Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PĖRSE DY SHQIPĖRIA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

PĖRSE DY SHQIPĖRIA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PĖRSE DY SHQIPĖRIA   PĖRSE DY SHQIPĖRIA - Faqe 2 EmptyMon Jul 23, 2012 9:20 am

Jeta... Edhe une e shikoi jeten ne Kosov por pak mesoi , E NUK KUPTOI HIQ FARE HAAAA. Ilumtur do jet ai-ajo gjithmon qe meson nga jeta...

Nje Shqiperi kemi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 24
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

PĖRSE DY SHQIPĖRIA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PĖRSE DY SHQIPĖRIA   PĖRSE DY SHQIPĖRIA - Faqe 2 EmptyMon Jul 23, 2012 5:00 pm

Drini tash varet nga vet ne kjo gje,sepse secili nga ne e marrim jeten ne nje menyre te caktuar dhe i shohim gjerat ne menyra te vecanta.......por per nje gje me duket se pajtohem me ty ketu...Nje Shqiperi kemi....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PĖRSE DY SHQIPĖRIA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PĖRSE DY SHQIPĖRIA   PĖRSE DY SHQIPĖRIA - Faqe 2 EmptySat Jul 28, 2012 8:04 pm

Murat Jashari: 510 pyetje pėr Xhavit Halitin
Nga Express 28 Korrik 2012 14:48
Madhėsia e tekstit:

AMurat Jashari, vėllai i Ismet Jasharit - komandantit “Kumanova”, pėrmes njė letre publike ia ka parashtruar kohė mė parė 372 pyetje deputetit tė Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e PDK-sė, Fatmir Limaj. Pėrmes njė letre tjetėr, dėrguar edhe nė emailin e redaksisė, Express, i shtron 510 pyetje pėr deputetin e PDK-sė, Xhavit Haliti.

Jashari, nė kėtė letėr, shkruan se, kėto pyetje janė vetėm 5 % e tė bėmave, siē thotė ai, “tuaja, duke iu referuar deputetit Haliti.

Mė poshtė, mund ta gjeni letrėn me pyetjet e Murat Jasharit, drejtuar deputetit Haliti.

Letrėn do ta botojmė ashtu si e ka shkruar autori.

“Kujtimet e mia”

Fundi i vitit 1985 dhe fillim viti 1986 bėri njė dimėr shumė i madhė. Nė njė prej atyre mbasditeve m’u lajmėru Rrusta (Mustafa Xhemajli) dhe mė tha: “Nji shok i Organizatės ka mbėrij nė Itali dhe duhet tė shkosh patjetėr me e marrė. Tė lutem, gjejė disa pasaporta tė moshės 28-35 vjeēarė”, dhe mė dha adresėn dhe nji numėr telefoni fiks.

I telefonova Rashit Rashitit dhe Selim Sejdinit dhe u tregova se sonte na duhet tė udhėtonim gjatė, pėr tė kryer njė detyrė tė Lėvizjes.

Mirėpo, Unė e Rashiti nuk i kishim veturat tė pėrgatitura teknikisht pėr kėtė dimėr aq tė ashpėr, ndėrsa Selimi nuk kish fare veturė. Shkuam nė Aeroport tė Cyhrit e muarėm njė veturė Rentakard (me qera). Paguajtėm nja 380 fr zviceriane dhe u nisėm.

Mbėrritėm nė Chiasso, te pika e fundit e karburantit qė ėshtė. Pijtėm nga nji kafe. Rashitit i dhashė adresėn dhe numrin e telefonit dhe ata tė dy u nisėn. Unė mbeta aty, jo se nuk kisha pasaportė, por mė tha Rrusta tė mos rrezikoja. Po prisja tė ktheheshin. Mbas 3-4 orėve mbėrrinėn. Pimė kafe dhe nga nji sendviē dhe u nisėm.

Udhtari i ri, qė ata sollėn me vete, ishte i moshės time, por nji ēik ma i rritur. Kishte nji mantil e nji “shapkė“ tė „zhelezniēkėve”, si tė atyre qė presin trenat dhe u japin lejen me u nisė. Emrin ia mėsova rrugės. Mė quajnė Zeka, mė tha, dhe unė nuk e zgjata mė tepėr edhe pse e pash qė ishte pseudonim.

Aty afėr mėngjezit mbėritėm nė Richtersėil, kantoni i Cyhrit, kurse Rashiti shkoi me e ēue veturėn aty ku e morėm, kurse Selimi ka qen me banim afėr meje. Me njė fjalaė, ata shkuan tė dytė, ndėrsa Zeka ndejtė me mue.

Unė kisha njė dhomė e nji Sallon. Gruaja u zgjua nga gjumi dhe na bėri mėngjezin dhe, pasi e konsumuam atė, ramė pėr gjumė. Ramė qė tė dy nė sallonė.

Qėndruma nė shtėpinė time nja katėr ditė dhe nė ditėn e pestė e ēova te Rrusta e Muhameti, (Mustafė Xhemajli e Emrush Xhemajli), nė Biel/Bienne.

Nė Celulėn e OMLK-sė kisha dy shokė, Jonuz Musliu dhe Hajrush Ramabaja. Ata nė fund viti shkuan pėr nė vendlindje dhe nuk u kėthyen mė. Jonuzin nė fillim tė shkurtit 1986 e arrestuan.

Mė ra nė hise qė nė Celulė tė jem me Ismetin, (Gafur Elshani), dhe Zekėn, (Xhavit Haliti).

Ndoshta dikush mund tė na thotė se ėshtė vonė me ba kėto pyetje, por populli thotė: Ma mirė vonė, se kurrė.

Meqenėse na ka pasė bashkuar Programi i LPK-sė, (pėr popull, ēlirim e Atdhe), po fillojė me pyet z. Xhavit Haliti, Nėnkryetar i Parlamentit tė Kosovo*1244:

Pėr Xhavit Halitin dhe mediave tė shkruara dhe ato elektronike nė gjuhėn shqipe.

Letra Nr.5

Le ta quajmė edhe kėtė: Letėr e shenjtė!

„shkrime-kujtime-testament“

Fundi i vitit 1985 dhe fillim viti 1986 bėri njė dimėr shumė i madhė. Nė njė prej atyre mbasditeve m’u lajmėru Rrusta (Mustafa Xhemajli) dhe mė tha: “Nji shok i Organizatės ka mbėrij nė Itali dhe duhet tė shkosh patjetėr me e marrė. Tė lutem, gjejė disa pasaporta tė moshės 28-35 vjeēarė”, dhe mė dha adresėn dhe nji numėr telefoni fiks.

I telefonova Rashit Rashitit dhe Selim Sejdinit dhe u tregova se sonte na duhet tė udhėtonim gjatė, pėr tė kryer njė detyrė tė Lėvizjes.

Mirėpo, Unė e Rashiti nuk i kishim veturat tė pėrgatitura teknikisht pėr kėtė dimėr aq tė ashpėr, ndėrsa Selimi nuk kish fare veturė. Shkuam nė Aeroport tė Cyhrit e muarėm njė veturė Rentakard (me qera). Paguajtėm nja 380 fr zviceriane dhe u nisėm.

Mbėrritėm nė Chiasso, te pika e fundit e karburantit qė ėshtė. Pijtėm nga nji kafe. Rashitit i dhashė adresėn dhe numrin e telefonit dhe ata tė dy u nisėn. Unė mbeta aty, jo se nuk kisha pasaportė, por mė tha Rrusta tė mos rrezikoja. Po prisja tė ktheheshin. Mbas 3-4 orėve mbėrrinėn. Pimė kafe dhe nga nji sendviē dhe u nisėm.

Udhtari i ri, qė ata sollėn me vete, ishte i moshės time, por nji ēik ma i rritur. Kishte nji mantil e nji “shapkė“ tė „zhelezniēkėve”, si tė atyre qė presin trenat dhe u japin lejen me u nisė. Emrin ia mėsova rrugės. Mė quajnė Zeka, mė tha, dhe unė nuk e zgjata mė tepėr edhe pse e pash qė ishte pseudonim.

Aty afėr mėngjezit mbėritėm nė Richtersėil, kantoni i Cyhrit, kurse Rashiti shkoi me e ēue veturėn aty ku e morėm, kurse Selimi ka qen me banim afėr meje. Me njė fjalaė, ata shkuan tė dytė, ndėrsa Zeka ndejtė me mue.

Unė kisha njė dhomė e nji Sallon. Gruaja u zgjua nga gjumi dhe na bėri mėngjezin dhe, pasi e konsumuam atė, ramė pėr gjumė. Ramė qė tė dy nė sallonė.

Qėndruma nė shtėpinė time nja katėr ditė dhe nė ditėn e pestė e ēova te Rrusta e Muhameti, (Mustafė Xhemajli e Emrush Xhemajli), nė Biel/Bienne.

Nė Celulėn e OMLK-sė kisha dy shokė, Jonuz Musliu dhe Hajrush Ramabaja. Ata nė fund viti shkuan pėr

2

nė vendlindje dhe nuk u kėthyen mė. Jonuzin nė fillim tė shkurtit 1986 e arrestuan.

Mė ra nė hise qė nė Celulė tė jem me Ismetin, (Gafur Elshani), dhe Zekėn, (Xhavit Haliti).

Ndoshta dikush mund tė na thotė se ėshtė vonė me ba kėto pyetje, por populli thotė: Ma mirė vonė, se kurrė.

Meqenėse na ka pasė bashkuar Programi i LPK-sė, (pėr popull, ēlirim e Atdhe), po fillojė me pyet z. Xhavit Haliti, Nėnkryetar i Parlamentit tė Kosovo*1244:

1. Si munde tė arratiseshe nga burgu i sigurisė sė lartė pa tė hy as nji gjamb nė kambė, si askush deri atėherė?

2. Kushė tė paralajmėroi se kanė filluar arrestimet ?

3. Arrestimi filloj mė 3 Nėntor 1985, apo..... ?

4. Ku ishe mė 3 Nėntor 1985 ?

5. A e din se si erdhi deri te dekonspirimi i rradhėve tė organizuara tė OMLK-sė dhe nga kush ka filluar ai?

6. Kushė ka qenė ai person nė udhėheqje tė OMLK-sė, qė mbante pseudonimin „Baca“?

7. Po personi me pseudonimin „Elezi“, kushė ka qenė?

8. Tashmė ėshtė bėrė e ditun se Sabri Novosella pat marrė prej shtetit shqiptar tė Enver Hoxhės

gjithėsejt 2’ 000.000.- Dollarė, qė sot bėjnė 20. 000.000 Dollarė. A e ke ditė mė herėt kėtė fakt?

9. Elezi, vjenė nė Zvicėr nė fund tė gushtit 1985 pėr tė bėrė koordinimin me degėn e OMLK-sė, apo jo?

10. A ke qenė nė dijeni pėr kėtė lėvizje tė Elezit (Elmi Reēica)?

11. Nė kėtė periudhė qė vjen Elezi, Sabri Novosella a e kish ndėrprerė aktivitetin e Organizatės? Po kėtė a e dije?

12. Dokumentet e Organizatės ruheshin te nji puntor nė Bulle, kanton tė Fribourgut, a po jo?

13. Unė kam qenė ai qė luaja rolin e shoferit, a po jo?

14. Rrusta, Muhameti, I.Kelmendi e… , duke e mėsuar tė vėrtetėn se shteti shqiptar po jipka dollarė, atėherė i japin Elezit listėn me emrat e shokėve tė organizuar, a po jo?

3

15. Mė 9 Shtator 1985, ora 18.00, Elezi niset me trenin Cyhri-Vjenė, a po jo?

16. Se me cilin punonjės tė Ambasadės sė Shqipėrisė ėshtė takuar Elezi nė Vjenė, besoj se e din, a po jo?

17. Kėta tė gjorė kishin, duke kujtuar se Enver Hoxha nuk ishte mė nė mesin e tė gjallėve, menduan se pushtetit nė Shqipėri po i hyjnė shėrbimet antikombėtare edhe nėpėr ambasada. A ėshtė kėshtu?

18. Njėsoj si te Qeveria e Kosovės dhe nė bashkėqeverisje nė IRJM, a ėshtė kėshtu?

19. A ju ka raportuar Elezi, (Elmi Reēica), nė Bazė pėr kėtė?

20. Antarėsinė CHF 100.- si antar qė isha i OMLK-sė, ta dorzojsha pėr ēdo muaj, a po jo?

21. Sa antarė tė OMLK-sė ka pasur celula jonė?

22. Sa CHF i grumbullojshe gjithėsejt nė njė muaj ?

23. Po nė vit ?

24. Nė njė emision tė KTV, kur tė pyetėn pėr kapitalin e bėrė mbas lufte, pate thėnė se ke kursyer gjatė qėndrimit nė Zvicėr. Si munde me bė pare nė Zvicėr, ndėrkoė qė ty vetėm dy orė ke punuar dhe aspak mė shumė? A ėshtė kėshtu ?

25. Kujt ja dorėzoje dhe kujt i ke dhėnė raport pėr antarėsinė qė grumbullojshe?

26. Mbledhja e Pėrgjithshme e OMLK-sė u mbajt nė Dorf str.53, Richtersėil kanton Cyhri, nė banesėn time, a po jo ?

27. Kjo qe Mbledhja e fundit e OMLK-sė, e cila solli shuarjen e aktivitetit tė Organizatės, a po jo?

28. Synimi i ytė, a ka qenė me hyp nė maje tė piramidės? A mund tė shprehesh sinqerisht, nėse e ke

atė?

29. Kush tė shtynte ose kush tė bėnte presion ta arrije kėtė qėllim?

30. A ke bashkpunuar me shėrbimet e huaja? Po tash a vijon me bashkpunu me ato shėrbime inteligjente?

31. Po me shėrbime inteligjente slave a bashkpunon?

32. Flitet se ke bashkpunuar dhe bashkpunon edhe me KGB-nė. Kush tė vuri nė kontakt me KGB?

33. Ke bashkėpunuar dhe bashkėpunon me Goran Staniskovski i (Kumanovės) i Shėrbimit DBK tė IRJM, a po jo?

34. Thonė se je Oficerė i lartė i atij shėrbimi, a qėndron?

35. A mund tė na tregosh se ēfarė grade ke?

4

36. Kushė tė vuri nė kontakt me DBK-nė?

37. Mė 16 Dhjetor (e premte) 1988, nė Manedorf tė Kantonit tė Cyhrit, ishe pacient nė Klinikėn Neuropsichihatrike, a ėshtė kėshtu?

38. Si shef qė tė kisha nė Celulė tė OMLK-sė, tė rapoertova se dje njė bashkėvendas e kam nisur pėr Kumanovė me nji koferė libra, gazeta Zėri i Kosovės dhe kaseta me inēizime tė

emisionit tė Radios qė u emitohej nė ēdo tė diel nė Cyhri, qė emrin e kishte emisioni Radio Zėri i Kosovės. A ėshtė kėshtu?

39. Ti dhashė emrat se tek kushė kanė me mbėritė materialet, kush kish me i shpėrnda, a ėshtė kėshtu?

40. Mė 19 Prill (e mėrkur) 1989 fillonė arrestimi i atyre emrave qė unė t’i dhashė nė Manedorf, dhe ata ishin: vėllau i im Xhemal Jashari (Orizare-Kumanovė), Haxhi Maliqi Likovė-(Kumanovė), Fuat Jashari (Orizare-Kumanovė), Fadil Uka (Podujevė), Die Uka (Podujevė), Haki Rexhepi (Hajvali), Nazmi Musa (Gjilan), Destan Ajdini dėnohet nė mungesė, Sabile Maliqi (Prishtinė) e shumė tė tjerė. A ėshtė kėshtu?

41. Kush na i dekospiroi kėta emna qė unė t’i tregova nė mirėbesim si kryetar qė tė kishim, nė datėn 16 dhjetor 1988, nė Manedorf?

42. Pse duhej tė arrestoheshin, apo ngaqė e dojshin Kosovėn ma shumė se vehten?

43. Cilin person e dojshe dhe e don ti?

44. A e ke ditur se Hajdin Sejdiu sėbashku me Tahir Zemaj kanė qenė nė Kosovė nė burg pėr drogė?

45. A e ke ditur se Mira Markoviēi (gruaja e Millosheviēit) ka intervenu me i liru ng burgu ?

46. Pse atėhere Hajdin Sejdiun e ēove nė Shqipėri, duke i bėrė edhe shoqėri?

47. Cili ishte qėllimi qė Hajdin Sejdinė e takove me presidentin Ramiz Alia?

48. Pse nuk i tregove se ky Hajdini ėshtė UDB-ash?

49. Si mundėt ta realizonit qė nė fillimet e viteve ’90 t’i sulen Shqipėrisė gjithė horrat, kodoshat e dilinxhitė e Kosovės?

50. Shaip Latifin e LDK-sė, nė diasporė, a e ke pasė shok dhe ē’u lidhte?

51 Ky Shaipi i LDK-ja ka dėrgu 300 automatik nė Shqipėri pėr Sali Berishėn (PDSH), pėr me e marrė pushtetin me dhunė, a ėshtė kėshtu?

52. A mund tė na tregosh kohėn kur i dėrgoi, si i dėrgoi dhe a ke qenė edhe ti nė kėtė projekt?

53. E gjithė LDK-ja ka qenė pėr kėtė qėllim, si nė diasporė ashtu edhe nė Kosovė, a ėshtė kėshtu dhe a e dijshė kėtė?

5

54. Nė fillim tė prillit 1994 Kryesia e LPK-sė vendosi qė tre anėtar tė sajė t’i caktojė tė infiltrojnė nė

radhėt e UDB-sė, qoftė edhe si gjoja bashkpuntorė tė saj, pėr tė marrė informacionin nė kohė dhe pėr t’I paraprirė sė keqes, a ėshtė kėshtu?

55. Kush qe ai person qė ta propozoi Ty kėtė ?

56. Po ti, cilėt persona i propozove?

57. Prej atėherė e deri tash, si i keni raportet ju tre bashkėpuntorėt e UDB-s nga radhėt e LPK-sė, me njani-tjetrin dhe UDB-nė ?

58. Sa ton informata i keni dhėnė UDB-s ?

59. Me ēka tė shpėrblejshin ?

60. Sa shqiptarė ke rekrutuar pėr UDB-nė ?

61. Sa herė nė muaj u takoheshe me oficerėt e UDB-sė ?

62. Nė cili qytet tė Zvicrės u takoheshit ?

63. Po nė Europė nė cilėt shtete e qytete u takojshit ?

64. Pėr takimet dhe bisedat qė kishit me oficerėt e UDB-s, a raportojshe nė Kryesi tė LPK-sė dhe a ka dokumenta pėr kėto raportime?

65. Cili oficer i UDB-sė tė ka pėrgatitur se si me arrit nė krye tė LPK-sė?

66. Ēfarė tė lidh me Fatos Nanon?

67. Ti dhe Fatosi a kini tė njėjtin UDB-ash qė u komandon?

68. Nė gradė, cili ėshtė mė i naltė, Fatosi apo Ty?

69. Pėrveēė qė je nė shėrbim tė UDB, KGB, shėrbimit francez, atij italiane dhe atij maqedon, edhe

cilave Shėrbimeve

tė tjera u shėrben?

70. A ke ndonji komandant qė ėshtė mik i shqiptarėve?

71. A ke bė analizėn e ADN-sė, dhe nėse e ke bėrė, cilit popull i takon?

72. Nėse e ke bėrė AND-nė, ballkanas ėshtė ai popull?

73. Me siguri shqiptar nuk ėshtė, apo jo?

74. Antarėt e vėrtetė tė Shtabit Qendror tė UĒK-sė (brenda nė Kosovė) nuk i ke njohur. A ėshtė kėshtu?

6

75. Ke njohur vetėm Nait Hasanin, a po jo?

76. Pėr me i njoh ata antarė tė shtabit dhe me i burgos e me i vra, si e shfrytėzove naivitetin e Naitit?

77. A ėshtė e vėrtetė qė je ti ai, i cili i dėrgove nga Zvicra Naitit Telefona Paeger, a ėshtė kėshtu?

78. Dhe Naiti ua shpėrndajti antarėve tė Shtabit Qendror tė UĒK-sė kėta Telefona Paeger, apo jo?

79. UDB i pėrcjellke se ku po lipen numrat dhe shumica e Antarėve ranė nė burg dhe disa u vranė, a ėshtė kėshtu?

80. Kushė ta dha kėtė ide?

81. Sa kushtuan gjithė Telefonat Paeger?

82. Ku i blejte Telefonat Paeger ?

83. Kushė i kodoi Telefonat Paeger ?

84. A e di kėtė kurth Nait Hasani dhe tė tjerėt ēka kanė mbetur gjallė?

85. Qėllimi i ytė dhe i komandantit tėndė ka qenė qė tė likuidohen anėtart e Shtabit Qendror, a ėshtė kėshtu?

86. PSE?

87. Pėr arėsye se nuk mundeshit ndyshe me e marrė nėn kontroll lėvizjen e armatosur nė Kosovė, a ėshtė kėshtu?

88. Ju dojshit t’i likuidonit ose tė paktėn ta shmangnit Shtabin e vėrtetė Qėndror nė Kosovė ngaqė ata ishin atdhetarė, idealistė shqiptarė qė dojshin bashkimin me shtetin amė, a ėshtė kėshtu?

89. I vetmi qė mbeti gjallė ishte Ilir Konushevci, Shefi i Logjistikės, a ėshtė kėshtu? Tė tjerėt qė nuk

mundėt me i vra i manipuluat deri kėto vite, apo jo?

90. Mė 9 Maj (e shtunė) 1998, a je ti qė pėrgadite vrasjen e Mėrgimit, a ėshtė kėshtu?

91. Cili ka qenė Roli i Sokol Bashotės nė kėto burgosje e vrasje?

92. Rexhep Selimi doli ma intelegjent se ju e padronat tuaj, a ėshtė kėshtu ?

93. A tė lajmėrova se Behajdin Allaēi e Shaban Rexhep Shala ishin tė kindnapuar dhe po mbaheshin nė Burgun e Kleēkės, pse nuk reagove qė t’i lirojnė ?

94. A mos ėshtė edhe pėr kėta tė dy realizimi vendimeve tė Marrėveshjes sė Crans Montanės?

95. Sėpaku, sa pėr fillim, tregonju familjarėve ku i kanė eshtrat Behajdin Allaēi e Shaban Rexhep Shala?

7

96. Mos vallė edhe trupat e tyre janė djegur nė Furrė tė Kleēkės?

97. Njė gjė duhet ta dini mirė ju tė ish-Drejtorisė Politike, tani Kryesia e PDK-sė, njė ditė do tė vijė momenti kur KRIMI juaj do tė bėhet i njohtun. Nuk do tė jetė e largėt ajo ditė qė kjo Faturė ka me ju trokitun te dera! A po mė ndini?

98. Mė 10 Mars (e martė) 1998 kanė ardhė me linjėn ajrore Cyhri-Tiranė, vėllau im (Ismet Jashari) me Fatmir Limaj dhe Haxhi Shala, ndėrsa unė nėpėrmjet tokės mbėrrina nė Tiranė mė 12 Mars (e enjte) 1998, dhe tė pyeta ti Zekė se ku mundem me e taku vėllaun. Dhe Ti mė the : Ismetin nuk ke mė pėr ta parė. Doli fjala jote. Bravo! A ėshtė kėshtu ?

99. Tė pyeta se pse nuk kanė shku shokėt me i ndihmu Adem Jasharit. U pėrgjygje shkurt : Ne i kemi thėnė me u largu, por ai ka dashtė me pijė ēaj. A ėshtė kėshtu ?

100. Mbasi u likuidue Shtabi Qendror, kush u dha urdhėr tė formonit Shtab tė Pėrgjithshėm?

101. Sa vetė ishit nė Mbledhjen Konstituive ?

102. Ku u mbajt kjo Mbledhje dhe kur ?

103. Nė atė Mbledhje a ishin Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj?

104. Po Sulejman Selimi e Sami Lushtaku a ishin nė atė Mbledhje?

105. Po prej Zonės Operative tė Llapit a ftuat ndokend ?

106. A e ftuat Ramush Haradinaj?

107. Kush propozoi dhe cilin propozoi secili nga ata qė propozuan?

108. Bėhet fjalė sipas Marrėveshjes nė Crans Montana tė Zvicrės, qė e mbajtėt mė 28 Qershor 1998, besoj se mė kupton drejt?

109. Kėtė takim a e organizojė Fatos Nano, apo kush tjetėr?

110. Nė atė takim ishin edhe Bardhyl Mahmuti, Ramadan Avdiu dhe Bilall Sherifi, a po jo?

111. Richard Hollbruk ofroi Dokumentin me 5 kėrkesa, a po jo?

112. A janė kėto 5 kėrkesat (pėr mos me thanė urdhėrat) qė u paraqiti Hollbruk: 1.Tė njihet I.Rugova si

lider i Kosovės. 2. Tė hiqen Zonat Operative. 3. LPK-ja mos tė jetė krah politik i UĒK-sė. 4. Nė teren, nė Shtabe lokale tė Zonave, atje ku ka kuadro drejtuese tė LPK-sė, tė largohen nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr dhe 5. Tė gjithė ata idealistė, vetėm pse nderonin me grusht etiketoheshin enveristė, ndaj duhej qė tė largohen nga radhėt e UĒK-sė, pasi do na prishin punė duke kėrkuar bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. A ėshtė kėshtu? Dhe ju nuk e kundėrshtuat asnjeni, apo jo?

113. Platforma politiko-ushtarake e Shtabit Qendror UĒK-sė kishte 5 Zona Operative, a po jo?

114. Zona Operative Nr.1 Kosova, ZO Nr.2 IRJM, ZO Nr.3 Kosova Lindore, ZO Nr.4 Malėsia e Madhe

8

(nė mal tė Zi) dhe ZO Nr.5 Korshumlia, a ėshtė kėshtu?

115. Shtabi Qendror kishte nė program bashkimin e gjithė popullit shqiptar tė tė 5 Zonave Operative tė mėsipėrme dhe gjithė subjektet politike e ushtarake tė tyre me bė luftė popullore ēlirimtare, nėn njė udhėheqje tė vetme, a ėshtė kėshtu?

116. Mirėpo, nė Mbledhje tė Pėrgjithshme tė LPK, pas kėsaj nuk flitej mė pėr gjithė trojet e mėsipėrme. A ėshtė kėshtu?

117. A e dinit se LPK e pat formuar mekanizmin ēlirimtar, pra UĒK-nė?

118. A e dinit se LPK pat formuar edhe Fondin e shenjtė „Vendlindja Thėrret“ pėr UĒK pėr tė 5 Zonat Operative?

119. Pse ja muarėt kėtė tė drejtė nėnės biologjike LPK-sė pėr ta rritur e forcuar UĒK, duke e larguar nga udhėheqja politike e asaj lufte dhe e asaj ushtrie? Cili ishte qėllimi juaj?

120 Pse nuk e bashkuat popullin, subjektet politike e ushtarake tė tė gjithė atyre trevave tė mėsipėrme, por filluat ndasitė?

121. Ke qenė i gjithėēkafit, edhe i Logjistikės, a po?

122. A e din se sa ushtarė lirie janė vrarė pėr mungesė municionit, i cili faktikisht nuk mungonte pasi paret u ishin dhanė?

123. Ke qenė nė Shqipėri edhe kryetar i Fondit « Vendlindja Thėrret », a po jo?

124. Kryesia e LPK-sė pat emruar pėr kėtė pėrgjegjėsi Halil Selimin e Ramiz Lladrovcin, a ėshtė kėshtu?

125. Ndėrkohė qė ishin caktuar Halili dhe Ramizi, ēka dojshe ti qė i pranojshe ēantat me Dollarė, DM, CHF etj? Kush i adresontė kėta korjerėt me kėsoj ēanta tė vijshin veē te ju, kur dihej se ku duhej me u paraqit nė Tiranė?

8

126. A i ke dhėnė raport ndokujt institucioni tė LPK apo tė UĒK pėr ato ēanta me pare ?

127. Nėse jo, Pse jo ?

128. Nė Qershor tė vitit 1986 jemi pas pėrbetuar ti e unė te Kampi i Aarauit, a ėshtė kėshtu ?

129. A jemi betuar se do punojmė veē pėr popull e Atdhe, dhe aspak pėr interesa individuale, a ėshtė kėshtu ?

130. Nė ēfarė gjendje sociale ėshtė populli dhe nė ēfarė gjendje sociale je ti? A ke dallim ti dhe Drejtoria Politike me popullin dhe ne menyre te veēantė me ish luftėtarėt e thjeshtė tė UĒK pėrsa i pėrket mirėqenies ekonomike ? Dhe sa i thellė ėshtė ky dallim ?

131. Pse pra na ke gėnjyer neve, shokėve tė Lėvizjes dhe pse ia ke pas me hile gjithė popullit? Kush

9

ėshtė tradhėtari nė kėtė mes: Ti dhe Drejtotia Politike apo antarėt e thjeshtė tė LPK e LKĒK dhe ushtarėt e thjeshtė tė UĒK?

132. Edhe Muamar Ell Gadafi kėshtu si ti me kompaninė tėnde (udhėheqja aktuale e PDK) ishte pasuruar, a ėshtė kėshtu ?

133. A e ke parė se si e pat Gadafi fundin e jetės ?

134. Kėshtu pėrfundojnė tė gjithė mafitė e diktatorėt, a ėshtė kėshtu?

135. Programin e LPK-sė e hudhėt si pa vlerė, a po jo?

136. Po Betimin e ushtarėve tė UĒK-sė pse e shkelėt?

137. Pse i vratė pėr sė dyti herė dėshmorėt me shkeljen e betimit?

138. Ju anėtarėt e Drejtorisė Politike, tė identifikuar edhe antarė tė SHP tė UĒK-sė, qė e shporrėt Adem Demaēin nė momentin mė kritik tė Kosovės, ēfarė ndjenjash kombėtare kini, pėrderisa nuk ngjasoni me luftėtarėt e thjeshtė tė UĒK-sė?

139. Ju anėtarėt e Drejtorisė Politike keni bėrė analizat e ADN-sė?

140. Cilit popull i takoni?

141. Shqiptar jo, a ėshtė kėshtu?

142. Cila dorė tradhtare shkrepi mbi Agim Bajramin, Sali Ēekun, Agim Ramadanin, Tonin, Micin, e… ?

143. Pėr Marrėveshjen e Crans Montana tė Zvicrės a e keni informuar, kur e kini informuar dhe ēfarė i keni thėnė secilit veē e veē : Jakup Krasniqit, Fatmir Limaj, Sami Lushtakut, Ramush Haradinaj, Gani Krasniqit, Remit, Shukri Buja, Zafir Berisha, Haxhi Shala, nėse i keni informuar ?

144. Nė janar 2000, isha me vėllaun Xhemal dhe u takuam me ty Zekė, para Hotel Grandit nė Prishtinė, a po jo ?

145. Mė the tė rrijė nė Kosovė dhe po ma siguron njė dhomė nė Hotel Grand, a ishte kėshtu?

146. Unė tė thashė, kamė familjen time dhe tė Ismetit nė Zvicėr dhe nuk kemi pasur kohė ti krijojmė kushtet me u kėthye, nuk kemi asnjė dhomė banimi, a ėshtė kėshtu?

147. Tė thashė se puna na ka mbetur nė gjysėm, me ndėrprerjen e luftės ēlirimtare, a ėshtė kėshtu?

148. Tė thashė se unė jamė betuar e pėrbetuar dhe nuk tradhėtoj betimin pėr asnji ēmim, a po jo?

149. Tė thashė se nuk mund me i ra hasha betimit, ngaqė jam i fjalės e i besės, a ėshtė kėshtu?

150. Tėthashė se, neve shokėve tė LPK-sė na ka bashkuar Programi i saj Politik, e ai Program akoma nuk ėshtė realizuar, a ka qenė kėshtu?

151. Ti e Bilall Sherifi rrini e bėni qejfė nė Hotel Grand, tė thashė, se kjo paska qenė andra e juaj, a ka qenė kėshtu?

10

152. Nė Zonėn Operative Nr.2 dhe nė Zonėn Operative Nr.3 pati luftė ēlirimtare, a ėshtė kėshtu?

153. Kush u pengoi qė asnjė gotė ujė mos me ju dėrgu ushtarėve tė lirisė nė ato dy zona gjatė viteve 2000-2001? Kush u urdhnoi me kriju atė Kėshillin Politik pėr UĒPMB-nė me nė krye Jonuz Mysliun? Sa herė shkut dhe kush shkoi prej juve tė ish Drejtorisė Politikė tė UĒK me bisedu me komandantėt e zonave tė UĒPMB pėr me i bind tė ndalnin luftėn?

154. Sa bodigarda i ke ti Zekė dhe nga sa kanė antarėt e tjerė tė Drejtorisė Politike?

155. Prej kujt frigoheni dhe pse frigoheni nėse e ndjeni veten tė ndershėm, sikundėr mbureni nėpėr televizona?

156. Pėr derisa mbani badigarda, do tė thotė se nuk e jetoni jetėn tė lirė? Do tė thotė se krimet dhe tradhėtitė qė i kini ba kėtij populli u dalin e u frigojnė edhe nė gjumė, apo jo?

157. Ke vizituar ndonjiherė familjet e Jusuf e Bardhosh Gėrvallės?

158. Po tė Kadri Zekės?

159. Jusufi, Kadriu e Bardhoshi kanė qenė me mendje, shpirt e zemėr pėr popull e atdhe, a ėshtė kėshtu?

160. Po ti a ke qenė me idetė dhe pėr idetė e tyne?

161. Apo pėr pushtet e pasuri personale?

162. Nė Zvicėr a ke jetu me ndihma sociale, apo jo?

163. Sa hektarė tokė i ke ble tash nė Kosovė?

164. Po pasuri tjetėr, a ke vu pas lufte? A i ke tregu tė gjitha shpijat qė ke ble dhe qė ende i ke nė Tiranė?

165. Me ēfarė paresh i ke vu tanė kėto pasurina, apo me ndihmėn sociale qė merrshe nė Zvicėr ?

166. A ėshtė e saktė Xhavit, qė nė kohėn studentore ke bėrė disa dhunime nė femra ?

167. A ėshtė e saktė Xhavit, qė ke shitur armė, revole, shqiptarėve nė rrethin e Pejės ?

168. A ėshtė e saktė Xhavit, qė armėt i ke shitun nė bashkpunim me zyrtarė tė policisė dhe mė pas i ke

denoncuar ?

169. A ėshtė e saktė qė ato armėt e shitura janė konfiskuar dhe u janė marrė paret nga policia serbe ?

170. A ėshtė e saktė se, pasi arma dhe paret janė konfiskuar, shqiptari ėshtė maltretuar?

171. A ėshtė e saktė qė policia e ka ditur edhe numrin e secilės arme tė shitur ?

172. A ėshtė e saktė qė ishe nė kontakt tė vazhdueshėm me Mehmet Hasku, shefi i UDB-s nė Pejė?

11

173. A ėshtė e saktė qė ishe nė kontakt me Sabri Hamitin, dhėndėri i Rugovės, dhe me Shefin e KOS-it nė Kosovė?

174. A ėshtė e saktė se Serbia ka patur gjithė herė pretendime pėr tė kontrolluar Shėrbimin e Shqipėrisė?

175. Ti Xhavit a ke qenė i dėrguar nė Shqipėri pėr kėtė punė nga UDB-ja qysh nė vitet ’80-tė?

176. Ti si njeri i besueshėm, a hyre edhe nė SIGURIMIN e shtetit shqiptarė ?

177. Kur ra sistemi komunist nė Shqipėri, ēfarė raportesh tė fshehta ke patur me Sali Berishėn, kur dihet se ishe me krahun kundershtar tė Ramiz Aliut ?

178. Kur u shkatėrrua shteti Shqiptarė, a ėshtė e vėrtet se kanė ardhur zyrtarė tė lartė tė shėrbimit serb nė Tiranė?

179. Kur ėshtė vendosur tė bėhet Shėrbimi i ri nė Shqipėri, SHIK-u, kush vendosi pėr personat qė do ta drejtojshin? Cili ėshtė kontributi yt nė kėtė rast?

180. A ėshtė e vėrtetė se ėshtė vendosur nga Stanishiqi dhe Simatoviqi ?

181. A ėshtė e vėrtetė se SHIK-u ėshtė bėrė me 02/07/1991 me Bashkim Gazideden nė krye ?

182. A ėshtė e vėrtetė se Bashkim Gazideda ka qen daja i Petrit Amit nga Dibra, shoku ma i ngusht i Arkanit ?

183. A ėshtė e vėrtetė se tė gjithė shqiptarėt nga Kosova dhe Maqedonia, tė cilėt kanė punuar si personel nė SHIK, kanė qenė agjentė tė UDB-s?

184. A ėshtė e vėrtetė se duke kontrolluar shtetin amė Serbia ka vėzhguar njė pjesė tė madhe tė lėvizjeve ilegale shqiptare?

185. A ėshtė e vėrtetė se janė konfirmuar shumė takime sekrete tė Bashkim Gazidedes me Arkanin dhe me tė tjerė?

186. A ėshtė e vėrtetė se nė krijimin e piramidave fiskalė nė Shqipėri ka gisht Shėrbimi sekret Serb dhe

ai Grek pėr tė shkatėrruar dhe dėmtuar edhe njė herė Shqipėrinė dhe se ti e Sali Berisha kishit dijeni

pėr kėtė punė?

187. A ėshtė e vėrtetė se ke patur takime me Apostolos Vavilisin ?

188. Ēfarė roli ka patur Arkani dhe Apostolos Vavilisi nė piramidat fiskale ?

189. A ėshtė e vėrtetė se Remzi Hoxha, anėtar i Kryesisė sė Lėvizjes dhe financues i UĒK-sė, ėshtė vrarė nga SHIK-u sepse, sipas SHIK-ut, donte tė prishte raportet me vėllezėrit maqedonė, serbė dhe grekė ?

190. A ėshtė e vėrtetė se zėdhėnėsi i UĒK-sė, Ali Uka, ėshtė masakrua nga SHIK-u nė banesėn me

12

Hashim Thaēin dhe kur ky ishte atje?

191. A ėshtė e vėrtetė se SHIK-u e mbylli kėtė punė me njė gjykatė qesharake?

192. A ėshtė e vėrtetė se Adem Jashari ėshtė arrestuar disa herė nė Shqipėri me intervenimin e SHIK-ut dhe dijeninė tėnde?

193. A ėshtė e vėrtetė se Ramė Mara ėshtė punėsuar nė SHIK nė vitin 1992, bashkė me Raif Gashin (Gollopeni) ?

194. A ėshtė e vėrtetė se Hashim Thaēi dhe Kadri Veseli kanė qenė punėtor tė SHIK-ut ?

195. Do tė thotė qė Ramė Mara ( shefi i Sigurimit i atdheut SIA i LDK) dhe Kadri Veseli (shef i SHIK-ut i UĒK dhe i PDK-sė) ishin koleg pune, a ėshtė kėshtu?

196. Kur filloj lufta, a u bėnė pėrpjekje pėr tė krijuar luftė civile nė mesin e shqiptarėve dhe a mund tė na thuash se nga kush?

197. Kujt i interesonte njė luftė civile mes shqiptarėve nė Kosovė?

198. Kushė e organizonte kėtė urrejtje ndėrshqiptare?

199. A mund tė jetė SHIK-u ose mė mirė tė themė UDB, promotor i vllavrasjes ?

200. Si po shifet UDB ose SHIK-u ishte edhe nė LDK edhe nė UĒK, apo jo ?

201. Ti Xhavit Haliti a ishe numėri 1 nė Shqiperi pėr UĒK-nė?

202. Ti si njeriu i fortė nė Shqipėri, pse nuk kėrkove tė hapeshin pa pare tė gjitha depot e armatimit pėr UĒK-ėn ?

203. A e ke patur atė fuqi ? Madje armėt nė Shqipėri i ke marrė pa pare dhe nė bashkpunim me do komandanta tė ushtrisė shqiptare ke ndarė paret e Fondit tonė pėr luftėn?

204. Jo vetėm kaq, por edhe armatimin, e paguar 3 herė nė Gjenevė tė Zvicres, me Naim dhe Shaip Mujėn, e ke hedh nė det , apo jo?

205. Sot, armatimin e Shqiperise je duke e shitur me Sllobodan Tesiqin nėper vendet arabe, apo jo ?

206. Ti, si njeriu i Serbise, e ke patur mirė nė kohėn e Ramiz Aliut, nė kohėn e Sali Berishės dhe nė

kohėn Fatos Nanos, apo jo ?

207. Ti bile gjatė luftės ke patur mė shumė pushtet nė Shqipėri se vetė kryeminitrat shqiptarė, apo jo ?

208. Cilėt ishin kushtet qė tė patėn dhėnė atė pushtet?

209. Kishe fuqinė, sepse ke patur Beogradin mbrapa, a po ?

210. A ėshtė vėrtetė se gjatė luftės ke fjetur nė Hotel Rogner ?

13

211. Pse nė atė Hotel aq tė shtrenjtė? Ku I gjejshe paret, ndėrsa sot na thua se nuk kishim armatim e

municion?

212. Fjetja nė hotel a ishte pėr mos tė pėrcilleshin veprimet dhe takimet e tua ?

213. Me tė kujt pare e paguajshe hotelin dhe ushqimin?

214. A ėshtė e vėrtetė se nė atė kohė ka patur nė Hotel Rogner 2 agjentė tė lartė tė Serbisė pėr ndėrlidhje?

215. A je takuar me ata nėpėr dhomat e tyne dhe tėndėn ?

216. A ėshtė kjo arsye pse nuk ke jetuar nė banesė, sepse vėreheshe nga shqiptarėt ?

217. A je takuar nė shumė raste nė Hotel Rogner gjatė luftės me Petrit Amin, shokun e ngusht tė Arkanit , dhe sa herė?

218. A ėshtė qesharake, pėr mos te them tragjike, qė shefi i UĒK-sė takohet me njerėz tė Arkanit?

219. A ėshtė e vėrtetė nė momentin kur populli ikte nga masakrat, ti bėjshe qejf me prostituta? Po Ēekut (Agimit) a i regullutė njė prostitutė tė tillė (infermjere) kur mbriti nė Tiranė?

220. Kur filloi lufta pse bėre Drejtorinė Politike tė UĒK-sė kur krah politik i UĒK-sė ishte LPKja ?

221. Apo e bėre qėllimisht pėr tė mos i dhėnė llogari askujt?

222. Duheshte ta dishe ti dhe ata tė Drejtorisė Politike se LPK-ja thellė i ka rrėnjėt te opanga e popullit shqiptar liridashės, a ėshtė kėshtu ?

223. Mos e bėre pėr tė fshehur gjurmėt ?

224. A e dinė se 4 persona prej 5-ve tė Drejtorisė Politike tė UĒK-sė i kanė lyer duart me gjakun e patriotėve ?

225. A mund tė mendojmė se kėta njerėz janė atdhetarė kur vrajnė patriota?

226. Interesi i kujt ishte qė tė likuidoheshin patriotat shqipėtarė?

227. Natyrisht qė dihet, ishte interesi i Serbisė, por a janė tė njejtit persona nė G2 tani nė SHIK?

228. Pėrsėri vjenė pyetja, SHIK-u vrau Remzi Hoxhėn (financus i UĒK-sė), Ali Uka u masakrua

(zėdhėnės i UĒK-sė), e vratė Ilir Konushevcin (Shef i Logjistik i UĒK-sė), ai arrestoi disa here Adem Jasharin, gjoja gabimisht, si thu ty?

229. Ēka ėshtė puna e SHIK-ut kur e mbyt njeriun qė i prish marrėdhėnjet me Serbinė dhe Greqinė?

230. Kur erdhi momenti pėr bisedimet nė Rambuj, a je ti Xhavit Haliti qė pėrcaktove pėrbėrjen e delegacionit tė UĒK-sė, si dhe qė i dhatė urdhėr Jakup Krasniqit tė ndryshonte deklaratėn e par dhėnė njė ditė mė parė lidhur me vajtjen nė Rambuje?

14

231. Kur keni shkuar nė Rambuje, a ke ditė se bisedimet ishin pėr nje « Autonomi substanciale » do tė thotė njė „Autonomi e gjerė“ dhe se UĒK-ja do tė shuhej ??????

232. A ka luftuar UĒK-ja pėr njė Autonomi tė gjėrė nė kuadėr tė Serbisė, apo pėr bashkim tė Kosovės me Shqipninė ????

233. Pse shkuat atėherė pėr tė biseduar Autonominė ?

234. Cili ishte ai organ institucional i popullit tė Kosovės, i LPK-sė apo i UĒK-sė qė ju urdhėroi tė shkonit nė emėr tė luftės, nė emėr tė ushtarėve tė lirisė, kur ato ditė pritej tė mblidhej dhe tė vendoste Asambleja Kombėtare, pėr tė cilėn patėt autorizuar Adem Demaēin? Pse iu trembėt asaj Asambleje qė ishte parashikuar tė mblidhej nė 10 shkurt? Pse ajo ngutje?

235. Nė Rambuje, a ke shkuar me atė mendim tė nėnshkrimit tė Autonomisė?

236. Mos vallė pėr kėtė arsye ju, Drejtoria Politike e UĒK-sė, i keni bllokuar gjitha armėt nga Shqiperia dhe qė i futėt nė Kosovė (nė Kleēkė) nė 15-20 qershor 1999 ? Pėr ēarė diheshin atėherė, apo sa me gėnjy luftėtarėt ?

237. A ėshtė e vėrtetė se 99% e parave tė Fondit « Vendlindja Therret » janė vjedhur nga ju?

238. Personi qė vjedhė paratė e ushtrisė ēlirimtare gjatė luftės, ēka i thuhet kėtijė njeriut ?

239. A ėshtė tradhėtar ky lloj njeriu?

240. Pėr tradhėti nė luftė, dėnimi ėshtė me vdekje, a ėshtė kėshtu?

241. Apo pėr ju nuk ėshtė tradhėti, nėse ju jeni pėrpjekur pėr ta realizuar Autonominė nė kuadėr tė Serbisė?

242. A e dini si ka qenė betimi i ushtarėve tė lirisė ?

243. Do tė thotė se ju, SHIK-u, PDK-ja keni vrarė patriota, keni vjedhur paret e UĒK-sė, keni bllokuar armėt pėr UĒK nė Shqipėri dhe mendoni qė jeni atdhetarė?

244. Atdhetar ndoshta jeni por jo tė shqiptarėve, a po?

245. Mos jeni atdhetar tė Serbisė?

246. Nė Francė, ku keni bėrė konak?

247. A eshte e vertet se nė Paris, Kadri Veseli vendin e kishte te Agron Hyseni, dhėndėri i Petrit Amit (shoku i Arkanit) ?

248. Agron Hyseni i Mitrovicės ėshtė i konvertuar ne fe ortodokse serbe dhe mbanė kryqin serb nė gjoks, apo jo?

249. Agron Hyseni ėshtė burgosur shume vite pėr drogė, apo jo?

250. A ėshtė e vėrtetė se Kadri Veseli dhe Bardhyl Mahmuti vendin e strehimit nė Paris e kanė pasur te

15

Agron Hyseni?

251. A e shifni se ēfar shoqėrie ka shefi i SHIK-t tuaj!?

252. Ēdo punė e tyre lidhet me serbė, me serbofila, dhe me shėrbime serbe, apo jo?

253. Nė Rambuje a ishin Kadri Veseli dhe Ramė Mara?

254. Nė Rambuje a ishte Frenki Simatoviē (Sherbimi i mbrendshem i Serbise) dhe bashkė mė tė edhe Xavier de Bou de Marnac (shef i sherbimit francez DGSE) dhe a u takuan Kadriu dhe Rama me ata?

255. A ėshtė e vėrtetė se kur Marrėveshja pėr Autonomi u nėnshkrua, Bou de Marnac ka kercyer prej gezimit ?

256. A ėshtė e vėrtetė se Bou de Marnac (tash shef i EULEXit) ka then se UĒK-nė do ta thejmė nė kurriz, do t’i vrasim si qent nėpėr rrugė?

257. Kur pranuat parimisht nė Rambuje Autonominė nė kuadėr tė Serbisė, a u gėzuat ?

258. Kur nėnshkruat pėr tė realizuar Autonominė, a ishte i shkrujtun obligimi pėr ēarmatosjen e UĒK-sė, parashikuar nė Kapitulin 7 neni 3 ?

259. Pėr tė realizuar autonominė, a ishte obligim grumbullimi i informacioneve pėr “terroristat” e UĒK-sė, sipas Masave te Ndertimit te Besimit, neni XIII?

260. Pėr tė realizuar Autonominė, a ėshtė deshtė tė vrahen patriotat, tė arrestohen patriotat, sepse ata nuk luftuan pėr autonomine, apo jo?

261. A jeni ju qė keni vrarė patriota, qė keni vjedhur paret e luftės, qė keni bllokuar armatimin, qė keni pranuar Kosovėn nė kuadėr tė Serbisė, qė keni ēarmatos UĒK-nė, qė keni shti nėpėr burgjet e UĒK-sė atdhetarė e ēlirimtarė ?

262. Nė fund tė marrėveshjes, a shkruet qė kjo marrėveshje duhet regulohet nė OKB me njė Rezolutė, nėn Kapitullin 7, a do tė thotė e obligueshme, apo jo ?

263. Rambujeja e juaj a ėshtė bėrė Rezoluta 1244, e cila nuk po na le me ngritur kryet, tė cilėn e konfirmoi edhe nji nė datė 24 korrik 2012, Ban Ki Muni?

264. A ėshtė vertetė qė nė Rambuje i kishit pranuar tė gjithat gjatė raundit tė parė tė bisedimeve?

265. Por ju shkuat nė Kosovė pėr t’i bindur tė tjerėt, si Sulejman Selimin, etj., si dhe pėr me shmang Jakup Krasniqin nga mandatar tė Qeverisė sė Pėrkohėshme, sipas kushtit qė pat pranuar Rugova?

266. A ėshtė e vėrtetė se ju i shkruat njė letėr ministrit tė punėve tė Jashtėm tė Francės Hubert Vedrine mė 23 shkurt 1999 ?

267. A ėshtė vėrtetė se nė atė letėr ju pranuat Autonominė?

268. Tė njėjtėn ditė, mė 23 shkurt 1999, a ėshtė pranuar me u kriju Qeveria e Pėrkohėshme?

16

269. Ju krijuat bashkė me LDK, LBD qeverinė e pėrkohėshme?

270. Kush e kishte kėtė ide?

271. Kur ratė dakort me e formu Qeverinė, a ishte prezent Simatoviēi dhe Bou de Marnac ?

272. Kjo qeveri e pėrkohėshme a ka pas mision tė realizoj kėtė « Autonomi » tė nėnshkruar tė njejtėn ditė ?

273. A ėshtė e vėrtetė se Rambuje ėshtė qytet kapur me Versaille ?

274. A ėshtė e vėrtetė se Esat pashė Toptani nė tė njejtin vėnd e kishte bėrė qeverinė e vetė tradhėtare?

275. A ėshtė e vėrtetė se Esat pashė Toptani kishte patronė serbė dhe francezė?

276. A eshte e vėrtėt se ish- zavendės drejtori i shėrbimit francez (DGSE), Pierre Siramy, tash nė penzion, thotė haptas se Hashim Thaēi ėshtė prezantuar francezėve nga shėrbimi serbe nė fund tė viteve ’80-ta ?

277. A ėshtė e vėrtetė se Hashim Thaēi ka bėrė presion tek DGSE Bou De Marnac pėr kėtė punė?

278. A ėshtė vėrtetė se ky njeri, Pierre Siramy, pėr kėtė deklaratė, sot ėshtė nė gjyq, nė France ?

279 A do tė thotė kjo se shėrbimi francez dhe serb janė promotorė tė Qeverisė sė Pėrkohėshme pėr tė realizuar kėtė autonomi?

280. A ėshtė e vėrtetė se gjithė ministrat e Qeverisė sė Pėrkohėshme janė sikur ti Xhavit?

281. A ėshtė e vėrtetė se pas Rambujes Kadri Veseli, Ramė Maraj dhe Elmi Reēica kanė bėrė disa trajnime nė Francė?

282. Nė Qeverinė e Pėrkohėshme ti Xhavit nuk ishe zyrtarisht, apo jo?

283. Pse ministri i punėve tė mbrendsheme, Rexhep Selimi, dhe Kadri Veseli tė kane raportuar ?

284. A do tė thotė se ti ishe mbi SHIK-un, mbi qeverinė, apo jo ?

285. A ishte e njejta gjė edhe nė Shqipėri ?

286. Kush e zgjedhi Kadri Veselin si shef tė SHIK-ut, ti apo Simatoviēi ?

287. Kush e zgjedhi Ramė Marėn si shef tė shėrbimit tė LDK-sė, ti apo Simatoviēi ?

288. Kur kishte nevoj pėr tė likuiduar njerėz tė mirė, ose pengesa mbrenda LDK-sė? Ramė Mara a e konsultonte Kadri Veselin, apo kalonte pėrmes Genc Kelmendit?

289. Kur kishte nevojė pėr tė likuiduar ushtarė lirie tė UĒK-sė, Kadri Veseli takonte drejtpėrsėdrejti Ramė Marėn apo pėrmes tė Genc Kelmendit ?

290. Takimet Kadriut me ta, a bėheshin nė katin e dytė tė Hotel Grandit, tė cilin e menaxhonit ju

17

Zekė?

291. Pas luftės a erdhi i ndjeri Jashar Salihu, kryetar i « Fondit Vendlindja Therret » nė Tiranė?

292. Jashar Salihu a kėrkoi tė bėnte bilancėn e Fondit, apo jo?

293. Si u pėrgjegjen Adem Grabovci dhe Hashim Thaqi?

294. A e kėrcėnuan Jashar Salihun nė familje?

295. A kėrkuan paret e fundit, 9 milion franga tė Zvicrės?

296. A e helmuat Jashar Salihun nė Tiranė?

297. A morri menjherė kancerin?

298. Helmimi i Jashar Salihut a ėshtė bėrė pėr tė mosė dhėnė llogari?

299. Po Xheladin Gashi-Plakun si e helmuat dhe ku?

300. Zekė, shumė bukė ke ngrėnė te Rexhep Halimi dhe shumė pare xhepi tė ka dhėnė. Po veē njeriu i pa shpirt dhe shumfishė i shitur tek tė huajtė, mund ta bėjė atė qė e ke bė ti! Si tė shkojė mendja me e helmu?!

301. Shef tė SHP tė UĒK-sė emruat Byslim Zyrapin, apo jo?

302. Pse ishe i shėrbimit ushtarak Jugosllavė e serbė, ndaj e emruat?

303. Byslim Zyrapi ishte dėshmitari kryesor nė Grupin e Sarajevės kundėr kadetėve shqiptarė, apo jo?

304. Byslim Zyrapi qė ka tradhėtuar gruan dhe tre fėmijėt, a ėshtė kėshtu?

305. Pėr tė krijuar autonominė e nėnshkruar erdhė UNMIK-u, apo jo?

306. Pėr t’u krijuar kjo Autonomi, UNMIK-u rekrutoi njerėz lojalė tė Serbisė, apo jo?

307. Sipas Catherine Limdal, zėvendėse e UNMIK-ut, pėr ēdo shtyllė tė institucioneve tė Kosovės janė konsultuar me Beogradin, apo jo?

308. Gjithė drejtorėt e policisė, prokurorėt, gjykatėsit, a janė propozuar me CV drejt nga Beogradi, apo jo?

309. Qėllimi a ishte Autonomia ?

310. Pas luftės a ėshtė punuar nė mėnyrė intensive pėr tė futur nė burgje djemtė idealistė tė UĒK-sė, apo jo?

311. Ngaqė djemtė e UĒK-sė janė pengesė pėr njė Autonomi, apo jo?

312. A i fusni burgjeve dhe i provokoni djemtė e UĒK-sė pse ata janė pengesė pėr rikthimin e sovranitetit tė Serbisė mbi Kosovėn

18

313. A ka deklaruar shumė herė Kadri Veseli se ka punuar me UNMIK-un dhe shumė herė edhe me agjentėt e UDB-sė ?

314. UNMIK-u a ishte i kordinuar me Beogradin pėr tė realizuar kėtė autonomi?

315. Kadri Veseli ka deklaru se nuk punoj pėr Beogradin, por pėr UNMIK-un, a ėshtė kėshtu?

316. A ėshtė konfirmuar se SHIK-u ka mbledhė dosje pėr krimet e luftės ?

317. A ėshtė e vėrtetė se SHIK-u ka financuar me qindra mijė euro pėr tė dhėnė dėshmi tė rrejshme sikur pėr rastin e Ramush Haradinit?

318. A ėshtė e vėrtetė se SHIK-u ėshtė munduar nė shumė raste ta likuidon Ramush Haradinin?

319. A ėshtė e vėrtė se pas lirimit tė Ramush Haradinajt nga Haga, Hashim Thaqi takoi Boris Tadiēin nė Nev York?

320. A ėshtė e vėrtetė se Hashim Thaēi i kėrkoi Tadiēit qė tė bėjė presion mbi OKB pėr tė rigjykuar Ramush Haradinaj ?

321. A dha Tadiēi menjėherė deklaratė publike, duke thėnė se Serbia nuk e pranon aktvendimin e fundit tė Gjykatės sė Hages?

322. Tadiēi a deklaroi se duhet patjetėr tė bėhet appel?

323. Si patriot Ramush Haradinaj a ėshtė pengesė e politikės antishqiptare tė Thaēit?

324. A ėshtė e vėrtetė se, kur ėshtė liruar Ramush Haradinaj 200 000 serb manifestuan kundėr tij prej hidhėrimit?

325. A ka ndodhur nė histori tė Serbisė tė dalin aq shumė publikisht kundėr njė shqiptari?

326. A ishte hidhėruar bashkė me Serbinė edhe Qeveria Thaēit (PDK) dhe presidenti Fatmir Sejdiu (LDK) tė cilėt nuk dolėn nė pritje?

327. A ėshtė arsyeja pse SHIK-u,UDB, AKI bėjnė njė fushatė tė dezinformimit ndaj atdhetarėve tė Kosovės?

328. Me e keqja ėshtė se SHIK-u ka bėrė propagandė kundėr familjeve dhe individėve mė patriote, apo jo?

329. Xhavit Halit, Azem Syle, Kadri Vesel, Hashim Thaēi a keni bėrė propagandė gjatė vitit 1997-98, si nė Zvicer ashtu edhe me klyshėt tuj nė Kosovė se Adem Jashari ėshtė njeriu i Serbisė, apo jo?

330. A keni shkuar tek arkatari i Levizjes Gafurr Elshani duke i thėnė se nuk duhet tė financohet Adem Jashari sepse ėshtė njeriu i Serbisė?

331. A keni thėnė se Adem Jashari ka telefon nė shtėpi, policia e dinė se kur ėshtė aty me njė telefonat, kur don Serbia mund ta arrestoi, apo jo?

19

332. A keni thėnė se si guxon me shetit me kallash nėpėr Drenicė dhe se kjo tė bind se mund tė jetė

vetem njeriu i Serbisė?

333. Ti Xhavit ke thėnė se Ramush Haradinaj ėshtė tradhėtar sepse ėshtė bėrė me Rugovėn apo jo?

334. Po kur ju u bashkuat para Ramushit nė njė qeveri me Rugovėn, duke e zgjedhur atė po ju edhe President, kjo a ishte tradhėti apo zbatim i detyrave tė vėna nga shėrbimi i fshehtė i Serbisė dhe i Francės, dhe s i tillė nuk bėnte tradhėti?

335. Po ato arrestimet spektakėl tė Agim Ēekut nėpėr aeroportet e Evropės dhe lirimet gjoja me ndėrhyrjet e Kushnerit e tė Fatos Nanos, ai ishin pėrmes lidhjeve tuaja me shėrbimet e fshehta pėr me i dhanė autoritet Agim Ēekut, ngaqė jini tė dy prej Peje bashkė me Adem Grabovcin, e me rėzu autoritetin e Ramushit?

336. Ju keni thėnė Remzi Hoxha ėshtė spiun i serbėve dhe grekėve, apo jo?

337. Ju keni thėnė Behadin Allaēi, kordinatori kryesor i UĒK-sė dhe anėtari i Komitetit Drejtues i LPK ėshtė spiun i serbėve, apo, jo?

338. Nė fillim tė muajit korrik, i vitit 1998, tė lajmėrova se Behajdin Allaēi e Shaban Rexhep Shala ishin tė kidnapuar dhe po u mbajshin nė Burgun e Kleēkės, a ėshtė kėshtu?

339. Si mundet me qenė spiun, kur ti vetė i ke nisur Behajdinit nji sasi tė konsiderueshėm armatimi nėpėrmjet puntorėve qė ishin nė Zvicėr, tė rrethit tė Prizrenit dhe Rahovecit, dhe asnji armė nuk ėshtė zbuluar dhe asnji veprimtar qė bashkpunonte me Behajdinin nuk ėshtė arrestuar, a ėshtė kėshtu?

340. Kush ėshtė autori i Komunikatės Nr.61 qė ėshtė lėshuar nė emėr tė SHP tė UĒK-sė, mė 31 Tetor 1998?

341. Kush dha urdhėr me u shkruajt kjo Komunikatė?

342. Nė Komunikatė, mes tė tjerave, thuhet se, nė betejė ranė 54 dėshmorė, nė mesin e tyre edhe Behajdin Allaēi, a shkruhet kėshtu, apo jo?

343. Behajdin Allaēin e Shaban Rexhep Shalėn, nė njė mbrėmje tė fillim tė korrikut 1998, nė Kleēkė, i kanė marė duar lidhur Hashim Thaēi e Kadri Veseli, kėshtu ėshtė, apo jo?

344. Kush i ka vrarė, pse i ka vrarė dhe ku i ka vrarė, kush i ka parė, e shenjta kohė do tė tregojė njė ditė, apo jo?

345. Ku janė varrosur?

346. Ndoshta, ngaqė nuk u dihet varri, i kanė hudhur nė Furrė, apo jo?

347. Ju keni thėnė se Avdyl Krasniqi, baba i Xhevė Lladrovcit, ėshtė spiun, apo, jo?

348. Ju keni thėnė se baba i Ramush Haradinajt ka patur magazin dhe ėshtė spiun, apo jo?

349. Tė gjitha kėto shpifje tuajat ndaj patriotėve tė vėrtetė duan tė thonė se veē ju UDBashat,

20

SHIKistat jini patriota shqiptarė? Kuku, ē’na ka gjetė!?

350. A jeni ju patriotat e Serbisė qė bėni kėto punė?

351. Por a flet dikush pėr prinderit e juaj ?

352. Tė flasim pėr herojin tonė Hashim Tadiēin, a ėshtė e vėrtetė se baba tij ishte nė punė te shtetit si rojtar pylli?

353. A ėshtė e vėrtetė se i ati Hashim Agė Thaēit kishte armė me leje prej kohės sė Rankoviēit?

354. A ėshtė e vėrtetė se gjyshi i Hashim Agė Thaēit, Sinan Idrizi, ka qenė oficer i OZNA-s, apo jo?

355. A ėshtė e vėrtetė se gjyshi i Hashim Agė Thaēit Drenicėn e ka sellė nė gishtė?

356. Eshtė e vėrtetė se Hashim Agė Thaēi pe sjellė krejtė Kosovėn nė gishtė?

357. A ėshtė e vėrtetė, kur Ilmi Haradinaj luftonte me familje me gratė e fėmijėt (i vogėl e i madh), ose Shaban Jashari me tanė familjen, baba e vėllezėrit e Hashim Agė Thaēit vetem shetiteshin?

358. Xhavit Haliti, a mė thu se sa vllezėr ke pasur nė luftė?

359. Pse jo? ? Po prej familjes Haliti, sa kanė qenė nė luftė ?

360. Po Hashimi kė ka pas nė luftė prej familjes sė tij ?

361. A jeni ju qe jeni munduar tė shtinit pėrēarje mes patriotėve dhe familjeve patriotike ?

362. Njerėzit me ndikim patriotik nė popull jeni munduar t'i izoloni nė familjet e veta, apo jo?

363. A ėshtė kjo punė e Serbisė?

364. SHIK-u i ka bėrė kėto punė, apo jo?

365. SHIK-u nuk ėshtė marrė kurrė me serbėt, apo jo?

366. Ju jeni munduar me i pėrēa familjet e forta, apo jo?

367. Ju pas luftės keni martuar disa komandanta si nė kohėn Serbisė, pėr t’i kontrolluar ma lehtė, apo jo?

368. Ju jeni munduar t’i fundosni personat e fortė qė ishin kundėr qėllimeve tuaja tė mėshefta, apo jo?

369. Ju si SHIK apo si PDK jeni munduar me ēdo kusht tė pėrulni Murat Rifat Jasharin, apo jo?

370. PDK-ja nuk e votoi Murat Rifat Jasharin nė postin e Avokatit tė Popullit, apo jo? Mund tė na thoni arsyen?

371. Kjo punė a ėshtė bėrė nga PDK-ja „patriotike“?

372. Ju bllokuat Lulzim Jasharin, djalin e Adem Jasharit, qė tė qėndronte nė FSK, apo jo?

21

373. Natyrisht, nuk bėn tė jetė djali i “terroristit“ nė FSK, apo jo?

374. Ju mashtruat djemtė e ri si Bekimin dhe Lulin me disa punė, apo jo?

375. Ju u munduat me i kthy Bekimin dhe Lulin kunder Muratit, apo jo?

376. Ju i shtini familjet dhe vllaznin njeni kundėr tjetrit, apo jo?

377. Kush u nxit dhe interesi i kujt ėshtė kjo punė?

378. A jeni ju qė shpallet Republikė nė territor tė Serbisė?

379. A ėshtė kjo arsye qė flitet pėr rastin e dy Gjermanive?

380. Dy Gjermanit u bashkuan pėrsėri, apo jo?

381. Serbia dhe Kosova a do te bashkohen pėrsėri, ose janė tė bashkuar por nuk i thuet popullit ?

382. Pse shpallja ėshtė bėrė nė Parlament?

383. Pse nuk ėshtė bėrė shpallja me Referendum tė Shtetit tė Republikės sė Kosovės dhe ndarja nga Serbia, pas tri vjetėsh, sikundėr deklaruat nga Rambujeja?

384. Pse nuk keni kėrkuar ndarjen nga Serbia, siē bėri Mali i Zi?

385. A ėshtė bė kjo gjė me qėllim nė Parlament, duke e vendos edhe nė Kushtetutė se Kosova nuk do tė bashkohet me asnjė shtet qė e rrethon?

386. A ėshtė shumica e Parlamentit tė Kosovės me njerėz tė SHIK-ut dhe tė UDB-ės?

387. A ėshtė Parlamenti i Kosovės qė votoi Amendamentin pėr ta hequr autonomin nė 1989?

388. A ėshtė ky Parlament i sotėm mė i mirė se Parlamenti i 1989?

389. A ėshtė nė kėtė Parlament shoku i familjes sė Milosheviqit, Behxhet Pacolli me AKR?

390. A ėshtė nė kėtė Parlament shefi KOS pėr Kosovė, Sabri Hamiti me shoqėri me LDK?

391. A janė nė kėtė Parlament xhelatet e UĒK-sė, Xhavi Haliti, Azem Syla dhe Hashim Thaēi me nji pjesė tė spiunėve tė Kadri Veselit nė PDK e kompani?

392. A ėshtė kėshtu, apo jo?

393. A ėshtė e vėrtetė se kjo qeveri ėshtė ardhė nė pushtet me hajni ?

394. A ėshtė e vėrtetė se 70% e popullit nuk ka votuar?

395. A ėshtė logjike qė kjo qeveri tė jetė legjitime e cila vjenė me hajni dhe me 30% tė votuesve? A pėr kėtė « demokraci » u luftua nė Kosovė, ku pakica tė sundoi shumicėn ? Pse e bėtė nė kėtė formė ligjin e zgjedhjeve ti Xhavit dhe ti Jakup qė drejtoni Parlamentin ?

396. A ėshtė legjitime tė vendosė kjo qeveri e 30 pėrqindėshit pėr shumicėn shqiptare duke qeverisur

22

me serbėt ?

397. A ėshtė mirė qė agjentet e Serbisė bashkė me serbėt tė qeverisin shumicėn shqiptare?

398. A janė kokat e partive politike tė Kosovės agjentė tė Serbisė LDK, PDK, AKR dhe satelitėt e tyre?

399. A janė nė gjendje kėta politiqarėt tė pranojnė sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn, mbasi arrestohen e likuidohen patriotėt deri sipas planeve nė 2020, pėr tė hyrė nė BE ?

400. Plani i Ahtisarit a ishte plani pėr kantonizim i Ēoviqit ?

401. Pse planet bėhen nė Beograd dhe i shėrbehen popullit shqiptar si plane ndėrkombėtare ?

402. Plani i Ēoviqit a e pamundėson fleksibilitetin e ekonomisė sė Kosovė s ?

403. Plani i Ēoviqit i garanton popullsisė prej 2% tė Kosovės (serbevė) mbi 32% tė territorit tė Kosovės ?

404. Plani i Ēoviqit ua garanton ekonominė serbėve, e shqiptarėve jo ?

405. Plani i Ēoviqit a u garanton njė grushti serbėsh tė Graēanicės zonėn industriale tė Prishtinės ?

406. A do tė thotė kjo se firmat Kompanitė shqiptare do t’ia paguajnė taksat komunės sė Graēanicės?

407. A do tė thotė kjo se serbėt e Graēanicės do tė jetojnė mė mirė se nė perėndim, apo jo?

408. A ėshtė e vėrtetė se Graēanica ka me shumė territor se Prishtina me gjysėm milioni banorė ?

409. A ėshtė e njejta gjė nė Prizren dhe nė komunat e tjera ?

410. A ėshtė e vėrtetė se kur ėshtė krijuar Kushtetuta e re e Serbisė ishte prezent pėrfaqesuesi i Bese Javier Solana ?

411. A ėshtė e vėrtetė se BE ka ndihmuar nė redaktimin e Kushtetutės sė Serbisė pas ndarjes sė Malit tė Zi?

412. A ėshtė e vėrtetė se nė Kushtetutė tė Serbisė Kosova ėshtė pjes e saj?

413. A ėshtė e vėrtetė se pėr Kushtetutėn e Kosovės ėshtė punuar nė Beograd mes qeveris serbe dhe BE ?

414. A ėshtė e vėrtetė se keni krijuar njė komision pėrpilues tė Kushtetutės sė Kosovės pėr tė

mashtruar popullin e Kosovės ?

415. A ėshtė e vėrtetė se keni thėnė, ndėrkombėtarėt nuk po pranojnė shumė gjėra ?

416. A ėshtė e vėrtetė se kjo Kushtetut e Kosovės definitivisht ėshtė krijuar nė Beograd?

417. A ėshtė e vėrtetė se flamuri i Kosovės ėshtė ideuar nė Beograd?

418. A ėshtė e vėrtetė, pėr tė mashtruar popullin keni organizuar kinse njė tender pėr kėtė flamur tė

23

zgjedhur nė Beograd?

419. A ėshtė vėrtetė se jeni munduar t'i ikni pėrgjegjėsisė sė zgjedhjes flamurit ?

420. A e keni ndigjuar ndonji herė nė jetė se flamuri zgjidhet me tender?

421. A e kemi pasur Flamurin Kombėtar nė kohėn e Titos?

422. A e kemi pasur Flamurin Kombėtar nė kohėn e Millosheviqit?

423. A e kemi sot Flamurin Kombėtar nė kohėn e Hashim Thaēit e Xhavit Halitit?

424. Ēka nuk ka mund Millosheviqi t'i realizojė me luftė, Hashim Thaēi i realizojė me paqė, apo jo?

425. A keni bė shumė mė shumė se Millosheviēi kundėr shqiptarėve?

426. A jeni tė kėnaqur me rezultatin e juaja tė deritashme?

427. A do tė thotė se Kushtetuta e Kosovės ėshtė Kushtetutė e Republikės nė kuadėr tė Serbisė?

428. Nė Kushtetutė a ėshtė referenca e rezolutės 1244 ?

429. Nė Kushtetutė a ėshtė plani Ahtisarit ose plani Ēoviqit?

430. Nė Kushtetutė a ėshtė akti final i Helsinkut ku nuk lejohet ndryshimi i kufijve?

431. Nė Kushtetutė tė Kosovės nė menyrė implicite a jemi pjes e Serbisė, zoteri?

432. A ėshtė ajo arsyeja pse Tadiēi pėr bisedimet thotė secili nga ne tė respektoi Kushtetutėn e vetė dhe nuk do tė ketė probleme ?

433. A ėshtė Kushtetuta e Kosovės kushtetutė rajonale nė kuadėr tė njė pushteti qendror?

434. Kosova a ėshtė masakruar materialisht, ekonomikisht, politikisht nga ish pėrbėrja e Drejtorisė Politike?

435. Sa herė SHBA kanė bėrė presion nė vitet 2008-09 qė tė lobon qeveria e Thaēit pėr pavarėsinė e Kosovės ?

436. Sa herė Rose Mary di Carlo ka kėrkuar mė shumė lobim?

437. Qeveria serbe nė vitet 2008-2009 a ka vizituar 92 shtete ?

438. Qeveria e Kosovės nė vitet 2008-2009 a ėshtė e vėrtetė se nuk ka vizituar asnje shtet pėr lobim ?

439. Mbasi nuk loboj Qeveria e Kosovės, Kryetari amerikane Bush a ftoj Hashim Thaēin dhe Fatmir Sejdiun pėr ēeshtjen e 6 pikave tė Samarqiqit, 6 pikat e Ban Ki Munit ?

440. Ēka tha Bushi ?

441. A ju tha s'keni vepruar hiē pėr lobim ?

24

442. A ju tha qė Amerika ka telashe tjera (Irak, Avganistan) dhe nuk mund me u shty me Serbi,Rusi

dhe BE ?

443. A ju tha Bushi qė do ta voton nė KS tė OKB-sė 6 pikat e Samarqiqit ?

444. A i tha Hashim Thaēi popullit tė Kosovės se nuk ekziston 6 pikėshi?

445. Nė KS tė OKB-sė a e votuan gjitha shtetet ma te forta te botes Kine, Rusi, France, SHBA,Britani ?

446. Tani Hashimi a tha ekziston por nuk e aplikoi ?

447. Sot apo del se edhe ekziston dhe aplikohet nė Kosovė?

448. A janė 6 pikat e Samarqiqit, 6 pikat e Ban Ki Munit ?

449. Ē’ka jane 6 pikat ?

450. Sipas Catherine Limdal janė marrėveshjet tė cilat janė bėrė me UNMIK-un, por tash nė vazhdim me Republikėn e Kosovės, apo jo?

451. Do tė thotė se ėshtė Serbia ajo qė pėrsėri propozon prokurorėt dhe gjykatėsit, apo jo?

452. Si rasti i prokurorit antikorrupcion Z. Mustafi i ardhur nga Beogradi, apo jo?

453. Do tė thotė emėrimet nė shtabin e Policise sė Kosovės bėhen me propozime nga Beogradi, apo jo?

454. Do tė thotė nė kryesi tė shėrbimin sekret tė Kosovės nė AKI propozimet bėhen nga Beogradi, apo jo?

455. A ėshtė e vėrtetė pėr nė AKI ėshtė thėnė vazhdimisht se duhen njerėz profesionist dhe me eksperiencė?

456. Njerėzit profesionist dhe me eksperiencė nė shėrbim, a janė ata qė kanė punuar nė UDB ose nė KOS tė Serbisė?

457. Kjo, a ishte deviza e UNMIK-ut pėr AKI-n « duhet marrė njerėz me eksperiencė » ?

458. Eksperiencė kanė vetėm ata qė kanė punuar nė shėrbimet sekrete serbe, apo jo?

459. A ėshtė e vėrtetė se nė kryesi tė AKI mbi 32 vetė janė njerėz tė MUP-it, KOS-it, UDB-ės?

460. Me njė fjalė 6 pikat, sipas Tadiēit, a janė arritja mė e madhe politike e Serbisė, apo jo?

461. A do tė thotė kjo, qė Kosova ka shpallė Republik nė territor tė Serbisė dhe Serbia kontrollon ēdo institucion tė sigurisė nė Kosovė?

462. Me nji fjalė, a ėshtė vendi ynė Republika e Kosovės Serbe (RKS) a po?

463. A ėshtė Republik Autonome?

25

464. Mė shumė se autonomi ?

465. Republikė ma pak se pavarėsi, sipas Tadiēit, apo jo?

466. Qeveria e Kosovės a pranoi qė kufiri mes Serbisė dhe Kosovės ėshtė vijė administrative?

467. Ēka nėnkupton kjo punė?

468. A do tė thotė se nė mes tė Kosovės dhe Serbisė nuk paska kufi shtetrorė sepse jemi njė shtet?

469. Mos ėshtė kjo arsye qė nė momentin e shpalljes sė pavarėsisė, qeveria Hashim Thaēit nuk kėrkoi ndarjen nga Serbia?

470. Do tė thotė kanė pranuar zyrtarisht qė Kosova ėshtė pjesė e Serbisė, apo jo?

471. A i thuet kėsaj pune: Tradhėti?

472. Cili njeri ndigjohet nė Kosovė duke thėnė se kėta janė tradhėtar?

473. Pse ?

474. Dikush frigohet, dikush e humb punėn, dikush nuk dinė, dikush interesin dhe kėta tradhėtarėt rrejnė popullin se gjoja jemi tė pavarur, kalojnė kėshtu lehtė, apo jo?

475. Serbia nė negociata nė Vjenė a ka kėrkuar moratorium pėr Kosovėn, apo jo?

476. Serbia a ka kėrkuar 20 vjet pėr mos tė definohet statusi ji Kosovės?

477. Tani Serbia ka kėrkuar 10 vjet, apo jo?

478. Pse ?

479. Mos pėr tė fituar kohė?

480. Sot Serbia a ka arritė t'i pozisionon njerėzt e vetė nė tė gjithė institucionet e Kosovės, apo jo?

481. Sot Serbia nėpėrmes njerėzeve tė vetė dhe SHIK-ut dhe tash tė AKI a arriti t’i burgosė shumicėn e djemve tė UĒK-sė ?

482. Por edhe 10 vite nė 2020?

483. Ēka do tė ndodhė ?

484. Atdhetarėt nė Kosovė me institucionet e Serbisė a i kanė vetėm dy vende o burgun, o varrin ?

485. Ambasadori anglez a deklaroj se Britania e Madhe kishte bllokuar 2 vite rezolutėn 1244?

486. Qeveria e Kosovės ēka i tha anglezėve ?

487. Qeveria e Kosovės a tha qė ne si shqiptar jemi fleksibil dhe e pranojme rezolutėn 1244?

488. Francezėt a ndėrhynė tek anglezėt duke thėnė mos u bėni mė katolik se Papa, mbasi shqiptarėt

26

po pranojnė tė jenė nėn Serbi ēka keni ju ?

489. A ėshtė pėr kėtė arsye se Bou de Marnac ju mbron?

490. A njihfet Bou de Marnak pėr njė serbofil i pėrbetuar ?

491. A ėshtė e saktė se bashkpunėtori i ngushte Bou de Marnakut shante dhe pėrdorte forcėn kundėr puntorėve shqiptarė?

492. A ėshtė e saktė se ai ėshtė antishqiptar i perbetuar ?

493. Kur janė rrezikuar Kadri Veseli dhe Azem Syla nga deklarimet e Nazim Bllacės, a ėshtė intervenuar pėr t'i lėnė rehat?

494. A ėshtė e vėrtetė se Kermabon ushtarak i thjeshte (do tė thotė jo i sherbimit) edhe ai francez ėshtė munduar ne kuader te EULEX-it t'i arrestoj ?

495. Kur deshti ta arrestojė Azem Sylėn a ndėrhyri Bou de Marnac duke e perjashtuar nga posti i shefit tė EULEX-it ?

496. Me ardhjen e Bou de Marnac si shef tė EULEX-it, a u pastruan gjithė puntorėt e vet, tė cilėt akuzonin Azem Sylėn, Kadri Veselin, Hashim Thaēin ?

497. Mos harroni se kėta njifen minimumi nga koha e Rambujes, apo jo?

498. Ky ekip, me gjithė ju, a e keni futė Kosovėn nė kėtė derexhe, apo jo?

499. A jeni ju qė para luftės, gjatė luftės, pas luftės keni vrarė atdhetarė idealist tė ēlirimtars UĒK ?

500. A jeni ju qė para luftės, gjate luftės, pas luftės keni vjedhė popullin e Kosovės ?

501. A jeni ju qė keni bllokuar armatimin nė Shqipėri ?

502. A jeni ju qė ēarmatosėt UĒK-ėn (nje punė qė nuk kishte mundur Serbia aq lehtė me e bėrė)?

503. A jeni ju qė grumbulluat informacionet pėr t’i dėrguar djemt e UĒK-sė nė burgje ?

504. A jeni ju qė na prezantuat planin e Ēoviqit si planin Ahtisari ?

505. A jeni ju qė na prezantuat 6 pikat e Samarqiqit si 6 pikat e Ban Ki Munit ?

506. A jeni ju qė na sollėt flamurin nga Beogradi pėr Kosovėn ?

507. A jeni ju qė na kthyet nėn Serbi ?

508. A jeni ju qė keni shkelė popullin?

509. A jeni ju qė do tė na detyroni tė luftojmė edhe njė herė, ndoshta pėr tė realizuar njė shtet si duhet, pa klyshet e Serbisė sikur ju?

510. Xhavit & Co, fatura ėshtė tuj hecė prapa pėr tė gjitha dėmet, vrasjet dhe keqėpėrdorime tė

27

fondeve tė luftės! Nuk shkon edhe shumė kohė dhe Fatura ka me ju trokitur nė derė, apo e ndini?

Faktura ju shkoi edhe Sadam Huseinit e Muhamer Ell Gadafit, ashtu ka me ndodh edhe meju, mos u haitni?

Fėmijėt a entarėve tė Shtabit Qendror tė UĒK-sė si dhe tė dėshmorėve tė kombit dhe tė luftėtarėve tė burgosur e tė anatemuar nga ju janė rritur dhe po rriten! Tė gjithė janė bė Avni Rrustema e Nora Kelmendi, kėtė fiksojeni mirė.

Unė me kėtė pyetsor kam paraqitur vetėm 5% tė bėmat tuaja me & Co !

Shqiptarėt, sidomos ata qė dalin nė krye tė ngjarjeve historike nė mėnyrat si dolėt ju, Drejtoria Politike e UĒK-sė, janė shumė tė aftė pėr intriga dhe mashtrime dhe pėr pabesi. Kėtė e ka treguar historia dhjetra herė. Kur vjenė puna te rreziku, ose kur bėhet fjalė pėr pėrfitime financiare, nė kėtė rastė ato udhėheqėsi (skundėr ju & Co), e braktisin lehtėsisht idealin, prandaj dhe i kemi humbur tė gjitha kryengritjet ndėr shekuj !

Fribourg (CH), 28 Korrik 2012

MURAT JASHARI

BACA

Orizare-Kumanovė


KTU ESHT PROBLEMI SE PO DEL SE I KEM GJITHNJI TRADHTARET NE KRYE SA HER MBAS LUFTAVE;DHE SE PASNA DIT BASH PER QESHTU SE QENKA PROBLEM I MADH ME NE SHQIPTARET:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
PĖRSE DY SHQIPĖRIA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PĖRSE DY SHQIPĖRIA   PĖRSE DY SHQIPĖRIA - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PĖRSE DY SHQIPĖRIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: