Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fillon parandalimi i sėmundjeve tė kafshėve nė Kosovė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Merisa
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 26
Vendi : Kosovė
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

MesazhTitulli: Fillon parandalimi i sėmundjeve tė kafshėve nė Kosovė   Tue May 25, 2010 2:02 pmFillon parandalimi i sėmundjeve tė kafshėve nė Kosovė


Me njė demonstrim ajror nga aeroporti i Prishtinės, Zyra ndėrlidhėse e KE-sė dhe Agjencia Kosovare e Ushqimit dhe Veterinarisė filluan tė martėn shpėrndarjen e parė tė vaksinave orale pėr parandalimin e tėrbimit te kafshėt e egra.
Projekti i Kontrollit dhe/ose zhdukjes sė sėmundjeve tė kafshėve nė Kosovė ėshtė pjesė e programit rajonal pesėvjeēar i financuar nga BE-ja qė synon kontrollimin e tėrbimit dhe etheve klasike tė derrit nė kafshėt e egra. Kosova merr 5 milion EUR pėr kėtė projekt, ndėrsa pėr fazėn e parė dyvjeēare BE-ja ka ndarė 1 milion EUR.
“Ėshtė kėnaqėsi kur e sheh qė Kosova ėshtė e gatshme tė mbajė standarde tė larta tė shėndetit publik, ėshtė e interesuar pėr produkte tė pastra ushqimore, bagėti tė shėndoshė dhe i kupton kriteret e BE-sė”, tha Kjartan Björnsson, shef i Operacioneve nė Zyrėn ndėrlidhėse tė KE-sė.
Tė mėrkurėn, mė 26 maj, aeroplanėt do tė fillojnė tė shpėrndajnė 300,000 sasi vaksine qė do tė hidhet nė tėrė pjesėn rurale tė Kosovės. Karremat tė cilat pėrmbajnė vaksinėn do tė shpėrndahen gjatė tri ditėve tė ardhshme nga katėr aeroplanė specialė me krahė tė fiksuar tė KFOR-it dhe ekipe tė udhėzuara.
Vaksina kundėr tėrbimit tė kafshėve tė egra parandalon pėrhapjen e sėmundjes te gjedhėt, kafshėt shtėpiak dhe njerėzit. Kjo vaksinė specifike ėshtė dėshmuar se ėshtė i vetmi mjet tėrėsisht efektiv pėr zhdukjen e kėsaj sėmundjeje nė Evropė.
Shpalljet nė radio pėr tė paralajmėruar popullatėn e Kosovėn pėr hedhjen e vaksinės janė transmetuar njė javė para fillimit tė operacioneve. Shpalljet nė radio janė projektuar pėr tė ndihmuar njerėzit qė tė kuptojnė si tė veprojnė me karremat e vaksinės dhe si t’i mbrojnė gjedhėt dhe fėmijėt nga kontakti i rastėsishėm me vaksinėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fillon parandalimi i sėmundjeve tė kafshėve nė Kosovė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: