Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nje Komb ABETARE te ndryshme?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Nje Komb ABETARE te ndryshme?   Tue May 25, 2010 12:12 amNjė popull, njė histori, njė kulturė, njė gjuhė,
por tė shpėrndarė nė
pesė shtete. Ideja pėr unifikimin e sistemit arsimor nė mbarė hapėsirat
ku jetojnė shqiptarėt ėshtė riaktualizuar sėrish. Pėr herė tė parė, kjo
edhe mund tė bėhet realitet. Pėr kėtė ekziston vullnet edhe nė
Prishtinė,
edhe nė Tiranė
Edhe mė tutje fėmijėt shqiptarė mėsojnė nga Abetare tė ndryshme,me
vetėm njė gjuhė qė i bashkon. Me unifikimin e sistemit arsimor, fėmijėt
kosovarė mund tė mėsojnė nga Abetarja e Shqipėrisė, qė nuk do tė
ndryshojė shumė nga ajo e Kosovės. Ose, anasjelltas. Por, ministri
Hoxhaj thotė se nė tregun e arsimit parauniversitar do tė ketė
shumėllojshmėri tė librave, duke rritur kėshtu konkurrencėn dhe duke
pėrmirėsuar cilėsinė. “Jo patjetėr ne duhet ta kemi njė Abetare tė vetme
nė tė gjitha trojet shqiptare, mirėpo unė mendoj qė Abetarja e Kosovės
do tė duhej tė pėrdoret ose tė konkurrojė nė Shqipėri dhe anasjelltas”,
vlerėson Hoxhaj.
Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci mendon se edhe Kosova edhe
Shqipėria kanė abetare tė mira. Megjithatė, sipas tij ėshtė mė me
rėndėsi qė edhe nė Kosovė, edhe nė Shqipėri tė hartohen tekste sa mė
cilėsore qė mund tė pėrdoren nė tė dy anėt e kufirit. “Jo vetėm
Abetarja, por edhe tekstet nga matematika dhe shkencat e natyrės


C'fare mendon ju antare te forumit,duhete te vazhdoj keshtu arsimi ne shtete shqiptare apo duhet te jemi nje kombe i plot..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Nje Komb ABETARE te ndryshme?   Tue May 25, 2010 12:16 am

JASHTE TEMES
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Nje Komb ABETARE te ndryshme?   Tue May 25, 2010 9:58 am

un mendoj turpi i institucioneve tona ska kufij se Abetarja esht shej i par i kombit ton qe aty ku i thuhet bukes buk eujit uj te jet vetum nj Abetare,por kur i ke ne pushtet ksi teveqela dhe hajdut, dhe punojn per interesa te huja e jo per ata qe prej te cilve jan te zgjedhur,un mendoj se kupa po mushet duhet marrmasa adekuate ndaj ktyre matrapazve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nje Komb ABETARE te ndryshme?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nje Komb ABETARE te ndryshme?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: