Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:36 pm

Nuk i gėzuan kurrė tė drejtat e tyre luftarake ne Kroaci , shumė prej tyre u deportuan nga shteti Kroat pas luftės .

Bashkesia luftarake shqiptare ne Kroaci
Kroatėt dėshmojnė nė kėtė doku-video se luftuan mbi 2.000 shqiptarė pėr ēlirimin e Kroacisė , kjo nga TV shtetėror ..

Cito :
Udruga Albanaca branitelja

Tu bi činjenicu trebale promijeniti braniteljske udruge koje okupljaju branitelje, pripadnike manjina. Jednu takvu osnovali su i albanski branitelji. Prema podacima novoosnovane udruge, više od dvije tisuće Albanaca branilo je Hrvatsku.

Danas mnogi od njih nažalost nisu ostvarili prava koje im jamči Zakon o braniteljima. Nadaju se da će s novom udrugom to uskoro promijeniti.

O svom ratnom putu i braniteljskim problemima govore osnivači udruge Albanaca braniteljaDomovinskog rata Naim Shala, Sami Selmani i Ernest Koljaj i predsjednik Zajednice udrugadragovoljaca Domovinskog rata Tom Kačinari.
Video ketu : http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/branitelj-napokon-dobio-hrvatsko-drzavljanstvo.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:41 pm

Pas
16 vitesh e fiton nje luftar shqiptare nenshtetesin e Kroacise pas
intervenimin te gazetareve (video poshtė), ishin edhe tė gatshėm ti
dorėzojnė nė Serbi !!


Video : http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/branitelj-napokon-dobio-hrvatsko-drzavljanstvo.html

Cito :
Branitelj napokon dobio hrvatsko državljanstvo


Sisak, 05.04.2007., 15:41 | Dnevnik.hr

Hrvatski branitelj u Domovinskom
ratu kosovski Albanac Xhavit Demiqi (36) danas se kod Spomenika
poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu u Parku "Dr. Franje
Tuđmana" u Sisku zahvalio svima koji su mu pomogli mu da nakon 15
godina čekanja dobije hrvatsko državljanstvo. Cijela priča je objavljena u Istrazi na Novoj TV.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:43 pm

pse nuk e perkthen ne gjuhen shqip o shoki apo ke harru rregullat e forumit!hahhaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:45 pm

eshte e perkthyme ne gjuhen shqipe oj shoqe , e postoj edhe origjinalin nga faqja e tyre qe te jete lajmi i sakte oj shoqe :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:48 pm

[quote] Branitelj napokon dobio hrvatsko državljanstvo


Sisak, 05.04.2007., 15:41 | Dnevnik.hr

Hrvatski branitelj u Domovinskom
ratu kosovski Albanac Xhavit Demiqi (36) danas se kod Spomenika
poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu u Parku "Dr. Franje
Tuđmana" u Sisku zahvalio svima koji su mu pomogli mu da nakon 15
godina čekanja dobije hrvatsko državljanstvo. Cijela priča je objavljena u Istrazi na Novoj TV.


ka mundesi o shoku se nuk shikoj un mir ku i dihete alarmi i ramazanit i ka fajet hhahah por ketu nuk shikoj asnje fjali shqip????????
???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:51 pm

Luftetari shqiptar Xhavit Demiqi 36 vjecare iu falenderu te gjitheve qe kan ndihmuar ate per te mare nenshtetesin Kroate ( gati se njejte me tekstin larte :) ) edhe video eshte aty .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:52 pm

Mesiq falėnderoi shqiptarėt qė luftuan pėr Kroacinė


[Mesiq falėnderoi shqiptarėt qė luftuan pėr Kroacinė] Prishtinė, 8 janar
- Presidentit i Kroacisė, Stipe Mesiq, tė premten ėshtė pritur me
nderime mė tė larta nė Kosovė. Atij i ishte organizuar njė pritje
ceremoniale nga Garda Ceremoniale e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK),
ndėrsa ėshtė pritur nga presidenti Fatmir Sejdiu, tė cilit i ka
shprehur pėrkrahjen e plotė tė vendit tė tij pėr tė gjitha proceset
nėpėr tė cilat po kalon Kosova. Presidenti Sejdiu ka shprehur
falėnderimin e tij mė tė thellė pėr mėnyrėn energjike dhe konsistente tė
presidentit Mesiq nė mbėshtetje tė sė drejtės sė popullit tė Kosovės.
Pėr pėrkushtimin e Kroacisė pėr Kosovėn dhe kontributin e presidentit
Mesiq, presidenti Sejdiu e ka nderuar atė me “Medaljen e Artė tė
Pavarėsisė”, pėr kontributin e jashtėzakonshėm pėr pavarėsinė dhe
zhvillimin e Kosovės si shtet demokratik. Mesiq ka thėnė se vizita e tij
ėshtė nė shkallėn e katėrt tė bashkėpunimit mes dy vendeve, pas
njohjes, vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike dhe emėrimit tė
ambasadorit nė Prishtinė. Ai e ka pėrmendur ndihmėn heroike tė
shqiptarėve nė luftėn e Kroacisė, duke thėnė se kėtė ndihmė asnjėherė
nuk do ta harrojė popullit kroat. “Kroacia ėshtė gjithsesi e gatshme t’i
ndihmojė Kosovės me dije, pėrvojė tė vetė nė cilėndo fushė, duke
pėrfshirė kėtu edhe nė rrugėn pėr Bashkimin Evropian, e cila sot duket
ende si e ardhme e largėt, por qė Kosova e pavarur, nė ēka jam i sigurt,
njė ditė do tė shkojė”. Presidenti nė largim i Kroacisė, gjatė tė sė
premtes do tė mbajė njė fjalim para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės,
do tė shpallet “Qytetar Nderi” i Prishtinės, do tė zhvillojė takime me
biznesmen, ndėrkaq pritet ta vizitojė edhe fshatin Janjevė tė banuar
edhe nga komuniteti kroat nė Kosovė. / Zhurnal /
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:55 pm

hheeh (ku ka me mir se tjesh shqiptar ) edhe ne shqiptaret kudo qe jemi krenohemi me nje burr shtetas dhe mik i yni
Stipe Mesiq...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Tue Aug 10, 2010 11:58 pm

Ai po , por shteti i tij nuk ishte real me shqiptaret sipas ketyre faqeve Kroate .. Thjeshte te luftosh per nje shtet dhe ti deportosh nga shteti pas clirimit vetem pse ishin shqiptare eshte turp .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Wed Aug 11, 2010 12:01 am

Amma mos te harrojm se jan te perzir kroatet?
Nuk besoj se jan mbyll plaget qe kan kroatet
?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   Wed Aug 11, 2010 12:08 am

Bekim Berisha
Heroj i trefishte : I Kroacise , Bosnjes dhe i Kosoves :

Bekim Berisha (born 15 June 1966 in Grabovac, outside of Peć, Yugoslavia - in present day Kosovo) was a general in the Croatian Army during the Yugoslav Wars; he subsequently fought in the Bosnian Army, and later also in the Kosovo Liberation Army (KLA). He was killed in 1999, during the battle of Junik, and was posthumously promoted to Brigadier General.
Bekim Berisha was the youngest of six children, whereas his
grandfather Nexhip Selmani fought against the Serbian regime in Kosovo
for decades. Son to Fazli and Fahrije Berisha, Bekim was born and raised
in the small town of Grabovac in the western part of Kosovo, then part of Yugoslavia.
After attending secondary school in Peć, Kosovo. He decided to go to Croatia
due to not being able to continue school in Kosovo. During his first
period in Croatia, Bekim maintained mostly physical jobs to earn a
living and send money back to the family in Kosovo. After a while, he
also registered as a student in the Zagreb University
studying as a veterinary. He finished his studies with success, also
maintaining one of his favourite hobbies, military art and martial art.
After a couple of years in Croatia, Bekim traveled abroad to the
Netherlands where he got engaged and settled down.
During this time, the war came to Yugoslavia and when Croatia decided
to break loose from the federation, Bekim didn't hesitate to join up
with the Croatian army fighting against the Serbian one. He joined up as
a voluntary soldier, leaving his life in the West behind him and came
back to Croatia once again. Participating in the battles of Vukovar
amongst others, he later was moved to the special forces of the
Croatian Army fighting in the front-lines against the JNA. During the Croatian War
he was also interviewed by BBC where he declared that Croatia within
only a couple of months would be free of Serbian soldiers as the war
went very well. Only days later, the final Croatian offensive began and
Bekim was one of the front-line soldiers.
He also took part in the Bosnian War,
during the battle of Kotorsko he was hit by six dumdum bullets on 15
June 1992. He was taken to a military hospital in Croatia and later
returned to the front line once again. After the war he was granted the
military rank of general within the Croatian Army.
Only a couple of years later, Bekim’s long awaited dream finally came
through, he would be able to use all his experience to help Kosovo
reach what his companions in Croatia had. The ethnic Albanians of Kosovo
started organizing themselves in military actions against the Serbian
regime in Kosovo. Bekim was one of the main organizers behind the early
attacks of the Kosovo Liberation Army. During early 1998 he illegally
entered Kosovo from Albania with several other soldiers, settled
themselves in Aēarevė, a small town in the Drenica
valley and started organizing the defence of the region. He was the
main consultant and commander in the area, handling education of the new
soldiers and defensive and offensive strategies of the regions troops.
However, problems were bigger in the western part of Kosovo, his home region – the Metohija
valley was in heavy pressure of the Serbian military. Together with his
close friend and companion Bedri Shala, they traveled to Glođane, a
small town only minutes away from his native town of Grabovac. They
joined up with other KLA soldiers, amongst them Ramush Haradinaj
and his brothers and defended the village of Glođane against heavy
Serbian military attacks. During the Battle of Glođane, Bekim Berisha
was seen as one of the most important figures of the KLA, he was
responsible for the logistics, the communication and the movement of the
soldiers in and out of Glođane.
The commander in chief of the Metohija Operative Zone, Ramush
Haradinaj decided to place Bekim Berisha and Bedri Shala in the town of Junik.
This small town had a strategic importance to both the KLA and the
Serbian side. It was one of the main KLA strongholds during the war, and
largely thanks to Berisha and Shala Junik maintained it’s position as a
KLA stronghold, not falling in the hands of the much better equipped
Serbian military.
He demanded and worked for the re-organization of the KLA, he
demanded that the KLA should switch strategy and go for the offence
instead of locking itself up in Junik. During May 1998, the Serb forces
after several attacks maintained it’s grip of Junik, the small town was
surrounded from all four sides and shelled constantly by Serb artillery.
During the heavy and bloody battle of Junik on 29 May 1998, his partner
and closest friend, Bedri Shala was heavily wounded and taken back to
the camp from the frontline. When Bekim got the news that Shala was
dying, he went with only a couple of soldiers to the frontline on their
own. Bekim Berisha and the small group consisting of Elton Zherka,
Pėrmet Vula, Bashkim Lekaj and others started counter-attacking the
Serbian tanks that had reached the southern part of Junik.
According to the surviving soldiers, Bekim Berisha was heavily
touched by the death of Bedri Shala, unlike other battles, during this
one Berisha maintained no radio contact with the central base, instead
he settled down in a small house just meters from the Serbian tanks,
shooting against them constantly with an RPG and his sniper rifle.
After hours of fighting, a Serbian tank neared the house and launched
a heavy shelling against Berisha, blasting his right arm of his body
and wounding him heavily.
Elton Zherka, Pėrmet Vula and Bashkim Lekaj fell on the same spot,
Berisha was taken back to the camp by his soldiers and died the same day
as his friend Bedri Shala. Only days after Berishas death, Junik fell
into the hands of the Serbian military.
Berisha was buried in Junik, but later re-buried in his home town of
Grabovac, he was granded the military title and rank of Brigadier
General by the Kosovo Protection Corps (KPC). According to witnesses, the Croatian President Franjo Tudjman reportedly mourned the loss of Berisha, claiming he was “a one man army, that Croatia and Kosovo would be eternally proud of”.
His former General in Croatia, Janko Bobetko
also cried talking about Berisha during a documentary about Bekims
life. Claiming he was “one of the best men and soldiers he has ever
gotten in touch with”. “Bekim was really unique, I don’t think anyone in
Croatia nor Kosova really known the value that he had to the
Independence war against Serbia. You should be proud that he was a
member of your nation”.
Several streets, schools and other institutions carry his name today in Kosovo.Video : https://www.youtube.com/watch?v=6hPfBIIYG5w&feature=player_embedded
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Luftetaret Shqiptare qė luftuan nė Kroacine
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: