Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 18 ... 26  Next
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Jan 12, 2011 1:08 am

Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka urdhėruar bllokimin e tė gjitha targave tė lėshuara nga Serbia pėr zonat e veriut tė Kosovės. Rexhepi ka theksuar se shteti i Kosovės nuk do tė tolerojė qė nėpėrmjet kėtyre targave tė shkelet sovraniteti i vendit. Beogradi ka lėshuar nė qarkullim targa me kodin ndėrkombėtar tė Serbisė (SRB) edhe pėr shtatė rajonet e Kosovės.

Rajoni i Mitrovicės ka tė shėnuar kodin KM, rajoni i Prishtinės e ka PR, ndėrsa i Ferizajt mban kodin UR. Kohėt e fundit nėpėr rrugėt e Kosovės, e sidomos nė veriun e Mitrovicės, ashtu si nė Zveēan, Leposaviq dhe Zubin-Potok, janė parė tė vendosura targat e lėshuara nga Serbia. Gjithashtu, Beogradi ka rritur edhe numrin e kodeve komunale nga 41 nė 59, duke pėrfshirė edhe komunat e Kosovės.

Ēėshtja ka ngjallur dhe reagimin e ashpėr tė organizatave jo qeveritare nė Kosovė. Avni Zogiani nga organizata “Ēohu” ka adresuar kritika nė drejtim tė Qeverisė sė Kosovės, qė, sipas tij, jo vetėm qė ka dėshtuar nė aplikimin e tabelave tė Kosovės nėpėr ato lokalitete ku jetojnė serbėt me shumicė, por thjesht nuk ėshtė angazhuar qė tė merret me kėtė problematikė.


Edhe sa gjat do shkelet sovraniteti i kosoves ?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Jan 12, 2011 11:06 pm

Bllaca thotė se pas luftės janė vrarė 456 njerėz
Prishtinė, 12 janar 2011 - Nazim Bllaca nga Ribari i Madh i Lipjanit qė nga njė dhjetori i vitit tė shkuar ėshtė i lirė, por vetėm njė herė ka dalė nga shtėpia pėr t'i rregulluar paksa dhėmbėt. Pėr mė shumė se 365 ditė ai ėshtė errur e zgjuar brenda mureve tė njė shtėpie jo fort tė madhe. Nazim Bllaca, njeriu qė kishte marrė mbi vete shumė vepra penale, duke denoncuar edhe shumė tė tjerė, ndonėse mund tė lėvizė i lirė nga 1 dhjetori 2010, vetėm njė herė ka dalė nga shtėpia. Hyrja nė shtėpi e ekipit tė gazetės "Koha ditore" pėr herė tė parė prej kohės kur Bllacės iu kishte caktuar arresti shtėpiak para njė vit e njė muaj, kėrkon procedura. Gazetarėt i nėnshtrohen njė kontrolli detaj nga policė polakė tė EULEX it para sė tė futen nė shtėpi. Sipas gazetės, Bllaca ndihet mirė qė procesi kundėr tij dhe tė tjerėve, sipas tij, ėshtė duke shkuar mirė. Ai pret qė nė janar tė vitit tė ardhshėm tė nisė procesi gjyqėsor, tė cilin ai e quan "maratonik". Aty pret tė ndriēohen tė gjitha krimet e pasluftės. Pret po ashtu edhe dėnim pėr vete deri nė 40 vjet burg. Ai i tha gazetės se pėr herė tė parė qė pėr gjashtė muajt e parė tė pasluftės nė Kosovė janė vrarė 456 njerėz, ndėrsa pėr 12 muaj 600. Bllaca e fut veten nė mesin e atyre qė kanė marrė jetėn e kėtyre njerėzve. Bllaca ka pohuar se aktakuza do tė ngrihet ndaj tij dhe ndaj tė gjithė atyre qė i ka i pėrmendur nė akuzė. "Pėrafėrsisht janė diku 12 persona. Ėshtė Azem Syla, Ekrem Jashari e teposhtė. Deri tek ata qė pėrpiqen t'i fshehin provat e Bllacės. Ėshtė fjala pėr krimet e pasluftės. Deri te Hysri Rama, pėr shembull, i cili deri ditėn kur ėshtė kryer atentati ndaj meje ka qenė non stop me mua dhe Qazim Shabanin". Bllaca po ashtu i ka gazetės se ka gisht edhe nė kėrcėnimin e dėshmitarėve pėr disa raste tė inkriminuara. "Ka pasur kėrcėnime, ka pasur pėrcjellje tė porosive me anė tė ndonjė shkrese apo diēka tjetėr. Kryesorja nuk kemi ndenjur bash rahat nė procesin 'Limaj'. Mua mė vjen mirė qė Fatmir Limaj ka thėnė mė 3 dhjetor 2009 nė 'Klan Kosova', kur ka dalė me Jakup Krasniqin, qė kriminel si Bllaca ka pasur pas luftės. Ėshtė e vėrtetė qė kam qenė kriminel, po vetėm me njė nuk pajtohem me Limajn, sepse ai ėshtė dashur tė thotė se Bllaca ka qenė njė minikriminel edhe gjatė luftės. E kupton kėtė Limaj ēka do tė thotė. Besoj se kur ta lexojė gazetėn prapė do ta kuptojė ēka po i them", ėshtė shprehur ai. I pyetur se ndjehet kriminel, Bllaca ėshtė pėrgjigjur: "Unė e kam bėrė njė vepėr penale shumė tė rėndė, shumė tė keqe, dhe njė kohė jam mburrur me atė vepėr, kam qenė krenar. Ėshtė fjala pėr vrasjen e Ibush Kllokoqit. Edhe ai ka qenė pjesė e kėsaj shoqėrie, pjesė e Kosovės...". Ndėrkaq nė pyetjen se a i vjen keq qė ia ka marrė jetėn kėtij njeriu, ėshtė pėrgjigjur: "Po, pendohem pėr atė ... Pasi qė ėshtė kryer vepra, kemi ngrėnė darkė nė restorantin 'Qafa' dhe kuptohet tė nesėrmen apo tė pasnesėrmen ka pasė shkruar njė e pėrditshme. Meqenėse edhe shtypi nė atė kohė u ka ikur kėtyre vrasjeve, sepse pėr gjashtė muaj nė Qeverinė e Hashim Thaēit janė vrarė 456 persona. Gjatė kohės sė Qeverisė sė Pėrkohshme. Ndėrsa pėr 12 muaj 12 qershor 1999 30 qershor 2000 janė vrarė 600 persona. Nė kėtė numėr unė njė vrasje e kam kryer...". Bllaca thotė po ashtu se ka asistuar nė vrasjen e Salih Gashit. Ndėrsa pėr pohimet e Azem Syles se nuk e njihka, ai thotė se provat tregojnė tė kundėrtėn. Unė e kam akuzuar Azem Sylėn se ėshtė i implikuar tek Adem Salihaj, tek Ibush Kllokoqi, te tė gjithė, por ēka ėshtė mė interesant pėr mua dhe qė mbetet enigmė ėshtė sesi ėshtė e mundur qė ky person tė na angazhojė ta vrasim njė mik tė shtėpisė sė tij. E kam fjalėn pėr Ismet Arifin... Vėllai i Ismetit (Arifit v.j.) ėshtė baxhanak me Shpresim Ukėn. Tė dy kėta janė tė martuar me mbesat e Azem Sylės. I pyetur se ēka dini pėr Sigurimin e Atdheut, Bllaca pėrgjigjet: "Unė as tė mitė nuk i kam njohur. Pėr shembull: unė e kam pranuar publikisht qė nuk e njoh Kadri Veselin, nuk e kam njohur Kadri Veselin, as si 'Lul' as si Kadri. Domethėnė dihet kush e ka pasur shtyllėn e veēantė. Sa i pėrket Sigurimit tė Atdheut, kur ėshtė vrarė Tahir Zemaj, mė 4 janar 2003, kam dėgjuar, por kurrė me kėta njerėz nuk kam pasur kontakt. Absolutisht".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Jan 12, 2011 11:34 pm

Nazim Bllaca “kėrkon punė” nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme
Publikuar: Sot, mė 12 janar 2011

Artikuj tė ngjashėm

Padia e Xheladin Rexhepit ndaj Sahit Krasniqit “vjetrohet” para kohe

Mungesa e sundimit tė ligjit nė veri
Politizohet regjistrimi i popullsisė
The Economist: Kosova po ngec FOTO TĖ TJERA Ribar i Madh, 12 janar – Nazim Bllaca ka shtuar peshė. 40-vjeēari nga Ribari i Madh i Lypjanit nga njė dhjetori i vitit tė shkuar ėshtė i lirė, por vetėm njė herė ka dalė nga shtėpia pėr t’i rregulluar paksa dhėmbėt. Pėr mė shumė se 365 ditė ai ėshtė errur e zgjuar brenda mureve tė njė shtėpie jo fort tė madhe. Krejt kohėn e ka kaluar duke lexuar Kodin Penal tė Kosovės, gazetat e duke shikuar lajmet. Krejt ēka ėshtė shkruar e folur pėr tė, Bllaca e ka tė ruajtur nė arkiv. Njė dollap pėrplot gazeta ruajnė bėmat e Nazim Bllacės nėn njė televizor klasik tė firmės “Grunding”. Afėr saj ndodhet njė raft tjetėr plot CD-ja, nė tė cilat ka arkivuar lajmet, debatet e intervistat qė lidhen me emrin e tij.
Nazim Bllaca, njeriu qė kishte marrė mbi vete shumė vepra penale, duke denoncuar edhe shumė tė tjerė, ndonėse mund tė lėvizė i lirė nga 1 dhjetori 2010, vetėm njė herė ka dalė nga shtėpia. Prej asaj dite ai ka bėrė njė regjistėr tė mysafirėve qė mund ta vizitojnė. Hyrja nė shtėpi e ekipit tė gazetės pėr herė tė parė prej kohės kur Bllacės iu kishte caktuar arresti shtėpiak para njė vit e njė muaj, kėrkon procedura. Gazetarėt i nėnshtrohen njė kontrolli detaj nga policė polakė tė EULEX-it para sė tė futen nė shtėpi. Herė i qeshur e herė i vėrejtur, Nazim Bllaca rrėfen 365 ditėt brenda mureve tė shtėpisė.
“Brenda mureve i kam pasur shėrbimet e mia personale, jashtė shtėpisė nuk kam dalė, vetėm njė ditė kur kam shkuar nė Lypjan pėr t’i rregulluar dhėmbėt. Kam shkuar me pėrcjellje tė madhe policore”, thotė ai pėr t’i qeshur pak buza. Jashtė shtėpisė nė raste tjera nuk kam dalė, me pėrjashtim tė 45 takimeve qė kam pasur me prokurorė, duke pėrfshirė edhe dy takime nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė. E kam fjalėn pėr njė dhjetor 2009 dhe pėr 25 gusht tė vitit 2010”, thotė Bllaca nė intervistėn e parė. Atė e ka marrė malli edhe pėr njė makiato tė vogėl. Tė fundit qė ka pirė ka qenė dita kur pati dalė publikisht nė media pėr tė denoncuar ato qė ai i quante krime.
Bllaca ndihet mirė qė procesi kundėr tij dhe tė tjerėve, sipas tij, ėshtė duke shkuar mirė. Ai pret qė nė janar tė vitit tė ardhshėm tė nisė procesi gjyqėsor, tė cilin ai e quan maratonik. Aty pret tė ndriēohen tė gjitha krimet e pasluftės. Pret po ashtu edhe dėnim pėr vete deri nė 40 vjet burg.
Ai ka thėnė pėr herė tė parė qė pėr gjashtė muajt e parė tė pasluftės nė Kosovė janė vrarė 456 njerėz, ndėrsa pėr 12 muaj 600. Bllaca e fut veten nė mesin e atyre qė kanė marrė jetėn e kėtyre njerėzve.
I pyetur se a ka dalė nga shtėpia deri tash, pas lirimit nga arresti shtėpiak, ai ka pohuar se “vetėm njė ditė kam shkuar pėr t’i rregulluar dhėmbėt...
Po, po pushoj njėherė.”

Bllaca i ka pohuar “Kohės Ditore” se aktakuza do tė ngrihet ndaj tij dhe ndaj tė gjithė atyre qė i ka i pėrmendur nė akuzė. ”Pėrafėrsisht janė diku 12 persona. Ėshtė Azem Syla, Ekrem Jashari e teposhtė. Deri te ata qė pėrpiqen t’i fshehin provat e Bllacės. Ėshtė fjala pėr krimet e pasluftės. Deri te Hysri Rama, pėr shembull, i cili deri ditėn kur ėshtė kryer atentati ndaj meje ka qenė non stop me mua dhe Qazim Shabanin.


Bllaca po ashtu i ka thėnė “Kohės ...” se ka gisht edhe nė kėrcėnimin e dėshmitarėve pėr disa raste tė inkriminuara. “Ka pasur kėrcėnime, ka pasur pėrcjellje tė porosive me anė tė ndonjė shkrese apo diēka tjetėr. Kryesorja nuk kemi ndenjur bash rahat nė procesin “Limaj”. Mua mė vjen mirė qė Fatmir Limaj ka thėnė mė 3 dhjetor 2009 nė “Klan Kosova”, kur ka dalė me Jakup Krasniqin, qė kriminel si Bllaca ka pasur pas luftės. Ėshtė e vėrtetė qė kam qenė kriminel, po vetėm me njė nuk pajtohem me Limajn, sepse ai ėshtė dashur tė thotė se Bllaca ka qenė njė minikriminel edhe gjatė luftės.
E kupton kėtė Limaj ēka do tė thotė. Besoj se kur ta lexojė gazetėn prapė do ta kuptojė ēka po i them”, ėshtė shprehur ai.
I pyetur se ndjehet kriminel, Bllaca ėshtė pėrgjigjur se “unė e kam bėrė njė vepėr penale shumė tė rėndė, shumė tė keqe, dhe njė kohė jam mburrur me atė vepėr, kam qenė krenar. Ėshtė fjala pėr vrasjen e Ibush Kllokoqit. Edhe ai ka qenė pjesė e kėsaj shoqėrie, pjesė e Kosovės...”
Ndėrkaq nė pyetjen se a i vjen keq qė ia ka marrė jetėn kėtij njeriu, ėshtė pėrgjigjur: “Po, pendohem pėr atė ... Pasi qė ėshtė kryer vepra, kemi ngrėnė darkė nė restorantin “Qafa” dhe kuptohet tė nesėrmen apo tė pasnesėrmen ka pasė shkruar njė e pėrditshme. Meqenėse edhe shtypi nė atė kohė u ka ikur kėtyre vrasjeve, sepse pėr gjashtė muaj nė Qeverinė e Hashim Thaēit janė vrarė 456 persona. Gjatė kohės sė Qeverisė sė Pėrkohshme. Ndėrsa pėr 12 muaj - 12 qershor ’99 - 30 qershor 2000 janė vrarė 600 persona. Nė kėtė numėr unė njė vrasje e kam kryer...”
Bllaca thotė po ashtu se ka asistuar nė vrasjen e Salih Gashit.
Ndėrsa pėr pohimet e Azem Syles se nuk e njihka, ai thotė se provat tregojnė tė kundėrtėn. Unė e kam akuzuar Azem Sylėn se ėshtė i implikuar tek Adem Salihaj, tek Ibush Kllokoqi, te tė gjithė, por ēka ėshtė mė interesant pėr mua dhe qė mbetet enigmė ėshtė sesi ėshtė e mundur qė ky person tė na angazhojė ta vrasim njė mik tė shtėpisė sė tij. E kam fjalėn pėr Ismet Arifin... Vėllai i Ismetit (Arifit v.j.) ėshtė baxhanak me Shpresim Ukėn. Tė dy kėta janė tė martuar me mbesat e Azem Sylės.
I pyetur se ēka dini pėr Sigurimin e Atdheut, Bllaca pėrgjigjet: Unė as tė mitė nuk i kam njohur. Pėr shembull: unė e kam pranuar publikisht qė nuk e njoh Kadri Veselin, nuk e kam njohur Kadri Veselin, as si “Lul” as si Kadri. Domethėnė dihet kush e ka pasur shtyllėn e veēantė. Sa i pėrket Sigurimit tė Atdheut, kur ėshtė vrarė Tahir Zemaj, mė 4 janar 2003, kam dėgjuar, por kurrė me kėta njerėz nuk kam pasur kontakt. Absolutisht ” (mė gjerėsisht sot nė “Kohėn Ditore”).

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Thu Jan 13, 2011 12:59 am

I kishin pas then Nastradinit:
Nastradin kreit bota po qesh me ty:
Nastradini ju kthei, let qeshin, edhe une po qeshi me ter boten.
Edhe keto zgjedhjet e 12 dhjetorit u beni si vakija e Nastradinit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Fri Jan 21, 2011 4:09 pm

Tradhtaret e UCK-se qe tradhtuan amanetin,betimin e dhene te UCK-se -Komunistet Tististe dhe bashkpunetoret e Millosheviqit festuan -perkujtuan 5 vjetorin e tradhtarit ,komunistit te zgjedhur Kryetare i lidhjes se shkrimtareve nga Rrahman Morina.
Kryetare i LDK-i zgjedhur nga shpijunet e udbes dhe komiteti Krahinore I .RUGova i cili ja qoi policine Fam:Adem jashari dhe UCK-se qe ti vrasin celulat e UCK-se.
KJo Cmenduri e disa lidereve POLItik qe gjat luftes dhe pas i vrajten pas shpine keta tradhtare dhe tashe po dojne me ju hy ne bythe ketyre tradhtareve per poena politik ,eshte qmenduri.....Pėrkujtohet Rugova, arkitekti i shtetit tė Kosovės
21.01.2011, ora 13:40
Udhėheqės tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, tė prirė nga kreu Isa Mustafa, kanė nderuar veprėn e presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova, duke e quajtur atė prijės dhe arkitekt tė shtetit tė Kosovės. Ndėrkaq, nė akademinė pėrkujtimore tė organizuar nga Qeveria e Kosovės, kryeministri nė larg, Hashim Thaēi tha se presidenti Rugova ishte njėri ndėr figurat mė tė rėndėsishme tė shek XX.

Kreu i LDK-sė tha se presidenti Rugova ishte ai qė e bėri tė njohur Kosovėn nė arenėn ndėrkombėtare, dhe si i tillė ktheu vėmendjen e botės nga Kosova.

Ai tha se LDK-ja nuk do ta ndal rrugėn dhe filozofinė rugoviane, e cila ka pėr qėllim shtetndėrtimin, ndėrkohė nė kėtė rast Mustafa, rikonfirmoi edhe njė herė qėndrimin e LDK-sė se nuk do tė bėjė kurrė koalicion me PDK-nė.

Ndėrkaq, nė akademinė pėrkujtimore organizuar nga Lidhja Demokratike e Kosovės, Ukė Rugova, djali i presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova tha se fryme e bashkimit ka qenė frymė e presidenti Rugova.

Ai theksoi se nė kėtė pėrvjetor fryma unifikuese e Rugovės duhet tė jetė udhėrrėfyes pėr tė ndėrtuar institucione stabile.

�Sot na duhet mė shumė se kurrė filozofia e presidentit Rugova�, tha Ukė Rugova, duke shtuar se na duhet fryma pėr unitet e presidentit Rugova pėr tė dėrguar vendin drejt integrim euro�atlantike.

Ai vlerėsoi mė tej �Se duhet tė bashkohemi pėr hir tė Kosovės, ashtu si presidenti i bashkoi qytetarėt drejt lirisė e demokracisė�.

Po ashtu, nderime pranė varrit tė presidentit Rugova ka bėrė edhe Lidhja Demokratike e Dardanisė.

Kryetari i LDD-sė, Nexhat Daci tha Kosova po vuan nga mungesa e njė lideri tė pėrmasave tė Ibrahim Rugovės.

Kosova, sipas Dacit, ndodhet nė udhėkryq dhe vetėm njė lider, si Rugova ka ditur ta nxjerr vendin nga tė tilla kriza.

Aktivitetet pėr nderė tė Rugovės, do tė vazhdojnė me njė akademi pėrkujtimore tė organizuar nga LDK-ja, ndėrkohė mbajtjen e njė akademie pėrkujtimore e ka organizuar edhe Qeveria e Kosovės.

Thaēi: Rugova ndėr figurat mė tė rėndėsishme tė shekullit XX

Ndėrkaq, edhe Qeveria e Kosovės ka organizuar njė akademi pėrkujtimore me rastin e shėnimit tė pesėvjetorit tė vdekjes sė presidentit Rugova. Tė pranishėm ishin familja Rugova, kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa, kryetari i LDD-sė, Nexhat Daci, ish presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, ambasadori amerikan nė Kosovė, Christopher Dell dhe tė tjerė.

Me kėtė rast, kryeministri nė largim i vendit, Hashim Thaēi theksoi se Kosova pesė vite mė parė u nda figura mė e rėndėsishme e historisė sė Kosovės, Ibrahim Rugova. Ai tha se vdekja e Rugovės ndodhi fatkeqėsisht dy vjet para se pavarėsisė sė Kosovės, pėr tė cilėn presidenti i ndjerė dha kontribut tė jashtėzakonshėm.

Thaēi vlerėsoi se pėrkundur dhunės dhe represionit serb nė Kosovė fryma liridashėse nuk u shua asnjėherė, ndėrsa sipas tij nė kthesat dhe zhvillimet e mėdha politike ka gjithnjė diversitet mendimesh, mirėpo kanė tė njėjtin qėllim por me mjete e rrugė tė ndryshme.

Duke folur nė akademinė pėrkujtimore, Thaēi theksoi disa tipare dalluese tė presidentit Rugova, si orientimin nga vlerat perėndimore, nga SHBA-tė e BE-ja, kultivues i frymės tolerante, konsistent nė kėrkesėn pėr Kosovėn e pavarur etj.

Kryeministri nė largim pėrmendi rolin unifikues tė presidentit tė ndjerė Rugova nė tė gjitha proceset e zhvillimet qė ka kaluar vendi. Pėr Thaēin, presidenti Rugova ishte njėri ndėr figurat mė tė rėndėsishme tė shek XX. Me veprimtarinė e tij intelektuale dhe politike ka lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė ngritjen e vendit.

Sipas kryeministrit nė largim, Kosova po vazhdon progresin dhe ka vizon tė qartė pėr tu anėtarėsuar nė NATO dhe BE dhe pėr raporte tė shkėlqyeshme me SHBA-tė.

Ndėrkaq, Ukė Rugova, djali i presidentit Rugova nė emėr tė familjes falėnderoi pėr organizmin e akademisė pėrkujtimore.

Ai tha se vendi duhet tė shėrbehet me pėrvojėn qė ka lėnė presidenti Rugova. Sipas tij, �edhe sot nė kėtė frymė ne duhet tė punojmė pėr njė qeveri stabile e kredibile� qė do tė punojė pėr integrime euro-atlantike.

Ai vlerėsoi se fryma unifikuese duhet tė jetė udhėrrėfyes pėr punėn e mėtejme. (telegraf)


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sun Jan 23, 2011 11:34 pm

Kush e themeloi Lidhjen Demokratike tė Kosovės?!Euforizmi pluralist qė e kishte kapluar ish-Jugosllavinė nė vitin 1989, (pas fillimit tė shpėrbėrjes sė “perandorisė” sovjetike tė quajtur BRSS), pashmangshėm u reflektua edhe nė Kosovė. Dihet mirėfilli se nė vitet 1989/90 Kosova ishte pėrfshirė nė protesta gjithėpopullore pėr tė mbrojtur tė drejtat kombėtare, dhe pikėrisht nė kėtė situatė kur kishte filluar tė luhatet ushtrimi i pushtetit komunist, u themelua Lidhja Demokratike e Kosovės. Pėr tė pėrkujtuar zanafillėn e Lidhjes Demokratike tė Kosovės ndoshta do tė ishte mirė t“i referohemi zėdhėnėses mediale tė LDK-sė - Qendrės pėr Informim tė Kosovės (QIK) e cila ka publikuar historikun e themelimit tė kėsaj partie. Pėr themelimin e LDK-sė, QIK-u shkruan si vijon( Po citoi) :“Nė shtator dhe tetor tė vitit 1989, njė grup shkrimtarėsh dhe intelektualėsh, nė kohėn e shqetėsimeve mė tė mėdha politike dhe shoqėrore te ne, u pajtua, gati spontanisht, qė tė themelonte njė parti politike, e cila do t'i artikulonte kėrkesat politike tė shqiptarėve dhe do tė bėhej nismėtare e proceseve tė pluralizmit, qė ishin nė nismė nė vendet e bllokut tė atėhershėm socialist. Iniciativa pėr themelimin e njė partie qė do tė pagėzohet Lidhja Demokratike e Kosovės, doli nga shkrimtarėt Jusuf Buxhovi, Ibrahim Berisha, Mehmet Kraja dhe Xhemail Mustafa( tė gjithė gazetarė tė Rilindjes – vėrejtja ime). Pas shumė bisedash, ata angazhuan koordinator tė Kėshillit nismėtar Jusuf Buxhovin, i cili mori pėrsipėr kontaktimin me intelektualėt e tjerė dhe hartimin e programit dhe statutit tė partisė.“ - pėrfundon citati i qik-ut.· Foto: Jusuf Buxhovi, Koordinatori Kėshillit Nismėtar tė LDK-sė

· Foto: Pamja nga Kuvendi themelues i LDK-sė , mė 23.12.1989Kush ishin themeluesit e LDK-sė, qė iu shitėn falas UDB?!Nė Kuvendin themelues tė LDK-sė qė u mbajt mė 23 dhjetor 1989, sipas QIK-ut „morėn pjesė 96 veta“, ku shumica prej tyre i takonin elitės intelektuale shqiptare qė deri dje ishin anėtarė tė LKJ-sė dhe njerėz me pozita tė ndryshme si shkencore ashtu edhe politike nė institucionet akademike. Kjo elitė intelektualėsh gjatė viteve tė 70-ta e 80-ta duke qenė pjesė e sistemit politik-institucional, kishte nėn kontroll tė gjitha institucionet shkencore, informative, kulturore, botuese etj., nė Kosovė dhe madje shumica prej tyre ishin bėrė edhe argat tė Shėrbimit Sekret jugosllavė ( UDB-sė).Pėr tė argumentuar kėtė argatllėk, nė vijim po pėrpiqem t“i vė nė pah disa fakte. Nė vitin 2000 nė Shkup ėshtė botuar libri „Ballė pėr ballė me vdekjen“ i Nafi Ēegranit. Autori i librit nga marsi i vitit 1969 - deri nė vitin 1980 ka punuar nė Sektorin II tė Shėrbimin Sekret tė Sigurimit Shtetėror, pranė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė nė Shkup. Nė kėtė libėr ish-udbashi Ēegrani nė mes tjerash spikatė hapur veprimtarinė e kėtij shėrbimi famėkeq nė hapėsirat shqiptare nė ish-Jugosllavi, dhe i bėnė publike disa nga emrat e „elitės intelektuale“ qė iu „shitėn“ falas kėtij shėrbimi sekret.· Shiko: Autori dhe ballina e librit „Ballė pėr ballė“Ēegrani nė faqen 129 - 130 tė librit „Ballė pėr ballė me vdekjen“ shkruan (po citoi): „Edhe pas Plenumit tė Brioneve dhe rėnies sė Rankoviqit, vazhdon spiunazhi nė mes shqiptarėve si nė Maqedoni, ashtu edhe nė Kosovė, Mal tė Zi dhe Shqipėri. Gati tė gjitha redaksitė e gazetave dhe tė radiotelevizioneve nė Maqedoni dhe Kosovė shndėrrohen nė qendra rezidente, me tė cilat SDB-ja( UDB-ja – vėrejtja ime) vite me radhė e sinkronizonte veprimtarinė e vet tė errėt kundėr shqiptarėve.“ - pėrfundon citati.Ndėrkaq z.Ēegrani vijon: "Nė kohėn kur nė SDB tė Kosovės vrisnin e prisnin Mehmet Shoshi, Xhevdet Hamza, Mehmet Maliqi e Selim Brosha, kėtij shėrbimi sekret iu "shitėn" falas edhe shumė gazetarė tė "Rilindjes", si Maksut Shehu, Fadil Bujari, Mehmet Kraja, Sabri Hamiti, Jusuf Buxhovi, ndėrsa nė Televizionin e Prishtinės - Riza Alaj, Fahredin Gunga, Agim Zatriqi, disa tė punėsuar nė Arkivin Historik tė Kosovės etj.“ - pėrfundon citati.· Lexo: kopjen e tekstit nga libri „Ballė pėr ballė“Nafi Ēegrani nė vazhdim thotė se „nė redaksin e emisioneve nė gjuhėn shqipe pranė Televizionit tė Shkupit tregohen mjaftė aktivė Luan Starova dhe Alush Kamberi,…“ dhe „nė radhėt e tyre hynė ndėrkohė edhe majori rezerv Menduh Ajdini, dhėndėr i Meti dhe Nushi Kėrliut *, si edhe dhėndri i tyre Ali Aliu“. (Pėr mė tepėr lexo te libri i N.Ēegranit fq.130).

* Nushi Kėrliu ėshtė njė mik i Ibrahim Rugovės, nė shtėpinė e tė cilit ka ndenjur pėr dhjetė vjet rresht, gjatė shkuarje-ardhjeve tė tij nga Shkupi apo Tirana, pėr nė vendet perėndimore.)


Siē vihet nė dukje nė kėtė shėnim tė ish-udbashit Ēegrani, SDB-sė (UDB-sė), kėtij shėrbimi famėkeq sekret, iu paskan shitur krejt falas Jusuf Buxhovi, Sabri Hamiti * , Mehmet Kraja, Ali Aliu,… tė gjithė kėta anėtarė tė elitės intelektuale tė afėrt me regjimit komunist jugosllavė, e qė nė vitin 1989 ishin “ideatorė” pėr themelimin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės !!!

( * Sabri Hamiti aktualisht ėshtė anėtar i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, kryetar i Komisionit pėr Punė tė Jashtme dhe anėtar i Komisionit pėr Integrime Evropiane. (Shiko pozitat e Sabri Hamitit Kėtu ) Sabri Hamiti ėshtė mik i gjithanshėm i Ibrahim Rugovės, dhe konsiderohet si njėri mė me ndikim nė LDK.)Madje, nė kuvendin themelues tė LDK-sė kishte edhe pjestarė tė kėsaj “elite intelektuale” qė nė vitin 1958 denoncuan (nė UDB) aktivitetin patriotik tė Adem Demaēit, siē ishin Zekeria Cana, Ali Aliu etj., dhe nga dėshmitė e tyre, mė 17 mars tė vitit 1959 baci Adem u dėnua me 5 vjet burg tė rėndė.· Lexo shkrimin: Kush ishin denoncuesit e Adem Demaēit nė UDB, nė vitin 1958-59?! Pėr mė tepėr lexoni librin “Dosja Demaēi”, Prishtinė 2003, faqe 54-55)Cili ishte misioni intern i udbashit Jusuf Buxhovi

nė Gjermani ?!Koordinator i Kėshillit nismėtar tė LDK-sė, Jusuf Buxhovi - ėshtė njė prej prozatorėve mė tė njohur nė Kosovė. Qysh si student, nė vitin 1967, punėsohet nė gazetėn "Rilindja", si gazetar nė rubrikėn e kulturės, ku fillimisht pasqyron filmin, e mė vonė letėrsinė, duke shkruar pėr disa vite si recenzent. Nė vitin 1976, pas njė konkursi intern, caktohet si korrespodent i gazetės "Rilindja" nė Gjermani, duke u bėrė kėshtu gazetari i parė i akredituar i njė mediumi nga Kosova nė kėtė vend perėndimor. Jusuf Buxhovi, ky korrespodenti i gazetės “Rilindja” i caktuar me konkurs intern pėr kėtė “punė” nė Gjermani, duket se atje ka shkuar me njė mision intern nga shėrbimi sekret jugosllavė, pėr tė survejuar veprimtarinė e organizatave politike shqiptare qė vepronin kundėr regjimit jugosllavė nė Gjermani. Pėr tė argumentuar kėtė mision intern me karkater udbesk tė Jusuf Buxhovit tė kamufluar me punėn e “korrespodentit tė gazetės ”Rilindja” po i referohemi dėshmive tė bashkėveprimtarėve tė Jusuf Gėrvallės: Ibrahim Kelmendit dhe Hysen Gegės.Nė janar tė vitit 2007 ( me rastin e 25 vjetorit tė vrasjes sė vėllezėrve Gėrvalla e Kadri Zeka ) Ibrahim Kelmendi boton romanin “Atentatet” dhe ato ditė ai ndoshta, ishte njeriu mė i intervistuar nga mediat shqiptare, pėr faktin se, nė romanin e tij (qė sapo kishte dalė nga botimi) lexuesit kanė mėsuar pėr herė tė parė tė gjitha rrethanat e panjohura tė vrasjes sė Jusufit, Bardhoshit e tė Kadriut, nė natėn e kobshme tė 17 janarit 1982 nė Untergrupenbach tė Gjermanisė. Madje nė libėr bėhet i njohur edhe emri i vrasėsit ( tė mundshėm) tė tyre. “Ai qė vrau Jusuf Gėrvallėn jeton nė Kosovė, nė njė fshat tė komunės sė Suharekės. Ėshtė shqiptar dhe e ka emrin Rezil, thotė Ibrahim Kelmendi, nė intervistėn ekskluzive pėr gazetėn Express”.Nė njė intervistė me titull: ”E njoh vrasėsin e Jusuf Gėrvallės” dhėnė gazetės “Expres” ( mė 11 e 12. III. 2007 ) Kelmendi spikatė aktivitetin e kamufluar tė Jusuf Buxhovit nėn petkun e korrespodentit tė gazetės “Rilindja”. Ibrahimi me kėtė rast duke shpjeguar pėrplasjet e Klubit shqiptarė nė Dyseldorf me pėrfaqėsuesit e konsullatės jugosllave vė nė pah involvimin e korrespodentit tė “Rilindjes” nė kėtė situatė.Kelmendi thotė se (po citoi): Ato (konsulli...- vėretja ime) insistonin qė ta fusnin nėn tutelė Klubin e shqiptarėve aty, dhe ky, i kamufluar si gazetar, angazhohej pro konsullatės.” Ibrahim Kelmendi sakaq konstaton se, “ai ndonjėherė ishte mė brutal se vet konsulli jugosllavė”!Mė shumė se nė intervistė, I.Kelmendi, aktivitetin e korrespodentit Jusuf Buxhovi e sqaron nė librin e tij “Atentatet” . Nė faqen 159 tė kėtij libri ai pėr Jusuf Buxhovin shkruan (po citoi): ”Sa pėr ilustrim po sjell shembullin e korrespodentit tė gazetės “Rilindja”. Ky farė korrespodenti qe mė brutal se ata tė pėrfaqėsuesit jugosllavė. Konkretisht, ai kėmbėngulte qė nė emėrtim tė Klubit tė mos pėrmendej cilėsimi punėtorė “shqiptarė”, por “jugosllavė”. Kėrkonte qė Klubi atje tė quhej “Klubi i punėtorėve jugosllavė”, siē po quhej Klubi “Rilindja” nė Mynhen, “Pėrparimi” nė Bruksel dhe ndonjė klub i ngjashėm.”- pėrfundon citati.Nė intervistėn dhėnė tė pėrditshmes “Expres” Ibrahim Kelmendi shpėrfaq edhe njė moment shumė interesant lidhur me korrespodentin e “Rilindjes” Jusuf Buxhovi, qė ka tė bėjė me burgosjen e Hysen Gegės, njė nga bashkėveprimtarėt e Jusuf Gėrvallės, i cili nė librin e tij “Atentatet” ėshtė personazhi me pseudonimin “Vasili”.Hysen Gega (Vasili), pasi kishte shkuar pėr t“i kaluar pushimet nga Gjermania nė Kosovė, nė 31 dhjetor 1980 arrestohet nga UDB-a.Kelmendi lidhur me arrestimin e Hysen Gegės saktėson (po citoi): ”...kur Vasilin( Lexo - Hysen Gegėn) e arrestuan nė Kosovė, gazetarin nė fjalė (Lexo - Jusuf Buxhovin) e sjellin nga Gjermania pėr ta marrė nė pyetje gjatė procesit hetues, meqė duhet tė jetė vlerėsuar si njohės mė i mirė i veprimtarisė sonė nė Perėndim.”- pėrfundon citati.Si e mori nė pyetje Hysen Gegėn, udbashi Jusuf Buxhovi nė

ambientet e UDB-sė, nė janar 1981?!Kėtė pohim tė Ibrahim Kelmendit, mė sė miri e sqaron vetė ish i burgosuri Hysen Gega, nė njė intervistė me titull ”Asgjė nuk harrohet” tė publikuar fillimisht nė gazetėn “ZiK” e pastaj ėshtė botuar edhe nė librin “Terror, dhimbje, qėndresė”, tė autorit Faridin Tafallari nė faqet 342-344.Hysen Gega nė kėtė intervistė shpėrfaq gjithanshėm rrethanat e marrjes sė tij nė pyetje nga Jusuf Buxhovi etj., nė zyrat e sigurimit shtetėror - UDB nė Prishtinė.Nė pyetjen e gazetarit tė njohur B.Elshani: ”Hysen, a tė kujtohet se kur je arrestuar me t“u kthyer prej Gjermanisė dhe kush tė ka marrė nė pyetje pas arrestimit?” Hysen Gega pėrgjigjet: “Posi. Po ato janė gjėra qė nuk harrohen. Mė kanė arrestuar mė 31 dhjetor 1980 nė orėt e hershme tė mėngjesit, diku kah ora 5 - 6 sapo kishte filluar pakėz tė zdritej. Hetimet e mija kanė zgjatur rreth 6 muaj. Pothuajse gjatė gjithė kohės sė hetimeve mė kanė marrė nė pyetje Mehmet Lumi dhe Lorenc Selmani. Kah fundi i hetimeve mė ka marrė nė pyetje edhe Adem Ibrahimi. Por nė fillim tė janarit 1981, data e saktė nuk mė kujtohet, po ashtu mė ka marrė nė pyetje edhe Jusuf Buxhovi. Kėshtu ma kanė prezentuar atė. Pėr Jusuf Buxhovin kisha dėgjuar mė parė se ishte korrespodent i „Rilindjes“ nė Bon, por nuk e kisha parė kurrė me sy. Pėr herė tė parė e kam parė aty, nė lokalet e Sekretariatit nė Prishtinė.”Nė pyetjen vijuese: ”Sa herė e ke parė gjithėsejt Jusuf Buxhovin nė jetėn tėnde?”, Hysen Gega saktėson: “Dy herė. Njė herė nė fillim tė janarit 1981 kur mė ka marrė nė pyetje dhe njė herė tjetėt nė fillim tė vitit 1991 nė Lokalet e lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Prishtinė.”Ndėrkaq nė pyetjet, lidhur me sjelljet e z.Buxhovi gjatė hetimeve dhe pėr ēka interesohej mė sė shumti tė dinte, Hysen Gega thotė: ”Qėllimi i tij ishte qė unė tė pendohem pėr aq sa kisha bėrė. Mė thoshte se mė kishte pėrcjellur atje (nė Gjermani – vėrejtja ime) dhe se i dinte tė gjitha gjėrat. M“i pėrmendi disa lokale, por pėr fat nė ato lokale unė s“kisha qenė kurrė. Nė kėtė mėnyrė bile ai mė ndihmonte, ma bėnte me dije se s“dinte, se dinte fort pak ose fare lidhur me ēėshtjen time. Mė bėnte presion psikik. M“i ofendonte shokėt, vėllezėrit Gėrvalla … me sharje nėne e me fjalė tė cilat as me laps nuk shkruhen”. Nė fund Hysen Gega, sqaron edhe njė ofertė tė udbashėve pėr vrasjen - likuidimin e vėllezėrve Gėrvalla …!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Jan 24, 2011 9:56 pm

ne shkolla ska ngrohje femijt nuk kan mesim a jan normal kta njerz?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Jan 25, 2011 12:37 am

KUJDES, O BOTĖ! JU TIMONIERĖ… NUK BĖNĖ TĖ PĖRKDHELET ASNJĖ KRIMINEL…!
Publikuar mė 24 janar, 2011 nė orėn 01:11 ( Para 21 orė e 21 minutave ) Opinion |


JO. SHEKULLI XXI: S’DURON MĖ HILE, SHPIFJE, PADREJTĖSI…!!!
( E VETMJA ZGJIDHJE E DREJTĖ E ĒĖSHTJES GJITHĖSHQIPTARE:
ĖSHTĖ VETĖVENDOSJA - ME REFERENDUM GJITHĖPOPULLOR );
ANDAJ, LĖ TĖ NA BĖHET E MUNDSHME EDHE NE:SI MALIT TĖ ZI…


Unė mendoj, se Amerika – mikja jonė e madhe, e fortė – nė botė prijėse… sė bashku me miken – Turqinė strategjike ( e cila, ne shqiptarėve na ka borxh tė madh shekullor: sepse, dikur, duke ndihmuar Rusinė dhe siē thotė Gjergj Fishta ynė i madh “klyshėt” e saj: JugoSerboSllavinė dhe Greqinė, fqinjėt tanė okupatoro-grabitēarė, tė na e rrėmbejnė mė shumė se gjysmėn e territorit tė Shqipėrisė Etnike ( Kosovėn katėrVilajetėshe Legjendare si dhe Ēamėrinė e bukur – nuse… O Trojet tona tė bukura deri pėrtej Mollės sė Kuqe… duke pėrfshirė edhe Naisusin…Nisu… N(J)ISHIN… prej ku edhe Kryetrimi ynė Gjergj Kastrioti SKĖNDERBEU u nis pėr nė qytetin e bukur tė Krujės historike tė Nėnė SHQIPĖRISĖ ETNIKE: ku kaloi me treqindė kalorės trima luftėtarė shqiptarė e nėpėr Kurshumėli e Mėrdar e rrafshit tė Podu(je)v’Besjonės Grykės sė Llapit e nėpėr fshatin T(R)im tė Lindjes Lule-Lupēin rrėzė Malit KULIN(D)A e pėrballė Kodrės RREZJA e nėpėr PRISHTINĖ ( ku e bėjnė njė pushim nė tė bukurėn FUSHĖKOSOVĖ tė LULEKUQEVE – Unikat nė botė e drejt – PRIZRENIT… e nė Krenarinė Kombėtare tė quajtur KRUJĖ… ku nė tė gjitha Mendje(Z)emrat e Ndritura ( Shqipoi e Shqipe) Shqiptarė Shpirtbardhė bėri bujė e gėzim tė paparė pėr Ēlirim e Shtet Shqiptar: ku mė 28 Nėntor 1443 ngriti lart nė Kulm tėKULLĖKĖSHTJELLĖS Flamurin KUQeZI me ShqiponjėnDyKrenare – BUKURI Madhėshtore-Kombėtare-Albano-Iliro-SHQIPTARE… qė tė njėjtin FLAMUR (KUQeZI )MendjeNdrituriTrimUrti Ismail Qemal Bej VLORA me ato tė arta duar sė bshku me Trimmadhin Isė Bletinė KOSOVĖN me 28 Nėntor 1912 sė edhe me tė tjerėt Vėllezėr e Motra – Patriotė tė Vėrtetė e Shpallen tė Mėvetėsishme e tė PAVRME NĖNĖ SHQIPĖRINĖ pėr Mot-e-Jetė…
… Pra, mendoj: se Turqia na ka borxh tė madh atėbotė e sot… Dhe, po… i ka ardhur koha: tė na kthejė atė borxh duke e thėnė tė vėrtetėn se deri ku janė shtrirė Trojet tona Iliro-Shqiptare… si dhe, tė na ndihmojė pėr rikthimin e tyre… e, qė, nė kėtė fillim tė Mijėvjeēarit tė Ri - pėr njė tė Re Strategji: ėshtė edhe nė interesin e Saj… ); prandaj, Amerika, sė bashku me Turqinė, si dhe me gjithė botėn Islamike, ėshtė mirė sa mė parė: qė ta krijojnė Njė Strategji tė Re: me njė Miqėsi tė Fortė, sepse nė Essencė Shpirtėrore asnjėra nuk janė kudėr njėra tjetrės, por hiletė dhe synimet grabitēare Ruso-Serbo-Sllavo-Greko-Orthodokėse si dhe hilet dinake-dhelprake tė Evropės ( jo vetėm tė dikurshme, po, mjerisht, siē po shihet: edhe tė sotme… (!)…e, nė veēanti: qė sot po pėrpiqen tė na ndajnė edhe ma zi…nga Rrėnja e Trungu Shqiptarė, kinse, gjoja, ne s’jemi Shqiptar po Kosovar(!), pra me emrin Kosovar, nė Shekullin XXI nė Zemrėn e EVROPĖS tė krijojnė njė komb tė ri…(!)… Vallė, o ZOT, a s’ėshtė: Ēudi mbi Ēudi…???!!! Ja, ēfarė miopėsie-verberie nė tė tyre (Z)emra e sy… !!! Por, ca prijėsa tanė shqipfolės e hėngrėn kėtė “gjellė” llakėrdi… kundėr ne shqiptarėve…( qė po na e mohojnė tė Drejtėn legjitime – VETĖVENDOSJEN, e cila Malit tė Zi iu pranua… iu realizua… kurse ne shqiptarėve po na mohohet…!!!) Pra, kjo ėshtė hileja dhe krimi mė i madh qė po i pėrgatitet popullit tonė shqiptar para syve tė botės…pėr njė ricopėtim tė ri, mjerisht, edhe me hiletė e ca prijėsave tanė shqipfolės ( udhėheqės pushtetarė tė “vjetėr” e tė “rinj”… qė pėr pozita-kolltuqe-privigje…grabitje… vjedhje… hajni… janė nė gjendje ta shesin Kosovėn… Shqipėrinė… ta shesin tė sotmėn e popullit.. ta shesin ardhmėrinė…!!!...); andaj, Mikja jonė e madhe Amerikė: nėse na mohohet e Drejta e VETĖVENDOSJES (me Referendum Gjithėpopullor) e nuk na bėhet e mundshme Zgjidhja e Drejtė e Ēėshtjes sonė GjithėShqiptare, me Votėn e Shenjtė tė POPULLIT, qė tė pėrmirėsohen gabimet historike qė u bėrėn nė kurriz tė ne popullit shqiptar, - qė Kosovė… Ēamėri… si dhe viset tjera shqiptare, deri tej Mollės sė Kuqe, pra, tė na mundėsohet ribashkimi me Nėnė SHQIPĖRINĖ Etnike nė RRUGĖ PAQĖSORE-DEMOKRATIKE… pėr t’u ribėrė Shtetplotė e Sovran siē na takon edhe ne shqiptarėve sikurse gjithė popujve tė botės…)
Sepse, Rusia dhe Evropa nuk ia duan tė mirėn as Amerikės, as Shqipėrisė, as Turqisė si dhe nė pėrgjithėsi - tėrė botės Islamike; kam bindjen se nė ēdo mėnyrė ( haptas… e, mė shumė fshehtatas: pėrpiqen tė fusin grindje-pėrēarje-tmerre e sherre mes tyre…!!! Andaj, mendja nė thellėsi tė Shpirtit (Shqiptaro-Njerėzor, me besim nė ZOT, pa kurrfarė urrejtja ndaj asnjė Kombi-Race-Feje, por vetėm pėr Drejtėsi e MIRĖSI Kombėtare-NJERĖZOR) ma thotė: se Interesi Strategjik i Amerikės, Mike, tė madhe, tė fortė, i Shqipėrisė Etnike - Natyrale ( normale, aq sa na fali ZOTI-NJĖ : KombShqiptar-AtdheShqipėri ) si dhe i Turqisė Mike ( me tėrė botėn Islamike), jo vetėm qė ėshtė pėr jetė e mot: nė dobi tė tyre, por ėshtė edhe nė tė mirė tė tėrė botės, qė tė krijojnė-reflektojnė miqėsi-besnike e tė fortė. Kjo edhe do ta vetėdijesojė edhe RusoSllavoSerbinė si dhe tėrė Evropėn qė me sy tė tjerė… mė qartė… mė kthjelltė… mė ndryshe… do ta shikojnė edhe botėn… do t’ju hiqet-digjet… ajo ndjenja e zezė pėr hegjomonizėm, sundim e zaptim tė tokave tė huaja…
Ja, pra…Sot, mė shumė se kurrė nė jetė: jo vetėm pėr ne shqiptarėt, por edhe pėr miqtė tanė tė vėrtetė ( e nė veēanti pėr Amerikė e Turqi) se me Ēėshtjen (tonė) Shqiptare tė zgjidhur DREJTĖ: Kosovė… Ēamėri… Shqipėri Etnike… e kalojmė edhe njė sprovė… japim edhe njė sprovė… Po, po…japim edhe njė sprovė se e gjithė bota… ka marrė njė kahje tė RE: tė pėrmirsimit tė padrejtėsive shekullore… Por, nėse kjo nuk ndodhė sa mė parė… e nuk zgjidhet edhe kėtė herė me DREJTĖSI, siē na takon, siē e meritojmė nga Zoti dhe nga tė gjitha normat njerėzore, e tėrė botės mund t’i hyjė flaka… Nga ndonjė e papritur…! Apo…? nga ndonjė ktastrofė-kataklizmė madhore… natyrore… Se, edhe ZOTI NJE s’do tė durojė mė kėso hilesh… me kaq padrejtėsi… siē po dalin edhe nga tė huajt (evropianė) Millosheviqa tė “rinj”, dia shpifsa-hilegjinj tė shitur nė Rusi e Serbi… kundėr Shqipėrisė dhe Amerikės, kundėr NJERĖZORES…me emra e mbiemra, madje edhe edhe me funksione tė larta evropiane… siē janė, tani, nė skenė… Carla Dela Ponte e Dick Marty-a shpirtzi… qė kundėr UĒK-sė (Krenarisė sonė Kombėtare): po shpifin e po trillojnė lloj-lloj marrish sė bashku me Serbi… (qė aso krimesh montroze- kanibaliste-ēnjerėzore-mizore mund t’i bėjė… dhe i ka bėrė vetėm Serbia … sikurse ato: nė Reēak… Izbicė.. nė Ēoshk tė Pejės… si dhe anembanė Kosovės… nė shqiptari… si dhe anembanė Bosnjės… nė myslimani…!!!...) Pėr Zotin, TURP, pėr Evropėn… pėr Hagėn… pėr OKB-nė… pėr gjithė botėn… qė gjithė ato krime e gjenocid, terror e vrasje e therrje e djegie me aq tmerr e dhunė qė bėri Serbia e, nė vend se ta dėnojnė e ndėshkojnė siē e lypė-kėrkon e drejta, e vėrteta dhe, sikurse e meritojė, ata po e pėrkėdhelin dhe po e favorizojnė… kėshtu, edhe po e trimėrojnė… edhe pėr krime tė reja…!!! Ėshtė e ēuditshme psikologjia serbe: sa mė me tė mirė me marrė e, me u sjellė mirė me tė, - aq mė shumė i shthet apetiti-etja pėr sjellje tė kėqija dinake dhe pėr krime tė reja monstruoze…
Por, sikur qė thuhet nė popullin tonė: kungulli s’do t’u shkojė gjithmonė mbi ujė… zullumi kėputet prej sė trashi… Hiletė-dredhitė dhe padretėsitė qė na bėrėn ne dhe qė po na i bėjnė s’do tė shkojė larg… njė ditė do t’iu kthehen bumerang… do t’i vėrshojnė… mbulojnė…shkatėrrojnė e shafojnė thellė e mė thellė me turp tė madh, pra, me njė deshtim e dėnim qė s’e kanė marrė me mend kurrė!!!!
… dhe… Po, po… nėse vazhdojnė, kėshtu… me hiletė… derdhitė… padrejtėsitė…
ndaj ne shqiptarėve… Por, ne shqiptarėt kemi filluar t’i ēelim sytė…
… Sepse: Ēelės – pėr FITORE ėSHtė (trashėgimtarja e LRBSH-sė tonė, me nė ballė Adem Demaēin – legjendėn e gjallė, vazhduese e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (LSHP), me Program e Statut GjithėKombėtar pėr (RI)BASHKIM me SHQIPĖRI); po, pra, pastaj… prej LRBSH-sė, thuasjse lindėn tė gjitha Lėvizjet… e, qė, pra: e r-i-l-i-n-d-ė-n edhe UĒK-nė, e ripėrtėrinė: Ushtrinė e Parė Shqiptare ( tė cilėn e kishte themeluar nė fillim-Shekullin e kaluar: Ideologu dhe Patroti ynė i madh Hasan PRISHTINA); e, qė pra, nė fund-Shekullin qė e lamė pas, siē e theksova mė lartė, e zėvendėsoi UĒK-ja, e cila: duke u bazuar nga HasanPrishtinēe - nė MetushKrasniqēe – Dajkoce si dhe nga AdemDemaēēe e KadriZekēe-Jusuf-e-BardhoshGėrvallēe e AfrimZhiti-e-FahriFazliēe – RexhepMalēe-NuhiBershēe… u shndėrrua nė AdemJASHARĒE… Dhe… nga AdemJASHARĒE – LUFTARAKE… pas mbarimit tė luftės… Shpirti i Saj prej flake tė UĒK-sė, ( i pa kėnaqur me tė gjitha Partitė Shqiptare, pra edhe me PDK-nė, o, me tė gjithė pushtetarėt e rinj… tė cilėt shkėlen mbi IDEAL Rilindsorėsh e gjak Dėshmorėsh… ); pra, Ai Shpirt prej FLAKE…ngadalė e sigurt: Flakė-Flakė… i pėrbėrė nga tė gjithė Shpirtat IDEALISTĖ ( tė Dėshmorėve e Dėshmoreve – tė Vjetėr e tė Rinj): si Njė SHPIRT-DIELL-KOMBĖTAR h-y-R-i… nė LĖ-VI-(Z)-JE…nė Lėvizja VETĖVENDOSJE! me Drejtėsi-Qėndresė e Atdhetari-Patriotike-Paqėsore-DEMOKRATIKE… sipas Shėmbulltyrės sė Themelimit tė AMERIKĖS Mike, duke u bazuar nė: DEKLARATĖN E PAVARĖSISĖ SĖ AMERIKĖS tė shkruar ngaThomas XHAFERSONI ( Shkrimtar-PoetPatriot-MendjeNdritur-Shpirtbardhė e Besimtar nė ZOT ), atėbotė, i ri, 32-vjeēar, e, qė edhe sot, pas 234 vitesh, ajo DEKLATĖ - mbeti: mė NJERĖZORJA, mė KOMBĖTARJA, mė HUMANJA, si nė pėrmbajtje e stil, ashtu edhe me shkurtėsi e qartėsi… shembull unikat nė botė… Pra, nė kėso Bazė-Themelėsh: ėSHtė edhe Lėvizja VETĖVENDOSJE! me nė ballė Albin Kurtin, liderin e ndritur tė Saj, qė lirisht mund tė themi; se edhe ALBI ynė sot, ėSHtė njė Thomas XHFERSON Shqiptar; s’do tė ishte e tepėrt tė shtoja, edhe njė Abraham LINKOLN, nėse i qėndron besnik mendjendritur e shpirtbardhė kėsaj RRUGE tė NDRITUR e tė MBARĖ pėr (I)LIRI e (Ri)bashkim GjithėShqiptar, qė aq sa ėshtė nė dobi tė Ēėshtjes sonė tė Drejtė e tė Shenjtė - aq edhe ėshtė nė tė mirė tė rajonit, Gadishullit ILIRIK, Evropės dhe gjithė botės pėr stabilitet e paqe tė vėrtetė… Sepse, E Drejta e VETĖVENDOSJES: ėshtė DHURATĖ nga ZOTI pėr tė gjithė popujt e botės si dhe e garantuar me tė gjitha ligjet dhe normat njerėzore - pėr njerėzimin; pra, kėtė Ēelės MIRĖSIE e ka marrė nė dorė AlbKurtPROMETEU ynė Shqiptar-Njerėzor: sė bashku me tė gjithė Albėt e Albet e tjerė mendjendritur e (Z)emėr-PRANVERĖ… T’I Ēelim Sytė njėherė e MIRĖ o Motra e Vėllezėr Shqiptarė: - d r e j t VETTĖDIJESIMIT GJTHKOMBĖTAR…
Andaj, edhe FITORJA do tė na vijė, me Emrin dhe ndihmėn e ZOTI - NJĖ, duke u pėrpjekur kurrė pa u dorėzuar brez-pas-brezi… gjithnjė…sikurse qė pas dimrit, qė sado i egėr e i gjatė tė jetė… PRANVERA do tė vijė dhe do t’ia marrė pushtetin…dhe do ta gjelbėrojė natyrėn… do tė ia nuserojė tėrė Sht(R)atin dhe FYTYRĖN…
( Sepse, siē po shihet sot… tė gjitha partitė ( pozitė – opozitė ) nė mbarė popullin shqiptar janė korruptuar… Flasin nė emėr tė popullit… e plaēkisin popullin… ia vjedhin dhe ia manipulojnė edhe mė tė Shenjtėn-VOTĖN…!!! E ēka nuk lėnė pa bėrė…ata qė hoqen dorė nga Emri Shqiptar?! ata qė ndėrruan Himn e Flamur Kombėtar, qė hoqen Festėn e 28 Nėntorit – Festėn e Flamurit Kuq e Zi (me Shqiponjen Dykrenare): tė Skėnderbeut, Ismail Qemalit, Enver Hoxhės… Pra, shkelėn mbi BETIMIN e UĒK-sė – Krenarisė sonė Kombėtare; kėshtu, shkelėn edhe mbi Ideal ideologėsh Rilindės si dhe nė gjakun e Dėshmorėve tė Kombit!!! E, ēka tė them tjetėr, o Motra e Vėllezėr Shqiptarė? O Njerėz… Zoti na pruftė nė mend! Pėrndryshe…JO. Jo, jo…nuk hyhet nė Evropė: Komb e Territor… cope-copė…Se, s’na bėn kush hesap pėr POPULL nė botė…!!! )
Dhe, po… kėshtu… tė ndarė… Komb e Atdhe… cope-copė… as mes Vete s’mund tė merremi veshė dot… Sepse, formula: “Pėrēaj e sundo!” e tė huajve armiq mes nesh… secilėn hrė… bėhet mė e fortė… e s’na lė t’i sytė asnjėherė…

Andaj, Shpresat janė: Vetėm tek ZOTI – NJĖ; te VETĖVENDOSJA, te RINIA, te POPULLI… si dhe tek Ti Mikja AMERIKĖ; Ju lutemi mos na e lini Ēėshtjen e pazgjidhur… gjysmake… copė-copė… O Mikja AMERIKĖ, o Prijėse nė b o t ė .
Pra, tė gjithė UNIKĖ, tė VENDOSUR – me Lėvizjen VETĖVENDOSJE! nė ballė pėr FITORE… Dashtė ZOTI, Atij i qofshim falė! Nė Synimet tona tė Drejta, tė Shenjta…dalshim faqbardhė! Se, pas ribashkimit tė Gjermanisė: ne populli shqiptar jemi nė radhė… Andaj, Kujdes, o Botė… Ju, Timonierė… Shekulli XXI: s’duron mė hile, shpifje, padrejtėsi…!!! Nė tė kundėrtėn… mund tė ndodhė ajo mė e keqja… pra, kuptohet, ajo qė i gjithė njerėzimi njerėzor nuk e dėshiron… Por, mjerisht, nėse lejohen ata tė panjėrėzishimit tė jenė timonierė: nė vende kyqe tė udhėheqjeve shtetėrore e botėrore… e veprojnė me hile duke shkelur tė drejtat e njerėzve… kombeve… popujve… shteteve… vendeve… ( Madje, ajo qė ėshtė edhe mė e keqe, mė e rėndė…kur kėto hile-PADREJTĖSI bėhen nė emėr tė sė DREJTĖS-NJĖRĖZORE… Kjo e sjellė atė kataklizmėn katastrofale… qė mė nuk ėshtė nė dorė tė njerėzimit…
Andaj, KUJDES! O njerėz… Ju timonierė tė njerėzimit… tė botės… n ė p ė r b o t ė . . . se hiletė… padrejtėsitė… janė boomerang… Ka ZOT.

Zeqir GĖRVALLA

Rochester, NY Amerikė
15 Janar 2011


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Jan 25, 2011 1:18 pm

Nuk eshte momenti i pershtatshem per delegacionin ne shqiperise,sepse istuticionet -qeveria e shqiperise vete eshte perfshi ne krime ndaj popullit te saje.
keshtu qe ata nuk do te kene fare ndikim kunder Raportit.
Sa i perket delegacionit te Kosoves -sipas mendimit tim nuk eshte dashte te shkon atje Xhavit Haliti ,pasi qe edhe ky apostrofohet ,,per krime".
EShte dashte nje delegacion jashte partiak te merre pjese ne kete debat.
Ky delegacion jashte partiak eshte dashte te pergaditet mire dhe te jete nga experte per krime -e jo anetare te partise -e cila akuzohet -
ku dihet se shume deputet jane te perfshire ne korrupson e gjera tjera..
vetem i bejme dem vetevetes dhe shokeve qe opostrofohen nga Dick marty.
Kjo eshte pa pjekuria jone politike -sepse ne krrye te politikes jane vnu keshilltare qe nuk ja dojne te miren kesaj Qeverie.
Per kete Qeveria i ka fajet -sepse keshilltaret e emeruar te tije kane prejardhje komuniste dhe ishin bashkpunetore te serbise.

Ka filluar debati rreth raportit tė Martyt pėr Kosovėn
Publikuar: Sot, mė 25 janar 2011

Artikuj tė ngjashėm

Delegacioni kosovar jozyrtarisht, pa tė drejtė adresimi

Shqiptarėt e turqit, me amendamente kundėr Martyt

Shesheli shpifi rrėfimin pėr trafikimin e organeve
Historinė e trafikimit tė organeve nė Kosovė e nisi njė rus

Strasburg, 25 janar - Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės ka filluar sot debatin rreth raportit tė europarlamentarit zviceran, Dick Marty, mbi dyshimet pėr trafikimin e organeve njerėzore nė Kosovė gjatė dhe pas luftės nga pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Fillimisht autori i raportit, Dick Marty, arsyetoi shkurtimisht akuzat dhe dyshimet pėr krimet e UĒK-sė dhe hetimet e bėra, tė cilat, siē tha, ai duhet tė thellohen e konkretizohen nga institucione tė pavarura tė drejtėsisė. Ai tha se ka dėshmi e argumente, ka edhe dėshmitarė tė atyre krimeve, emrat e tė cilėve nuk mund tė bėhen publikė, siē tha ai, pėr shkak tė rrezikut pėr jetėn e tyre.
Shefa tė grupeve parlamentare nė vazhdim shfaqėn pikėpamjet e tyre rreth raportit, tė cilėt kryesisht mbėshtetėn atė, por duke theksuar nevojėn pėr hetime plotėsuese dhe gjetjen e fakte konkrete mbi pohimet e pėrfshira nė raport. Ata pėrmendėn edhe domosdonė e vėnies para drejtėsisė tė autorėve eventualė tė krimeve, qė sipas raportit ndodhėn nė disa kampe nė territorin e Shqipėrisė ndaj serbėve tė zėnė robėr nga pjesėtarėt e UĒK-sė.
Raporti do tė hidhet nė votim nė formė tė projektrezolutės. Ky proces do tė zhvillohet nga ora 15 deri nė orėn 17.
Gjatė sesionit, Kosova do tė pėrfaqėsohet nga Enver Hoxhaj dhe ish-anėtarėt e Kryesisė sė Kuvendit, Xhavit Haliti dhe Ibrahim Gashi. Edhe pse ata nuk do tė kenė tė drejtė tė fjalės, ėshtė arritur njė marrėveshje me Shqipėrinė qė tė ketė njė kundėrpėrgjigje ndaj raportit tė Dick Martyt.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Jan 25, 2011 11:58 pm

Ne nji emision telviziv 25.o1.11 debat rreth raportit DIRK LESHIT, shifet kjart qe shqipria esht prototoktariat grek dhe kosova nen at serrb.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Jan 26, 2011 12:18 am

a tash pe di a...
deri sa shqiptaret nuk jane ne gjendje te bejne shtet dhe ata qe kane shtetin e shesin ,nuk do te ket liri..
Po mos te ishin te huajte qka do te ndodhte ...
Do versulen banda e bandit kriminel hajna dhe do te hajne njeri tjetrin o xhem...
ne vend qe te perparojme si popull perpüarojne politikanet duke vjedhe popullin dhe nuk japin llogari fare.
Si te qohesh ta hekesh Politiken e hajnave ta leshojne policin e ushtrine te mbysin...
kjo eshte ,,demokraci" mendojne se keshtu perparojne dhe i don evropa.
Edhe nej qind vjet hyn ne evrop-permes serbise dhe greqis..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Jan 29, 2011 12:33 am

Mos mė bėj numra
Publikuar mė 28 janar, 2011 nė orėn 20:43 ( Para 1 orė e 42 minutave ) Albin Kurti | Opinion |


45% tė popullsisė nė Kosovė jetojnė me mė pak se dy dollarė nė ditė kurse 18% tė tjerė jetojnė me mė pak se njė dollar nė ditė. Njerėzit nga kategoria e parė konsiderohen tė varfėr, ndėrkaq pėr njerėzit nga kategoria e dytė thuhet se janė nė varfėri tė skajshme. Rregullisht i dėgjojmė e lexojmė kėto tė dhėna tė Bankės Botėrore nė televizionet, radiostacionet e gazetat tona. Qė tė gjithė i dimė dhe secili i ka mėsuar. Por, a i dimė me tė vėrtet dhe ēka nė fakt kemi mėsuar?


Konstatimi i vazhdueshėm publik i varfėrisė nė Kosovė nė formėn e pėrqindjeve tė caktuara e ka krijuar pėrshtypjen qė varfėria ėshtė kėtu pėr tė mbetur. 45% dhe 18% – kjo ėshtė Kosova. 45 me 2 dhe 18 me 1 – kėta janė numrat identifikues tė Kosovės. Kosova ėshtė e varfėr sepse Kosova ėshtė kaq e varfėr: 45 me 2 dhe 18 me 1. Kėta janė numrat e vendit tonė; kėshtu jemi sepse kėta numra i kemi. Nuk ka ēka tė diskutohet kėtu. Ėshtė kėshtu siē ėshtė. Ky ėshtė realiteti ynė. Ky realitet jemi ne tė kėtillė ēfarė jemi. Ndoshta dikur ka qenė mė ndryshe, ndoshta dikur do tė bėhet ndryshe, por nuk e dimė kėtė. E dimė qė jemi kėshtu: 45% aso dhe 18% kėso.

Varfėria e kurthuar kėsisoj nė brutalitetin e numrave fiksė ngjan si njė fakt objektiv qė mund ta perceptosh mė parė se sa ta ndryshosh, dhe qė mund ta pėrshkruash mė parė se sa ta shpjegosh. E sublimuar nė numrat pėrkatės varfėria pėrjetohet si imanenca e situatės sonė qė mund tė pėrdoret si argument nė diskutimet politike e tė tjera, por jo edhe tė diskutohet ajo vetė. Varfėria e kuantifikuar profesionalisht bėhet pėrgjigje pėr shumė pyetje qė ngrihen duke mos lejuar qė ajo vetė tė vihet nė pikėpyetje. Nga njė dukuri me shkaqe politike varfėria ėshtė shndėrruar nė fakt jetėsor. Thonė qė jemi tė paditur e me shėndet tė dobėt sepse jemi tė varfėr; qė kemi politika tė mbrapshta qeveritare sepse jemi tė varfėr; qė kemi institucione shtetėrore tė dobėta sepse jemi tė varfėr; qė nuk jemi tė zhvilluar dhe kemi korrupsion sepse jemi tė varfėr. Por, nuk thuhet e sqarohet pse jemi tė varfėr. Ose: qenkemi tė varfėr sepse jemi tė varfėr. Kaq. Varfėria na qenka njėfarė mallkimi ynė pėr tė cilin s’ia vlen tė debatosh. Ajo ėshtė njė fakt i kryer kontestimi i sė cilės ėshtė veēse vajtim i kotė.

E vėrteta ėshtė se duhet pėrmbysur kėtė rend alogjik tė gjėrave. Ne jemi tė varfėr pėr shkak se jemi tė paarsimuar e me shėndetėsi tė dobėt; ne jemi tė varfėr pėr shkak se kemi politika qeveritare tė mbrapshta; ne jemi tė varfėr pėr shkak se kemi institucione shtetėrore tė dobėta; ne jemi tė varfėr pėr shkak se nuk jemi tė zhvilluar dhe kemi korrupcion; dhe, ne jemi tė varfėr e kemi fare pak - ndonėse jemi tė ndershėm - pėr shkak se dikush tjetėr ka tepėr shumė nė mėnyrė tė pandershme. Para se tė jetė shkaku i shumė fenomeneve shoqėrore e kulturore (tė shumicės sė qytetarėve), varfėria ėshtė pasojė e politikave ekonomike (tė udhėhequra nga pakica prej pushtetarėve).

Nė anėn tjetėr, varfėria e shenjuar me numrat e ftohtė tė saj 45 me 2 dhe 18 me 1 e mpin trurin e publikut lidhur me mjerimin e pėrditshėm nė tė cilin ai ėshtė pllakosur. Kėta 18% qė jetojmė me mė pak se njė dollar nė ditė janė njerėz tė uritur pėr ēdo ditė, qė as bukė nuk kanė mjaftueshėm. Sigurisht qė nuk kanė as ngrohje, rroba, kėpucė e pastrim adekuat dhe janė tė ngujuar aty ku banojnė, meqė asnjėherė s’kanė para pėr udhėtim me autobus. Tė gjitha kėto probleme i kanė edhe ata me shifrėn 45 me 2. Dallimi ėshtė nė nuancė dhe jo nė lloj. Me dy dollarė nė ditė nuk ke ditė kushedi sa mė tė mira sesa ai qė ka vetėm njė dollar nė ditė.

Prandaj, kur politikanėt kosovarė flasin pėr mirėqenien sociale duke iu referuar arsimit cilėsor, shėndetėsisė sė avansuar dhe punėsimit sipas profesionit, harrojnė qė nuk janė duke i folur shumicės dėrrmuese tė popullsisė. Aq e rėndė ėshtė bėrė gjendja nė Kosovė me ēmimet qė sa vie e rriten, saqė mirėqenia sociale pėr shumicėn nuk pėrkufizohet nė terma tė jetesės por tė mbijetesės. Kemi rėnė nė rrafshin ekzistencial ku pėr shumicėn e popullsisė mirėqenia sociale nuk matet mė me arsimin, shėndetėsinė e punėsimin, por me ushqimin, veshmbathjen, ngrohjen, higjienėn dhe transportin. Nuk mund tė bėjnė mėsim nxėnėsit nėpėr shkolla nėse janė tė uritur. Nuk mund tė shėrohen pacientėt nėpėr spitale kur aty s’ka ngrohje dhe as higjienė tė duhur. Nuk ka se ēfarė i duhet kujt vendi i punės nėse gati gjysmėn e pagės ia marrin shpenzimet e udhėtimit. Edhe sa shqiptarė duhet tė mbyten nė lumin Tisa apo nėpėr malet e Bosnjes, duke ikur nga Kosova, qė pushteti dhe politikanėt e numrave tė ftohtė ta kuptojė kėtė gjė?!

Prishtinė, 25 janar 2011Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Jan 29, 2011 3:11 pm

VJEDHJA E VOTAVE ESHTE DHUNĖ! ATA QE VIN ME DHUNĖ NĖ PUSHTET, VETM ME PĖRDORIMIN E DHUNĖS MUNDEN ME QENDRUA NĖ PUSHTET! PIKRISHT PER KETĖ, ME DHUNĖ KANĖ ME RA NGA PUSHTETI I TYRE VASAL! BASHK ME TA KA ME RA EDHE KUSHTETUTA DHE LIGJET E TYRE TE VENDOSURA ME DHUNĖ NGA DIKTATURA E BRUKSELIT! VETĖM ATĖHER KUR KOSOVA TE REALIZON TĖ DREJTĖN NĖ VETĖVENDOSJE DO TE VJEN LIRIA DHE PAVARĖSIA E VĖRTETĖ!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Feb 02, 2011 1:04 pm

Burimet e besueshme ndėrkombėtare i kanė thėnė gazetės "Koha Ditore“ se Hashim Thaēit i janė dhėnė disa opsione pėr tė cilat mund tė mendojė gjatė arritjes sė marrėveshjes pėr krijimin e institucioneve tė reja. Kėto burime thonė se Thaēi, me gjithė mbėshtetjen ndėrkombėtare qė gėzon, e ka tė qartė se pozicioni i tij ėshtė dobėsuar dhe se duhet njė qeverisje sa mė e gjerė qė tė jetė e mundshme nė Kosovė.

Pėrderisa ėshtė e qartė se Thaēi mbėshtetet tė jetė kryeministėr, kėto burime thonė se duhet sa mė parė tė arrihet marrėveshja edhe pėr postin e presidentit.

Nė kėto kalkulime pėr postin e presidentit tė vendit, sipas disa diplomatėve ndėrkombėtarė, janė katėr “opsione serioze“ qė po diskutohen.

Opsioni i parė pėr president tė Kosovės pėrmendet tė jetė Edita Tahiri. “Zgjedhja e saj do tė ishte njė zgjidhje e mirė nė kėtė moment jo tė lehtė pėr Kosovėn“, tha njė burim ndėrkombėtar, qė foli me kusht anonimiteti.

Burimet e tjera kanė konfirmuar pėr gazetėn vėrtetėsinė e kėtyre zhvillimeve.

Emri i Edita Tahirit tashmė ėshtė lakuar si mundėsi pėr tė parėn presidente femėr tė Kosovės. Preferenca pėr njė presidente femėr tashmė kanė shprehur hapur edhe zyrtarė ndėrkombėtarė, para sė gjithash kreu i Zyrės Civile Ndėrkombėtare, Pieter Feith.

Opsioni tjetėr ėshtė njė qė po ashtu ėshtė pėrmendur – nėnkryetari i parė i AAK-sė, Blerim Shala, pėr tė cilin variant ėshtė raportuar se tani ka hezitime brenda vetė partisė sė tij, AAK-sė.

Ndėrsa opsioni i tretė ėshtė qė simbol i unitetit tė Kosovės dhe gardian i Kushtetutės sė Republikės tė jetė kryetari i tanishėm i socialdemokratėve tė Kosovės, ish-kryeministėr dhe ish-komandant i UĒK-sė dhe TMK-sė, Agim Ēeku.

Njė tjetėr emėr qė burimet ndėrkombėtare thonė se bėn pjesė nė diskutimet serioze pėr tė qenė president i ardhshėm i Kosovės ėshtė ai i Veton Surroit, tani kryetar i Klubit pėr Politikė tė Jashtme dhe pjesėmarrės i pothuajse tė gjitha proceseve tė mėdha politike nė Kosovė dhe rreth saj prej viteve ‘90.

Sipas burimeve ndėrkombėtare, Surroi do tė ishte president nė rastin e krijimit tė njė koalicioni gjithėpėrfshirės, ndėrsa njė tjetėr mundėsi pėr angazhimin e tij ėshtė qė ai tė jetė “i ngarkuari i posaēėm“ i Kosovės pėr dialog me Serbinė.

Sidoqoftė, burimet thonė se gjithēka tani varet nga mėnyra sesi do tė arrihet koalicioni qeverisės dhe kush do tė pėrfundojė si pjesė e Qeverisė sė ardhshme e kush do tė mbetet nė opozitė.

Por, siē theksojnė burimet, gjithēka do tė varet nga formati i koalicionit tė ardhshėm qeverisės. Sa mė shumė qė kalon koha, presioni nė PDK-nė dhe nė Thaēin shtohet, ndėrsa rezultatet e shpallura vetėm sa ia vėshtirėsojnė atij pozicionin, marrė parasysh se shumica prej 61 deputetėsh, e nevojshme pėr krijim tė Qeverisė, mund tė arrihet edhe pa PDK-nė dhe pa votat e minoritarėve.

Ndėrkohė, burime ndėrkombėtare thonė se ditėt e fundit mesazhet nga AAK-ja janė konsistente se hyrja nė koalicion me PDK-nė mund tė bėhet vetėm nėse pjesė e Qeverisė do tė jetė edhe LDK-ja, dhe me kushtin qė kreun e Qeverisė tė mos e ketė Thaēi.

Po ashtu, burime ndėrkombėtare tė gazetės thonė se edhe pozicioni i LDK-sė kundėr hyrjes nė koalicion me PDK-nė nuk ėshtė mė aq i prerė, por se edhe ai ėshtė nė vijat e njėjta me atė tė AAK-sė: “Me PDK-nė po, por pa Thaēin kryeministėr“.

Ajo qė shumica e burimeve ndėrkombėtare e pohojnė si opsion tė pamundshėm ėshtė qė Behgjet Pacolli tė jetė president i Kosovės.

"Ky opsion ėshtė tėrėsisht i papranueshėm dhe Hashim Thaēi e di kėtė. Pacolli nuk mund tė bėhet president i Kosovės nė rrethanat e caktuara, pėrveē nėse Kosova dėshiron tė prishė seriozisht raportet me miqtė kryesorė tė saj ndėrkombėtarė“, kanė thėnė burimet ndėrkombėtare pa dashur tė sqarojnė se cilat janė arsyet e tyre pėr konstatime tė tilla.

Ndėrkohė, vetė Pacolli publikisht insiston se partia e tij, AKR, mund tė bėhet pjesė e koalicionit qeverisės vetėm nėse ai e merr postin e presidentit, pėrndryshe AKR-ja do tė mbetet nė opozitė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Feb 05, 2011 3:11 am

Ndryshime thelbėsore pritet tė ndodhin nė qeverinė e ardhshme nėse ndodh ashtu siē raporton agjencia Kosovapress duke u mbėshtetur nė burime tė veta tė besueshme. Ajo shkruan se jashtė qeverisė sė ardhshme do tė mbesin �pėr shkak tė performancės sė dobėt�, ministrat Enver Hoxhaj, Fatmir Limaj, Ahmet Shala, Justina Pula, Fehmi Mujota...Kurse disa nga emrat e rinj, thuhet se do tė jenė Memli Krasniqi, Shaip Muja, Fadil Demaku, Berat Buzhala.

Veē ndryshmeve nė listėn e deputetėve qė do tė pėrfaqėsohen nė Kuvendin e Kosovės, partia qė ka fituar zgjedhjet dhe qė ka mandatin pėr krijimin e Qeverisė sė ardhshme, PDK, e cila do tė udhėhiqet nga kryeministri i tanishėm Hashim Thaēi, do tė ketė emra tė rinj edhe nė legjislativ. Pėr shkak tė performancės sė dobėt qė kanė treguar nė Ministrinė e Energjetikės dhe Minierave, ministrja Justina Pula dhe zėvendėsministri Blerim Rexha, nuk do tė jenė pjesė e qeverisė sė ardhshme. Ministrja e Administratės Publike, pas pėrkrahjes sė vogėl qė ka marrė nga qytetarėt gjatė zgjedhjeve, nuk do tė jetė pjesė e qeverisė nė tė ardhmen.

Agjencia njofton se emrat e rinj qė do tė jenė pjesė e Qeverisė sė ardhshme kanė ardhur pėr shkak tė pėrformancės sė dobėt qė kanė treguar disa pėrfaqėsues tė kabinetit qeveritar nė largim, por edhe pėr shkak tė mbėshtetjes qė kanė marrė disa kandidatė tė rinj, gjatė zgjedhjeve tė 12 dhjetorit.

Kurse ministri i Transportit dhe Pos-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, qė doli personi i dytė mė i votuar nė PDK, preferon qė tė mbetet pjesė e Kuvendit tė Kosovės, po ashtu mund tė jetė edhe njėri nga anėtarėt e Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės. Pjesė e qeverisė nuk do tė jetė as ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, po ashtu as Ministri i Forcės sė Sigurisė, Fehmi Mujota.

Emrat e rinj qė do tė jenė nė kabinetin e ardhshėm qeveritar janė ish-kėshilltari i kryeministrit Thaēi, Shaip Muja, i cili ka marrė votat e mjaftueshme pėr tė qenė deputet nė Kuvendin e Kosovės. Pjesė e qeverisė do te jenė edhe Fadil Demaku, i cili ėshtė njeri nga personat mė tė votuar tė PDK-sė dhe Berat Buzhala, ish-kryeredaktori i gazetės �Express�.

Pjesė e kabinetit do tė vazhdojnė tė jenė zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, ministri i Integrimeve, Besim Beqaj, ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, zėvendėsministrja e Jashtme, Vlora Ēitaku, zėdhėnėsi i Qeverisė sė Kosovės, Memli Krasniqi.

Por, kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi kabinetin e tij do ta kompletojė pas arritjes sė marrėveshjes pėr bashkėqeverisje me parterėt tjerė, ku synimi kryesor i tij ėshtė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, pasi hyrja e saj nė koalicion do tė fuqizonte Qeverinė e Kosovės, por edhe pozicionin e tij si kryeministėr, gjatė zhvillimit tė negociatave pėr ballė Serbisė dhe krijimin e njė stabiliteti politik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sun Feb 06, 2011 1:24 am

Keshtu ėshtu titulli i numri mė tė ri i revistės zvicerane «Die Weltwoche». Gazeta lexohet nga rreth 400 mijė veta nė javė dhe nė ēdo numėr raporton pėr Kosovėn, shqiptarėt dhe emigracionin kosovar nė Zvicėr. Ajo akuzon Zvicrėn si bashkautorė nė ndėrtimin e rrjeteve terroriste dhe kriminele tė UĒK–sė nė Zvicėr dhe Evropėn Juglindore.
Xhemal AHMETI
Fakti ditor – Bernė, 05 shkurt – Revista zvicerane «Die Weltwoche» numrin e saj mė tė ri ia kushton edhe njėherė Kosovės, respektivisht «Kosovės, Mafisė dhe Zvicrės», siē ėshtė edhe tema frontale e numrit tė sė enjtes. Autori i artikullit ėshtė Dr. Kurt Pelda*, korrespondent i gazetės NZZ nga Afrika.
«Unė e njoh terroristin kur e shoh. Dhe kėta njerėz janė terroristė», me kėtė citat tė tė dėrguarit tė posaēėm tė SHBA-ve Robert Gelbart, tė deklaruar mė 1998 e nis revista «Die Weltwoche» rrėfimin pėr UĒK-nė. Organizata nė fjalė nuk paska punuar pėr pavarėsinė e Kosovės por pėr krijimin e «Shqipėrisė sė Madhe». Hashim Thaēi, Xhavit Haliti, Ali Ahmeti dhe Azem Syla kanė qenė kryesuesit e organizatės nė fjalė – kėtu autori i referohet njė raporti tė KFOR-it nga viti 2004.


Dr. Kurt Pelda
Ėshtė korrespondent i rregullt i tė sė pėrditshmes liberal-konservative zvicerane NZZ (Neue Zürcher Zeitung). Emėr Pelda, i lindur nė Basel tė Zvicrės, nė gazetarinė zvicerane ka bėrė me reportazhe mbi krimin, terrorizmin dhe arkaizmin islam e afrikan. Deri tani nuk njihet si ekspert pėr Kosovėn dhe shqiptarėt

Pjesa kryesore e artikullit pėrfol biografinė e Xhavit Halitit, i cili paska qenė shefi i rrjetit kriminel tė drogės dhe qė paska pasur pėr detyrė financimin e luftės «terroriste» tė UĒK pėr shpėrbėrjen e ish-Jugosllavisė dhe krijimin e «Shqipėrisė sė Madhe». Se Haliti ka qenė tepėr i involvuar nė «rrjetet kriminele dėshmon edhe fakti se Hashim Thaēi kurrė nuk ka pranuar tė dalė publikisht me tė nė Zvicėr», kėshtu «Weltwoche». Tė hollat e kėtyre aktiviteteve kriminele tė UĒK-sė kanė qenė tė deponuara nė Zvicėr. Sipas revistės Qeveria zvicerane ka bėrė ēmos qė pas ndėrhyrjes sė NATO-s nė Kosovė tė zhdukė ēdo dosje qė ka pasur tė bėjė me Kosovėn dhe UĒK, sidomos asociimin e kėsaj organizate me terrorizmin. Kjo sipas revistės nė fjalė e bėn Zvicrėn bashkautorė nė njė ndėrmarrje kriminele.
Ky ėshtė artikulli i radhės i kėsaj revistė pėr Kosovėn, shqiptarėt dhe komunitetin shqiptar nė Zvicėr. Revista ėshtė javore dhe lexohet nga rreth 400 mijė veta.
BOX


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Feb 07, 2011 2:18 am

Hipokrizia kundėrfetare e hoxhės Shefqet Krasniqi

Nė paraqitjen e tij tė ditės sė hėnė, 31 janar, nė emisionin “Info Magazine” tė TV Klan Kosova, duke folur pėr aktualitete politike nė vend dhe mė gjerė, hoxha Shefqet Krasniqi shpalosi qėndrime skandaloze, inkoherente dhe hipokrite. Tė irrituar nga defektet e tij morale dhe ndikimi dėmtues tė cilin ai e ushtron nė njė pjesė tė shoqėrisė kosovare, ndihemi tė detyruar qė ta demaskojmė.

Hipokrizia e hoxhės nė raport me parimet fondamentale islame: pjesėmarrja nė sistem

Tė gjitha tekstet burimore islame shpjegojnė se dijetarėt myslimanė bėhen felėshues nėse bėhen pjesė e sistemit shtetėror joislam (Ibn Tejmije, "Fatawa", Vėll 35, f. 363): nė aparatin ligjbėrės (Kur’ani 12:40; 18:26 etj.) dhe aparatin e dhunės (Kur’ani, 4:76; 85: 4 -7). Nuk mund tė qėndrojnė arsyetimet eventuale tė hoxhės nė fjalė pėr pashmangshmėrinė e braktisjes sė kėtyre parimeve thelbėsore islame nė kontekstin e sotėm nė Kosovė pėr shkak tė mungesės sė alternativave. Pėrveē hapėsirės sė shfrytėzueshme nė shoqėrinė civile, e cila mund t’i pranojė organizatat fetare, kanė qenė gati gjashtė vjet gjatė tė cilave lėvizja “Vetėvendosje” ka funksionuar jashtė aparatit shtetėror, dhe madje nė konfrontim me tė. Duket se hoxhallarėt si Shefqet Krasniqi i josh vetėm ai pushtet politik, i cili e pėrjashton dhe e lufton pikėrisht fenė, tė cilėn ai pretendon se e predikon - Islamin.

Hipokrizia e hoxhės nė raport me rreshtimet politike nė Kosovė

Brenda kėtij konformizmi joislam tė hoxhės, hipokrizia thellohet edhe mė tutje. Duke u rreshtuar nė mbėshtetje tė forcės politike mė abuzuese nė Kosovė, ai thellohet edhe mė tepėr nė kundėrshtimin e parimeve morale dhe politike (jo vetėm -) islame. Pra, mbėshtetja e tij pėr PDK-nė dhe bllokun e saj ėshtė hiē mė pak se skandaloze, sepse ai flet nga pozita e njė predikuesi tė njė religjioni fisnik si Islami. Madje ėshtė e habitshme dhe paradoksale. Pėrveē qė ėshtė nė kundėrshtim me moralin islam tė mbėshtetet njė kastė politike, e cila e plaēkit popullin e vet dhe ia shet vendin armikut, nga kėndvėshtrimi fetar ėshtė e pafalshme qė tė pėrkrahet njė parti, e cila shtetin e shfrytėzon pėr t’i ndaluar tė drejtat fetare. PDK-ja ėshtė parti, e cila e para nė Kosovėn e paskomunizmit e ka rikthyer ndalesėn e shkollimit tė femrave besimtare myslimane. Pėrveē kėsaj, dihet se ėshtė po kjo parti njerėzit e sė cilės kanė mbyllur xhami dhe pėrzėnė hoxhė nga Kosova. Nė anėn tjetėr, ėshtė botėrisht e ditur se kundėrshtari kryesor i regjimit tė PDK-sė ka qenė dhe mbetet lėvizja VETĖVENDOSJE. Pėr mė tepėr, kundėrshtimi i pandalur i lėvizjes VETĖVENDOSJE ndaj PDK-sė pėrveē qė pėrfshin politikat e saj antikombėtare nė rrafshin ekonomik, nė atė diplomatik – ndėrkombėtar, nė atė tė praktikave tė qeverisjes dhe tė shtetndėrtimit, ėshtė i shprehur edhe nė raport me lirinė e besimit. Udhėheqėsi i lėvizjes VETĖVENDOSJE me deklaratat e tij publike gjatė intervistės nė ORA NEWS tė datės 23.6.2010, nė mėnyrė shumė tė qartė ėshtė shprehur kundėr ndalesės sė shkollimit tė femrave besimtare myslimane, duke u bėrė i pari dhe ndėr tė paktit politikanė shqiptarė qė kanė shfaqur pikėpamje tė tillė.

Tekfiri i hoxhės pėrmes pėrgjithėsimit tė aktivistėve tė lėvizjes VETĖVENDOSJE si “enveristė”

Pėrgjithėsimi i aktivistėve tė VV si “enveristė” nga prizmi fetar nėnkupton identifikimin e tyre me njė ideologji ateiste, e cila ka qenė e vetmja nė historinė e njerėzimit qė e ka ndaluar praktikimin e fesė. Thėnė troē: sipas hoxhės nė fjalė, tė gjithė aktivistėt e lėvizjes VETĖVENDOSJE janė ateistė, tė cilėt duan ta ndalojnė fenė. Njė akuzė e tillė nė terminologjinė juridike islame quhet “tekfir”, d.m.th. denoncim apo shpallje e njė individi apo grupi si jomysliman apo felėshues. Kur kjo ndodh, atėherė sipas rregullave tė fesė islame, njėra palė me tė vėrtetė ėshtė jomyslimane: ose denoncuesi, ose pala e akuzuar (Ṣaḥīḥ al-Bukhāri, 8/26). Pėrveē qė i ka shpallur si jomyslimanė tė gjithė ata aktivistė, simpatizues dhe votues tė lėvizjes VETĖVENDOSJE, tė cilėt i respektojnė apo zbatojnė obligimet fetare islame, hoxha e ka bėrė njė precedent tė rrezikshėm nė hapėsirėn shqiptare, duke e hapur derėn e ekstremizmit sektar tė tipit tė Al-Kaidas dhe lėvizjeve frymėzuese tė saj, ekstremizėm ky, i cili i ka larė dhe po i lan nė gjak shumė shtete ku myslimanėt janė shumicė. Por as me kėtė qėndrim ekstrem hoxha nuk ka shfaqur koherencė mendimesh. Blloku politik tė cilin ai e pėrkrah udhėhiqet nga njė shumicė njerėzish pėr tė cilėt dihet botėrisht se kanė qenė pjesėtarė tė grupeve ilegale marksiste-leniniste tė shqiptarėve nė ish-Jugosllavi. Madje figurat kryesore tė bllokut politik tė hoxhės as qė e fshehin kėtė fakt, duke u shfaqur nė TV me foto tė Enver Hoxhės apo duke marrė pjesė nė pėrkujtimin e ditėlindjes sė tij nė Prishtinė e gjetkė.

Hipokrizia nė raport me frymėn e ndryshimeve nė botėn arabe

Nė tė njėjtėn intervistė hoxha Shefqet verbalisht i pėrkrahu lėvizjet popullore nė botėn arabe, tė cilat kėrkojnė drejtėsi sociale dhe rrėzim tė diktaturave; por shtrohet pyetja se ku e merr hoxha tė drejtėn morale pėr ta bėrė kėtė, pėrderisa ai vetė nė vendin e tij del kundėr lėvizjeve tė tilla dhe haptas e mbėshtete Qeverinė antipopullore? Pėrveē tjerash, kėto lėvizje popullore nė botėn arabe tė cilat i pėrkrahu verbalisht mulla Shefqeti po i lėkundin pozitat e regjimeve diktatoriale tė cilat kanė pasur qėndrime tė padrejta ndaj ēėshtjes sė Palestinės, mirėpo blloku politik i vetė kėtij hoxhe ėshtė i lidhur ngushtė me Izraelin. Sjellim ndėrmend kėtu dhurimin e kotė tė 5 milionė eurove tė taksapaguesve kosovarė pėr kompaninė propaganduese “Saatchi & Saatchi”, angazhimi i ish-drejtorit tė Bankės Kombėtare tė Izraelit nė cilėsi tė kėshilltarit tė Hashim Thaēit, vizitat e shpeshta tė dr. Shaip Mujės nė Izrael, deklarimet pėrēmuese tė Hashim Thaēit ndaj shteteve me shumicė myslimane (“s’kemi nevojė pėr njohje tė Kosovės nga adresa tė dyshimta”).
Edhe pse shpesh ėshtė cilėsuar lėvizja VETĖVENDOSJE si fondamentaliste-islamike pėr shkak tė marrėdhėnieve tė ndera me aparatēikėt e huaj neokolonialistė dhe pėr shkak tė kundėrshtimit tė vazhdueshėm tė politikave tė padrejta tė fuqive perėndimore ndaj popullit shqiptar, e theksojmė se ne kurrė nuk kemi qenė, nuk jemi dhe nuk do tė bėhemi lėvizje fetare. Ne kemi qenė, jemi dhe do tė mbesim tė hapur pėr njerėz tė tė gjitha besimeve, tė cilėt janė tė gatshėm pėr tė kontribuar sė bashku nė angazhimin tonė pėr njė Kosovė tė pėrparuar, shoqėri tė drejtė e jodiskriminuese dhe njė komb sovran shqiptar. Brenda kėtyre koncepteve, nė lėvizjen VETĖVENDOSJE kanė vend tė gjithė, madje edhe pavarėsisht banalizimeve eventuale tė shfaqura si simpati apo antipati pėr figura historike, ēofshin ato tė spektrit tė majtė apo tė djathtė, “enverist” apo “zogist”. Ne u bėjmė thirrje tė gjithė besimtarėve myslimanė qė tė distancohen nga klerikė tė kėtillė hipokritė, tė cilėt i kanė shndėrruar xhamitė nė filiale partiake tė bllokut antikombėtar duke e vėnė nė hije tė keqe tėrė komunitetin besimtar, e me kėtė janė duke e rrezikuar seriozisht perspektivėn e tij qytetare dhe politike.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,12,48850
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Feb 07, 2011 3:52 pm

blla-blla asgje nuk paska then ky student qe studion imagjinata eshte pare te mesoj veja pulen ndojher !!

Arbere ,ky artikull nuk e ka demtu aspak kete Profesor Doktor Krasniqin ,perkundrazi i ka bere te hapin syt popullit te di ke po voton,Nuk kam asgje kunder Vv,por kta po tregohen injorant dhe shum komunizem se jan shprehur haptas kunder fes muslimane ..Shqiptari ka pase cdo here fen besen dhe nderin(moralin)kjo levizje po e mbron amoralitetin ne ket rast,kujt po i pengon te mbaj nje moter mbules?cfar te meson lende fatare?vetem te mir dhe moralin ta ngrit .Amerika si shtet super fuqi lejon lend fetare dhe mbulesat plus dot ndertoj xhamin me te madhe ne bot mu ne qender , e kjo levizje eshte kunder moralit te ngritur!C'donjeri jemi krenar per nenat ton , dhe po se te preket ne moral je ne gjendje te qetish pushke per moral! se je i sigurt 100% se ke prid te moraleshem ,e sa mund te themi sote per femrat shqiptare se jan te moralshme?nuk shkohet sot ne shkoll per te mesu po per tu reklamu ne menyr sa me pruvukative, shiko lajmet ne kroniken e zez sa i riu humb jeten dikun 50%mos me shum jan per moral qe behen , shqiptaret kan ren shum shum shum poshte , duke imitu evropen shiko ku arritem .Ne kemi gjak shqipe e kemi nderin qe na ben te krenohemi perkrah gjith botes,EUROPJANIT I lejohete te DHUNOJ motren , qiken , nene, gjyshen , e ty jo se ke gjak shqipe dhe ke fen me te paster se te ndalon keto gjera skandaloze se ndodhin ne Eu....
Shefqet Krasniq, nuk ka mbrojt interesin vetjak po ka mbrojt ate shoqeror,se zoti nuk eshte vetem i tij po i gjith botes.Shqiperiaj po ballafaqohet me problem qe sa vite mbase renjes se komunizmit!pse do thuash ti ; se nuk ka leju fen e sote greku pretendon te mare gjysmen e shqiperis se kam popullin tim thot aty !!! e shikon se nga feja vetem te mira paskemi e jo te liga.Anti islamis eshte tregu Albini se mbron amoralitetin haptas tama si Tito, Enveri, Rrahman Morina etj etj...BK, behete kur shteti nuk ka problem te mbrendshem e jo katastrof gjerat cdo vende ku ka shqiptare e kerkojm Bk, te qesh bota me ne bahhhhh!!!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Feb 08, 2011 2:24 pm

Pom befason kyfar Krasniqi qe po ja man anen krye mafiozit rus PACOLLIT, por nuk esht diq e re per ne shqiptart, sepse jem msuar me na dhan intervista hoxhollar te kti lloji, te cilet kan studiura me kurana te shtypur ne rusi.
Por nuk po biem ne kso gracka shqiptart dhe jemi vetdisuar,kam menduar se ky person esht metvertet disi i pjekur dhe i shkolluar por shyqyr qe ra kjo dek e u pam.
E kisha preferu net shkon net man kulumvallaha e vais ne RUSI vllezerve te ti ortodox,se muslimant shqiptar sdot ta ndegjojn ket PORDHAC......!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Feb 08, 2011 3:14 pm

Ku e paska gjetė Hoxha nė Kuran , se anėtarėt e VV janė qafira dhe me iau qitė votėn atyne asht haram?!
Ku e ka gjetė HOxha nė Kuran se AKR janė tė mirė dhe se populli duhet me iau qitė votėn atyne?!
Unė nashta s“jam kėrkah, por ti a je najkah?!
Cilin synet e pėrcjell ky hoxhė?!Atė Hanefi ,Shafi , Maliki apo Hanbeli?!
Tė kėshilloj ty qė tė lexosh mė shumė pėr fenė islame,ta kuptosh se ēfarė ndodhi menjėherė pas vdekjes sė Profetit.
Do ta vėresh se ēifti i kėtyre hoxhallarėve , tė cilėt pėrkrahin Pacollin ,janė pikėrisht soji i hoxhallarėve qė e pėrkrahėn Jezidin, dhe i cili vrau tė gjithė familjen e Muhametit, bijtė e nderuar tė Fatimes:Ti s“je kėrkah!
Ku i ka marrė ky hoxhė komeptencat qė dikėnd ta shpallė qafir e dikėnd jo.Pėr kėtė nevojitet debat i gjerė dhe koncenzus "Ixhma" ku kėtu pėrfshihen tė gjithė muslimanėt e Kosovės!
Dhe nė fund nashta s“jam kėrkah , por e di qė Pacolli tė cilin ky hoxhė e sponzorizon, i ka interesat ekonomike tė lidhura me Rusi.Dhe nėse Pacolli qenka i drejtė dhe VV qafira, unė po tė them qė preferoj tė jem me "qafirat" e VV se sa nė xhehnetin e Rusisė!Kfillu pak mos lejo tė tė manipulojė njėfarė hoxhe i cili mirret me pėrgojime!Ky mund tė jetė doktor i haditheve, tė cilat janė njė grumbull tregimesh e shumė prej tė cilave tė dyshimta, por sa i pėrket moralit ėshtė i dobėt!Mė kujtohet kur pat thanė se Nėna Tereze do tė shkojė nė ferr.Ku e din ky?!Mos Allahu i ka folė pėrmes Xhibrilit!Allahu kėnd don e fal dhe kėnd don e ndėshkon.Tjetėr ky pat thėnė "Se Nėna Tereze ka pasė burra sa ka dashtė".Edhe nėse ka qenė e vėrtetė , ku i takon njė hoxhe tė mirret me "pėrgojime" , se kjo grua paska kaq dashnorė apo jo!
Hoxha ka rrėshqit keq sidomos kur iu ka gjuejt Imam Hysejnit tė ri, Albin Kurtit!Nė Qerbela ai u ngrit kundėr tiranisė sė Jezidit me 72 vetė.Sot ėshtė Albini qė u ngrit kundėr tiranisė dhe zullumqarėve qė e shkretuan Kosovėn dhe Shqipėrinė!Tė lumtė ata qė i shkojnė mrapa,se padyshim janė tė drejtė, tė mjerėt ata qė e gjuajnė me shigjeta, sepse janė tė padrejtė gjersa pėrkrahin Pacollovin e Rusisė apo Jezidin e sotėm!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Feb 08, 2011 4:16 pm

Aji asė nuk qenka Hoxh as Dervisch as ku di se qka po ku shkrun nė Kuran pėr parti politike dhe kush asht i mir e kush i keq qė Kurani e gsiston me shekuj e kta dje kan lind po ky far hoxha i paska hyp kalit me byth prap si duket ja paska rrėshit dikun e i kan lujt drasat e kres ,moza ma keq ku kemi mrri e hajt edhe aji kishe i jep nej gjemati vajz e falen mas tij po u mushkan ma shum gjunahe se sevap , atija koka mir mja dhan nji shtag tė fort edhe nja 200 copa dhen e let shkon ne bjeshk ti run se ne rraft i mer nė qaf edhe dhent e nė bjeshk kalojm ma kollaj .
Suphan ALLAH qkas po nijka njeri ,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Feb 08, 2011 6:28 pm

Cito :
Pom befason kyfar Krasniqi qe po ja man anen krye mafiozit rus PACOLLIT, por nuk esht diq e re per ne shqiptart, sepse jem msuar me na dhan intervista hoxhollar te kti lloji, te cilet kan studiura me kurana te shtypur ne rusi.
Por nuk po biem ne kso gracka shqiptart dhe jemi vetdisuar,kam menduar se ky person esht metvertet disi i pjekur dhe i shkolluar por shyqyr qe ra kjo dek e u pam.
E kisha preferu net shkon net man kulumvallaha e vais ne RUSI vllezerve te ti ortodox,se muslimant shqiptar sdot ta ndegjojn ket PORDHAC......!!!

Besa ky hiq nuk po befason sa po befason ti xhem !! Po ti inderuar Xhem cdo here e ke then se je ne rrjedha te jetes politik e ketu krejte e tregon te kunderten bash interesant!
Ky Hoxha nuk e njeh Albinin e ase Pacollin po Kur ishin zgjedhjet Albin eshte deklaru haptas se nuk do fus lend fetar ne shkolla dhe nuk do lejoj mbulesa!Pacolli eshte pro lendes fetar dhe mbuleses,prandja o XHem percilli me vemendj lajmet e jo te gjykosh pa fakte .Ky hoxhe po mbron vetem interesin shoqeror per musliman sepse e ka OBLIGIM,sikur se profesori qe eka obligim tet mesoj ashtu edhe ky te njejtin obligim ka se eshte Profesore Doktore ne lemine vete, dhe nese ti e un nuk na hyn ne pun mbulesa dhe lenda fetare tjert se jan musliman simbas parimeve islam atyre ju interesojn keto gjera..Perse Albini me IDEALIN e tij nuk pranoi me heret te futej ne politike dhe te parandalonte gjendjen kur do te stepet para nje flamuri qe nuk e njehe, nje kushtetute qe nuk e njehe dhe si rrjedhim edhe nje shteti qe nuk e njehe?
Albin po mundohet te luaj me nje karte qe tashme ka hyr ne loj!Bk veq eshte bere ne njifar menyre , per momentin nuk ka sjellin projekte dhe ide se si duhet dale nga kjo gjendje Albini. ..te shofim sa te ve kollare si do ndryshoj?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Feb 08, 2011 6:29 pm

Cito :
Ku e paska gjetė Hoxha nė Kuran , se anėtarėt e VV janė qafira dhe me iau qitė votėn atyne asht haram?!
Ku e ka gjetė HOxha nė Kuran se AKR janė tė mirė dhe se populli duhet me iau qitė votėn atyne?!
Unė nashta s“jam kėrkah, por ti a je najkah?!
Cilin synet e pėrcjell ky hoxhė?!Atė Hanefi ,Shafi , Maliki apo Hanbeli?!
Tė kėshilloj ty qė tė lexosh mė shumė pėr fenė islame,ta kuptosh se ēfarė ndodhi menjėherė pas vdekjes sė Profetit.
Do ta vėresh se ēifti i kėtyre hoxhallarėve , tė cilėt pėrkrahin Pacollin ,janė pikėrisht soji i hoxhallarėve qė e pėrkrahėn Jezidin, dhe i cili vrau tė gjithė familjen e Muhametit, bijtė e nderuar tė Fatimes:Ti s“je kėrkah!
Ku i ka marrė ky hoxhė komeptencat qė dikėnd ta shpallė qafir e dikėnd jo.Pėr kėtė nevojitet debat i gjerė dhe koncenzus "Ixhma" ku kėtu pėrfshihen tė gjithė muslimanėt e Kosovės!
Dhe nė fund nashta s“jam kėrkah , por e di qė Pacolli tė cilin ky hoxhė e sponzorizon, i ka interesat ekonomike tė lidhura me Rusi.Dhe nėse Pacolli qenka i drejtė dhe VV qafira, unė po tė them qė preferoj tė jem me "qafirat" e VV se sa nė xhehnetin e Rusisė!Kfillu pak mos lejo tė tė manipulojė njėfarė hoxhe i cili mirret me pėrgojime!Ky mund tė jetė doktor i haditheve, tė cilat janė njė grumbull tregimesh e shumė prej tė cilave tė dyshimta, por sa i pėrket moralit ėshtė i dobėt!Mė kujtohet kur pat thanė se Nėna Tereze do tė shkojė nė ferr.Ku e din ky?!Mos Allahu i ka folė pėrmes Xhibrilit!Allahu kėnd don e fal dhe kėnd don e ndėshkon.Tjetėr ky pat thėnė "Se Nėna Tereze ka pasė burra sa ka dashtė".Edhe nėse ka qenė e vėrtetė , ku i takon njė hoxhe tė mirret me "pėrgojime" , se kjo grua paska kaq dashnorė apo jo!
Hoxha ka rrėshqit keq sidomos kur iu ka gjuejt Imam Hysejnit tė ri, Albin Kurtit!Nė Qerbela ai u ngrit kundėr tiranisė sė Jezidit me 72 vetė.Sot ėshtė Albini qė u ngrit kundėr tiranisė dhe zullumqarėve qė e shkretuan Kosovėn dhe Shqipėrinė!Tė lumtė ata qė i shkojnė mrapa,se padyshim janė tė drejtė, tė mjerėt ata qė e gjuajnė me shigjeta, sepse janė tė padrejtė gjersa pėrkrahin Pacollovin e Rusisė apo Jezidin e sotėm!PS, I KUJT ESHTE KY SHKRIM?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Feb 08, 2011 6:37 pm

Cito :
Aji asė nuk qenka Hoxh as Dervisch as ku di se qka po ku shkrun nė Kuran pėr parti politike dhe kush asht i mir e kush i keq qė Kurani e gsiston me shekuj e kta dje kan lind po ky far hoxha i paska hyp kalit me byth prap si duket ja paska rrėshit dikun e i kan lujt drasat e kres ,moza ma keq ku kemi mrri e hajt edhe aji kishe i jep nej gjemati vajz e falen mas tij po u mushkan ma shum gjunahe se sevap , atija koka mir mja dhan nji shtag tė fort edhe nja 200 copa dhen e let shkon ne bjeshk ti run se ne rraft i mer nė qaf edhe dhent e nė bjeshk kalojm ma kollaj .
Suphan ALLAH qkas po nijka njeri ,

Bashkom ku e lexon ate se paska then ky hoxhe me Kuran ?
nese je musliman dhe nese ke hap njeher te pakten apo ke pare Kur'an me sy shiko cfar thot per femra musliman dhe rregullate islam.Nuk esht kunder Albinit apo Vv po kunder asaj se ke then Albin se nuk do fus lend fetar ne shkolla dhe nuk do lejoj mbulesa!me kete albin mbron jeten e shfernuar ndoshta per albinin eshte Egal se thon gjermanet se nuk ka gjak shqiptari po malazezi prandja eshte kunder moralite te ngritur..edhe ky hoxh nifer menyre ka mbroj vendin sa albin se ka rrok pushken ne dore dhe ka luftu kunder armikut ..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Feb 08, 2011 9:08 pm

Fiona e nderuar sė pari tė pėrshendes saj pėr ket temės Sė paku dy her e kam lexuar Kuranin dhe e dij qka thot pėr femrat muslimane , por sa lexova do shkrime mė lart se i hoxha tė jep vlersime se cila parti apo imdivit asht i mir apo i keq kjo mendoj nuk i shkon pėr shtati , Saj pėr kėt lėndės fetare nuk mund tė vendos as albini as shum kush tjeter por kjo duhet tė jet lėnd pėr tė gjitha besimet , kjo ėshtė mė shum vende demokratike dhe shtete qė praktikohet , dhe mendoj se edhe te ne duhet tė jet ashtu , por sod po ndodhin shum gjėra tė quditshme si nė sistemin komunist , Albini edhe nga kjo thėnje i ka hund shum vota se po tė ishte tergu mė i matur me siguri do merte ma shum vota,
Ndoshta edhe asht Egal por nuk do ti del bash egall sė fundi njė referndum dhe shifet se a don Populli ajo as nuk vet a kta as ate ,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 11 e 26Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 18 ... 26  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: