Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vitamina E parandalon bronkitin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Merisa
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 26
Vendi : Kosovė
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

MesazhTitulli: Vitamina E parandalon bronkitin   Tue May 25, 2010 1:59 pmVitamina E parandalon bronkitin


Njė studim i ri ka treguar se konsumimi i rregullt i vitaminės E nė formė tė tabletave shtesė mund tė ulė rrezikun e prekjes nga sėmundjet kronike obstruktive tė mushkėrive pėr 10%.
Nė mesin e kėtyre sėmundjeve pėrfshihen edhe bronkiti (ndezja dhe ngushtimi i rrugėve tė frymėmarrjes) dhe emfizema (atrofia dhe humbja e elasticitetit tė mushkėrive).
Nė hulumtimin qė ka zgjatur 10 vjet kanė marrė pjesė rreth 40 mijė persona mbi moshėn 45-vjeēare. Rezultatet kanė treguar se personat tė cilat rregullisht marrin vitaminė E si shtesė ushqimore, edhe nėse janė duhanpirės ose jo, kanė rrezik mė tė ulur tė preken nga sėmundjet e mushkėrive.
Edhe disa studime tė mėhershme kishin treguar se vitaminat A, C dhe E, pėr shkak tė efekteve anti-oksiduese mund tė pėrmirėsojnė shėndetin e mushkėrive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Vitamina E parandalon bronkitin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: