Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Inkursion poetik nė Itali"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:42 pm

Nga kontaktimet e Lidhjes sw Krijuesve “PEGASI” Albania

Inkursion poetikNjė vizitė e anėtarėve tė Lidhjes “Pegasi” nė vendin e Dantes,
REPORTAZH
Nga Ligor Shyti, poet , shkrimtar, W.P.SNjė grup krijuesish tė Lidhjes “Pegasi” nga qyteti i Pėrmetit prej katėr vetė, i kryesuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i saj zoti Lumo Kolleshi, nga data 27 Nėntor deri nė 2 Dhjetor 2007 kryen njė vizitė miqėsore nė Qytetin e Mottolas, Provinca e Tarantos-Itali, me ftesė tė artistit dhe Piktorit tė njohur z. Giovanni Rogante.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:43 pm

Pas njė udhėtimi tė kėndshėm nga Vlora nė Brindisi me anijen e trasportit udhwtar “Agudimos”, u pritėn nė stacion nga vajza e zotit Rogante, Paola Rogante, e cila na shoqėroi deri nė Mottola, pėr t’u akomoduar mė pas nė vilėn “Petruscio”. Atė mbrėmje zoti Rogante, i cili kishte pėrgatitur dhe planifikuar nė detaje programin e qendrimit tonė atje pėr njė javė, na ftoi nė shtėpinė e tij dhe na njohu me tė gjithė tė afėrmit e familjes. Atė natė, patėm rastin tė takohemi me gruan e tij Jolanda, me dy vajzat: Paola e Klaudia, dhėndurėt e tij dhe nipin, ditė kjo qė koencidoi me 40 vjetorin e martesės sė tyre. Pas prezantimit me ta dhe njohjen me anėtarėt e grupit, zoti Giovanni, me sportivitetin e tij karakteristik dhe humorin e zakonshem, na tha se ndodheshim nė shtėpinė e tij nė njė ditė tė veēantė, nė pėrvjetorin e martesės sė tij dhe kjo u jepte shumė kėnaqėsi ēiftit Rogante. Mė pas, pas urimit tė mirėseardhjes dhe impresioneve tona tė para, na njohu me programin qė do tė ndiqnim gjatė ditėve nė vazhdim dhe takimet e vizitat nė qytetin e Mottolas dhe Taranto. Pas njė darke tė kėndshme tė gatuar me ushqime tradicionale nga zonja Jolanda, u ēlodhėm nė vilėn e rehatshme dhe komode nė periferi tė qytetit, vila “Petruscio”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:44 pm

Dita e dytė filloi me njė takim tė pėrzemėrt me Kryetarin e Bashkisė sė qytetit tė Mottolas, avokatin e njohur Giovanni Quero, i cili, pėr mė shumė se njė orė ndėrpreu aktivitetin dhe na priti nė zyrėn e tij sė bashku me personelin e Bashkisė. Vlen pėr t’u theksuar se takimi me zotin Quero la mbresa tė paharrueshme pėr tė dy palėt. Nga njera anė, zoti Quero u njoh me disa elemente tė kulturės, traditės shqiptare, qė mė parė nuk i kishte njohur, duke ia bėrė ne present nėpėrmjet fjalės sė zotit Lumo Kolleshi dhe zotit Dhimitėr Miti. Nė kėtė takim tė pėrzemėrt krijuesit pėrmetarė tė Lidhjes “Pegasi” patėn rastin t’i flasin shkurtimisht pėr krijimtarinė e tyre dhe, me kėtė rast, i dhuruan edhe zotit Quero pjesė nga krijimtaria e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:45 pm

Pas njė rezymeje tė shkurtėr qė i bėri zoti Rogante, i cili na shoqėronte nė atė takim, zoti Quero u njoh me kulturėn tonė, artin pėrmetar dhe traditat. Zoti Rogante i foli pėr mikpritjen shqiptare, pėr besėn, bujarinė qė ai i kishte hasur nė vizitat e tij. Mė pas zoti Quero, i entuziazmuar nga ky takim i pėrzemėrt dhe fakti qė nuk e kishte njohur mė parė vendin tonė, u shpreh se nė njė tė ardhme tė afėrt do tė planifikonte njė vizitė nė qytetin tonė pėr t’u njohur me vlerat dhe njerwzit e kėtij vendi. Pas njė bisede tė ngrohtė dhe miqėsore, shoqėruar me fotot e ēastit, shoqėruar nga N/Kryetari i Bashkisė, u larguam nga ky takim me pėrshtypjet mė tė mira. Vlen pėr t’u theksuar se pėrtej respektit dhe bujarisė sė treguar nga Kryetari i Bashkisė dhe personeli i administratės, na ra nė sy njė fakt shumė domethėnės. Tė gjitha mjediset e Bashkisė, korridoret, sallonet, zyra e Kryetarit tė Bashkisė, ishte e shoqėruar me piktura, banderola dhe vepra tė artit Mottolez, e veēanėrisht piktura tė ekspozitės sė drejtuar nga vetė zoti Rogante. Gjatė bisedės me zotin G. Quero, mėsuam se Bashkia e atij qyteti dhe vetė zoti Quero ishin shumė tė interesuar dhe tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:46 pm

pėrkushtuar pėr promovimin e vleravetė artit dhe kulturės sė asaj treve dhe Italisė nė Pėrgjithėsi. Pėr organizimin e aktiviteteve kulturore, artistike e letrare, bashkia e qytetit shpenzonte njė pjesė tė konsiderueshme tė tė ardhurave tė saj tė buxhetit. Pas njė vizite me makinė nėpėr qytetin e Mottolas dhe drekės sė shijshme nė njė nga lokalet mė tė njohura tė qytetit, u mbyll dita e dytė e takimit. Nė mbrėmje bėmė njė vizitė nė Bibliotekėn e qytetit tė Mottolas, Drejtoresha e sė cilės na priti me kėnaqėsi tė veēantė, duke na lėnė njė takim ditėn e nesėrme me disa nga krijuesit mė tė spikatur tė qytetit tė Mottolas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:47 pm

Ditėn e tretė e filluam me njė vizitė nė qytetin e Tarantos. Zoti Rogante na shoqėroi nėpėr disa nga vlerat mė nė zė tė kėtij qyteti. Vizituam urėn metalike qė lidh dy pjesėt e qytetit tė kėtij porti detar, njė nga portet mė tė mėdhenj tė Italisė. Vizituam zonėn turistike buzė detit, monumentet historike dhe fetare dhe, mė pas, patėm rastin tė vizitojmė njė nga supėrmarketet mė tė mėdha tė qytetit. Gjatė kthimit pėr nė Mottola, patėm rastin tė bėjmė njė qėndrim tė shkurtėr nė Uzinėn e Ēelikut, njė nga mė tė mėdha tė Europės, njė pjesė tė jetės sė tij kishte kaluar nė kėtė uzinė edhe zoti Rogante si nėpunės. Nė mbrėmje patėm rastin tė takohemi me disa krijues tė qytetit tė Mottolas, ku mbresa tė veēanta na la biseda me shkrimtarin dhe poetin e njohur Pasquale LENTINI, i cili me kapacitetin e tij, vlerat letrare, krijimtarinė dhe oratorinė e tij na foli gjatė pėr jetėn dhe veprėn e tij. Nė atė takim patėm rastin tė njohim njė poet tė shquar tė jugut italian, i cili, nė karierėn e tij kishte shkruar mbi 32 vepra letrare, historike e gjuhėsore. Ishte i vetmi autor italian qė kishte shkruar gjenezėn e familjeve mottoleze dhe origjinėn e tyre. Autor i shumė studimeve gjuhėsore e historike, ku njė vend tė veēantė zinte studimi historik mbi Garibaldin dhe veprėn e tij. Nė bisedėn e tij zoti Lentini na pėrmėndi zbulimet e tij nė lidhje me folklorin dhe mitet, ku ndėr tė tjera nė foli pėr “Zanat”, dhe kėtė e lidhi me origjinėn e tyre nga gjuha shqipe. Mė pas na foli pėr disa nga veprat e tij nė poezi, pėr vėllimin e tij tė tuitulluar “Nė Taranton Antike” dhe njė tjetėr vėllim tė cilin ai e lidhte me njė moment tė vėshtirė tė jetės sė tij “Eremo del mio Soggiorno” “Strehė e vetmuar e qėndrimit tim”, ku autori i kishte mbijetuar njė ndėrhyrje kirurgjikale nė zemėr dhe, pasi kishte humbur shpresat, u kthye pėrsėri nė jetė dhe po me kaq pasion iu kthye edhe krijimtarsė sė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:47 pm

Pas njė bisede tė ngrohtė dhe miqėsore me zotin Lentini dhe miqtė e tjerė mottolezė, foli edhe z. L. Kolleshi, i cili u bėri prezent njė pjesė tė krijimtarisė sė tij dhe krijuesve tė “Pegasit” nė pėrgjithėsi. Nga miqtė italianė u vlerėsua shumė niveli artistik dhe njohuritė e prezantuara nga Sekretari i Lidhjes zoti Lumo Kolleshi pėr artin nė pėrgjithėsi dhe letėrsinė italiane nė veēanti. Nė takim u fol pėr krijimtarinė e ndėrsjelltė dhe dėshirat e tė dy palėve pėr njohje tė mėtejshme tė tė dy vendeve dhe krijimtarisė letrare tė krijuesve tanė. Vlen pwr t’u pėrmėndur se pėrtej prezantimit tonė gojor dhe informacionit qė ne paraqitėm nė atė takim nė gjuhėn shqipe pėr krijimtarinė tonė letrare, u ndie e domosdoshme prezantimi i krijimtarisė sonė nė gjuhėn italiane, pra, botimi i veprave tė krijuesve tė “Pegasit” nė gjuhė tė huaj pėr tė cilėn krijuesit italianė treguan interes tė veēantė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:48 pm

Dita e katėrt e vizitės sonė atje filloi me njė vizitė nė njė nga shkollat e ciklit tė ulėt nė qytetin e Mottolas. Dy prej anėtarėve tė ekipit tonė, zoti Lumo Kolleshi dhe Dhimitėr Miti ishin me profesion mėsues dhe si tė tillė, nga zoti Rogante u planifikua njė vizitė nė njė nga shkollat mė tė njohura tė qytetit. Pėr cilindo qė do tė bėnte njė vizitė nė atė shkollė, do tė ishte njė kėnaqėsi e veēantė. Pa folur pėr komoditetin e nxėnėsve, rregullin, mjedisin dhe bazėn materiale nė tė cilėn zhvillohej mėsimi nė atė shkollė, mund tė themi pa ndroje se prej asaj vizite dolėm me mbresa tė veēanta. Ishte njė shkollė model ku njeriu, aq mė tepėr ne shqiptarėt kishim se ē’tė mėsonim. Qė nė hyrje tė shkollės na priti Drejtoresha e shkollės, e cila na shoqėroi pėr mė shumė se njė orė nė pjesėn mė tė madhe tė klasave tė ciklit tė ulėt, duke pasur njė komunikim tė ngrohtė dhe miqėsor si me mėsuesit ashtu edhe me nxėnėsit. Vajtja jonė atje, u konsiderua njė nder pėr kolektivin e mėsuesve dhe ata mė kėnaqėsi pranuan tė ndėrprisnin mėsimin pėr pak minuta dhe fokusuan vėmendjen e nxėnėsve nė vizitėn e njė grupi krijuesish nga qyteti i Pėrmetit –Albania.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:48 pm

Gjatė asaj vizite na ngelėn shumė gjėra nė kujtesė, qė nga veshjet e nxėnėsve, pastėrtia, lirshmėria nė komunikim, disponibiliteti i nxėnėsve dhe mėsuesve pėr tė pėrvetėsuar sa mė shumė programin mėsimor, por dy nga impresionet e veēanta qė mundėm tė fiksojmė veēanėrisht gjatė asaj vizite, nuk mund tė anashkaloheshin nga ne. E para, nė ato klasa, ku nė shkuam tė takoheshim e tė bashkėbizedonim me nxėnėsit, na bėri pėrshtypje aspekti social. Brenda njė klase me jo mė shumė se 15 nxėnės, kishte edhe fėmijė me aftėsi tė kufizuar, tė cilėt, sipas shpjegimeve qė na bėri mėsuesja e tyre, studionin sė bashku nė njė klasė me shokėt e tyre, por, nga ana e shtetit dhe e Drejtorisė sė shkollės, u ishte caktuar njė mėsues ose mėsuese qė punonte vetėm me ta dhe i ndihmonte tė asimilonin programin. Pėrshtypja e dytė, ishte metodika e tė mėsuarit. Pas njė komunikimi tė ngrohtė qė krijoi pėr disa ēaste z. Lumo Kolleshi, pėr tė njohur mė tepėr anėn humane dhe njerėzore tėk nxėnėsit, mėsuesi i tyre pėr njė ēast i pyeti: “A e dini me kė kufizohet nga ana lindore qyteti ynė?” Nxėnėsit u pėrgjigjėn: “Po, me qytetin e Tarantos!” “Po, mė tej Tarantos, kush ėshtė?” “Brindisi!” U pėrgjegjėn nxėnėsit. “Po mbas Brindisit?” “ Deti Jon!, deti Adriatik” u pėrgjegjėn nxėnėsit. “Po nga ana tjetėr e detit, kush ndodhet?” Nxėnėsit heshtėn dhe s’dinin si tė pėrgjigjeshin. Atė ēast ndėrhyri mėsuesi, njė njohės i mirė i Shqipėrisė dhe mik i shqiptarėve, i cili u shpjegoi se matanė detit Adriatik dhe Jon ndodhet Albania, vendi nga i cili kanė ardhur miqtė tanė krijues. Mė pas i pyeti ata nėse kishin dėshirė ta njihnin atė vend kur tė rriteshin. Pėr ne ishte kėnqaėsi e madhe qė njė mėsues pėrdori tek nxėnėsit e ciklit tė ulėt njė metodė kaq tė thjeshtė dhe praktike pėr t’i njohur ata me njė vend gjeografik, tė cilin ata akoma nuk e kishin nė program.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:49 pm

Dita e pestė filloi me njė vizitė nė qytetin e Tarantos, qytet qė na la impresione tė veēanta pėr nga bukuria dhe vlerat muzeale tė qytetėrimit italian. Atė paradite, patėm rastin tė vizitojmė njė nga libraritė mė tė mėdha tė jugut tė Italisė, librari “Filippi” e krijuar nė vitin 1910, ku na bėri pėrshtypje tė madhe shėrbimi i elektronik dhe gatishmėria e personelit, tė cilėt, kur e morėn vesh se ishim krijues nė fushėn e letėrsisė, na respektuan veēanėrisht dhe na gjetėn menjėherė librat qė kėrkuam. Nė atė librari mund tė gjeje gjithēka nga letėrsia italiane dhe ajo botėrore, me pėrjashtim tė librave shqip. E dhimbshme, por e vėrtetė.

Mbrėmja e fundit u organizua nga zoti Giovanni Rogante nė shtėpinė e tij me miqtė e familjes dhe tė ftuarit pėr nderin tonė. Nė atė mbrėmje, zoti Giovanni luajti pėr ne muzikė nė piano dhe ngritėm dolli sipas traditės shqiptare. Nė fund, zoti Lumo Kolleshi shprehu falenderimet tona pėr mikpritjen, bujarinė dhe shoqėrimin qė na bėri zoti Rogante gjatė ditėve tė qendrimit tonė atje, veēanėrisht sherbimet nė restorantet mė tė mira tė qytetit dhe akomodimin nė vilėn “Petruscio”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   Wed Jul 28, 2010 1:49 pm

Tė nesėrmen nė mesditė, pas pėrcjelljes qė na bėri personeli i vilės dhe falenderimet tona, u nisėm drejt Brindisit pėr t’u nisur drejt vendit tonė pėr nė qytetin e Vlorės. Njė vizitė qė hodhi hapat e para tė bashkėpunimit midis dy vendeve, midis artistėsh dhe kriuesish, njė vizitė qė nė tė ardhmen do tė zgjerohet mė tej. Njė vizitė e anėtarėve tė Lidhjes “Pegasi” nė vendin e Dantes, qė nga dita nė ditė po merr njė shtrirje tė gjerė nė shumė vende tė botės, duke konkretizuar lidhjet, shkėmbimin e eksperiencave, traditave, kulturave dhe qė nė tė ardhmen do tė zgjerohet akoma mė shumė.

dhjetor 2007.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Inkursion poetik nė Itali"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Inkursion poetik nė Itali"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: