Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi nga poeti Hadėr Mevlani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Poezi nga poeti Hadėr Mevlani   Wed Jun 30, 2010 1:27 pm

BUZĖTMua shpesh, nuk mė mjaftojne buzėt,

(Kėto dy buzė tė vetme qe kam),

Pėr tė kyēur me to gojėn,

Pėr tė burgosur shumė tė pathėna,

Qė dėshirojnė tė thuhen,

Por qė s’mund tė thuhen !...Japo, pėrkundėr :

Pėr tė thėnė mijėra fjalė,

Qė do t’i lodhnin ēdo palė buzė !...Mua, shpesh herė, s’mė mjaftojnė buzėt,

As pėr njė puthje…

Ose, s’mė duhen, kur i kam !...

……………………………………….

Se duhen shumė buzė,

Qė tė mund tė heshtėsh,

Sidomos kur tė dridhet buza !...

……………………………………

Se tė pengon,

Qoftė edhe njė gjysmė buzė e plasur,

Qė tė mund tė flasėsh !...

……………………………….

……………………………….

Mua, gjithmonė,

Nuk mė volitin buzėt,

Dhe nuk e di,

Pse m’i kanė bėrė ?!...

Prill 2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi nga poeti Hadėr Mevlani   Wed Jun 30, 2010 1:28 pm

BUZĖTMua shpesh, nuk mė mjaftojne buzėt,

(Kėto dy buzė tė vetme qe kam),

Pėr tė kyēur me to gojėn,

Pėr tė burgosur shumė tė pathėna,

Qė dėshirojnė tė thuhen,

Por qė s’mund tė thuhen !...Japo, pėrkundėr :

Pėr tė thėnė mijėra fjalė,

Qė do t’i lodhnin ēdo palė buzė !...Mua, shpesh herė, s’mė mjaftojnė buzėt,

As pėr njė puthje…

Ose, s’mė duhen, kur i kam !...

……………………………………….

Se duhen shumė buzė,

Qė tė mund tė heshtėsh,

Sidomos kur tė dridhet buza !...

……………………………………

Se tė pengon,

Qoftė edhe njė gjysmė buzė e plasur,

Qė tė mund tė flasėsh !...

……………………………….

……………………………….

Mua, gjithmonė,

Nuk mė volitin buzėt,

Dhe nuk e di,

Pse m’i kanė bėrė ?!...

Prill 2010Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi nga poeti Hadėr Mevlani   Wed Jun 30, 2010 1:29 pmEMPAS PER GJERAT…Gjėrat s’janė njėsoj, s’janė njėsoj, s’janė njėsoj…

Dhe kur janė njėlloj, - ato prapė s`janė njėsoj!...

Gurėt edhe tullat qė nė mur qėndrojnė :

Ato qė janė mė poshtė - mė shumė shtypje durojnė…

Te sipėrmve ju thonė : “ Hajde, vendet t`i ndėrrojmė !...”

“Po s`lėvizim dot, se nuk na lejojnė,

U lodhėm nga pritja , - tėrmetet vonojnė !.. “

Tė jashtmet - tė brendshmet, njėra-tjetrėn lakmojnė :

“ E dimė ne se ē`heqim , po nuk na besojnė !...”

Gjerat janė njėsoj , dhe ndėrkaq s`janė njėsoj !...

……………………………………………………………Njerėzit s`janė njėlloj, s`janė njėlloj, - janė njėsoj !...

Dhe kur s`janė njėsoj, - ata prapė janė njėlloj ,

I bardhi, i verdhi, i nxiri me bojė…

I miri, i keqi, me gojė e pa gojė,…

Viktima, xhelati, barabar lengojnė,

I pasur, i varfėr, po njėlloj ankojnė…

Nuk rreshtin s`kėnaqen, pėrpiqen, lakmojnė,…

Ē`tė marrin, ē`tė japin, nuk dinė ē`kanė, ē`kėrkojnė ?!...… Njerėzit janė njėlloj, janė njėlloj, jane njėlloj,

Dhe kur janė njėlloj, - ata prapė s`janė njėsoj !...

Ata qė rrinė – s`rrinė, dhe ata qė udhetojnė,

Pandehin se ikin – por nėvendnumurojnė !...

Ēajnė male e dete, e qiej kaptojnė,

… Por prapė nė vend mbeten ,…dhe vonė e kuptojnė !...………………………………………………

Gjėrat jane njėsoj, janė njėsoj , janė njėsoj!...

Dhe kur s`janė njėlloj, - ato prape janė njėsoj…

Varsja, byzyliket, qe smeralde pikojnė !...

Njėlloj janė me prangat, zinxhirėt, vargonjtė,…

Kyēet qė i mbajnė , dhe qafėn robrojnė !...

Njėlloj – burgaxhinė, hekurat zbukurojnė !...

Shkelqejnė si diamante, - qelinė e ndriēojnė,…

……………………………………………………..

Kohėt janė tė njejta, kur vijnė e kur shkojnė…

Ose s`vijnė , as nuk ikin, vetėm ne - thjesht kalojmė !...Dhjetor 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi nga poeti Hadėr Mevlani   Wed Jun 30, 2010 1:31 pmEDHE KETĖ HERĖ…

Edhė kėtė herė,

S`mė lanė tė liqtė

te ēmallem me pranverėn!...

…………………………………………..

Pak kohė qėndroi ajo,

Si njė vajzė e bukur

nė urbanin treleksh,

Qė tė gjithė e pėrpijnė me sy,

Dhe shtyhen , - si e si ta cikin …

Kurse unė, as qė munda t’i afrohem…

……………………………………….

Stacionet erdhėn shpejt,

- ajo se ku zbriti,

Dhe iku nė punėn e saj !...

Mars 2010Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga poeti Hadėr Mevlani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga poeti Hadėr Mevlani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: