Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41, 42, 43  Next
AutoriMesazh
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Mar 28, 2011 2:01 pm

sala me bashkpunetore gjinje i beri dem kosoves dhe shqiperise
ishte kunder uck-se i ndihmoi serbise ,perkrahu tradhtaret e farkut me I.Rugova
ja quan policine uck-se Adem jasharit.
Sala ja dorezoi serbise anetaret e UCK-se etje tej ky komuniste lesh kuq tradhtare qe edhe shurren ja ka majte ne dore Enver Hogjes..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Mar 28, 2011 11:07 pm

po ik ore ti ca po na thua Shocked ,ik ore se po e la namin tani ,se e teprove ca si shume e??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Thu Mar 31, 2011 12:17 pm

Sala dhendori serbe
Perzuni nga shqiperia Adem Jasharin fehmi lladrovcin ,kurse disa ja dorezoi serbise dhe i likuidoi ky tradhtare.
Ky lejoi udbashet farkiste qe ti ken bazat ne fashatin e lindjes qe te luftojne kunder uck-se
ky tradhtare komuniste kelysh i Enver Hogjes qe denoi dhe diferencoi student shqiptare si komuniste punoi dhe punon me miqte evete me Millosheviqin Serbine fazliqin dhe Mishkoviqin,kurse lulzim eshte krimineli me i madhe ,,shqiptare " ne shqiperi e ballkan.
Argita punoi ne veri te mitrovices te dajte e vete nje kohe te gjate dhe denoncoi uck..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Thu Mar 31, 2011 12:51 pm

po ik ore ti ca po na thua ,ik ore se po e la namin tani ,se e teprove ca si shume e??


N“baz, qe ti ARBRIE shKruan ti je komplet PRISHTINASE apsolut jo TIRANASE.

Por mos mendo se po na shet dushk per GOGLA.....!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Thu Mar 31, 2011 2:20 pm

hahahahahihihihhi...ej o xheme ,askurre nuk kam lidhje me genjeshtren apo me rrenen,keshtu i thone ne PRISHTINE Wink ,po po keshtu i thone edhe ne TIRANE Wink ,dhe mesoje tani qe une m.gj.s. jam lindur e rritur ne TIRANE, me origjine jam nga KORĒA Very Happy ,dhe jam shume krenare per origjinen time Very Happy .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Fri Apr 01, 2011 1:58 pm

sali berisha bene politik antishqiptare ,dhe ky shkaterron dal ngadal shqiptaret
ky vrau hajdarin ky djegu shqiperine ky ishte kunder uck.se ky djegu gerdecin ky fali detin ky fali tiranen fazliqit ky shlkaterroi forcat ajrore shqiptare ky shkaterroi ushtrine ky shkaterroi tanket ky shkaterroi municionin
dhe tashe shqiptaret vetem me terfurk duhet te mbrohem dhe me thika te gjepit haaaa ,ky psikopat qka ka ba....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Fri Apr 01, 2011 8:04 pm

Petritsch: Kėrkesa pėr ndryshim tė kufijve, provokim pėr luftė tė re ndėrballkanike!
Nefail Maliqi Gjenevė
Duke folur pėr dialogun mes palės serbe dhe asaj kosovare, si dhe deklaratat e fundit tė presidentit serb Tadiq drejtuar Tiranės pėr rishqyrtim tė kufijve, ambasadori austriak Volfang Petritsch nė vazhdim pėr "Botėn sot” ėshtė shprehur: „Propozimet apo idetė e presidentit serb jo qė nuk janė serioze, por janė tė rrezikshme dhe nuk i kontribuojnė paqes e stabilitetit nė rajon aq mė tepėr kur Serbia sot pretendon tė jetė nesėr pjesė e familjes sė madhe tė BE-sė. Deklaratat e Tadiqit i takojnė tė sė kaluarės, i takojnė shekullit 19 pėr ēka mė nuk ka kthim mbrapa dhe Serbia duhet ta pranojė deshi ose nuk deshi realitetin me shtetin e ri fiqnj, Kosovėn dhe tė dy vendet tash e tutje duhet tė punojnė dhe tė investojnė pėr njė perspektivė tė mirė duke i kontribuar dialogut teknik tė filluar nė Bruksel pėr zgjidhjen e problemeve nė favor tė qytetareve tė Serbisė dhe tė Kosovės. Unė nuk di arsyet pse ai e ka lėshuar kėtė deklaratė, pėr ēėshtjen e kufijve, pėr marketing politik para elektoratit serb ose pėr diē tjetėr. Por sido qė tė jetė kėto deklarata tė Tadiqit drejtuar Tiranės rreth kufijve mund tė kuptohen si provokim dhe ftesė pėr luftė tė re ndėrballkanike tė cilat konflikte unė mendoj se kanė pėrfunduar pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės. Prandaj, deklaratat e tilla tė pamatura do tė thosha se nuk i kontribuojnė tė ardhmes dhe perspektivės, si dhe nuk do tė ishin nė interes tė askujt nė rajon, nė vend tė parė tė Serbisė, kur dihet struktura e minoriteve nė kėtė ish-republikė jugosllave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Fri Apr 01, 2011 8:41 pm

Aprililililili................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Fri Apr 01, 2011 9:19 pm

Aprililililili................

Tamam,keshtu eshte HAHAHAHA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Sat Apr 02, 2011 5:23 am

zjarri thotė:
Ju, jeni i vetemi qe po dilni zote popullit dhe kombit, qofte zoti me Ju, dhe me popullin … Ky matufe -agjent (sabri godo) dhe Ramis Alia bene kerdine ne Kosove ne 45-sen…Enveri,Memet,Ramizi, “dergojne)” me mision te posacem me te hidhur, me keqe se ne Kosove Sabr Godon, ne “Veri” Toger-Godo i priste shpata me dy-krahet! i (ropi te gjalle patriotet e VERIUT)…Sabri Godo ishte shoku me i ngushte i Mehladin Popovici dhe besniku i UDB-se, Tre agjentet Ramis Alia,Sabri Godo,Sali Berish i veshen NENA me te zeza, keta tradhetare duhen denuar me (LITAR ne FYT) jo JO nga Prokuroria Por ne POPULLI.. Po s’ka Prokurori! Ne krye te Prokurorise eshte agjentja Algeta Sllobodanka..Ne krye te shikut eshte gjaku serb Shkelzemi me dajen Fazllici, me thene troc vetem LITAR ben pune, ketu ne mezi Tirane..

Koment ne Tema

Hyni pėr t'u pėrgjigjur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Sat Apr 02, 2011 11:38 am

Juristi britanik, Xhefri Najs thote se ?Lufta Kosovė-Serbi nuk ka mbaruar?.Ne siperfaqe situata duket e qete, but deep inside tensions are enormous ?with Serbo-Russian military Base on Nis, and JUG Serbian base near Bujanovac, the threat is great. To make things more interesting USA is dismantling Camp Bondsteel from Kosova ? Ka vetem dy rruge:Te shtrihet legjislacioni Serb neper territorin e Kosoves, ti jepet autonomi e kufizuar, duke e kthyer de facto Kosoven ne nje Koloni Serbe ... ose.....Te largohen trupat okupuese Franceze dhe Paramilitaret Serbe nga Kosova Veriore dhe Mitrovica. Te shtrihet legjislacioni i Kosoves edhe mbi kete territor. Te kthehen ne pronat e tyre Kosovaret e shperngulur me force nga Ushtria Serbe ne Prill 1999 dhe te ndaluar per tu Kthyer ne pronat e tyre ne Mitrovice, nga bajonetat e trupave Franceze te N.A.T.O. Kete Kosova nuk mund ta beje pa krijuar probleme te medha. Duhet nje raund i dyte i N.A.T.O per te zgjidhur problemin. Franca nuk eshte pjestare
Observer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Sat Apr 02, 2011 2:25 pm

Berisha pėrēan shoqėrinė shqiptare
Publikuar mė 01 prill, 2011 nė orėn 03:27 ( Para 1 ditė e 9 orėve ) Opinion |


Shoqėria e pėrēarė Prej mėngjesit tė ditės sė sotme e deri nė mėngjesin e ditės sė nesėrme, qytetarėt shqiptarė mund t'i dėgjojnė nė mediat elektronike e mund t'i lexojnė edhe nė gazeta disa zyrtarė partiakė e shtetėrorė duke folur pėr pluralizmin politik nė Shqipėri (nė Kosovė dhe nė Maqedoni). Mund t'i dėgjojnė e mund t'i shohin qytetarėt kėta zyrtarė duke folur e duke u lavdėruar se sa tė merituar janė pėr fillimin, pėr ndėrtimin dhe pėr rritėn cilėsore, demokratike tė kėtij pluralizmi nė shoqėrinė shqiptare!
Bukur.Akademik - Rexhep QosjaPor, a mund tė quhet shoqėria shqiptare shoqėri, vėrtet, pluraliste sot?
Ata qė gjėrat, dukuritė, zhvillimet nė njė shoqėri nuk ngurrojnė t'i shohin pa vagėllim, domethėnė qartė, drejt, objektivisht, siē janė ato, do tė japin kėtė pėrgjigje, tė padėshiruar jo vetėm pėr zyrtarėt partiakė e shtetėrorė, qė aq shumė flasin pėr pluralizmin nė Shqipėri!
Shoqėria shqiptare sot mė parė se sa pluraliste mund tė quhet shoqėri e pėrēarė, ngjashėm disa shoqėrive tė Botės sė Tretė dhe tė ish vendeve komuniste, qė politikologėt bashkėkohorė i quajnė shoqėri tė pėrēara.
Pluralizmi nė shoqėrinė shqiptare - pėr shkak tė konfliktit tė pandėrprerė midis forcave politike tė djathta e tė majta - ka degjeneruar nė pėrēarje tė kėsaj shoqėrie.
Ėshtė kjo njė pėrgjigje qė nuk e dėgjojnė me qejf jo vetėm zyrtarėt dhe bashkėmendimtarėt e tyre, por as shumė tė tjerė, madje, as vetė ata tė cilėt ato qė shohin, ato qė dėgjojnė, ato qė lexojnė - nė pėrgjithėsi njėmendėsia e sotme shqiptare, i obligojnė ta japin atė pėrgjigje.
Mund tė thuhet kėshtu pėr mė shumė arsye.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se fjala pėrēarje ėshtė e mbushur me kuptime tė padėshiruara qė kanė shtrirje kohore dhe hapėsinore.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye tė bindjes sė drejtė se tė jesh shoqėri pluraliste ėshtė shumė e rėndėsishme, shumė e dėshiruar, por tė jesh shoqėri e pėrēarė ėshtė shumė e padėshiruar, kur e kur e rrezikshme.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se shoqėria pluraliste ėshtė vetvetiu shoqėri demokratike, sado kur mė pak e kur mė shumė demokratike, ndėrsa shoqėria e pėrēarė, pavarėsisht sa e trumbetojnė zyrtarėt e ndryshėm demokracinė, nuk mund tė jetė shoqėri demokratike.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se shoqėrinė pluraliste pashmangshėm e karakterizon kultura politike, ndėrsa shoqėria e pėrēarė,nė pjesėn mė tė madhe tė kohės, ėshtė e privuar prej kulturės politike.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se nė shoqėrinė pluraliste, domethėnė nė shoqėrinė demokratike, mosmarrėveshjet midis forcave politike pashmangshėm do tė zgjidhen me kompromis, ndėrsa forcat politike nė shoqėrinė e pėrēarė nuk e njohin, nuk e pranojnė kompromisin ose e pranojnė vetėm kur janė tė detyruara prej faktorėve ndėrkombėtarė tė cilėve, pėr t'u mbajtur nė pushtet, u thonė siē i tha kryeministri i Shqipėrisė tė dėrguarit tė Bashkimit Evropian pas protestave tė 21 janarit, Miroslav Lajēak: vetėm mė thuaj ēka tė bėj dhe unė do ta bėj!
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se gjithė politikėn e forcave politike nė shoqėrinė pluraliste, domethėnė nė shoqėrinė demokratike, e pėrcakton e mira e pėrgjithshme, shoqėrore dhe kombėtare, ndėrsa politikėn e forcave politike nė shoqėrinė e pėrēarė, e pėrcakton interesi material, ideologjik, fetar a krahinor partiak, grupor, klanor, oligarkik i kėtyre forcave politike veē e veē!
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se nė shoqėrinė pluraliste, domethėnė demokratike, pėrzgjedhjen e kuadrove politike, tė funksionarėve, tė deputetėve, e pėrcaktojnė aftėsitė dhe meritat e tyre, kurse nė shoqėrinė e pėrēarė, jodemokratike, e pėrcaktojnė nepotizmi, leverditė vetjake tė pėrzgjedhėsve, miqėsitė e ndryshme, pėrkatėsitė partiake, fetare, krahinore! E tė tjera.
Prej rėnies sė diktaturės komuniste dhe fillimit tė pluralizmit partiak dhe politik, nė Shqipėri, faktorėt ndėrkombėtarė nė vazhdimėsi i ftojnė forcat politike shqiptare qė ta shikojnė dhe ka trajtojnė me sadopak mirėkuptim njėra-tjetrėn, qė t'i zgjidhin mospajtimet pėr ēėshtje politike, institucionale, ekonomike, kulturore me kompromis, si nė gjithė botėn demokratike, qė tė kenė gjithnjė parasysh tė mirėn e pėrgjithshme shoqėrore dhe kombėtare, si nė gjithė botėn, vėrtet, demokratike. Por, kot! Thirrjet e tyre kanė mbetur thirrje pa jehonė nė jetėn politike shqiptare, kurse shoqėria shqiptare ka mbetur shoqėri e pėrēarė tani e njėzet vjet: shoqėri e pėrēarė me pasoja tė mėdha nė jetėn e qytetarėve tė Shqipėrisė.

Pasojat e pėrēarjes sė shoqėrisė
Pėrpos tė kėqijave tė lartshėnuara, qė karakterizojnė shoqėrinė e pėrēarė kudo dhe kurdoqoftė ajo, nė shoqėrinė e pėrēarė, domethėnė jodemokratike, shqiptare, janė paraqitur edhe njė varg tė kėqijash ndonjėherė, madje, tragjedish, tė tjera, qė e karakterizojnė nė radhė tė parė kėtė shoqėri: shoqėrinė e pėrēarė shqiptare.

Cilat janė ato?
Dėshmi tragjike , sado jo e para, qė tregon se shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e pėrēarė e kjo do tė thotė shoqėri jodemokratike, ėshtė konflikti i ndodhur nė vitin 1997, tė cilin disa studiues shqiptarė dhe disa tė huaj e quajnė luftė qytetare. Nuk ka dyshim se shkaktari kryesor i kėsaj tragjedie nė jetėn e popullit shqiptar, qė do tė sjellė numėr tė madh tė vrarėsh, numėr tė madh tė plagosurish, jo pak tė zhvendosur nė botėn e huaj dhe shumė shkatėrrime materiale dhe kulturore, ishte kryetari i atėhershėm i Shqipėrisė dhe kryetar i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha. Politika e tij skajshmėrisht e potershme e mospajtimit kombėtar, nė tė vėrtetė politika e tij e pėrēarjes sė shoqėrisė shqiptare, e motivuar prej pėrpjekjeve pėr t'u pastruar sa mė rrėnjėsisht nga ideologjia dhe politika staliniste sė cilės i kishte shėrbyer si sekretar i organizatės themelore tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė nė institucionin mė tė madh e mė tė rėndėsishėm tė arsimit kombėtar - nė Universitetin shtetėror tė Tiranės, nė njerėn anė dhe pėr t'i pėrvetėsuar me atė propagandė vetėpastruese tė gjithė ata qė e kishin vuajtur diktaturėn komuniste, nė anėn tjetėr,duke fyer njerėz tė fajshėm si ai vetė dhe tė pafajshėm, duke kėrcėnuar njerėz tė fajshėm si ai vetė dhe tė pafajshėm, duke burgosur njerėz tė fajshėm dhe tė pafajshėm dhe duke u kėrcėnuar pėr burgosje tė reja e mė tė reja, njė politikė e tillė pėrēarėse, pra, do tė sjellė valė tė madhe mosdurimi dhe neverie ndaj tij dhe politikės sė tij, qė do tė bėhet baza politike, psikologjike dhe morale e revolucionit paqėsor demokratik, nė tė cilin do tė ngrihet populli dhe tė cilit ai do t'i pėrgjigjet me dhunė: kryesisht me dhunėn e forcave tė rendit, por edhe me kėrcėnim tė pashprehur publikisht pėr pėrdorimin e "forcave veriore" tė mobilizuara e vullnetare! Pasojat politike, materiale dhe shpirtėrore tė kėsaj tragjedie nuk mund tė quhen tė harruara plotėsisht as sot nė jetėn kombėtare.
Dėshmi tjetėr karakterizuese dhe shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptarer ėshtė shoqėri e pėrēarė ėshtė grushteti i 14 shtatorit tė vitit 1998, kryekomandant i tė cilit, sado jo nė cilėsinė e kryetarit tė shtetit, si nė vitin 1997, do tė jetė prapė kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha. Ky grushtshtet, i paramenduar dhe i sendėrtuar nga njė mendje sė cilės iu kishte ndalė koha, prandaj po i kthehej dhunės puēiste afrikane, ndoshta do tė merrte fund me suksesin e puēistėve sikur Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimi Evropian tė mos kishin kėrkuar vendosmėrisht qė ata, puēistėt, tė lironin institucionet shtetėrore qė kishin pushtuar dhe tė riktheheshin nė to funksionarėt dhe titullarėt e pėrparshėm tė ikur!
Dėshmi tjetėr karakterizuese dhe shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e pėrēarė janė ndryshimet e shpeshta tė kodit zgjedhor rreth tė cilit nuk mund tė merren vesh forcat e ndryshme politike, sepse tė gjitha, sidomos dy kryesoret - PD-ja dhe PS-ja, kėrkojnė kod siē u pėrgjigjet vetėm atyre, mandej, cenimet e rėnda tė pėrgatitjes sė zgjedhjeve, tė procesit tė votimeve dhe tė mbasvotimeve,pėr ē'shkak zgjedhjet nė Shqipėri asnjėherė, gjatė njėzet vjetve, nuk janė vlerėsuar si zgjedhje, vėrtet, tė lira, si zgjedhje, vėrtet, tė ndershme, si zgjedhje, vėrtet, demokratike. Shembulli mė tregues pėr shpėrdorimin partiak tė zgjedhjeve, sigurisht se nuk janė vetėm zgjedhjet e mospranuara nga opozita tė 28 qershorit 2009, por ato janė bėrė shkak i krizės sė thellė e tė pėrgjithshme nė tė cilėn ėshtė zhytur Shqipėria sepse janė bėrė nė njė kohė kur ato shpėrdorime nuk durohen mė siē janė durua nė heshtje para, ta themi, tetė, dymbėdhjetė, gjashtėmbėdhjetė, njėzet, pesėdhjetė a shtatėdhjetė vjetėsh. Dėshmi tjetėr po ashtu karakterizuese dhe shumė shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptare ėshtė dhe vazhdon tė jetė shoqėri fort e pėrēarė ėshtė gjuha fyese, aq shpesh e privuar prej kulturės elementare politike, e klasės politike, nė mėnyrė tė veēantė gjuha e egėr,fyese, poshtėruese, kėrcėnuese, vrastare, skajshmėrisht primitive e kryeministrit tė Shqipėrisė, kur e kur edhe e kryetares sė Kuvendit, me tė cilėn gjuhė pėrdhosen vlerat dhe komprometohet rėndė etika e njohur dhe e ēmuar e popullit shqiptar, me tė cilėn thellohet posaēėrisht shumė pėrēarja e shoqėrisė shqiptare.
Dėshmi tjetėr po ashtu karakterizuese dhe shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptare vazhdon tė jetė shoqėri e pėrēarė, janė protestat e 21 janarit, nė tė vėrtetė vrasja e katėr protestuese prej gardistėve qė po ruanin ndėrtesėn e kryeministrisė me kryeministrin brenda, plagosjet e dhjetra protestuesve dhe policėve dhe, mandej, pėrmbledhja e vėllimshme e gėnjeshtrave tė kryeministrit pėr vrasjet e ndėrsjella tė protestuesve, pėr armėt e protestuesve, pėr organizimin e protestės, pėr cilėsinė prej banditėsh e kriminelėsh tė shumė protestuesve, pėr rolin e Prokurores sė pėrgjithshme, tė Shefit tė SHISHT-it dhe, madje, tė kryetarit tė shtetit nė puēin e 21 janarit me tė cilat gėnjeshtra tė shqiptuara histershėm ai, kryeministri, do ta shtojė kontributin e tij madhor nė thellimin dhe zgjerimin e pėrēarjes sė shoqėrisė shqiptare!
Dėshmi tjetėr po ashtu karakterizuese dhe shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e pėrēarė ėshtė prapangelja e Shqipėrisė nė procesin integrues nė Bashkimin Evropian. Shqipėria, me Bosnjen, ėshtė vendi i fundit nė Ballkan (po tė mos merret parasysh Kosova, qė ėshtė shtet vetėm trevjeēar) tė cilit i liberalizohen vizat. Por, mund tė supozohet se Shqipėria do tė jetė vendi i fundit ballkanik, i cili do tė pranohet nė Bashkimin Evropian dhe do tė jetė vendi i fundit i pranuar nė kėtė Bashkim nė radhė tė parė pėr shkak tė pasojave tė shumta qė prodhon klasa e pėrēarė politike shqiptare kundėr vetes nė tė vėrtetė kundėr shoqėrisė sė pėrēarė shqiptare. Pėr shkak tė kėtyre pasojave Shqipėrisė edhe iu refuzua sivjet njohja e kandidates pėr integrim nė Bashkimin Evropian. Dhe, ky refuzim do tė pėrsėritet nė qoftė se shoqėria e pėrēarė shqiptare nuk tregon mė shumė dėshmi politike, institucionale dhe , nė pėrgjithėsi, shoqėrore pėr t'u bėrė shoqėri pluraliste e kjo do tė shotė shoqėri, vėrtet, demokratike.
Se shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e pėrēarė, kurse shteti shqiptar, qė mė 2012 mbush njė shekull, shtet i pėrēarė i njė shoqėrie tė pėrēarė, dėshmojnė mė tej: shkeljet e shpeshta tė Kushtetutės sė shtetit nga ana e qeverisė e, nė mėnyrė tė veēantė, nga ana e kryeministrit dhe kryetares sė Kuvendit; mosnjohja, nė tė vėrtetė cenimi po aq i shpeshtė i pavarėsisė sė institucioneve tė pavarura, siē janė Presidenca, Prokuroria e pėrgjithshme, nė pėrgjithėsi gjyqėsori, nga ana e qeverisė, nė mėnyrė tė veēantė nga ana e kryeministrit; papėrgjegjshmėria, qė nė Bashkimin Evropian e quajnė pandėshkueshmėria, e zyrtarėve pėrkatės pėr tragjedinė e Gėrdecit dhe pėr vrasjet e protestuesve me 21 janar, por edhe rehabilitimi i tyre i shpejtė, duke i zgjedhur nė poste ministrore apo duke i propozuar pėr poste tė tjera tė larta; mbulimi politik me gjithfarė arsyetimesh tė gėnjeshtėrta i aferave korruptive nė tė cilat janė pėrfshirė zyrtarė tė lartė, familjarė dhe miq tė tyre; vendimi pėr rrėnimin e monumentit artistik, kulturor historik Piramida, qė ėshtė njėkohėsisht Qendėr Ndėrkombėtare e Kulturės, pavarėsisht mospajtimit me kėtė rrėnim tė ekspertėve dhe pjesės mė tė madhe tė popullit shqiptar. E tė tjera. E tė tjera.
Po nuk janė kėto tė gjitha dėshmitė qė tregojnė se shoqėria shqiptare nė vend se shoqėri pluraliste nė tė vėrtetė ėshtė njė shoqėri e pėrēarė , domethėnė shoqėri jodemokratike. Janė disa dėshmi tė tjera, qė tregojnė se ēfarė veēantishė krejt e veēojnė shoqėrinė e pėrēarė shqiptare prej shoqėrive tė tjera tė pėrēara tė Botės sė tretė dhe prej vendeve tė tjera ish komuniste.
Dėshmi e veēantė qė tregon se shoqėria shqiptare vazhdon tė jetė shoqėri e pėrēarė janė mospajtimet e shprehura tani e njėzet vjet ndaj gjuhės standarde, nė tė vėrtetė mospranimi i gjuhės standarde prej njė numri studiuesish e zyrtarėsh politikė, qė qėndrimin e tyre ndaj gjuhės sė njėsuar letrare kombėtare kanė qejf ta quajnė jopolitik! Nuk ka dyshim se frymėzime pėr kėtė mospranim tė gjuhės standarde atyre u vijnė prej disa institucioneve politike, shkencore e kulturore. Nuk e di edhe sa do tė vazhdojė kjo pėrēarje e shoqėrisė shqiptare pėr shkak tė mospranimit tė gjuhės standarde prej njė numri studiuesish, zyrtarėsh politikė dhe qytetarėsh tė tjerė, por e di: e para, se njė shoqėri nuk mund tė jetė e bashkuar nė qoftė se ėshtė e pėrēarė rreth gjuhės sė njėsuar letrare kombėtare dhe, e dyta se tė gjithė ata qė nuk e pranojnė kėtė gjuhė sot do ta humbin betejėn, ashtu siē i kanė humbur gjithmonė betejat ata qė tė mirėn e tėrėsishme kanė dashur ta zėvendėsojnė me tė mirė tė pjesėshme,ata qė tė mirėn kombėtare kanė dashur ta zėvendėsojnė me tė mirė krahinore,ata qė tė mirėn pėr tė gjithė kanė dashur ta zėvendėsojnė me tė mirė vetėm pėr disa. Betejėn do ta humbin, por dėmi do tė mbetet: shoqėria shqiptare, edhe pėr shkak tė veprimtarisė sė tyre, do tė vonohet qė nga shoqėria e pėrēarė tė ngrihet nė shoqėri pluraliste, e kjo domethėnė nė shoqėri, vėrtet, tė qytetėruar dhe demokratike.

Pa sistem vlerash
Dėshmi tjetėr qė tregon se shoqėria shqiptare vazhdon tė jetė shoqėri e pėrēarė janė mospajtimet e ndryshme rreth vlerave dhe ngjarjeve tė ndryshme historike dhe tė pėrditėsuara. Nė tė vėrtetė shoqėria e sotme shqiptare, pėr shkak se ėshtė shoqėri e pėrēarė, nuk ka sistem tė qėndruar e tė pėrbashkėt kombėtar tė vlerave.
Vetėm nė njė shoqėri tė pėrēarė, tė pa sistem tė qėndruar e tė pėrbashkėt vlerash historike, kulturore, shpirtėrore, morale, politike, siē ėshtė shoqėria e pėrēarė shqiptare sot, mund tė kihen dy data pėr ditėn e ēlirimit tė vendit prej pushtuesit!
Vetėm nė njė shoqėri tė pėrēarė, tė pa sistem tė qėndruar e tė pėrbashkėt tė vlerave historike, kulturore, shpirtėrore, morale, politike, siē ėshtė shoqėria shqiptare sot, disa forca politike mund t'u bėjnė nderime tė pėrmortshme luftėtarėve kundėr pushtimit fashist dhe nazist, kurse disa forca tė tjera politike mund t'u bėjnė nderime tė pėrmortshme bashkėpunėtorėve tė devotshėm tė pushtuesve fashistė e, pastaj, edhe nazistė!
Vetėm nė njė shoqėri tė pėrēarė, tė pa sistem tė qėndruar, gjithėkombėtar vlerash historike, kulturore, shpirtėrore, morale, politike, siē ėshtė shoqėria shqiptare sot, shėrbėtori i pushtuesit mund tė shpallet figurė e madhe historike kombėtare, tė bėhen studime tė mėdha pėr tė dhe tė stoliset me medalje, dekorata e tituj lartėsues kombėtarė!
Vetėm nė njė shoqėri tė pėrēarė, tė pa sistem tė qėndruar e tė pėrbashkėt vlerash historike , kulturore, shpirtėrore, morale, politike, siē ėshtė shoqėria shqiptare sot mund tė dėnohet pėrditė diktatori, kurse tė rehabilitohen e tė glorifikohen pėrkrahės tė tij, shėrbėtorė tė tij ideologjikė e politikė, apologjetė tė tij; mund tė dėnohet pėrditė gruaja e tij, kurse tė rehabilitohet e tė glorifikohet nėnkryetari i saj; mund tė dėnohet pėrditė kryetari i Kuvendit popullor komunist, kurse tė rehabilitohen e tė glorifikohen deputetė tė Kuvendit tė tij!
Ku nė Evropė ndodhin kėso marifetesh?
Ku nė Ballkan ndodhin kėso marifetesh?
Ku, nė cilin vend tjetėr nė kontinentin evropian, me njė paparimėsi tė tillė, me njė dyfytyrėsi tė tillė, me njė papėrgjegjshmėri tė tillė ndaj tė drejtės, ndaj tė vėrtetės, ndaj historisė, ndaj etikės, ndaj pėrbashkėsisė kombėtare, forcat politike dhe institucionet shtetėrore pėrbaltin ashtu fytyrėn e shoqėrisė? Dhe, pėrēajnė shoqėrinė?
Askund?
Askund pėrpos nė shoqėrinė tonė tė pėrēarė!
Deri kur?
Qytetarėt shqiptarė kanė arsye qė, pėr shkak tė kėtyre tė vėrtetave tė hidhura, tė paraqitura mė sipėr, tė jenė shumė tė brengosur.
Por, tė gjitha kėto tė vėrteta tė hidhura e obligojnė, nė radhė tė parė, inteligjencinė shqiptare, mjerisht ende tė pėrgjumur, kurse njė pjesė tė saj tė vėnė nė shėrbim tė autoritarizmit tė sotėm, pėr njė shqyrtim tė gjithanshėm, tė madh, tė kėsaj gjendjeje tė shoqėrisė shqiptare!
Tė gjitha kėto tė vėrteta tė hidhura e obligojnė kėtė inteligjenci pėr njė shqyrtim tė gjithanshėm, qėllimqartė, tė madh, kritik, mospajtues, dėnues tė rolit katastrofal zvetėnues tė klasės politike, nė mėnyrė tė veēantė tė ish sekretarit tė organizatės bazė tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė nė Universitetin Shtetėror tė Shqipėrisė nė Tiranė , Sali Berisha, tė kryetarit tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha, tė ish kryetarit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, tė kryeministrit tė sotėm tė Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe tė pretorianėve tė tij nė pėrēarjen e shoqėrisė shqiptare.
Tė gjitha kėto tė vėrteta tė hidhura e obligojnė inteligjencinė shqiptare qė tė bėjė krejt ēka varet prej mendjes sė saj tė pėrbashkėt, prej nderit tė saj intelektual dhe prej vetėdijes sė saj kombėtare politike dhe historike pėr shėndoshjen e kėsaj shoqėrie e kjo do tė thotė pėr pluralizmin e saj, demokratizimin e saj.
Kjo inteligjenci nuk do tė duhej tė harronte asnjė ēast se shoqėria pluraliste, domethėnė demokratike, nė sajė tė pluralizmit gjen dhe miraton zgjidhjet mė tė mira, mė frytdhėnėse pėr problemet e veta, pėr ēėshtjet e veta, pėr zhvillimin e vet tė pėrgjithshėm. Pėrkundėr saj, shoqėria e pėrēarė, domethėnė jodemokratike, siē ėshtė shoqėria shqiptare sot, pėr shkak tė pėrēarjes, nuk mund tė gjejė dhe tė miratojė zgjidhjet mė tė mira dhe, kėshtu, bėhet pengesė e vetvetes.
E unė, si pjesėmarrės nė kėtė shqyrtim tė madh, qė tani, me pėrgjegjėsi politike, materiale, intelektuale dhe morale, tė pėrtashme dhe historike, shpreh bindjen qė do ta shprehja edhe nė atė shqyrtim: shoqėria shqiptare do tė fillojė tė shėrohet prej pėrēarjes sė sotme, prej zvetėnimit tė sotėm dhe do tė bėhet shoqėri pluraliste, domethėnė demokratike, atė ditė kur Partia Demokratike e Shqipėrisė tė lirohet prej kryetarisė sė Sali Berishės,dhe kur nė Qeverinė dhe nė Kuvendin e Shqipėrisė tė mos dėgjohet mė Sali Berisha.
Atė ditė tė pritshme, gjithnjė e mė tė afėrtė, atė ditė edhe kryetarja e sotme e Kuvendit tė Shqipėrisė, prej sė cilės atė ditė, po ashtu, do tė lirohej ky Kuvend, do tė fillonte tė sillej si grua dhe partiake "normale", atė ditė edhe pretorianet e tjera dhe pretorianėt e tjerė tė Sali Berishės do tė fillonin tė sillen si qytetarė normalė dhe si anėtarė normalė, domethėnė si shumica e anėtarėve tė tjerė, tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė.
Dhe, atė ditė tė bekuar Shqipėria jonė do tė mund tė fillojė tė funksionojė si shtet i qytetėruar dhe demokratik, kurse shoqėria shqiptare si shoqėri pluraliste, e qytetėruar dhe demokratike.
Asaj dite i kushtohet puna ime mendore qė prej shumė vitesh, prandaj edhe kėto shkrime pėr Gazetėn shqiptare.

Akad. Rexhep Qosja

Prishtinė, 14.3.2011


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Sat Apr 02, 2011 2:39 pm

Librat shkollorė MASH heq kriterin e frymės kombėtare
Ministria e Arsimit heq kriterin e frymės kombėtare pėr librat me tė cilėt mėsojnė nxėnėsit e sistemit arsimor parauniversitar.

Janė autorėt e teksteve shkollore qė denoncojnė faktin se, qė librat tė marrin "Ok"-in nga ky dikaster, duhet tė edukojnė te nxėnėsit ndjeshmėrinė pėr barazinė ndaj gjinive, racave, feve, kombėsive apo pakicave, por ėshtė hequr kriteri i pėrshkrimit tė tyre nga fryma kombėtare, kriter qė mė parė ka qenė shtylla kryesore mbi tė cilat ndėrtoheshin librat. Lajmi ėshtė denoncuar sot nė Gazeta Shqiptare.

Autorėt e tekstit thonė se pėrderisa vendoset si kriter i detyrueshėm dizanji apo ilustrimet, atėherė duhet tė jetė e shkruar e zeza nė tė bardhė se librat shkollorė duhet tė pėrshkohen nga fryma kombėtare.
Nga ana e Ministrisė sė Arsimit nuk ėshtė dhėnė njė pėrgjigje zyrtare,pasi titullari i kėtij dikasteri, Myqerem Tafaj nuk ndodhej nė Shqipėri dhe pėr gjėra tė tilla duhet patjetėr mendimi i drejtuesit. "Por jozyrtarisht ata na kanė sqaruar se fryma kombėtare nuk ėshtė e nevojshme tė shkruhet si njė kriter, e zeza nė tė bardhė, pasi ajo kuptohet vetvetiu qė tekstet tona duhet tė edukojnė kombėtarizmin. Ata thonė se kėtė gjė e bėn mė sė miri Gjuha Shqipe, Leximi apo Letėrsia, Gjeografia, Historia apo lėndė tė tjera tė karakterit shoqėror"- shkruan sotGSH.
Pėr autorėt e teksteve kjo nuk ėshtė njė gjė qė duhet tė lihet nė dėshirėn e gjithsecilit apo tė nėnkuptohet, por pėrshkrimi i teksteve shkollore nga fryma kombėtare duhet tė jetė njė kriter i detyrueshėm pėr tė gjithė ata qė marrin pėrsipėr tė hartojnė libra pėr nxėnėsit e shkollave.

Sot ėshtė afati i fundit kur tė gjitha shtėpitė botuese duhet tė dorėzojnė tekstet shkollore pėr vitin akademik 2011-2012. Pasi t'i dorėzojnė nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės ajo do tė nisė diskutimin mbi ta mbi bazėn e kėtyre 11 kritereve dhe fituesit do tė shpallen diku nga muaji maj. Menjėherė pas kėsaj do tė nisė shtypja dhe shpėrndarja e tyre nėpėr shkolla.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Sat Apr 02, 2011 4:33 pm

Ja direktiva e rradhes nga Athina ose Beogradi.
Keshtu ndal nga ndal do te jemi kombi i i par "Global" ne bote, si qe ishem populli i pare ateist, dhe shteti i pare pa arme biologjike dhe kimike.
Ne jemi eksperimenti i botes (mijet e bardh), pasi qe lejojm ate gje me tradhtaret qe vendosim ne qeveri!
Lejojm cdokushi te na hy ne shtet, te bej cka te deshiroj, te thote cka te deshiroj. Ku eshte dinjiteti yne,krenarija Shqiptare, jo me shume por jo edhe me pak se tek popujt e tjere!


cfare po ndodh mor?jugun po e kthejne grek,lindjen serbe e maqedonse,veriun malazes,edhe pak shqiperi qe do ngelet duan ta tredhin nga ndjenja kombetare.si mund te heqesh nga historia ndjenjen kombetare kur maqedonsi ben enciklopedi me mashtrime,ky shtet pa emer dhe histori pjell histori,ndersa keta te ndyre pushtetare heqin tonen dhe do ta tregojne sikur po flasin per ndonje vend tjeter.
ne amerike cdo gje ne shkolle mesohet me ndjenjen atdhetare dhe me dashuri per vendin,pyesni haxhineston qe kti emri kush dreq nuk i bie fije qka esht ky njeri,qe dergohet, ne prishtin per te na treguar se ma mir e kemi keshtu te coptuar ne 6-pjes se te bashkuar ne nji, far bastardi i derguar po nga bastardi NJISHI-SALA.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Apr 04, 2011 2:12 pm

Momentet e fundit tė Remzi Hoxhės
Shpėrndaje13 Postuar: 9:32 / 4.04.2011 Komente: 5

Njėri prej dėshmitarėve kryesorė tė zhdukjes sė biznesmenit shqiptar nga Shkupi, Remzi Hoxha ka rrėfyer momentet e fundit kur ka parė gjallė shokun e tij.
Nė njė intervistė ekskluzive pėr Top Channel, tė publikuar tė hėnėn nga e pėrditshmja Mapo, Loshaj rrėfen aktivtetin e tij nė Shqipėri qė prej vitit 1992 si pjesė e njė grupi qė kishte qėllim bashkimin e trojeve etnike shqiptare, ku bėnin pjesė edhe Sali Ēeku dhe Azem Hajdari.

Loshaj ka rrėfyer torturat e bėra nga Shėrbimit Informativ Kombėtar i asaj kohe dhe ka identifikuar Ilir Kumbaron si personin qė drejtonte gjithēka. Pasi arriti t’u largohej organeve tė SHIK-ut nė Sarandė, Avdyl Loshaj rrėfen se ėshtė rrėmbyer nė Tiranė nė Qytetin Studenti dhe ėshtė dėrguar nė njėrin prej rajoneve tė policisė sė kryeqytetit ku ėshtė torturuar nė mėnyrė ēnjerėzore.

Mė pas i mbėshtjellė me ēarēaf Loshaj ėshtė dėrguar nė Lezhė nė vend-stacionin e SHIK-ut. “Kam qėndruar nė dy dhoma. Nė njėrėn dhomė, po atė ditė kur erdhi Ilir Kumbaro fjalėt e tij kanė qenė: "More qen deshe tė na shkatėrrosh me Maqedoninė. Ti ke bėrė atentatin ndaj Gligorovit. Ne jemi shumė tė sigurt. Kolegėt e tu kanė dashur t’i bėjnė atentat Zef Brozit dhe Kiro Gligorov nė Maqedoni. Mua mė kanė akuzuar pėr Kiro Gligorovin dhe shkatėrrimin e marrėdhėnieve diplomatike me Maqedoninė,” ka rrėfyer Loshaj.

Pasi ėshtė rrahur nė mėnyrė skandaloze, Avdyl Loshaj tregon se SHIK-u po atė ditė ka bėrė gabimin fatal dhe ka ngatėrruar dhomėn ku duhej ta fusnin. “…Ka qenė njė gabim fatal i SHIK-ut. Gabimi i tyre ishte ndryshimi i dhomave. Konfrontimi i Remzi Hoxhės i deformuar. Ndoshta edhe ai mė ka parė mua total tė masakruar, tė deformuar,” tha Loshaj, i cili shtoi se ajo ka qenė hera e fundit qė ka parė Remzi Hoxhėn.

“Ka qenė i ēarė nga buzėt. Nė anėn e kokės ka qenė i gjakosur, i goditur. Fytyra ka qenė shumė e zezė,” tha Loshaj. Ndonėse shprehet se e ka tė vėshtirė tė pranojė se Remzi Hoxha ka vdekur, Loshaj pohon se nėse do tė ishte gjallė do tė kishte
kontaktuar me familjen, apo me dikė nga grupi i miqve.

Ai ėshtė liruar mė vonė dhe ėshtė shoqėruar deri nė Qafė-Thanė nga vetė Ilir Kumbaro dhe dy veta tė tjerė. Loshaj pohon se ėshtė transportuar nė njė makinė me targa tė Maqedonisė nga dy shqiptarė maqedonas. “Fjala e e fundit e Ilir Kumbaros ka qenė: "‘Tani e tutje ke tė bėsh me shtetin maqedon". Jam futur nė veturė dhe s’jemi ndalur as nė pikėn doganore qoftė shqiptare apo maqedone,” tha Loshaj.

Pasi ka mbėrritur nė Maqedoni, Loshaj ka bėrė pėrpjekje dhe ka kaluar nė Kosovė. Prej aty, ai ėshtė nisur drejt Hollandės ku ka mbėrritur nė vitini 1998 dhe ka kėrkuar azil politik. Nė lidhje me kėrkesėn pėr azil politike, Loshaj nuk pranon tė japė detaje.
“Ka shumė arsye tė cilat nuk i them dot. Kryesorja, arsyeja e sigurisė qė ka tė bėjė drejpėrsėdrejti me shtetin shqiptar,” tha ai.

Lidhur me pėrpjekjet e prokurorit Xhevat Hana qė ndjek ēėshtjen e zhdukjes sė Remzi Hoxhės pėr ta kontaktuar dhe pėr tė marrė dėshminė e tij nė sallėn e gjyqit, Loshaj shprehet se “I ndjeri Azem Hajdari po tė ishte gjallė, do tė vija”. Nė pėrfundim, Loshaj pohon se i frikėsohet njė eleminimi fizik tė mundshėm dhe se nga drejtėsia nuk kėrkon mėshirė, por drejtėsi./Telegrafi/


SALIH QEKI ESHT VRA DHE AZEM HAJDARI DHE REMZI HOXHA ESHT ZHDUK , NGA STRUKTURAT E SHTETIT TE SODEM E NE PRESIM BASHKIM KOMBETAR nga keta bastard.....!???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Apr 04, 2011 6:19 pm

50 nga prapaskenat, mashtrimet, aferat dhe krimet me emrin “SALI”
Nga Kledian Lula

kledianlula@yahoo.com

Veprimtaria e Sali Berishės ėshtė njė dosje e zezė voluminoze, mbushur me fakte prapaskenash, mashtrimesh, aferash e krimesh, tė cilėt e kanė sjellė dhe e kanė mbajtur atė nė politikė, nė pushtet, nė opozitė e pėrsėri nė pushtet. Edhe pse ka bėrė gjithēka qė e etiketon si “qytetar i djegur”, si “kryebandit” dhe “anti-shqiptar”, Sali Berishės nuk i bėjnė pėrshtypje kėto turpe, pėrkundrazi po vazhdon tė shtojė hajdutėritė dhe krimet ndaj kėtij populli e kėtij vendi, tashmė duke pėrdorur bandėn qė ka instaluar nė pushtet. Por sado indiferent tė paraqitet, janė disa episode tė hidhura, prej tė cilave Saliu bėhet me “hije” kur ia kujtojnė. Dhe ėshtė ky SALI, I cili kėto ditė ka dalė pėrsėri me bandėn e tij tė re tė vjetėr, duke kėrkuar vota nga shqiptarėt! Farmak-fjalimet e tij gjėmojnė me ulėrima e me mashtrime, sikur SALIU tė jetė humanisti e jo krimineli i shqiptarėve, sikur tė jetė etaloni i ndershmėrisė e jo vula e hajdutėrisė, sikur tė jetė integruesi dhe jo shkatėrruesi i kėtij vendi e populli!

10 nga “njollat” e figurės morale “SALI”1. Spiunimi kundėr Hysen Sheshorit, tė dėnuarit tė diktaturės, qė Sali Berisha e denoncoi nė gjyq nė vitin 1975, duke paraqitur njė “trakt” tė shkruar prej Hysen Sheshorit. Sali Berisha ka ulėritur nė atė gjyq: “Ky ėshtė armik, kėrkoj tė dėnohet me vdekje, me varje nė litar”.2. Puēi ndaj (ar)mikut Azem Hajdari, si kryetar i Grupit Nismėtar tė Themelimit tė PD, pak ditė pasi SALI INTRIGA u fut nė lėvizjen studentore me nofkėn “misionari”.3. Puēi ndaj Aleksandėr Meksit, duke e spostuar me intriga e prapaskena nga kryesimi i PD, duke organizuar dhe realizuar uzurpimin e kreut tė kėsaj partie, tė cilėn e sundon me intriga e prapaskena edhe pas 20 vitesh.4. Lėvizja vėzhguese me veturėn e ish-Sigurimit tė Shtetit nė 20 shkurt nė Sheshin “Skėnderbej”, ditėn kur shqiptarėt po rrėzonin bustin e diktatorit, njohur pėr shqiptarėt nga video “Berisha”.5. Skandali me dekoratėn e akorduar pėr supermashtruesin Nikola Arsidi, pas tė cilės qėndronin 1.6 milionė dollarė tė vjedhur prej dyshes SALI-ARSID.6. Prapaskena puēiste ndaj Eduart Selamit, duke e spostuar nga kryetar i PD dhe nga Shqipėria, me presione e makinacione tipike “SALI INTRIGA”.7. Prapaskenat ndaj Azem Hajdarit, duke tentuar ta largonte nga PD me heqje imuniteti, me shpifje si “spiun e hajdut” nė gazetėn “RD, me presione SHIK-u, me kurthe nė atentate dhe enigma “SALI” e nxjerrjes sė tij nga mbledhja e kryesisė sė PD, natėn kur e vranė.8. Takimi me krye-terroristin e kryetrafikantin Arkan, kreun e krimeve dhe genocidit tė regjimit tė Milosheviēit kundėr shqiptarėve tė Kosovės, ku u planifikua trafiku mafioz i armėve e naftės.9. Fshehja e etnisė serbe tė bashkėshortes sė tij Svoboda Ramoviē, ndryshuar (pėrkthyer nga serbishtja) nė gjendjen civile shqiptare, me emrin Liri Berisha.10. Publikimi i 230 fotografive, qė Sali Berisha (blloku) dhe familja e tij kanė bėrė me familjen e Enver Hoxhės dhe me krerėt e lartė tė ish-diktaturės komuniste, tė cilės i ka shėrbyer me devocion dhe krime nga kolegėve, si ish-bashkėpunėtor i Sigurimit tė Shtetit.
10 nga mashtrimet e demagogut “SALI”1. Mashtroi pronarėt pėr kthimin e pronave, duke nxjerr ligje tė qėllimshme pėr mos kthimin e pronave dhe grabitjen e tyre prej “pronarėve tė rinj” tė shpikur prej pushtetit “SALI”, tė cilėt ishin pjesėtarėt e klaneve tė Saliut.2. “Bashkė-vuajtėsi SALI”, mashtroi ish-tė pėrndjekurit politikė pėr integrimin e tyre me strehim, punėsim, shkollim e dėmshpėrblimin financiar tė viteve tė burgut, por nxori ligje, me tė cilat ka 20 vjet qė i mashtron e i tall.3. Mashtroi shqiptarėt pėr ndarjen e barabartė tė pasurive kombėtare, por i grabiti ato me klanet e tij tė ardhura nė pushtet, duke i shitur pėr “5 kacidhe” dhe duke i shkatėrruar ekonominė dhe ndėrmarrjet ekonomike.4. Mashtroi shqiptarėt, se do tė kryente privatizimin e ekonomisė kombėtare, duke pasur pronar tė vetėm punėtorėt, por hodhi nė rrugė dhunshėm si skllevėr afro 1.2 milion punėtorė e specialistė.5. Mashtroi 65% tė popullsisė nė fshat, se do t’i pajiste me shėrbim shėndetėsor, me arsim modern, me rrugė, me ujė, ndriēim e transport publik, por i zhduku dhe ato shėrbime jetėsore qė kishin, duke detyruar banorėt tė braktisin dhe boshatisin afro 800 fshatra e tė zbresin pa asnjė shpresė nėpėr qytete.6. Mashtroi shqiptarėt e mbetur tė pastrehė pas vitit 1990, se brenda vitit 1993 do t’i strehonte, por strehoi vetėm “byronė politike tė PD” dhe militantėt e tij gjeografikė, ndėrsa 75 mijė familje e atij viti vazhdojnė tė dėgjojnė mashtruesin “SALI” prej 20 vjetėsh.7. Mashtroi fėmijėt shqiptarė (ishin nga 1-3 vjeē) pėr kėnde lojėrash nė ēdo qytet e lagje banimi, por shkatėrroi me kioska dhe ato qė ishin, ndėrkohė qė sot (ata janė 20-23 vjeēar) mashtruesi “SALI” po u premton pėrsėri kėnde lojėrash nėpėrmjet mashtruesit LULI.8. Mashtroi shqiptarėt me premtimin pėr punėsim, duke u thėnė se nė ēdo qytet do ngrihen fabrika e uzina, por i ka kthyer 27 qytete nė geto mjerimi me pasoja tė rėnda social-ekonomike.9. Premtoi arsim europian pėr tė gjithė, por pėr shkak tė varfėrisė dhe mbylljes sė shkollave nė zonat rurale, ka lėnė afro 20 mijė fėmijė analfabetė dhe 45% tė shkollave nė “hangar kuajsh e stalla bagėtish”.10. Mashtroi shqiptarėt pėr futjen nė BE, por ka 20 vite qė ėshtė bllokuar ky proces pėr pushtetit “SALI”, qė drejtohet nga SALIU, i cili vazhdon demagogjinė e tij me pazare tė pista, duke e lėnė Shqipėrinė larg dhe jashtė BE.
10 nga krimet e klanit “SALI”1. Rrėmbimi e masakrimi deri nė paralizė fizike dhe hedhja nė njė gropė nė kodrat e Liqenit Artificial tė Tiranės e dy gazetarėve, Zamir Dule i “Koha Jonė” dhe Bardhok Lala i “Dita Informacion”.2. Rrėmbimi, torturimi dhe zhdukja fizike e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha nėpėrmjet bandės sė tij “SHIK”-u, duke mbrojtur dhe graduar ekzekutorėt me poste tė larta nė Pushtet-Bandėn “SALI”.3. Djegia e Shqipėrisė nė vitin 1997, pėr shkak tė piramidave tė tij financiare hajdute zyrtare, duke shkrumbuar pronat publike, institucionet e shtetit, pronat private, me bilanc edhe vrasjen e afro 3000 shqiptarėve.4. Vrasje-mbytja nė Otranto e 118 shqiptarėve (84 tė mbetur nė fund tė detit) nė 28 mars 1997, tė cilėt ikėn pėr tė shpėtuar prej luftės civile qė shkaktoi pushtet-krimi “SALI”.5. Vrasja e 16 minatorėve nė minierėn e Bulqizės, pėr shkak tė koncensioneve tė pista nė treg-trafikun e mineralit tė kromit, duke shfrytėzuar si skllevėr afro 700 minatorė me familje tė uritura pėr bukė.6. Vrasja e dy ushtarakėve, plagosja e 20 banorėve dhe shkatėrrimi i fshatit Dhemblan nė Tepelenė, nga afera qeveritare e demontimit tė municioneve7. Shkatėrrimi i institucioneve nė 14 Shtator 1998, pas sulmit tė opozitės “SALI” pėr tė marrė pushtetin me dhunė, duke kthyer edhe PD pėr 1 muaj nė repart tankesh e topash luftarakė.8. Vrasja e 26 skllevėrve burra, gra e fėmijė dhe shkatėrrimi i 3000 bizneseve nėpėrmjet aferės kriminale tė pushtet-familjes “SALI”, organizuar nė “fabrikėn e vdekjes” nė Gėrdec, tė ngritur prej mafies shtetėrore pėr demontim e trafikim municionesh.9. Pėrmbytja e Qarkut tė Shkodrės prej afer-krimit tė import-eksportit tė energjisė elektrike, duke shkatėrruar 40 mijė biznese, 30 mijė familje, 200 mijė bagėti dhe mijėra hektarė tė mbjella.10. Nė bashkėpunim me ministrin e Brendshėm Lulėzim Basha, vrau 4 demonstrues e plagosi 40 tė tjerė nė 21 janar 2011, duke urdhėruar Gardėn e Republikės pėr tė qėlluar mbi popullin qė kėrkonte punė dhe bukė.

20 nga skandalet e pushtet-krimit “SALI”1. Ngritja e firmave piramidale, nėpėrmjet tė cilave pushtet-krimi “SALI”, u zhvati 3 milion shqiptarėve financat personale, tė siguruara nga shitja e pasurive dhe emigracioni, nėpėrmjet parullės “Paratė janė tė pastra, firmat janė banka zyrtare”.2. Kontrabanda e naftės dhe armėve, zhvilluar nėpėrmjet firmės “SHQIPONJA-PD-SHIK”, e cila punonte nė favor tė sundimit gjakatar anti-shqiptar tė Milosheviēit, duke shkelur embargon ndėrkombėtare ndaj Serbisė.3. Dhėndri dhe vajza e Sali Berishės, nėn maskėn e projekteve tė Bankės Botėrore, rrafshojnė banesat dhe bizneset e banorėve tė Jalės, duke pėrdorur me dokumente false pronėsie e projektesh, policinė ndėrtimore tė pushtetit “SALI BABA”.4. Djali i Sali Berishės, urdhėron forcat e policisė tė pushtetit “SALI BABA”, pėr tė pėrzėnė nga trojet e tyre banorėt e bregut tė Vlorės (Dukat-Rradhimė), duke paraqitur si pronarė legjitimė tė tokave, ortakun e tij Rrahman Selmanllari.5. Miku-ortak i familje-pushtetit “SALI”, bosi i skandal-krimeve ekonomike tė Europės Damir Fazllic, trafikanti i parave tė pista dhe armėve me vendet nėn embargo ndėrkombėtare, merr pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurisė Kombėtare, nė krah tė kryeministrit, me statusin si anėtar i kėtij kėshilli.6. Pas mashtrimit me 300 mijė euro pėr njė “spot turistik shqiptar” pėr kanalin “CNN”, ministri i “kulturės erotike” tė pushtetit “SALI”, tashmė kėshilltar qeverie Ylli Pango, punėson femra nė ministri, nė shkėmbim tė moralit.7. Zbulohet dokumenti zyrtar i QKR, qė kishte licensuar firmėn fantazmė tė Damir Fazllic tė quajtur “SRF-DLP”, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit Lulėzim Basha, firmė e cila shėrben si “lavatriēe” e trafikut tė parave tė pista, me dispeēeri qendrore klan-mafien e pushtetit “SALI”.8. Pushtet-familja “SALI” rezultoi me dokumente zyrtare e financiare, se kishte blerė nė Porto Romano nėpėrmjet mik-ortakut Damir Fazlliē sipėrfaqen qė pushtet “SALIU” e kishte pėrcaktuar me vendim qeverie, si shesh ndėrtimi pėr parkun energjetik “FAZLLIĒ-ARGITA”.9. Pushtet “SALIU” firmosi njė marrėveshje tė fshehtė me qeverinė italiane, pėr depozitimin e plehrave nė territorin shqiptar, nė shkėmbim tė njė afere tė pisėt financiare, tė komanduar nga mafia italo-shqiptare e import-riciklimit tė plehrave nė Ballkan.10. Pushteti “SALI-LULI”, i strukturuar nė lidhje kusarėsh, vodhi 242 milion euro nga investimi i rrugės Rrėshen Kalimash, duke mos zhvilluar tender pėr projektin e kėsaj rruge, madje duke mos deklaruar as vlerėn e investimit financiar tė saj.11. Pushteti “SALI-LULI”, nėpėrmjet njė akti-tradhtie kombėtare, i fali Greqisė sipėrfaqen detare territoriale shqiptare, qė u ndalua prej Gjykatės Kushtetuese.12. Ministri hajdut Genc Ruli, me firmėn e pushtetit “SALI” ka dhėnė nė mėnyrė mafioze, nė kundėrshtim me ligjin e konkurrencės publike, plotė 220 licensa koncensionesh pėr hidrocentrale, 110 prej tė cilave i kanė nė pronėsi familjarėt e kryeministrit, deputetėt, ministrat, politikanėt dhe familjarėt e tyre, ndėrsa tė tjerat i kanė pėrfituar miqtė dhe ortakėt e pushtet-krimit “SALI”.13. Krye-sekseri i qeverisė Shkėlzen Berisha, djali i kryeministrit SALI, rezulton si kontrollues i klanit tė aferės kriminale vrasėse masive tė Gėrdecit dhe bashkėbisedues pėrcaktues nė dėshminė e biznesmenit Kosta Trebicka, vrarė “nė gjueti harabelash” pas publikimit tė emrit tė djalit tė kryeministrit SALI, si i pėrfshirė aktiv nė kėtė aferė kriminale.14. Arrestohet nė mjediset e Ambasadės tė SHBA nė Tiranė, sekretari i Ministrit tė Jashtėm Ilir Meta (Blloku), eksponenti Almir Rrapo, i skeduar si person nė kėrkim prej Drejtėsisė Amerikane pėr akte kriminale si vrasje, trafiqe droge e femrash.15. Ministri i super aferave tė pista Genc Ruli, firmos privatizimin e Sport-Klub “Partizani”, duke i dhėnė Jamarbėr Malltezit dhe Argita Malltezit (Berisha) truallin ku ngrihej ky sport-klub, mbi tė cilin pushtet-familja SALI po ndėrton pallate.16. Z/kryeministri i pushtet-kusarėve “SALI”, aleat ortaku i PD “integruesi” Ilir Meta, kapet me bllok nė dorė, duke bėrė pazare me tendera, liēensa, koncensione, vendime gjyqi e punėsime nė zyrat e shtetit, ku vetėm njė fletė e bllokut ishte “ēek” prej 700 mijė euro!17. Vodhi, manipuloi dhe dogji materialet zgjedhore tė votės sė 28 qershorit 2009 nėpėrmjet KQZ-PD, duke shkelur ligjin dhe shpėrfillur tė drejtėn e votės, opozitėn dhe ndėrkombėtarėt.18. Rezultoi se pushteti “SALI” organizonte, kontrollonte dhe mbronte trafikun dhe tregun shqiptar tė naftės “VIRGIN”, rubineti i tė cilės ka ēuar 76 milion euro vjedhje e pėrfitime nė xhepat e kupolės sė pushtetit dhe familjes kryeministrore.19. Pushteti “SALI” ka organizuar dhe realizuar trafikun e armėve dhe municioneve me Libinė, duke furnizuar regjimin e Gedafit, mikut tė kryeministrit Berisha dhe kandidatit Lulėzim Basha.20. Dhe pėr tė rehatuar veten pas krimeve, mashtrimeve, vjedhjeve e skandaleve tė pushtetit tė tij tė degraduar e anti-shqiptar, kryeministri Sali Berisha, po me taksat e shqiptarėve bleu njė benz luksoz “sheikėsh” me vlerė 700 milion lekė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Apr 04, 2011 8:23 pm

uuuuu qenke kthyer ti more ,Petja Shocked ,po he c'behej andej nga Gadafi,si e le mire?
Per nje gje me erdhi keq ,pse nuk e pashe ate Partine tende ,fantazme ,qe mban edhe gjithe ate emer te madh PARTIA SHPRESA DEMOKRATE,apo nuk me shohin syte...me thuaj ku eshte futur,se une pasi e kam lexuar edhe programin e saj ,po mendonja se si do te shkonja ne keto votime,po ku ta di une pse nuk ishte .... Wink .
Asti s'je pare fare ,apo ke qe3ne andej me ndonje sherbim,he mo andej nga Libija
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Apr 04, 2011 8:40 pm

Pellumb Shehaj, gjate nje interviste per TV ALSAT, rrefen shkaqet qe sollen revoltat e vitit '97, perse falimentoi firma "Silva", emrat e politikaneve qe vodhen sipas tij leket e kreditoreve, kush i transferoi ato ne Greqi, kush i hapi depot e armeve dhe prej kujt u organizuar trafiku i armeve per ne Kosove

Zoti Shehaj, javet e fundit ne Shqiperi ne qender te vemendjes eshte kthyer serish historia e fajdeve, ne menyre te veēante mbas publikimit te lajmeve ne median greke dhe te nje sere faktesh ne menyre te veēante per Lefter Cenajn dhe Vehbi Alimuēen. Mendoni se rikthimi kaq mediatik i kesaj historie ne keto momente ka te beje me afrimin e zgjedhjeve parlamentare ne Shqiperi?

Une jam informuar shume nepermjet shtypit shqiptar, televizioneve, e kam ndjekur nga afer nepermjet mediave greke, e cila kohet e fundit ka shkruar se nga "97-a deri ne "99-n nga firma "Cenaj jane transferuar rreth 200 milion dollare drejt Greqise dhe akuzohet nje minister i asaj kohe dhe nje deputet i PBDNJ-se. Une di shume probleme, kam qene shume afer ketyre gjerave ndaj me bindje mund te them se organizatori dhe strumbullari i firmes "Cenaj" eshte Kristo Goēi, qe permendet ne kete gazete si deputet i PBDNJ-se. Ai eshte nje gjarper i vertete e di shume gjera dhe ai e di si i ka transferuar. Ai ka pasur lidhje te ngushta me zbulimin grek dhe me policine sekrete greke dhe pikerisht ata kane bere qe ai te arrije ne majen me te larte e te behet deputet ne dy legjislatura. Njekohesisht njeriu me i lidhur dhe me i afert i kesaj firme ka qene edhe ish-ministri i Financave i qeverise se "Pajtimit Kombetar", Arben Malaj, i cili eshte edhe sot minister, i cili para se te shkonte te Lefter Cenaj me beri kerkese qe te vinte tek firma ime. Nuk e pranova pasi ai ishte kthyer nga Amerika, prej nga gjoja kishte mbrojtur doktoraten enkas per firmat piramidale, menyra sesi merren parate apo si duhen te transferohen. Por une e dija rrugen e tij se si e beri shkollen. Ai shkoi ne Amerike dhe e beri shkollen tek Nikolas Geixhi dhe kjo nuk eshte rastesi. Ky njeri beri kete shkolle, ky njeri sapo u kthye ne Shqiperi kerkoi te punoje ne firmat piramidale, ky njeri beri organizimin e revolucionit te "97-s. Po ky njeri jo me kot u caktua minister i Financave te qeverise se "Pajtimit Kombetar". Me vone, po ky njeri u be minister i Financave. Pra me pak fjale, numri nje ne te gjithe kete histori eshte Arben Malaj ose njeriu qe e kane caktuar sherbimet e huaja, sidomos organizata e "orio-Epirit" e Nikolas Geixhit, kete caktuan dhe kete mesuan se si duhet te vidheshin parate e popullit, si duheshin bllokuar firmat dhe se si duhej derdhur gjaku i popullit. Strumbullari i kesaj pune eshte Arben Malaj dhe vetem ai.

Zoti Shehaj, ju vete personalisht jeni nje person ne kerkim si ish- bosi i firmes "Silva". Si eshte historia juaj, e parave qe ju u keni marre kreditoreve dhe ku ndodhen ato?

Historia e firmes time duke filluar nga emri "Silva" eshte emri i vajzes sime. Nuk u mundova te ve ndonje emer te huaj siē bene te tjeret por i vura emrin e vajzes sime per te respektuar emrin e saj. Une biznesin e kam filluar ne vitin 1991, si te gjithe shqiptaret. Pra merrja mallin ne Tirane e pastaj e shisja ate ne Vlore. Ne 1993, bera kerkesen pasi u miratuan ligjet, u hapen zyrat dhe legjislacioni doli, une u regjistrova si person fizik po me emrin "Silva". Gjate kesaj periudhe une kam marre tri here kredi ne Banken Kombetare Agrare, tri here nga 40 mije dollare dhe kam bere shlyerjet ne kohe. Me vone une pastaj ndertova, organizova firmen dhe kalova person juridik per te zgjeruar aktivitetin. Gjate kesaj kohe ne kerkonim te merrnim kredi por bankat shqiptare nuk jepnin "borxh" pasi nuk ishin te ketij stadi qe jane sot sepse sapo kishte filluar demokracia ne Shqiperi. Ne "91-"92 shoqeria demokratike e mori ekonimine ne nje forme ndryshe nga ish-regjimi komunist. Normal qe kishte veshtiresite e saj derisa u arrit te konkretizoheshin gjerat. Ne si ndermarrje merrnim hua thjesht per te vene ne pune nje pasuri te jashtezakonshme qe ndodhej ne vendin tone e per kete punonim diten e naten. Duke patur parasysh qe rruget e Shqiperise jane te pashtruara, rruge te vogla, normalisht qe rruget do te zgjeroheshin dhe kjo ishte strategjia ime qe keto ide t"i vija ne pune. Grumbullova te gjithe dokumentacionin dhe fillova te vija ne jete planet e mia. Ne kete moment kur bankat me shume se 40-50 mije dollare kredi nuk jepnin iu drejtova popullit me sinqeritet dhe huane e kam marre me ndergjegje me dokumentacion teper korrekt.

Le te ndalemi nje moment ketu. Ne ē"moment filluat te merrnit hua, sa ka qene shuma dhe numri i kreditoreve?

Huane kam filluar ta marr ne muajin korrik te 1996-s. Shuma qe kam marre nga njerezit ka qene 59 milione dollare. Numri ka qene 14 mije e 900 kreditore. Gjate kesaj periudhe kam bere shlyerjen e kreditoreve dhe me ngelen 5900 kreditore dhe shuma per te shlyer sipas llogarive qe ka bere "transparenca e fajdeve", e cila nuk eshte fikse shkon ne 22 milione dollare. Por une kam bere investime e konkretizova duke futur makineri, fillova zbulimin e reres bituminoze, krijova shume investime, studime te cilat i kam bere ne disa universitete te Italise, ne Hungari, Rumani, Austri, Gjermani dhe rezultonte se kjo ishte nje miniere me interes shume te madh kombetar. Arsyeja e marrjes se huase nga njerezit ishte thjesht per te vene ne shfrytezim kete miniere dhe une e konkretizova. Prura te gjitha makinerite nga Italia, futa makinerite e "Kartepilarit" per zhvillimin e minieres, mora fabriken e prodhimit te ēakullit, mblodha specialistet me te mire qe kishte Shqiperia, krijoja me pak fjale nje biznes te ciklit te mbyllur me permasa gjigante. E them kete pasi bitumin e kisha privat, fabriken e ēakullit e kisha timen, makinerite e asfaltimit modern ishin te miat, specialistet i kisha. A ka biznes me logjik, me fitimprures se ky? Mendoj se jo Bera nje organizim te perkryer dhe ne firmen time kane qene rreth 14 ish-drejtore, te cilet vazhdimisht me pergezonin per menyren e organizimit te kesaj firme. Por kjo firme ishte e destinuar te shkaterrohej.

Te qendrojme ne vitin "97 kur me vendim te Parlamentit te asaj kohe jeni lejuar te vazhdoni aktivitetin tuaj. Si ka qene kjo histori?

Ne janar te "97-s filluan problemet pasi ne ate kohe firma "Gjallica" deshtoi pasi kishte transferuar te gjitha parate jashte Shqiperise. Filloi revolucioni ne Vlore, populli u mblodh ne sheshe e kerkonte parate e tij, protestat ishin paqesore, gjithmone ideja e tyre ishte te mbroheshin firmat te mos shkaterroheshin ato. Ne krye te firmave filluan te dalin politikanet, perfaqesues te ish-opozites se atehershme duke e drejtuar popullin te digjnin e te shkaterronin dhe ky eshte nje organizimi i specializuar qe arriten te benin ish-opozitaret e asaj kohe. Nga firma "Gjallica" u zhduken 140 milione dollare, gazetat shkruanin ne ate kohe se ato shkuan drejt Italise por nuk eshte keshtu pasi ato shkuan drejt Greqise, fillimisht ne Sarande e pastaj ne Korfuz tek Nikolas Geixh, i cili e them me bindje te plote organizoi ne menyre perfekte me ndihmen e ish-sigurimit te shtetit me ndihmen e ketyre "specialisteve" qe tani drejtojne Shqiperine bene dhe ate revolucion anti-kombetar te "97-s. Parate qe shkuan ne Greqi u investuan ne mediat greke, ne grupet e caktuara per permbysjen e qeverise demokratike me dhune. Nese keta politikane do te ishin ne ate kohe opozitare te ndershem e te sinqerte, qe i donin te miren ketij vendi, nuk kishte pse te dilnin ne krye te turmes qe dogji Bashkine e Vlores, Prefekturen e Vlores, seline lokale te PD-se derisa me ne fund vrane dhe punonjesit e SHIK-ut. Ata ishin punonjes te shtetit, ishin te PD-se apo te PS-se, ata ne radhe te pare jane punonjes te shtetit dhe paguheshin per ate pune. Ndersa keta ish-opozitare i dogjen e i vrane duke e bere krimin dyfish e trefish me te rende. Pra i vrane, i dogjen dhe iu hoqen dhe syte me taken e kepuces se nje ish-deputeteje ne legjislaturen e kaluar. Poshtersia arriti deri atje sa kufomat nuk i lejuan te transportoheshin nga morgu i Vlores ne drejtim te familjeve. Pas ketyre ngjarjeve erdhi hapja e depove te armatimit.

Te ecim etape pas etape ne ate moment. Mbas transfertes se parave te firmes "Gjallica" ne drejtim te Greqise, si vazhdoi historia?

Ne ate periudhe, ne shkurt u krijua unioni i kater firmave "VEFA HOLDING", "Silva", "Cenaj" e "Kamberi". Ne kete union ne krijuam nje statut per te mbrojtur interesat tona, pra te kreditoreve, duke pare se ēfare po ndodhte, duke pare shtypin shqiptar, ate grek si dhe mediat e huaja si BBC-ne, Dojēe Vellen, etj., te cilat villnin vrer karshi qeverise demokratike. Kreditoret parate i futen tek firmat dhe jo tek PD-ja, as tek Presidenti Berisha as tek kryeministri Meksi. Keto jane ēeshtje civile, pra ne rast se ti ke futur para tek firma e kjo e fundit nuk t"i kthen, ka procese gjyqesore. Pra, logjika ecen ne baze te ligjit dhe jo nepermjet dhunes e forces. Kjo erdhi pasi kultura e popullit ne ate periudhe nuk arriti te kuptonte se ēfare po ndodhte. Megjithate, ne muajin shkurt te "97-s iku nga Shqiperia ne drejtim te Greqise pa lene gjurme Lefter Cenaj ne shoqerine e Kristo Goēit. Ne ate kohe firmat vazhdonin, une po ashtu nuk e nderpreva punen por vazhdja te shperndaja parate per te cilat kam edhe dokumente bankare, ne menyre sistematike deri me 15 shtator te vitit "97, pra deri ne momentin kur erdhi "transparenca e fajdeve". Dhe e kam pranuar Farudin Arapin qe te filloje kete proces duke patur parasysh se ishte kerkesa e partive politike ku thuhej se firmat jane marre me veprimtari kriminale. Nje nga akuzat qe u ngrit per mua ishte se "Silva" eshte e Blerim Ēeles. Une firmen e kam krijuar siē e permenda me lart ne "93-shin, ndersa zotin Ēela e kam njohur ne "97-n. Gjate kesaj periudhe nuk ka dale ndonje dokument qe firma ime eshte e Blerim Ēeles. Ndaj per kete arsye e pranova "transparencen" sepse me akuzonin se firma ime ishte marre me veprimtari kriminale dhe une u hapa per te filluar transparencen. Dhe bashke me Farudin Arapin kam dhene nje interviste tek TVSH-ja ku shprehesha se me ndergjegje te paster e pranoj transparencen ne menyre qe te deshmoja se nuk kisha te beja me trafikun e armeve, te droges apo per pastrim parash. Ne ate kohe transparencen e kam pranuar vetem une dhe i fshehur ish-bosi i firmes "Kamberi", ndersa Vehbi Alimuēaj e hodhi poshte.

Ē"ndodhi me transparencen qe ju pranuat?

Ne momentin kur filloi transparenca lokale, une kisha ne kasaforten e selise ne Tirane 1 milion e 200 mije dollare. Ne mirekuptim me kete transparence i futem ne banke. Kam patur marredhenie korrekte dhe teper te rregullta me bankat shteterore qe ishin ne ate kohe, Banka Kombetare, Banka e Sigurimeve dhe ajo Tregtare Agrare. Ne keto tri banka une kam futur parate e mia dhe prej atyre sa here me duheshin leke i terhiqja gjithmone ne perputhje me ligjet. Blerjet qe kam bere per makinerite nuk i kam bere me para ne dore, por gjithmone ne rruge bankare dhe per kete ka dokumente. Ju siguroj ju dhe kreditoreve te mi se per ēdo gje qe them une do ta vertetoj me dokumente. Per kete arsye ftoj Farudin Arapin dhe Arben Malajn qe perderisa pretendojne te kunderten le ta vertetojne ate me dokumente si une dhe jo me fjale. Nese i kane faktet qe pretendojne, atehere le t"i hedhin poshte pretendimet dhe akuzat e mia per ta. Une akuzat e tyre i hedh poshte me dokumente. Ata kujtonin se une nuk i kisha dokumentet, por une dokumentet i mora.

Ē"ndodhi nga momenti qe filloi procesi i transparences, ē"u be me pasurine tuaj dhe ē"ndodhi me ju me pas?

Kur erdhi transparenca lokale, ne banke terhiqeshin parate me firmen e administratorit dhe me firmen time, pra me dy firma. Por kjo ishte e jashteligjshme pasi administratoret caktohen nga gjykata dhe vetem prej saj. Ky eshte ligji ndersa "maliqi" eshte ky qe ndoqen keta. Para se keto leke t"i kisha ne banken e shtetit, ato ishin llogari private ndaj nese une siē pretendonin ata isha marre me veprimtari kriminale, le t"i kerkonin prokurorise duke paraqitur faktet qe keto llogari te bllokohen. Vendimin per kete e jepte gjykata. Nese kjo e fundit jepte kete vendim, atehere duhej te hartohej nje proces-verbal i shumave qe kane ngelur ne te gjitha bankat. Ky eshte ligji ndaj keta do te pergjigjen per shkeljen e tij gjithmone perpara shtetit juridik ligjor. Deri tani keta kane ecur me shtetin mafioz pasi keta i kane grabitur ato leke, jane kusare. Kane shfrytezuar Prokurorine, gjykatat, policine, ushtrine e te gjitha strukturat shteterore per te arritur deri ne kete situate. Megjithate ne 15 nentor te vitit "97 vjen "Deloitte & Toche", te cilen e kerkoi Parlamenti per te bere administrimin e lekeve, si nje firme transparence e cila nuk duhet te kishte ngjyrime politike. Parlamenti caktoi tre mbikeqyres, nje nga PS-ja, nje nga PD-ja dhe nje nga PR-ja. Roli i tyre ishte thjesht mbikeqyres dhe keta duhet t"i raportonin Parlamentit per te gjithe kontrollin e kryer ne firmat piramidale dhe deri ku ishte gjendja e lekeve. Me vone keta moren te gjitha kompetencat, u bene administratore, u bene pronare te numrave te llogarise, etj. Keta neser per kete do te pergjigjen perpara ligjit. Dhe Parlamenti kur dha vendimin se per transparencen duhej te vinte firma "Deloitte & Touche", vendimin duhej ta jepte gjykata. Ndersa grupi mbikeqyres do t"u shkonte nga prapa. Ndaj natyrshem lind pyetja ēfare kompetence ka Farudin Arapi qe me akuzon mua se kam vjedhur leket?

Sa ishte shuma bankare qe ju bllokua ne ato momente?

Shuma ka qene 1 miliard leke te reja. Por ketu dua te nenvizoj faktin se pasi u bllokua numri i llogarise bankare, mua nuk me jepte njeri hesap. Me pas Farudin Arapi deklaroi 1.6 milione dollare me vone 2.6 milione dollare e pastaj filloi te dridhej si gjarper. Normalisht do ta benin kete per arsye se ata numrin e llogarise e mbyllen. Megjithate ne janar te "98 raporti i "Deloitte & Touche" thote qe "firma "Silva" ka nje biznes serioz dhe presidenti i saj, zoti Shehaj, eshte nje biznesmen serioz, ky njeri duhet te vazhdoje punen". Kjo u raportua dhe ne Bruksel, para Bankes Boterore dhe Fondit Monetar. Nuk ka ndonje vendim te dyte te Parlamentit qe ta rrezoje vendimin e pare. Pastaj erdhi shkaterrimi i firmes, me hoqen ēdo lloj te drejte madje nga pronar me kaluan drejtor te "Silva"-s. Skandal ligjor me te paster se ky nuk mund te gjesh. Une neser keta do t"i akuzoj per organizate terroriste kriminale me akuzen vjedhje per paramendim, dhunim, vrasje, plaēkitje. Pse do te thote dikush? Sepse numri i llogarise eshte marre me force, asetet, makinerite, fabrikat, dokumentacioni, kancelari eshte marre me force nga policia pa asnje lloj proces-verbali. Ndaj une them se kjo eshte nje organizate kusaresh.

Sa mund te llogaritet e gjithe shuma e gjithe kesaj pasurie veē numrit te llogarise?

Shuma qe me kane vjedhur duke mos futur fitimin e munguar arrin mbi 40 milione dollare

Kur iket nga Shqiperia?

Pasi me moren dhe firmen, kuptova se "kapuēet e zinj" po me vinin verdalle ndaj u detyrova te ikja per te mbijetuar, per t"u thene kreditoreve se une nuk jam as shoku i Farudin Arapit, as shoku i Arben Malajt. Fillimisht ndenja pak dite pastaj shkova ne Gjermani ku u arrestova ne baze te nje akuze qe s"di se si erdhi. Si pasoje, 38 dite qendrova ne burg atje. Por gjermanet duke qene strikte ne gjithēka, kerkuan dosjen perse akuzohem. Erdhi nje dosje, dikush e pruri me firma qe nuk merreshin vesh, ndaj kjo dosje u kthye mbrapa. Mbas kesaj, kur dola nga burgu ne Gjermani ndihesha ne rrezik pasi ndjeva se kishin ardhur disa njerez te cilet donin te me eliminonin fizikisht. Fillova te leviz pastaj ne shume vende te botes dhe per kete arsye jam gjithmone ne levizje pasi ka 7 vjet qe po me ndjekin kemba-kembes. Do te isha teper krenar sikur vertet te me ndiqte shteti ligjor, por me vjen keq se po me ndjek mafia politike. Por une dua t"u them ketyre se une nuk kam as karakterin, as moralin e tyre, pasi une nuk jam nga ata qe vjedh veten time.

Cilat kane qene lidhjet tuaja me drejtuesit e PD-se ne pushtet deri ne vitin "97?

Perveē lidhjeve private me Blerim Ēelen, s"kam patur asnje lidhje me funksionaret e larte te asaj kohe te PD-se. E them kete sepse person juridik kam dale me vendim te gjykates dhe jo me vendim te PD-se. Firmen e ngrita ne baze te ligjeve, huamarrjen po ashtu dhe me kontrate noteriale me vetedije jo me poshtersi dhe te gjitha parate i kisha ne banka, kam dokumente per kete.

Ē"informacion kishit ne ate periudhe me drejtuesit e tjere te firmave te asaj kohe?

Afrimitete nuk kam pasur pasi kishte konkurrence ne kete drejtim, kuptohet dhe xhelozi. Afrimitetet qene vetem financiare kur i kam dhene firmes "Gjallica" me 25 dhjetor te "96-s, 6 milione dollare borxh me kusht qe te m"i kthente me 15 janar te "97-s. Por ata si faqezinj qe jane i moren dhe keto para dhe kushedi ku iken. Megjithate une kete problem e ndoqa nepermjet gjykates se Vlores dhe me 21 janar te "97-s, Gjykata e Vlores ne menyre te prere vendosi qe Fitim Gerxhalliu te me ktheje borxhin. Ata kishin nje kontrate noteriale me dy firma greke "Sabo Hellas" dhe "Ciandi", te cilet do te ngrinin nje fabrike tulle dhe nje qender biznesi ne Vlore. Keshtu qe keto kontrata meqe "Gjallica" nuk e ktheu borxhin me kaluan mua, ndaj pronari i ketyre kontratave jam une. Shkova ne Greqi sebashku me drejtorin e finances se firmes "Silva", Maksim Haxhiun, per te kontaktuar me pronarin grek dhe per te kerkuar parate. Dhe ai thote qe "juve ju ka filluar nje transparence, keshtu qe une do te bisedoj me Farudin Arapin". Ne krahun tjeter pastaj levizen njerezit e ketij te fundit dhe ne menyre te veēante te Bashkim Finos qe ne menyre private t"i merrnin keto para. Pra u bene 7 vjet qe une kerkoj te riatdhesohen keto para ose te ngrihet fabrika e tullave por asgje nuk ndodhi. Kapaciteti i kesaj fabrike ishte 5 milione tulla ne muaj, fitimi ishte 1 milion dollare ne muaj. Pra ne 12 muaj - 12 milione dollare po ne 7 vjet? Le te marrim fabriken e ēakullit. Projekti im ishte qe ajo do te prodhonte 2 mije meter kub inerte ne dite, prodhonte nje ne ate periudhe shumezoji keto me 20 mije leke, baraz me 20 milione lek ne dite, here 30 dite, 600 milione. Vetem arsenalin e mjeteve te renda sikur me qira te leshoheshin kreditoret do t"i kishin marre te pakten 4 here parate dhe me interes te larte kuptohet. Keta nuk jane nisur per te bere parate, por thjesht siē e nisen poshtersine me revolucionin e Vlores. Ata jane te pacipe kur thone "Sali Berisha e dogji Vloren". Eshte nje qytet i tere qe do ta deshmoje nje dite se kush e dogji pa le te thote ē"te doje sot Namik Dokle me shoke.

Kthehemi ne momentin kur ka qene lulezimi i firmave, pra ne vitet "96-"97. Te gjithe e dime se ne ate periudhe Greqia ka patur shume probleme me renien e vleres se dhrahmise dhe kerkonte valute per te shmangur nje katastrofe te inflancionit. Me sakte, dy prej firmave shqiptare dihet publikisht se kane transferuar miliona para ne bankat greke. Se pari, ju ē"informacion keni per kete dhe se dyti, a mund ta shohim kete ēeshtje te lidhur me transferten e parave ne bankat greke?

U bene 8 vjet qe Farudin Arapi me akuzon se leket i kam transferuar ne bankat turke, italiane, zviceriane, gjermane, etj. Por une do t"i kerkj bashkepunim zotit Theodhori Sollaku se nese do t"i linde nevoja gjithmone nepermjet avokatit tim jam gati te leshoj nje autorizim noterial ku ndodhen keto para, te shkojne t"i marrin. Une e perseris dhe pohoj publikisht se nuk jam nga ata qe vjedh veten time. Keshtu qe une jam gati qe Prokurorit te Pergjithshem, Presidentit te Republikes, Avokatit te Popullit, kreditoreve, nepermjet avokatit tim jam gati te leshoj kete autorizim duke i thene dordolecit Arapi na jep informacion ku jane keto para sipas akuzave qe ke bere. E perseris qe jam gati ta firmos kete autorizim noterial special, te shkojne t"i marrin nese eshte keshtu dhe le te me thone mua "jazek te qofte". Jo 18 vjet burg siē kane vendosur por 118 burg le te me denojne nese kane te drejte. Le te me nxjerrin gjyqin qesharak qe kane bere neper dhoma te mbyllura ku ne dalim si njerezit qe kemi vjedhur, si njerezit me te poshter sipas tyre qe mban toka. Po lind pyetja perse nuk u be nje gjyq publik qe ta jepte direkt televizioni dhe publikisht nepermjet fakteve t"u thonin shqiptareve se ja kush eshte maskarai qe ju ka vjedhur leket. Por kjo nuk mund te ndodhte pasi ata akuzonin pa asnje fakt konkret. Meqenese po trajtojme kete moment dua te sjell ne qender te vemendjes nje moment kur gjyqtari i ēeshtjes, Martin Deda, kerkonte 150 mije dollare per te ma ulur denimin nga 18 ne 14 vjet burg. Shikoni sa te pacipe qe jane?

Ju thate se nuk keni transferuar jashte, por mund te na thoni a keni pasuri tuajen jashte Shqiperise?

Ne menyre kategorike jo, pasuria ime ka qene ne Shqiperi, ne banke dhe investimet ne makinerite. Pse e mbyllen firmen time? Por une kam te drejten morale te them se me parate e mia ata grumbulluan arme dhe i nisen per ne Kosove, pra per trafik armesh e droge dhe firmat e tyre mafioze qe kane ngritur. Kjo eshte arsyeja. Ndaj dhe ai proces qe u be, ate transparence qe ndoqen ishin totalisht te jashteligjshme. Une kam dale person juridik, hapa firmen nepermjet gjykates dhe eshte kjo e fundit qe mbyll firmen. Poshtersine me te madhe e beri drejtesia, prokuroria, qeveria qe mbeshteti kete organizate terroriste me te rrezikshme se ajo e Bin Ladenit. Te pakten ky i fundit vret amerikanet ndersa keta vrasin e vjedhin popullin e tyre. Ndaj mua me lind e drejta te akuzoj.

Ne shkurt te "97-s eshte bere nje takim midis boseve te firmave. Aty eshte hedhur ideja e krijimit te nje banke. Cila ka qene e verteta ne fakt?

Une, ne cilesine e organizatorit propozova qe te krijohej nje banke e perbashket, te merrnim licencen e te ligjeroheshim per te qene solide perballe ketij uragani qe po vinte nga deti, toka dhe ajri. Biseda u perqendrua ne dy pika kryesore, pra te merrnim licencen me ēdo kusht dhe te mbronim interesat e kreditoreve. E nese do te arrihej kjo nuk do te kishte shans qe te hapeshin bankat greke ne Shqiperi. U hapen rreth 12 te tilla me vone, te cilat akuzohen dhe nga Departamenti Amerikan per pastrimin e 40 milione dollareve. Kjo ka qene dhe nje nga arsyet qe Greqia kaloi inflacionin. Bashkepunetoret e "Vorio-Epirit" ishin ate qe mundesuan kete dhe qe ende vazhdojne te dirigjohen prej tyre. Kjo eshte fatkeqesia e ketij populli qe nuk kupton se prej kujt qeveriset. Po si ka sy e faqe kryeministri Nano kur ne Parlament i drejtohet me gisht zotit Sali Berisha "ku i ke shpene 1 miliard dollare". Duhet ta dini mir" se Berisha eshte nje njeri fisnik dhe kete e them me ndergjegjen me te paster dhe me sinqeritetin me te madh. Ai eshte nje njeri i paster, ai nuk vjedh. Prandaj e kane frike keta sepse Berisha eshte nje njeri me moral te forte. Ai moralin e ka mbi te gjitha kurse keta moralin, interesat kombetare dhe flamurin e kane shkelur prej kohesh.

Gjate aktivitetit tuaj keni punuar nen tri qeveri, ate te PD-se, te "Pajtimit Kombetar" dhe kishit nje pjese te ketij aktiviteti edhe kur ne pushtet erdhen socialistet. Cilat kane qene marredheniet tuaja me keto qeveri dhe cila prej tyre ju ka kerkuar te nderprisni aktivitetin?

Nga qeveria Meksi u kerkua te behej nje kontroll, i cili u be gjithmone duke vazhduar pune. Nen qeverine e "Pajtimit Kombetar" s"kemi patur asnje lloj marredhenieje dhe ne kete periudhe ne vazhduam me shperndarjen e parave kreditoreve. "Silva" bashke me "VEFA" ishin te vetmet ne kete periudhe qe mbanin leket ne banke, pasi "Cenaj" i hoqi te gjitha parate per ne Greqi. Per te ndaluar ketu dua te them se akuza qe i behet ketij te fundit per 200 milione dollaret transferte dua te them se eshte e pavertete. Lefter Cenaj ne jeten e tij s"ka grumbulluar me shume se 80 milione dollare. Lind pyetja: ku i gjeti ky i fundit 200 milione dollaret? Trafiku i armeve dhe droges me parate tona shumefishuan parate tona qe u nisen per ne Greqi. Kur u mblodh unioni, Lefteri me ka thene direkt se beri nje transferim prej 25 milione dollaresh dhe nese do te ngelej ngushte ta ndihmoja une me 3 milione dollare me nje afat te shkurter. Qe te mbyll kete pike, dua te them se i gjithe ēelesi i kesaj pune eshte Arben Malaj dhe Kristo Goēi. Ndersa gjate qeverise socialiste, marredheniet u perqendruan ne transparencen financiare dhe bllokimin qe bene ata. Nga nje ane me dhane te gjitha te drejtat, pastaj firmen time e shkaterruan. Si qendron puna, e dine ata. Ketu dua te nenvizoj faktin se jam deshmitar se socialistet hapen depot e armeve, i grumbulluan dhe i ēuan per ne Kosove. Ndersa ne jug te vendit forcat greke u bene gati. Ne duhet te pershendesim dhe falenderojme Tansu Ēillerin, e cila ne kete kohe u shpreh se "Kush sulmon Shqiperine, ka prekur Turqine". Kjo eshte me dokument. Per qe te vazhdojme me ēeshtjen dua te them se Arben Malaj dhe Farudin Arapai jane pasuruar pikerisht me leket e mia gjate bllokimit te llogarive financiare. Ata kujtonin se une s"i kisha dokumentet, por une ato i kam dhe me keto fakte neser do t"i ve ata para pergjegjesise. Problemet me drejtesine une do t"i zgjidh ne momentet kur ne Shqiperi te kete nje rotacion politik. Atehere une do te vij t"i dorezohem policise shqiptare.

marre nga Koha Jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Apr 04, 2011 8:41 pm

I kemi jetu ore Petja dhe i dime shume mire keto punet e firmave dhe ti hic mos u lodh per tu shplare trurin njerzve se nuk eshte ajo qe shkruan ti ne rezymene tende
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Apr 04, 2011 8:44 pm

10 Mar 2009 | Shtypi
E. Sheshori: Babai nuk ka akuzuar kurrė Berishėn se ka dalė dėshmitar nė gjyq
Nga Rexhep POLISI
Marrė nga Rilindja Demokratike

Edmond Sheshori, djali i ish-tė burgosurit politik, Hysen Sheshori dhe dhėndrri i tij, Belul Leka, kanė zbardhur dje tė plotė pėr gazetėn "RD" mashtrimin e servirur nga deputetėt dhe mediat e kontrolluara nga Rama, historinė e manipulimit pėr gjoja dėshmi tė Berishės nė gjyq ndaj Hysen Shoshorit. "Jam i indinjuar pėr njė shkrim tė botuar para disa ditėsh nė "Gazetėn Shqiptare" dhe kam ardhur pėr tė treguar se si qėndron e vėrteta pėr deklaratat qė janė bėrė nė atė gazetė nė emėr tė babait tim, Hysen Sheshori", u shpreh Edmond Sheshori, djali i ish-tė burgosurit politik, Hysen Shoshori. Ai tha mė tej, se nė atė shkrim gjithēka ėshtė e trilluar dhe manipuluar pėr qėllime tė kėqija. Aty pasqyrohet vetėm njė e vėrtetė, 17 vitet e burgut dhe torturat ēnjerėzore qė janė bėrė ndaj babait tim, Hysen Sheshori, gjatė kohės sė mbajtjes nė burg nga regjimi komunist, ndėrsa tė tjerat janė vetėm trillime. "Mund tė shtoj edhe njė fakt tjetėr, qė nė atė shkrim nuk ėshtė pėrmendur ndoshta qėllimisht; Pas arrestimit tė babait tim, nėnėn time dhe ne fėmijėve, mua qė isha 11-vjeē dhe motrėn time 5-vjeēe na internuan nė njė fshat tė thellė tė zonės sė Baldushkut. Hysen Sheshori, ishte i dėnuar me pushkatim, dhe nuk dinte asgjė pėr internimin tonė. Ne nuk kishim asnjė mundėsi tė shkonim dhe tė takonim babanė tonė nė burg, jo vetėm kaq, por nuk na linin qė tė shkonim tė takonim njė "armik", siē e quante regjimi i atėhershėm. Ne nuk na linte Sigurimi i Shtetit qė tė largoheshim nga fshati pa lejen e Sigurimit. Babai im doli nga burgu nė vitin 1991, vetėm pas ardhjes sė demokracisė. Pasi doli nga burgu, ai ishte i zemėruar me ne fėmijėt, sepse nuk i kishim shkuar ta takonim, por ai s'e dinte se ne ishim internuar dhe ruheshim nga Sigurimi i Shtetit. Veē kėtij fakti, njerėzit e sigurimit e keqinformonin atė nė burg pėr ne fėmijėt dhe nėnėn tonė, pėr tė shkatėrruar familjen", thotė Edmond Sheshori.

Mė pas, ai nis tė flasė edhe pėr jetėn e babait tė tij, pas daljes nga burgu. "Pas daljes nga burgu njė pjesė e shoqėrisė sė tij e mbėshteti babin tim dhe i qėndroi afėr pėr ta integruar nė shoqėri, ndėrsa njė pjesė tjetėr ka punuar pėr ta shkatėrruar atė, dhe njėri nga kėta ėshtė edhe i vėllai i tij. Babai nuk pranoi tė jetonte me mua, sepse ishte zemėruar qė unė nuk i shkova nė burg pėr ta takuar. Nga viti 1991, kur doli nga burgu dhe deri nė vitin 2006, babai im ka jetuar tek shoku i tij tė burgut, Zeqir Kollobani, ndėrsa qė nga viti 2006, vazhdon tė jetojė me mua. Kur doli nga burgu, unė e takoja babain nė rrugė se nė shtėpi nuk vinte. Nė kėtė kohė, vėllai i tij dhe xhaxhai im, krijoi njė pėrēarje tė madhe mes ne fėmijėve dhe babait tonė. Ai vinte nė shtėpinė time dhe fliste kundėr babait tim, kurse kur shkonte tek babai i fliste fjalė shumė tė kėqia pėr ne", tregon Edmond Sheshori. "Njė gjė tė tillė, ai e bėnte pėr tė na larguar ne fėmijėve nga babai nė mėnyrė qė tė pėrfitonte nga ana ekonomike nė kurriz tė vuajtjeve tė babait tim. Nė vitin 1994, xhaxhai falsifikon njė ēertifikatė me emrin Hysen Sheshori, duke vendosur fotografinė e tij, sepse ngjan me babain tim dhe shkon nė ish-Bankėn e Kursimeve Tirana 3 nė atė kohė, dhe tėrheq 19 milion lekė letra me vlerė dhe dy milion lekė kesh nė emėr tė babait tim. Nė kėtė kohė, babait tim qeveria demokratike vendosi t'i jepte shtėpi banimi, por babai nuk donte ta merrte, sepse donte tė rrinte nė shtėpinė e tij private nė Rrugėn "Ali Visha" qė ishte pronė e tij, por regjimi komunist ia kishte dhėnė njė qytetari tjetėr. Vėllai i tij, e dinte qė qeveria do t'i jepte shtėpi babait tim dhe nė vitin 1997 paraqitet tek Komiteti i tė Pėrndjekurve dhe kėrkon shtėpi nė emėr tė Hysen Sheshorit me ēertifikatė tė falsifikuar. Kėshtu, nė kėtė vit ai pėrfiton shtėpinė nė emėr tė Hysen Sheshorit. Nė vitin 2002, xhaxhai e shet shtėpinė me dokumenta sikur e ka shitur Hysen Sheshori, pa dijeninė tonė", thotė ai.-Zoti Edmond, a mund tė na thoni si qėndron e vėrteta e njė shkrimi tė botuar para pak ditėsh nė njė gazetė pėr babain tuaj?Gjithēka qė ėshtė shkruajtur nė gazetėn shqiptare nuk ėshtė e vėrtetė. Babain nuk e ka takuar asnjė gazetar dhe ato qė janė shkruajtur janė sajuar dhe manipuluar. Unė e kam pyetur babanė qė kur ėshtė botuar njė shkrim para disa vitesh ku shkruhej se gjoja babai im ka thėnė se, "nė gjyqin e tij ka qenė dėshmitar Sali Berisha". Unė e pyeta babain tim dhe mė tha se, kjo ėshtė krejtėsisht e pavėrtetė. Ai mė pėrmendi disa emra dėshmitarėsh, por asnjė herė emrin e Sali Berishės.-Si mendoni ju, kush mund ta ketė pėrdorur emrin e babait tuaj nė kėto shkrime qė janė botuar?Pas kėtyre shkrimeve tė botuara sė fundi nė gazetėn shqiptare dhe para disa vitesh nė gazetėn "Plaga" ku ishte botuar njė shkrim pa emėr, unė mendoj se qėndrojnė njerėzit e Sigurimit tė Shtetit dhe ata njerėz qė punonin kundėr babait tim, qė hiqeshin sikur e donin, por nė fakt e pėrdorėn atė. Njėri nga kėta mendoj se, mund tė jetė edhe xhaxhai im, pra, vėllai i babait. Dyshoj, sepse nė kohėn qė babai im u fut nė burg, familjen e tij e internuan, ndėrsa vėllanė e tij, jo vetėm qė nuk e internuan, por e lanė nė punė tė mira.-A ka ardhur ndonjė gazetar pėr tė takuar babanė tuaj dhe pėr tė biseduar me tė?Kur u botua shkrimi nė "Gazetėn Shqiptare" para disa ditėsh, unė e pyeta babanė a erdhi ndonjė gazetar pėr tė biseduar, ai mė tha se nuk erdhi asnjė gazetar. Shkrimi ėshtė sajuar dhe manipuluar sipas shkrimit tė botuar para disa vitesh nė gazetėn "Plaga". Babai mė tha se nuk ka thėnė asnjė gjė pėr ato, qė janė shkruar nė atė gazetė.-Pse nuk ka reaguar babai juaj kur janė botuar shkrimet nė dy gazeta?Babai im nuk ka reagur, sepse nė radhė tė parė ai nuk sheh pėr tė lexuar, e dyta, ai ėshtė i dėrrmuar nga burgu dhe ka kujtesė tė dobėt. Kur janė botuar dy shkrimet qė pėrmenda mė lart, unė i kam treguar babait se ēfarė ėshtė shkruajtur edhe ai mė ka thėnė nė mėnyrė tė prerė se ato qė shkruhen pėr Sali Berishėn nuk janė tė vėrteta. Tani babai jeton me mua, por ėshtė nė njė gjendje jo tė mirė mendore dhe fizike. Nuk ecėn me kėmbėt e tij, por e nxjerr unė ndonjėherė jashtė shtėpisė.Kush ėshtė Hysen SheshoriHysen Sheshori ka lindur mė 15 maj 1934 nė Prezė tė Tiranės. U arrestua mė 29 gusht 1974, me akuzėn agjitacion dhe propagandė. Pasi bėri njė vit hetuesi, nė vitin 1975 iu bė gjyqi. E dėnuan me pushkatim, pastaj Gjykata e Lartė vendosi 25 vjet burg. Pjesėn mė tė madhe tė dėnimit e ka bėrė nė burgun e Spaēit, ndėrsa vitin e fundit e ka bėrė nė burgun Shėn Vasil nė Sarandė.

Hysen Sheshori u akuzua se shpėrndante trakte kundėr regjimit tė Enver Hoxhės. Kėtė veprimtari ai e ka kryer pėr 14 vjet rresht qė nga viti 1961 e deri nė vitin 1974 kur u arrestua. Sigurimi i Shtetit e ndiqte, por arrit ta zbulojė vetėm pas 14 vjetėsh me trakt nė dorė. Pėr gjithė kohėn e diktaturės, ai ka shpėrndarė 41.100 trakte nė njė periudhė 14-vjeēare, nga viti 1961-1974. Nė momentin qė ėshtė arrestuar ėshtė mbajtur i lidhur kėmbė e duar pėr 24 orė. Pastaj ndaj tij kanė nisur torturat mė ēnjerėzore.

Pas burgosjes sė Hysen Sheshorit, familja e tij u internua nė fshatin e thellė, Mustafa Koēaj, tė zonės sė Baldushkut. Dy fėmijėt e vegjėl dhe nėna e tyre jetonin nė njė kasolle nė kushte tepėr ēnjerėzore dhe survejoheshin nga Sigurimi famėkeq i Shtetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Mon Apr 04, 2011 8:52 pm

LEXOJE EDHE KETE ORE PETRIT:

Dhe keto jane per QEVERINE NANO NGA 1998-2004
Ndėrkohė qė nė mėnyrė tė pėrsėritur brenda vetėm muajit tė fundit tė gjitha institucionet ndėrkombėtare, nė sintoni tė plotė me njėra tjetrėn, u bien kėmbanave pėr regresin e bėrė nga qeveria e Nanos, ky i fundit ka mbyllur veshėt. Po ashtu as parlamenti shqiptar nuk reagon. Reagojnė Parlamenti Europian, Kongresi, Senati dhe Qeveria amerikane, por qeveria Nano dhe parlamenti shqiptar, nuk ndihen, a thua se nuk bėhet fjalė pėr ne, por pėr njė vend diku nė hėnė apo mars.

Tabela me dėmet pėrfundimtare
Dėmi ekonomik i konstatuar nga komisioni i Albtelekom pėr periudhėn 1998-2004 nė bazė tė dokumentave tė analizuara
1. Nga marrėveshjet e interkonjeksionit me operatorėt celularė, rrjedhjet ilegale tė trafikut ndėrkombėtar dhe llogaritė e mbajtura nga AMC pas privatizimit:
5,19 miliardė lekė dhe 21,2 milionė USD
2.Nga favorizimet e Kompanisė Hermes:
869 milionė lekė dhe 50 mijė USD
3.Nga kambizmi i pastėr dhe kėmbimet valutore diskriminuese:
593,5milionė lekė
4.Nga prokurimet:
2,9 milionė USD
5.Nga shkeljet financiare nė detyrime tė ndryshme:
1,8 miliardė lekė
Nė tėrėsi dėmi i konstatuar kap vlerėn e 8,45 miliardė lekė dhe 24,5 milion USD, osė i konvertuar nė USD me kursin aktual rreth 103 milionė USD. Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Tue Apr 05, 2011 6:14 pm

Ekskluzive, dėshmitari Shoshori: Nė '75-ėn Saliu mėEkskluzive, dėshmitari Shoshori: Nė '75-ėn Saliu mė tha: 'tė varet nė litar' tha: 'tė vEkskluzive,

dėshmi e para qe intervista dhene ne 2002,kjo do te thote qe ne qofte se eshte e vertete,liri ne media nuk ka ne Shqiperi.
E dyta,nuk ka dyshimin me te vogel qe Berisha ishte dhe eshte nostalgjik i diktatures,jo vetem per marredheniet me familjen me gjakatare te Hoxhes,por edhe per ate qe nuk hap akoma dosjet,i vetmi vend i lindjes dhe gjoja nxjerrin justifikime.
E treta,per zotin qe thon disa me hjek Berisha nga politika qe thote qe,te hiqet Berisha por ate e mban Amerika si Mubarakun,Kadafin dhe te tjere sa do te mundohemi ne............!!!Shoshori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Tue Apr 05, 2011 10:41 pm

Berisha:Rritja e rrogave e pensioneve do vazhdojė
Lajmi i Fundit e Hėnė, Prill 4th, 2011

TIRANĖ- Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se qeveria do tė vazhdojė rritjen e rrogave dhe tė pensioneve, duke theksuar se njė gjė tė tillė e mundėson performanca e mirė eknomike qė ka shėnuar Shqipėria sė fundi. Deklarata ėshtė bėrė gjatė mbledhjes sė sotme tė grupit parlamentar tė PD-sė, ku Berisha ėshtė ndalur nė ecurinė e ekonomisė sė vendit, performanca e sė cilės, sipas tij, nuk garanton vetėm rritjet e rrogave dhe pensioneve, por garanton edhe pėrmbushjen e tė gjitha projekteve tė mėdha e tė vogla tė shpallura pėr kėtė vit.

“Qeveria duke respektuar plotėsisht tė gjithė treguesit e parashikuar makroekonomik do tė jetė nė gjendje t’i pėrgjigjet pikė pėr pikė rritjes sė pensioneve, rritjes sė ndihmės ekonomike dhe rritjes sė rrogave tė administratės. Mendoj se ky ėshtė njė lajm i gėzueshėm pėr 810 mijė familje shqiptare, nė buxhetin e tė cilave rrogat apo pensionet kanė kontributin kryesor familjar”- tha ai, duke shtuar se kjo ndodh nė Shqipėri, pėrkundėr asdaj qė ndodh realisht nė Europė dhe botė, ku si pasjė e krizės ka ulje rrogash e pensionesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Tue Apr 05, 2011 10:42 pm

Dhe sinqerisht na i kane rritur rrogat. Very Happy .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   Tue Apr 05, 2011 10:43 pm

Te pakten kryeministri po ben dicka per popullin me mundesite qe ai ka por cfare ti besh ketyre te opozites qe mendojne per veten e tyre dhe nuk mendojne fare per popullin. Une besoj tek Z.Berisha se me te vertete ai ka bere per Shqiperine ndryshe nga qeveria socialiste qe kishim perpara qe vetem ziheshim me njeri-tjetrin per te ndare pronat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisė !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 40 e 43Shko tek faqja : Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41, 42, 43  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: