Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26  Next
AutoriMesazh
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 24
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyFri Nov 30, 2012 11:06 am

Haradinaj,Balaj e Brahimaj...na u kthyen perseri.. U deshmua se lufta e UCK-es ishte e drejt!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptySun Dec 02, 2012 7:26 pm

Me kźn me shkrua vet jekshtu n'forum atje ku jam, kishin memi hjek postimet se ata e duon politikėn e Kosovės ma fort se ju.Atje nuk guxon kurrkush me shkrua se ka rrah policija ata atdhetar ēi kan dasht me vijerr flamurin n'shtyl buz kufinit se ater jam kudra Kosovet.Tash pou dves vet kudra kuj jan ata policista ēi kan rrah brutal at popull?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyTue Dec 04, 2012 9:26 am

per neve shqiptar nuk vlen kurrfar deshmie se jem sui gjeneris, naj rrasin mas 5 vjete nji vegez,unk besoj se e lshojn kaq leht Ramushin pa e shtrydh edhe kta ma zi se thaqin,shum mir qe e lirun por kjo garant dot ke beck graundin e vet 100%.....!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyThu Jan 03, 2013 11:03 pm

ore xhem me duket se shume politikan i kan shtrydhe
per kete edhe shkaterrun gjithqka shqiptare jan ba krah i Sali Sllobodanka Berishes
ai po shkaterron shqiperin keta tonet kosoven shqiptare ata tjeret Maqedonin shqiptare ,seshte qudi se shqiptari lehte shitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 51
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyFri Jan 04, 2013 12:26 pm

Shqiptarėt e vėrtetė kurr nuk janė shitur e as nuk shiten.U tregua botėrisht se lufta e UĒk-sė ka qenė e drejtė dhe anti pushtuese.pėr kėtė pajtohem me mujotėn.Kurse me detektivin nuik pajtohem se shqiptarėt po u shitkan lehtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyFri Jan 04, 2013 12:59 pm

shqiptaret e vertet kurre nuk jan shitur ata jane te pakte
po jane shitur shume Patriot per lakmi pushtet e para
sa patrioti eshte shitur me shekuj per nje karrig
edhe sote ka shume asi qe tradhtuan luften e uck-se tradhtuan gjakun amanetin e shokeve ,pse vetem per interesa personale karieriste.
Lufta e UCK-se ka qen e drejte trimat vdiqen .PO shume Politikan tradhtare po thirren ne emer te UCK-se.
NUk ke te drejte te thirresh ne emer te UCK-se e te tradhtojshe gjakun e tyre.
Kjo eshte e vertete.
A ja kana dikujt a jo!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyTue Jan 15, 2013 3:45 pm

Shqipėria e Madhe', realitet nė 2035-n

Tiranė, (Kosovapress) 15 Janar 2013 08:13
Ekspertėt e shėrbimit special rus GRU, mbi bazėn e disa dokumenteve tė fshehta tė CIA-s, kanė krijuar hartėn e Evropės tė vitit 2035. Sipas parashikimit tė tyre Kosova do tė jetė pjesė e Shqipėrisė, e cila gjithashtu do tė ketė brenda territorit tė saj edhe njė pjesė tė asaj qė sot quhet Maqedoni.

Lajmi mbi kėtė raport ka bėrė jehonė nė mediet maqedonase, bullgare dhe ato ruse.

Ndryshimi tjetėr nė Ballkan do tė jetė ndarja e Bosnje Hercegovinės mes Serbisė dhe Kroacisė.

Ndryshme tė tjera qė do tė ndodhin nė Evropė janė ndarja e Skocisė nga Britania e Madhe ndėrsa Polonia mund tė humbasė pjesė tė territorit tė saj pas bisedimeve Gjermani-Rusi. Nė Spanjė baskėt dhe Katalunja do tė shpallin pavarėsinė kurse nė Francė do tė krijohet njė shtet mysliman. /Shekulli/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyTue Jan 15, 2013 3:50 pm

ahhha xhem keta fare patriotat me bateri Koco danaj ,aksh na than me 2013
tashe po na del me 2035
po ku me dite se qka bahet deri atehere o xheme
kiamet shkaterrohet bota apo evropa amerika apo ne segzistojme hiq
keto jane si profecia Maja
haaaa mos u mirrni me gjana te kota
qyshe po shkojne punet sjemi kerkund hiq,vetem po i bejme qef vetvetes
Nje kosove e vogel nje shqiperi po shkaterrohet nga hajnat e karieristet slan gje pa vjedhe e gje pa ba ne deme te kosoves e shqiperise
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptySun Jan 20, 2013 5:28 pm

Shaqiri: Luginėn e tradhtuan Prishtina dhe Tirana

14:32 / 20.01.201327 0Njėri prej ish-komandantėve tė UĒK-sė, Xhezair Shaqiri , i njohur si Komandant Hoxha, i ka akuzuar politikanėt nė Prishtinė dhe nė Tiranė se i kanė braktisur aspiratat e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės. Shaqiri, i cili ishte akuzuar vitin e kaluar nga zyrtarėt e Beogradit pėr njė sulm ndaj xhandarmėrisė serbe nė Bujanoc, ka deklaruar pėr Telegrafin se shqiptarėt e Luginės sė Preshevės e ngritėn lapidarin e UĒPMB-sė pėr tė tėrhequr vėmendjen e autoriteteve tė shteteve shqiptare, po u zhgėnjyen keq.
Shaqiri ka ironizuar edhe deklaratat e organizatės AKSH, e cila pati paralajmėruar se do te luftonin pėr tė mbrojtur lapidarin. Sipas tij, ky ishte edhe njė rast qė e tregoi fytyrėn e vėrtetė tė personave me maska tė quajtur AKSH.

“E patėn mundėsinė tė bėjnė ‘baam’,por jo. Tė presim se ndoshta Gafur Adili do ta sulmojė Beogradin, siē deklaroj para disa ditėsh. Kur unė para disa viteve u mbėshteta nė mur dhe nuk kisha pėrkrahje dhe nuk pata zgjidhje pėrveē me vetėmbrojtje dhe me ndihmėn e Allahut dhe disa shokėve nė Tanushė, Gafurri me quante njeri i Serbisė, edhe pse luftoja me serbin”, ka thėnė Shaqiri.

Ai mė tek ka thėnė se “kėto paaftėsi tė politikanėve tanė patriotė me rroga, po na dėmtojnė shumė ne shqiptarėve,dhe si po duket nuk po na lejon tjetėr alternativė nė ish-UĒK,qė tė reagojmė nė mbrojtje tė vlerave tona kombėtare”.

“Politikanėt e Kosovės nuk duhet tė bien nė atė nivel tė ulėt me palėn serbe qė tė bisedohet vetėm pėr tė drejtat e serbėve tė Kosovės, por reciprokisht tė bisedohet edhe pėr drejtat e Luginės”.

“Paaftėsia e tyre ēon deri te reagime radikale nė kėtė moment tė nxemjes sė gjakrave me situatėn e lapidarit tė UĒPMB-sė. Ēka do tė ndodhė nėse dikush prej shqiptarėve nė mėnyrė individuale merr guximin dhe e rrėnon lapidarin e Gazimestanit, apo pėrmendore tjera serbe nė Kosovė. Situata kuptohet do tė pėrshkallėzohet dhe serbėt do tė frikėsojnė popullatėn e Luginės”, ka thėnė Shaqiri pėr Telegrafin.

Edhe vetė Shaqiri ėshtė i zhgėnjyer nga mėnyra se si ėshtė trajtuar pas akuzave qė i kishte bėrė ish-sekretari shtetėror pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Oliver Ivanovic. Ky i fundit kishte deklaruar se Shaqiri dhe Eljesa Sherifi patėn sulmuar xhandarėt serbė nė Dobrosin tė Bujanocit, nė maj tė vitit tė kaluar.

Mė pas, policia serbe kishte lėshuar njė fletė-arrest pėr Shaqirin, e ndėrkohė edhe fletė-arresti ishte shpėrndarė nga Policia e Kosovės, nė tė gjitha pikėkalimet kufitare tė Kosovės.

“Kėtė ma kanė thėnė disa tė njohur qė punojnė nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Kosovės”, pati deklaruar kohė mė parė Shaqiri, por lajmi nuk ishte konfirmuar zyrtarisht nga zyrtarėt e MPB-sė nė Kosovė. /Telegrafi/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 24
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptySun Jan 20, 2013 9:59 pm

Lapidari!!...Ku mbeti?!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyWed Jan 30, 2013 6:46 pm

Ksaj rradhe lajmet po i jap uné:

Lajmi kryesor po shifet kjart se tek ne shqiptaret nuk mund te qeveris nji subjekt plitik asesi,pra shifet kjart se na duhet apo imponohet nji qeveri UNITETI ore njerz qe mos te vijn qeshtjet apo interesi kombetar ne kso situata vicioze sikur te ishtje qeshtja kombetare po thuaj apsolut diq inegzitente-jasht toksore apo diqka qesharake dhe pa nevojshme per miljona njerz.
kjo nuk tolerohet kjo esht jasht normales ska pardon ma,se si dhe qka po bajn kta matrapaz,dhe idiota apsolut....!))
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyFri Feb 01, 2013 1:01 am

Publikuar: 31.01.2013 - 20:59
Tiranė, 31 janar - Projekti amerikan pėr tė krijuar “Shqipėrinė e Madhe” po realizohet qė disa vite, ngadalė, me mjete ushtarake dhe diplomatike, shkruan ditorja kroate Slobodna Dalmacija.

“Ėshtė i pandalshėm bashkimi i shqiptarėve”, ka thėnė nė Tiranė kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, gjė qė nė mediat rajonale ėshtė komentuar si shpallje e projektit tė “Shqipėrisė sė Madhe”.

Pėr kėtė ide ėshtė folur edhe gjatė 100 vjetorit tė shėnimit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, qė ėshtė festuar nė Tiranė, Prishtinė, Shkup... Kah fundi i vitit 2010, Koēo Danaj, drejtor i Institutit tė Parashikimeve Rajonale, ka thėnė se nė vitin 2013 nė mėnyrė paqėsore duhet tė formohet shteti qė do tė pėrfshinte territoret shqiptare.

Derisa disa analistė thonė se shteti i ri shqiptar ėshtė projekt real i cili tek disa ngjall frikėn se mund tė sjellė tensione tė reja, tė tjerėt thonė se fjalėt e Berishės janė keqinterpretuar.

Projekti amerikan i krijimit tė “Shqipėrisė sė Madhe” po realizohet ndėr vite me mjete diplomatike dhe ushtarake. Ekziston njė histori e angazhimit amerikan nė rajon, por kur ėshtė fjala tek ky projekt, duhet cekur disa detaje kyēe. Kėtu ėshtė bombardimi amerikan me NATO-n ndaj Serbisė mė 1999, pas sė cilės NATO nė Kosovė ka dislokuar 50 000 trupa tė armatosura mirė. Kėtu ėshtė edhe Marrėveshja e Ohrit, projekti i SHBA-sė, me tė cilin filloi procesi i reformave politike tė Maqedonisė pėrmes ndryshimeve kushtetuese dhe me miratimin e njė sėrė ligjeve tė reja qė ofrojnė mė tepėr tė drejta pėr shqiptarėt e Maqedonisė.

Ndėrsa, pika e tretė, siē e transmeton portali Telegrafi, ėshtė mbėshtetja e pavarėsisė sė Malit tė Zi dhe Kosovės, me ēka ėshtė dobėsuar Serbia, ėshtė realizuar zbėrthimi i saj, dhe ėshtė arritur njė ekuilibėr rajonal. Politika amerikane, me kėto angazhime ushtarake-diplomatike, pėrgatit projektin e “Shqipėrinė sė Madhe”, thotė analistja Jadranka Poloviq.

Politologia nga Spliti cek rėndėsinė e Kosovės si pjesė tė Evropės Juglindore. “Juglindja e Evropės, si nė tė kaluarėn ashtu edhe sot, ka njė domethėnie tė rėndėsishme gjeopolitike dhe gjeostrategjike, qė pėrcakton tė ardhmen politike tė rajonit. E lidhur me Mesdheun, Lindjen e Mesme, malet e Kaukazit dhe Azinė Qendrore, si dhe rajonin e Danubit dhe Evropėn Qendrore, ka qenė gjithmonė subjekt i interesave tė fuqive tė mėdha. Pėr shkak tė rėndėsisė sė energjisė nė gjeopolitikėn e shekullit XXI, kjo hapėsirė, ku janė rrugėt e rėndėsishme tė transitit, bėhet njė zonė e konkurrencės sė fortė tė qendrave tė pushtetit botėror.

Nė fakt, Evropa Juglindore ėshtė rruga mė e shkurtė transiti midis Evropės Perėndimore dhe zonave tė pasura me gaz e naftė nė Azinė Qendrore dhe basenit Kaspik, dhe si i tillė ėshtė i aftė tė bėhet pjesė e lojės sė re tė madhe gjeopolitike, pra njė hapėsirė ku ballafaqohen interesat e SHBA-sė, Evropės, Rusisė dhe Turqisė”, thekson Poloviq. Ekspertja kroate shton se projekti i dominimit amerikan nė Euroazi nė fakt fillon nė Evropėn Juglindore me Shqipėrinė, ndėrsa pėrfundon nė Kinė.

Shtetet e Bashkuara gjeostrategjinė e saj drejt Azisė Qendrore e mbėshtesin nė rrjetin e shteteve proamerikane nė Evropėn Juglindore, si Maqedonia, Shqipėria, Rumania, Bullgaria, Turqia, Greqia, e nė kontekstin e fundit edhe Kosova, si dhe shtetet e rajonit Kaspik - Azerbajxhani dhe Uzbekistani – por edhe Gjeorgjia dhe Ukraina, ku siē thotė ajo, pėrhapet strategjia e unifikimit tė amerikanizimit botėror.

“Nė fakt, shembulli i Kosovės, si shtet i ri i krijuar nga pėrdorimi i instrumenteve tė politikės amerikane, ėshtė njė tregues i dominimit tė vazhdueshėm tė SHBA-sė nė rajon dhe pėrpjekjet pėr tė ruajtur udhėheqjen unipolare amerikane jo vetėm nė juglindje tė Evropės, por nė tė gjithė rajonin e Euroazisė”, thotė Poloviq, duke shtuar se Kosova mbetet njė shembull amerikan nė zotėrimin e rregullave tė demokracisė, tregut tė lirė dhe tė hapjes pėr investitorėt e huaj.

“Politika amerikane tund tė gjitha projektet nė Kosovė. Ėshtė turp qė zyrtarėt amerikanė qė mundėn Serbinė tani privatizojnė pjesėt mė vitale tė ekonomisė sė Kosovės”, thotė politologia kroate, e cila nuk pret trazira tė reja nė rajon.

“Udhėheqėsit e lėvizjes kombėtare shqiptare kėto ditė thanė se SHBA-ja dhe Rusia kanė rėnė dakord pėr rishikimin e kufijve, nė mėnyrė qė Presheva, Kosova, dhe unė besoj njė pjesė e Maqedonisė dhe e Malit tė Zi, do tė gjenden brenda njė Shqipėrie tė Madhe. Unė ju besoj, sepse konfigurimi i deritashėm i rajoneve tė ish Jugosllavisė ėshtė bėrė nė rrugėn e dy proceseve integruese: anėtarėsimin nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian. Shtetet kombėtare e kanė humbur kuptimin, ndėrsa akterėt globalė avancojnė me projektet e zgjerimit tė demokracisė, tė drejtave tė njeriut dhe tregut tė lirė, qė nėnkuptojnė globalizimin e varfėrisė nė rajon. Shtetet e reja janė krejtėsisht tė varura nga kapitali i huaj, ndėrsa kėto ditė shohim Qeverinė kroate si shembull qė adapton gjithēka qė akterėt e huaj u thonė”.


_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 51
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyThu Feb 07, 2013 12:22 pm


Kontrabanda me armet e UĒK-sė nga kom.Ruzhdi Sramata

16.09.2012, 11:12:37
dallendyshja_
me pervojė Anetar prej: 16.04.2004
Postime: 167

PSE PO SHPIF O VEHBI RAFUNA?! Denoncim publik
________________________________________
Mona Agrigoroaiei:

PSE PO SHPIF O VEHBI RAFUNA?!

~Denoncim publik~

Sot, mė 15 shtatorit 2012, u takova me njė person tė quajtur Vehbi Rafuna, nga Kosova nė lokalin pranė “Albanian University” nė qendėr tė Tiranės. Dėshmitarė nė kėtė takim ishin edhe Ruzhdi Saramata, babė dėshmori tė luftės sė UĒK-sė dhe Halil Canolli, ish komandant tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Kursi i bisedės nė fillim ka qenė rreth domosdoshmėrisė sė aktivitetit kombėtar. Unė kam theksuar faktin se vetėm dėshmorėt e kombit kanė kryer misionin e tyre ndaj atdheut, kurse ne qė jemi tė gjallė duhet tė vazhdojmė kėtė drejtim dhe pėr fat tė keq ka njerėz qė vetėm nė dukje vazhdojnė kėtė rrugė, por bashkėpunojnė mė armiqtė e kombit dhe me kolaboracionistėt.
Papritmas, Vehbi Rafuna mė pyeti: “Me kėnd mbani kontakte kėtu nė Tiranė?”.
Pyetja m’u duk provokative. Qė tė mbulohem shokėt dhe aktivitetin tim, i jam pėrgjigjur: Me Koēo Danaj.
Dhe, pastaj e pyeta edhe unė: “Po ju, me kėnd mbani lidhje?
” Pėrgjigja e Vehbiut ka qenė befasuese pėr mua. Ai mė tha:
“Tani, nė si ish luftėtarė tė UĒK-sė, mbajmė lidhje me tė gjitha qeveritė” (!).
Kjo mėnyrė e tė formuluarit mė jep tė drejtėn tė konsideroj se ai nuk vazhdon rrugėn e drejtė kombėtare pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar, por ėshtė i shitur tek qeveritė tė Thaēit dhe tė Berishės, dhe vetėm bėn “gam gam” pėr tė mashtruar atdhetarėt se qenka patriot.
Nė atė moment unė i jam kundėrpėrgjigjur (dhe referenca ishte drejtpėrdrejtė pėr tė, gjė qė nuk e ka kuptuar): "Paska njerėz qė vetėm nė dukje veprojnė pėr ribashkim kombėtar, por nė fakt bashkėpunojnė me horrat"!
Ky pėrfundim e kam edhe pasi unė e pyeta ēfarė mendon pėr Gafurr Adilin, duke i thenė se: “unė kam dėgjuar pėr kėtė politikan tė shquar nė opinion, e di se ėshtė kėtu nė Shqipėri, nuk e kam takuar deri mė tani”.
Kurse ai filloi tė hidhte vrerė ndaj Gafurr Adilit, duke thenė: “Ai hiē nuk ėshtė politikan i shquar.
Gafurr Adili ishte nė organizimin e quajtur Frontin pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar […emrin nuk e shqiptoi korrektesisht dhe plotėsisht], por mė pas u largua dhe formoi partine e quajtur FDBK”.
Kėto janė thellėsisht shpifje. FBKSH ka qenė organizatė ilegale politike udhėheqėse e AKSH-sė dhe mė pas, pėr shumė arsye tė qendrueshme, ka qenė reformuar nė njė organizatė politiko-demokratike (jo parti politike!), tė emėrtuar Fronti Demokratik pėr Bashkim Kombėtar (FDBK).
Ky mjeran, spiun i SHIK tė Kosovės dhe edhe i agjenturės sekrete tė Kroacisė, kujton se unė nuk e dija se ai, Vehbi Rafuna, ka qenė nė Konferencė Riorganizuese tė ish FBKSH-sė, tė mbajtur mė 28 Nėntor 2009 te Hotel Romana nė Durrės, qė ka qenė edhe Kuvendi Themelues i Frontit Demokratik pėr Bashkim Kombėtar (FDBK), dhe aty, nga vetė Gafurr Adili, lideri i ish FBKSH-AKSH-se dhe qė nga 28 Nėntori 2009 President i FDBK-sė, i ka marrė librat "Platforma e Shqipėrisė Natyrale" tė Koco Danajt dhe nuk i ka paguar librat, por i ka vjedhur, siq ėshtė mesuar tė vjedhė ai dhe banda e tij, qė e kanė vjedhur, jo vetėm UCK-nė, por edhe Kosovėn.
Gjithashtu, mjerani Vehbi Haruna, kujton se unė nuk e dij se ai ėshtė invalid i luftės se UCK-sė, jo i plagosur nė dyluftime me bishėn serbe, por i vetplagosur me armė e tij, qė tė mos shkonte nė betejat clirimtare.
Por, mua mė shumė habiti qėndrimi oportunist dhe shumė i poshtėr i zotit Ruzhdi Saramata, i cili heshti kur shpifte spiuni Vehbi Rafuna ndaj liderit tė bashkimit kombėtar, Magjister (tė shkencave Juridike-Ekonomike) Gafurr Adili nga Kėrcova nė Tiranė, sepse unė e dija shumė mirė se, zoti Ruzhdi Saramata e njeh shumė mirė zotin Gafurr Adili. Mjafton qė zotit Ruzhdi Saramata t'ia rikujtoj vetėm disa sekuenca tė bashkėveprimit tė dikurshėm tė tij (2004-2009), pėrmes dėshmorit Xhaferr Shala, me Gafurr Adilin, dhe jamė shumė e sigurt se, zoti Ruzhdi Sramata do t'i bjen pishmanit pse endet me poliagjentin Vehbi Rafuna.
Nėse zoti Ruzhdi Saramata do tė guxojė ta kundershtoje kėtė fakt, gjė qė unė e mirėpres, atėherė unė do tė jesha e detyruar qė t'i publikoj edhe ate "pazarin" prej 20 mijė eurosh, nga te cilat 3 mijė euro ia ka marrė dėshmorit Xhaferr Shala "Xhafės" dhe... (vjeshtė 2005) pėr...., dhe qė edhe 17 mijė eurot e tjera ėshtė dashur t'ia paguante zoti Gafurr Adili, sepse ashtu zoti Gafurr Adili iu kishte thėnė Xhafės dhe..., por qė pastaj, kur Zoti Ruzhdi Saramata ishte takuar (te "Zabeli" nė Kukes) me zotin Gafurr Adili, i kishte ra pishmanit se pse djemve te tij ua kishte marrė 3 mijė eurot pėr gjėra (sende) qė nuk ishin tė tij, por i kishte ble populli shqiptar.
Prandej, keni kujdes dahi, kur shpifni kundėr Liderit tė Bashkimit Kombetar, Magjistėr Gafurr Adilit, aktualisht President i Frontit Demokratik pėr Bashkim Kombėtar (FDBK), sepse do tė na detyroni qė, ashtu si ish spiunėve tė ish UDB-sė (Ali Ahmedi & Co), edhe ju t'ua publikojmė tė gjitha pislliqet tuaja tė deritanishme.

Tiranė, 15 shtator 2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyThu Feb 07, 2013 2:48 pm

Dreni Drenova
Po spo te vjen turp te plasosh shkrime te magjupes Rumune dhe shpijunit g.Adili
qe vetem ka vjedh popullin dhe shoket e tije me ble banesa neper durres dhe tiran
ky shpijun i serbise e maqedonise qe ska lan ken pa e perly e te kercnue si arushen me shoshe
a e dine ti se kete njeri as nje patriot shqiptare se perkrahe ..vetem do shpijuna te serbise e maqedonise qe kan vjedh me te dhe vjedhin pa u nal
ta perzijshe Rafunen me keta shpijuna eshte turp per ty .qe plason kesi shkrime m***...
Ky seshte magjister po m*** magjister rrugaq dhe primitiv ,sa kam ndegjue une ky i ka borgj shume atdhetareve dhe shume patrioteve shqiptare .
eshte prsident i m*** frontit qe ka 4 veta e hiq me shume...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 51
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptySat Feb 09, 2013 11:51 am


Detektiv turpin mbaje pėr vete unė nuk e njoh as romunen e as Gafurr Adilin.po tė ishte ashtu si thua ti pse nuk reagoni edhe ju publikisht siq kanė bėrė denoncim publik romunja apo Gafurri me fakte.Ti po tė jesh i guximshėm dil me emer e mbiemer e mos u fsheh pas emrave detektivi apo ndonji emri tjeter tė rrejshėm.Si me tė besu ty kur nuk tė dimė se kush je?ndoshta edhe ti je ndonjė kontrabandist armėsh tė lirisė?!http://www.kosovarimedia.com/index.php/lajme/12438-pse-po-shpif-o-vehbi-rafuna.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptySat Feb 09, 2013 8:12 pm

haaa Drenova
mos je vte njeri nga keta
po qfare fakte more hajvan ka ketu spahi lidhje fare ,apo qenke ne grup hajnash e kriminelash me ta...
bash ja ke qellue se keta jan kontrabandiste armesh e gjerave te flliqura qe po mirren organet e sigurise me ta....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyMon Feb 11, 2013 5:12 pm

LAJMI. tjeter deshprus pra SAL leshin e han premtimin e dhen per pasaporta per tan shqiptaret, qe si jan ky surat dhe do te tjer te llojit te njejt. surat majmuni e idioti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyMon Feb 18, 2013 6:35 pm

allahile sal sllobodankes i besut shume poshte pahi ra...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyFri Feb 22, 2013 12:25 am


Rrėfej Berishėn e nėntokės serbe - Njė rrėfim qė do tė ngjalli mjaft diskutime dhe kundėrshtime
Politikė


Qerim Kelmendi dhe persoanzhet e skenes Politike dhe Kriminale nė Ballkan
Qerim Kelmendi ėshtė njė ndėr themeluesit e LPK-sė qė mė pas njihej gjerėsisht si UĒK-ja. Kur ishte veprimtar i LPK-sė ai mbante pseudonimin “Shpirtmadhi”, ndėrsa me krijimin e UĒK-sė ai njihej me nofkėn “Dema”. Madje ėshtė njeriu i parė nė radhėt e UĒK-sė qė ėshtė plagosur nė njė betejė me forcat serbe, gjatė njė pėrplasje tė ndodhur nė vitin 1996. Ai tashmė jeton nė Kosovė me familjen e tij, por qė prej fillimit tė viteve 90’ ai ka ardhur nė Shqipėri me mision si pjesė e grupit tė rezistencės sė Kosovės dhe ka vazhduar tė luajė role tė dorės sė parė brenda rezistencės dhe UĒK-sė deri nė vitin 1999, kohė kur pushtuesi serb u tėrhoq nga Kosova. Kelmendi ka qenė pėr shumė kohė krahu i djathtė i Zahir Pajazitit njėrit prej komandantėve mė kryesorė tė UĒK-sė sėbashku me Adem Jasharin. Mė pas gjatė viteve 97-99 Kelmendi ėshtė angazhuar nė mėnyrė direkte nėpėrmjet kontakteve me shėrbimin sekret shqiptar pėr furnizimin me armė tė UĒK-sė. Nė intervistėn ekskluzive pėr “DITA”-n ai rrėfen detaje tė kėtyre kohėve duke vėnė theksin sidomos tek roli i ish-Presidentit Berisha pėr tė shkatėrruar dhe goditur strukturat e rezistencės nė Kosovė, duke e akuzuar madje Berishėn edhe pėr njė takim qė sipas Kelmendit ai ka zhvilluar me Zhelko Raznatoviē Arkanin nė Shkodėr nė vitin 1992. Mė tej Kelmendi hidhet nė ngjarjet mes viteve 1997-1999 ku ndėr tė tjera sqaron edhe rolin e Berishės dhe Bukoshit gjatė luftės sė Kosovės, ndėrsa vrasjen e Azem Hajdarit ai e konsideron si njė lojė tė stisur nga qeveria serbe dhe Berisha pėr tė krijuar luftė civile nė Shqipėri, si e vetmja mėnyrė pėr tė eleminuar aktivitetin e UĒK-sė brenda Kosovės. Gjatė intervistės, Kelmendi pėrmend edhe natyrėn e lidhjeve mes UĒK-sė dhe familjes Haklaj nė Tropojė, veēanėrisht Fatmir Haklajt. Qerim Kelmendi ka punuar ngushtė edhe me heroin e luftės Ilir Konushevci si dhe me Adrian Krasniqin nė krijimin e bazės sė nevojshme luftarake pėr ushtarėt e UĒK-sė.

Zoti Kelmendi, gazeta “DITA” botoi dje pjesė nga njė libėr i studiuesve James Pettifer dhe Miranda Vickers ku pėrmendet roli i Berishės nė raport me themeluesit e UĒK-sė nė fillim tė viteve 90’ por edhe mė pas. Nė libėr pėrmendet fakti se kur Berisha ishte President nė Tiranė u arrestua Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti. Pėrmendet dhe njė antentat ndaj Hashim Thaēit ku mbeti i vrarė shoku i tij i dhomės gazetari Ali Uka. Ju keni qenė ndėr themeluesit kryesorė tė UĒK-sė asokohe, i konfirmoni ju kėto analiza dhe cili ka qenė aktiviteti i kėsaj organizate nė fillim tė viteve 90’ nė Shqipėri?

Nė fund tė vitit 1991,nė dimrin e egėr tė kėtij viti,njė grup i ish-antarėve tė LPK-sė(Lėvizja Popullore e Kosovės), njė organizat ė klandestine nė Kosovė, ne jemi nisur maleve tė Gjeravicės, dhe mbetėm nė dėborė dhe nuk mundėm tė depėrtojmė nė Shqipėri. Pėr peripecitė e atij udhėtimi dhe tė udhėtimeve tjera nuk do marrė kohė tė rrėfehem sot. Nė janar tė vitit 1992, nė pėrpjekjen tjetėr, po nė borėn mbi njė metėr, ia dalim tė shkojmė nė Shqipėri. Nė Shqipėri, meqėnėse shkuam sėbashku me vėllain e Adrian Krasniqit (tani i shpallur Dėshmor dhe Hero), pra me Ilir Krasniqin, i cili nė atė kohė ishte antar i LPK-sė u vendosėm tek njė familjar i afėrt i Ilir dhe Adrian Krasniqit, pra u vendosėm tek vėllezrit Besnik, Agim, Lul dhe Edi Krasniqi (i aksidentuar nė vitin 1992 nė komunikacion dhe i vdekur). Kjo familje shqiptare e Kosovės ishte detyruar tė shpėrngulej nga Kosova pėr nė Shqipėri, gjatė aksionit famėkeq tė armėve, qė e drejtonte krimineli i atėbotshėm Rankoviēi, nė vitin 1956. Nė Bajram Curri kemi ndejtur dhe u ēlodhėm me sa mbaj mend nja dy-tre ditė. Iliri dhe Ramadan Kastrati qėndruan nė Bajram Curri ndėrsa unė dhe Sali Kelmendi (djali i vėllait tim) vazhduam rrugėn nė Tiranė sepse misioni konsistonte nė vendosjen e lidhjeve tė organizatės tonė, pėr tė parė mundėsitė, se si mund tė organizonim bartjen e armėve nė Kosovė.

Nė Tiranė takova vėllain tim Ibrahim Kelmendi, qė ėshtė i njohur pėr opinionin si themelues i LPK-sė sėbashku me Kadri Zekėn dhe Jusuf Gėrvallėn. Kur shkuam atje ishte koha e kaosit dhe u skandalizuam me situatėn nė Shqipėri. Nė Shqipėri ishim nisur me kėrkesėn e Nėnkrytarit tė LKP-sė, Dega Jashtė Vendit, pra ishim nisur me kėrkesė tė Muhamet Kelmendit, i cili kishte dėrguar mesazhe pėrmes dikujt tjetėr, me qėllim qė antarė tė LPK-sė tė vinin e tė organizonin bartjen e armatimit nga Shqipėria nė Kosovė. Koha dhe hapėsira kur shkuam nė Shqipėri ishte plot kaos, me zhvillime tė neveritshme politike, me gangsterė qė kishin pėrēudnuar jetėn e shqiptarėve nė Tiranė e gjetiu. Me Ibrahim Kelmendin (vėllain tim) u dakorduam qė tė takohemi me njė oficer tė Kosovės, qė kishte qenė i burgosur nė Jugosllavi. Meqė Xhafer Jasharaj kishte afėrsi dhe miqėsi me Zv.Kryeministrin e Kosovės Ramush Tahirin, na propozoi qė t’i trokasim nė derė dhe me ndėrmjetėsimin e Jashar Salihut, nė Sheshin Skėnderbej, aty tek njė qoshe e ēimentos, ku ishte tregu i valutės, takohem me Zv. Kryeministrin Ramush Tahiri. Natyrisht nuk kishte nevojė tė prezantohesha meqė mestar i takimit tonė ishte oficeri Xhafer Jashari.

Tė them tė drejtėn, Ramush Tahiri mė mirėpriti dhe e vlerėsoi gatishmėrinė e tė rinjve tė LPK-sė qė kishin filluar tė mendonin pėr armatosjen e njėsiteve. Z.Ramush Tahiri mė tha se nė Shqipėri ėshtė njė situatė kaotike dhe sugjeroi qė tė presim zgjedhjet e 22 marsit tė vitit 1992 dhe tė shpresojmė se po fiton Sali Berisha , (qė konsiderohej nė atė kohė si dora jonė) dhe nėse fiton Sali Berisha atėherė ēėshtja e armatimit tė grupeve nė Kosovė do tė jetė njė ēėshtje e lehtė teknike. Ramush Tahiri mė propozoi qė takimin tjetėr ta mbajmė pas zgjedhjeve, 3 javė ose 4 javė pas zgjedhjeve. Meqė kisha marrė premtime tė mėdha nga parashikimet e Ramush Tahirit, duke patur parasysh se ai ishte dhe Zv.Kryeministėr nė qeverinė Bukoshi u ngazėlleva dhe nuk pėrmbahesha nga gėzimi.

A u realizua takimi?

Krejt kėtė pėrshkrim tė zgjeruar e bėra pėr tė ardhur tek ky detaj. Vjen koha dhe diku pas 5 javėsh bėhet takimi i dytė nė mes meje dhe Zv.Kryeministrit Ramush Tahiri dhe ishte njė takim qė nuk do e dėshiroja kurrė, sepse Ramush Tahiri erdhi me fytyrė tė mėrzitur qė reflektonte keqardhje dhe zhgėnjim. Priste njė takim rezultati i tė cilit do na angazhonte dhe do na gėzonte tė gjithėve, por ndodhi e kundėrta nga takimi u pėrcoll vetėm zhgėnjim. Kur erdhi pėr tė mė pėrcjellė mua rezultatet e takimit Ramush Tahiri mė tha tekstualisht kėto fjalė : “Ju lumshin krahėt juve tė ilegales,dhe mos shpresoni te Sali Berisha, sepse na ka zhgėnjyer. Ai po preferon tė mbajė dhe tė krijojė kontakte vetėm me strukturat sekrete shqiptare, qė ishin pjesė e UDB-sė”. Mė pas Ramush Tahiri mė kėrkoi ndjesė qė mė kishte mbajtur me shpresė pėr disa javė me radhė.

Unė u theva shumė nga ky takim dhe nuk di si kam arritur tek banesa ku banonte vėllai im Ibrahimi, ku e njoftova pėr epilogun e takimit tim me Ramush Tahirin. Gjatė qėndrimit tim kam patur rastin qė tė takoj udhėheqėsit e studentėve, qė e quanin veten Studentėt e Dhjetorit, duke filluar nga Azem Hajdari, Arben Lika, Miftar Gjanaj dhe gjithė tė tjerėt. Nė takimet me disa nga kėta jam zhgėnjyer shumė sepse jam befasuar se si rastisėn kėta njerėz qė tė jenė nė krye tė kėtyre ndryshimeve kaq tė rėndėsishme? Me pėrpjekje e pa sukses kam qėndruar nė Tiranė deri mė datėn 18 gusht. Aty kemi qėndruar bashkė edhe me shokėt tanė tė LPK-sė, si me Hashim Thaēin, Kadri Veselin, Naser Krasniqin, tė cilėt kishin ardhur nė Tiranė qė tė hulumtonin rrugėt dhe mėnyrat pėr tė krijuar lidhje dhe pėr tė parė mėnyrat se si mund tė realizonim furnizimin me mjete luftarake.

Pra grupi i rezistencės kosovare nuk ka qenė i mirėpritur nė Shqipėri nė kohėn kur Shqipėria kontrollohej nga ish-Presidenti Berisha?

Pas fitores sė Sali Berishės nė vitin 1992 ėshtė bėrė njė listė e zezė kundėr ilegalėve dhe pjestarėve tė LPK-sė dhe ėshtė penguar dhe ndaluar kushdo qė ka bėrė pėrpjekje qė nė Kosovė tė kalonte ilegalisht armatim pėr njėsitet ilegale tė LPK-sė nė atė kohė. Presidenti Sali Berisha nė Shqipėri i strukturoi mirė pacifistėt dhe strukturat e UDB-sė tė cilat ishin filiale tė UDB-sė sė Prishtinės dhe Beogradit. Pėr kėto zhvillime, besoj se ėshtė koha tė shprehen dhe flasin ata njerėz qė kanė qenė mė kompetent se unė. Edhe Lista e Zeze e patriotėve tė organizuar nė LPK, por edhe tė organizuar nė LKĒK ekziston dhe ėshtė mirė tė bėhet transparente.

Po thoni qė shteti shqiptar asokohe ka patur lista tė zeza me emrat e veprimtarėve ilegalė tė Kosovės pėr t’i neutralizuar?

Mė lejoni t’iu shpjegoj njė rast. Nga Kosova nė 1991 kanė shkuar drejt Shqipėrisė dy grupe tė organizuara,me vullnetarė nga Kosova dhe nga diaspora. Meqė tani Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti u bėnė figura tė njohura, sot kėto dy grupe pėr tė cilat po flas etiketohen si grupi e Adem Jasharit dhe grupi i Zahir Pajazitit. Gjatė qėndrimit dhe kontakteve nė Shqipėri njėri nga grupet ka dhėnė informacione tė sakta pėr antarėt e nė Kosovė dhe me tė arritur nė Kosovė kanė nisur ti arrestojnė dhe ti pėrndjekin. Ndėrsa grupi tjetėr qė nuk dha emrat e vėrtetė tė veprimtarėve tė tij gjatė vizitės nė Tiranė, u shpėtoi arrestimeve dhe pėrndjekjes. Si pasojė e dekonspirimit nė atė kohė, ka filluar dhe pėrndjekja e Adem Jasharit nė Drenicė.

Si nisi ky organizim i juaji?

Ne ishim antarė tė organizatės Ilegale nė Kosovė dhe disa nga ne kishin filluar tė rebeloheshin nė kuadėr tė organizatės LPK, sepse ishim lodhur duke u martirizuar nėpėr dhomat e hetuesisė sė inspektorėve serbo-shqiptarė tė UDB-sė, andaj nuk dėshironim qė pėr njė libėr tė Enverit,pėr njė parullė tė shkruar, pėr literaturė patriotike tė binim nėpėr burgje, ndaj grupet e rrebeluar tė LPK-sė, qė ishin tė shpėrndara anekėnd Kosovės, kėrkonin qė organizata jonė, LPK-ja ta ndryshonte kursin dhe taktikėn e veprimit kundėr pushtuesit serbo-maqedono-malazez dhe kolaboracionistėve shqiptarė. Drejtuesit e organizatės e morėn seriozisht kėrkesėn tonė dhe nė vitin 1993, nė Mbledhjen e Pėrgjithshme tė LPK-sė, u vendos qė LPK-ja tė themelojė krahun e saj ushtarak, e nė vitin 1994, Dega e LPK-sė Jashtė Vendit, qė kishte marrė kompetencat e LPK-sė brenda vendit, pėr shkak tė goditjeve qė kishim pėsuar brenda, e pagėzoi kėtė organizim tė ri me emrin Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Pra themeluesja dhe pagėzuesja e UĒK-sė ishte LPK-ja , e jo ndonjė individ i veēantė, sado i lavdishėm qoftė , siē ėshtė bėrė modė tė thuhet tani nėpėr ceremonitė tona pėrkujtimore.

Ndėrsa bartėsit e organizimit tė celulave tė para tė UĒK-sė ishin padyshim edhe Adem Jashari e Zahir Pajaziti, tė cilėt ka rastisur qė tė pėrndiqen nga shteti shqiptar i cili drejtohej nga Presidenti Sali Berisha dhe oficeri i UDB-sė Bashkim Gazidede. Sot, nuk di se pėrse opinionit nė Shqipėri i bėn pėrshtypje arrestimi i Adem Jasharit dhe Zahir Pajazitit nė Tiranė, e shumė pak ndalen pėr tė analizuar lidhjet e Sali Berishės me Serbinė, si dhe takimet qė ai ka patur me oficerėt e lartė tė UDB-sė. Fenomeni i thyrjes sė embargos sė OKB-sė nga Sali Berisha ėshtė kulmi i tradhtisė dhe dėshmia mė e madhe e miqėsisė qė ky dhėndėr i Milicės (vjehrra e Saliut) kishte me nėntokėn e zezė tė UDB-sė. Kur tė bėhen analizat historike, ky shembull i rrallė do tė trajtohet si Kryetradhėtia mė e madhe qė njė prijės i shtetit tė Shqipėrisė ka bėrė nė kuadėr tė tradhėtive tė mėdha qė na kanė ndodhur nė mesin tonė, si Komb dhe si Shtet.

Ēfarė mendonin ish udhėheqėsit e UĒK-sė Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti pėr Berishėn? Si e shikonin ata Berishėn?

Pėrshtypjet dhe pikėpamjet e Adem Jasharit e Zahir Pajazitit por edhe gjithė bartėsve tė organizmit tė celulave tė para tė UĒK-sė nė lidhje me Sali Berishėn kanė qenė tė qarta. Vazhdimisht ia kemi bėrė me dije kujtdo qė ka lidhje me UĒK-nė se nė Shqiperi, ku drejtonte Sali Berisha, tė bėjmė kujdes tė madh sepse nga shteti i Sali Berishės dhe nga zyra e Kosovės qė ishte instaluar aty duhet tė bėnim kujdes njėsoj sikur tė ishim nė Kosovė dhe vazhdimisht kemi marrė masa mbrojtėse, nga survijimet dhe pėrndjekjet e mundshme. Edhe Adrian Krasniqi, nė muajin shkurt 1997 ėshtė prangosur dhe i ėshtė marrė armatimi personal qė dispononte nga larot e Berishės. Nė muajin tetor 1997 Adriani ėshtė vrarė. Por ky arrestim mund tė ketė qenė edhe i rastėsishėm ndaj nuk dua tė spekuloj me kėtė rast. Me keqardhje e them se sheti i Sali Berishės, qeveria Bukoshi, Zyra e Kosovės, kishin ndėrlidhje me nėntokėn e zezė tė UDB-sė. E them me bindje dhe mendoj edhe sot e kėsaj dite kėshtu. Pėr lidhje tė tilla tė kėsaj natyre ka materiale edhe shteti shqiptar dhe kur arkivat tė hapen do vėrtetohet kjo qė po ju them unė.

Nė ē’rrethana u vra miku juaj Ilir Konushevci nė vitin 1998? Si i kishit ju tė dhėnat pėr vrasjen e tij?

Ilir Konushevci ėshtė vrarė nga banda e Demir Demirit qė ishte mik i Azem i Hajdarit dhe pėr detajet e kėsaj vrasje ekzistojnė shėnime tė evidentuara nė zyrat e shtetit, nė prokurori dhe nė policinė e atėhershme tė Shqipėrisė.

Konushevci ishte njė mik edhe i familjes Haklaj nė Shqipėri apo jo?

Ilir Konushevci e ka njohur shkurtimisht Fatmir Haklajn dhe nuk kanė patur ndonjė lidhje tė veēantė. Fatmir Haklaj, qė nė vitin 1997 endej gjysmė-ilegal ne Bajram Curri dhe Tropojė. Ka ardhur tek ne dhe na ėshtė vėnė nė dispozicion, qė tė ndihmonte nga pengesat qė na ishin krijuar pas konsolidimit tė bazės qė e kishim nė Bajram Curri tek vėllezėrit Krasniqi, tė cilėt i pėrmenda mė herėt. Njė tjetėr bazė ne e kishim tek familja e Sylejman Berishės, qė ishte njė i afėrm i Sali Berishės, por shkaku pse jemi lidhur me tė ishte miqėsia qė familja Krasniqi ka patur me familjen e Bacės Sylejman Berisha, meqė vajza e Sylejman Berishės, Zyraja, ishte e martuar me Lul Krasniqin, Kusheri i par i Adrian Krasniqit. Pra siē ju thashė Fatmir Haklaj ka shprehur dėshirėn me na dal nė ndihmė, neve si UĒK, por unė personalisht gjatė njė takimi i kam thėnė tekstualisht: “Fatmir, ti sot je nė gjak me njė pjesė tė kėsaj treve dhe ndihma jote karshi nesh nuk shihet mirė nga kundėrshtarėt e shumtė qė ti ke, ndaj mė e udhės ėshtė qė me ne tė rrish indiferent, sepse neve nuk na leverdis tė jemi nė sy tė keq nga njė pjesė e Malėsisė sė Madhe”. Fatmiri e ka mirėpritur kėtė kėshillė timen. Madje atė natė ai ka ardhur vonė nė takim dhe mbante kapuē, dhe ja vura nė dukje kėtė fakt duke i thėnė : “a po shef se edhe tek ne po vjen gjysėm i fshehur, ilegal”. Nė disa raste Fatmir Haklaj na ka ndihmuar sepse ka qenė njė periudhė kur Fatos Nano kishte urdhėruar qė bazat tona tė mbyllen medeomos pėr shkak tė presionit qė i bėnin ndėrkombėtarėt e sidomos anglezet dhe italianėt. Sepse deri atėherė edhe ndėrkombtarėt qė mė vonė u rreshtuan me ne, ishin kundėr nesh dhe akoma po pėrkrahnin Serbinė dhe politikėn e Rugovės dhe ishin katėrcipėrisht kundėr UĒK-sė.

Nė ē’mėnyrė i mbanit lidhjet me krerėt e shtetit shqiptar nė vitin 1998?

Gjatė kohės qė kam drejtuar ose mė mirė tė them bashkėdrejtuar furnizimin me armatim, kam mbajtur lidhje me oficerėt e SHIK-ut, veēanėrisht me Fatos Klosin,Vangjush Thimjon, Artan Meēkėn, mė pas edhe me disa tė tjerė. Natyrisht lidhje me shtetin shqiptar mbante edhe Kryesia e LPK-sė qė luante edhe rolin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė, e nė veēanti lidhje mė tė konsoliduara mbante sektori i posaēėm i LPK-sė qė ishte ngarkuar me kėtė detyrė. Unė dhe Ilir Konushevci jemi lidhur me Fatos Klosin nėpėrmjet vėllait tim Ibrahim Kelmendi. Me shtetin shqiptar qė nė atė kohė po drejtohej nga PS-ja, e veēanėrisht me shėrbimin sekret qė ishte autorizuar nga Presidenti Mejdani qė tė mbėshteste UĒK-nė, kemi gjetur mirėkuptim, ndonėse ndėrkombėtarėt qė operonin nė Tiranė na kanė marrė shpesh armatim nė Portin e Durrėsit. Por jo vetėm ata, por edhe disa policė shqiptarė qė pėr motive tė dobėta apo dhe nga deliri i madhėshtisė, shpesh na kanė dėmtuar duke na konfiskuar armė tė shumta. Fatet e njė Kombi thuhet se dalin nga dyert e tragjedisė sė tij dhe tragjedia e ngjarjeve tė marsit 1997, thyrja e depove, ishte fati mė i madh qė krijoi rrethanat pėr t’u organizuar UĒK-ja dhe pėr tė fituar Kosova. Thyerja e depove dhe rėnia e familjes Jasharaj janė dy tėrmete tė dhimbshme qė ia kthyen faqen dhe fatin e mirė historisė sė Kosovės. Jo mė kot thuhet, fat nė fatkeqėsi.

A ka patur njė luftė mes dy linjave tė tregtimit tė armėve drejt Kosovės nė vitin 1998. Njė linjė ku ishte influent Azem Hajdari e Bujar Bukoshi dhe njė tjetėr linjė qė drejtohej nga familja Haklaj dhe shteti shqiptar?

Berisha nuk e ka mbėshtetur Bukoshin por kanė bashkėrenduar veprimet nė tė gjitha periudhat, dhe se a do jenė bashkė apo nuk do jenė bashkė nuk varej nga ata, sepse e kanė patur urdhėr tė jenė bashkė. Qeveria Bukoshi-LDK dhe partia e Sali Berishės, veēanėrisht Sali Berisha dhe LDK-ja kur e panė qė UĒK-ja po forcohet nė terren dhe as FARK-u qė ishte krijuar si kundėrpeshė ndaj UĒK-sė nuk po arrinte rezultate, bėn njė plan strategjik, kuptohet me direktivė tė Bogradit. E vetmja mėnyrė pėr ta dėmtuar luftėn e UĒK-sė nė Kosovė ishte lufta civile nė Shqipėri, ndaj grushti i shtetit mė 14 Shtator 1998 qė u bė sėbashku me Sali Berishėn dhe Bujar Bukoshin kishte kėtė synim. Si kurban i kėsaj lufte u zgjodh Azem Hajdari.

Ju po thoni se vrasja e Azem Hajdarit ishte njė kombinacion i shėrbimeve serbe pėr luftė civile nė Shqipėri dhe se nė krye tė kėtij kombinacioni nė Shqipėri ishte Berisha me Bukoshin?

Pikėrisht kėtė po them. Koha do ta dėshmojė kėtė fakt dhe zbardhja e kėtij grushti shtetėror do ta forcojė kėtė tė dhėnė, kėtė tė vėrtetė. Pak rėndėsi ka se si u vra Azem Hajdari, sepse Fatmir Haklaj, po tė paguhej mirė mund tė vriste kėdo edhe nė Beograd, sepse vėrtet ai ka qenė trim dhe ka patur strategji. Ama, nė rastin e Azemit, ai ėshtė vetėm njė i porositur, ndėrsa skenaristėt janė aktorėt e grushtit tė shtetit tė 14 Shtatorit 1998. Interlokutor nė organizim dhe njė njeri kyē i kėsaj vrasje ishte ish-truproja i Berishės, Izet Haxhia, i cili pas ngjarjes ėshtė fshehur pėr shumė kohė nė Kosovė, nga bandat e FARK-ut dhe UDB-sė. Sali Berisha nuk ėshtė vetėm bashkė-skenarist i 14 Shtatorit, por edhe bashkpuntori i ngushtė i Arkanit, Bulatoviēit, Ratko Djokiēit dhe bashkė me kėtė nėntokė tė Serbisė , nuk ka bėrė vetėm kontrabandimin e naftės dhe furnizimin e ushtrisė serbe me karburant, por nė bashkė-kordinim me Serbinė, me qėllim ka thyer embargon e OKB-sė, qė ishte vėnė kundėr Jugosllavisė sė atėhershme. Ndėr aktet mė tė turpshme tė shtetit shqiptar tė bėra ndonjėherė nė histori.

Pėrse jeni i bindur se Berisha ka patur lidhje me kėta eksponentė tė rėndėsishėm serbė. Ku bazoheni?

Ne kemi patur asokohe tė dhėna tė sakta nė lidhje me kėto marrėdhėnie. Po ju jap njė detaj. Nė mėnyrė operative dhe tė sigurt, ne jemi informuar se Berisha nė vitin 1992 ėshtė takuar personalisht me Zhelko Raznatoviē Arkanin dhe njė oficer tė UDB-sė tė quajtur Ratko Djokiē. Takimi ėshtė bėrė nė njė periudhė qė ne tė LPK-sė sapo kishim nisur organizimin konkret nė terren. Takimi ėshtė zhvilluar nė Shkodėr tek njė lokal pranė ish-pularisė sė Shkodrės. Lokali ka qenė nė pronėsi tė Myftar Ēelės i cili ka qenė dhe President i klubit “Vllaznia” dikur.

Ka patur rol Remzi Hoxha nė organizimin e rezistencės sė UĒK-sė?

Asokohe nė projektin e LPK-UĒK-sė pėrfshiheshin tre zona. Zona e parė ishte Kosova. Zona e dytė ishte Maqedonia. Ndėrsa zona e tretė ishte Presheva dhe viset shqiptare nė Malin e Zi. Ky ishte projekti fillestar qė mė pas u reduktua vetėm nė zonėn e parė, atė tė Kosovės. Sali Berisha ėshtė urdhėruesi direkt i pengmarrjes sė Remzi Hoxhės. Madje vrasja e tij ishte njė mesazh i qartė pėr tė gjithė ne sepse pas vrasjes sė Remziut ishte e qartė se nėse do guxonim tė operonim nė Shqipėrinė e drejtuar nga Presidenti Berisha do kishim tė njėjtin fat dhe tė njėjtin trajtim si ai qė na bėnte UDB-ja nė Kosovė. Por jo vetėm kėto akte por dhe njė sėrė veprimesh tė tjera tė Berishės nė vite e tregojnė qartė se kujt ka zgjedhur ti shėrbejė ai.

Pėr cilat veprime e keni fjalėn?

Shikojeni me vėmendje tė gjithė trajektoren e ngjarjeve qė kanė ndodhur nė Shqipėri sa herė qė ai ka drejtuar vendin. Berisha ishte ai qė ndėrtoi sistemin piramidal, ky sistem ishte njė projekt i financuar nga Serbia dhe 70 % e kapitalit tė mbledhur nė kėto firma, nėpėrmjet bandave tė SHIK-ut tė Gazidedes dhe Milicės (vjehrrės sė Berishės) janė pėrcjellė thasėt me lekė pėr nė drejtim tė Malit tė Zi dhe Serbisė. Faktet do ta vėrtetojnė njė ditė kėtė konstatim timin, i cili kurrė nuk ėshtė ndriēuar nga prokuroria shqiptare. Berisha ėshtė pėrgjegjės, jo vetėm pėr vjedhjen e votave dhe zjarrėvėnien e Shqipėrisė, masakrimin e opozitės, por edhe pėrgjegjės pėr 4000 tė vrarė nė vitin 1997. Gėrdeci po ashtu. 21 Janari dhe vrasja e 4 qytetarėve me duar nė xhepa. Shpėrblimi qė i bėri ekipit tė tė rinjve qė punuan nė UNMIK-un e Kosovės, e qė drejtohej nga vajza dhe dhėndri i tij, tė cilėt nė UNMIK u punėsuan pėrmes lidhjeve serbe. Ata punuan nė departamentin e UNMIK-ut qė mblidhte fakte dhe falsifikonte prova pėr kriminalizimin e luftės nė Kosovė, janė dėshmi tė qarta, janė fakte tė pamohueshme, se Berisha ėshtė kokė e kėmbė i lidhur me Bogradin.

Po pėrmend vetėm disa nga puntorėt e shtetit shqiptar qė u punėsuan nė UNMIK, nė Departamentin pėr kriminalizimin e luftės sė UĒK-sė. Argita Berisha-Malltezi, Lulzim Basha, Edit Harxhi, Znj. Baleta, Jamarbėr apo Jamserb Malltezi. Analizojeni pak se ku janė kėta njerėz sot dhe ēfarė peshe kanė ata sot brenda shtetit tė Shqipėrisė. Pra, i gjithė ekipi i kėtij grupi, vjen dhe merr drejtimin e shtetit shqiptar, pra vijnė nė krye tė Shqiperisė ata qė nė UNMIK u punėsuan pėrmes Beogradit. Sepse njohės tė gjuhės angleze ka me mijėra, unė pyes si u gjendėn pikėrisht kėta pėr ta bėrė atė punė. Tė jetė rastėsi?

Zoti Berisha ka thekuar retorikėn nacionaliste kohėt e fundit, ju si e lexoni kėtė lėvizje?

Sot, kur Kosova ėshtė e ēliruar, kur themelet e pushtetit tė tij mafioz dhe vrastar janė lėkundur, Berisha manipulon me kartėn e nacionalizmit, sepse ashtu i duhet tė deklarohet, sepse nė ditėt kur po zhvillohen bisedimet Serbi-Kosovė, Serbisė i duhet njė alibi, njė shkas pėr tė na akuzuar se ne duam tė bėjmė Shqipėrinė e Madhe dhe serbėt qė do mbeten nė territorin e Shqipėrisė sė Madhe janė nė rrezik. Pra, Serbia ka pretendime, sepse e ka kartėn e fundit, sepse kartat e tjera i janė djegur. Karta e tyre e fundit, shpresa e tyre e fundit ėshtė qė ta ndajnė Kosovėn dhe aleatin mė tė mirė pėr kėtė kohė, njėsoj si nė kohėt e mėparshme, kanė dhėndrin e vetė, Berishėn. Serbia ka dy opsione pėr ta zbehur imazhin e Kosovės. Opsioni i parė ėshtė fondamentalizmi islamik, qė dikur e ka mbjellė nė Shqipėri Berisha me Gazideden. Opsioni i dytė ėshtė mitizimi i idesė sė Shqipėrisė sė Madhe. Nėpėrmjet kėtij miti ata duan tė alarmojnė Bashkimin Evropian dhe tė pėrfitojnė ē’tė munden duke synuar sigurisht copėzimin e Kosovės. Ky ėshtė qėllimi i tyre pėrfundimtar, sepse qėllimet e mėparshme tė cilat i kishin mė ambicioze i kanė anulluar dhe e dijnė mirė qė duhet ti harrojnė, pasi serbėt mė parė as qė e mendonin se Shqipėrisė do i dilte nė krahė me mbėshtetje tė pakufizuar faktori pėrcaktues i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyFri Nov 01, 2013 9:48 pm

Si nuk paska asnje lajme nga kosova jone...

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptySat Nov 02, 2013 8:49 pm

Skenderaj, vritet kandidati i AAK-sė pėr Asamble Komunale
Publikuar: 17:45 / 2.11.2013
Skenderaj, vritet kandidati i AAK-sė pėr Asamble Komunale

Pas tė shtėnave me armė zjarri nė Skenderaj, afėr xhamisė, ėshtė vrarė kandidati i AAK-sė pėr Asamble Komunale tė Skenderajt, Bekim Birinxhiku, rreth moshės 37 vjeēare.

Sipas burimeve tė ORAinfo, nė Birinxhikun ėshtė shtėnė deri mė tash nga persona tė panjohur, derisa viktima ishte nė veturė.

Ngjarja ka ndodhur sot pasdite rreth orės 16:15. Sipas burimeve tė Kosovapressit, nga njė veturė nė lėvizje, dikush ka shtėnė me armė nė drejtim tė viktimės, derisa ai ishte duke folur me telefon, ndėrsa viktima ėshtė dėrguar nė QKMF-nė e Skenderajt, ku mjekėt kanė konstatuar vdekjen e tij.

Kosovapressi ka provuar tė kontaktoj me zėdhėnėsin rajonal tė policisė nė Mitrovicė, por njė gjė e tillė ka qenė e pamundur.

Ndėrkaq, sipas informacioneve qė po vijnė nė redaksinė e Zėrit, autori dyshohet se ėshtė njė polic. Edhe burimet e ORAinfo e konfirmojnė tė njėjtėn, se Birinxhiu ėshtė vrarė nga njė pjesėtar i Policisė sė Kosovės me revole zyrtare.

Vrasjen e tij e konfirmon edhe AAK. Sipas njė kumtese tė kėsaj partie, “AAK, duke u rezervuar nga kualifikimi i kėtij rasti tė rėndė dhe kriminal mbi jetėn e Bekim Birinxhikut, fton organet e rendit dhe tė drejtėsisė qė sa mė parė ta zbardhin rastin”.

“Edhe pse nuk dihen motivet, fakti qė vrasja ėshtė kryer njė ditė para zgjedhjeve lokale nė Kosovė, duhet t’i shtyjė organet e rendit dhe prokurorinė qė ta zbardhin sa mė parė kėtė krim”.

Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, ua pėrcjellė ngushėllimet mė tė thella familjes, tė afėrmve, miqve tė Bekimit dhe tė familjes Birinxhiku, veprimtarėve, anėtarėve dhe simpatizantėve tė AAK-sė nė Skenderaj dhe nė mbarė vendin.

“Nė vitet e luftės Birinxhiku ka qenė epror i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe njė prej luftėtarėve mė tė dalluar nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Pas vitit 1999 njihet me kontributin e tij nė ngritjen e strukturave TMK-sė, pas transformimit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės. Kujtimi pėr jetėn dhe veprėn e Bekim Birinxhikut do tė jetė gjithmonė i pastėr, ashtu siē ishte edhe vetė kontributi i tij, nė luftėn pėr lirinė e Kosovės, dhe pas saj, thuhet nė telegramin ngushėllues tė kryetarit tė AAK-sė, Ramush Haradinaj”, thuhet nė kumtesė.

Zėdhėnėsi pėr informim i Policisė sė Kosovės, Brahim Sadriu, e ka konfirmuar pėr Zėri faktin se kandidati i AAK-sė, Bekim Birinxhiku, ėshtė vrarė nga njė pjesėtarė i policisė sė Kosovės.

“Po ėshtė e vėrtet qė viktima ėshtė vrarė nga njė pjesėtarė i Policisė sė Kosovės mirėpo i cili ka qenė jashtė detyrės zyrtare dhe nuk ka tė bėjė asgjė lidhur me ndonjė konflikt pune. Pėr tash kjo ėshtė e tėra qė mund tė them”, ka thėnė Sadriu. /Zėri/ORAinfo/Kosovapress/Telegrafi/


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptySat Nov 02, 2013 8:53 pm

Deri kur keshtu me kesi kriminela ne Polici ,pushtet etj!Turp i madh popull kriminel ishim kan!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyWed Nov 20, 2013 1:31 pm

https://www.youtube.com/watch?v=3q_ctxrZDj0
Shikoni pak kėtė video qė qarkullon prej
disa orėsh nė internet.

Presidentja Atifete Jahjaga, gjatė njė
interviste bėhet tej mase nervoze dhe i flet gjithė nerva njė personi,
me shumė gjasa ndihmės i saj, vetėm se pse po i tėrhiqte vėmendjen.

Mesa
duket, ajo ka mangėsi nė komunikim dhe ndoshta ėshtė pikėrisht kjo arsyeja se
pse ajo jep rrallė intervista.

Shikoni pak se ēfarė ndodh. /albeu.com/
http://www.albeu.com/kosove/hikmeti-i-ngre-nervat-atifetes-video/132317/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyWed Nov 20, 2013 1:32 pm

Ku ku per ne qfar analfabeta e udheheqin kete popull ,prej polices me tre muj kurs e Kryetare e zarfit! Deri kur duron ky popull keshtu!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 EmptyTue Nov 26, 2013 2:11 am

Prishtinė, 25 nėntor - Deklaratėn e ish diplomatit amerikan James Rubin se “ėshtė koha kur krahu i luftės do ta kuptojnė se ėshtė mirė tė largohen nga pushteti derisa janė ende tė popullarizuar”, analistėt kosovarė e vlerėsojnė si njė mesazh “dashamirėsie” pėr pushtetin aktual. Analisti Belul Beqaj, ka theksuar pėr Telegrafin se “mesazhi” i Rubinit pėr atė pjesė tė “krahut tė luftės” qė janė pjesė e klasės politike nė Kosovės, qė tė largohen nga politika “sa nuk ėshtė bėrė vonė”, ėshtė njėra nga kėshillat mė dashamirėse dhe korrekte qė ėshtė dėgjuar nga miqtė ndėrkombėtarė kohėve tė fundit.

Sipas tij, sugjerimi i James Rubinit qė personat eminentė tė “krahut tė luftės”, qė janė pjesė e politikės, tė largohen “me nder”, ėshtė i drejtė, ngase ēdo vazhdim i jetės sė tyre politike ėshtė “salto mortale” pėr shpėtimtarėt e djeshėm.

“Mė i pėrballueshėm ėshtė fundi zhgėnjyes sesa zhgėnjimi i pafund. Mendoj se porosia e Rubinit ėshtė shumė domethėnėse. ‘Selami’ i diplomatit amerikan ėshtė vėrejtja e fundit para se pėrfaqėsuesit eminent tė ‘krahut tė luftės’ tė mos e pėrdhosin definitivisht tė kaluarėn e lavdishme, duke pėrfunduar prapa grillave. Idealistėt e djeshėm po dėshmohen, mjerisht, si materialistė tė sotėm”, ka thėnė Beqaj pėr Telegrafin.

Analisti Shpend Kursani, edhe pse e quan tė drejtė “kėshillėn” e ish diplomatit amerikan James Rubin pėr pjesėtarėt e “krahut tė luftės” , nuk pajtohet tėrėsisht me kėtė deklaratė.

“Pajtohem me deklaratėn e James Rubinit, pėrpos dy gjėrave. E par: nuk pajtohem me ish diplomatin amerikan, sepse ai ka harruar qė ta shtoj vetėm njė fjalė tė vetme nė mes tė ‘krahut’ dhe ‘luftės’, duke e bėrė atė ‘krahu oportunist i luftės’. Mendoj jo tė gjithė nga krahu i luftės kanė qenė tė dėmshėm pėr Kosovėn, siē ishin tė dėmshėm ata qė e shfrytėzuan pushtetin pėr pasurim individual dhe familjar, e varfėrim tė popullatės”, ka theksuar ai pėr Telegrafin.

Kursani mendon se nuk duhet pėrgjithėsuar “krahun e luftės” pasi ka shumė prej atyre qė kanė qenė nė “krah tė luftės”, “mirėpo qė nuk e shfrytėzuan pushtetin, por vazhduan punėn pėr tė mirė tė vendit”.

“Mendoj se ka ardhur koha qė qytetarėt e Kosovės mos tė presin nga zyrtar tė huaj qė t’ua kujtojnė se ēka ėshtė e mirė pėr ta dhe pėr vendin, por tė lėvizin vetvetiu dhe tė gjykojnė se jo ‘krahu i luftės’, por ‘krahu oportunist i luftės’ nuk ia arriti nė paqe atė ēka e nisėn me luftė”, ka thėnė Kursani.

Kursani tha se Kosova ėshtė mė e varfėr se kurrė, dhe Serbinė e ka brenda territorit mė shumė se kurrė mė parė dhe atė (pėr herė tė parė) me pajtim prej disave nga ‘krahu i luftės’ qė e shfrytėzuan pushtetin pėr pasurim dhe fuqizim individual, familjar dhe klanor.

“Prandaj, e dyta pikė, ku nuk pajtohem me James Rubin ėshtė, se ata qė keqpėrdorėn shpresėn e qytetarėve pėr njė Kosovė mė tė pavarur dhe mė tė pasur, nuk duhet larguar sa janė tė popullarizuar, por duhet hetuar dhe gjykuar drejtė pėr veprimtarinė e tyre, si ishin e si nuk ishin tė popullarizuar”, ka thėnė Kursani.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 25 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 25 e 26Shko tek faqja : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: