Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 26  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Fri Oct 08, 2010 8:59 pm

SĖ PARI, ZGJEDHJA E DREJTPĖRDREJTĖ E ADEM DEMAĒIT KRYTAR I KOSOVĖS, PASTAJ KOMBINATORIKA E ZGJEDHJEVE (III)
Prof. Dr. Mehdi HyseniBAROMETRI DIPLOMATIK

*** Tani, ėshtė momenti mė oportun qė i gjithė spektri politik dhe jopolitik i opozitės shqiptare nė Kosovė, si dhe mbarė populli shqiptar i Kosovės, tė ngrihej nė kėmbė, nė protesta paqėsore demokratike, duke kėrkuar qė Z. Adem Demaēi, tė vihet nė krye tė Republikės sė Kosovės. Hėpėrhė ky ėshtė PRIORITETI politiko-strategjik, kombėtar dhe demokratik pėr tė paqėsuar gjendjen e brishtė politike nė Kosovė. Ndryshe, do tė vazhdohet “kėnga e vjetėr”: “Ēka po i thotė Dema Kadrisė, nuk ia di renin burrnisė...”, Luftė pėr pushtet, pėrēarje, mashtrim, shfrytėzim, manipulime, vjedhje dhe korrupsion nė kurriz tė popullit dhe tė Kosovės.
I lumtur dhe krenar ėshtė populli shqiptar i Kosovės, qė pati fatin tė ketė nė gjirin e vet njė kolos tė kombit, tė Shqipėrisė Etnike dhe njė demokrat dhe humanist tė formatit evropian (lauret i “Ēmimit Saharov”), Adem Demaēi.

Ndėrkaq, tė mjerė dhe fatzinj janė tė gjithė ata, qė nė forma tė ndryshme po bėjnė pėrpjekje (ashtu sikurse politika serbo-jugosllave), ta anatemojnė dhe ta njollosin figurėn dhe veprėn e Tij tė ndritshme kombėtare shqiptare dhe evropiane, me qėllim tė fundit, qė t' ia mohojnė tė drejtėn legjitime dhe meritat e pakontestueshme, qė tė zėrė postin e kryetarit tė Kosovės.

Nuk ka asnjė dilemė se, vetėm armiqtė e brendshėm dhe tė jashtėm tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike, pa arsye, e urrejnė dhe, politikisht e kontestojnė Z.Adem Demaēi.

Paradoksi dhe flerti apolitik dhe antikombėtar

Qe 20 vjet me zhurmues dhe me shurdhues propagandistikė flertues: “Baca Adem, Baca Adem”, e me vepėr: “Gazi alem, gazi alem”!!! – Karrigėn e rujanė pėr vete, kurse Bacėn Adem e “ngushėllojnė” me pėrralla, me tirada politike boshe, si dhe me predikime pėr demokracinė, pėr mirėqenien, pėr “reformat” ekonomike, pėr lirinė dhe pėr pavarėsinė personalizuese dhe uzurpuese vetėm pėr kastat e tyre politike dhe mė tė pasura.

Kėtė absurd dhe kėtė paradoks amoral, apolitik, antidemokratik dhe antikombėtar, tanimė qe dy dekada e kanė kuptuar edhe ēiliminjtė, lere mė ata qė e njohin, qė e duan dhe qė e kanė nė shpirt dhe nė zemėr figurėn dhe veprėn madheshtore kombėtare shqiptare, Adem Demaēi.

Ja, kjo ėshtė “dashuria” dhe “devotshmėria” ndaj kryevlerės kombėtare shqiptare, Adem Demaēi!

Ja, kjo ėshtė makutėria dhe tradhtia nė vepėr pėr njė kolltuk tė butė, pėr njė xhep evro, pėr njė firmė, pėr njė burektore, pėr njė veturė...,etj., tanimė, qe 20 vjet me vetėdije dhe me pavetėdije e braktisėn dhe e mėnjanuan nga skena politike dhe shtetėrore Z. Adem Demaēi, nė mėnyrė qė tė sundojnė dhe tė pasurohen vetė, tė rrojnė si princėr nė emėr tė reformave politike, ekonomike dhe demokratike, duke e lėnė popullin me shpresa tė vrara, tė papunė, tė pastrehė, pa ekzistencė, tė uritur, pa mbikėqyrje sociale dhe shėndetėsore, si dhe tė vrafėruar mė shumė se kurrė nė historinė e tij tė derisotme.

“Sa tė lumtur qė jemi”, shumica dėrrmuese klientė tė shoqtave tė ndryshme humanitare, shumica skamnorė me strajca nė krahė-refugjatė nė atdhe, refugjatė jashtė atdheut, si pasojė e politikės sė gabuar tė regjimeve demokratike (qė asgjė nė praktikė nuk ėshtė demokratike, por vetėm deklarative dhe fiktive), qė nuk e vrajnė mendjen pėr hallet dhe pėr problemet jetike tė popullit, por pėr luftėn e tyre pėr pushtet dhe, se si tė pasurohen sa mė shumė nė mėnyrė tė paligjshme nė kurriz tė popullit dhe tė Kosovės. Ky ishte dhe ende ėshtė preokupimi kryesor i tyre, jo populli as Kosova.

Nė njė kohė tė shkuar, jo fort moti, kur ishim nė zor, kur edhe hekuri digjej nga tirania dhe sundimi i egėr kolonialist serbo-jugosllav, kush nė burg, e kush jashtė burgut, nė vend tė psherėtimės dhe vajtimit, me guxim dhe krenari thėrrisnim, o ku je, o Baca Adem, eja e na shpėto! E sot, ēfarė ndodhi me ne, qe 10 vjet nė paqe, kush na i mbylli sytė, kush na e qepi gojėn dhe , kush na heshti, qė tė mos kėrkojmė zgjedhjen e Bacės Adem pėr kryetar tė Kosovės, sepse Ai vetėm aty, e meritonte tė ishte nė krye tė Kosovės.
vazhdon > http://www.albaniapress.com/lajme/12558/SE-PARI-ZGJEDHJA-E-DREJTPERDREJTE-E-ADEM-DEMACIT-KRYTAR-I-KOSOVES-PASTAJ-KOMBINATORIKA-E-ZGJEDHJEVE-III.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 09, 2010 2:07 pm

Veprimet e shtetit serb nė drejtim tė destabilizimit tė situatės sė sigurisė
Shpėrndaje Postuar: 1:07 / 9.10.2010 Komente: 0Fadil Kajtazi

Tranzicioni i tejzgjatur ėshtė element qė karakterizon nė pėrgjithėsi botėn postkomuniste dhe ka bėrė qė edhe mė tej nė kėto vende tė mos ketė stabilitet politik por tė mbretėrojnė kriza tė vazhdueshme shoqėrore tė cilat kohė pas kohe rrezikojnė sigurinė nė shkallė tė gjerė. Edhe vendi i ynė si shteti mė i ri i dal nga mjedisi i botės postkomuniste por edhe i rrethuar nga tė katėr anėt me shtete me prejardhje me origjinė tė njėjtė ideologjike ka pothuaj probleme tė njėjta qė e shoqėrojnė tranzicionin e ēdo vendi, por e kaluara historike dhe rrethanat aktuale politike kanė determinuar njė situatė specifike e cila nė kėtė mjedis tė ri gjeopolitik pa dyshim qė ka refleksionet e veta.

Si ēėshtje kyēe e cila vazhdon tė ndikoj keq nė sigurinė e Kosovės tash e sa vite, ėshtė konflikti shqiptaro-serb qė zgjatė mė shumė se 130 vjet, e tė cilin nuk arritėn ta ndali lufta shqiptaro-serbe 1998-1999, intervenimi i NATO-sė me 1999, si dhe shpallja e pavarėsisė sė Kosovės me 2008 e cila tani mė ėshtė njohur nga vendet mė tė rėndėsishme tė botės. Natyrisht qė ky konflikt tani nuk e ka intenzitetin qė kishte nė vitet e kaluara, por ai ėshtė duke u zhvilluar dhe duke ndikuar keq nė sigurinė e pėrgjithshme nė Kosovė e cila pa dyshim ndikon keq edhe sigurinė e pėrgjithshme rajonale dhe mė gjerė. Kjo fazė e zhvillimit tė situatės politikė Kosovė-Serbi, mundė tė karakterizohet si njė lloj detante, pėr nga forma e zhvillimit por qė nė thelb dallon shumė nga ajo ēfarė ishte gjatė luftės sė ftohėt pasi qė rivalėt as pėr sė afėrmi nuk janė tė barabartė si nė aspektin ekonomik, tė hapėsirės territoriale, tė numrit tė popullsisė dhe tė potencialit ushtarak.

Satisfaksion pėr ne pėr njė kohė mund tė jetė prania ushtarake e forcave tė NATO-sė, por shikuar nė prizmin e zhvillimeve tė gjithėmbarshme globale, (si kriza ekonomike botėrore, pėrhapja e armatimi nuklear, shtimi i aktiviteteve terroriste, rritja ekonomike kineze, ambiciet imperialiste ruse si dhe moskonsolidimi i demokracisė nė Rusi, konflikti Korean, etj) dhe nė kėtė kuadėr, duke marrė pėr bazė kalkulimet e politikes serbe, destabilizimi i Kosovės dhe eskalimi i situatės sė sigurisė nė shkallė tė gjerė, e i iniciuar nga Serbia ėshtė permanent. Nė favor tė kėsaj flasin shumė argumente tė cilėt pėr t’u vėnė nė pah nuk kanė nevojė pėr ndonjė dije tė stėrholluar dhe akteret politik tė vendit tonė duhet qė si pikėnisje tė aksionit tė tyre politik, t’i kenė kėta faktorė. Pozita kushtetuese e Kosovės nė Kushtetutėn e Serbisė ėshtė njėri nga faktorėt qė duhet marrė nė konsideratė nga elitat politike kosovare e qė ėshtė dominant nė prodhimin e efekteve negative qė ndikojnė nė pėrkeqėsimin e gjendjes sė sigurisė sė Kosovės dhe rajonit.

Nė preambulėn e Kushtetutės sė Serbisė decitivisht ėshtė e pėrcaktuar se “Krahina e Kosovės dhe e Metohisė ėshtė pjesė pėrbėrėse e Serbisė” dhe se “nga kjo pozitė e Krahinės sė Kosovės dhe Metohisė burojnė obligimet kushtetuese tė tė gjitha organeve shtetėrore qė tė pėrfaqėsojnė dhe mbrojnė interesat e shtetit tė Serbisė nė Kosovė dhe Metohi nė tė gjitha marrėdhėniet e brendshme dhe tė jashtme politike”. S’ka kurrfarė dyshimi se ky obligim kushtetues ėshtė pėrcaktues nė politikbėrjen e Qeverisė sė Serbisė dhe nga ky burojnė edhe veprimet konkrete nė drejtim tė Kosovės ku me kėtė rast pėr ne janė ato qė ndikojnė drejtpėrsėdrejti nė sigurinė e vendit tonė dhe ndėr to ndėr mė tė mprehta janė: Pozicionimi i ushtrisė sė Serbisė, dhe veprimtaria ofanzive e shėrbimeve serbe tė zbulimit.

Pozicionimi i ushtrisė sė Serbisė

Po tė shikohet bazimi aktual i Ushtrisė sė Serbisė si pėr ka thellėsia ashtu edhe pėr nga gjerėsia, shihet qartė se ai ėshtė i organizuar sipas organikės sė gjendjes sė gatishmėrisė luftarake. Prej gjashtė brigadave tė kėmbėsorisė sa ka tani aktive ushtria serbe, vetėm njėra ėshtė e vendosur nė pjesėn veriore tė Serbisė (brigada e parė selia e komandės nė Novi Sad), kurse pesė tė tjerat e rrethojnė Kosovėn dhe janė tė dislokuara si mė poshtė:

- Brigade Speciale, komanda nė Pancevw, njėsitė nė Panvevė dhe Nishė (3 batalione dhe njė ēetė)
- Brigada e II, brigadė e pėrziere e kėmbėsorisė, njėsive tė blinduara, artilerisė klasike dhe raketore, dhe njėsive tė mbrojtjes kundėr ajrore. Komanda e brigadės nė Kralevė, njėsitė e shpėrndara (batalionet) Novi Pazarė, Valevė, Rashkė. Nė pėrbėrje tė brigadės 5 batalione dhe dy regjimente;
- Brigada e III, brigadė e pėrziere e kėmbėsorisė, njėsive tė blinduara, artilerisė klasike dhe raketore, dhe njėsive tė mbrojtjes kundėr ajrore. Komanda e stacionuar nė Nish, njėsitė nė Prokuple, Zajecar, Kurshumli. Nė pėrbėrje tė brigadės 11 batalione;
- Brigada e IV, brigadė e pėrziere e kėmbėsorisė, njėsive tė blinduara, artilerisė klasike dhe raketore, dhe njėsive tė mbrojtjes kundėr ajrore. Komanda e brigadės ėshtė e stacionuar nė Vrajė, njėsitė nė Vrajė, Leskovc dhe Bujanovc. Nė pėrbėrje tė brigadės ka 11 batalione.

Pėrpos kėsaj, po tė shikohen edhe armatimi me tė cilin janė tė pajisura kėto brigada shihet se ai ėshtė ofanziv dhe ku pėrfshihen batalionet tankiste tė pajisura me tankun M-84, regjimente me artileri klasike e pajisura me obuz 122 mm. me larghedhje 17 km, obuz 150 mm. me larghedhje 28 km, artileri raketore 128 mm. me larghedhje 20 km, artileri raketore 262 mm. me larghedhje 50 km. E gjithė kjo po tė kombinohet me drejtimet komunikuese me Kosovėn, nuk do kurrfarė komenti se nė rast tė prishjes tė konstalacionit tė tanishėm gjeopolitik nė botė, Ushtria serbe ėshtė nė pritje tė njė urdhri qė nė formėn e njė “bkc krg-ut” tė pushtojė Kosovėn.

Shėrbimet e Zbulimit dhe informimit

Gjithnjė nė kuadėr tė obligimeve kushtetuese qė kanė, nė drejtim tė Kosovės janė tė angazhuara edhe shėrbimet serbe tė zbulimit BIA, VOA dhe VBA. Nenin 2 i ligjit pėr BIA decidifisht pėrcakton se: “agjencia kryen detyra tė cilat kanė tė bėjnė me: ruajtjen e sigurisė sė Republikės sė Serbisė dhe zbulimin dhe parandalimin e aktiviteteve tė drejtuara nė pėrmbysjen apo prishjen e rendit kushtetues tė Serbisė”. Kjo dispozitė ligjore ėshtė e mjaftueshme pėr tė konstatuar praninė ofensive tė shėrbimeve serbe nė Kosovė. Pėr kėtė BIA ka formuar qendrėn e saj nė Vrajė e cila mbulon Kosovėn nė rrugė agjenturore dhe tė pėrgjimeve tė telekomunikimit.

Para disa muaj, gazeta austriake “Money” ka publikuar lajmin se:“725 zyrtarė, qė paguhen nga Qeveria e Serbisė pėr veprimtarinė e tyre nė komunat e Kosovės ku nuk ka mė serb, nuk ka dyshim se janė pjesėtarė tė shėrbimit sekret serb. Ata duket haptas se paguhen pėr shėrbimet e tyre qė kryejnė nė Kosovė”. Pa bėrė ndonjė analizė tė thellė, por duke pėrcjellė pėrditshmėrinė kosovare, ky lajm duhet tė merret serioz dhe i besueshėm pa vu kėtu nė dyshim faktin se gazeta ka mundur ta siguroi informacionin nga shėrbimet sekrete austriake tė cilat disponojnė informacion tė drejtpėrdrejt nga tereni apo nga intervistat e oficerėve tė shėrbimit serb tė cilėt po dezertojnė dhe po kėrkojnė azil nė vendet perėndimore.

Pėrpos grumbullimit tė informacionit me interes pėr shtetin serb, kėto agjenci pėrmes agjenturės influente ndikojnė keq nė pėrditshmėrinė tonė tė jetės institucionale. Agjentėt me influence, tė akomoduar nėpėr institucionet tona shtetėrore, arsimore, nėpėr media, nė shoqėrinė civile, nėpėr institucionet fetare, nė biznesin privat, nėpėr sindikata, bėjnė lojėn e vetė. Shpesh herė duke u thirrur nė patriotizėm, nė gazetarinė hulumtuese, nė mbrojtjen e lirive edhe tė drejtave tė njeriut, tė demokracisė, tė ambientit dhe tė drejtave sindikaliste, krijojnė skema tė cilat qojnė nė situata tė cilat vendin e sjellin para kolapsit (si ajo e marsit tė vitit 2004) apo shkaktojnė kriza institucionale si kjo qė po ndodhė tani.(pėr dy orė vendi mbetet pa president)

Skemat e pėrpunuara deri nė detale nga analitikėt e kėtyre shėrbimeve zbatohen nė Kosovė nga rezidenturat e kėtyre agjencive tė cilat i zbatojnė pa vėshtirėsi dhe nė tė shumtėn e rasteve dalin tė suksesshme. Kėto skema qė nga paslufta kryesisht kanė qenė tė orientuara nė futjen e pėrēarjes nė mes partive politike, tendencės pėr t’i futur nė konflikt shqiptarėt me bashkėsinė ndėrkombėtare, krijimin e imazhit tė keq pėr Kosovėn nė arenėn ndėrkombėtare etj. Dhe po tė shikohen periodikisht nga viti 1999 e deri mė tani, rastet e prishjes serioze tė situatės sė sigurisė lidhen zakonisht me ndonjė takim pėr Kosovėn tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, vizitės sė ndonjė delegacioni tė lartė ndėrkomėtar etj. Injorimi i kėtyre faktorėve nga elitat politike tė Kosovės, mediet, rrethet akademike, shoqėria civile, por edhe nga popullata e Kosovės mundė tė jetė fatal pėr brezat e ardhshėm. Ėshtė koha e fundit tė njė aksioni tė menēur pėr t’i krijuar perspektivė tė shėndosh vendit tonė tė shumėvuajtur

(Autori ėshtė analist i ēėshtjeve ushtarake dhe tė sigurisė)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 09, 2010 2:14 pm

Shoqėria civile nė politikė, partitė politike si shoqėria civile!
Shpėrndaje Postuar: 1:50 / 9.10.2010 Komente: 1Behxhet Sh.Shala

Nė vendet me demokraci tė zhvilluar dhe konsoliduar, shoqėria civile ėshtė pjesa mė aktive, mė shpresėdhėnėse e cila, si korrigjuese e gabimeve tė politikės nė fakt ėshtė gardian dhe garantues i demokracisė nė ato shtete. Ėshtė zemra, shpirti dhe truri i vet shtetit andaj nė kėto shtete nuk hasim nė dhunime tė ligjit dhe demokracisė siē hasim nė shtetet ku demokracia ėshtė mė shumė shprehje linguistike se diēka qė mund tė shihet, preket apo pėrjetohet!

Kosova e paraluftės dhe e pasluftės ka qenė vend e tash shtet ku demokracia nuk ka pasur adresė andaj nuk e kemi ditur ku ėshtė! Pėr shkak tė rrethanave qė ishin para luftės nė Kosovė, e tėrė Kosova u shndėrrua nė njė OJQ, ku disa OJQ-ė, sindikatat e ndryshme, ato humanitare bėnin politikė siē bėnin edhe partitė politike tė sapoformuara e qė ngjizja e tyre ishte bėrė pikėrisht nė kėto OJQ-ė! Emėrues i pėrbashkėt i kėtyre aktiviteteve “politike” ishte lufta pėr mbijetesė meqė popullit shqiptar i kanosej njė rrezik objektiv pėr shfarosje nga njė regjim fashist dhe racist siē ishte regjimi serb! Qysh atėherė e sidomos pas pėrfundimit tė luftės flitej pėr konceptin dhe rolin e shoqėrisė civile nė ndėrtimin dhe forcimin e demokracisė nė Kosovė! Jo se kishim ndonjė pėrvojė nė kėtė drejtim prandaj filluam ta imitonim shoqėrinė civile nė vendet e rajonit duke mos i marrė parasysh rrethanat specifike qė ishin nė Kosovė!

Shoqėria civile nė Kosovė e keqkuptojė rolin dhe misionin e saj sepse, me t’u bėrė pjesė e proceseve, qėllimin e kishte tė bėhej pjesė e pushtetit, qoftė nė mėnyrė makiaveliste apo si dr.Xhekili (me dy fytyra), duke shkelur mbi parimin qytetar nė emėr tė cilit edhe thirrej. Nuk pajtohem me shumė analistė qė deklarojnė se shoqėria civile nė Kosovė ka qenė e fuqishme dhe pėrcaktuese pėr shumė procese. Pikėrisht ėshtė e kundėrta sepse po tė kishin njė shoqėri civile tė fortė nė Kosovė, gjeografia politike, ekonomike, sociale, kulturore, morale do tė dukej ndryshe e jo kjo qė e kemi sot! Shoqėria civile nė Kosovė ka pasur dhe ka edhe sot individė tė fortė, tė cilėt kanė krijuar monopol duke luftuar ekskluzivisht pėr interesa personale duke e dobėsuar dhe margjinalizuar kėshtu rolin e saj! Dr. xhekilizmi (dyfytyrėsia) e saj qėndron nė faktin se gjatė ditės e kanė sharė pushtetin ndėrsa gjatė natės kanė bėrė dashuri me tė, qoftė si zhigolo, qoftė si kurtizane!

Seancat seksuale- politike i kanė pasur sidomos me ndėrkombėtarėt me ē’rast e kanė shpalosur tėrė pasionin e tyre qė nuk mund ta gjeni as nė veprat e Markiz de Sadit, babait tė sadizmit! Dihet mirėfilli se jeta e tepruar e natės shkakton shumė dėme, nga pagjumėsia deri te pasojat tjera! Disa bosė tė shoqėrisė civile nė Kosovė kanė qenė aq tė pandershėm sa qė, kur kanė dėshtuar nė politikė, pėrsėri i janė kthyer “ bazės” deleguese tė saj, shoqėrisė sė dhunuar civile duke e komprometuar edhe mė shumė! Fatkeqėsisht, sot ata janė kritikuesit mė tė mėdhenj tė pushtetit dhe pėrkrahėsit mė tė fuqishėm tė shoqėrisė civile! Dhe asnjėri prej tyre nuk ka mbetur i pasistemuar dhe pa tė ardhura materiale! Konformizimi i njė numri tė madh tė kėtyre individėve, josinqeriteti, dyfytyrėsia, imoraliteti dhe grykėsia e madhe e ka devalvuar nė masė tė madhe rolin e njė shoqėrie civile duke e shndėrruar atė nė njė bujtinė buzė rrugės ku politikanėt injorantė, pėr pak para dhe premtim se do t’u japin pakėz pushtet i shfryjnė epshet e tyre seksuale dhe tė tjera!

PER-i dhe FER-i

Nėse nuk mė tradhton kujtesa mė duket se Diellza Kolgeci, para disa viteve e pati formuar njė OJQ apo iniciativė pėr tė rinjtė me synim qė nė njė tė ardhme ta shndėrroi nė njė forcė politike e tė cilėn e ka emėrtuar PER. Meqė kjo “forcė” premtuese politike nuk duket tė jetė konsoliduar nė skenėn politike kosovare mendoj se Diellza Kolgeci ka vendosur tė merret me punė mė tė menēura dhe pėr tė cilat ėshtė e kualifikuar dhe ka predispozita. Dhe besoj se nuk ėshtė ndarė aspak me humbje, madje ka fituar.

Mbreti i kosovarėve qė dikur deklaroheshin, torturoheshin, burgoseshin dhe vriteshin pse ishin shqiptarė, Ambasadori Kristofer Dell, disa muaj mė parė, nė njė intervistė dhėnė tė gjitha medieve tė “pavarura”, elektronike dhe tė shkruara pati thėnė se tash nė Kosovė u krijua njė klimė pėr njė subjekt tė ri politik e qė nė fakt mund tė llogaritet si datė e themelimit tė subjektit mė tė ri politik nė Kosovė i quajtur Fryma e Re apo si akronim FER. Pėrfolej se Shpend Ahmeti qė drejtonte Institutin GAP do tė ishte nė krye tė kėtij subjekti e qė doli si e vėrtetė! Po kush e merr atė guxim qė tė mos i kryej detyrat e shtėpisė qė i cakton Mbreti i kosovarėve me origjinė shqiptare?!! Ilir Deda nga KIPRED nuk pėrfolej si bashkėthemelues i subjektit tė ri politik por si aderues nė njėrin nga subjektet ekzistuese politike,LDK –sė nė radhė tė parė! Nė shumė paraqitje publike dhe intervista Iliri e mohonte inkuadrimin e tij nė politikė. Mirėpo, unė aspak nuk kam dyshuar se ky do tė inkuadrohet nė politikė meqė kohėve tė fundit e pati sforcuar retorikėn kundėr politikės aktuale! Pjesė e sė cilės ka qenė njė kohė tė gjatė, me tė gjitha tė mirat dhe tė kėqijat qė prodhon politika aktuale!

Dikush po e krahason me ORA-nė e Veton Surroit e cila u arkivua nė arkivin e partive tė dėshtuara pas sė cilės e humbi edhe emrin mirėpo pėrmes procesit tė riinkarnimit u kthye me emrin Klubi pėr Politikė tė Jashtme! Kjo ėshtė ajo qė e thashė mė lartė, e fillon si pjesė e shoqėrisė civile, dėshton nė politikė dhe ringjallesh pėrsėri si shoqėri civile. Prandaj edhe nuk kemi shoqėri civile! Nuk e di me ēka do tė merret FER-i mirėpo nuk i japė gjasa tė mėdha madje mendoj se ky do tė jetė dėshtimi i radhės i individėve tė fortė tė shoqėrisė civile nė “luftėn e demave”, nė zgjedhjet e ardhshme! Proceset politike nė Kosovė po finalizohen e nė kuadėr tė kėsaj edhe proceset integruese tė Kosovės nė BE dhe strukturat euroatlantike dhe ku, as FER-i, as PER-i nuk do ta kenė ndonjė ndikim! Kosova dhe qytetarėt e saj po trajtohen nga BE si zgjebanikė( njerėz me zhugė) andaj kemi mbetur tė fundit nė procesin e liberalizimit tė vizave. Nė fund tė fundit liberalizimi i vizave pėr pjesėn dėrrmuese tė qytetarėve tė Kosovės ( me mbi 70% tė varfėr, 65% tė papunėsuar, 25-35% analfabetė, 10-15 % analfabetė me tituj shkencorė) nuk mund tė llogaritet si ndonjė pėrfitim !

Nė kartėn e liberalizimit tė vizave sot luajnė ata qė janė nė pushtet dhe nga opozita qė i kritikon! Nėse edhe FER-i luan nė kėtė kartė, do tė bėjė gabim strategjik shkaku se liberalizimi i vizave nuk ėshtė ajo nga e cila varet ardhmėria e Kosovės dhe qytetarėve tė saj! Madje, kjo ėshtė stėrkequr shumė dhe ka karakter ekskluzivisht mashtrues. BE nuk ka shumė alternativa. Ose do t’i hapė dyert edhe pėr kosovarėt ose duhet ta zhvendosė edhe gjeografikisht Kosovėn nė Etiopi, Sudan dhe Somali! Neve vetėm gjeografia po na shpėton sepse BE, deri tash po na trajton si qytetarė tė shteteve qė i pėrmenda! Mos tė flasė kėtu pėr standardin jetėsor i cili ėshtė ndoshta edhe mė i ulėt se nė kėto shtete!

Tė qenit individė tė fortė nuk nėnkupton qė e keni tė garantuar bazėn e elektoratit. Madje, kjo mė shumė mund tė merret si hendikep, se si pėrparėsi! Aq mė parė kur elektorati nė Kosovė ( ata qė votojnė) janė tė shquar pėr kah besnikėria ndaj subjektit qė e votojnė! Janė tradicionalistė tė cilėt mė shumė i obligon Kanuni i Lekė Dukagjinit se programet apo projektet politike tė subjekteve qė garojnė nė zgjedhje! A do tė jenė nė shpėrputhje ofertat e FER-it me mundėsitė pėr t’i pėrmbushur premtimet e fushatės, do tė shohim! Unė besoj se po! A do ta mbėshtesin “miqtė” ndėrkombėtar projektin e FER-it dhe a do ta mbajnė fjalėn?! Edhe kjo nuk ėshtė shumė e sigurt! Shembull tė gjallė e kemi anėtarin e LDK-sė, Fatmir Sejdiun! Tė cilin pikėrisht “miqtė” dhe “mikeshat” ndėrkombėtare e kanė mbytur politikisht dhe moralisht pėr sė gjalli! Dhe shumė dilema tė tjera pėr kėtė subjekt tė ri politik me njerėz tė fuqishėm por pa votues! Nėse FER-i megjithatė bėhet pjesė e Kuvendit tė Kosovės e pėr kėtė, tė jem i sinqertė nuk e besoj fare madje nuk i lejoj vetes as tė shoh njė ėndėrr tė tillė, kjo do tė realizohet sepse po garon pėr herė tė parė! Mund tė premtojė ēfarė tė dojė, si dikur ORA dhe AKR! Mund tė pėsojė fatin e fluturės ( e cila fluturon vetėm njė verė) ndėrsa kėta ta kenė vetėm njė mandat. Si dikur ORA e me gjasa tė mėdha qė kėtė fat ta pėsojnė edhe LDD dhe AKR! Pėrkundėr parashikimit tim tė zymtė pėr FER-in, unė nuk ua dėshiroj kėtė fat!

Por, nėse kthehemi pakėz prapa do tė bindemi se tė gjitha subjektet garuese nė zgjedhjet e mėparshme tė dala nga shoqėria civile, kanė dėshtuar si tė tilla! Ndėrsa, tė gjithė individėt e shoqėrisė civile qė janė inkuadruar si tė tillė nė subjektet ekzistuese politike, kanė pėrfituar ose mė mirė tė them janė shpėrblyer me poste ministrore, ambasadorė, kėshilltarė, anėtarė dhe drejtues tė bordeve dhe poste tjera ku i kanė “ra fukarallėkut shkelėm”! Kanė mundur Enver Hoxhaj dhe Blerim Shala tė formojnė parti politike por nuk e kanė bėrė!! Mos mendoni se kanė gabuar?! Aspak!! Mė dorėliri nė kėtė drejtim ka qenė PDK dhe lideri karizmatik i saj, zotni Hashim Thaēi i cili u ka dalė nė fjalė atyre qė u ka dhėnė premtime! Edhe nėse ėshtė vonuar, pėrsėri premtimin e ka pėrmbushur! Prandaj, besoj se pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile mė shumė do tė aderojnė nė subjektet ekzistuese se qė do tė tėrhiqen nga subjektet garuese tė shoqėrisė civile!

LDK dhe lideri i saj, me poste tė dyfishta, ka qenė mė dorėshtrėnguar andaj ėshtė shndėrruar nė “ Fermė tė Krokodilėve”, po i nxjerrin sytė njėri-tjetrit! Shpresoj dhe uroj qė FER-i mos ta ketė fatin e ORA-sė por as tė PER-it ! Gjithashtu, shpresoj dhe dėshiroj qė fushata tė jetė FER, e dinjitetshme, e moralshme dhe e njerėzishme! Jam kundėr asaj qė dikush ta shfrytėzojė rastin pėr ta diskualifikuar kundėrshtarin duke i gėrryer zorrėt e sė kaluarės apo prekur familjen! Kjo duket se po bėhet sidomos me Ilir Dedėn. Prandaj e konsideroj si shumė tė ulėt, tė pamoralshme dhe jonjerėzore!

Kermabo dhe 1 Prilli

Krejt nė fund, pensionisti nga Franca nė pushime vjetore nė Kosovė pėr tri vjet me radhė, me njė pagė mujore prej dhjetėra – mijėra euro, si boss i EULEX-it, pasi u kyē me “shlivovicė” nė Beograd dhe e mbushi barkun me bukė Kosove, prej njė distance tė madhe, nga Brukseli u zotua se do ta luftojė korrupsionin dhe krimin e organizuar, duke mos pėrjashtuar as arrestimin e politikanėve nė pozita tė larta! Ēfarė mashtrimi! Sė paku nė fund ėshtė dashur ta thotė tė vėrtetėn!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Oct 11, 2010 11:00 am

Rusi, Gjermani: Synohet thellimi i lidhjeve politike dhe ekonomike
Presidenti gjerman, Christian Wulff, sot e fillon vizitėn e tij pesėditėshe nė Rusi, qė ka pėr qėllim thellimin e lidhjeve politike dhe ekonomike ndėrmjet dy vendeve.

Gjatė vizitės, pritet qė zoti Wulff tė takohet me presidentin rus, Dmitri Medvedev, dhe me kryeministrin rus, Vlladimir Putin.

Gjermania ėshtė partneri mė i madh ekonomik i Rusisė.

edhe qekjo na mungon dhe tani me na hanger dreqi pom duket ,sit lidhen edhe gjermant me rus luje mac kryt e bullit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 12, 2010 6:33 pm

Klinton nė Kosovė hiqen flamujt shqiptarė nga sheshet e Prishtinės

PRISHTINE- Flamuri kombėtar shqiptar, i vendosur nė mesin e atij shtetėror dhe amerikan, ėshtė hequr nga sheshet e Prishtinės.

Heqja e flamujve ėshtė bėrė nė prag tė vizitės sė Sekretares Amerikane tė Shtetit, Hillary Clinton.

Kompania “Dolphin”, punėtorėt e sė cilės ishin parė duke larguar flamujt, tė kontaktuar nga televizonet Kosovare, nuk kanė dashur tė japin asnjė informacion lidhur me kėtė akt.

Sipas burimeve mėsohet se Ambasada Amerikane nė Prishtinė ka sqaruar se mbajtja e flamurit tė njė shtetit fqinj, nuk ėshtė e lejuar nga protokolli.

Sipas mediave Kosovare, ky veprim ėshtė pritur me pakenaqesi nga qytetarėt qė ndodheshin nė rrugė nė momentin e heqjes sė flamurit kuqezi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 12, 2010 8:15 pm

valla Flamurin Kombetare nuk munden serbet te naj hekin me dekada ,
E po naj hjekin tradhtaret ,servilet shqiptare.
E ne ,,trimat" vetem shiqojme e shkruajme ketu.
Ku eshte populli ,,trim" qe kemi..
Apo edhe gomar me na quajt ne do te pajtohemi.
Eshte dashte krejte populli te ngritet ne kembe dhe ti vene flaken flamurit multietnik serbe dhe keta tradhtare politikane ti rrezojme nga pushteti qe se kane fare.
Keta nuk jane shqiptare ,po jane hajna bandit tradhtare kuisling e te poshter dhe jane gjak perzier.
Po te kishte ndodhe dikun ne serbi shkup apo mal te zi populli i kishe kalle krejte dhe i kishte debue nga atdheu...
Te poshter....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqipdon
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 34
Vendi : Fush Kosove
Registration date : 01/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 16, 2010 3:32 pm

LDK tėrhiqet nga koalicioni


Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės ka marrė vendim tė shtunėn qė tė tėrhiqet nga koalicioni qeverisės me Partinė Demokratike tė Kosovės.
Nė njoftimin e LDK-sė thuhet se nė mbledhjen e sė shtunės janė analizuar thellė zhvillimet e fundit nė Kosovė dhe mė kėtė rast kjo parti merr vendim qė zėvendėskryeministri, ministrat dhe zėvendėsministrat pėrfundimisht nė ditėn e hėnė, me 18.10.2010 tė bėjnė dorėzimin e detyrave nga postet qė kanė pasur.

“Nga dita e hėnė, 18 tetor 2010, LDK tėrhiqet nga Koalicioni qeverisės, pėrkatėsisht nga Qeveria e Republikės sė Kosovės. LDK mbetet e pėrkushtuar tė jetė kontribuuese e fuqishme nė tė gjitha proceset e rėndėsishme demokratike e shtetėrore nė interes tė vendit dhe gjithė qytetarėve tė tij”, thuhet nė njoftimin e LDK-sė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 16, 2010 5:07 pm

lamsh eshte tuj shkue ne kosoven multietnike.
tashe sdihet se kushe qka eshte.
edhe pasunin duhet me ja konfiskue dhe mi perzan nga kosova keta hajna.
se perndryshe kane me na shkaterrue deri ne palc ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 16, 2010 10:02 pm

Eh mor xhiti tė shkojn e tė lipin azil nė serbi se ma nuk kan vend tjeter siq po thua me pėrzan nga Kosova .As ajo si pranon vetėm ju ka mbet nej planet nė han .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 16, 2010 10:44 pm

A nuk paska as nje lajme per divorsin PDK-LDK...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sun Oct 17, 2010 12:08 pm

jane kane lesbejka o Drinii per ate sju majti shume
martes per interes ,martesa per interes nuk zgjatin shum.
Sa me naj shkaterrue kombin
tashe dojne me dal nga pergjegjsia.
PO jo kurre nuk ju falet tradhtia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sun Oct 17, 2010 2:36 pm

Kudo ne shqyptari po shkon lamesh, Kosove, Iliride, Shqypni !
hajt se liderat i ka nxane harami, po qysh faji ka populli shkrete me i ra ne hise kato horra !!! Njat ashet Kosove,Iliride, Shqypni, medet medet medet, Zoti i marrofet en dite vdekes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Oct 18, 2010 10:01 pm

Ministrat nė kabinetin qeveritar Thaēi nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, ashtu siē ishte paralajmėruar nė njoftimin e bėrė publik nga kjo parti pėr daljen nga koalicioni qeverisės me PDK-nė, tė hėnėn kanė bėrė dorėzimin e detyrave tek sekretarėt e pėrhershėm.

Nga tė parėt qė ka dorėzuar detyrėn ishte ministri i Shėndetėsisė, Bujar Bukoshi, kurse zėvendės kryeministri Ramė Manaj, ende ėshtė nė objektin e Qeverisė, duke kryer edhe disa punė teknike, qė kėrkohen para se ta lėshojė zyrėn. Tė shtunėn Kryesia e LDK-sė ka marrė vendim pėr tėrheqje nga koalicioni qeverisės me PDK-nė dhe me kėtė rast ka kėrkuar nga zėvendėskryeministri i kėsaj partie dhe ministrat qė tė hėnėn t’i dorėzojnė detyrat e tyre.

Nė Qeverinė Thaēi, LDK-ja ka pasur njė zėvendėskryeministėr, pesė ministra dhe disa zėvendėsministra.

Pas kėsaj situate, zyrtarė vendor nė vend dhe pėrfaqėsues tė partive politike kanė theksuar se vendi ndodhet nė krizė institucionale, ndėrsa si mundėsi janė paraparė edhe zgjedhjet e jashtėzakonshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Oct 18, 2010 10:29 pm

ikja nga koalicioni ishte nje kompromis ndremjet isa mustafes qe ldk te dilte nga koalicioni kurse ky ne te kunderten mos te kandidoje per kryetar te ldk ta le
fatmirin te qete sepse bukoshi eshte nje kafshate e lehte [per fatmirin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Oct 18, 2010 10:36 pm

Cito :
ikja nga koalicioni ishte nje kompromis ndremjet isa mustafes qe ldk te dilte nga koalicioni kurse ky ne te kunderten mos te kandidoje per kryetar te ldk ta le
fatmirin te qete sepse bukoshi eshte nje kafshate e lehte [per fatmirin

Interesant kjo!!!keta edhe pse ishin ne kualicion mesveti kan pas raporte siku( Ujku me dhin)them nga anet tona.Ama ky largim i pa pritur i Fatmir Sejdiut te le pershtypj per shum gjera lidhure me bashkpunimin se kishin keto dy parti me te mdha ne ks.''mban er kjo prishje ''.
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Oct 18, 2010 10:45 pm

ldk e ka shfrytezuar kete periode e cila nuk eshte e ngjeshur me aktivitete politke dhe ne shtetet perendimore fillojne festa por nj gje eshte esigurte ldk dote jete nje opozite
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Oct 18, 2010 10:55 pm

Ama eshte gabim fatal se nuk ka qen rendi te prishn kualicionet ku kemi te bejm me mija problem tjera ,ja rasti i privatizimit te PTK?her lejojn nje dite tjeter thon jo kjo eshte per tu habit cfar bejn keta sikur kan ne dore gjithe popullin dhe luajn si te duan,por fai eshte i popullit qe kan ren ne ''gjumin dimror'kjo eshte pron e shteti edhe kjo po ju rreshqet nga duart !sa eshte e drejt kjo ?kush lejon gjera tilla te luaj me pasurin e popullit ?keso polaq vetem ne shqiptaret kemi , se nuk dim te dallojm te bardhen nga e Zeza!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Mon Oct 18, 2010 11:04 pm

kjo nuk eshte asgje tragjike do te gjendet zgjidhje me miqte tane por kjo ka qene edhe nje hakmarrje e isa mustafes per shkak te ligjit per prishtinen te cilin e kane miratu ne parim por nuk kane veprue .per ti dhene bugjetin e nevojshem per prishtinen dhe keshtu i kane zbeh premtimet e isa mustafes dhe kjoo mund te cilesohet si hakmarrje politike ne disa momente vendimtare dhe ta vene ne pozite te palakmueshme pdk faktikisht ikane ndalur disa procese per nje kohe te shkurte me e udhes ka qene te qendrojne ne koalicion edhe per 5apo6 muaj dhe keshtu ldk nuk do te humbiste autoritetin e vet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 19, 2010 1:17 am

UN mendoj se situata asht super normal kta palaqot tan skan ashtu keshtu ne dor dhe situata ska shka me bé ma m*** veqse ma mir!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Fri Oct 22, 2010 11:58 pm

Me krizėn ekzistuese, Kosova vėrtet ka hyrė nė njė moment tė veēantė jo thjesht tė historisė sė vet politike, por dhe tė historisė sė saj institucionale, nė kuptimin juridik. I duhet njėherėsh tė mendojė pėr zgjedhje tė parakohshme, pėr zėvendėsim ministrash, pėr zgjedhje presidenti, etj, etj. E gjitha kjo po ndodh kur Kosova ballafaqohet me sfida tė rėndėsishme qoftė nė planin e brendshėm, qoftė nė planin rajonal dhe ndėrkombėtar. Ajo duhet tė miratojė buxhetin, tė miratojė strategjinė e privatizimit tė Postė Telekomunikacionit, tė miratojė njė Kod tė ri Zgjedhor, tė hyjė nė bisedime me Bashkimin Europian pėr liberalizimin e vizave, pasi Kosova sot ėshtė vendi mė i izoluar nė Europė, tė hyjė nė bisedime me Serbinė, etj, etj.

Por veprimi qė ka thelluar krizėn ėshtė padyshim tėrheqja-nuk ėshtė dorėheqje-e ministrave tė LDK-sė. Ajo ndodhi disa ditė pas largimit tė Sekretares sė Shtetit, Hillari Klinton. Si do sillen institucionet e Kosovės nė njė situatė tė tillė, kur duket se vetėm Parlamenti ka legjitimitet, ndėrkohė qė tė gjithė institucionet e tjera janė me legjitimitet tė dyshimtė? Dhe e gjitha kjo me njė premisė themelore: ēdo veprim i organeve, institucioneve kushtetues nė Kosovė, sot ka njė rėndėsi unike. Ato luajnė rolin e precedentit nė ecurinė e kėtyre organeve. Dmth. dhe nė rastet kur kėto veprime nuk janė parashikuar me kushtetutė, ato mbeten si veprim qė duhet ndjekur nė tė ardhmen nė situata tė ngjashme. Kosova ėshtė duke testuar kushtetutėn e vet, e cila ėshtė nė vitet e para tė jetės sė saj. Ėshtė duke u provuar nėse Kosova ka aftėsi shtetformuese. Po ku janė problemet me largimin e ministrave?

Ka njė plan kushtetues tė shikimit tė problemit. Nė tė gjithė kushtetutat serioze europiane, ministri qėndron nė detyrė deri nė marrjen e funksionit prej ministrit pasardhės. Edhe pse kjo gjė nuk ėshtė shkruar nė Kushtetutėn e Kosovės, qėndrimi nė detyrė dhe dorėzimi i saj pasardhėsit, mbetet njė parim universal i tė drejtės kushtetuese. Ky qėndrim nė detyrė lidhet me nevojėn pėr vazhdimėsi tė mandatit nėpėrmjet njė figure politike, pra moslėnien bosh tė postit pėr asnjė moment. Ministri ka detyra specifike me karakter politik, qė nuk mund tė dorėzohen tek njė sekretar i pėrgjithshėm, i cili ėshtė autoritet administrativ apo dhe tek njė zėvendėsministėr. E keqja mė e madhe ėshtė se nė ndonjė rast janė larguar dhe zėvendėsministrat, diēka qė e thellon krizėn pėr ministri tė rėndėsishme pėr jetėn publike si shėndetėsia, e jashtmja, e pse jo dhe e kulturės. Nė pikėpamje tė zakoneve tė mira administrative, ndenja nė zyrė deri nė momentin e fundit kur vjen bujtėsi tjetėr, gjithashtu ėshtė njėlloj detyrimi i pashkruar edhe nė rastet kur nuk ėshtė shkruar, madje dhe nė Kosovė. Pėrshembull, ministrat e qeverive tė ndryshme i kanė lėnė stafetėn njėri - tjetrit nė zyrė, qoftė nė momente zgjedhjesh, qoftė nė momente krize qeveritare. Vende tė caktuara madje kanė dhe ceremoni tė dorėzimit tė detyrės, kur paraardhėsi i dorėzon pasardhėsit dosjet e prioriteteve, problemet e mbetura tė pazgjidhura, etj. Pa folur qė nė shumicėn e kushtetutave europiane, mbarimi i detyrės sė njė ministri shėnohet me dekret presidencial. Kushtetuta shqiptare p.sh parashikon dekretin me rastin e lėnies sė detyrės sė njė ministri, pėr dorėheqje, shkarkim, etj, etj. Madje Presidenti ka tė drejtė tė informohet pėrse shkarkohet, apo dorėhiqet njė ministėr.

Nė planin politik, lėnia e detyrės nė kėtė mėnyrė ėshtė njė veprim qė zhvlerėson shumė funksionin e ministrit. Pasi zhvlerėsoi rolin e Presidentit me mėnyrėn si zoti Sejdiu u largua apo si e ushtroi funksionin e vet), (ai zgjodhi tė ishte kryetar partie dhe jo president), tani LDK po zhvlerėson rolin e njė ministri. Ministrat ju bindėn urdhėrit tė kryetarit tė tyre dhe jo urdhėresave ligjore, kushtetuese, diēka qė i ngarkon me pėrgjegjėsi. Pėr tė kuptuar absurditetin e njė veprimi tė tillė, duhet shqyrtuar dhe njė situatė ekstreme. Supozojmė se ai qė dorėzonte detyrėn do tė ishte ministėr i Mbrojtjes nė njė moment lufte: a mund ta dorėzojė detyrėn ministri si pasojė e largimit tė partisė sė vet nga qeveria?

Duke mbetur nė pikėpamje politike, lėnia e detyrės ėshtė njė veprim politik agresiv, i cili imponon qė PDK tė zėvendėsojė apo tė bėjė diēka pėr vijimėsinė e mandatit, pra kėrkon ta thellojė krizėn me ēdo kusht. Duket e qartė se dhe LDK, si PDK kėrkon zgjedhje tė jashtėzakonshme, megjithėse nuk ndihet e sigurt se do ketė garanci nė njė proces zgjedhor tė ndershėm. Megjithatė duket i ēuditshėm ky ngut i zotit Sejdiu. Kreu i LDK, i cili dėshiron tė shmangė shkuarjen nė zgjedhje krahas PDK-sė, diēka qė do tė thellonte rėnien elektorale tė partisė sė vet, ka dyshime nė seriozitetin e zgjedhjeve. Para se tė merrte kėtė vendim tė largimit tė ministrave, Sejdiu i kėrkonte PDK ndryshime nė Kod, pastrim tė listave zgjedhore, etj, etj. Por sot duke dalė nga qeveria nė ngut e sipėr, LDK po heq dorė nga disa garanci plus, qė ja jepte qenia nė qeveri.

Nga pikėpamja politike pėr shumė arsye duket se LDK po hyn nė konflikt dhe me perėndimorėt, madje ky lloj largimi e shton konfliktin me ta.
Pra, duket se njė veprim i tillė i ka krijuar jo thjesht probleme LDK-sė, por dhe shtetit tė Kosovės. Nė kėto kushte duket se as ndėrkombėtarėt nuk e kanė tė lehtė tė pėrcaktojnė njė axhendė tė veprimeve institucionale: duhet zgjedhur mė parė presidenti, tė shkohet nė zgjedhje tė parakohshme, tė shkohet tek qeveria teknike apo me bazė tė gjerė deri nė fund tė mandatit? Dilema interesante pėr njė shtet tė ri. (panorama)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 23, 2010 1:53 pm

PDK= me hajduq
LDK=udbashé“

shyqyr qe po shkojn kta sherdhata.
Dhe po presim nji frym te re, shtres te mirfillt qe jan per ket atdhe te mjer, e per ket popull te gjor, qe po ju shkon jeta se hardhucit nder gur, pa pas kurr per ta ngupur barkun as buk e uj e leje ma gjerat tjera per jet.
RROFT, VETVENDOSJA PER NJI SHQIPRI ETNIKE, NE KRYE ME ADEM DEMAQIN, E JO ME ME MAHALLEN E UDBASH-VE DHE ME MAHALLEN E HAJDUTVE TE ATISARIT!!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 23, 2010 4:47 pm

Te dy part o xhem jane me udbashe dhe hajdut e kriminele
patrit Kosovare ska asgje prej tyre
ishalla Albini ja merr dhe nuk tradhton si keta se si te vjen shqiptari ne karrig e nderron kombin flamurin gjuhen e qka jo
hej kuku per ne qeshtu ishim kan me shekuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Sat Oct 23, 2010 7:40 pm

te gjithe njejte
E shakterrun kombin shqiptare
e sju vjen turp ende te thirren ne ,,patriotizmin" e tyre.
valla paskan luftue keta Kupi me shoke...hallal bre burra
se kete qe bete ju sun e beri shkau..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 26, 2010 2:04 pm

TI: Korrupsioni, Kosova e fundit nė rajon

Renditja e vendeve sipas shkallės sė korrupsionit.
26.10.2010
Ilirjana A. Bajo
Kosova renditet e 110-ta me njė vlerėsim prej 2.8 pikėsh nė mesin e 178 shteteve tė botės nga Transparency International. Kjo organizatė ka bėrė sot publik raportin vjetor mbi shkallėn e korrupsionit nė nivel global.

Ėshtė hera e parė qė kjo organizatė e rendit Kosovėn nė mesin e shteteve tė tjera. Ndryshe nga ē’mund tė mendohet, arsyet pse Kosova nuk ka qenė pjesė e atij qė njihet si treguesi i korrupsionit tė matur nga Transparency International, kanė qenė teknike.

“Kjo ka qenė hera e parė qė ne kemi mundur tė pėrdorim tre burime nė Kosovė. Kjo ėshtė ajo qė ne bėjmė me ēdo vend - pėrdorim tre burime informacionesh pėr tė nxjerrė treguesin. Deri tani, Kosova nuk ka qenė e pėrfshirė pėr arsye teknike, jo politike”, thotė Deborah Unger, zyrtare pėr informacione pranė Transparency International.

Kosova gjendet nė mes sa i pėrket vlerėsimit tė korrupsionit, por ajo renditet mė poshtė se vendet e tjera tė rajonit.

Maqedonia ka pozitėn mė tė mirė sa i pėrket shkallės sė korrupsionit nė mesin e vendeve tė Ballkanit Perėndimor. Maqedonia renditet e 62-ta me njė numėr pikėsh prej 4.1, e ndjekur nga Mali i Zi qė gjendet nė vendin e 69-tė.

Mė pas vjen Serbia nė vendin e 78-tė, me njė vlerėsim prej 3.5 pikėsh, e ndjekur nga Shqipėria nė vendin e 87-tė, me 3.3. Pas Shqipėrisė gjendet Bosnja nė vendin e 91-tė ose me njė nivel pikėsh prej 3.2.

Tė gjitha vendet e rajonit kanė shėnuar pėrparim krahasuar me vitin e kaluar. Shqipėria, nė raportin e vitit 2009, tė hartuar nga Transparency International, renditej e 95-ta, e po kėshtu dhe Serbia, e cila vjet ishte nė vendin e 83-tė. Pėrmirėsimin mė tė dukshėm e ka bėrė Maqedonia.

Nė nivel global, vendin e parė si shtete mė pak tė korruptuara e ndajnė Danimarka, Zelanda e Re dhe Singapori me 9.3 pikė. Ndėrkaq, Somalia e pėrmbyll raportin me njė vlerėsim prej 1.1 pikėsh.

Nė njė gjendje po kaq negative sa i pėrket shkallės sė korrupsionit janė dhe Mijanmari e Afganistani me 1.4 pikė. Kėto janė tre vendet qė mbyllin tabelėn.

Tre tė katėrtat e vendeve tė pėrfshira nė raport gjenden poshtė vlerėsimit prej 5 pikėsh, kur Transparency International pėrdor vlerėsimin 10 si maksimal dhe 0 pėr shkallėn mė tė lartė tė korrupsionit. Tė gjitha vendet e rajonit kishin mė pak se 5 pikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Tue Oct 26, 2010 7:18 pm

Deri kur do jet kjo dukuri e keqe ?
Nė qdo vend ku hin duhet tė paguhet riqfet apo nė mnyrėn moderne siq po e quajn Korrupcin .na lodhi dhe na fiku .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 26Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 26  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: