Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 16 ... 26  Next
AutoriMesazh
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 26, 2010 9:00 pm

Ja disa udheheqes kryesore te uck po na dalin bashkpunetore te serbise.
e i murren ne qafe atdhetaret e vertet si Adem jasharin me familje Fehmi Lladrovcin me Grua dhe disa atdhetare tjere per qellime karieriste te tyre.
Sote po tregon e verteta se keta qe po thirren ne emer te luftes se UCK-naj hiqen flamurin kombetare ,kombin e qka jo .
Po do te dalin edhe shume gjera ne sheshe.
qe si din populli.

Dnevnik" publikon dosjen e bashkėpunėtorit "Ibar"

Publikohet edhe dosja e bashkėpunėtorit me nofkėn “Ibar”. E pėrditshmja maqedonase “Dnevnik”, nė numrin e sotėm tė saj, thirret nė dokumente tė UDB-ės serbe, ku pėrshkruhen nė detaje aktivitetet e bashkėpunėtorit “Ibar”.

vazhdon


Nė artikullin e saj njėfaqėsh, “Dnevnik” shkruan se ”Ibar” kishte vepruar nė Zvicėr, nė mesin e emigrantėve shqiptarė. Aktivitetet e tij kanė qenė tė bashkėrenduara me bashkėpunėtorin “Daja” dhe “Strelac”, ndėrsa ato kanė pasur pėr qėllim informimin e shėrbimeve serbe lidhur me veprimin e aktivistėve pėr pavarėsinė e Kosovės, siē janė Kadri Veseli, Xhavit Haliti, Ramush Haradinaj, Agim Ēeku, Jakup Krasniqi, Azem Syla - daja i Hashim Thaēit, Abaz Zerja, Hidajet Hyseni, Ram Buja, Bardhyl Mahmuti, Emrush Xhemaili dhe tė tjerė.

E pėrditshmja “Dnevnik”, flet edhe pėr vėrtetime pėr dhėnien e pagesės, si kompensim pėr shėrbimet e bėra nga “Ibar”. Nė mesin e shumė detajeve, gazeta shkruan se bashkėpunėtorit “Ibar” i ėshtė dhėnė dokument udhėtimi me emrin Aleksandar Antiē, i lėshuar zyrtarisht nga Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė.

“Ibar”, thuhet nė artikullin e “Dnevnik”-ut, ėshtė i implikuar edhe nė vrasjen e vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zekės. Gjithashtu, nė artikull thuhet se ekzistojnė fotografime tė ndėrtesės ku kanė jetuar dhe vepruar kėta veprimtarė tė shquar, tė bėra nga ana e “Ibar”,

Sipas gazetės, “Ibar” ėshtė funksionar i lartė i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) dhe deputet aktual nė Parlamentin e Maqedonisė.

Nga redaksia thonė se presin qė kėto dokumente tė merren nė shqyrtim nga Komisioni pėr lustrim, ashtu siē ndodhi me tre dosjet tjera, kur profesori Shpend Lushi, i dorėzoi deri tek ky organ kompetent pėr zhvillimin e procedurės sė mėtutjeshme. (Zhurnal)/V.I./Liria
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Oct 27, 2010 11:11 am

Tė fshehtat e njė partie
Publikuar mė 27 tetor, 2010 nė orėn 01:21 ( Para 8 orė e 48 minutave ) Salih Mehmeti | Opinion |


Nė mos pėr asgjė tjetėr, partia e re e Kurtit do tė mbahet mend jo aq pėr labilitetin e saj tė parimeve sesa pėr talentin e saj tė pashoq qė pėrmes njė elokuence tė stėrholluar fjalėsh t’i maskojė kompromiset e veta. Plotėsimin e formularit pėr ēertifikim tė penetrimit nė politikėn zyrtare nė mėnyrė tė rafinuar Albin Kurti e proklamoi si zyrtarizim i njė ‘nisme qytetare’. Kėtė e bėri asisoj qė tė tingėllojė sa mė pranueshėm pėr veshin e qytetarėve tė cilėt ashtu -kėshtu janė tė velur prej partive tė panumėrta politike, pėr tė cilat edhe vetė ambasadori amerikan Dell pat thėnė se s’dallojnė njėra prej tjetrės.


Dallimi i vetėm formal qė mezi e shquan partinė e Kurtit prej partive tė tjera politike ėshtė mjeshtėria pėr t’u afishuar si ‘nismė qytetare’ anipse vetė akti i konkurimit pėr marrjen e pushtetit tė presupozon thelbėsisht si parti politike. Nė mėnyrėn mė tė paturpshme tė mundshme ēertifikimin Albin Kurti e arsyeton kėsisoj: “Ēertifikimi pėr neve ėshtė hollėsi teknike qė e pėrdorim nė funksion tė projektit tonė politik”. Duhet tė jesh me tė vėrtetė i krisur nėse beson se “ēertifikimi” ėshtė thjesht njė “hollėsi teknike”. Jo kot anglezėt thonė se djalli fshihet prapa hollėsirave. Pikėrisht ky “ēertifikim” qė ata e quajnė “hollėsi teknike” ėshtė pranim elegant i rregullave tė lojės tė pėrcaktuara nga ata qė dikur Kurti i quante kolonizatorė tė Kosovės. Sė dyti pikėrisht nė kėto hollėsitė teknike fshihet korrektimi dhe korruptimi politik i partisė sė Kurtit. Nė vazhdim funksionarėt e kėsaj partie tė re (qė fatkeqėsisht po keqkuptohet si pėrpjekje pėr vetėvendosje) nė ditėn solemne me rastin e plotėsimit tė formularit ēertifikues pėr konkurim nė zgjedhje thanė edhe kėto: “Ajo mbetet lėvizje politike gjithėpėrfshirėse shoqėrore dhe qytetare e popullit tė Kosovės dhe kombit shqiptar me qėllime tė qarta programatike pėr shtetndėrtimin e Kosovės, instalimin e demokracisė, zbatimin e drejtėsisė dhe zhvillimin ekonomik tė vendit tonė. Ne jemi lėvizje unifikuese e jo parti pėrēarėse”. Pėr hir tė transparencės pėr tė cilėn na kanė mbetė aq shumė borxh funksionarėt e kėsaj partie ambivalente, detyrohemi t’i zbėrthejmė njė pėr njė mitet e tyre qė po shiten pėr konsum tė gjerė:
1. Edhe pse funksionarėt e kėsaj partie po thonė se “nisma” e tyre ėshtė ‘gjithpėrfshirėse’ ata pėr habi tė tė gjithėve nuk na thanė se ē‘pėrfaqėsim paskan shtresat shoqėrore nė njė nismė e cila jo mė larg se 12 qershori i kėtij viti nuk numėronte mė shumė se 40 vetė. Tė pėrkujtojmė lexuesin se ‘gjithpėrfshirja’ e qytetarėve nė kėtė ish-lėvizje ka shėnuar trende spektakulare rėnie: nė fillim tė vitit 2006 fytyrat mė emblematike tė ish Lėvizjes ‘Vetėvendosje’ bėn tė ditur faktin se brenda saj ishin regjistruar rreth 15.000 njerėz si aktivistė, antarė apo mbėshtetės. Shifrėn e naltcekun duhet ta quajmė si minimale pėr shkak se gjatė pesė viteve tė militimit politik ish-Lėvizja ‘Vetėvendosje’ duhet ta ketė shumėfishuar numrin e mbėshtetėsve nėse jo aktivistėve.
Fakti qė asnjėherė ata s’guxojnė t’i bėjnė tė njohura shifrat aktuale tė numrit tė pėrgjithshėm tė antarėsisė ėshtė shumēkathėnės. Para sė gjithash ėshtė njė rrėfim i kuptueshėm i njė dėshtimi latent si pasojė e misticizmit tė drejtuesve tė kėsaj lėvizjeje tė cilėt gjatė tėrė kohės kanė luajtur si orakulli i Delfit ku pėrgjigjjet janė tė dykuptimta pėr tė mos thėnė tė pakuptueshme pėr shumicėn e njerėzve. Vlen tė ndriēohet gjithashtu fakti se partia qė po keqkuptohet si pėrpjekje pėr vetėvendosje, deri mė tash nuk i publikoi asnjėherė emrat e rinj “akademik” e “elitar” qė thuhet se i kanė mbushur aradhat e kėsaj partie. Njė gjė tė tillė tuten ta bėjnė sepse “pėrforcimet” e tyre nė pjesėn mė tė madhe janė bėrė me ardhacakė nga partitė e tjera politike sidomos prej PDK-sė.

2. Kurse pretendimi sėkėlldisės se partia e Kurtit po i futet garės pėr pushtet e pajisur si mos mė mirė me njė program shtet-ndėrtues sado qė ėshtė njė gjetje e bukur pėr konsum publik, prapseprapė ajo nuk e fashit dot tė vėrtetėn se pushtetėzimi i partive politike nė Kosovė nuk vie si pasojė e projekteve tė tyre shtetndėrtuese por e gatishmėrisė sė tyre pėr t’u bėrė pjesė e projekteve tė qendrave tė huaja vendosėse pėr Kosovėn.

Me fjalė tė tjera mistifikimet dhe lojėrat e fjalėve pėr tė cilat ka njė talent tė rrallė Albin Kurti me partinė e tij bėhen vetėm sa pėr ta shpėrqėndruar vėmendjen e opinionit publik nga standardet e dyfishta qė i luajnė ata. Partia e tij duhet tė kėrkojė tė falur botėrisht qė thirrjet e saj drejtuar qytetarėve pėr bojkotim tė zgjedhjeve i ka bėrė me qėllimin meskin qė kėta bojkotues njė ditė tė shndėrroheshin nė votuesit e ardhshėm tė tij. Ja arsyetimi i dikurshėm i Kurtit pėr mos-pjesmarrjen e Lėvizjes ‘Vetėvendosje’ nė zgjedhje: “Partitė politike nė Kosovė janė koncepte dhe organizime demobilizuese. Njė herė nė katėr vjet ato i thonė qytetarėve: votoni pėr neve dhe s’keni nevojė tė brengoseni e tė angazhoheni sepse ne ua sjellim energjinė elektrike 24:0, nuk do t’ju ndėrprehet uji, do t’ju sigurojmė vende pune etj. Pra, partitė te ne i thonė qytetarėve qė ta vazhdojnė gjumin pėrveē nė ditėn e zgjedhjeve kur duhet tė votojnė pėr to. Kjo ėshtė shumė dekuruajuese dhe nė kundėrshtim me vitalitetin qė duhet tė sjellė demokracia” (Burimi: Selfdetermination, Newsletter, Nr. 140, 30 mars 2009).

Dorėheqja?

"Dorėheqja" e Fatmir Sejdiut ua fėrgėlloi zemrat tė gjithėve. Disave sepse i zuri ca tė papėrgatitur e disave (mė tė rinjėve) sepse momenti i shfaqjes dhe sprovimit tė fatit nė llotarinė e zgjedhjeve u avit aq papritur. Pėr mė tepėr "dorėheqja" e Sejdiut tė pėrkujton tė gjitha "dorėheqjet" e gjertanishme, nė tė cilat ku mė pak e ku mė shumė kanė gisht zyrat e huaja e sidomos "ambasadat". Kėtė na e vėrtetojnė vazhdimisht edhe politikanėt tanė kur nė raste tė "krizave" politike thonė se janė gjithnjė nė konsultim me faktorin ndėrkombėtar. Kjo do tė duhej njė ēikė tė korrigjohej pėr hir tė sė vėrtetės: politikanėt tanė nuk konsultohen me ndėrkombėtarėt por presin rezultatet dhe udhėzimet e mėtutjeshme tė ndėrkombėtarėve tė cilėt konsultohen me njėri tjetrin gjėr e gjatė pėr skemat dhe rikonfigurimet e ardhshme. Tani ėshtė mė se e qartė se ky farė rikonfigurimi qė do tė pasojė prej kėtyre "zgjedhjeve bėhet pėr hir tė sajimit tė njė estabilishmenti vendor sa mė "konsensual" me rastin e rinisjes sė negociatave tė reja me Serbinė, ashtu siē edhe ėshtė stipuluar nė Rezolutėn e fundme tė OKB-sė.

Drejt barazimit tė kukullave

Dosido mbajtja e kėtyre zgjedhjeve kurdoqėtėjetė do tė ndjellė njė pjesėmarrje tė shėnueshme tė 'zgjedhėsve' tė regjistruar mu pėr shkak tė iluzioneve jo tė pakta nė kėtė “nismen e re” qytetare tė Kurtit. Njė prej arsyetimeve mė tė preferuara tė Kurtit pėr pjesėmarrje nė politikėn zyrtare ėshtė “shqetėsimi” i tij dhe i shokėve nė lidhje me rritjen e dėshpėrimit tė madh tė qytetarėve. Nė tė vėrtetė mė shumė sesa Kurtin kjo gjė i shqetėson qendrat e huaja vendosėse tė cilat prore udhėhiqen prej paradigmės “stabilitet pa zhvillim” sa i pėrket Kosovės. Parashutimin e Kurtit dhe tė partisė sė tij brenda konjukturave tė tyre politike e konsiderojnė si antidot ndaj kėtij shpėrthimi tė hamendėsuar me ē’rast Kurti i cili gėzon namin e tė qenurit figurė eksluzivisht e pakonsumuar ka gjasė tė arrijė edhe njė dhjetėvjetėsh tjetėr (tė paktėn gjėr me 2020) tė “stabilietit pa zhvillim”. Pra, Kurti tok me shokėt e tij ngritjen dhe suksesin nė politikė e shohin pikėrisht nė profesionin e tyre si “menaxherė krizash”, profesion ky aq i dėshirueshėm dhe i kėrkuar prej secilės qendėr tė huaj qė interferohet brenda Kosovės. Falė kėtyre menaxherėve profesionist tė krizave rrjedha e ngjarjeve do tė pėrcaktohet kurdoherė nga jashtė dhe sipas udhėzimeve nga jashtė. Nė kėtė rast shpjeguese mbetet analiza e Richard Helms, drejtor i CIA-s (1966 - 1973) i cili nė njė memorandum tė quajtur “The political role of the Military in Latin America” (1968) thoshte se: “Juntat ushtarake latino-amerikane ishin tė mira pėr Shtetet e Bashkuara. Ato ishin e vetmja forcė e aftė pėr t’i kontrolluar krizat politike. Ligji dhe rregulli ishin mė mirė sesa pėrpjekja e rrėmujshme pėr demokraci dhe liri” (They said what?: Astonishing quotes on American democracy, power, and dissent, Jim Hunt, 2009, f.7). E padyshimtė ėshtė qė penetrimi i tyre s'do tė sjellė asgjė thelbėsore nė kuadėr tė krjimit tė njė hapėsire tė re tė tė menduarit dhe tė vepruarit politik pėrveē qė do tė bėjė “garėn zgjedhore” mė interesante sa i pėrket premtimeve. Disa pėlqejnė tė thonė se angazhimi i Kurtit dhe partisė sė tij nė politikėn institucionale do ta gjallėrojė konceptin e opozitės sė nemitur nė Kosovė. Ka shumė tė ngjarė qė gjallėrimi i opozitės do tė bėhet vetėm pėr aq sa janė tė interesuara qendrat e huaja vendosėse pėr Kosovėn. Fizionomia e partive politike do tė jetė ajo e shumė partive politike tė barabarta njėra me tjetrėn, pa ndonjė epėrsi tė asnjėrės, e menduar asisoj qė kurdoherė qendrat e huaja tė kenė epėrsinė dhe luksin e tė vendosurit nė njė ambient kaotik politik. Kėtė gjė e din boll mirė edhe vetė Kurti sepse disa herė e ka shtjelluar fenomenin e barazimit sasior tė partive politike nė mėnyrė qė tė jenė mė lehtė tė kontrollueshme prej tė huajėve: "...krejt kjo nė kuadėr tė rrugėtimit drejt barazimit tė pėrafėrt por tė pėrgjithshėm tė partive kryesore. Ligji i pushtetit suprem e do tė kėtė gjė. Diktatura e cila nuk do qė ta pėrdor dhunėn synon qė forcat pėrfundi saj dhe mbi popullin tė jenė sa mė tė barabarta. Natyrisht, nė mėnyrė qė sundimi i tyre tė jetė sa mė i lehtė dhe sa mė i gjatė" (Shih mė gjerėsisht "Drejt barazimit tė kukullave" A.K, 25.09.2008).
A thua vallė ē'do tė thoshte helbete autori i kėtij pėrkufizimi nė lidhje me tė sotmen ku edhe ai vetė po konkuron qė tė barazohet me kukullat e tjera? Njė kukull e re qė barazohet me tė vjetrat. Atėherė pėrse duhet tė votojmė pėr kėto kukulla? Fundja nė listėn e arsyetimeve qė jepte dikur Kurti pėr mos-pjesėmarrje nė zgjedhje ishte edhe kjo: “jashtė sistemit politik je mė politik sesa brenda tij. Brenda sistemit politik nė Kosovė bėhesh disi teknik. E gjithė kjo pėr shkak se ky sistem politik nuk ėshtė nė pėrputhje me vullnetin e popullit (qė duhet tė jetė burim i sovranitetit)”.

To be continued

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Oct 27, 2010 1:03 pm

Cito :
xhiti
Dnevnik" publikon dosjen e bashkėpunėtorit "Ibar"

Publikohet edhe dosja e bashkėpunėtorit me nofkėn “Ibar”. E pėrditshmja maqedonase “Dnevnik”, nė numrin e sotėm tė saj, thirret nė dokumente tė UDB-ės serbe, ku pėrshkruhen nė detaje aktivitetet e bashkėpunėtorit “Ibar”.

Keto lajme jane shume aktuale ne Maqedoni ne te gjithe gazetat :
http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/6286.html
http://alsat-m.tv/lajme/vendi/43994.html
Sikur te jen te sakta , ateher po i bie qe luften ne Maqedoni e paskan organizu Serbet e jo Shqiptaret !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Oct 27, 2010 1:30 pm

Arber
keta kan qen komandanta te UCK -ne pergjithesi edhe per Kosove.
Ne qoftese hapen dosjet edhe ne kosove ka me dal se disa ish udheheqes te uck kan me dal bashkpunetore te serbise.
disa ishin te burgosur politik,
po serbia i ktheu qe te punojne per ta.
Nuk dote thote se ishte i burgosur e qenka patriot
po na dalin shume bashkpunetore .
per ate edhe kundershtohen hapja e dosjeve ne kosove naga udheheqesit e parlamentit te kosoves.
po nje dite do te hapen te gjitha dosjet.
nje shok i imi qe studijon kriminlistiken ne Gjermani me ka thene se disa lider te uck jane shpijuna te serbise me argumente ai ka dosjet e tyre nje dite do te dalin ne sheshe .
Flitet se nje ishe udheheqes i LPK bile paska banue mbi kosnullaten serbe jugosllave me banes.
E logjiko te banojshe me banes pran konsulates serbe dhe te jesh anetare i nje levizje nuk pi uje hiq.
keta jane organizatore te UCK ne kosove maqedoni dhe presheve e bujanovce.
teksa naj nderrun flamurin kombin identitetin na beren multietnik dhe pranuan edhe keta te ish UCK po del se diqka ka.
SE nuk mundesh te thirresh edhe patriot edhe kam luftue po per kosovarizem dhe per flamur multietnik.
vetem tradhtaret dhe serbia qe moti kishte deshire qe te naj hjek flamurin kombin e kete e arriti me bashkpunetoret e vet.
nuk do kallauz kjo pune -po shifet se kushe jane .
po prit se do te dalin shume gjera .
Rasti Bllaca ka diqka se ai ka qen qyshe heret ne uck .
e ka shume raste tjera qe ende nuk kan dal ne shesh e do te dalin -se dikush ka nis luften me interes e jo qe ta qlirojne atdheun kombin .
Ja nin zanin-sepse ende po ju kercnohen atdhetareve dhe disa patrioteve keta trima te ish UCK--qe jane gjalle a ne fakte disa qe ju kane bashkangjit AKK apo PDK kan qen bashkpunetore te serbise deri ne lufte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Oct 27, 2010 1:35 pm

Duhet marre gjdo lajme me rezerve Xhiti , sa mundet te jen te sakta po aq edhe te paskta , pse :

Keto zbulime vijne nga partia e PDSH-se , edhe per ate thuan njejte , shiqoje ke perkthim ne shqip :Ky Trajanov ishte nje nder personat me kryesore te puneve te mbrendshme atehere , ku tha haptas ne TV para ca vitesh .
Perndryshe , thefshin qafen dy palet edhe ata te BDI-se edhe ata te PDSH-se , nuk meritojne me mire se aq por kur vie nje lajme nga Sllavet duhet marre me rezerve .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Oct 27, 2010 2:06 pm

Po dihet se pdsh ishte kunder uck.
PO sipas informatave dhe njohjen e njereze qe vet i njofim ne kosove se kushe kan qen deri dje bashkpunetore te serbise te sigurimeve serbe
dhe u futen ne uck dihet se kushe jane .
nje shpijun qe e njofim te gjithe ishte ne gjermani dhe fehmi Lladrovci kishte marre veshe se at shpijunin e kishte que udba serbe per me shpijunue.
Dhe ishte ne liste per likuidim
ky fare shpijuni hiku nga Gjermania dhe u fut ne shtab spo permendi emrin.
ky pastaj me tere familjen e tije organizoi luften a te gjithe kishin punue per serbine deri ne momentin e luftes
ky ka vra shpijunet po edhe disa njerez te mire a vet ishte shpijun
nje shtab ka bashkpunue me ta.
Dhe sote eshte gjall.kan qen shpijuna tere kohen dhe kan distancue e denue shqiptare si nacionaliste dhe irredentiste.
Ish Kordinatori i njef me mire se kushe jane.
pershkak se ai ka qen prej 1993 me uck dhe i dine me mire se si kan shkue punet.
per ate ska pranue te jete anetare i ndonje partie sepse keto parti i kan ozurpue hajnat banditet dhe ata qe ishin bashkpunetore te serbise dhe jane .
duhet vetem me argumente te folim e jo me tha ka thene kish thene.
se e verteta do argumente e ka sa te duash.
po thash tregoi edhe puna e ketyre fare,,patriotav".
Atdhetari patrioti nuk nderron komb as flamur as nuk e bene kosoven multietnike e me ja fal shkijeve enklavat.
Atdhetare Adem jashari fehmi Lladrovci me shoke nuk luftuan per kosoven multietnike .
Po shifet se kushe tradhtoi dhe luftoi per kete status anti shqiptare dhe qe te pasurohen ,jan bere milioner duke u nis nga kryetare komune e deri ne parlament.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Oct 27, 2010 9:24 pm

Eh sa jan tė till ????????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Thu Oct 28, 2010 11:19 am

kryetari i Serbisė Boris Tadic dhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tashti janė tė gatshėm qė “qetė” tė nisin dialogun Beograd-Prishtinė

Po pėr qfar do tė diskutohet mbetet njė ? e madhe ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Thu Oct 28, 2010 7:08 pm

BE: Krimi i organizuar nė Kosovė “bėn ēfarė do”
Publikuar mė 28 tetor, 2010 nė orėn 15:33 ( Para 2 orė e 34 minutave ) Lajme |


Bruksel, 28 tetor – Komisioni Evropian ka vėnė nė listėn e pėrparėsive tė punės sė vet pėr vitin e ardhshėm sundimin e ligjit si njė qėllim kryesor tė hapjes sė dyerve pėr anėtarėt e rinj. Kjo u pa dje nė Bruksel gjatė debatit nė Parlamentin Evropian rreth luftimit tė korrupsionit dhe krimit tė organizuar nė Ballkanin Perėndimor.


Komisioni Evropian nė “prioritetet strategjike pėr 2012” ka theksuar se po udhėhiqet nga parimi i zgjerimit tė Bashkimit, porse negociatat pėr anėtarėsim do tė lidhen me pėrparimet e arritura nė vendet kandidate, sidomos nga aspekti i respektimit tė shtetit juridik.

Nė Parlamentin Evropian delegacioni pėr marrėdhėniet me vendet e Ballkanit Perėndimor ka dėgjuar raportet e deputetėve tė organizatave joqeveritare nga Mali i Zi, Maqedonia dhe Shqipėria rreth asaj se ēfarė po bėjnė autoritetet e tyre pėr luftimin e korrupsionit dhe krimit tė organizuar.

U tha se tė gjitha qeveritė e vendeve tė Ballkanit Perėndimor kanė filluar tė ndėrtojnė struktura shtetėrore pėr betejė kundėr krimit tė organizuar e korrupsionit, porse nė praktikė po veprojnė jo si duhet dhe pa mbėshtetje tė vėrtetė.

U pėrfundua se organizatat joqeveritare dhe mediet e pavarura, nė masėn sa janė nė kėto vende, ashtu sikurse pak a shumė gjetiu nė rajon, jo vetėm qė kanė pak mundėsi tė nxisin dhe tė mbikėqyrin kėtė betejė, por autoritetet jo rrallė e pengojnė kėtė ose e heshtin.

Nė debat, disa deputetė tė Parlamentit Evropian kanė kritikuar posaēėrisht gjendjen nė Kosovės, duke vlerėsuar se atje krimi i organizuar “bėn ēfarė dėshiron” dhe prandaj Komisioni Evropian nė raportet e veta duhet tė paraqes shumė mė qartė e mė realisht se ēfarė ėshtė situata atje.


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Thu Oct 28, 2010 7:12 pm

Politikanėt kosovarė, nga opingat nė mercedese
28.10.2010, ora 16:45Prishtina Tė fundit nga kjo kategori
Shpallet fraksioni “LDK- Ibrahim Rugova”
Qeveria nė votėbesim
Politikanėt kosovarė, nga opingat nė mercedese
Manaj: Nuk ka krizė institucionale
Beogradi e Prishtina tė bisedojnė pa ndėrmjetėsues
E pėrditshmja sllovene “Delo” publikon njė artikull kushtuar Kosovės ku ndėr tė tjera ironizon politikanėt e vendit duke shkruar se “shumica e tyre u hodh nga opingat dhe balta e fshatit nė kolltuqe dhe nė mercedese”

Sipas gazetės, problemi mė i madh i Kosovės qėndron nė faktin se nė pushtet ka mbetur garnitura politike, e cila “nuk ka kėnaqur deri nė fund lakmitė pėr pushtet”.

“Pikėrisht nga kjo arsye pushteti nė Kosovė ballafaqohet me kritika tė ashpra se po ia zė frymėn demokracisė parlamentare, kontrollon mediat dhe shkatėrron klasėn e mesme”, shkruan “Delo”.

Nė artikull theksohet se “edhe pse Kosova ndodhet nė krye tė listės pėr nga investimet ndėrkombėtare pėr kokė banori, pjesa mė e madhe e qytetarėve jetojnė nė mjerim tė skajshėm”.

“Kosova radhitet ndėr shtetet mė tė varfra nė Evropė dhe mė shumė se gjysma e popullsisė sė Kosovės ėshtė e papunė”, shton gazeta, e cila thekson se “me kėtė vėshtrim ėshtė e pamundur tė akuzohet bashkėsia ndėrkombėtare pėr krizėn politike nė Kosovė dhe gjendjen e keqe sociale”.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Thu Oct 28, 2010 7:13 pm

Politikanėt kosovarė, nga opingat nė mercedese

28.10.2010,

E pėrditshmja sllovene “Delo” publikon njė artikull kushtuar Kosovės ku ndėr tė tjera ironizon politikanėt e vendit duke shkruar se “shumica e tyre u hodh nga opingat dhe balta e fshatit nė kolltuqe dhe nė mercedese”

Sipas gazetės, problemi mė i madh i Kosovės qėndron nė faktin se nė pushtet ka mbetur garnitura politike, e cila “nuk ka kėnaqur deri nė fund lakmitė pėr pushtet”.

“Pikėrisht nga kjo arsye pushteti nė Kosovė ballafaqohet me kritika tė ashpra se po ia zė frymėn demokracisė parlamentare, kontrollon mediat dhe shkatėrron klasėn e mesme”, shkruan “Delo”.

Nė artikull theksohet se “edhe pse Kosova ndodhet nė krye tė listės pėr nga investimet ndėrkombėtare pėr kokė banori, pjesa mė e madhe e qytetarėve jetojnė nė mjerim tė skajshėm”.

“Kosova radhitet ndėr shtetet mė tė varfra nė Evropė dhe mė shumė se gjysma e popullsisė sė Kosovės ėshtė e papunė”, shton gazeta, e cila thekson se “me kėtė vėshtrim ėshtė e pamundur tė akuzohet bashkėsia ndėrkombėtare pėr krizėn politike nė Kosovė dhe gjendjen e keqe sociale”.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Nov 01, 2010 8:20 pm

valla qashtu eshte
prej opingav e ne politik
prej Gomarit duke bajt dru e ne politik
dhe keta bejne qmos te mbesin ne politik se skane kurrfar kulture
Bisedo me disa Kryetar KOmunash si me bisedue me ndonje gomar aq arrogant jane qe sta merr mendja .
Skan kurrfare kulture te kercnohen menjehere te thone te vrasim.

Sepse skan kulture as fmiljare as individuale se nga malet kan ardhe
nga shpellat e arushes..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Nov 01, 2010 11:33 pm

New York, 1 nėntor – Shefi i Kombeve tė Bashkuara ka pėrshėndetur paralajmėrimin e dialogut ndėrmjet Beogradit e Prishtinės, por ka tėrhequr vėrejtjen pėr tensionet serioze nė Veri tė Kosovės. Fushata mediale po rrezikon personelin e KB, ka thėnė Ban Ki-moon.

Sekretari i Pėrgjithshėm i KB, Ban Ki-moon, nė raportin e vet tremujor, i cili iu shpėrnda ambasadave, anėtareve tė Kėshillit tė Sigurimit tė KB gjatė vikendit, ka ofruar mbėshtetjen e organizatės botėrore pėr procesin e bisedimeve qė do tė udhėhiqet nga BE-ja, duke shtuar se para palėve ka sfida serioze tė ndjekura me tensione nė rritje nė Veri tė Kosovės.

Shefi i organizatės botėrore ka kėrkuar fillimin e shpejtė tė dialogut, nė mėnyrė qė Beogradi e Prishtina tė shfrytėzojnė momentin pozitiv tė krijuar gjatė muajve tė fundit.

“Situata nė Veri tė Kosovės vazhdon tė jetė jostabile dhe tensionet janė rritur pas Mendimit kėshillėdhėnės tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės. Ftojmė palėt qė tė pėrmbahen dhe tė gjejnė njė qasje tė baraspeshuar dhe konstruktive, nė mėnyrė qė tė shmanget pėrshkallėzimi i mėtejshėm”, theksohet nė raportin e Ban Ki-moon-it.

Vlerėsimin mbi situatėn e sigurisė nė Veri tė Kosovės, Ban Ki-moon e ka mbėshtetur nė listėn e incidenteve, tė cilat kanė ndodhur nė kėtė rajon gjatė tre muajve tė fundit, duke filluar nga sulmi mbi shqiptarėt nė fund tė gushtit, pastaj me serinė e sulmeve tė ndėrsjella qė kanė pasuar dhe deri te erupsioni i dhunės pas ndeshjes sė basketbollit ndėrmjet Serbisė e Turqisė, nė tė cilėn kanė marrė pjesė mbi 1 500 veta, nga tė cilėt 7 janė lėnduar lehtė e rėndė.

Ban Ki-moon, njėherėsh ka kėrkuar mbėshtetjen e anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit pėr tė shmangur ēfarėdo aksione tė njėanshme qė do tė turbullonin mė shumė pasionet, por ka tėrhequr vėrejtjen se zyrtarėt e Kosovės dhe mediet po zhvillojnė njė fushatė kundėr pranisė sė UNMIK-ut nė Veri tė Kosovės, me ēka personeli i KB vihet nė rrezik.

“UNMIK-u do tė jetė gati t’i dorėzojė autorizimet nė Veri tė Kosovės atyre strukturave qė do tė jenė tė pranueshme pėr tė gjitha komunitetet, nė pėrputhje me politikėn statusore neutrale qė zhvillon KB. Deri atėherė, kėrkojmė nga tė gjitha palėt tė vazhdojnė bashkėpunimin me UNMIK-un pėr realizimin e mandatit tė vet”, ka thėnė Ban Ki-moon.

Njeriu i parė i organizatės botėrore ka theksuar po ashtu se ka munguar njė pėrparim mė domethėnės nė procesin e pajtimit edhe nė pjesėt e tjera tė Kosovės, dhe se procesi i pajtimit edhe nė tė ardhmen paraqet sfidė serioze.

Si nė tė gjitha raportet e deritashme tė Kėshillit tė Sigurimit, Sekretari i Pėrgjithshėm i KB ka tėrhequr vėrejtjen pėr numrin e vogėl tė tė kthyerve nė Kosovė, meqė sipas tė dhėnave tė Komisariatit tė Lartė pėr Refugjatė tė KB nė Kosovė gjatė muajit tė fundit janė kthyer 706 veta, prej tė cilėve njė e treta janė serbė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Nov 01, 2010 11:38 pm

Prishtinė, 30 tetor – Pesė persona tė dyshuar pėr vepra tė ndryshme kriminale janė arrestuar gjatė dy javėve tė fundit nė Deēan dhe nė Pejė nga Policia e Kosovės, nė njė operacion qė ende ėshtė duke vazhduar. Gazeta ka mėsuar se cak i kėtij aksioni ėshtė njė grup kriminal qė ėshtė duke u hetuar pėr vite me radhė pėr vrasje tė rėnda, pėr rrėmbime, haraē dhe vepra tė tjera kriminale. Sipas burimeve tė Kohės Ditore, dy nga kėta persona tė arrestuar janė ish-truproja tė kryetarit tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, ndėrsa i treti ėshtė Bedri Krasniqi, po ashtu ish-truprojė e Haradinajt, qė pėr disa vite kėrkohet nga policia pas arratisjes nga burgu.
Ndėr kėta persona tė arrestuar janė edhe dy policė tė Kosovės, njėri i lidhur ngushtė me tė arratisurin Bedri Krasniqi.
Avdyl Mushkolaj, ish-komandant i tė gjithė kėtyre tė dyshuarve, arrestimet i quan absolutisht tė pabazuara, vėllai i Ramush Haradinajt, Dauti, ka deklaruar se tė gjithė duhet tė pėrgjigjen pėr veprat e tyre, pavarėsisht se ku dhe ēka kanė punuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Nov 02, 2010 12:20 am

Tani po thojne se kemi luftue
perpara jemi frigue nga serbet
tashe nga serbet shqiptare
Cfare luftetari eshte ai qe vjedhe popullin e vete dhe i kidnapon njerezit e vete.
Ata sjane luftetare po hajna bandit kriminel qe duhet per tere jeten burgos.
bndat me te medhaja jane nga keta te luftes kinse.
Sa vrasjet jane bere pas lufte nga vete keto banda
sa komandanti eshte vra e ende nuk dihet se kushe i ka vra
sa qytetari eshte vra e ende nuk dihet se kushe
duhet zbulue te gjitha vrasjet qe kane ndodhe qe 10 vjet pas lufte
dhe ata njerez me burg te perjetshem te denohen ja varrje.
me shume jane vra pas lufte se ne lufte komandant me te mire te uck
po ashtu edhe ne maqedoni ,komandantet me te mire u vrane..
Si sju vjen turp disa njerezve qe bejne kesi gjera e pretendojne udheheqejen e popullit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqipdon
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 34
Vendi : Fush Kosove
Registration date : 01/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Nov 03, 2010 12:23 am

PDK rrėzon ‘veten’ nga pushteti

Me 66 vota pėr, njė kundėr dhe dy abstenime, Kuvendi i Republikės sė Kosovės tė martėn votoi mocionin e mosbesimit, duke rrėzuar kėshtu qeverinė e drejtuar nga Hashim Thaēi. Pėr rrėzimin e qeverisė “me qėllim tė nxjerrjes sė vendit nga kriza” votuan deputetėt e AKR-sė, LDD-sė, tė pakicave dhe ata tė partisė qė deri mė tash ishte nė pushtet, PDK-sė. Ndėrkaq duke e konsideruar si “lojė tė PDK-sė”, nuk votuan deputetėt e LDK-sė dhe ata tė AAK-sė.
Ngritja e mocionit tė mosbesimit ėshtė iniciuar nga partia Aleanca Kosova e Re (AKR), ndėrkaq njė strategji e tillė pėr tė shkuar nė zgjedhje tė jashtėzakonshme ėshtė pėrkrahur edhe nga vet qeveria nė pushtet, Partia Demokratike e Kosovės.

Kryetari i Grupit Parlamentar tė AKR-sė, Ibrahim Makolli, qė ėshtė edhe iniciues i mocionit tė votėbesimit nė Kuvendin e Kosovės, tha se vendi aktualisht gjendet nė krizėn mė tė thellė institucionale qė nga viti 2000. Kjo krizė, sipas tij e ka bazėn nė keqqeverisjen nga ish partnerėt e koalicionit qė kanė vėnė prioritet interesat e tyre partiake.

Duke ndje pėrgjegjėsinė pėr zhvillimet e fundit, Grupi i AKR-sė, i mbėshtetur nga 40 deputetė tė Kuvendit tha se ka parashtruar mocion mosbesimi ndaj Qeverisė. Si arsyetim i ngritjes sė mocionit tė votėbesimit merret kriza e shkaktuar pas dorėheqjes sė presidentit pėr shkak tė vendimit tė Gjykatės Kushtetuese pėr shkelje tė Kushtetutės dhe largimit tė LDK-sė nga Qeveria e rrezikon tė thellohet mė tej.

Ndėrkaq, edhe kryeministri Hashim Thaēi, i cili foli para deputetėve tha se ky proces nėpėr tė cilin po kalon vendi ėshtė test tjetėr i rėndėsishėm pėr shtetin. “Po pėrballemi me test tė demokracisė nė shtetin tonė tė ri”, tha ai, duke shtuar se duhet tė jenė tė pėrgjegjshėm dhe duhet pėrballur me situatėn.

Ai tha se vendimi i Kuvendit do tė konsolidojė demokracinė, ndėrkaq shprehu besimin se Kuvendi do tė votojė mocionin pėr t’i hapur rrugė krijimit tė institucioneve tė reja, me legjitimitet tė ri. Duke vlerėsuar punėn e tij, Thaēi pohoi se Qeveria e Kosovės, qytetarėt dhe as miqtė ndėrkombėtar nuk e deshėn njė situatė tė tillė, por fatkeqėsisht sipas tij kriza u imponua dhe duhet pėrballur me tė. Ai tha se edhe gjatė javės nė vijim qeveria do tė vazhdojė t’i kryejė obligimet e saj, ndėrsa falėnderoi tė gjithė ata qė kanė treguar mbėshtetje.

Gjatė kėsaj seance, folėn edhe pėrfaqėsuesit e Grupeve parlamentare nė Kuvend. Me kėtė rast, u konfirmua se edhe Grupi parlamentar i PDK-sė do tė votojė mocionin e votėbesimit. Ky grup parlamentar fajėsoi LDK-nė si shkaktare tė krizės. Megjithėse nuk ėshtė praktikė, mocioni i votėbesimit nė Kosovė ėshtė pėrkrahur edhe nga vet deputetėt e partisė qė ėshtė nė pushtet, PDK-sė.

Ndėrkaq, Ismet Beqiri nga LDK-ja, tha se ngritja e mocionit ėshtė e drejtė kushtetuese, por sipas tij LDK nuk pajtohet dhe nuk e pranon arsyetimin dhe pėrmbajtjen e mocionit. Mocionin si tė tillė, tha Beqiri LDK nuk e pranon dhe nuk do tė marrin pjesė nė votim.

Ardian Gjini, nga AAK duke ironizuar fjalimin e Thaēit tha se nėse dikush e pėrmbledh fjalimin qė e mbajti nė Kuvend arrin tė nėnkuptojė se ka thėnė “Ju lutem shkarkomi sa i mirė jom kon”. Sipas tij, kjo qeveri duhet tė shkojė pėr shkak tė korrupsionit, shtypjes sė lirisė sė medias dhe shumė arsyeve tjera. “Kjo qeveri nuk e ka mbajtur asnjė premtim”, tha Gjini, duke shtuar se pse mocioni nuk ėshtė kėrkuar mė herėt kur ka pasur mjaft arsye. Gjini tha se nuk mendon se mocioni ėshtė kėrkuar pėr ta nxjerrė vendin nga kriza, po pėr shkak qė zgjedhjet tė mbahen nė “terr” dhe pa Haradinajn. Me kėtė rast, Gjini njoftoi se Grupi parlamentar i AAK-sė nuk merr pjesė nė votim.

Lulėzim Zeneli, nga LDD-ja tha se pėr tri vite tė kėsaj qeverisjeje Kosova nga raportet ndėrkombėtare ka marrė vetėm vlerėsime negative. Ai tha se LDD do ta votojė mocionin, nė mėnyrė qė kjo qeveri tė shkoi sa mė parė.

Tensionimi i situatės politike nė vend dhe kriza institucionale disa javėsh ka ardhur si rrjedhojė e tėrheqjes sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės nga koalicioni qeveritar me Partinė Demokratike. Megjithėse, LDK mohon tė jetė shkaktare e krizės institucionale, ish partneri nė koalicion PDK e akuzon kėtė parti se ėshtė shkaktare e krizės nė vend pėr interesa tė ngushta partiake e personale. Koalicioni ndėrmjet kėtyre dy partive ėshtė vlerėsuar nga analistė politikė si koalicion i panatyrshėm, ndėrkaq brenda LDK-sė gjithnjė ka pasur zėra pėr largimin e LDK-sė nga Qeveria.

Me rėnien e Qeverisė Thaēi vendi nuk do ta presė datėn 13 shkurt siē ishte pėrcaktuar qė tė mbahen zgjedhjet e parakohshme, mirėpo do tė organizohen zgjedhjet e jashtėzakonshme tė cilat duhet tė mbahen brenda kėtij viti. Me votimin e mocionit tė mosbesimit, e vetmja procedurė mbetet shpėrndarja e Kuvendit dhe caktimi i datės pėr zgjedhje. Kėto tė fundit, mbahen mė sė paku 30 ditė, e mė sė shumti 45 ditė pas shpėrndarjes sė Kuvendit.

Haj medet per Shqiptarin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Nov 03, 2010 12:33 am

Po cfar bejn kta mo !!! mendojn per popullin apo cfare dreqi eshte ketu turp per zote turp duhet tju vie....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqipdon
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 34
Vendi : Fush Kosove
Registration date : 01/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Nov 03, 2010 12:36 am

Kurr mos u kthefshi oooooo Rrebela
Qafen e thefshi psssssssssssss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Nov 03, 2010 12:37 am

ama populli ka mbet ne agoni cfar te bej kujt ti besoj ?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqipdon
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 34
Vendi : Fush Kosove
Registration date : 01/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Nov 03, 2010 12:43 am

Mos i beso askujt fionaa nuk ka mbet mei besu kerkujt krejt jon rrobela hajna dallavergji zdin njeri qka thot veq ishalla hajr Zoti e bon Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Nov 03, 2010 12:54 am

Fionaa se ka pase ket problem hiq .. si kam besu ase kur eshte kerku per ti besu e jo me tani pufff, por e keqja qendron se dikush duhet te bej per popullin e populli nuk din cile eshte ai?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Wed Nov 03, 2010 7:23 pm

UĒK- ja ka datėn e themelimit
Publikuar mė 03 nėntor, 2010 nė orėn 16:21 ( Para 1 orė e 59 minutave ) Afrim Morina | Histori |


Kaluan njėmbėdhjetė vjet nga pėrfundimi i Luftės Ēlirimtare tė UĒK- sė dhe mė nė fund u aprovua “Ligji pėr Statusin dhe tė drejtat e Dėshmorėve, Invalidėve, Veteranėve, Pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Viktimave civile dhe Familjeve tė tyre”, i cili edhe pse ka mangėsi, pak a shumė ka arritur tė trajtojė kėto kategori tė shoqėrisė.


Pėrkundėr vėrejtjeve me shkrim qė ia kam dhėnė dikur Ministrit Ahmet Isufit, kur ėshtė shkruar varianti i kėtij Ligji, i cili ėshtė nė fuqi deri mė 01.10.2011, pėrsėri dalin mangėsi, sidomos te kategorizimet dhe pėrkufizimit tė periudhės sė UĒK. Pėr kėtė fenomen edhe kam shkruar, por dikujt po i konvenon tė shtrembėrojė historinė, kur dėshmitarėt janė ende gjallė, e ēfarė do tė bėnin kjo kast pas pesėdhjetė vitesh po tė kishin mundėsi pėr tė vendosur?!

Veteranėt e UĒK?!

Nė kėtė shkrim nuk do t’i hy analizės sė krejt Ligjit, por do tė trajtojė vetėm ēėshtjen e Veteranėve. Pėr tė zbėrthyer tė “vėrtetėn” qė ngėrthen nė vete ky Ligj pėr Veteranėt e UĒK- sė, po i referohemi pėrkufizimit tė paraparė nė Neni 3, paragrafi 1.10 “Veteranė i UĒK-sė ėshtė qytetari Kosovės dhe shtetasi i huaj i cili ėshtė radhitur nė radhėt e UĒK- sė dhe ėshtė regjistruar si ushtar nga komandant (shtabet e zonat operative tė UĒK- sė, pėrkatėsisht Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK- sė), brenda periudhės 30.12.1991 deri mė 12.06.1999”

Nga ky pėrkufizim shihet se hartuesit dhe aprovuesit e kėtij paragrafi nuk kanė pasur guximin intelektual, profesional, historik dhe politik pėr tė thėnė njė tė vėrtetė jo shumė tė largėt, dėshmitar tė sė cilės janė gjallė, pėr tė mos lejuar tė manipulohet dhe nė kėtė kategori tė hyjnė edhe matrapazėt e paraluftės dhe pas luftės.
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ka ditėlindjen e vet, ka nunin e vet, ka rriten e vet dhe ka epokėn e gjallimit dhe gjakimit pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar dhe kujt i konvenon sot t’ia bastardojnė kėto atribute tė shenjta pėr kombin? I bėjnė nder apo jo kėsaj ēėshtje? Gjeneratat qė do tė vijnė do tė shohin nėpėr arshiva, se ky pėrkufizim i veprimit nuk pėrkon me realitetin e dokumentuar nė to dhe do tė parashtrojnė pyetje, sikurse edhe unė, ēka fshihet me kėtė periudhė tė “veprimit” tė veteranėve?!

Ku do t’i marrin dėshmitė veteranėt?!

Pyetja e parė qė do t’i parashtrohet ēdo kėrkuesi pėr njohjen e kėtij statusi ėshtė, ku do t’i marrin dėshmitė pėr veteranė tė luftės sė UĒK- sė, pėr periudhėn e pėrkufizuar me Ligj ata tė cilėt me ndėrgjegje tė vrarė hartuan dhe miratuan kėtė?!
Kjo pyetje i parashtrohet edhe: z. Hashim Thaēi, z. Xhavit Haliti, z. Jakup Krasniqi, etj., se si do tė dėshmojnė se kanė qenė veteranė tė luftės sė UĒK- sė? Do tė mundėn kėta tė gjejnė autor pėr lėshim tė njė vėrtetimi tė tillė dhe tė gėzojnė tė drejtat qė parasheh ky Ligj?!
Z. Krasniqi nė dėshminė qė jep nė Gjykatėn e Hagės ndėr tjerash thotė:
“Menjėherė pas sulmit nė Kullėn e Jasharajve rashė nė kontakt me Adem e Hamėz Jasharin. Ata ishin tė strukturuar ushtarakisht, e unė u strukturova politikisht.”
Shumė mirė e ka thėnė dhe parashtrohet njė pyetje tjetėr e logjikshme, nė ēfarė formacioni ushtarak ishin tė strukturuar ata dhe nė ēfarė force politik u strukturua Ky, qė tė koordinojnė veprimet? Dihet se atėbotė z. Krasniqi publikisht ishte nė LDK, ndėrsa nė punėn e vet ilegale ishte nė LPRK. Pėrsėri lind njė pyetje e logjikshme, kur doli nga kėto tė dyja dhe ku shkoi Ai?!
Botėrisht dihet dhe mund tė dokumentohet pėrmes fakteve historike se themeluese e UĒK ėshtė LPK- ja. Kjo Lėvizje politike emrin e vet nga LPRK nė LPK e ndėrroi nė vitin 1993, do tė thotė se ende nuk ishte e themeluar UĒK- ja, pėr tė qenė tė gjithė themeluesit e saj Veteranė qė nga 30.12.199, prandaj veteranėt, ata qė e ndiejnė vetėn se kanė njė meritė tė tillė, mund tė parashtrojnė pyetje shumė tė logjikshme, ku mund tė pasurohen me njė dėshmi tė tillė? Kėtė dilemė na e heq Ligji i cili e parasheh, por adresat qė na referohen, kanė dėshmi apo duhet sajuar dėshmitė, nėse nuk e kanė kryer kėtė deri sot?! Si mund tė ketė arshivė tri vjet para se tė krijohej UĒK- ja?!

Dėshmitė mund t’i marrin nė FRBK dhe LKĒK

Po qese i referohemi fakteve historike, atėherė kėtė dilemė pėr dhėnien e dėshmive pėr veteranė tė luftės (pa UĒK), tė pėrkufizuar qė nga 30.12.1991 mund ta zgjidhin themeluesit e Frontit tė Rezistencės dhe Bashkimit Kombėtar dhe ata tė Lėvizjes Kombėtare Ēlirimtare tė Kosovės, si dy formacione politiko ushtarake. Qė tė dyja kishin dal nga LPRK- ja, sepse ishin tė pakėnaqur me punėn qė bėhej pėrbrenda saj dhe duke parė rrjedhat e kohės krijuan edhe formacione ushtarake. Po sikur tė kishte krijuar strukturė ushtarake LPRK- ja nuk kanė pasur pse njė pjesė e veprimtarėve tė saj tė shkėputėn pėr tė krijuar strukturė ushtarake, e mė vonė tė shkėputėt edhe njė pjesė tjetėr po pėr tė njėjtin qėllim.
Sipas Ligjit nė fjalė, veterani pėr tė gėzuar tė drejtėn e garantuar me Ligj, duhet tė marri dy dėshmi, tė parėn prej kėtyre dy formacioneve politiko ushtarake dhe pėr pjesėn qė i takon UĒK- sė, te ata tė cilėt ishin nė udhėheqjen e saj, qė nga data e themelimit. Vetėm kėshtu mund tė interpretohet ky Nen me pėrkufizimin e paragrafit 1.10, tė kundėrtėn duhet tė tė ndiqet penalisht ēdo qytetar qė lėshon dėshmi tė rrejshme pėr kėtė kategori luftėtarėsh, duke keqpėrdor pozitėn e vet nė strukturat institucionale.

P.S.
Kam qenė njėri nga udhėheqėsit e Frontit tė Rezistencės dhe Bashkimit Kombėtar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Thu Nov 04, 2010 12:50 am

Bajram Kosumi dhe Bujar Dugolli largohen nga Alenaca pėr tė formu nji parti tė re se pak ka deri tash me sa duket jan 45 a ma shum , hajde mashalla po sa do bahen deri nė fund nji zot e di shpi e parti .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Fri Nov 05, 2010 2:12 pm

Aeroporti i Prishtinės emėrohet Adem Jashari
05.11.2010, ora 11:28Qeveria e Kosovės ka dhėnė ditėn e sotme pėlqimin qė Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės tė emėrohet Adem Jashari. Kėtė pėlqim Qeveria e Kosovės e dha pas njė kėrkese tė bėrė nga Bordi i drejtorėve tė aeroportit.

Kryeministri nė largim Hashim Thaēi tha se kjo ėshtė njė ndėr mėnyrat e nderimit pėr atė qė familja Jashari ka dhėnė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

Ndėrkohė, nė kėtė mbledhje po ashtu u propozua qė autostradės Vėrmicė-Merdare t’i vihet emri Ibrahim Rugova.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Fri Nov 05, 2010 2:14 pm

Valla jam gezuar shume per merin e aeroportit
A per emrin e Autostrades hiq
te ja lene emrin e tradhtarit ,coftines shume keq
Njeriut qe shkoi te Millosheviqi e u zgerdhijke para kamerave dhe kerkojke ndaljen e bombardimeve kunder serbise.
Turp ,turp
krejt jane bere njesoje keta politikane ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 26Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 16 ... 26  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: