Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kush ishte Shyt Mareci?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Musafir
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Kush ishte Shyt Mareci?   Sat Oct 06, 2007 10:50 pm

Tė nderur antar ju kisha lutur kush din gjė pėr kėt figur tė sjell fakte dhe dėshmi sepse kam dėgjuar kėt emer por nuk dij kush ishte ju falemnderit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sun Oct 07, 2007 2:20 am

Falender Buli do te mundohet ta gjej sepse me intereson shum .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sun Oct 07, 2007 12:19 pm

Ketu per ket SHyte marecin do te shkruje ne baze te gojthenave sepse gjyshja ime e kishte kusheri te afert jo te larget dhe une libra histori nuk kam lexuar sepse sme kan ren ne dore dije per te vetem sipas tregimit te gjyshes sime dhe dote shkruje me von se sod nuk jam shum ne forme ,dhe Shyti ishte nji trim qe deshi ta shpall Marecin shtet po kur i ra ndrer mend qe ska kah e merr krypen u terhoq ishte trim i madhe qe serrbet ja kishin friken ishte nji burr me shtat te vogel 1e gjyse jo me shum por ishte nji Shyt me 7 zemra prandaj e ka edhe emrin shyt se ishte shum i vogel .vazhidm me vone .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Fri Oct 12, 2007 9:55 am

SHYT(VAKOVCI)MAREVCI
Shyt Marevci,rrjedh nga fshati Vakofc i Marevcit.Marevci llogaritet
nder fshatrat me te medha te Kosoves per nga teritori.Atė kohė
banoret thirreshin me mbiemėr sipas fshateve qė sot njihen koloset si:Ramiz CėrrnicaGjilani;Mehmet Krileva-Cakolli,ShytMarevci-vakofci,Mulla Idriz Gjilani,Ajet Kosovica Bunjaku,e.......SHytMarevci ka qenė veprimtarė i shquar i malsisė sė Gallapit.Ai ka qenėedhe pjesėtar i LNDSH,ka luftuar pėr bashkimin e trojeve shqiptare dhe me kėtė ide ka rėnė.Shyti thonė nuk kaqenė i pashėm nga pamja,por me atdhetari i kan gjarė Mic Sokolit.Zėri i tij ka marrėfamė dhe pushtuesi ka ndjerė dridheje nė zemėr kur kadėgjuar zėrin e tij.Aika qenė i armatosur
deri nė dhėmbė,shtatin engjeshur me bomba,i stėrvitur pėr tė kapė ēetnikėt dhe pėr tė shpėrthyar forcat armikeme sulme bombash.Ka qenė krah i djathtė i Mulla Idriz Gjilanit,tė cilėt me njė grup prej 500 luftėtarėsh marshuan nga Gjilani drejt Llapidhe Drenice,iubashkangjiten luftėtarėve tė Shaban Polluzhės me qėllim tė formimit tė bashkimit kombetarė,po tni armiku ia kishte dalur tė kthej pjesen dėrmuese tė partizanėve shqiptar nė krahun e tyre,kėshtu edhe pamundesohet fitorja pėr njė bashkim kombėtar.ShytMarevci ishte si shkėmb,ai shpėrthente rrethimet dhe sulej mbi pushtuesin si mbi bisha.Zėri i tij iu pati shti tmerrin nė bark ēetnikėve sa njė gur po tė shembej shqyheshin duke ikur
dhe ulurisninbezhite dollazi Shuta,ikni se po vjen Shyti,atai thonin Shuta.Shyt Marevci ka qene kolosi mė i shquar i Gallapit,pėr tė cilin nuk janė bėrė ndriqimetė mjaftueshme,tė cilat edhe sot janė tė mangėta.Perse?Sepse kohen e Shytit ajo pjesė e malesisė
thuajse ishin tė pa shkolluar.Njohėsit e tij kanėvdekur,kurse brezet pas nuk e kanė marrė fort seriozisht interesimin pėr te nga droja e regjimit.Historianet tanė monist kanė marrė arkiva tė filtruara nėpėr qarqet serbe,me qė edhe nuk kanė punuar mepėrkushtim.Marevci i Shpreses sė mirė,libėr ky i R.Ramabajes,
ėshtė pėrpjekje ndriqimi,po ai ka shkruar pėr njė vigdėshmorėsh tė kėtij rrethi,ngjeshur nė njė libėr me tirazh tė hollė qė vetvetiu tregon se nuk ka ndriqime te mjaftueshme.Tani pėr z.Deli,unė theminteresimin e tij tė drejtoj te Sheradin Berisha,i cili ka punuar pėr shumė ndriqime tėkėtyre kolosėve,dhe punae tij ka njė pėrkushtim tė madh.Nėse teSheradini nuk haset nė kėtė ndriqim,dua tė them se munnd tė merr nga gojėdhėnat,ngaedhe nuk mund tė merrndriqim tė saktė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arlindi
Fillestar/e
Fillestar/e
arlindi

Numri i postimeve : 5
Registration date : 28/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Fri Oct 12, 2007 6:48 pm

ti Cakolli, ske thon kurgjo ma shum e buli ma nalt, koke i anes se shyt marecit dhe mir boll, por nese mendon se sherrqdin berisha i nje fisi te madh por mjerisht nje goran dhe i lig aj din veē teqaj z jo te bashjkoj shqiptqret, ai din me vjedh literaturen nga te tjeret, nese mendo se ai ka shkru pr metush krasniqin se a k njoft gabon shum, per metushin shoqatq atdhetare me seli ne dortmund ka botu librin, e te vjedhesh nga libri e te shkruash e ben edhe vajza ime e vockel;
sherradini edhe emnin e ka sherr dhe din, lexo leter e ....drejtuar sherradinit hant Goranit.

I nderuar Sheradin Berisha

mendoj se nuk ke kurrfare te drejte qe te ilustrosh shkrimet e Arben Llalles
me fotografi te marra nga arkivi im personal. Fotografia e Aristidh Kolias eshte bere prej meje, me inisiativen time, me shpenzimet e mija, ne korrik 1995 ne Athine, dhe ne web-sitin tim ku eshte ekspozuar eshte bere shenimi perkates copyright.
Ju lutem hiqeni ate fotografi te perseritur ne shkrimin e Arben Llalles dhe mos merrni me foto nga web-siti im sepse ato jane pjese e puneve te mija krijuese.

shpresoj ne mirekuptim
Kolec Traboini

:::::::::::

http://debati.rugova.net/viewtopic.php?t=426&highlight=sherradin

e ti cakoll puno vet e mos u mbeshtet ne te dhana te sherradinit se aj sdin kurr sa ti ta garantoj se i pash shkrimet tuja ne kete forum

pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Fri Oct 12, 2007 7:14 pm

e dij si gojdhen qe Shyt marevci ose shyt vakofvci eshte vrare ne mezhim te kamenices eshte rrethuar dhe ja ka ven vetes se vet bomben qe ka mbajtur rezerv qe mos te bij ne dore te shkaut per me hollsi do te shkruej edhe me shum sepse njoh shum mire vajzen e personit qe ne shtepi te saj eshte vrare shyti dhe vitin kur nuk dij autori sa ka mujt te bej mbledh material per shytin se une se kam lexue ket liber dij shum si ka luftue dhe deri ne cilin kufi ka mbrojtur vendin nga kemba e serrbit dhe malsija e gollkut enjohin te gjithe por ne munges te shkollimit njerzit pak nuk kan shkrue per te fatkeqesisht qe babi ime ka vdek qe ja dinte bukur te bemate shytit se ekishte bash daj te vetin dhe nuk mund ta pyes por kam mundesi te sjell flas gojedhena por edhe gojethenat hyjn ne histori te njrezve.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Oct 12, 2007 8:08 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Fri Oct 12, 2007 7:26 pm

Ti z.Arlind,pershendetje ngaune Cakolli,dhe urime sot festen e Bajramit,pasi shkrimi juaj bjen ne kete dite.Fakt edhe papasur nevoje ju te shkruani kete,une vet kam thene se vepra e Shyt Vakofcit ne mesin tone eshte e pandriquar,per shume rrethana.Z,Deli ka hapur kete teme,dhe ai ka kerkuar qe sadopak te njihet nga dikush,nga se vetem ka ndegjuar per kete emer,dhe ka interesim te e njeh me gjere.Unė qarte kam thene nė shkrimin tim,se keto jane disa gojėdhena qe i kemi degjuar nga pleqet,duke vertetuar se as ata nuk i kane thene bash te argumentuara.Ne tani kerkojme natyrisht njerez qe mund te ndritin kete figure me argumente.Ate qkae ka thene jam-buli,ai e ka ndegjuar sikur une neper gojedhana,nga se une dhe jam-buli,jemi te te njejtit rajon.Kemi pare librin e z.Ramabaja,por asaty nuk ka ndriqime te duhura.Andaj ne do te ju jemi mirėnjohes nese keni sadopak njohuri per te te e hidhni ne kete faqe,nga se tema eshte e hapur dhe dikush pak,tjetri pak,kjo do te kompletohet.Une jam i vetdijshem senuk kam ndriquar diqka rreth vepres teketij kolosi,pos kam dhene disa gojedhana.Kam ndegjuar se SheradinBerisha ka bere disa hulumtime,dhe keshtu ma ka marrur mendja.Ndersa emrin e Kolec Traboinite kam shumė per zemer.Sa per mirėkuptimin tė jeshė i sigurtė se nga ana ime do ta kesh,jo vetem rreth ketij shkrimi,por kudo ne mesin tonė,dhe me dashuri tė flakėt do tė japim kontributin tonė me qdo qellimmirė qė na ofron.Nepėrpiqemi tė punojmė diqka,aq sa e kem takatin,nuk do tė kam kurrė dėshirė tė futem atyku nukkam njohuri.Shkrimi juaj ėshtė mirėpritur personalishtnga ana ime dhe jam i binduredhe nga ky forum.Jemi tė interesuar te njihemi me ju,te bashkepunojme dhe pse jo me kėnaqesi edhe te shoqerohemi.

Pėrshėndetje tė ngrohėta vėllazerore dhe gjithė tė mirat nga unė:

Shaban Cakolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Fri Oct 12, 2007 10:31 pm

Falemnderit pėr punėn qė po bėni pėr ndriqimin e historis sė shyt Marevcit si tu kisha lut i nderuar arlindi nėse ki ndoj materijal sado pak qė do ndihmoj nė ket tem kuptohet nėse ke mundsi ,me respekt Delia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lea_uk
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Lea_uk

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sat Oct 13, 2007 9:37 pm

I lexoja shenimet me larte dhe me erdhe shume mire qe ne nje fare menyre kjo tem na sjell neve qe shkruajm ne nje rreth te aferm...
Po i shkruaj ca njohuri nga goja e popullit:
Shyt Mareci nje pllam njeri e njiqind Seri thenje e vjeter
Kishte trimeri te rrall ne ato troje
Ne kohen kur luftonte si kaqak Shyti ne anen e armikut-Shkaut ate kohe ishte Tusha...nje shka qe bente shume krime nder Shqiptar
Thuhet se Shyto ka qen i shkurt me trup po zemer plote trimeri..
Une kam qene shume e vogel kur kam ndegjuar per Shytin nga te vjetrit dhe ajo qe me ka mbet ne kujtes se Shyti kishte bere Marecin ate kohe Krahin ne vete...
Ju pershendes tema eshte me vende

Lea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sat Oct 13, 2007 9:58 pm

Hhahahahahahahaha nga e gjetet aman kete ide une njeashtu e kam degjuar kete dhe anaa eshte kusherira e tije.
Ok premtoj s sa te shkoj ne Hajvali do sjell shenime per Shy Marecin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lea_uk
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Lea_uk

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sun Oct 14, 2007 2:07 am

Naki me beso edhe une kam qeshur pa fyerje..larg asaj ama skam besu qe kemi ketu forumist qe din per Shyt Marecin dhe si duket qenkemi nje rrethi i vogel hmmm Bota eshte e vogel..


Lea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Tue Oct 16, 2007 10:32 pm

he moj lea-uk shyti kishte then marecin po e bej shtet po kur eshte kujtue se ska ka merr krypen e ka len si shtet te pa shpallur vetem shkaku i kripes anaa e ka daj te babes shytin jo me shum por vertet ishte me trup shum te vogel si e pershkruejn por kishte 7 zemta qe nga dabishec hajkobille prapashtic e viti e vakofc eshum fshatra tjera bullovit e me rrethin ne gollak shyti njihej per trimri dhe vendosmeri deri kur shkoj ne meshin te kamenices dhe u rrethua dhe vdiq sepse boben thon e kishte pasur te pervluar dhe nuk mujti ti hjek kapsollen dhe sa eshte e vertet flitet se grueja etij ishte shkin dhe kjo ja kishte pervlue boben shytit me shum kam mundesi te shkruej por jo tash keto kam si te ndegjuara me te ndegjuara dhe te shkruara mbesim te kompletohet ketu kjo tem nga njerz dhe te radhiten gjerat dhe nji dite te plotesohet qe kemi te derjte ta mesojm veprimtarin dhe trimrin e shyttit edhe tjetret jo veq ne ne baz te gojdhenave shpresojm per me shum mos te mbet vetem ne gojedhena por te shkruhet per te me gjersisht dhe ti mbeht ndonji kronologji ketij trimi te gollakut me 7 zemra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lea_uk
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Lea_uk

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Tue Oct 16, 2007 11:42 pm

Ana shume tregime interesante dhe poashtu dicka te ketill kam ndegju edhe une dhe besoj se une dhe ti dime shume mbase kemi lidhje me ato ane...

Te pershendes

Dhe ja kalofsh bukur

P.S. Kam qne ne Vakovc :-) shume shume moti musafir tek nje Fisnike qe rrall lindin aso Malsore

Lea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Wed Oct 17, 2007 12:46 am

eh lea-uk edhe une kam qen sepse ne vakofc kam dajt e babes gjyshja jem eshte nga vakovfci po sod jan shperngulur krejt ne prishtin dhe dikush edhe ne hajvali por dije se shyti ka qen trim me gjithe shoket e tije .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Wed Oct 17, 2007 8:58 pm

Shyt Mareci bėri luftė pėr Bashkim Kombėtar dhe vendi ku ai ėshtė strehuar dhe ka kontribuar sė bashku me Shyt Marecin ishte familja Sopi nė majėn e Zllashit.[ kėshtu kam ndėgjuar edhe unė]. Ku kjo familje pas vitit 1981 ishte burgosur dhe nė luftėn e fundit nė Kosovė ishte shtėpija e cila vazhdoi traditėn patriotike si shtėpi e cila ishte kryesore dhe bazė e UĒK-sė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Fri Nov 02, 2007 3:47 pm

shyti j nuk ka pasur vetem famijen sopi ne zllash por duke fillue ne fshatrat dabishec ,prapashtic,hajkobill,marevc krilev ne keto zona aje eshte sjellur me shum me njerzit evet ter ket trev e ka pasun ne mbikeqyrje dhe asnji meb e shakut nuk ka pasun mundesi te kaloj e ka pasur si zon me kufije te rujtur mire ndersa per ushqim aj nuk ja ka ngren buken cdo kujt duke pasur frik se mos po e helmojn i ka psun disa familje te sigurta nji derto eshte familja e bajram hazirit ne fshatin hajkobill ku e kan pasun per detyre me ja dergue dreken dhe darken .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Fri Nov 16, 2007 9:17 pm

Kushė ishte Brahim Surdulli mundet eventuel Ibrahim ishte Minister i Xhon Sereqit kush ka njohur me kėt fugur ju lutem qė tė sjellmi sado pak tė ndriqojm edhe kėt figur tė Shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Fri Nov 16, 2007 11:37 pm

I nderuar Deli,

shume po lyp edhe ti, hahahahaahahah, tema per Shyt Marecin a ti po e lyp Ibrahim Surdullin!

Sa i perket GJON SEREQIT , ka deshmi per veprimtarine e tij boll, por qe ministri i tij paska qene Ibrahim Surdulli, nuk e paskam ditur sepse qenka emer i panjohur fare dhe sme kujtohet te kam lexuar per kete emer qe ke theksuar. Gjonin e kane tradhetu Shipashnica e Eperme , jo nje katund por nje familje e ketij katuni fale spiunave qe ne bashkpunim me OZN-en e zojne Xhonin ne tradheti dhe pabesi, e kane tradhetu ne besė i nderuar dhe spo e di se ka pase ministri Gjoni ne at kohe!!!

Sot sa e kujton Anamorava, Dardana kete emer shume te madh te Gjon Seqeqit, e kishin emeruar Konviktin e nxenesve ne kete emer por mjerisht nuk e njihnin mire veprimtarine e tij dhe thonin se jane ne kerkim te nje autobiografie, kete e thane dy punetoret e Konviktit gjate nje vizite qe ia bėm me nje familje nga Dardana me te cilet na lidhe puna dhe gyrbeti.

Pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sat Nov 17, 2007 1:10 am

besa-bese ashtu kam degjuar edhe une per ket njeri sepse siq e paske cek edhe ti ky far Ibrahimi ish vra po nga kto spiuna ishte kput ne mes (bel ) me automat si sa ka qen minister i Gjon Sereqit ma ka than nji nip po ktij qe per fat te keq nuk kishte shum njohuri sepse kishte qen si femij dhe nga degjimet kishte mbajt mend vetem ket si dhe i kujtohet se ai ter dokumetacoini e kishin shtip ne at koh ne Sloveni me shum nuk posedojn as gje per at me shtiri te kerkoj ndihemen e te tjerve ,ju falemnderoj .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sat Nov 17, 2007 1:42 am

besoj se dot gjejme diqka edhe per at njeri te madh patjeter , do te interesohem se kam njerez te asaj ane dhe do mesojme diqka mesiguri, e sa u perket spiunave, kurr skan mungu dhe sot qe besa ka ende te tille he ftyra ju marrofte!!
te pershendes Deli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 43
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sun Sep 28, 2008 2:12 pm

Pershendetje te gjitheve e posaqerisht juve qe keni marr pjes ne ket Tem.

Sa i perket kesaj teme un kisha proferu qe kjo tem te titullohet ;Kerkoj Historin e ketij Atdhetarit?
qqč sa do pak te kishte nje rend edhe tema ku secili kishte mundur,te bej nje pytje apo te kerkoj diqka me shum nga antaret rreth Atij personi qe kerkon.

Un personalisht kam ndegjar ket Emer te madh te ketij Patroti,por edhe uen kam qen femij kur neper Oda diskutonin per Atdhetar,e sidomos ata te rrethit te krahinav...

Un mbaj mend vetem diqka rreth kesaj apo te perafert edhe pse suk e di ne cilat vite? te ket ndodhur ,lidhur me situaten.

Tek ne perflitet shum per nje atdhetar dhe patriot te shquar e at e quanin Emin marefci,dmth esht i ardhur nga marevci i larget andej nga gollaku,por qe jetonte gjithka ne fushat e karadakut,ketu permenden edhe nej dit shum e madhe per te e e keqe per shqiptaret ...
Ne vitin 1913 Emin marevci per tri dit shqipri vret dikund nja 600 SHKIJ NAPER KATUNDE RRETHIN KARADAK E GOLLAK? MAS TRI DITVE SHQPRI NE KOSOVč;
EMIN MARAVCI rrethohet nga forcat qetnike te bashkuara serbeo bullgare ne qlirimin dhe hakmarrjen kundra shqiptarev dhe largimin nga kosova dhe pishkatimin e te gjith Kaqave,ballistav.
Ne fushbetejen e fundit ndermjet Emin marvcit -dhe serbeve qe Emni kishte disa batalione rreth 400 deri 600 vetash,por edhe me ndihmen e disa fshatarve te asaj ane ndremjet fshatrave Gadime Sllovij gllavic marevc ku ishte edhe vendlindja e tij e dyt nga marevci i Madh ,pa asnje frig filloj nje luft perball 6000 serbo bullgarve ku ne fund te luftes fshataret tregojn,se ne ndihm i ka ardh edhe Hoxha selimi nga shqiprija me disa qeta guerile ja kan dal qe 6000 ti vrasin ne Bjeshket e tona ,mas kesaj lufte qe se egzistojn shum deshmi perveq ato te fshatarev ,ndihej trishtimi i prinderve te tyre duke then se lumi hecke me gjak.
Mbas gjith kesaj Emin marevci ishte vrar dhe vorri i tij esht ne Mal tek Lisi i eminit per shkak se shm pak nejrz din per te dheprsim qe kjo nje dit te zbardhet pak a shum.

Ne qofse ka qen ky ? Shyt mareci apo shok i tij apo i familjes se tij a fshatar...
Mue me len pershtypje te dij me shum per Hoxha selimin ;nese ka dikush ndonje informacion me shum per te le te naj dergon sepse esht nder per ne qe te njohim nje emer Atdhetar e patriot.
Sod shkola jon maban emrin Zenel hajdini-
Shum her esht diskutu tek ne qe kesaj shkolle te ja vejm Emrin e Hoxha selimit apo Emin marevcit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
sahit makolli
Fillestar/e
Fillestar/e
sahit makolli

Male
Numri i postimeve : 8
Age : 52
Vendi : münchen gjermani
Registration date : 21/07/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Sun Jul 26, 2009 5:21 pm

Pershendetje,po vazhdoi me shkru pasi qe heren e par per shytin kam shkru ne rubriken e historis.pra eshte e vertet qe edhe nusja e shytit ishte serbe nga parallova fshat afer Bresalcit,specifike eshte se kurr nuk e ka tradhtu shytin ne shenj revolte serbet kur vdes nuk e varrosen deri sa kufoma kundermon qe nga vetvrasja e shytit e deri ne vdekje ajo ka jetu ne vetmi.i kam tregu dy ngjarje te verteta qe kam arrit ti marr nga kusheriri im Bislim(Ferat)Makolli po e tregoi edhe nje qe e kam marr nga baca Hamz ish tetar ne brigadat e Shqipris e qe ne at koh i kish dergu Enver Hoxha me gjith se disa historian i qujn brigada kriminele e sipas baces Hamz ato ishin brigada te prespektives ton baca Hamz um ka tregu qe nje kapterr i tyre emri nuk me kujtohet e vet bacen Hamz se qfar shkolle ka te kryer Shyti baca Hamz ju thot qe per fat te keq nuk ka shkoll edhe ata u deshprun edhe i thoin baces Hamz mekat pra ne fund i thoin tregoju te gjith fshatit se po erdh dikush e lajmroi se ku gjendet Shyti do te marr dajak per shperblim pra i thoin qe edhe brigadat e Shqipris e kan per detyr me njek Shytin por at pun nuk e bajm dot se esht njeri i yn i thoin baces Hamz per me ilustru edhe pak po tergoi at qka baca Hamz me ka tregu me ardhjen e brigadave te Shqiperis vendosen ne fshatin bostan ne shkoll dhe urdheroin te serbet qe shtroi e mbuloi ti sjellin te shkolla nje vojvod thot un per allbani nuk jam as nje qebe i terhiqet vrejtja edhe nje her perseri nuk pranon te jep asgje me urdher te komandantit terhiqet zvarr nga dy ushtar Shqipetar dhe ne fund te fshatit jepin dy pluma qka eshte me rendsi te thuhet gjat atyre tri viteve edhe bereqeti ish ba ma mir shum se tjera viteve.e sidomos kallamoqi (misri) qe e prashitshin shkinat e Bostanit Turiqecit Zebinces etj etj , nen urdhrin e Shytit per mos me dyshu ne moral tha i marrke dy shkie e tjerat shkina e krejt Vakocin e prashitshin me gjith se shkinat te gjih udheheqesat ton i kan pervetsu Shytin nusja e vet kurr se kish tradhtu.Shyti i kish edhe njerzet profesionalista per luft sigurisht qe jan rryer gjat perleshjeve me brigadat e Tushes si p. sh Ajet Kosovicen e kish pas per me vra ne largsi te madhe Ajeti ish kan preciz(holl tha gjujke)Bislimin e Feratit mitralezgji si lajke tha shkiet me u afru nga rrasat e qukes e ne kala te Artanes tha u gjujshin me Tushen ket e ka tregu edhe gjyshja ime edhe at shpesh her gjyshja ime rrefejke edhe per bombat e Shytit qeb i mbajke ne gjoks e qe thoike gjethmon kto i kam per veti eeeeeee qka me ju ba atyre te cilet i kan qu gjethmon uj mullinit te shkaut gjyshja e permenke ket fjal se ka pas shum asi njerz te cilet Tushes i kan dhen informata te sakta per qeten e Shytit qe un e renditi me at te Qerqiz topullit (ne lufte e Mashkullores) per fat te keq edhe sot e kesaj dite shkau ka bashkepunetor asajde e shte per qudi me gjith se jan asimilu shum ka hala te cilt jan te lidhur me sistemin e beogradit por nen kontroll duke ju falenderu U C K shum jan asgjesu(kan marr rrugen e pa kthim)e per mos me marr rrugen e qoft largut duhet seicili shqipetar te i therret mendjes se po nuk i thirren menjes Mareci e krejt Kosova ka SHYTA boll qe nuk ju lan ven ne ket planet do vazhdoi me shkrim ne hera tjera f l m.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
sahit makolli
Fillestar/e
Fillestar/e
sahit makolli

Male
Numri i postimeve : 8
Age : 52
Vendi : münchen gjermani
Registration date : 21/07/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Mon Jul 27, 2009 10:25 pm

Tu ngjat zoti mertur sa i perket Emin marecit qe ke mendu se mos esht Bislim(shyt) mareci sipas te gjitha gjasave nuk ka mundesi te jet se po te ishte te pakten pleqt ton e kishin dit megjithat ju lutem atyre qe din diqka per Emin marecin te shpalosin historin e mos te mirremi me ato historiate te perparshme se historianet ton jan kan te censuruar nga sistemi jugosllav,pra ata te cilet din diqka histori te vertet le te shkrujn se na mungon kjo e qka ka shkru Fehmi Pushkolli e te tjert duke e perjashtuar Zekirja Canen te tjeret si Hakif Bajrami kan shkru vetem ate te cilen e ka leju shteti Jugosllav. pershendetje f. l. m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
kaqurrelja

Female
Numri i postimeve : 60
Age : 31
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Wed Jul 29, 2009 3:28 am

nuk dijne Sahito jo keta,edhe nese dikush di,ka te tille qe sa po te shkruajne per te i dalin ne prite,i thone stop se ma ke vjedhur shkrimin se une isha autor,kurse cka ka ne google keta i dijne te gjitha.Pershendetje Sahit Makolli i Marevcit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
sahit makolli
Fillestar/e
Fillestar/e
sahit makolli

Male
Numri i postimeve : 8
Age : 52
Vendi : münchen gjermani
Registration date : 21/07/2009

MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Thu Jul 30, 2009 10:30 pm

nuk jam kah e kuptoi a e ke fjalen per keta te cilet jan ne ket forum apo per historianet tan . pershendetje kaqurrele
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush ishte Shyt Mareci?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: