Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Sat Sep 18, 2010 1:17 am

Vetvendosja me pakez vonese por ne drejtimin e duhur.

Kete Armandon dhe shefat e tij nuk i ka kush ne hesap. Ose jane ne hesap per te dhene llogari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Sat Sep 18, 2010 1:17 am

me beri shum kurshtje ky shkrim!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Sat Sep 18, 2010 1:27 am

nga Albin Kurti

16.09.2010, ora 19:59
Edhe nė vitet 2004 e 2005, krerėt partiakė e institucionalė tė Kosovės patėn thėnė qė me Serbinė do tė bisedojnė vetėm pėr ēėshtje teknike. Atėbotė i filluan bisedimet pėr ēėshtjen e tė pagjeturve dhe tabelat e automjeteve. Kėto ēėshtje sigurisht qė nuk u zgjidhėn por pasuan negociatat pėr statusin e Kosovės. Qėndrimi fillestar i Ekipit tė Unitetit ishte pavarėsia e plotė ndėrkaq rezultati nė fund ishte Plani i Ahtisaarit si kompromis me Serbinė tė cilin ajo sėrish nuk e pranoi.

Fantazma e bisedimeve teknike ėshtė rikthyer. Njėjtė sikur atėherė, pothuajse tė njėjtit njerėz edhe tash, na rrėfejnė se si do tė ketė vetėm bisedime teknike me Serbinė. Nė njėrėn anė ata kanė tė drejtė: bėhet fjalė pėr politikanė pa politikė, prandaj ēdo gjė ėshtė teknike aty. Nė anėn tjetėr, ēdo gjė me Serbinė mund tė jetė veēse ēėshtje politike.

Kryeministri Thaēi dhe Presidenti Sejdiu kurrfarė kushtesh nuk parashtruan pėr kėto negociata tė reja. Natyrisht, pėrveēqė ato tė jenė ‘teknike’. A thua atyre nuk iu ra ndėrmend qė paraprakisht Serbia duhet t’i kėrkojė falje shqiptarėve pėr krimet ndaj tyre pėrgjatė gjithė shekullit tė kaluar, se ajo duhet tė ofrojė zhdėmtim pėr viktimat e panumėrta dhe dėmshpėrblimin pėr shkatėrrimet e luftės, se ajo duhet t’ia dorėzojė Kosovės kriminelėt serbė tė luftės, se ajo duhet t’i kthejė afėr 2.000 tė pagjeturit, se ajo duhet ta njohė pavarėsinė e Kosovės dhe ta ndryshojė kushtetutėn e saj nė preambulė tė sė cilės shkruan qė Kosova ėshtė pjesė e Serbisė, se ajo duhet ta pushojė shtypjen, diskriminimin dhe persekutimin e shqiptarėve kudo qė ata jetojnė nė Serbi, se ajo duhet ta ndėrpresė financimin e strukturave tė saj nė Kosovė, se ajo duhet t’ia kthejė Kosovės fondin pensional dhe librat kadastralė etj. etj.? A thua asnjėra nga kėto nuk iu ranė ndėrmend Thaēit e Sejdiut? Shumė keq nėse nuk u janė kujtuar kėto atyre. Edhe mė keq nėse u janė kujtuar por nuk i thanė.

Le tė supozojmė qė ‘faktorėt relevantė’ e paskan sugjeruar Kryeministrin Thaēi qė t’i pranojė negociatat e radhės pėr Kosovėn me Serbinė. Nuk po hyjmė nė temėn pse sugjerimet e kėtyre faktorėve bėhen kaq kollaj urdhra. Nuk po e trajtojmė kėtu se ēfarė ka diēka nė Thaēin e pėr tė qė kėshillėn ndėrkombėtare e shndėrron nė urdhėr vendės. Pra, nuk po merremi me atė pse Thaēi ėshtė si gotė prej qelqi tė krisur para kėtyre sugjerimeve. Kryeministri Thaēi gjithmonė mund t’u thotė atyre se ai s’vendos dot pėr njė gjė kaq tė madhe si kjo. Ai mund tė pėrgjigjet duke thėnė qė me vetėm 105.000 votat e tij nga koha e kornizės kushtetuese nuk mund tė marrė njė vendim kaq tė rėndėsishėm dhe, si demokrat qė ėshtė, do ta organizojė njė referendum gjithėpopullor nė Kosovė pėr tė pyetur mbi 2 milionė qytetarėt e kėtij vendi nėse mendojnė qė duhet hyrė nė negociata me Serbinė.

Mendimi kėshillues i GjND-sė i cili ishte negativ pėr Serbinė nuk solli valė tė re tė njohjeve tė pavarėsisė sė Kosovės, por duket qė do tė sjellė valė tė re tė negociatave me Serbinė pėr Kosovėn. Pėrmes iniciativės sė Serbisė ky mendim pothuajse u rikuptimėsua meqė nėpėrmjet Rezolutės sė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė ai u vendos nė kuadrin e negociatave tė reja me Serbinė, ashtu siē thotė pika pėrmbyllėse e kėsaj rezolute. Kėto negociata gjithsesi e rifuqizojnė Serbinė si faktor pėr Kosovėn.

E, ndoshta festa ėshtė mallkimi ynė. Nė qershor tė vitit 1999, nė Prishtinė festohej ēlirimi dhe menjėherė mė pas u nda Mitrovica; me 17 shkurt 2008, nė Prishtinė festohej pavarėsia dhe vetėm dy ditė mė vonė u dogjėn pikat doganore 1 dhe 31 nė veri; dhe, pėrgjatė gushtit tė vitit 2010, sėrish nė Prishtinė festohej mendimi i GjND-sė dhe nė shtator erdhi rezoluta qė lanson pazaret e reja nė kurriz tė Kosovės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: