Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Roer-ria e lumtur dhe Republika e re Shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
baki_ecc@yahoo.com
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 38
Vendi : Gostivar
Profesioni/Hobi : shqipetar
Registration date : 02/06/2009

MesazhTitulli: Roer-ria e lumtur dhe Republika e re Shqiptare   Mon Jun 21, 2010 4:47 pm

Rob-ėria e lumtur dhe Republika e re Shqiptare !!!Tė nderuar zonja e zotėrinjė,tė nderuar vėllezėr dhe motra,tė nderuar bashkėatdhetar, tregtar e furaxhinjė, politikan e berberė , shkencėtarė e duhanxhinjė shumė tė respektuar, luftėtarė e byrekēinjė . Kėshtu jemi na tė mjerit tė ndarė ndėr milet e kafene ca patriotė, ca te majtė e ca gjysėm te majtė. Jemi dėshmitarė tė kohės se kemi besa edhe shumė kėngėtarė e menaxherė, ca me qeteli e ca me tupana kalamajsh. I kėndojmė sėbashku mjerimit e rrobėrise, bukės e dashurisė , varfėrisė dhe Shqiperise! Kėndojme pa ndalur nė teatrin e huaj, ngase tonin sjemi duke e bėrė dot . Krakėllojme ne parlament e vajtojme pėr emrin e kėsaj godine snobistėsh.Ah sa mire qė jemi “ rrobėrr te lumtur”, dhe mė keq i kėndojmė rroberisė. Para pak ditėsh njėri nga ata tė brigadės sė Aranjellit, bile gjatė njė "mendimi tė thellė dhe shumė analizave", doli me preshin nė dorė dhe habiti miletin me Ilirinė e tij tė Makes. Vaj halli pėr ne kur kėta tė "vėllazerimit e bashkimit" me ata tė Poreēes, kėndojnė me njė melodi, e lėre kėtė tė parin qe I kreu tė gjitha komendijat e MO-sė,ku e coi amanetin nė vend “ kuptohet te ASHAMIT “. I mbeti emri kėtij ..., oh cna gjet!!!. Gjyshi shpesh mė thoshte," shqiptarit pa mos ja lavdėru tė ėmėn baba nuk tė thėrret !" Unė, kur se kuptoja se cka e ka hallin ky plak!. Edhe pse rrjedh nga njė familje tė kombinuar dėshmorėsh: ca ballistė e ca partizanė!. Po kėshtu edhe sot ca me bukė e ca me gurė. Kujtoj ditėt e para,- dikur " Mekima" I kerkon falje Tarzanit ne emėr tė njė fry-ere tė miletit tim." Ky I shkreti njeherit qė moti na I shkruante miletit me gjuhėn e lepurit, duke menduar se luanėt ishin vertet mbretėr te pyellit , kur u pa puna se kėta Luana nuk qenkan vėrtet edhe aq tė mėdhenjė sa dukeshin, Mekima I shkretė iu fut miletit dhe pa ēpa i dha vetes detyrė se per hatėr te dhelperes sė bukur, tia dedikoj shkrimin e leximin ne gjuhen e bariut, qe ky I fundit mos ta kupton se dhelpra eshte tepėr dinake dhe ka hallin e pulave qore, se sa per miletin e mehalles mjafon ti thuashe se Mekima ėshtė I Tarzanit, do tė thotė besnik e ēirkus, respektivisht tė qajsh e tė vajtosh nė tė njejtėn kohė. Mirėpo, kur Mekima e heton dhelprėn se eshte mishngrėnėse e madhe, tė me del ne Bit Pazar pėr banana, dhe papritmas dėgjon nga aty , se ca barri te rrinjė po kėrkojnė nga mbreti tė drejtėn e kopesė mė tė madhe. Ky pa njė e pa dy, futet ndėr kėta tė fundit, qė tė gjejė axhami pėr me pjek ca gurabi, ngase bananat ishin si jeshil. Dėgjon mirė kėta barinjė dhe nė atė ēast I kujtohet dhelpra e kuqe. I thot vetes! "Kėta barinjė janė axhami e po lypin kopenė"." Dhelpra I lajthitet mbretit e ka nevojė pėr mish" e unė mbeta cirkus , pa tė shkoj tė meremi vesh me dhelprėn e tė bėjmė njė union kopesh me kėta axhami, qė tė ketė pak mish per dhelprėn, dhe unė nga cirkuzi do te dal ne front, dhe ndoshta mbreti I vjetėr pėr hirė tė jaranis sime me lepurin do tė mė jep njė ēiflik ku do tė bredhin keto barinjė axhami.Por halli I tij si puna e lepurit njė tė shkume me ca jarana te mbretėrise sė kuqe, tek kryembreti pėr tė marrė verdiktin, kėta tė fundit nuk mundėn me I gjet kapelė, se veshėt ti dalin pak si tė gjata dhe ta kenė ditur se Mekima I Tarzanit dhe shoku I tij tė kenė jarani te mocme me mbretin e vogėl, qė dinte gjuhėn e lepurit.Dhe puna e Mekimės sė shkretė mbeti njė ėndėr e parealizuar, pikėrisht pėrshkak jaranisė se mocme e tė gabuar me mbretin e xhuxhave tė fortė. Kjo punė falė pleqnisė se kryembretit doli ne pah, se pėrndryshe do tė shkonte kopeja dhe axhamit si nė gjah! Sidoqoftė ne po kthehemi jetės sonė nė godinėn tonė. Nė fakt, akte mizore, raste trishtuese po kaplon miletin tonė, euforia njerėzore po shėndrohet ne mėkat. Trillime dhe gėnjeshtra te padurueshme, gjithkushi flet pėr kulmin e godines, askush nuk guxon tė thotė: " se kjo godinė ka themele tė kalbura e tė dobėta, se kete godine nuk mund ta mbaj mileti jonė mbi supe. Se kesaj godine I ka skaduar afati, se kjo bukė ėshtė mykur". Tė nderuar njerėz tė mirė, pse mendojne kėta te Partall-mentit se ne vėrtet u besojme atyre? Pse kėta te fundit japin emra te godinės, kur e dijnė mire se ne tash se duam as godinėn e vjetėr e as mocali-llėkun e Ohrisė . Ne duam ]SHTETduam KOMB duam GJUHE[ , duam ]FLAMUR [dhe ne duam dhe kemi tė drejtė pėr]VETEVENDOSJE[! Ndėrsa kėta tė kuqėloshėt dhe kalteroshet, qė mbrojnė unitarinė vrastare tė Godines sė KUKULELES le tė shkojnė pėr kurorė nė Beligrad e jo ndėr milet, se ne nuk kurorrezojmė lepuj me bretkoca!. Asnjė nga partite tona tė ngrata qė po pergadisin dhėmbėt pėr zgjedhjet, ku dhe ata votojnė veten, deri mė tash nuk thonė kėtė, por u pelqen pozita nėpėrkėmbėse e popullit te vet. Ngase pėr kėto edhe paguhen nga ajo Godina e dreqit! Shqiptarėt e kėsaj Godine pas nje kapitali gjaku e deshmoresh, pas nje kapitali sakrifice, referendumi, mundimesh e investimesh mė njerėzore mbeten nė mėshire tė zotit e fatit! Ne jemi bėrė paēavėr e vegla qorre e partive tona, tė pamėshirshme ndaj fatit dhe jetes sone! Fenomeni I Omertės po ushtrohet gjithandej me propaganda partishė e kolltuqesh, me shantazhe e kėrcnime e mė nė fund edhe me vrasje!. FALEMENDERIIT PARTI ! Ju kemi borxh edhe njė kafe pėr kėto! Tash si asnjėherė mė parė, pozita jonė kombėtare ėshtė pėr tė ardhur jo keq, por turp ! Kėtė mjerime kombėtare nė kohė kur nė pah ėshtė periudha e Rilindjes se re Kombėtare te tė gjithe popujt tejrė, e tolerojne vetėm ato parti e popuj qe kanė probeleme serioze me psikėn e tyre , kėtė semundje: “ skizofrenia-parnoika “, e kanė sidomoos partitė tona qė pėr cdo katėr vjet ia dredhin kėtij populli! Andaj, pėr tė qenė tė sinqertė, kujtoj opinionin shqiptar se ka adhur koha qė ne te ecim drejt njė fillozofie te re kombėtare, drejt sė drejtės sonė pėr bashkim dhe bashkėveprim, drejtė njė rilindje te re kombetare ,drejt lirisė se mendimit dhe veprimit politik ne suaza te shtetformėsise sonė, ngase ne e meritojme kėtė! Ne dhuruam mė shumė se partitė tona, ne punuam pėr tė qenė tė lirė nė mendim e nė veprim. Ngase me asgjė nuk arsyetohet robėria e skllevėria. Ne askujt sja kemi dhėnė tė drejtėn ekskluzive qė tė na dėnojne sa te duan, tė frikesojnė e vrasin kur tė duan, tė na ndajnė drejtesinė, tė na mėsoje degjueshmėrine e tė ngjajshme, ne meritojmė sovranitet ne trrojet tona, ndėrsa tė tjerėve u dėshirojmė sovranitet nė trojet e veta, por kurrė mė nė tokat shqiptare! Neve nuk kemi pse te mbajmė llogari pėr paqen nė rajon, ngase historikisht ne asnjėher askėnd nuk e okupuam, por na kanė okupuar e zaptuar tė tjerėt .Na i deshmuam botės, se jemi te vetmit paqebėrės! Ne jemi te vetmit rrobėr te lumtur ne Ballkan dhe nė Europė! NE KEMI TE DREJTE, TE KERKOJME LIRINE DHE VETEVENDOSJEN,[] ngase kėtė na garantojnė rezolutat e OKB –sė. Ne jemi njerez !DHE NE JEMI SHQIPTAR]! Dhe sjemi qeraxhinjė ne tokėn tonė!. Para se tė dal nė fund, apelojmė faktorėt poltik shqiptar nė kėtė Godinė komendijash ,si dhe lėvizjet progresive kombėtare pėr bashkėpunim nė drejtim tė zgjidhjes sė kėsaj katrahure kombėtare, nė njė Kuvend Kombėtar[ ku do te dalin me qėndrim tė pėrbashkėt, drejt problemeve tė pazgjidhura , drejt tė sė drejtes kombėtare, drejt Republikes re Shqiptare, si shans I vetėm pėr mbrojtjte tė identitetit dhe sovranitetit mbi truallin e stėrgjyshėrve tanė. Ngase shpesh herė e drejta nuk falet, por fitohet! Edhe pse e dijė dhe jamė ithtarė I fillimit tė procesit tė bashkimit kombėtar! Por ja njė pikėnisje sa pėr fiilim te mbarė!..Rrofte populli shqiptar !

Lavdi dėshmorėve tė kombit !

Gostivar,19.06.2010Baki Sulejmani [


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Roer-ria e lumtur dhe Republika e re Shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: