Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Blej Shqip

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 1:45 am

Blej Shqip

Rrjeti i Organizatave Shqiptare (RrOSH) ka
filluar fushatėn "blej shqip", me tė cilėn pritet tė forcohet prodhimi
vendor dhe tė zhvillohet ekonomia nė vendet shqiptare
. Albin Kurit
kryetar i lėvizjes "Vetėvendosja" thotė se me kėtė fushatė do tė
zhvillohen tė gjitha vendet ku jetojnė shqiptarėt. "Sa mė shumė qė
konsumojmė prodhime vendore, aq mė shumė forcohet prodhimi vendor. Duke
vepruar kėshtu e forcojnė ekonominė vendore
, pastaj do ta kenė edhe
politikėn mė tė fuqishme. RrOSH e ka iniciuar fushatėn "blej shqip", e
cila do tė zhvillohet gjithandej ku jetojnė shqiptarėt. Ashtu do tė
angazhojmė pėr pėrforcimin e vetes qė do tė ndihmonte marrėdhėnieve sa
mė reciproke dhe tė dinjitetshme me popujt e tjerė", tha Kurti pėr
"Lajm". Aktualisht shqiptarėt mė shumė importojnė sa eksportojnė dhe kjo
dukuri duhet tė ndryshohet.Nga ana tjetėr, Adri Nurrellari,
drejtor i Instituti liberal tė Shqipėrisė thekson se kjo fushat do tė
rritė ekonominė e shqiptarėve."Objektivi i RrOSH ėshtė qė tė
blihen produktet shqiptare, jo vetėm pėr tė rritur solidaritetin ndaj
produkteve shqiptare, por edhe pse nėnkupton ecje pėrpara tė ekonomisė.
Produktet shqiptare duhet tė evoluojnė dhe tė ngjiten nė njė nivel mė tė
lart, ku produktet e gatshme konkurrojnė nė tregun ndėrkombėtar", tha
Nurrellari.Shqipėria, Kosova e vende tjera, duhet t’ia dalin qė
mos tė jenė vetėm ekonomi konsumi dhe as tė jenė ekonomi krahu pune qė
eksportohet. Gjithashtu ata nuk duhet tė jenė njė lloj ekonomie ku
bizneset ndėrkombėtare do tė transferojnė njė pjesė tė procesit tė tyre
industrial.Artan Grubi kryetar i lėvizjes ZGJOHU!, thotė se
synimi i bashkimit tė shqiptarėve kėsaj radhe do tė bėhet me fushatėn
"blej shqip". "Pėrcaktimi i shqiptareve pėr vlerat e civilizimit
perėndimor dhe solidaritetit Euro Amerikan ėshtė i natyrshėm. ZGJOHU!
jep kontributin e vet pėr integrimin ndėr-shqiptarė nėpėrmjet RrOSH duke
ndėrtuar lidhje tė qėndrueshme bashkėpunimi me shqiptaret ne Shqipėri,
Kosove, Mal te Zi, Ēamėri dhe Luginė tė Preshevės. Me moton tonė ‘Jemi
Njė’, ne kemi iniciuar fushatėn ‘Blej Shqip’, festimin e pėrbashkėt tė
10 qershorit dhe 28 nėntorit, dyshtetėsinė pėr shqiptarėt jashtė kufijve
politike tė shqiptarėve, etj", tha Grubi.Kampanja tė ngjashme
pėr tė blerė produkte vendore kanė thuajse tė gjitha shtetet evropiane
por edhe ata botėrore. Ekonomistėt vlerėsojnė se kjo nismė nuk ėshtė
nacionaliste por ėshtė nė dobi tė njė ekonomie. Maqedonia njė kampanjė
tė tillė e kishte filluar gati se para dhjetė viteve me moton "bleni
produkte maqedonase", e cila nė dha efektet e veta. Qeveria e tanishme e
Maqedonisė duke mbrojtur produktin vendor u mundua tė aplikojė sistemin
fiskal "llogari patriotike", e cila do ta ndihmonte tregun e
Maqedonisė. Megjithatė ky vendim u anulua nga Gjykata Kushtetuese.
Shqiptarėt nė rajon me anė tė fushatės "Blej shqip" fillimisht do t’i
njohin produktet shqiptare dhe pastaj do tė kenė edhe simbolin pėr
kualitet, qė nėnkupton plotėsimin e tė gjitha standardeve tė cilėsisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 5:09 pmMbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 5:10 pm

Bojkotoni
prodhimet e serbisė!

Pse bojkot i produkteve tė Serbisė?

Shteti serb nė luftėn e fundit nė Kosovė vrau rreth 14.000 njerėz. Afėr
90% prej tyre civilė tė paarmatosur. Tė pambrojtur. Kryesisht fėmijė,
gra dhe burra tė moshuar. Rreth 3.000 persona tė rrėmbyer janė ende tė
pagjetur. Pjesa dėrrmuese e tyre gjenden nė Serbi. Afėr 20.000 femra tė
dhunuara. 740.000 persona tė deportuar dhunshėm. 120.000 shtėpi tė
shkatėrruara apo tė dėmtuara nga ushtria serbe.

Aspekt i veēantė i luftės ishte shkatėrrimi i ekonomisė sė Kosovės.
Eksploatimi i egėr dhe vjedhjet pėrgjatė viteve tė 90-ta, kulmojnė me
shkatėrrimet e qėllimshme gjatė luftės. Kosova pas luftės kishte njė
ekonomi tė rrėnuar. E gjithė kjo me qėllim qė gjatė luftės ta zvogėlojė
aftėsinė mbrojtėse si pasojė e drejtpėrdrejtė, dhe me pasoja afatgjate
tė varfėrisė dhe njė ekonomie tė pazhvilluar. Realitet ky qė e jetojmė
sot e gjashtė vjet.


Megjithatė, prej vitit 1999 deri mė 2006, Kosova ka shpenzuar gjithsej
856 milionė euro nė mallra nga Serbia. Nė vitin 2000 kishim importuar
vetėm 15 milionė euro. Mė 2001 vlera e importit arriti nė 176 milionė,
pėr t’u ngritur nė 178 milionė nė vitin 2002. Viti 2003 ka shėnuar njė
rėnie nė importimin e mallrave nga Serbia – gjatė kėtij viti kemi
importuar 156 milionė, pėrderisa nė vitin 2004 kjo shifėr ishte 161
milionė. Vetėm nė vitin 2005 Serbia ka sjell nė Kosovė rreth 170 milionė
euro mallra.

Pėr mė keq se kaq, shifrat e lartpėrmendura nuk paraqesin as gjysmėn e
importit nga Serbia, duke qenė se 60% tė mallrave qė vijnė nga Serbia
hyjnė nė Kosovė ilegalisht pa u regjistruar.

UNMIK-u qė prej instalimit tė tij e konsideron arrdhjen e mallrave tė
Serbisė si qarkullim i brendshėm i mallrave, e jo si import nė Kosovė.
Kjo nė pėrputhje me Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė. Rrjedhimisht,
mallrat e Serbisė janė favorizuar sistematikisht nga UNMIK-u nė tregun
kosovar. Fillimisht ai as nuk pranonte tė ketė pika kontrolli nė vijėn
administrative mes Kosovės dhe Serbisė (Kosova nuk ka kufi me Serbinė).
Ato pika u vendosėn vetėm atėherė kur u bė e qartė se Buxheti i
Konsoliduar i Kosovės nuk mund tė mblidhet nėse Kosova nuk ka territor
tė kufizuar nga tė gjitha anėt pėr qėllime tatimore. Tani prodhimet
serbe paguajnė vetėm TVSH (dogana pėr to ėshtė zero) duke vazhduar tė
konsiderohen si prodhime vendore.

Kjo nuk do tė thotė se edhe konsumatori kosovar duhet t’i konsiderojė
kėto prodhime si tė tilla.

Serbia ende nuk ka dhėnė llogari e as qė ėshtė dėnuar pėr krimet e
kryera nė vendin tonė, dhe pėr mė shumė se kaq, nė kohėn kur ajo po i
shpreh haptazi pretendimet e saj territoriale ndaj Kosovės, thėrrasim
gjithė qytetarėt nė:


BOJKOT TĖ PĖRGJITHSHĖM TĖ PRODUKTEVE TĖ SERBISĖ!Produktet e Serbisė janė lehtė tė identifikueshme: tri shifrat e para tė
barkodit janė 860. Pra, bojkotoni kėtė barkod.

Bojkoti zgjat deri kur Serbia heq dorė nga Kosova, pranon krimet e
kryera, paguan dėmshpėrblim pėr dėmet e shkaktuara.

Qytetarėt duhet tė orientojnė konsumin nė prodhimet vendore kosovare,
ndėrsa pėr produktet pėr tė cilat nuk ka prodhime vendore ata do tė
duhej tė blejnė produkte tė cilitdo shtet tjetėr vetėm jo tė Serbisė.

Efekt i drejtpėrdrejtė i blerjes sė prodhimeve vendore ėshtė krijimi i
vendeve tė reja tė punės si dhe ruajtja e atyre ekzistuese. Punėsimi
pastaj krijon efekte tė shumėfishta pozitive pėr ekonominė e Kosovės.

Ēdo herė kur blen njė produkt i cili nuk ėshtė i Kosovės, kjo do tė
thotė njė produkt mė pak i shitur i Kosovės dhe njė produkt mė shumė i
shitur i huaj. Pra, bilanci tregtar (edhe ashtu tejet negativ) me atė
vend do tė dėmtohet dyfish. Pėr prodhuesin vendor kosovar kjo do tė
thotė pamundėsi pėr tė shfrytėzuar kapacitetin e prodhimit ose pėr tė
rritur atė pėr investime tė reja, pamundėsi pėr tė pėrmirėsuar cilėsinė
dhe pėr tė lansuar prodhime tė reja, pėr tė investuar nė marketing,
thjesht pėr tė rritur aftėsinė konkurruese tė tij nė treg. Tė gjitha
kėto pėrfitime i shkojnė prodhuesit tė huaj.


BOJKOTONI
PRODUKTET E SERBISĖ. BOJKOTONI BARKODIN QĖ FILLON ME 860. DĖMTOJE SERBINĖ,
NDIHMOJE KOSOVĖN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 5:12 pm

Blej Shqip edhe nė Maqedoni!

Rrjeti i Organizatave Shqiptare (RROSH) ka nisur projektin “Blej
Shqip”. Qėllimi i tij ėshtė nxitja e konsumatorėve shqiptarė pėr tė
blerė produkte shqiptare dhe nxitja e sipėrmarrjeve shqiptare pėr tė
ofruar nė treg produkte tė njė cilėsie sa mė tė lartė. Drejtuesi kryesor
i kėtij projekti, Gentian Shala me qendėr nė Tiranė ka pohuar pėr
“Lajm” se ideja e kahmtoshme po bėhet realitet. “Kemi dy muaj qė kemi
filluar nė Tiranė. Procesi ka filluar me reklama dhe disa gjėra tė vogla
edhe nė Kosovė, kurse shuam shpejt fillojmė punėn edhe nė Maqedoni.
Qėllimi ėshtė tė sensibilizohen i gjithė publiku shqiptar, kudo qė janė
ata nė Shqipėri, Kosovė dhe nė Maqedoni qė tė konsumojnė produkte
shqiptare”, tha Shala.
Nga ana tjetėr Artan Grubi nga lėvizja qytetarė Zgjohu ka pohuar se
nė Maqedoni ai veē se ka filluar t’i bėjė parapėrgatitjet pėr tė
startuar ky projekt madhor pėr shqiptarėt. “Zyrtarisht ende nuk e kemi
filluar kampanjėn BlejShqip, por fillimisht unė kam filluar tė kontaktoj
disa afaristė tė njohur shqiptar kėtu nė Maqedoni. Ideja ėshtė
pėrshėndetur dhe besoj se shumė shpejt do tė fillojmė me projektin”, tha
Grubi.
Qėllimi i gjithė projektit BlejShqip ėshtė qė popullata shqiptare t’i
japė pėrparėsi produktit vendor, tė cilėsisė sė njėjtė nė krahasim me
atė tė importuar nga jashtė. “Kjo ėshtė njė kampanjė qė e praktikojnė nė
ēdo vend perėndimor. Kur shkon nė market para se tė blesh produktin
duhet tė shohėsh se a ėshtė i prodhuar nga shqiptarėt. Kur them pėr
shqiptarėt nuk them vetėm nga Shqiptarėt e Shqipėrisė, por edhe nga ato
nė Maqedoni e Kosovė”, tha Shala.
Problemi mė i madh qė ka qenė deri mė tani ishte cilėsia e dobėt e
produkteve shqiptare. Megjithatė siē pohon vetė Shala, ka vite tė tėra
kur cilėsia e produkteve shqiptare ėshtė pėrmirėsuar. “Nė Shqipėri ka mė
shume se 5-6 vite qė janė ndėrtuar fabrika shumė mė cilėsore se nė
vendet tjera. Ka ikur koha kur bėnim produkte qė nuk kishin cilėsi. Tani
ka mjaft produkte tė cilat edhe eksportohen jashtė. Flas pėr produkte
si uji, birra, produkte tė tjera ushqimore etj”, tha Shala. Sipas tij,
shqiptarėt nuk duhet tė blejnė njė ujė grek, ose italian kur tė tė
njėjtės cilėsi kanė ujin shqiptar.
Edhe nė Kosovė ditė mė parė ka filluar tė promovohet me tė madhe ky
projekt. Bajraktar i projektit ėshtė lėvizja “Vetėvendosje” e Albin
Kurtit, e cila ėshtė pjesė e RROSH-it. Kjo lėvizje kishte startuar me
projekti “bojkot produkteve serbe” por tani pėrveē kėsaj motoje ata
pėrdorin edhe kampanjėn “BlejShqip”.
Projekti BlejShqip ka karakter sensibilizues ndaj konsumatorit
shqiptar dhe njėkohėsisht karakter promovues tė produkteve shqiptare. Ai
synon qė tė shėrbejė edhe si njė urė tjetėr lidhėse midis sipėrmarrjes
shqiptare dhe konsumatorit shqiptar, pėr pėrfitimin e ndėrsjellė tė tyre
dhe tė mbarė shoqėrisė shqiptare.
Blej Shqip pėrveē Shqipėrisė, Kosovės dhe Maqedonisė sė shpejti do tė
shtrihet edhe nė Malin e Zi, Luginė e Preshevės, duke bashkėrenduar
pėrpjekjet pėr njė jete sa mė tė mire dhe me dinjitet tė shqiptareve
kudo ku qė janė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 5:37 pm

BOJKOTI
I PRODUKTEVE TE GREQISE


Sa milion Euro kemi dhėnė Greqisė ne kembim te videos rraciste?

Gjatė
vitit tė kaluar, i dhamė Greqisė:
• 406.5 milionė euro mallra tė
importuara
• 300 milionė euro duke pėrdorur AMC dhe Vodafone
• 68.6
miliardė lekė nė formė depozitash nė katėr bankat greke qė veprojnė nė
Shqipėri
• I dhamė pėr pak para edhe punėn e djersėn dhe paguam
diskriminimin e 800 mijė bashkėatdhetarėve tanė
• Gjithsej i dhamė
grekėve mbi 1.5 miliardė euro, ose 25% tė prodhimit tė brendshėm bruto
tė vendit tonė.
Si shkėmbim pėr kėtė morėm jo thjeshtė kėngėn e
ushtarėve grekė qė duan tė bėjnė lidhėse kėpucėsh me zorrėt tona. Morėm
edhe poshtėrimin nė Tiranė me politikanė homoseksualė qė nuk guxojnė ta
ngrejnė zėrin.

Ti mund t'i japėsh njė pėrgjigje urrejtjes greke
cdo ditė, sa herė qė shkon tė bėsh pazar, sa herė qė mbush makinėn me
karburant, sa herė qė ulesh nė lokal, sa herė qė vendos tė zgjedhėsh
bankėn ku do tė depozitosh paratė.

Mė poshtė ke njė listė me
mallrat dhe shėrbimet greke qė ne i kemi identifikuar. Nuk janė tė
gjitha mallrat, por nėse di tė tjera, atėhere ju lutem, shtoni emrin e
produktit grek qė nuk e shihni nė listė dhe mė pas dėrgoje kėtė email te
tė gjithė miqtė e tu, me kushtin qė tė mos jenė nga deputetėt e
kuvendit. Nėse ke mundėsi, printoje njė apo disa kopje tė kėsaj liste
dhe tregoja prindėrve apo miqve tė tu qė nuk e pėrdorin emailin.

Dhe
ki parasysh se jemi vetėm ne, shqiptarėt e ndėrgjegjshėm qė mund tė
komunikojmė dhe reagojmė pėrmes internetit. Ēdo gjė tjetėr nė kėtė vend e
paska shitur prapanicėn.
Lista e kompanive dhe mallrave dhe
shėrbimeve greke te cilat nese nuk konsumohen pakesojne eurot qe shkojne
ne Greqi

Bankat
1. Alpha Bank
2.Tirana Bank
3.
NBG bank
4. Emporiki bank

Kompanitė e sigurimeve
1.
Interalbanian

Kompanitė e karburanteve
1. Global
Petroleum
2. Mamidoil
3. Evroil

Markat e shpėrndarjes me
pakicė tė karburanteve

1. JetOil
2. Elda
3. Eko

Mallra
konsumi tė importuara nga Greqia ose tė prodhuara nė Shqipėri nėn
pronėsi grekėsh apo tė shiturish. (Pėrfshihen prodhime evropiane tė
marketizuara nga kompani greke nė Shqipėri)
1. Pepsi
2. Glina
3.
Bureto
4. E gjithė linja Elka
5. Cigaret karelia, slims
6.
Patatinat Lay
7. Seven up
8. IVI
9. Heineken
10. Amstel
11.
Chipita
12. Barilla
13. Henkel
14. Makaronat Misko
15.
Seven days krosan
16. Patatinat chipsy
17. Bake rolls
18. Molto

19. Kaotonik
20. Fineti
21. Torta Jotis
22. Trahana Jona
23.
Linjat kozmetike Fa, Taft, Palete, Schauma, Vademecum, Rilken
24.
Detergjentėt Dixan, Bref, Silan, Pur dhe Rex
25. Tė gjitha mallrat e
kompanisė Elka

Kompanitė e transportit
1.
Interalbanian, udhėtimi me autobuzė Shqipėri Greqi.
2. Olympic
Airways
3. Joy travel

Mos harro! Kjo listė nuk mbaron kėtu.
Sa herė qė tė hyni nė supermarket, pėrpiquni tė identifikoni mallra tė
tjera "Made in Greece". Shtoje dhe plotėsoje kėtė listė dhe para sė
gjithash, mos konsumo mallra greke ose tė marketizuara nga kompani
greke. Ky ėshtė i vetmi reagim qė mund tė bėjmė ne, shqiptarėt qė nuk
merremi me politikė dhe qė ende nuk e kemi shitur nderin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 5:40 pm

Bojkot produkteve maqedonase!
Produkti i akademikėve maqedonas e ashtuquajtura "enciklopedi
maqedonase" pėrveē pasojave politike do tė ketė edhe pasoja negative
ekonomike pėr Maqedoninė. Duke marrė parasysh se eksporti mė i madh i
Maqedonisė ėshtė nė tregun kosovar, ekonomistėt kanė paralajmėruar se
shumė shpejt nga atje mund tė vijė edhe bojkoti i produkteve tė
Maqedonisė. Edhe pse tė gjithė janė tė pajtimit se nė ekonomi fillimisht
shihet interesi financiar, sėrish zgjedhja nga konsumatori varet edhe
nga ndikimet politike. Eksperti i ekonomisė, Abdylmenaf Bexheti tha pėr
"Lajm" se politika e tillė anti-shqiptare nė periudhė afatmesme dhe
afatgjatė do tė ketė ndikimin e saj negativ edhe nė ekonomi. "Politika
radikale e maqedonasve nė periudhėn aktuale realisht nuk do tė ndikoj
drejtpėrdrejt tė humbet tregu kosovar, pasi edhe vetė ata kanė njė
varshmėri nga Maqedonia. Por, jam shumė i sigurt se ky acarim i
marrėdhėnieve dhe besimit reciprok ndėretnik do tė ndikojė nė afate tė
mesme dhe tė gjata, dhe do tė diktojė edhe rrjedhat ekonomike nė trojet
dhe tregjet shqiptare nė pėrgjithėsi", tha Bexheti.
Ai theksoi se Kosova nė kėtė drejtim ėshtė mė e ndjeshme. "Besoj se
reagimi do tė vijė mė i shpejt se sa nga Shqipėria, pro edhe tek ata nuk
do tė kalojė ky skandal pa pasoja", tha profesori nė UEJL. Bexheti
gjithashtu sqaroi se nė momentin e parė kur do tė jepet mundėsia qė tė
zėvendėsohet produkti aktual i Maqedonisė me ndonjė produkt shqiptar
atėherė do tė vije deri te bojkoti. "Momenti i prishjes sė ekuilibrave
politik, zhvendoset nė marrėdhėniet ekonomike. Ata kėrkojnė vetvetiu njė
zėvendėsim nė kėtė proces. Kėrkohet tė ketė njė alternativė tjetėr qė
tė zėvendėsojė alternativėn ekzistuese qė nuk gjendet nė momentin
pėrnjėherė. Por, unė do iu kisha thėnė qė ta bėjnė njė bojkot tė tillė
qė nė momentin e parė kur do t’ju jepet mundėsia", tha Bexheti.
Edhe nga Oda Ekonomike e Kosovės (OEK) paralajmėrojnė ndikim negativ
tė marrėdhėnieve ekonomike mes dy shteteve. "E tėrė ajo qė ka ndodhur nė
Maqedoni rreth enciklopedisė aktuale ėshtė diēka qė nuk i shkon nė
favor ngritjes sė nivelit tė bashkėpunimit ekonomik, politik, social
kulturor etj. ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė. Sidoqoftė, ėshtė njė hap
negativ i cili nė rrethana normale do tė kishte pasur efekte negative.
Por, duke pasur parasysh se njė gjė e tillė, ka ndodhur nė kohė kur mė
sė paku ėshtė pritur nė aspektin politik dhe ekonomik", tha Safet
Gėrxhaliu, drejtor nė OEK. Edhe ai pohoi se nė periudhė afatgjate do tė
ketė ndikim negativ nė marrėdhėniet ekonomike mes dy vendeve.
Edhe Rrjeti i Organizatave Shqiptare (RrOSH) para disa javėve doli me
iniciativėn "Blej shqip!" ku synohej tė ngritėt niveli i konsumit tė
produkteve shqiptare pėrkundėr produkteve tė huaja.
Eksporti i Maqedonisė llogaritet rreth 2.5 bilionė dollarė amerikan.
Prej tyre rreth 20 pėr qind shitet mall nė Kosovė, pastaj 14.7 pėr qind
nė Gjermani, Greqi 10.5 pėr qind, Itali 10.2 pėr qind, Bullgaria 9.9 pėr
qind, Kroaci 5.6 pėr qind, Belgjikė 5.1 pėr qind dhe Spanjė 5.1 pėr
qind. /BEKRI AJDINI/

 

Kosovarėt tė jenė mė nacionalistė ekonomik

"Nga vetė fakti se mungon njė dozė e njė nacionalizmi ekonomik te
kosovarėt, nuk e besoj se impakti i kėtij provokimi nga enciklopedia do
tė ketė ndikim tė madh nė aspektin ekonomik. Kur kemi parasysh se sa ka
qenė terrori dhe krimi i serbėve nė Kosovė dhe sėrish tani kemi plot
produkte serbe nė tregun kosovar, kjo ėshtė pak e habitshme", tha
Gėrxhaliu nga OEK. Kosovarėt duhet tė jenė mė nacionalistė, tė blejnė mė
shumė produkte shqiptare se sa tė huaja.http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/1453.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 8:44 pm

Nje tem shum e qelluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 9:10 pm

Arbėr. shkruajti:


Mer,Samat,Penovoll,Persil si te bejm pa to? se jan nje nder produkete qe duhet do e mos te kete cdo familje,Sikur te maresh nje produkete prodhim ks.do hamendesh cfare ndryshim ka prodhimete ks. Jan shum ( nen - )dhe deri sa te KETE prodhimet tilla prodhimet e jashtme do jen cdo her me te shitura per tregun ks. Kuptohet per ata qe njohin cilsin e artikullit sidomos preparateT higjenike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat May 22, 2010 11:48 pm

fionaa shkruajti:
Arbėr. shkruajti:


Mer,Samat,Penovoll,Persil si te bejm pa to? se jan nje nder produkete qe duhet do e mos te kete cdo familje,Sikur te maresh nje produkete prodhim ks.do hamendesh cfare ndryshim ka prodhimete ks. Jan shum ( nen - )dhe deri sa te KETE prodhimet tilla prodhimet e jashtme do jen cdo her me te shitura per tregun ks. Kuptohet per ata qe njohin cilsin e artikullit sidomos preparateT higjenike

Ka mėnyra tjera , ka sidomos edhe produkte tjera .
Me siguri vlen kjo edhe pėr firmat qe marin mallėra nga Serbija e jo vetėm pėr blerėsit shqiptarė .

Hmm , po juve nė Austri ēka ju duhen mallera Serbe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sun May 23, 2010 3:05 am

Arbėr. shkruajti:
fionaa shkruajti:
Arbėr. shkruajti:


Mer,Samat,Penovoll,Persil si te bejm pa to? se jan nje nder produkete qe duhet do e mos te kete cdo familje,Sikur te maresh nje produkete prodhim ks.do hamendesh cfare ndryshim ka prodhimete ks. Jan shum ( nen - )dhe deri sa te KETE prodhimet tilla prodhimet e jashtme do jen cdo her me te shitura per tregun ks. Kuptohet per ata qe njohin cilsin e artikullit sidomos preparateT higjenike

Ka mėnyra tjera , ka sidomos edhe produkte tjera .
Me siguri vlen kjo edhe pėr firmat qe marin mallėra nga Serbija e jo vetėm pėr blerėsit shqiptarė .

Hmm , po juve nė Austri ēka ju duhen mallera Serbe

hahhahhahhahahha?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Sat Aug 21, 2010 5:05 pm


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Thu Sep 29, 2011 8:33 pm

Te gjithe se bashku te godasim serbin BOJKOTONI PRODUKTET SERBE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Thu Sep 29, 2011 8:40 pm

bleje multietnikishte se ska shqip ma na kane ba multi as komb as fe as histori as flamur as shtet as as ligj as as!!!!!! mos blej po vjedh shqip rrej mashtro shit atdheun kombin traditat gjuhen flamurin historin e qka jo
keshtu po ndodhe sote
harrun komb e histori gjuhe e tradit
mos vete...per kete popull tallava,,,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Wed Oct 12, 2011 3:20 pm

Kosovaret nuk jane nacionaliste si popujt te tjere ,ne gjte 20 viteve jemi demokratizu dhe internacionalizu ne mase shume te madhe sa si verejme disa gjera si psh blerja e artikujve serb por per kete arsye mbetet te prodhuesit vendor qe ti permiresojne prodhimet e veta dhe te jene me cmim konkurrues ne treg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   Mon Oct 17, 2011 7:39 pm

jo sjane rrimtaf nmacionaliste fare po jane servile te mir dhe shpijuna..
shum jemi ,,demokratizue" ke te drejte per hajni korrupsion dhe mashtrime vrasje etj....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Blej Shqip   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Blej Shqip
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: