Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 15 ... 26  Next
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sun Sep 26, 2010 11:31 pm

Nuk paska ndonje lajme nga ks sote...?????????????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Sep 27, 2010 4:54 pm

Presidenti Fatmri Sejdiu jep dorėheqje nga posti i presidentit
Publikuar mė 27 shtator, 2010 nė orėn 14:48 ( Para 1 orė e 4 minutave ) Lajme |


Nė njė adresim pėr qytetarėt nė orėn 14:30, Presidenti i Republikės sė Kosovės njoftoi se jep dorėheqje tė parevokueshme.

Duke iu drejtuar opinionit perms njė deklarate publike, ai foli pėr rolin dhe angazhimin e tij nė deceniet e fundit e sidomos prej vitit 2006 kur pas vdekjes sė presidentit Ibrahim Rugova. Ai tha se ka qenė pjesė e zhvillimeve tė mėdha tė vendit dhe se ai ka dhėnė energjinė dhe dijen e tij pėr shtetin e pavarur tė Kosovės.


Presidenti i vendit Fatmir Sejdiu tha se pavarėsisht se nuk ka ushtruar postin e kryetarit tė LDK-sė ai rrespketon vendimin e Gjykatės Kushtetutese dhe prej kėtij momenti jep dorėheqje tė parevokueshme.

Sipas burimeve diplomatike, zgjedhjet e parakohshme nuk janė duke u kundėrshtuar nga asnjė faktor, ndėrkaq dilemat mbesin nė raport me bisedimet Kosova- Serbi, tė cila do ta gjenin Kosovėn nė prag tė zgjedhjeve.

Dorėheqja e Sejdiut vjen pas vendimit tė Gjykatės Kushtetuese se presidenti Sejdiu ka bėrė shkelje tė rėndė tė Kushtetutės, sepse njėkohėsisht ka ushtruar edhe detyrėn e kryetarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Gjykata ka njoftuar sot se vendimi i saj do t’iu dorėzohet nesėr presidentit Fatmir Sejdiu dhe iniciuesit tė rastit, deputetit Naim Rrustemi.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Sep 27, 2010 8:39 pm

Jakup Krasniqi eshte President i shtetit sa mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatbardhi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 50
Vendi : Gjilan
Registration date : 23/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Sep 27, 2010 8:41 pm

u hjek ne komuniste i Titos nje tradhtare antikombetare
pe zavendeson nje servile te cilet shiten gjakun e deshmoreve
dhe naj nderruan flamurin kombetare dhe kombin
gje qe nuk falet..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Sep 28, 2010 12:11 am

NĖ KRYE TĖ KOSOVĖS VETĖM ADEM DEMAĒI!
Publikuar mė 27 shtator, 2010 nė orėn 21:10 ( Para 1 orė e 56 minutave ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |


BAROMETRI DIPLOMATIK

*** Edhe pse me vonesė njėzetvjeēare (pėr shkak tė bajraktarizmave dhe tė ndėrgjegjės sė ulėt njerėzore dhe, tė brishtsisė sė ndjenjės kombėtare), tanimė ėshtė ēasti i fundit historik, politik, kombėtar dhe demokratik (qė t’i njohim dhe t’ua japim hakun vlerave tona tė pavdekshme kombėtare shqiptare) qė nė krye tė Republikės sė Kosovės, tė jetė vetėm ai PERSONALITET, i cili me sjellje dhe me vepėr konkrete jetėsore mė sė shumti ka kontribuar pėr lirinė dhe pėr pavarėsinė e Kosovės. Prandaj, duke u bazuar nė kėtė tė vėrtetė tė pakundėrshtueshme dhe tė pamohueshme, Kuvendi i Republikės sė Kosovės, me procedurė tė shkurtėr, duhet ta emėrojė Kryetar tė Kosovės, heroin dhe flakadanin e saj tė pashuar, Adem Demaēi, jo asnjė kryetar tė klaneve dhe tė partive, por Kryetarin e merituar tė popullit dhe tė Kosovės shqiptare.


-I pari, Ibrahim Rugova e pat sheklur Kushtetutėn e Kaēanikut, por askushi nuk kėrkoi, qė ai tė jipte dorėheqje as nga posti i kryetarit tė LDK-sė, as nga posti i kryetarit tė Kosovės!!!

E vėrteta duhet tė thuhet (pavarėsisht nga interesat meskine grupore, klanore, nga ngjyrat, nga shijet dhe nga uniformat partiake) se Fatmir Sejdiu nuk ėshtė i pari, as i vetmi “qė ka shkelur” Kushtetutėn e Kosovės!

Ajo Kushtetutė e famshme me “100 vrima” nė kuptimin kombėtar, juridik dhe demokratik, duhet tė respektohet, tė zbatohet dhe tė vlejė njėsoj pėr tė gjithė, jo vetėm pėr Fatmir Sejdiun, siē ndodhi nė rastin e sotėm tė dorėheqjes sė tij (27 shtator 2010), pėr shkak tė “shkeljes” sė Kushtetutės, siē thuhet nė njoftimin e Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės.

Edhe pse me vonesė DYVJEĒARE, akti i dorėheqjes sė Fatmir Sejdiut nga posti i kryetarit tė Republikės sė Kosovės si rrjedhim i vendimit tė Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės se ai paskėsh shkelur Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, duke i mbajtur dy poste nė tė njėjtėn kohė (kryetar shteti dhe kryetar i LDK-sė), nė historinė e shtetit tė ri tė Kosovės, do tė jetė njė leksion unikat pozitiv si pėr sjelljen etike, pėr sundimin e ligjit, pėr drejtėsinė, ashtu edhe pėr demokracinė e Kosovės. Prandaj, tė gjithė ne duhet tė pėrshendesim njė akt tė tillė etik, ligjor dhe demokratik, qė reflekton ndėrgjegjėn dhe pėrgjegjėsinė e shkallės mė tė lartė tė Fatmir Sejdiut (ish-kryetar i Kosovės qė nga 10 shkurti 2006 deri mė 27 shtator 2010).

Kėtė akt ish-kryetarit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, urgjentisht, do tė duhej ta ndiqnin tė gjithė ata, qė vėrtet e kanė shkelur Kushtetutėn dhe shumė ligje tė tjera tė Kosovės, tė cilėt, fatkeqėsisht, edhe sot ndodhen nė funksione dhe nė poste tė rėndėsishme tė insititucioneve dhe tė organeve shtetėrore tė Republikės sė Kosovės. Tanimė, mbarė populli i Kosovės e di se cilėt janė ata burokratė, demagogė, sektaristė, korrupcionistė dhe despotistė me ambicie tė pashėrueshme karrieriste tė luftės pėr pushtet dhe pėr pasurimin e tyre tė pafund.

Se nė ēfarė stadi Fatmir Sjediu (si kryetar i deritashėm i Republikės sė Kosovės) e paskėsh shkelur Kushtetutėn e Kosovės, kėtė e ka konstatuar Gjykata Kushtetuese e Kosovės. Mirėpo, nė kėtė kontekst, kur ėshtė fjala pėr respektimin e normave etike, ligjore, kushtetuese, demokratike, shtrohet kjo pyetje: -Pse, a, vetėm ish-kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, paska qenė i detyruar t’i zbatonte dhe t’u pėrmbahej atyre? Pse, qe 2 vjet kėtė ēėshtje antikushtetuese, qeveritarėt, kuvendarėt dhe Gjykata Kushtetuese e Kosovės nuk e kanė shtruar pėr debatim nė asnjė nga instancat shtetėrore?!

Gjithashtu, kjo pyetje ka tė bėjė edhe me “princat” e heshtur dhe demagogė tė LDK-sė, tė cilat pėr hesape tė tyre brendaklanore dhe bajraktariste nuk kanė qenė nė gjendje, tė gjejnė gjuhė tė pėrbashkėt, tė rezonojnė dhe tė veprojnė njerėzisht, politikisht, ligjėrisht dhe demokratikisht nė zgjidhjen e statsuit politik, juridik dhe kushtetues tė kryetarit tė partisė sė tyre, por kanė pritur plot 4 vjet (2006-2010), sepse ashtu u ka konvenuar atyre, qė tė bėjnė politikė pėr interesat e tyre tė ngushta grupore dhe mahallore sa pėr tė “mbijetuar” nė skenėn politike dhe shtetėrore tė qeverisjes sė Kosovės nė koalicion me partnerėt e tyre tė natyrshėm, tė cilėt nė kohė paqeje humbėn luftėn ngase u verbuan nga lufta pėr pushtet lokalist dhe provinicialist dhe, pėr t’u pasuruar brenda natės, duke harruar se pėr ēka kishin luftuar. Letėrnjoftimin e tyre nė kohė paqeje, mė sė miri e dėshmoi aleanca e tyre me tė dėshtuarit politikė, tė cilėt plot dhjetė vjet e kishin zvarritur procesin e ēlirimit dhe tė pavarėsimit tė Kosovės.

Nė kėtė rast, nuk ėshtė fajtor vetėm Fatmir Sejdiu, por edhe titullarėt e institucioneve shtetėrore tė Kosovės, tė cilėt plot dy vjet, qėkur ėshtė miratuar Kushtetuta e Kosovės (15 qershor 2008), nuk e kanė bėrė ēėshtje antikushtetutshmėrinė e postit tė kryetarit tė Kosovės.

Gjithashtu, fajtorė dhe pėrgjegjės kryesorė pėr shpėrfilljen e Kushtetutės sė Kosovės nga ana e ish-presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, pa dyshim se janė njė grup “princash” tė LDK-sė, tė cilėt pėr interesa tė tyre karrieriste politike (brenda dhe jashtė LDK-sė) e kanė misionuar dhe, ja, tani, nė fund, pėr “hesape” dhe pazarllėqe tė tyre, e demisionuan kryetarin e tyre, Fatmir Sejdiu, duke e detyruar atė qė tė jipte dorėheqjen nga posti i kryetarit tė Kosovės.

Pėr momentin politik nuk ėshtė pritur njė dorėheqje e tillė nga kreu i Kosovės ngase qeveria, kuvendi dhe ish-presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu kanė dhėnė pėlqimin pėr hyrjen nė “bisedime teknike” me Serbinė nėn monitorimin e BE-sė etj. Ndonėse me kėtė konstatim tonin, nuk pėrputhet deklarata e ish-kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, i cili me rastin e marrjes sė postit tė kryetarit tė Kosovės, ka deklaruar se “nė Kosovė nuk do tė ketė vakum politik”.

Kėsaj deklarate tė kryetarit aktual tė Kosovės, Jakup Krasniqi, duhet besuar plotėsisht, duke marrė parasysh faktin se derisa Amerika, BE-ja dhe KFOR-i tė ndodhen nė Kosovė, nuk do tė ketė kurrfarė “vakumi politik”, as tė sigurisė e as tė mbrojtjes sė Kosovės.

Pse disa “princa” tė LDK-sė nuk kėrkuan llogari nga i ndjeri, ish-kryetari i LDK-sė dhe i Kosovės, Ibrahim Rugova, kur ai e pat shkelur Kushtetutėn e Kaēanikut ngase nuk mori komandėn e udhėheqjes sė UĒK-sė nė kohė lufte pėr ēlirimin e Kosovės, ashtu siē parashikonte Kushtetuta e Kaēanikut, sipas sė cilės Ibrahim Rugova ishte zgjedhur kryetar i Kosovės?

Prandaj, nuk ėshtė i pari, as i vetmi Fatmir Sejdiu qė e “ ka shkelur “Kushtetutėn e Kosovės (Kushtetutė kjo, e cila nuk ėshtė e pėrsosur nė kuptimin historik, kombėtar, juridik dhe demokratik, sepse pikėsėpari nė tė nuk figuron kombi shqiptar dhe simbolet kombėtare shqiptare etj.). Pėr kėtė akt dorėheqjeje fajin dhe pėrgjegjėsinė kryesore e mbajnė disa “princa donkishotistė” tė LDK-sė, tė cilėt, tani, pas pesė vitesh janė zgjuar nga “gjumi dimėror”, jo pėr tė respektuar Kushtetutėn, por pėr t’i acaruar dhe pėrshkallėzuar edhe mė shumė interesat grupore dhe klanore brenda LDK-sė, se kush do zgjidhet kryetar i saj.

Fundja, pėr dorėheqjen me vonesė dyvjeēare nga posti i kryetarit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu pikėsėpari, do tė duhej t’iu falėnderohej “princave donkishoteskė” tė LDK-sė, si dhe partnerėve tė koalicionit politikė-shtetėrorė, tė cilėt nuk kėrkuan qė ai tė jipte dorėheqje tė parevokueshme, pas miratimit tė Kushtetutės sė Kosovės (15 qershor 2008).

Dorėheqja e Fatmir Sejdiut nga funksioni i kryetarit tė Kosovės, mė sė shumti do tė ndikojė negativisht te votuesit dhe simpatizuesit e LDK-sė nė zgjedhjet e ardhshme tė tė gjitha niveleve. Mirėpo, nė anėn tejtėr, kjo do tė jetė njė shans i mirė pėr subjektet e tjera politike, sepse do tė fitojnė shumicėn dėrrmuese tė votave tė elektoratit tė zgjedhjeve tė ardhshme, me ē'rast LDK-ja do tė ngelė nė opozitė tė sigurt.ISHALLA MOS POM PLOTSOHET DESHIRA MORE ZOT RRESPEKT PER KET NJERI.
PERSHENDETJE NGA ZEMRA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Sep 28, 2010 12:27 am

Une e vleresoj punen e F.Sejdiut dhe kisha respekt me shume se sa te tjeret politikane qe i kemi , por nuk e kuptoj pse nuk dha doreheqje nga posti i partise por nga posti i presidentit !

Pa keqkuptime !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Sep 28, 2010 12:40 am

Krasniqi zėvendėsuesi i Sejdiut, deri nė zgjedhjen e presidentit tė ri
http://www.albeu.com/kosove/krasniqi-zevendesuesi-i-sejdiut,-deri-ne-zgjedhjen-e-presidentit-te-ri/23260/Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Sep 28, 2010 12:54 pm

PDK merr postin e Presidentit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Sep 28, 2010 8:52 pm

I kish pas njani disa vajza jo te hajrit, dhe kur e kish pas martu te pareni ish kane gezu shume.
Nga shkonet thoshte ishalla bija jeme ke ngreh kamen zhag dhe keto tjeret i percielli sa me shpejti. Ishkan lodh njeri si ky populli yne...
Edhe ky Fatmiri yne ishalla e ka ngreh kamen zhag, e nuk ju zgjat shume edhe disave tjerve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 68
Age : 54
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Sep 29, 2010 1:52 am

Fatmir Sejdiu ishte dikur dhurues i stafetės sė kriminelit tito,ky njeri besnik i titos dhe titizmit jugosllav me veshtirsi e kaloj pragun nė parlamentin e Kosovės pėr tu bėrė " president " i Kosovės dhe pėr qudin e zotit u nominua i pari i... vendit tonė.Ky profiter i tė gjitha rezhimeve ka shkelur kushtetutėn duke i mbajtur dy poste. E ka edhe rrogėn e majme, i ka tė afėrmit nė pozita tė larta e me rrogė edhe mė tė madhe se vetė ai, ėshtė lakuar emri i tij e i familjarėve tė tij nė biznese e veprimtari tė dyshuara. Tė gjitha kėto e bėjnė personin e Fatmir Sejdiut dhe sojin e tij tė politikanit, tė shantazhueshėm e tė dėgjueshėm. Ky njeri pėr shkak tė pasuris sė plaqkitur nga populli i Kosovės ėshtė njeri i shantazhuar nga nderkombetaret pėr tė vazhduar bisedimet me serbin. Ky soji njeri pėr dhjetė vjetė me radhė janė pasuruar me bisedime(negociata) me serbin , pėr tė mbrojtur kėtė pasuri Fatmir Sejdiu me shokė pranojnė bisedimet me serbin , sepse pasuria e tyre nuk ėshtė ndertuar nga pagat e tyre, por duke vjedhur Popullin fukara.
Nėse Populli vazhdon me durimin filozofik ala rugovjan, kjo gjendje do tė mbretroj nė pambrimMostra tutto
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Sep 29, 2010 2:08 am

ARBER- interesant shum, mu ke pas dukur apolitik por po del bile shum politik, ew we !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Sep 29, 2010 11:08 pm

Adem Demaēi duhet tė jetė Kryetarė i Kosovės!
Prof. Dr. Mehdi Hyseni qė dy herė jep Opinionin e tijė se Adem Demaqi duhet tė jetė Kryetarė i Kosovės!


Prof.Xhavit Dalloshi Anėtarė i – CDU-Gjermani
Dhe Thotė:
Ata (qoftė nė qeveri, qoftė nė kuvend tė Kosovės) qė nė forma tė ndryshme kanė luftuar pėr pavarėsinė e Kosovės dhe, ata qė e duan dhe e kanė nė zemėr Kosovėn shqiptare, moralisht, kombėtarisht, atdhetarisht, ligjėrisht, politikisht dhe demokratikisht janė tė obligueshėm qė, urgjentisht ta apelojnė Z. Adem Demaēi qė ta marrė postin e kryetarit tė Kosovės derisa nuk ėshtė bėrė vonė!!!
Pajtohem plotėsishtė me Prof.Dr.Mehdi Hyseni!
Ėshtė momenti qė baca Adem duhet tė jetė nė krye tė udhėheqjes sė popullit.
Baca Adem e meriton ,sepse 28 vjet u sakrifikua pėr atdhe dhe pėr kėtė popull qė tė ketė lirinė e vetė.
Baca Adem, nuk ju pėrkulė asnjė rezhimi ,as rezhimit tė Titos as rezhimit tė Millosheviqit!
Baca Adem,nuk ju pėrkul as Unmikut as Eulexit, eshte njeri i popullit dhe nuk perkrahu as njė Parti Politike.
Jo tė zgjidhen Kryetarė ata qe ishin kundėr Luftės sė ushtrisė Ēlirimtare, jo ata qe shajtėn UĒK-nė!
Jo tė zgjidhen ata qė bėjshin sehir nga fotelet e tyre tė buta kurė –UĒK- bente luftė kundėr forcave Ēetnike sėrbe!
Jo ata qė janė bėrė servilė i tė huajve qė qėllimin nuk kishin dhe nuk kanė shtetin e kosovės po qėllim kane pushtetin,karrigen dhe nuk ju interesojne kombi,atdheu i tyre!
Jo ata qe luftuan dhe perbuzen deshmorėt e Luftės Ēlirimtare,
Jo ata qe thirren nė emėr tė luftės dhe tradhtuan shokėt e luftės,tradhtuan betimin qė dhanė nė luftė dhe harruan amanetin e deshmorėve tė Luftės.
Jo ata qė nė emėr tė Luftės naj hiqen Kombin dhe na bėnėn Kosovarė,ata tė cilėt naj hiqen Flamurin Kombėtarė dhe naj qiten njė flamur tė hiqit qė edhe sėrbėt e pranuan dhe e propozuan.
Jo ata qe janė tė korruptuar dhe vjedhin ndjersėn e popullit pėr qdo ditė!
Jo ata qė janė pasuruar pėr njė natė dhe shitėn intersat kombėtare dhe skanė tė ndalur!
Jo Komunistėt Titistė qė denuan dhe distancuan vėllezėrit dhe motrat tona sepse kėta kerkojshin Kosovėn Republik,mos ndryshim tė kushtetutės sė vitit 1974.
Jo ata qė nė emėr tė mbrojtjes sė Jugosllavisė,sėrbisė burgosėn dhė Izoluan familje tė tėra vetėm se kėta vėllezėrit tonė,motrat tona,prindėrit tonė kerkojshin qė popuilli Shqiptarė tė ketė tė drejta tė barabarta me popujt tjerė nė Jugosllavi.
Baca Adem e meriton te jetė Kryetarė i Kosovės sepse tėrė jetėn ja kushtoi Popullit e jo pushtetit.
Baca Adem nuk e dashti pushtetin edhe pse kishte oferta nga rezhimi serbė ,ai nuk pranoi qė tė bėhet vegėl i atij rezhimi Gjakatarė.
Baca Adem kishte Oferta edhe nga UNMik - EULEX qė tė jetė nė pushtet po nuk pranoi qė tė jetė vegėl e tyre qė tė punoi kundėr interesave te popullit tė tijė.
Baca Adem nuk pranoi qė tė jetė vegėl e ndonjė Partie servile qe pėr Interesa personale shiten interesat kombėtare.
Momentalishtė baca Adem ėshtė i vetmi person qe meriton tė jetė Kryetarė i Kosovės ,sepse ky ka dijeni ,guximin dhe aftėsinė qė tė nxjerrė vendin nga kjo krizė qė e futėn njerėzit te pa pėrgjegjshėm dhe tė shitur pėr njė kockė qė ja japin tė huajt!
Ne Prishtinė u takova me njėrin nga ambasadorėt Gjermanė dhe me pyeti !-?
Pse! mė tha populli dhe deputetėt nuk zgjedhin Adem Demaēin Kryetarė tė Kosovės !
Ku dihet qė ai ka vuajtė mė sė shumti pėr kėtė Popull! Dhe ka mbajtur 28 vjet burg!
Mė tha ndryshe kishte ndikuar Adem Demaēi te Bashkėsia Ndėrkombėtare ndryshe kanė ndikim ish komunistėt.
Mė tha? pse nuk e rrespektojnė kėtė njeri qe aq shumė ka vuajt pėr tė drejtat e kėtij populli!
Unė mbeta i shtangun!,kurė pashė se sa rrespektė kishin pėr Adem Demaēin tė huajtė e ne jo!
Pra duhet qė Deputetėt adthetarė tė propozojnė bacėn Adem pėr Kryetarė tė Kosovė,e vetmja shpresė qė tė dalim nga kjo krizė qė na ka kaplua!
Baca Adem do tė dijė dhe do t,ja dalė qė tė na nxjerrė nga humnera qė na kanė futur njerėz tė pa pergjegjshėm dhe antikombėtarė.
Deri sa tė huajtė e rrespektojnė kėtė njeri, pse ne tė mos rrespektojmė dhe tė mburremi qė kemi njė njeri tė tillė si bacėn Adem!
Baca Adem ėshtė krenaria e Popullit shqiptarė!
Baca Adem ėshtė Mandela i dyte nė Botė dhe evropė!
Pra duhet qė baca Adem tė zgjidhet Kryetarė I Kosovės!

Gjermani: 29.09.2010
.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tosybell
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 148
Age : 28
Vendi : gjakove
Profesioni/Hobi : Fotograf
Registration date : 08/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Thu Sep 30, 2010 3:17 pm

Po me duket qe e ngrehi kemben zhag fatmir seidiu Razz:P:P
OOO SOT KA FEST KOSOVAA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Fri Oct 01, 2010 1:21 pm

Tekstet shkollore serbe: Shqiptarėt plackitės e grabitqarė


Tekstet shkollore serbe: Shqiptarėt plackitės e grabitqarėPRISHTINĖ- Njė komision i pavarur, i ngritur nė Kosovė pėr rishikimin e programeve mėsimore nė shkollat serbe, vė nė dukje se tekstet e librave janė tė mbushura me urrejtje e fakte tė pavėrteta pėr shqiptarėt. Lajmi bėhet publik nga Radio Evropa e Lirė.

Nxėnėsit serbė, qytetarė tė Kosovės mėsojnė nė shkollė se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė, nuk njohin himnin e saj, por vetėm atė serb. Nė librat e historisė, shkruhet se shqiptarėt kanė kryer genocid ndaj serbėve, por nuk dinė asgjė pėr konfliktin e vitit 1999. Kėngėt e poezitė e shkollės janė tė mbushura me gjuhėn e urrejtjes. Kėto fakte, tėrėsisht nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Kosovės sipas Komisionit tė pavarur pėr rishikimin e kurrikulumit nė shkollat serbe, mėsohen qė nga klasa e parė e deri nė shkollėn e mesme.

“Librat e historisė janė me plot tekste, tė cilat serbėt dhe shqiptarėt i paraqesin nė pozitėn e xhelatit dhe tė viktimės, qė direkt inkurajojnė konflikt ndėretnik”, tha Radivoje Mancic, kryetar i Komisionit tė pavarur. Ai theksoi se nė kėto libra tė historisė shkruhet se shqiptarėt kanė kryer ‘gjenocid’ ndaj popullit serb, duke e bėrė kėtė me qėllim qė t’i largojnė serbėt nga Kosova. Shqiptarėt pėrshkruhen si plaēkitės tė kishave, ndėrsa nė tė vetmin vend ku pėrmenden ilirėt, ata quhen ‘grabitqarė’.

Sipas komisionit duhen shkruar libra tė rinj, ku tė gjitha kulturat dhe komunitetet do tė paraqiteshin nė mėnyrė adekuate, nė frymė tė paqes, bashkėjetesės dhe sė ardhmes evropiane tė Ballkanit, pasi duket qartė se nė shkollat serbe nė Kosovė mėsohet me programe arsimore tė Serbisė, ndėrsa mėsuesit nė kėto shkolla marrin paga edhe nga Prishtina edhe nga Beogradi.

Ministria e Arsimit do ta marrė kėtė raport si bazė pėr harmonizimin e teksteve mėsimore me Kushtetutėn dhe Planin e Ahtisarit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Fri Oct 01, 2010 10:05 pm

Nga serbet nuk pritet ndonje ndryshim, ishin barbar dhe barbar do mbesin. Sikur ne shqiptaret te vepronim ne ket menyre do te na paditnin ne te gjitha gjykatat nderkombetare, e ne heshtim.
Mijafton ti lexosh rreshtat e fundit te keti shkrim dhe do bindesh se shteti i kosoves nuk eshte ligj vens per te gjithe, kushtetuta e kosoves vlen vetum per shqiptaret dhe jo per te tijeret. Plan Ahtisarqe maaaaaaaaaaaaaaaa
Gjykatat kushtetuse marrin vendime per largimin e emblemes se komunes se Prizrenit, e jo per keto libra me plot fyrje. Enver Hoxha yne merre vendim per mos lejimin e nxensave me shamija ne shkolle, por asgje per keto libra antishqiptare, madje keta mesimdhens edhe po i shperblen me rroga.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 02, 2010 9:28 pm

Shqiptarėt populli mė intelegjent, sipas testit tė Unionit Europian

Sipas statistikave botėrore nė Ueb faqen e Unionit Evropian http://mt.iq-test.eu/stats/ pėr teste tė inteligjencės dhe statistikat, shqiptarėt zėnė vendin e parė me mesatare tė inteligjencės 115.46, pastaj vijnė spanjollėt me 111.80, dhe japonezėt me 111.36. Nė fund janė Kirgistani me 85.25, Kazakistani me 77.00, dhe Molavia me 63.00 mesatare tė inteligjencės. Nėse doni tė jeni pjesė e testit atėhere klikoni kėtu: http://mt.iq-test.eu/

http://www.shqipmedia.com/2010/09/shqiptaret-populli-me-intelegjent-sipas-testit-te-unionit-
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 02, 2010 9:37 pm

Nje lajm i mire pas sa kohe :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sun Oct 03, 2010 12:58 pm

Policia e Kosovės kthen nga kufiri Nikoliēin


Lideri i Partisė Pėrparimtare Serbe, Tomislav Nikoliq, nuk ėshtė lejuar fare tė hyjė sot nė Kosovė, pėr tė shkuar nė Patriarkanėn e Pejės, raportojnė mediat serbe.

Siē raporton gazeta serbe Blic, zavendėskryetari i partisė, Aleksandėr Vuēiq i ka thėnė medieve se Policia e Kosovės nuk e ka lejuar Nikoliqin tė hyjė nė Kosovė sot, diku rreth orės 7:00 tė mėngjesit. ”Arsyetimi pėr ndalimin e hyrjes sė Nikoliqit ka qenė se nuk ėshtė lajmruar paraprakisht zyrtarisht, ndėrsa policia nuk e ka pranuar argumentin se ai ka udhėtuar si qytetar”, ka thėnė Vuēiq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sun Oct 03, 2010 1:15 pm

Nje lajm i mire mendoi edhe une,ama jane futur edhe politikanet ne ket test eu per intelegjenc o Arber kete nuk pe di...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sun Oct 03, 2010 4:17 pm

O Drini po kjo esh ber sa per te naj thyer qafen ore.
Se pari duhet per te na lavdruar e tani na gjuajn ne kup te kres!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 05, 2010 3:57 pm

LUFTĖ JO MASAKRA PO? (V)
Publikuar mė 05 tetor, 2010 nė orėn 10:26 ( Para 4 orė e 14 minutave ) Besnik Hysa | Opinion |


Gjeopolitika dhe shqiptarėt

Rritja e vrullshme e popullsisė, migrimet, kriza energjetike, ndryshimet klimatike, nevojat pėr ushqim dhe ujė, nė 20 vitet ardhshme, parashihet qė tė ndryshojnė edhe ndikimin e Fuqive tė Mėdha nė skenėn botėrore. Kina, India, krahas Rusisė do tė paraqesin sfiduesin mė tė madh tė SHBA-ve. Edhe pse SHBA-tė, do tė mbesin njėra nga superfuqitė vlerėsohet se ndikimi i saj nė botė do tė bie dukshėm. Presioni ndaj resurseve natyrore - naftės, ujit, lėndėve tė para, mishit, peshkut, drithėrave, si dhe lufta pėr kontrollin e zonave prodhuese, kėmbėngulėsia e disave qė t’i ruajnė pasurit e veta dhe kėmbėngulėsia e disa qė t’i pėrvetėsojnė ato, paraqesin levėn kryesore tė luftėrave tė ardhshme. Shteti Izraelit artikullin e ujit e pėrdor pėr presion politik ndaj palestinezėve. Irani pėr shkak tė rezervave tė mėdha tė gazit natyror ėshtė bėrė objekt debati nė politikėn ndėrkombėtare.


Amerikani John Perkins autor i librit ‘’Confessions of an Economic Hit Man/ Rrėfimet e njė vrasėsi ekonomik tė paguar’’ tregon se si funksion sot gjeopolitika. Detyra kryesore e njė vrasėsi ekonomik tė paguar ėshtė qė tė zbuloj resurset e Vendeve tė Treta pėr tė cilat janė tė interesuara kompanitė amerikane (p.sh. nafta), vendeve tė tilla Banka Botėrore ose institucione tė ngjashme i japin hua tė mėdha. Por paraja nuk shkon drejtpėrdrejt nė ato vende. Parat pėrfundoj te kompanitė amerikane qė ngritin komplekse industriale apo infrastrukturė. Ai shtet pėrfundon nė borxhe tė thella qė nuk mund t’i paguaj. Pastaj, ne ekonomistėt e paguar vrasės shkojmė nė atė vend apo shtet dhe u themi: pasi qė nuk mund tė na ktheni borxhet, na shitni atė nga e cila vareni-na shitni naftėn me ēmime tė ulėta kompanive tona tė naftės. Nė ato vende ku nuk kemi sukses, dėrgojmė agjentėt tanė qė tė rrėzojnė qeveritė ose eliminojnė ata udhėheqės qė ne vrasėsit e paguar ekonomik nuk kemi arrit qė t’i korruptojmė. Kjo mua mė ka ndodhur nė Panama dhe si rezultat ėshtė vrarė Omar Efraķn Torrijos Herrera. Nėse edhe agjentėt dėshtojnė atėherė shkon ushtria amerikane-siē ėshtė rasti me Irakun.

Shtetet e lartpėrmendura pėr tė rritur ndikimin e tyre nė botė dhe pėr tė arsyetuar veprimet e tyre politiko-ushtarake pėrdorin edhe mediat. Pėrdorimi i mediave njihet si luftė mediale. Secili pasqyron ngjarjet botėrore sipas interesit tė vet. Nė aparatet televizive krahas CNN dhe BBC, kemi edhe TV arab Al-Jazeera International, France 24 me nismėtar ish presidentin francez Jacques Chirac, pastaj Rusin me kanalin TV Russia Today, pėr tė mos mbetur prapa as Kina me kanalin e saj TV CCTV-9. Qė tė gjitha kanalet informojnė edhe nė gjuhen angleze krahas gjuhės amtare.

Nė kėtė botė secili me synimet dhe fuqitė e veta. Tė shohim nė vijim synimet e fqinjėve tanė ndaj nesh dhe synimet tona.

Grekėt - ndaj nesh kanė pretendime territoriale. Pas dėbimit tė shqiptarėve nga Ēamėria, synojnė jugun e Shqipėrisė. Kanė nė fuqi ligjin e luftės me shtetin shqiptar. Popullin shqiptar e urrejnė si racė tė ulėt. Pėr shkaqe ekonomike njė numėr i madh i emigrantėve shqiptar vlerėsohet nė mes 600.000 dhe 800.00 vetave punon dhe vepron nė kėtė shtet, qė na bėnė tė varur, prandaj edhe jo rastėsisht kemi ndikimin politik grek nė shtetin shqiptar, pasi qė tregtia, sistemi bankar dhe ajo pak industri e mbetur udhėhiqen nga kompanitė greke. Edhe pse anėtare e BE-sė, shqiptarėve emigrant ua ndėrron emrat nė grek dhe pėrkatėsin fetare nė ortodoks. Pėr disiplinim tė shtetit shqiptar pėrdor operacionin e mirėnjohur FSHESA.
Si shkas kundėr shtetit shqiptar pėrdor pakicėn greke duke fryrė numrin e tyre pa ndonjė mbėshtetje reale. Nė njė raport tė fshehtė i bėrė sė fundmi nga Zyra e Pakicave nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, duke iu referuar regjistrimit tė popullsisė sė vitit 1989, nė Shqipėrinė londineze pakicat kombėtare pėrbėjnė 1.4 % tė popullsisė, nga tė cilat 1.17 pėr qind ose 35.829 persona janė vetėdeklaruar si grekė.

Serbėt - sundimi 100 vjeēar mbi shqiptarėt dhe tė jetuarit nė tė njėjtin sistem administrativ ka lėnė pasoja tė dėmshme pėr zhvillimin e popullit shqiptarė, me formimin e disa shtresave udhėheqėse intelektuale nė pushtet, tė cilat edhe sot kanė nostalgji pėr Serbin. Nga Serbia shqiptarėt janė shumė tė varur sidomos nė degėn e ekonomisė e nė veēanti nga bujqėsia. Artikullin mė strategjik, miellin e sigurojnė nga shteti serb. Shteti serb edhe sot e kėsaj dite nuk heq dorė ndaj pretendimeve territoriale tė tokave shqiptare duke e sanksionuar Kosovėn nė Kushtetutėn e shtetit serb si pjesė tė Serbisė apo siē i thonė ata ‘’tokė e shenjtė serbe apo Jerusalemi serb’’ . Pėrmes decentralizimit tė Ahtisarit duan kibucėt si Izraeli. Qėndrimin ndaj popullit shqiptar e kanė fund e krye racist. Fyerjet, ofendimet ndaj shqiptarėve si njė racė tejet e ulėt janė sistematike dhe institucionale duke pėrfshirė ēdo shtresė tė popullit serb.
Kisha Ortodokse serbe pėr qėllime fetare por edhe pėr shkak tė mosnjohjes sė Kosovės nga ana e Vatikanit, nė shenjė mirėnjohje, ka pėr qėllim qė nė vitin 2013 ta ftoj Papa Benediktin e XVI pėr vizitė nė Serbi. Krahas Nishit Papa do tė vizitoj edhe Kosovėn ku do tė njoftohet pėr ‘’vuajtjet e serbėve nė Kosovė’’. Pėr shkak tė rolit tė dyfish qė ka Papa, fetar dhe politik, serbet presin shumė nga kjo vizitė. Mos reagimi i asnjė pushtetari serb pėr distancim nga kėrkesa ‘’ubij zakolji da siptar ne postoji/mbyt, prej qė shqiptari mos tė ekzistoj’’ gjatė Vidovdanit tė sivjetmė ėshtė dėshmi pėr politiken institucionale dhe popullore serbe se si e mendojnė tė ardhmen me shqiptarėt.
Njė faj tė madh pėr sjelljet agresive tė Serbisė nė marrėdhėniet ndėrkombėtare e kanė edhe Fuqitė e Mėdha qė nuk e dėnuan kolektivisht shtetin serb pėr tragjedinė e shkatėrrimit tė ish Jugosllavisė, por e rehabilituan duke i dėnuar vetėm ca individ. Mjetet e informimit dhe kanalet televizive nė Serbi fuqishėm e kultivojnė identitetin kombėtar dhe fetar serb. Pėr ndonjė ndodhi apo ngjarje, mjetet e informimit serb si elektronike dhe tė shtypura, pėr nga shpejtėsia e mbizotėrojnė informacionin nė trojet shqiptare e veēanėrisht nė Kosovė.
Diplomati gjerman ish-pėrfaqėsuesi i Lartė nė Bosnjė e Hercegovinė, Christian Schwarz-Schilling pohoi: ‘’Serbia ėshtė fajtori kryesor pėr luftėrat dhe zhvillimet e kėqija nė Ballkanin Perėndimor’’. Sipas tij, Serbia po e pengon edhe pėrparimin e Kosovės duke vėnė nė dyshim statusin e saj. Diplomati gjerman vlerėson se kjo ėshtė edhe arsyeja pse Kosova nuk po mund tė lidhė marrėveshje me organizata ndėrkombėtare.

Maqedonasit - statusin e tė lazdruarit, pėrfitimet, privilegjet qė gėzonin nė ish-Jugosllavi, e veēmas pas pavarėsimit tė shtetit maqedonas i bėnė ata qė tė sillen ndaj popullit shqiptar me kryeneēėsi dhe fodullėk. Pėr shkak tė pozitave diskriminuese shumė shqiptar nė kėtė shtet e ndiejnė veten tė njė shkalle mė tė ulėt se maqedonasit dhe sillen nga pozita e robit. Kėto raporte i mundėsojnė maqedonasve qė t’i fyejnė shqiptarėt si njė racė e ulėt. Nė vazhdėn e saj bėjnė pjesė edhe botimi i enciklopedisė ku shqiptarėt paraqiten si ardhacak, ndėrtimi i objekteve kishtare me kryq gjigant, pėrvetėsimi i historisė, dhe nėnēmimet e pėrditshme qė janė bėrė dukuri normale siē ėshtė libri i gjeografisė ku shqiptarėt cilėsohen me prejardhje turke, ēerkeze e rome, por edhe si maqedonas tė islamizuar tė ardhur nė kėtė shtet vetėm para 220 vitesh. Sado paradoksale prapė kontribuuesit mė tė mėdhenj pėr ekzistimin e kėtij shteti janė shqiptarėt. Ky shtet pėr pak sekonda mund tė shkatėrrohet. Fati i tij varet nga shqiptarėt. Shteti maqedonas nė projektin arkitektonik qė ka ‘Shkupi 2014’’ nė shenjė falėnderimi pėr tėrsin territoriale duhet t’ua ngritė njė pėrmendore tė pėrbashkėt mafias politike institucionale shqiptare tė Tiranės, Prishtinės dhe Shkupit, duke i theksuar figurat e Ali Ahmetit dhe Menduh Thaēit.
Maqedonasit kanė pretendime territoriale ndaj shqiptarėve (Iliridėn) duke synuar njė pastrim etnik ushtarak tė shpejt, tė nxitur e pėrkrahur nga Serbia, Bullgaria dhe Greqia. Sa i pėrket Serbisė dihet se ambasadori i saj nė Maqedoni ėshtė Tomisllav Gjurin i njohur si njė nga ish-udhėheqėsit e shėrbimit ushtarak serb nė Serbi dhe njė nga funksionarėt e lartė tė sigurimit shtetėror serb nė Ministrinė e Jashtme tė Serbisė. Njihet edhe me propagandėn dhe misionet anti-izraelite qė janė tė shfaqura me shkrimet e tij, ku ka shprehur qėndrimet se hebraikėt ishin fajtorė pėr rrėzimin e regjimit tė Sllobodan Millosheviēit nė ish-RSFJ. Ai kėto tė dhėna i ka shpalosur nė librin “Antisemizmi” tė autorit serb Dragan Filipoviē, po ashtu njė nga bashkėpunėtorėt e forcave paramilitare serbe tė Millosheviēit dhe shefi i kabinetit tė Radovan Karaxhiēit. Po ashtu Serbia dhe Greqia kanė futur nė ndikimin e tyre edhe Kishėn Ortodokse Maqedonase. Shembullin mė tė mire e kemi me shkarkimin e peshkopit tė Kishės Ortodokse Maqedonase, Jovan (Zoran) Vraniskovski, i cili kontrolloj dhe vepronte nė terren sipas instruksioneve tė shėrbimit sekret serb dhe tė atij grek.
Nė Maqedoni ekzistojnė burgje private enkas pėr shqiptarėt tė cilat shfrytėzohen nga ana e Drejtorisė sė Sigurimit dhe Kundėrzbulimit (DSK) tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme. Ky realitet pranohet nga Shoqata e tė Burgosurve Politik Shqiptar nė Maqedoni: “Ne kemi informata si shoqatė prej vetė njerėzve apo viktimave qė pas burgosjeve janė shėtitur nėpėr vila, banesa dhe kazerma ushtarake, ku atje janė marrė nė pyetje dhe janė pėrpunuar pėr qėllimet e shėrbimit sekret’’.
Nė Ilirid kemi theksimin e elementit fetar Vehabist tė cilėn shteti maqedonas e shfrytėzon pėr interesa tė veta. Kjo ndodhė pas takimit nė janar qė pati kryeministri Nikola Gruevski me ministrin e jashtėm tė Izraelit, Avigdor Lieberman i cili deklaroi “raportet aktuale tregojnė qartė se regjioni i Ballkanit ėshtė cak i ri i xhihadit global, i cili ka pėr qėllim tė vendos infrastrukturėn dhe tė rekrutoj aktivist atje”.
Rasti i xhamisė sė Isa Begut nė Shkup nė fillim tė qershorit pėr shkak tė pėrēarjeve fetare sikur shkon nė favor tė pohimeve tė Lieberman dhe u shfrytėzua nga zėdhėnėsi i MPB tė Maqedonisė, Ivo Kotevski i cili tha: ‘’MPB-ja do t’i ndėrmarr tė gjitha masat pėr ndriēimin e rastit pasi qė ėshtė fakt se Islami radikal parqet kėrcenim global dhe Maqedonia nuk mund tė pėrjashtohet nga ato kėrcėnime’’. Kuptohet se MPB-ja, jo qė do ta sqaroj rastin por do tė hedh benzinė nė zjarr me qėllim qė nė emėr tė fundamentalizmit islamik ta pastroj Iliridėn nga shqiptarėt.
Cvetlin Jovcev, drejtori i Agjencisė sė Sigurimit Shtetėror (ADB) tė Bullgarisė, nė njė konferencė ndėrkombėtare u shpreh: ‘’Maqedonia ėshtė vend me rrezik tė lartė tė sigurisė’’ dhe sipas tij, paqja nė kėtė vend akoma ėshtė e brishtė. Ai ka theksuar se brishtėsia e sigurisė sė kėtij vendi vjen nga rreziku i tensioneve etnike dhe fetare, pėr shkak tė pėrbėrjes multi-etnike dhe multikonfesionale.

Malazezėt - edhe pse shtet dhe popull i vogėl dhe me njė rėndėsi jo shumė tė rėndėsishme gjeostrategjike, kur janė nė pyetje shqiptarėt mbetet me tė vėrtet ashtu si e ka emrin shtet i zi. Vota e shqiptarėve ishte vendimtare pėr pavarėsinė e Malit tė Zi. Pavarėsimi i kėtij shteti asgjė tė mirė nuk i solli shqiptarėve. Pastrimi i heshtur etnik vazhdon edhe mė tutje. Malazezėt tė indoktrinuar nga vėllai i madh Serbia kanė njė qėndrim nėnēmues ndaj shqiptarėve me pretendime territoriale ndaj Shkodrės. Struktura etnike e kėtij shteti me njė numėr tejet tė madh tė serbeve, pozita gjeografike, dega kryesore ekonomike turizmi edhe pse nė dukje tė parė e paraqesin si shtet tė qetė dhe tė pafuqishėm, kur janė nė pyetje shqiptarėt mund tė shndėrrohet nė ‘’superfuqi rajonale’’ e qė mė sė miri vėrehet me gllabėrimin e 7 km tė zonės kufitare tė shtetit tė brishtė tė Kosovės.

Shqiptarėt - nuk kanė pretendime territoriale ndaj fqinjėve. Ato qė i kanė humbur (Sanxhakun e Nishit, Ēamėrinė) nuk bėjnė pėrpjekje qė t’i rikthejnė. Problem pėr ta paraqet ruajtja dhe mbrojtja e trojeve tė mbetura tė cilat ende vazhdojnė tė tkurren. Vazhdojnė tė jetojnė tė copėtuar nė 6 shtete e si rrjedhojė kemi 6 lloj shqiptarėsh. Kemi shqiptarin e Shqipėrisė, kosovarin, ēamin, shqiptarin e Maqedonisė, shqiptarin e Serbisė dhe shqiptarin e Malit tė Zi. Synimin nuk e kanė kombėtar por ndėrkombėtar. Nė vend tė njėsimit kombėtar janė vėnė nė shėrbim tė ideve universale siē janė BE-ja dhe ēėshtja fetare. Nė rrugėn pėr integrimet evropiane dhe fetare kanė harruar tė flasin pėr vetveten. Derisa njė pjesė bėnė politik tė lartė me integrime botėrore tė hurit e konopit, pjesa tjetėr nė emėr tė Zotit i kushton kėngė Bin Lladenit duke shprehur dėshirėn pėr ta shuar Amerikėn , shtetin qė pėr shqiptarėt ėshtė sinonim i dritės dhe diellit.

Politika shqiptare ėshtė ajo e tė nėnshtruarit dhe robit. Politikėn shqiptare mund tė pėrkufizojmė si kompromis i kompromisit tė kompromisit. Trungu shqiptar ėshtė i kalbur nga brenda. Krahas partive tė shumta politike, kemi ndėrtimin e kishave politike, pėrēarjet nė fenė Islame nga Vehabistėt, kėrkesat pėr ndėrrimin e fesė, regjistrimin nė baza fetare, ndarjen partiake tė dėshmorėve, ndarjen partiake tė diasporės, etj.

Dallojnė shumė nga fqinjė e tyre edhe nga ana psikologjike politike. Derisa grekėt e serbėt pėr interesa kombėtare dhe shtetėrore protestojnė dhe kacafyten me institucione shtetėrore madje duke kėrcėnuar edhe kryetarėt e shteteve, te shqiptarėt ndodhė e kundėrta, atyre nuk i pengon ligji i luftės me Greqinė, regjistrimi i popullsisė nė baza fetare, statistikat e rrejshme, ēregjistrimi nga shtetėsia, sulmet ndaj institutit albanologjik nė Prishtinė, ndėrtimi i projektit Shkupi 2014, ndryshimi i vulės sė Prizrenit, burgosja dhe rrahja e veprimtarėve si pjesėtar tė AKSH-ės apo Vetėvendosjes. Pėr mediat shqiptare elektronike dhe tė shtypura mos tė flasim, sa mė shumė qė i shikon dhe lexon ato, mė tė dobėt e ke identitetin kombėtar.

Rreziku mė i madh iu vjen nga partitė politike tė cilat janė nė gjendje tė shesin edhe ajrin po tė kenė mundėsi, vetėm se u mbetet ndonjė pėrfitim. Kėshtu, revista Tiranase MAPO solli njė artikull me titull “Rruga shqiptare drejt Serbisė”, ku solli fakte skandaloze qė dėshmojnė bashkėpunimin mes qarqeve qeveritare shqiptare dhe atyre serbe qė ishin zhvilluar nė njė fshehtėsi tė plotė. Po sjellim njė pjesė tė artikullit kėtu: ‘’Gjatė qeverisjes sė djathtė 2005-2009, thuhet nė artikull, marrėdhėniet ushtarake Serbi - Shqipėri kanė arritė kulmin e zhvillimit. Po japim listėn e pjesshme tė serbėve qė kanė bashkėpunuar me Ministrinė e Mbrojtjes sė Shqipėrisė: Z. Damianoviē, S. Tesiē, A.Sarajliē, Z.Laliē, J.Gjuriē, Milovan Micoviē, Rade Radojeviē, ish-komandant batalioni i policisė serbe nė Kosovė nė vitet 1998-1999, i dekoruar nga Milosheviēi pėr trimėri tė treguar nė luftė nė Kosovė. Repartet ushtarake qė janė vizituar prej tyre mbajnė numrat 4450 (Tiranė), 4451 (Qafmollė), 4454 (Elbasan) etj. Vizitorėt serbė kanė qenė tė pajisur me leje tė rregullta me shkrim tė lėshuara nga shefat e shtabit tė ushtrisė shqiptare. Ndėrsa nė Gėrdec kanė hyrė me lejen e privatėve qė menaxhonin fabrikėn e Gėrdecit.
Nė faksimilin e dokumentit ilustrues pasqyrohen llogaritė bankare tė kėtij kontrabandisti nė dy banka serbe. Pikėrisht nėpėrmjet kėtyre dy bankave pas vitit 2005 janė bėrė investime dhjetėra milion eurosh rreth e qark Tiranės.’’

Ėshtė pėr t’u ēuditur se si partitė politike shqiptare pėr cikėrrima shumė tė vogla prehen e copėtohen, kur ėshtė nė pyetje shkatėrrimi i ushtrisė shqiptare janė nė konsensus tė plot. Madje, nė mbledhjen e Kėshillin pėr Siguri Kombėtare shpesh ishte debatuar nė prani tė Damir Fazlliē njeri i afėrt me sigurimin serb.

Nė raportin e publikuar sė fundi nga Komiteti Kombėtar pėr Politikė tė Jashtme i SHBA-ve pėr SHIK-un e PDK-ės u tha : “SHIK-u ėshtė strukturė e inteligjencės nėntokėsore tė PDK-sė dhe brenda vitit merr 200 milionė dollarė nėpėrmjet ryshfetit, grabitjeve dhe shantazhit. Kjo strukturė ėshtė njė lidhje kriminale mes shqiptarėve dhe bandave serbe si dhe rrjete tė tjera kriminale transnacionale”, thuhet nė raport.

Pikėrisht nga SHIK-u janė pėrēarė dhe dobėsuar dy Lėvizjet gjithėkombėtare, ish-FBKSH-ja dhe Vetėvendosja, qė ishin themeluar pas vitit 1999, pėr tė ēuar pėrpara procesin e mbetur nė gjysmė tė rrugės pėr Ribashkim Kombėtar.

Nga kėto tė dhėna e kemi mė lehtė qė tė kuptojmė deklaratat e politikanėve shqiptar qė TĖ JETOJMĖ NĖ HARMONI ME FQINJĖT TANĖ (deri sa ata tė ngopen para) qoftė edhe nė dėm tonin, si dhe atė fjalinė e famshme qė na ėshtė shndėrruar nė doktrinė filozofike shqiptare qė MOS TA PROVOKOJM SITUATĖN.

Fuqitė e Mėdha - bota gjithnjė ka ndier dhimbje pėr tė dobėtin por ka respektuar tė fortin. Pėrvoja e Izraelit tregon se fjalėt dhe pohimet nuk e bėjnė politikėn por veprat. Kriter i filozofisė liberale qė sundon nė Evropė dhe SHBA pėr pranimin e kombeve dhe formimin e shtetit kombėtar ėshtė dėshmimi nga ai komb i aftėsisė pėr luftė. Filozofia liberale njeh vetėm popujt qė sakrifikojnė. Nė politikat tyre tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare Fuqitė e Mėdha parapėlqejnė vijėn e rezistencės mė tė butė. Pėr synimet dhe politikat e tyre Fuqitė e Mėdha ndajnė mjete tė mėdha buxhetore pėr pėrsosjen e teknikės luftarake. SHBA-tė prijnė nė kėtė drejtim dhe qė nga viti 1948 janė duke punuar nė programin ‘’Cirus’’, ku ka themeluar laboratorin e fizikės sė reve qė ka tė bėjė me faktorėt gjeofizik tė reve dhe ndikimi i tyre nė luftė.

Lidhur me shqiptarėt Fuqitė e Mėdha (bashkėsia ndėrkombėtare) deri mė sot nuk kanė hasur nė pėrfaqėsues tė denjė tė shqiptarėve me ideologji ribashkuese. Problemin e ēėshtjes shqiptare duhet ta kėrkojmė nė mesin tonė. Sa mė pak qė na ndihmojnė mė shumė do tė kemi sovranitet. Politika institucionale shqiptare nė vend se tė shfrytėzojė pėr kėndellje kombėtare aleatin aktual tė shqiptarėve, SHBA-tė, ajo po e keqkupton dhe keqpėrdorė kėtė ndihmė, duke ia imponuar popullit tė thjeshtė njė filozofi politike iluzore se SHBA-tė e kanė pėr obligim dhe borxh qė t’u ndihmojnė shqiptarėve nė ēdo dėshtim tė tyre. Ekziston frika se me sjellje tė tilla tė zyrtarėve institucional shqiptar (lidhjet e tyre me krimin e organizuar dhe nėntokėn e mafies rajonale dhe botėrore dhe mbi tė gjitha vazhdimi i traditės sė zgjedhjeve tė vjedhura) populli shqiptar shumė shpejt do tė humbė kėtė aleat jetik.

Vazhdon me... Kah t’ia mbajmė?

Besnik HYSA
Bujanoc 1878Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 05, 2010 8:19 pm

10 vite nga rrėzimi i Millosheviqit

Sot bėhen dhjetė vjet nga protestat masive tė pėrkrahėsve tė Opozitės Demokratike tė Serbisė, pas sė cilės u rrėzua nga pushteti Presidenti i atėhershėm i Republikės Federale tė Jugosllavisė, Sllobodan Millosheviē. Protesta u organizua nė qendėr tė Beogradit pasi Komisioni i zgjedhjeve Federale e kontestoi fitoren e kandidatit tė Opozitės Demokratike tė Serbisė, Vojisllav Koshtunica, nė zgjedhjet e mbajtura mė 24 shtator tė vitit 2000. Edhe pse shumė burime jozyrtare pohuan se Koshtunica nė raundin e parė, mundi Millosheviqin, komisioni tha se ai fitoi 49 pėr qind tė votave dhe njoftoi pėr njė raund tė ri votimi. Pastaj menjėherė filluan trazirat civile qė ēuan nė rrėzimin e regjimit njė dekadėsh tė Milosheviqit i cili sundonte me Serbinė qė nga viti 1989. Nė trazirat humbėn jetėn dy persona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 05, 2010 10:31 pm

ADEM DEMAĒI KRYETAR I KOSOVĖS, PASTAJ ZGJEDHJET!
Publikuar mė 03 tetor, 2010 nė orėn 21:26 ( Para 2 ditėve ) Prof. Xhavit Dalloshi | Opinion |


Ka disa ditė qė disa Intelektualė dhe atdhetarė, kėrkojnė qė Adem Demaēi tė emėrohet Kryetar i Kosovės.
Pas Dorėheqjes sė Fatmir Sejdiut atė po e zevendeson Jakup Krasniqi tash me dy poste.
Folet e pėrfolet ne mes partive se kurė tė mbahen zgjedhjet e reja.
Disa thojnė te jashtėzakonshme e disa thojnė zgjedhje tė rregullta.


Disa thonė nė kėtė vitė tė mbahen zgjedhjet, disa thonė nė vitin tjetėr.
Bėhet garė se cila parti tė marrė Postin e Kryetarit!
Po a nuk ishin kėto parti deri mė tani nė pushtet pa shtet qė asgjė tė mirė nuk na sollėn pėrveq korrupsionit, hajnisė dhe vendimeve antishqiptare!?
Ēfarė bėrėn kėto parti pėr tė mirėn e popullit tė tyre!
Dikush u pasurua me shumė e dikush mė pak !
Dikush vodhi mė shumė pasurinė e Popullit e dikush mė pakė, por asgje nuk bėnė qė populli tė ketė bile pak lumturi.
Tė gjithė mundin ia kushtuan interesave personle dhe interesave famijlare tė tyre!
U pasuruan u bėnė bejlerė pėr njė natė, qė kurrė mendja s'ju ka shkue edhe kėtyre se aq shpejtė do tė pasurohen pėr veti.
Kėta politikanė tė sotit thonė; zotė zgjate ketė situatė kėshtu.
Sepse pasuria jonė thonė spaska kufi, e sa i pėrket popullit tė mjerė allahu ja beftė qaren.
Kėta tė mjerė politikanė, po besa edhe Parti opozitė e pozitė nuk ju ha palla pėr populline e tyre fukara.
Kėta politikanė tė cilėt janė nė gjendje tė heqin dorė nga Kombi i tyre shqiptar nga identiteti i tyre dhe e quajnė veten Kosovarė nuk ėshtė qudi qė edhe interesin pėr popullin nuk e kanė ma!
Sepse kėta kanė njė idnetitet tjetėr, njė identitet qė nuk ėshtė i njejtė me atė tė popullit tė tyre shqiptar.
Ata qė tė heqin Flamurin Kombėtar, identitetin kombėtar, ata janė tė pa shpirtė, ata s'kanė tė bėjnė fare me kėtė popull.
Ata tė cilėt 98% Shqiptarė i bėjnė multietnikė dhe i barazojnė me shkije, me romė e ashkali, turqė e malazezė, ata nuk janė shqiptarė.
Ata tė cilėt e hoqėn Emblemen e Lidhjes sė Prizerenit!
Ata janė kėrkushi hiq.
Derisa kėta mundohen tė manipulojnė me popullin dhe ende shtyhen se kur dhe kush tė behet Kryetar i Kosovės, prapė nga kėta qė plaēkisin popullin.
Nga kėta qė shkelin ligjet qė vetė i kanė miratuar!
Ėshtė me vend qė menjeherė tė emėrohet Adem Demaēi pėr Kryetar tė Kosovės!
Borxh e kanė ata shokė tė tij qė tė pėrkrahin kėtė propozim tonin, ata qė ishin nė burg me te!
PO edhe ata qė nė atė kohė e quan Bacėn Adem nė burg pėr shkak se ky kėrkonte Kosovėn,, Republikė” e kėta qė ishin dhe janė nė kolltuqe tė buta kėrkonin Kosovėn nėn Sėrbi.
Me zgjedhjen Kryetar tė Bacės Adem, kėta qė e quan nė burg atė, dhe distancuan e denuan edhe shumė atdhetarė tjerė nė emer tė Sėrbisė, nuk e lajnė borxhin ndaj tij dhe ndaj shumė shokėve!
Po bile tė tregojnė njė formė tė humanizmit ndaj tij.
Jo tė presim deri nė zgjedhjet e reja ku prapė partitė politike bėjnė kompromise nė mes veti!
Aty ku pėr fotele bashkohen edhe ,,patriotėt “ edhe tradhtarėt!
Aty ku bashkohen edhe ,,luftetarėt edhe dezertorėt e luftes”
Po njėherė tė zgjidhet Baca Adem Kryetar i Kosovės e nė zgjedhjet e reja apo tė parakohshme si tė dojnė ti quajnė, Baca Adem vetėm tė Konfirmohet se ėshtė Kryetar.
Tash fillojnė bisedimet jo teknike siē mundohen tė na qesin pluhur syve disa servilė nė Qeveri po kėto do tė jenė bisedime pėr Status tė Kosovės .
Baca Adem ėshtė i domosdoshėm tė merr temonin qė tė udheheq Kosovėn!
Sepse vetėm Baca Adem ka guximin qė mos tė bėjė kompromise nė dėm tonin, dhe ky ka guximin qė aty ku duhet tė thuhet jo do tė thotė jo.
Me zgjedhjen e Bacės Adem Kryetar bile lajmė gjysmen e borxhit qė kemi ndaj tij.
I cili tėrė jetėn ia kushtoi ēlirimit tė popullit tė tij nga okupatori serb.
Ata qė e injorojnė emėrimin e Bacės Adem pėr Kryetar tė Kosovės, ata e injorojnė vetvetėn!
Pra, Baca Adem menjėherė tė zgjidhet Kryetar i Kosovės!

Gjermani. 3.10.2010


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 05, 2010 10:33 pm

Qe sa kohe kerkohet qe Baca Adem te jete kryetare askushe nga parlamentaret as nga Qeveria se permende.
Qfare mjerimi kemi ra .
Qfar karieriste ,njerez te semnure psikik.
per karrig e pushtet shqiptari vret baben e vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Thu Oct 07, 2010 8:16 pm

Krasniqi: President? Do ta mendoja seriozisht ofertėn


TIRANE-Jakup Krasniqi, i cili ushtron detyrėn e kreut tė shtetit sot e gjashtė muaj nė vazhdim shprehet se nėse i bėhej njė ofertė pėr tė qėnė Presidenti I ardhshėm, do e mendonte seriozisht ofertėn. Nė njė intervistė ekskluzive pėr tė pėrditshmen Gazeta Shqiptare, Jakup Krasniqi shprehet se roli aktual "ėshtė njė detyrim kushtetues, mė duhet ta zbatoj, edhe pse ėshtė njė angazhim shumė mė i madh". I pyetur nėse ditėt e para si president, a e kanė nxitur ambicien e tij nė vazhdim? "Po, natyrisht, nėse do tė mė bėhej njė ofertė, unė do ta mendoja seriozisht", - pohon ai duke konfirmuar sėrish kėnaqėsinė qė i dha thirrja "president" nga gazetarėt nė ditėn e parė tė detyrės kushtetuese tė tij. Sa i pėrket marrėdhėnieve mes aleatėve, ai thekson se nuk ka mė ngrohtėsi mes tyre dhe se vetėm zgjedhjet e reja mund tė zgjidhin krizėn. Po subjektet e reja nė votime? Albin Kurti, pėr shembull? "Janė tė mirėseardhur, por ne kemi shumė prurje tė reja dhe pak jetėgjatėsi", - shton ai nė intervistėn qė mund ta lexoni tė zgjeruar nė Gazeta Shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 26Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 15 ... 26  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: