Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Mon May 17, 2010 8:50 pmTOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė e s’ta mbroj dot dinjitetin. Mė fal qė
mashtruar nga “fryma e miqėsisė” ndėrkufitare, ecuria e mirė e “proceseve
integruese”, mė duhet tė ul kryet e tė shoh sesi SHTETI IM/YNĖ, tė nėnshtron
duke ngritur varreza anekėnd Jugut tonė tė bukur. TOKA IME, mė fal qė menjėherė
pas kėsaj ti duhet tė dėgjosh edhe pėrplasje kėmbėsh ushtarėsh qė gėrthasin
kėrcėnueshėm se “do na therin si derrat”!

TOKĖ, jam i lodhur si ty nga
legjendat e marrosura, sipas tė cilave kur flasim pėr Shqipėri Etnike na
pėrcaktojnė/vetėpėrcaktohemi si “nacionalistė rrugėsh”, ndėrsa kur duan varreza
i cilėsojmė si kėrkesa legjitime.
Jam i zhgėnjyer nga Kuvendi ynė, TOKA IME,
qė me “damkėn e integrimit” dhe “fqinjėsisė sė mirė” fshin gjurmėt si dhelpra,
dhe s’bėn tjetėr veēse pranon inferioritetin, gjunjėzohet nė heshtje e i thotė
lamtumirė tė vetmes gjė qė na ka mbetur: dinjitetit!


TOKĖ, a s’e dinin 140
burrat e Kuvendit (e 4 milionė tė tjerė) se vendndodhja gjeografike e kėtyre 4
“varrezave”, shtrihet pėrgjatė linjės sė pretendimeve megallomane
“Vorio-Epiriote”, nė Bularat tė Gjirokastrės, Ersekė tė Kolonjės, Ēiflik tė
Korēės e Grykėn e Kėlcyrės.
TOKA IME, pse nuk na dridheshe nė kėmbė, kur nė
2008 tė ziut Karamanlis i hakėrreheshin nė mes te Athinės se “po e njohėm
Kosovėn, duam dhe “Vorio Epirin””, se “me demek” janė e njėjta gjė dhe meritojnė
tė njėjtėn zgjidhje?! Por e keqja, ne si pėrherė na vjen nga brenda, o TOKA IME.
Si e durove eksponentin e njė partie minoritare-kryebashkiak, kur deklaronte se
“ajo qė kėrkohet nga OMONIA, nuk ėshtė aspak mė shumė se ajo qė duan Shqiptarėt
pėr Kosovėn”, duke shtuar se “kjo ėshtė nė tė mirė tė Ballkanit dhe tė pakicave
nė Shqipėri”?!
Pas Kosovės si “Djep i Serbisė”, e Vorio Epirit si “Zemra e
kulturės Greke”, TOKA IME, pse SHTETI IM/YNĖ dha pėlqimin dhe krijoi kėtė
precedent tė ri? A nuk e dinin se pas do kohėsh aty mund tė mbinė Kisha, do tė
ndėrtohen shkolla e “varrezat” mund tė kthehen nė vende pelegrinazhi? A nuk e
dinin ata qė votuan se kėto 4 “varreza ” mund tė kthehen nė 4 “arkivole” pėr
traditat tona, tė brezave tanė?!
Edhe mė tė marrėt e dinė, se megjithėse
TOKĖN e kemi tė rrudhur, ne Shqiptarėt, as armikun mė gjakatar nuk e kemi lėnė
pa varre. E dinė mirė italianėt, tė cilėt nė vitet ‘50 nisėn t’i merrnin eshtrat
e ushtarėve dhe i ēuan nė vendin e tyre, nė TOKĖN e tyre, tek njerėzit e tyre.
Ne ua dhamė, se ēdo popull i meriton bijtė e tij.Nė vitet ‘60, edhe Greqia,
nisi tė merrte eshtrat e tė rėnėve gjatė Luftės Italo-Greke, por tani kėrkojnė
edhe tė tjerė nė “ushtrinė e vdekur”, priftėrinj, a ē’tė dalė. Nėse i donin kaq
shumė luftėtarėt e tyre, pse nuk i morėn eshtrat pėr 60 vjet, pse nuk i marrin
tani, por duan t’iu ngrenė “varreza” tek TY?!TOKA IME, e kam gjyshen 1
shekullore dhe m’i tregon mishrrėqethur sesi ata qė morėn varreza, kapėrcyen
kufirin e vet dhe hynė nė tokat shqiptare me zjarr e hekur. E gjyshi im e
rrėmbeu dyfekun dhe u shpua mishi plumbash.
TOKĖ, mė fal qė tė shkel me kėmbė
dhe nuk ta kthej dot dinjitetin. E di, tė dhemb edhe ty kjo gjendje sikurse
birit tėnd ēam, poetit Bilal Xhaferri, qė me vargjet e tij plot pezm tė
thoshte:
Mė je kthyer si buka e buka e uritur o ATDHE… “… tė ikėn nga duart e
dot nuk tė ngop…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
istogalia
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 298
Age : 34
Vendi : Istog,Kosova
Profesioni/Hobi : futbollist
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Mon May 17, 2010 9:31 pm

toke me fal qe spo mundem te dalim zot me fal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sun May 23, 2010 8:10 pm

Tok me fal se po te shkelin shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sun May 23, 2010 8:11 pm

Toke me fale se te kena ba pershesh ,multietnik.
E te kemi flliqe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Violina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 57
Vendi : Prishtinė
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Fri Aug 27, 2010 6:42 pm

Poema "TOKĖ MĖ FALĖ QĖ TĖ SHKEL ME KĖMBĖ" vlenė mė sė shumėti pėr kategorinė e njerėzve tė politikės kosovare. Njė poemė shumė e bukur kjo,por nė realitet fatkeqsisht kjo po ndodhė tashti. Dikur kjo u dedikohej vetėm tradhtarėve dhe s'e kemi menduar kurrė se do vijė dita qė politiken kosovare do e udhėheqin njerėzit e kėsaj kategorie qė s'i duron as Toka tė ta shkelin dot.
Mė kujtohėt njė poezi e Bilall Xhaferrit e cila pėrfundonte pėrafėrsisht kshtu:
".................................................
dhe Kosova gjithnjė ashtu
njerėz qė flasin njė gjuhė dhe dėgjojnė dy gjuhė
sė bashku me gjuhėn e nėnės edhe gjuhėn e UDB
dhe Kosova gjithnjė ashtu......................" e cila poezi ėshtė tendem i poemės "Tokė mė falė qė tė shkelė me kėmbė".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Fri Aug 27, 2010 11:20 pm

Toke me fale se te kane perbuze tradhtaret
te benen multietnike ,ta hiqen kombin qe askushe ne bote se bene .
Te gjithe luftojne per kombe e flamure ,gjuhe e identitet.
te ne e kunderta luftuan per heqjen e kombit e te flamurit e identitetit.
Ku ka ne bote kesi njerez aq servile e tradhtare qe perbuzin kombin atdheun.
Nje imam Boshnjak tha evropa po na thote se e keni vendin ne evrope po pa identitet dhe pa kombe.
Qka na vyne evropa pa komb e pa identitet .
Ku ata vete evropjanet kane identitetin e tyre kombetare dhe flamurin e tyre kombetare.
Kurse neve po na afrojne evropen pa komb ose me nje kombe te ri qe nuk egzistone.
Pra toke hapu e perbiji keta servile qe shkaterruan qka ka shqiptare .
Ai qe ska kombe ska dinjitet ,jane njerez te humbur.
Toke na fale ,ne qe te mbrojme po beri dhe ata qe te perbuzen...mos ja fale tradhtine servilizmin se ata te shkaterruan te coptuan te bene shume etnike ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sat Aug 28, 2010 1:54 pm

Toke na fale se qka ska pjelle ne token tende .
tradhtare ,udbashe ,komuniste servile te huaj hajna rrenca ,kriminel te poshter
te shitur te prishte e qka jo ..
Aman na fale oj toke ....ta nderruan edhe emrin te benen pershesh hi e shkrum servilet bashkpunetoret e te huajve te armiqeve tone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sat Aug 28, 2010 1:55 pm

na fale oj toke-
FIonaaa a mu rrezit ke ra ne kete toke apo po ju lutesh ndonje sen....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sun Aug 29, 2010 1:49 pm

Toke me fal qe une jam paraziti me i rrezikshem per ty.Une per dite emrr naften tende ,qymyrin drurin ujin ajrin arin etj dhe prape jam i pangopur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sun Aug 29, 2010 11:53 pm

Cito :
na fale oj toke-
FIonaaa a mu rrezit ke ra ne kete toke apo po ju lutesh ndonje sen....
hahhahhahhahhahh.hahhahhahah Po e mbroj nga xhiti e rrimtafa hahhahhahah nuk beson sa kam qesh me keto opinijone haha beso me lot gallat e tera hhahha te me falni ju lutem por komedi keni ber..Xhiti valla u nuk kam qef te me leshoj toka ! rrimtaf a ti po i ben zulllum tokes a!! lere ik jeto ne vendet t tropikal e lerna token rehat a po e sheh se ka fillu miu nda ne mes hahahhah kujdes token se kur te vdesim nuk kemi ku te vorrosemi hahahha. Ti detektiv a nuk kishe cfar te bej veq ti ndroj tokes emrin a a kumbar te ka ty a hahhahhah Sory ju lutem po u paka ahhaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Wed Sep 01, 2010 5:09 pm

Toke me fale qe pranon njerez te keqinje ne token tende.
OJ toke perbiji tradhtaret dhe te gjithe ata qe po tallen me ty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sat Feb 12, 2011 11:47 pm

Cito :
Toke me fale qe pranon njerez te keqinje ne token tende.
OJ toke perbiji tradhtaret dhe te gjithe ata qe po tallen me ty

KA BA BE TOKA VEQ MOS I NXOFSHA TRADHTARET SE KA MI PERBI E JU SE JENI PATRIJOT KA ME JU LE TE ME SHKELIN SA HER TE DON VEQ LIVADHET MOS I SHKELNI SA DO KULLOSIN BAGETIT HAHAH
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sat Feb 12, 2011 11:51 pm

A mullaj te tregoj dje, per bet e tokes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sat Feb 12, 2011 11:54 pm

Cito :
A mullaj te tregoj dje, per bet e tokes.
jo ti me tregove se ke qet patrijot shum prandaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sun Feb 13, 2011 12:00 am

Qet e jo qet toka e kosoves cka nuk mban, eshte e trash, e cka nuk ka!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Sun Feb 13, 2011 12:02 am

nje lapsues ishte i vogel dhe ishte qef e jo qet mir thua mban shum po jo gjat do i mbaj ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ann@
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 204
Age : 29
Vendi : Large nga toka:)
Registration date : 20/04/2011

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Mon Apr 25, 2011 10:55 pm

Toke me fal,fal...etj.
Toke na fal qe mbane gjithcka dhe nuk te vleresojme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Wed Apr 27, 2011 11:45 pm

Cito :
Toke me fal,fal...etj.
Toke na fal qe mbane gjithcka dhe nuk te vleresojme.


me pelqeu kjo bravo ana vertet nuk dim te vlersojm ne ca mban kjo tok!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albania today
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 42
Vendi : shqiperi
Registration date : 11/09/2013

MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   Wed Sep 11, 2013 9:25 pm

burra gra mos u ndjeni shume fajtor, se nuk e keni ju fajin, fajin e ka shejtani qe futi epshin, konkurrencen, mashtrimin, manipulimin, egoizmin e theksuar,etj tek njerez si ju edhe si ne, mijera vjet me pare e qe sot ndodhen ne detyra te rendesishme. po mos harroni se me ksoj lloj njerezish ne kemi te bejme dita dites madje disa nga keto mund te jene edhe te afermit tane. a ju kujtohet dikush....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
TOKĖ mė fal qė tė shkel me kėmbė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: