Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  Lidhja e Prizrenitpo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Lidhja e Prizrenitpo   Wed Aug 11, 2010 11:48 am

Lideret e kohes se lidhjes se prizrenit e paten rastin te rimarrin ,ate qe pushtuesit turk ju kishin imponu per 500vjet dhe ti kthejne gjerat ne vendin e vet.por ata lidere sikur te ishin arsimuar ne europe do te kishin qendrime te tjera,por ata u shkolluan neper oborret e perandorise turke. Njekohesisht edhe kishin punuar si vartes te perandorise ne poste te ndryshmen.Ne momentet me vendimtare ata nuk u treguan te zot te artikullonin kerkesat e kohes dhe te merrnin vendime te drejta per popullin shqiptar ne teresi .Ato kerkesa kane qene te natyrshme ,se pari ata lidere eshte dashur qe vetveten ta konvertojne ne fene e te pareve tone te krijojne ushtrine shqiptare te krishtere ,xhamite ti shndrrojne ne kisha,dhe ti krijojne kufijte e shqiperise etnike dhe te heqin termin kosove .keto mundesi ata i kane pase por se kane bere sepse thjesht kane qene vetem opozite e perandorise turke dhe asgje me shume .Sot populli shqiptar eshte ndare ne dy kombe dhe territore te ngushtuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo   Wed Aug 18, 2010 11:34 am

Une nuk i fajesoi shqiptaret qe u konvertuan ne musliman sepse ajo ishte zgjidhja e vetme qe ju kish mbetur per te mbijetuar sepse europa ishte e ndare ekonomisht e pazhvilluar dhe nuk mund te kushtezonin perandorine turke qe te mos i kthente shqiptaret ne muslimane ,sikur ndodhi me sllavet rusia cariste e beri marreveshjen qe popujve sllave temos u nderrohej feja .por shqiptaret ishin ne duar te turkut dhe mund te benin me te cte donin.Por une i fajesoi ata lidere qe ne momentet vendimtare nuk moren vendime te drejta per popullin e vet. Por sot nuk eshte me rendesi feja sot eshte ne puetje e drejta e njeriut por megjithate ne kemi humbur shume .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo   Wed Aug 18, 2010 1:04 pm

Jo o Rrimtaf papa ,Artemije
shqiptaret jane 98% muslimane dhe mburremi se feja te bane njeri te jep moral
nderim rrespekt atdhedashuri ,dashuri shpirtrore.
Ishin ne duar te turkut e mbetren ne duar te shkaut
u konvertun ne katolik e ortodoks..
Ti je ai qe perkrahe rusin cariste..
tung Rrimtaf papa .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo   Wed Aug 18, 2010 1:51 pm

Te themi te drejten,kur vihet ne pikpytje identiteti kombetar dhe ai fetar,un them keshtu:

Mburrem me te madhe qe jam shqiptar i besimit islam qe jetoj ne nje shtet te eger ku jeta Shqiptaro-Islame eshte thujse e ,,ndaluar''


Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit (1878-1881) ėshtė njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme historike tė kombit shqiptar. Rėndėsia e madhe historike e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit shtrihet jo vetėm nė tė gjitha trojet shqiptare, por edhe nė Ballkan, madje edhe nė tėrė Europėn.

Lidhja Shqiptare e Prizrenit e zgjoi, e zhvilloi dhe e pėrparoi vetėdijen kombėtare shqiptare. Ajo me pėrpjekje tė mėdha e ngriti kėtė veprimtari nė shkallėn mė tė lartė, duke e oganizuar edhe luftėn pėr autonomi-pavarėsi.

Lidhja Shqiptare e Prizrenit e ēoj , e ngriti pėr herė tė parė ēėshtjėn kombėtare shqiptare nė arenėn ndėrkombėtare.

Trajtimi i drejtė i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit pėrmban njohjen e kushteve dhe marrėdhėnjeve politike, ekonomike, shoqėrore, kulturore dhe nė veēanti atė fetare.

Feja, nė veēanti feja Islame, prej shumicės sė studiuesve, historianėve, nuk ėshtė pėrfillur. Nuk janė pėrfillur as institucionet e saj, as objektet e saj: xhamitė, teqetė, mejtepet, medresetė, ku janė zhvilluar veprimtari tė ndryshme gjatė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.

Nuk janė pėrfillur as titujt e nderuar fetar si myfti, kadi, haxhi, myderriz, hafiz, shejh, hoxhė, imam, mulla, dervish etj.

Gjithashtu, nuk janė pėrfillur as dijetarėt e saj ose ulematė shqiptarė. Ulematė shqiptarė, jo vetėm qė nuk janė pėrfillur, por janė pėrbuzur, janė nėnēmuar, madje edhe janė akuzuar si “turkoshak”, “turkofil”, “turkoman”, “sulltanistė” edhe me emra tjerė edhe mė tė pistė…!

E vėrteta ėshtė se, ulematė shqiptarė ishin mendja, zemra dhe shpirti i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit./mesazhi/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo   Wed Aug 18, 2010 2:06 pm

E verteta eshte se historia qe ju ka servu popullit shqiptar dhe ata qe e kane shkruar kane qene servile te komunisteve dhe nuk po mund ta marr me mend se si njerezit se kuptojne qe mendimi i lire te shqiptaret eshte shfaqur qe 20 vjet ,. dhe historianet nuk jane te guximshem te shkruajne nje enciklopedi te perbashket shqiptare dhe .,por te gjitha jane vetem iniciativa individuale .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo   Wed Aug 18, 2010 2:09 pm

Pikrisht keta servil komunist e kan shtrembuar historin edhe per Fene Islame ne Trojet shqiptare,ndaj mendoj se Historia e shkruar e Kombit tone duhet te ndyshoj dhe ne histori te futen vetem gjerat e verteta qe rrjedhin nga arkivat e shum shteteve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo   Thu Aug 19, 2010 1:31 pm

bash keta Komuniste na kane thene mos shkoni ne gjami!
keta kane thene se Turku na paska bere m usliman .
keta kane sha Enver Hogjen
keta naj kane nderrue Historine .
keta naj kane nderrue flamurin
keta naj kane nderrue kushtetuten atehere.
keta naj nderruan flamurin tashe ne emer te ,,demokracise hajnise"
keta naj nderruan kombin ,identitetin .
keta dojne me shkaterrue fejen muslimane se jane te shitur per Papen Serbine greqine Rusine.
keta e keta na benen multietnik prap
keta denuan diferencuan shqiptare studente intelektual qe ishin kunder Serbise Titos.
keta sote denojne diferencojne shqiptaret pse kerkojne vetvendosje
keta shiten kosoven ,keta shiten idnetitetin .
keta komuniste coptuan kosoven.
keta prap naj afrojne bashkim Vallznimin me shkije kinse ne ,,Kosoven e pa mvarur"
A ne fakte eshte e Kolonizume nga te huajte nga serbija.
keta e keta komuniste sote shajne Enver Hogjen a harrojne se keta ishin fajtore per ndarjen e shqiptareve.
keta prap jane ata komunistet e Titos e bashkpunetoret e Milloshit
vetem emrin kane nderrue ,,kinse Demokrat"
Po me petka te vjetra komuniste.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lidhja e Prizrenitpo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: