Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:18 pm

DHEMBJE

Kjo natė e zymtė

Mė vret,

Trupi dhemb

E heshtja

Gjumin tremb.

Kur dhembja kafshon!

Ku je ti?

Cepi i jastėkut shtrėngohet,

Errėsira me gjemba ngel

Pa ty dhembje... mall

E ndien?

Pėr mua,

Nuk ngroh mė sa DIELL...!!!Frankfurt am Main

28.11.1997

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:18 pm

DREMITJET E NATĖS

Nata kishte mbyllur qepallat

Dhe po dremiste,

Krenare nė ledhatimin e saj.

Unė e rrėqethur

Vėshtroja,

Nė kokė, mijėra kujtime,

Dhembje,

Dhe kjo zemėr e pėrvėluar.

Gjethet shtruan tokėn

Pas ikjes sate,

Natyra fsheh turbullimin

Nėn ngjyrėn e zbehtė!

Pas ikjes sate…

Ankthi qė kafshon.

Vallė do tė kthehesh

Tė mė shpėtosh

Nga kjo torturė,

Mu atėherė

Kur nata mbyll qepallat

Dhe dremit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:19 pmE KALUARA E THYER

Kujtimet i mblodha,

I futa nė arkėn magjike

Pėr t’u prehur pėrjetėsisht,

Dhembjet i mbėshtolla

Dhe fashoja pikoi gjak

Nga e kaluara e thyer.

Unė ende s’kam prehje,

Ngėrthehem,

Nga ditėt e vrara pa diell,

Nga netėt e mugėta pa hėnė.

E harruar

Nga bota jonė!

E si tė hyj nė vallen e kohės

Aty ku ti i lumtur tėrheq vallen,

Shkel mbi tė kaluarėn

Dhe s’ēan kokėn fare.Mbi tė kaluarėn e thyer

Dhe unė eci zvarrė,

Shkel dhe mbi kujtimin tonė,

Duke larė mėkatet,

Gjunjėzohem,

Pranė kultit tė dashurisė sonė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:19 pm

EPITAFMbi varrin e dashurisė sonė

Vura kurorė lulesh,

Tė thurura plot dhembje e mall.Mbi gurin e mermertė,

Me ngjyrėn e dhembjes,

Shkrova dhe emrat tanė...

Dhe pėr dashurin e zjarrte

Qė ndriste shpirtrat

E dy pellumbave te bardhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:20 pm

ETHET E NJĖ MOTI

Nė valėt e shuara

Nga ethet e pritjes,

Vdiqėn shpresat

Pėr agimet e bardha,

Gjakimi trazoi ngjyrat

Me vajin e dhembjes…Errėsirė,

E tharė nga vjeshta,

Pėrtypi hijet e jetės

Tė gllabėruara nė dhembje e mall.Mbi ēatinė e lodhur

U derdhėn shirat e botės,

Ujėvarė rrodhi

Helmi i njė nate

Dhe ethet e njė moti…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:20 pm

GJURMĖ E SĖ KALUARĖS

U lodha nė pritje,

E zhytur nė ėndrrat e pafund,

Me shpresė se do tė kthehesh.

Ti ike… u trete

Pa melodinė qė e thurėm,

Pa pėshpėritjet e ngrohta…

Kujtimin tonė e kalle flakė,

E hodhe nė zjarrin e pafund

Tė flakadanėve tė dashurisė.

E ndien,

Tė gjitha buzėqeshjet

M’i shkrive

Nė dhembje e lot.

Ti po humb pas ylberit

Me nektarin qė mė vodhe,

Pas karvanit tė reve

Atje pushon

I vrenjtur, nė vetmi,

Nė pika tė shiut shndėrrohesh.

E unė qaj, lotėt t’i dhuroj ty

Me shpresė se do kthehesh

E ti po tretesh… prapė po ik’

Mbete vetėm njollė!

Nė kujtimin tim...

Gjurmė e sė kaluarės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:20 pm

Sa me pelqejn keto poezite tua jan plot me frymzim te pergezoj ne punen qe ben Z.Kristaq....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:24 pm

E nderuara Fiona, te falenderoj, per impulsimin, por detyra ime eshte te impulsoj poetet dhe poetet kudo qe ndodhen... Me dergoni poezite tuajase duhet te merrni pjese ne Lidhjen tone tashme shume te zgjeruar...
Me respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:25 pmIMAZH I PANGJYRĖ

Aty, rrėzė kullės sė lartė,

S’tė shoh mė

Duke lėruar arėn,

Edhe mbrėmjeve

S’mė troket mė nė dritare.

Kujtimi

Mbeti i uritur,

Skutave tė ėndrrės

Vershojne mjegullimet.

S’kam frikė mė

Nga vetmia,

Asaj ia fala tė gjitha

Edhe imazhet e pangjyrė

Horizonteve tė errėta i shpėrndava…08.01.97

Frankfurt am Main

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:25 pm

KOHĖ E GOZHDUARS’lėviz,

Gjithēka ngrirė nė akull

Pafundėsi e zymtė, valė e heshtur…

Vetėm rrebesh mundimesh.E ku tė gjej prehje,

Gozhduar nė sytė e tu pa jetė!Vallė do tė dalim nga errėsira

Unė, ti, kujtimi!

A do tė dalim

Nga ajo skutė e strukur,

Nga ato pranga robėrimi.Ah, ky mall qė djeg,

Ky zjarr…

E sėrish dhembjet…

Ne dridhemi,

Gjithēka ngrirė

Nė akull,

Gjithēka e vdekur

Gozhduar nė sytė e tu

Nė sytė e mi pa jetė…01.04.1986

Prishtinė

KOHĖ E VDEKUR

Sonte, kohė e vdekur,

Than eshtrat e kasolles

Sė vjetėr

Dhe minaret e errėta.

Kush e di

Ngase urat e miqėsisė

Kanė vdekur

Nė gjumin e parė…

Edhe zėri i lahutės

Mbytet nė labirinthet e errėta

Pa dritė.

Kohė e vdekur

Than vatrėn e shpresave.

Mbi kupolėn e lartė

Trishtimet e mia qajnė buzėt,

Tingujt e mbrėmjes klithin.

Nė kasollen e vjetėr

Me eshtra tė kėputur nė nyje

Pres shtegtarėt e vonė,

Me kujtim tė etur,

Tė mė zgjojnė

Nga kjo kohė e vdekur…

21.11.1985
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:26 pmK’TĖ NATĖ TĖ VONĖFlakėt e ėndrrės

U ndezėn vonė,

K’tė natė,

Vonė...

Kur vesa filloi

Tė rrjedhė e qetė,

Nėpėr gjethin

E tharė tė vjeshtės.Edhe njė qiri

U fik sonte vonė,

Nga lumenjtė e etjes

Shpėrtheu vullkan.Shekull

I tėrė dhembjesh

U rrėnua sonte vonė,

Mbi errėsirėn lakuriqe,

Mbi eshtrat e mi tė kryqėzuar

Vetėm

Nė k’tė natė tė vonė...

22.04.1986 VUĒITĖRNĖ

KU IKĖNDhembja digjet… digjet

Rigon shi mbi tė

E se shuan dot…

Blerimi i ėndrrave

Puqet me errėsirėn,

Si tymi i zi

Qė dogji eshtrat e kujtimit.

Ku ikėn brigjeve sterre,

Kėmbėt e zbathura shtegtojnė

Mbi rėrėn e dėshirave tė djegura,

U kryqėzuan kahjet,

Humbja mbuloi

Arkivolin e shpresave,

Blerimin e ėndrrave.Ti humbe shtegut pa gjurmė

Si vargjet nė thellėsi,

Dorė e uritur zgjatet nė pajtim

Pėr t’i lidhur dy brigjet e kėputura,

Po ku ikėn, ku je ti…

03.03.85

Prishtinė

KURRĖ S’DUA TĖ TRETEMKurrė s’dua tė tretem

Nė puthjet e agimit,

Dhe atėherė kur ndiej

Dhembjen tė mė kafshoj’.

S’dua tė tretem nė heshtje,

Nė qetėsinė e muzgut,

Nė pėshpėritjen e mbrėmjes.

Tė ndiej kudo ty

Jo, kurrė s’dua tė tretem

Nė lotėt e mbrėmjes,

Dhe atėherė kur vitet e heshtura

Tė hynė kudo nė ne,

Nė vallen e yjeve tė shkėputur,

Dua tė lozė

Me dhembjen dhe krenarinė tėnde

Nė pėrqafimin e ngrohtė tė diellit,

Nė fuqinė e erės…!

05.10.84

Prishtinė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:26 pm

FSHEHJE ĖNDRRASHĖndrrat i fsheha

Thellė, thellė nė mua,

Me kujtime qėndisa

Nė pėlhurė tė pavdekėsisė.Njėherė…

Me dashurinė time

Tė mvesha tė tėrin,

Dhe vetėm me njė vėshtrim

Tė luftova atė shikim tė pėrflakėt

E pastaj…

Tė humba pėrgjithmonė

Me trazimin e heshtjes,

Qė u ngjall si varr

Shqetėsimi im i tėrbuar!

25.05.1985

Prishtinė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:27 pm

MBRĖMJE E FUNDIT

Tingujt e mbrėmjes

Mbushin dhomėn e zbrazėt,

Hijet shpalosen

Nga velloja e errėt.Mbrėmje e fundit ėshtė

Gjithēka sonte, mbetet nė kujtim,

Pėr t’u shpaluar thekshėm

Mbrėmjeve tė vona.Zhvishem e tėra nga kujtimet,

Nė heshtje shpalohen dhembjet,

Shpalohen dashuritė.

Ankthi pėlcet,

Digjet shekull i tėrė

Nė peshėn e dhembjes.Dy sy tė pergjumur

Qajnė pėlhurėn e errėt,

Mbrėmje e fundit

Nė dhomėn e lodhur

Ku gjithēka po harrohet,

Kockė e zezė po bėhet

Dhe trupi lakuriq.MEMORANDUMNė shpirtin tėnd

Varrosa djepin e kujtimeve,

Dhe gėrmadhat e dashurisė sė lashtė

Qė tė prehen plagėt e pashuara…Gdhenda aty

Dhe dy radhė fjalėsh,

Pėr ėndrrat e mbetura peng

Nė flatrat e njė korbi.

24.06.1986 Prishtinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:27 pmNATĖ E PURPURTDerdhet

Nė nyjat e vetmisė,

Pėrherė e thellė

Si plagė e strukur

Nė kohėn e ngrirė…Natė e purpurt rrėshqet,

Troket nė udhėn e largėt

Tė pakthim,

Nė mua shemben gurėt,

Gjėmon mal baladash

Nė peshėn e etjes.Dielli kaherė ka perėnduar

Nė vatrėn e ėndrrave,

Jeta pllakosi

Myshkun e heshtjes…

Bota nuk lėviz mė,

Shtangur ėshtė nė polet e jetės

Si fjala ime e lidhur

Nė nyjėn e kėsaj nate tė brishtė.

31.12.97 Londėr

NATĖ E TRAZUAR

Natė e fundit dhe

Viti i ēalė ik’ trembshėm,

Ngadalė,

Shtigjeve tė motmotit zhytem.

Njė jetė e tėrė mbaron sonte,

Njė kapitull dhembshurie,

Me damarėt e kohės tharė

Frymėzuar ėshtė vetėm dhembja,

Dhe qeshet para agimit

Trazon k’tė natė tė gjatė udhėtare

Gjer nė Polin e Veriut.22 .01.06

Londėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:28 pm

NDARJE E FTOHTĖ

Rruga ishte e gjatė, e errėt

Me kalldrėm dhembjesh shtruar,

E caku i ftohet akull

Sa vinte, largohej…

Hecnja e molisur

E shtyrė nga ato stuhi dhembjesh,

Pa e kuptuar

Se dėbora cakun e kishte mbuluar.

Akullnajave tė shpirtit

Rrėshqitnin…

Gjembat e sė kaluarės.

Dhe ti i rėnduar

Nga e kaluara,

Me atė ftohtėsi kujtimesh ngėrthyer

Pėrgjon…

Vallė ndien mall?

Caku po ik’

Shtegu ynė po mbyllet,

Ėndrra jonė magjike po shuhet,

Ndarje e ftohtė e heshtur

Dhe as njė fjalė nuk thuhet…

24.05.1983

Vuēitėrnė

NĖ MUA DHEMBJAShikoja mbrėmė qiellin,

Atje te gjeja ty

Tek vallėzoje lehtė,

Me yjet e pashuar,

Mė shumė se kurrė mė parė,

Buzėqeshjen tėnde kėrkova

S’arrita ta shijoj, vetėm e ėndėrrova.Njė botė e tėrė magjepsej,

Nėn dritėn tėnde prej ylli,

E unė tė puthja nė largėsi

Me shikim, heshtje, mall…

Beja dheun tė tundej,

E gjethet tė zhduken nga pylli

Dhe, dhembjet qė mė pyesin

Sa do heshti vallė…

Nė mua dhembja…

E bashkė u tretėm

Nė vallen e errėsirės,

Nėn pėlhurė tė vetmisė,

Ngrita kokėn thepishėm

Ti vazhdoje vallėzimin,

Unė shkrirjen nė lotin e mėshirės

Nė botėn e pafat…

Ku dhembja mė ngėrtheu fuqishėm…28.04.1984

Prishtinė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:29 pm

NĖN PULLAZ TĖ VUAJTJES

Nėn pullaz tė vuajtjes, heshtja tė mbėrthente

Dhe ndieje aty kujtimet qė tė ēanin kokėn.Nėn qepallat e tua, tė rėnduara pa gjumė,

Nata bridhte me ėndrrat e sė nesėrmes.Rrezja e parė e agimit

Pėr ty ishte shpėtim,

E psherėtima e sė ardhmes, qė tė gufonte, Fuqishėm nga gjoksi

Ishte shpresa e vetme, qė shihej nė sytė e tu.NJĖHERĖ

Njėherė...

I shtrėnguam duart,

E ndėrtuam urėn

Qė tė kalojė agu,

Tė mos vdesė e sotmja.

Po njėherė…

Mbollėm fushėn e blertė,

Me trėndafila tė bardhė

Ujitėm plagėt nga gurra e dashurisė.

Njėherė…

Ah, njėherė

Shkreptiu rrufe, erė shi

Rrėmbeu urėn, trėndafilat,

Retė ngopėn etjen

Shterėn gurrėn e dashurisė…27.12.85

Prishtinė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:29 pm

NJOLLĖ E HARRUAR

Sa epshe tė zjarrta

U ndezėn e u fikėn nė k’tė natė

Tė paemėr.

Shqyem vellon e errėsirės

Me sytė tanė tė uritur

Pėr dashuri!

Ēapėluam shtigjet,

Qepallat me pagjumėsi rėnduam

Pastaj...

Ndryshku i harrimit lulėzoi

Pėr t’i frenuar

Dallgėt e furishme

Tė dhembjes.

Dashurinė tėnde

Ia fale thellėsisė sė detit,

Pėr t’i mėkėmbur

Dallgėt e vdekura

Nga shkėlqimi i errėsirės,

Pėr t’i mbushur ngrohtėsi

Duart e zgjatura pėr lėmoshė...

Por kot...

E kaluara jonė e paemėr

Mbeti e harruar,

Si trung i copėtuar

E i heshtur.15.02.09

Londėr

OXHAKU I ĖNDRRAVE

Oxhaku i ėndrrės

Digjte copėza kujtimesh,

Dhe nata frymonte e brishtė

Nga e kaluara,

E ulur

Pranė flakės qė bymehej,

Me dhembjet shtruar,

Damarėve tė shpirtit

Helm... mall.

Vallė a do kthehesh ti,

Nga furtunė e oqeanit?!

A do kthehet

Barka jote e bardhė?...

Nė detin e kujtimeve

Stinė e ngrirė... pa dallgė...

Oxhaku i ėndrrave

Tymon dhembje...E si t’ia kthej tymin e dashurisė

Dhe njė herė!...

Errėsirė

E ndriēuar nga njė flakė e vogėl

Plot mall...

A do tė kthehesh ndonjėherė?!

Tė lutem, mė thuaj,

A do kthehesh vallė...?Frankfurt

22.08.97Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:29 pm

PA TY

Agimi po tretet

Po humbet ēuditėrisht,

Bardhėsinė nata ia magjeps

Errėsirė e stuhi kudo.Kujtimit te uritur

Po i grisen cepat

Dhembshem, ėndrra dergjet,

E vrazhdė gjėma e saj…

Ti kudo nė mua

Nė shteg, nė varg, nė fjalė,

E pranė meje zbrazėtirė

Errėsirė, dhembje, mall…

01.09.05

LondėrPLAGĖ E DASHURISĖ

Nė vjeshtė

Strukova hijen time,

Hapin e ndala

E heshtur pėrgjoj,

Gjėmėn e stinės sė vrarė

Tek rėnkon me zėrin tim…

Prapa e kaluara e hidhur mė ndjek!

E vėrteta qė dhemb

E ku ta lėshoj hapin?

Vetėm gjurmėt tua… kudo…

Dhe sėrish stinė e vrarė

Rėnkon

Nga plaga e hapur nė gjoks,

Nga ajo plagė e dashurisė

Qė mbushur ėshtė

Me plot copėza kujtimesh tė grisura,

Dhe gumėzhijnė nė mua!

Mu si gjethet e thara tė vjeshtės

Rrėmbyer nga era.

Budapest

3.12.88Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:30 pm

PO HARROHEMI

Shumė herė tė kam thėnė

Se do e presim edhe k’tė ditė,

K’tė dhembje, k’tė dimėr, ktė acar.

E lozėm lojėn e fatit

Nėpėr urėn shkarpė,

Me nyje tė kėputura

E harruam,

Se lumi i tėrbuar nėn tė

Ka valė qė kafshon.

Dhe ja sė fundi

Diēka po tundet, Robi,

Diēka gjėmon pėlcet

Bjeshka po bie mbi ne.

Tė ndiej nė afsh

E tė shoh tutje, ne Citadell

Tek vallėzon me balerinat ruse.

Akullnajave tė shpirtit tim

Mė ngjitet njė si njollė e zezė

Mė djeg, mė kafshon… mė tret.

Shumė herė tė kam thėnė

Dhe ja erdhi dita

Plot heshtje e mall

Po harrohemi Robi…

Po harrohemi...

Mes nesh

Dhembje,

Dimėr,

Acar...

31.03.1986

Prishtinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:30 pm

KUJTIMI I VOBEKTĖNė kujtimin tim

U tret ngjyra e dashurisė,

Njollė mbeti aty etja e buzėqeshjes.

Kudo

U dogj agimi

Si nė zjarr,

Ikja nuk solli freski

Nė brigjet e shkumėzuara… mall.

Pastaj,

Pėrsėri ēdo gjė u verbua,

Filloi mbarimi

Pas ikjes sė ēalė,

Nė kujtimin tim

Ngeli ngjyrė e dashurisė sė tharė…

Prishtinė 1984SHTIGJEVE TĖ HARRIMIT

Malli mė treti

Nė gėrmadhat

E dashurisė sė vdekur,

Nė myshkun e kujtimeve

Qė mbulonte plagėn e ēarė.Ikjen tėnde tė irnosur

E gjeta,

Vragė tė zbehtė

Tė harruar,

Pas qiririt tė fikur

Nė kullėn e vjetėr.U shter edhe burimi i fundit

I shpresės,

Mbi kthimin tėnd

Rėra e tij mbeti mall

Pėr ty dhe kullėn e rrėnuar.Liqeni i kujtimeve tona

Mbeti i harruar,

Diku

Shtigjeve tė djegura tė dhembjes

U tret pa zė… pa dallgė.

15.09.1985

Prishtinė

STINĖ E VRARĖ

Nata dridhet

Stinė e vrarė…

Dhe gjithēka mbuluar

Me gjethet e thara tė vjeshtės.Psherėtin…

Njė zemėr e thyer,

Njė lot i kristaltė

Pėr ty

Dhe pėr kujtimin e etur…

Sa mall…

Ti ike

Dhe kjo rigė shiu,

Qė mbush gjurmėt tua

Shtegut tė pacak…

Mjegullimė...

E si tė ngushėllohem,

Digjem nga etja

Dhe nga dhembja flakė…

Kthehu dhe njė natė,

Tė ndezim qiriun nė kullėn e lartė,

Ta djegim dhembjen,

Vuajtjen dhe k’tė mall…

Kthehu me diellin,

Me agimin e bardhė,

Sė bashku

T’i shėrojmė plagėt e stinės sė vrarė…

31.08.1985

Vuēitėrnė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:31 pmVETĖM SONTE

Tė lutem,

Vetėm sonte

Kur fjala ime

Do rrėnojė errėsirėn,

Mos mė rrėno gjuhėn

Nė heshtje,

Mos m’i ndiz

Pishtarėt e dhembjes.

Vetėm sonte

Mos mė rrėno tryezėn

Qė shtron mallin tim,

Lėre dhembjen tė digjet flakė

Pėr kullėn tonė tė rrėnuar

Vetėm sonte e kurrė mė…

24.01.1985

PrishtinėVETMIA

Edhe sonte

Vetmia pėrqafon

K’tė natė tė vonė,

Tėrė ankth

Kujtimi i hidhur

Nis shtigjeve tė pacak

Si klithja e dhembjes nė mua…

Edhe pak

Flakė e zbehtė qiriri

Mė ndrit vragėn e hapur,

Nė gji

Shqetėsimin e strukur nė sy

Dhe vetminė qė fle e qetė

Mbi eshtrat e mia

15.10.98

Norvegji

VJESHTĖ

Edhe njė vjeshtė,

Edhe njė rrėnjė gjethesh,

Edhe njė lot nė faqe…

Dėshirė, dhembje, ankth,

Me vjeshtėn e trembur

E sėrish pa ty,

Drejt ferrit, drejt mėrgimit

Ecje e lodhur mbi kėtė rrėnjė gjethesh.

O Zot,

Ti vetė e ndeze dhe e fike qiriun

Nė kullėn tonė tė vjetėr,

Ti vetė strukove dhembjen

Nė damarėt e vjeshtės

Dhe ndeze gjėmėn e saj…

Ti vetė kėpute dhe krahėt e ėndrrės

Qė mos tė arrijmė nė shteg,

E si tė ngushėllohem,

Nė gjirin e tharė

Buron vetėm etje.

Kjo vjeshtė, dhembje

Gjethe e valėvitur nė krahėt e erės,

E ti askund

Bredh, diku…

Rrugėt e mėrgimit tė pėrpijnė.

Mos harro,

Kulla sėrish na thėrret

Ti ngrohim gjirin…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:31 pmE MOLISUR

E molisur, e lodhur,

Rrokullisem

Nė shtratin tim.Njė orkestėr bie

Dhe nata rrėqethet,

Zė i egėr hingėllin.

Nė gjuhė tė huaj

Dhe tremb ėndrrėn tonė.Ata vijnė, ujqit e pangopur

Natėn e pėrgjakur,

Nė gjumin e thellė,

Torturė !!!...Dhe vetėm zėrat e mjerė

Qajnė qiellin e errėt.E unė vetėm vėshtroj

E pafuqishme tė ngre zė,

E pafuqishme tė ndihmoj…Bliri pranė dritares

Pėrkėdhelet nga puhia,

Dhe degėzat e tij tė holla

Puthiten mes veti,

Pastaj,

Si nė teatėr,

Perde e errėsirės bie.E shtrirė nė shtrat, pėrgjoj

Dhe zė i orkestrės sėrish dėgjohet,

Bashkė me ulėrimė ujqish

Dhembjet e heshtura kallen,

Shpresat humbin

Pėr njė natė tė qetė

Pa torturė,

Pa makth…13.10.85

PrishtinėEJA SOT

Pse s’vjen sot

Me k’tė rigė shiu,

Pse mė lė vetėm

Me shikim tė uritur,

Tė varur,

Mbi atė skutė tė errėt,

Andej

Nga do vije ti.

Amfiteatri 408 gumėzhin

Me gjuhė tė pėrzier,

Ti s’je askund,

As nė pikat e shiut

Qė rrahin dritaret…!

Kot pėrpiqem

Tė shėroj dhembjen,

Me fjalė e shpresė

Se do vish mė vonė,

Kot me laps

Tė tė krijoj nė letėr

Ti s’je askund…Shpirti mė ėshtė kėputur

Shtigjeve tė harresės,

Tė kėrkoj,

As nė pėshpėritjen e ėndrrave

S’tė gjej dot.

Oh eja sot, e kurre me po deshe,

Nė ligjėratėn e shpirtit tim,

Nė rrėfimet e dhembjes sime.

Eja sot

E mos u tret,

Skutave tė errėta

Nė brezin e zbehtė tė harresės…5.09.1985

Prishtinė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:32 pm

ĖNDĖRRIMI I HESHTUR

Nata

Bridhte nė dhomėn time,

E unė, e molisur nė heshtjen e saj,

Ndiej

Tė trokiturat e fuqishme tė erės

Mbi qepallat

E dritares sime.Heshtja

Mbytej nė gjėmėn e saj,

E unė

Bredhja e heshtur nė ėndėrrim.Kush e di pėr tė satėn herė

Belbėzova emrin tėnd,

Pėr tė satėn herė

Mbusha e zbraza gotėn me verė.E ti s’je askund

E gjithkund nė mua,

Nė errėsirė

Nė ėndėrrimin tim tė heshtur…

12.02.2008

Londėr

FESTĖ E LIRISĖ

Po rrėnohen muret

Pa themel qė janė ngritė,

Frymon diē e re, pėr ne

Zgjuar nga historitė.

Ti vetė rini je zgjuar

Nė qiell zė ke ngritė,

Ēerdhen pėr ta ruajtė

Tė ngrohtė, tė bardhė, plot dritė...

Po rrėnohen muret

Nė dysh ndahet bota,

Feston lirin populli,

Feston lirin votra...

30.08.97 Frankfurt am Main

FRYMĖZIMI I FUNDIT

Mblodha fuqinė e fundit

Tė tė thur edhe njė varg,

Pėr ty

Nė murin e shkarravitur

Nga frymėzimet.

E ndiej se po vdes

Pėr pendė mė nuk kam fuqi,

Betohem nė emėr,

Nė shpirt

LULE, AG, DIELL

Gjithmonė Robi

Mė ishe ti.7.02.09

LondėrIKAIka, as kokėn nuk e ktheva

Qė tė mos e shoh plumbin,

Qė mė vriste.Ika, pėrtej oqeaneve

Me njė plagė nė shpirt,

Por nuk gjeta prehje

Se malli dhe sot mė mbyt.Ika, s’shijova nga vendlindja

Shumė kujtime,

Nė mėrgim, ngeli i zbrazėt

Ditari i jetės sime.

Pragė 1989

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:32 pmKOSOVĖ KĖSHTJELLĖ KRESHNIKEJe kėshtjellė kreshnike

Qė me zjarr djeg e ēan furtunė,

Bijve e bijave u jep zemėr

Nė djep lavdie i pėrkunde...

Kush prek njė gur, njė lule, njė diell

Kushtrimi bie e na mbledh nė truallin tonė,

Gjaku derdhet e rrjedh lumė

Pėr lashtėsinė e gjuhės, e tė vatrės sonė.

Mbledhim yjet nga qielli

Dhe natėn bėjmė ditė,

Kosovė hapi portat

Mbush gjoksin plot dritė...

E tėrė bota vėshtron e mpitė, e bėn ēudi

Tek tundesh e dridhesh, e gjėmė nuk ke,

Tek lidh nyjet e shtrėngon duart

Pėr lirinė e vendit, zėrin nė qiell e ngre...

E panė dhe nėnėn shqiptare, plagosur

Me djalin e vrarė, shtrėnguar nė gji,

Tek thėrriste me zemėr, e me gojėn plot

Pėrpara, pėrpara, se kjo ėshtė ditė e juaj,

o bijtė e mi.Mbledhim yjet nga qielli

Dhe natėn bėjmė ditė,

Kosovė hapi portat

Mbush gjoksin plot dritė...

Pėr ty, tym e flakė ndezim

Pėr ty, rrėnojmė gurė e rrėnojmė shkėmbinj,

Ty ta falim gjakun, ty ta falim jetėn

Tek hidhemi mbi tanke e luftojmė gjarpėrinjtė...

Pėrpara vėllezėr, motra, gjaku diell iu bėhet

E nė kėshtjellė lavdie pushoni ēdo ditė,

Kosovė, hapi portat, si hap zemrėn shkėmbi

Tė tė hyjė ky diell, tė mbushė zemrėn dritė.

Mbledhim yjet nga qielli

Dhe natėn bėjmė ditė,

Kosovė hapi portat

Mbush gjoksin plot dritė...PrishtinėKUR UNĖ HESHT

Edhe sonte, nė kėtė mesnatė,

Kur unė hesht,

Dhembja flet,

Porsi nė ėndėrr ndiej

Dashurinė time

Si diēka madhėshtore, magjike

Nė njė fushė tė blertė.S’di tani nė kėtė heshtje,

Dua qė njė damar ta shkul

Nga zemra ime,

E ta var ty

Mu nė majė tė rrembave,

E tė pagėzoj

Flakadan i kuq i dhembjes sime!Kur unė hesht e dhembjet s’pushojn

Dua me lotin e dhembjes

Tė tė lyej buzėt dhe ballin,

Dhe hėna gjysmė e errėt

Hijet tona t’i pėrkėdhelė.Kur unė hesht e dhembja flet

Dua tė kem pranė

Shpirtin ta ngroh e ta pėrkėdhel.

23.03.1985 Prishtinė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   Sun Jul 25, 2010 10:33 pm

LARG

Larg… larg…

Prapa kėsaj bote

Fshihemi unė dhe ti,

Si dy hije tė purpurta

Ndezim fillin e rrezes,

Ndriēojmė botėn…Larg… larg…

Prapa yllit mė tė afėrt

Pushojmė tė qetė unė dhe ti,

Tė mundur vetėm nga ato ethe

Qė vetėm ne i kuptojmė,

Nga ato rreze ngrohtėsie

Qė bebėzat pėrshkohen,

Nga ai gulēim dashurie

Qė vrullshėm na gulēon nė gjoks.LIRISĖ...

Stinė e mėrzitshme,

E tmerrshme,

Dimėr i madh, ftohtė,

I ngrirė.

Kush na i shkel emrat?

Kush na i trazon plagėt?...

Kulla dridhet

S’rrėnohet dot...

Nga lugina e ēarė

Rrėfehet historia,

Rrėfehet trimėria...

E ndieni,

Po zgjohen stuhitė,

Po zgjohen emrat,

Pėshpėritet liria,

Dimri thyhet,

Ēahet ftohtėsia...

Qielli dridhet,

Zėri ynė tund botėn,

Tundet dhe historia,

E re, e bardhė si nuse,

Vjen liria...Londėr 5.02.09LUFTĖRreth nesh

Botė e zymtė,

Dhe sfidė lufte

Peizazhe masakrash...

Shpirtrat marrin krah

Gjurmėt puhia i mbulon,

Nga pas horizonti afrohet

Nė vijėn e pajetė.Dhembjet e heshtura

Dhe gjaku ynė i derdhur,

Peizazh i jetės sonė.Trupat e pajetė...

Mizorisht tė vrarė,

Nė lavdinė e qiellit tonė

Pėrherė jetojnė...8.10.1996

Frankfurt am MainMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Gjurmė e sė kaluarės" vėllim poetik nga Shejmond Pacarada
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: