to rest gently on my book

it’s as if you are trying to conceal the words

I do so admire you and wish

that I could fly away with you

I rea on with you fluttering amongst the lines,

distracting me I no longer know what

I am reading, they are words, no, it’s music,

it is a song, it is a melody of sheer delight!

Oh sweet butterfly white as the purest snow,

I close the book and as I gently fondle

you with my hand,

I feel your caress and then you fly away,

leaving behind your perfume

which I will hold close to my heart.

I hold the book open in my hands,

awaiting your return to hear you sing a tune

among the pages and then fly,

to fly away with you towards the clear blue sky,

lend me your wings, I beg you my little butterfly

With you I fly with wings that you have given me,

on loan let us fly towards the immense blue wonder

that far away blue sky

on the endless blue unknown!

Giovanna Li Volti Guzzardi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:07 pm

Poetry as an ancient message …by LULZIM LOGU, W.P.SI strangely remember, I was still young, when I lost my way for the first time at “Lugjet e Verdha” the very place which is considered as the cradle of the ’Eposit tė Kreshnikėve’. My grandmother called it ‘Lugjet e Zeza’, after the persistent lamentation of Ajkuna and mother her lifelong (curse!), when she lost her son…

For tens of years the inhabitants used to call the mountain pastures “Bjeshkė tė Namuna”, meaning “Cursed mountain pastures”. God had bestowed an astounding beauty to those hills and mountain pastures, but after the lamentation of Ajkuna that was heard early at dawn and late when stars appeared, the water ran dry, transformed into eternal worlds, into the dark abysses of nowhere, where the only echoes heard were those of the solitary eagles and the whistle of the wild goat that wasted away in the grassy valleys with colorful flowers.

I called and called and the mountain pasture accompanied my voice to the hills and gave back a rare melody of a rhymed song, with stanzas born and crossed with fear, attraction of nature, loneliness and pride, which gave me hope and faith, meanwhile the soul experienced strong emotional gushes, wonder I wanted to fly at that moment, to reach the desired course…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:08 pm

Many years later, I published my first poem written in the valley of Valbona, remembering the monumental verses of Fishta: “strongly” it shines, and less it heats!...”, while the sun fell from “Maja e Hekurave” (Hill of Irons), into Lugjet e Verdha, (Yellow grooves) through voices of men, bleats and rumbles, in a majestic symphony, like a poem with thousand of stanzas, that knows not how to stop.

It couldn’t have happened otherwise, by trying the ancient ballads, by loosing within me and recovering the ancient and new songs, by sleeping and waking up under the Albanian highest roofs such as Jezercė, Shkelzen, Kollatė, by perfusion at the banks of Drini and Valbona rivers, by walking through the countless volleys such as that of Tropoja, by placing my head on the coronas of Bozhurit , Boronica, Dredhėza and Mjedra, one gets inspired to create, in verses that spring like the water springs from the broken cave of the mountain, one would become a rhapsode, a bard, a singer and a poet, although for a long time one would not know to which category he belonged.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:08 pm

The poetry has always been a message, a way to utter something big, special, rare, something dear! Poetry has always been a message, an announcement in time, for the time and everything else changed; poetry has always been a signal of change!

Time has changed, the rhythm of heart has changed, the system has changed, the code of behavior has changed, love has changed, even hatred. And the poetry has foretold that from the bottom of the abyss where it always sleeps uncovered, to spring like messenger bird, an aide of man.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:08 pm

It is not a coincidence that the most famous poems have marked peaks and bottoms of the social development and were companion of the great social dramas, wherever they were written, in papers, prison walls, tobacco papers or stone…

Poetry has been and remains a mark, that in most cases distinguishes those who feel intensively the rhythm of life, who discover and carry change who believe in it and are obedient to it like a beloved that they cannot abandon, like a love affair that remains always the first as to emotions and weight, as to the message and energy, as to the freshness and avoiding of depression and monotony, after all poetry is a way of living!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:08 pm

Poetry cannot die, it can shrivel, grow old sometimes, grows old and becomes boring, as it happens during the change of seasons, but a moment comes: “and it blows in the crossways of the world!”, as Tasos Livadhitis paraphrased, and poetry becomes an active witness of revival.

Birth and death, fall and rise, victory and heroism, after all aren’t they similar to the phases of life of everybody, with their choice in life, with confrontations and challenges, with the signing of name and the unidentified loss of the individual, with loneliness and engagement, with a proud song that leads you toward the desired course or with a wretched pray which signs your end?!

Since the appearance of man poetry was with him, it was given to someone, but not to another, like a crown that cannot be stolen, but deserved, to be honored, forerunner, messenger, judge and a carrier of the timely messages, the way the highland pasture echoes the voice of the lost person, and the joy of hope!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:08 pm

Albanian poetry has had many peaks, many hopes, often it has diverged in order to hide from the assaults, many times it has dared to face the reality openly, often it has lessened and grown pale and ill, but at last it had known how to raise again, in order to start again. These times, after vicious years and the depression following the change of systems, it has suffered the need of adaptation in time and space, of breaking the false idols and its affirmation in the new sky.

There are a few distinguished names, much ado and falsities, yet slowly the fog is breaking, the first stars begin to appear, naturally it cannot be for all “anymore” but it is becoming elitist, in such a way that even he who reads, write, in a way or another they unify with the message, style, stanza, read after him, by identifying spiritually with the author, problems, worries, events, as well as with the new way of understanding the world.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:09 pm

This way the poetry still remains a message that relates times and values, that connects seasons and regions, as it happens today in the wonderful Gjirokastra, which delivers the message of honor and deserved glory of friends and admirers from all over the world. Hey- how do you do, welcome!

B. Curri, on February 21, 2009

LULZIM LOGU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:10 pmCOMUNICATO STAMPA* * *Premio di Poesia “L’Olocausto”In occasione della Giornata della Memoria a ricordo della shoah, il comune di Coreno Ausonio (Frosinone) bandisce il primo Concorso Nazionale di poesia inedita avente per tema l’olocausto, fermo restando il detto vincolo i partecipanti potranno esprimersi in modo libero e personale.

Regolamento: I partecipanti dovranno inviare in busta chiusa una sola poesia su carta e, possibilmente, anche su dischetto in formato Word al seguente indirizzo: Comune di Coreno Ausonio - Assessorato alla Cultura - Concorso Nazionale di Poesia, Piazza Umberto I, 1 - 03040 Coreno Ausonio (FR). Le poesie, corredate dalla scheda d'iscrizione compilata in ogni sua parte, dovranno pervenire entro il 15 gennaio 2010.

Non č prevista alcuna tassa di lettura. La giuria, il cui giudizio č insindacabile, sarą presieduta da Tommaso Lisi.

La premiazione, che prevede la presenza obbligatoria dei vincitori, avverrą il 4 febbraio 2010 nella sala polivalente del Comune di Coreno Ausonio, in occasione della celebrazione della Giornata della Memoria. Al vincitore sarą assegnato il premio di € 300, al secondo classificato € 200 e al terzo € 100.

Le poesie dei vincitori, insieme a tutte quelle che saranno ritenute valide, saranno inserite in un’antologia che verrą presentata in concomitanza con la premiazione e la celebrazione della Giornata della Memoria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:11 pm

COMUNICATO STAMPA* * *Premio di Poesia “L’Olocausto”In occasione della Giornata della Memoria a ricordo della shoah, il comune di Coreno Ausonio (Frosinone) bandisce il primo Concorso Nazionale di poesia inedita avente per tema l’olocausto, fermo restando il detto vincolo i partecipanti potranno esprimersi in modo libero e personale.

Regolamento: I partecipanti dovranno inviare in busta chiusa una sola poesia su carta e, possibilmente, anche su dischetto in formato Word al seguente indirizzo: Comune di Coreno Ausonio - Assessorato alla Cultura - Concorso Nazionale di Poesia, Piazza Umberto I, 1 - 03040 Coreno Ausonio (FR). Le poesie, corredate dalla scheda d'iscrizione compilata in ogni sua parte, dovranno pervenire entro il 15 gennaio 2010.

Non č prevista alcuna tassa di lettura. La giuria, il cui giudizio č insindacabile, sarą presieduta da Tommaso Lisi.

La premiazione, che prevede la presenza obbligatoria dei vincitori, avverrą il 4 febbraio 2010 nella sala polivalente del Comune di Coreno Ausonio, in occasione della celebrazione della Giornata della Memoria. Al vincitore sarą assegnato il premio di € 300, al secondo classificato € 200 e al terzo € 100.

Le poesie dei vincitori, insieme a tutte quelle che saranno ritenute valide, saranno inserite in un’antologia che verrą presentata in concomitanza con la premiazione e la celebrazione della Giornata della Memoria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:12 pm

POEZIA RUSE


Nina Goncharova W.P.S


-------------------------------------------------------

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:12 pm

Earth is a school for Gods
Slide film, 2006You can look a slide film HERE;
or download a zip-archive with a slide film (411 KB) in pps-format (Microsoft Office PowerPoint) by the link:
"Earth is a school for Gods".Nina Goncharova
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:12 pm

Global Harmony Association Honorary Advisory Committee Member
To my son Art o­n his birthday

19 October 2007

Nina Goncharova

My knight, my angel, my son,

Embodiment of a Mother being proud -

You are o­nly o­ne under the Sun,

Though you are a part of a crowd.You follow a unique and shining way,

Awakening your destiny for peace,

And when you dream about Your Gate,

The Universe resonates at ease.My knight, my angel, my son -

Let Milky Way lead you up,

Let you be always with the Sun,

Let your star bring the Graal Cup.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:13 pm


«Please send me your poetry and / or your poetic words about peace.


I would like to share them with my community and students…

Sarah Zale»

PEACE

By Nina GoncharovaA mother is feeding her baby and feeling mysterious joy,

She’s looking at her Universe’s creation.

Her baby has a divine body, though tiny like a living toy-

She is silent in awesome admiration!Her baby is content and happy; he looks at her with gratitude and love,

She sees his CONSIOUS shining eyes.

They recognize each other; it is a meeting from above -

She finds herself in paradise!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:13 pm

Like lightning she is struck by a sudden thought:

How to end conflicts, wars and competition,

Struggling and consumption, for him to find Joy o­n this Earth ?

She is awakening to her mission!She puts all of Earth into her heart to build INNER PEACE,

And create good conditions to live,

She decides to educate the world to live and create at ease -

She approaches an unbelievable eve!She knows a key for PEACE, for people to improve without fight,

To consciously create the ladder up,

For great accomplishments to be fulfilled to bring light -

She starts creating a New World map!She sees the oceans and countries without borders nor roofs,

With happy people creating paradise,

Knowing their life purpose, awakened and remembering their star roots -

For her son to always have his shining eyes!

30 November 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:13 pm

HARIS MELITASHAJKDe profundosNėse do tė zgjas

plagėt e mia,

do t’i lexosh?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:14 pm

Koha e shėrbimitPėrsėri sot

do tė vrasėsh njė ditė.

Sa do tė tė ngelen?

KundėrthėnieHumbas duke fituar,

duke fluturuar, copėtohem,

duke shkruar, fikem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:14 pm

Gruaja e LOTIT


E ardhmja ėshtė e turbullt


do tė kthehem dhe do tė mbetem

shtylla kripe.Robi i DashurisėMe heshtjen tėnde

mbaj flamurė tė bardhė,

dorėzohem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:15 pm

I rrethuari i lirėI burgosur

dhe asnjė shenjė tė burgut,

tė arratisem.IkO zar i pandershėm,

gjashtėshe tė paafta,

portat tė mbyllura
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 5:15 pm

Dhoma e pritjes“E kam zbrazur,-

bėrtiti gėnjeshtarja,-

ēfarė pret?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 12 e 14Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: