Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Fri May 14, 2010 12:54 am

Cfare mendo per kete vende te vogel po minjer e tera si ka qen dje ? si eshte sot? dhe si do jete neser?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Fri May 14, 2010 1:52 am

Bashkimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Fri May 14, 2010 1:52 am

kur bre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Fri May 14, 2010 4:07 am

Shume shpejt...nuk po shef se situata eshte e njejt ne te gjitha trojet....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Fri May 14, 2010 2:34 pm

edhe un jam me ty petrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Mon May 17, 2010 1:29 am

Ka qen e okupuar.Eshte nen pranga dhe do jetew cdo here ne agoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Mon May 17, 2010 2:25 am

Ne nder shekuj ishim pa nda
Qengj per ujkun-ujk per vlla!

E kane then t'vjetrit drejte
Lisin e ckyn pyka e vet.

Kur nje vella del i par
Ne e shpallim vet tradhtar.

Andaj kam dro dhe frige
Larg jemi te dalim n'drit

Se si po shihet ende jemi hala
Qengj per ujkun- ujk per vella!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NIPIIXHAXHIT
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 167
Age : 38
Vendi : te dardha
Registration date : 28/09/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Tue May 18, 2010 9:46 pm

ka qen SHqiperi, ėshtė nen mjegull, do te jet SHqiperi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Tue May 18, 2010 9:56 pm

Na ka dal politika prej dyzeni,na duhet nje kryengritje sepse kemi ra ne gjum dhe eurolex po na kendon ninulla serrbe te perkthyera ne shqip!.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Wed May 19, 2010 5:43 am

Bashkimi eshte vendosur atje ku vendoset.

Gjerat e medha duan pakez sakrifice.

Po perpiqemi qe kostua te jete ne minimum, te jete zero cmimi qe do te paguajme ne shqiptaret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Thu May 20, 2010 9:42 pm

bashkim me vellezerit serbe po mendona
sepse keta kane vendose bashkimin e ri me serbe magjup rom ashkali boshnjak si ne kohen e titos prap tito.
Kosova multietnike sipas planit te Ahrtizarit dhe rez 1244
Pa komb pa identitet pa sovranitet pa ushtri pa flamure
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
istref gegaj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 23
Age : 50
Vendi : lladroc therand
Profesioni/Hobi : teknik i makineris
Registration date : 14/05/2010

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Thu Jun 10, 2010 7:40 pm

kosova ka qen pak nen ethe se e ndan prej nenes por nena esht duke u sheruar dhe do e fut prap ne gjirin e vet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 52
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Fri Jun 11, 2010 11:35 pm

apap qe ja ke fute
kosova eshte nen ethe
dhe do te jete nen ethe te renda
po more me goje krejt punet i bejme
,per ate levizja vetvendosje po proteston se i kemi punet mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Sat Jun 12, 2010 10:51 am

kosova i ka punet lluge shqiptaret ne shqiperi lluge ne maqedoni lluge ne presheve bujanovce lluge
ne male te zi lluge
kurqyshe hiq sjmi kerkunde
vetem shan lepiresit e huaj lavderohen qe i kemi punet mire
po keshtu u lavderojshin edhe para lufte me Rugoven ate e rujshin serbet keta thojshin kemi president
dhe lufta ne prage
hala gjhalle jane rugovistat ishe bashkpunetoret serbe.
e njejta melodi po luhet si para lufte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Sat Jun 12, 2010 12:12 pm

Kosova ishte gjithmon e Shqiperis, ka qen, eshte dhe do te jet pararoje e Shqiptarise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Sat Jun 12, 2010 4:07 pm

Kosova eshte Shqiperi (Skurte Fejza e ka nje kenge)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Sat Jun 12, 2010 8:20 pm

kosova ka qene nen serbi jugosllavi po me kushtetuten e 1974 muarre te drejtat e republikes po nuk dijten te shfrytezojne shqiptaret
tashe ka nje statuse shume me te keq se 1974
sepse atehere ishim kombe e kishim flamure kombetare dhe identitet shqiptare
kurse tashe nuk kemi kombe as identitet kombetare as flamure kombetare
na u hiq qka ka shqiptare nga titiste komuniste tradhtare dhe udbashe si dhe nga disa lider te uck qe luften e uck e shfrytezuan per interesa personale dhe pushtet keshtu qe u shiten dhe hiqen qka ka shqiptare
kjo tradhti nuk do tju falet kurre ..
nje dite do te paguajne per kete tradhti me te madhen ne histori qe ju bere kombit..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Sun Jun 13, 2010 7:35 pm

kosova ishte dhe mbeti nen serbi
pushtetin e kishin komunistet titistet shqiptare dhe e kane prape
kishim policet shqiptaroserbofila dhe i kemi prape
vetem me keq jemi shume se perpara
allahu i ndihmofte ketij populli gjumashe.....po me duket se edhe allahu ka mi denu shume me keq ...
ai popull qe fle eshte i vdekur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Mon Jun 14, 2010 2:35 pm

Friday, January 30, 2009


Shqiptari i vertet nuk e njef shtetin e krahines shqiptare te Dardanise.

Po eshte e vertet ajo qe po lexoni. Bashkimi eshte Shpetimi dhe jo coptimi sipas planeve dhe interesave serbe, ruse, greke… Shqiptaret nuk duhet ta njofin krahinen shqiptare te Dardanise si shtet por duhet te punojne per Bashkimin e trojeve te tyre. Ne se kjo gje nuk ndodh atehere ne jemi te destinuar te zhdukemi si komb. Mbijetesa e jone ne xhunglen nderkombertare do te jete e pamundur.

Ne momentin qe shqiptaret kundershtuan planin serb per Dardanine, qe perfaqsohej nga Berisha-Mustafaj une ju bashkangjita korrit protestues shqiptar. Ne fakt une e udhehoqa korrin e shqiptareve. Behej fjale per kundershtimin e planit B serb te pavarsise se kushtezuar per krahinen shqiptare te Dardanise.

Me pas kur ne krahinen shqiptare te Dardanise plani serb triumfoi (pavarsia e kushtezuar), une vazhdova te mbetem besnik realitetit dhe bindjeve te mija ne nje kohe qe ata qe kishin cjerur faqet kundra Berisha-Mustafaj festonin fitoren serbe.

Ne diten e triumfit serb (pavarsine e kushtezuar) mbi krahinen shqiptare te Dardanise une shkrojta “ Ta gezosh sorren populli im shqiptar”.

Koha me dha mua te drejte. Sejdiu, Krasniqi, Thaci krijuan kombin Kosovar, mohuan vetveten, historine, flamurin, heronjte, gjakun e derdhur… dhe ne se vazhdohet keshtu vdekja jone si shqiptar eshte e sigurte.

Eshte detyre e cdo shqiptari qe e mban veten te tille qe ta mos e njofi dhe ta kundershtoje triumfin serb ne krahinen shqiptare te Dardanise (pavarsine e kushtezuar) dhe te punoje e luftoje per bashkimin e trojeve tona ne nje shtet te vetem si nje drejte historike qe na eshte mohuar por edhe si nje akt praktik mbijetese per shqiptaret ku do qe ndodhen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Mon Jun 14, 2010 3:05 pm

me ymer te zotit do shkaterrojme klanet mafioze antishqiptare si ne kosove maqedoni dhe shqiperi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 52
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Mon Jun 14, 2010 7:55 pm

ej more xhiti e detktiva
Thaqi jem ja ka ba shtetin e ju se njini hiq
hashimi jem ka luftue per kete kosovee ju beni hajgare....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Mon Jun 14, 2010 10:05 pm

valla shtet ka ba xhevat
shtet pa sovranitet bashkim vllaznim me shkije
kosove multietnike flamur multietnik
pa ushtri dhe pa sovranitet pa histori pa komb.
As hesat pasha as Ahmet Zogu ska bere ,me shume dem se keta.
Ama ky ramushi krejte udbashet e ldk ldd i pranoi ne parti
Ky püo zevendeson tradhtarin Rugova
I ngrati deri dje e shajti e e kercnoje per tradhti
para lufte e kercnojke pritna ne prishtine u bane copa
tashe po mundohet ne voore me i hy per se gjalli
pas Rugoves ramush Rugova..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Tue Jun 15, 2010 2:13 pm

me ju thon te verteten Mitrovica para Luftes ishte e bashkuar
kurse tani pas 11 viteve kishemi ne liri dhe Pavaresi eshte e ndarė
sipas mendimit tim vetem sa jane debu ata pizgauera dhe ata 101-sha
se te gjithe jane ketej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
isaj peci
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 46
Vendi : suisse
Registration date : 02/06/2010

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Thu Jun 17, 2010 12:03 am

POQESE JETOJM TER JETEN ME PARE TE MERGIMTARVE ETE HOTELEVE E TE KAFENEVE TER JETEN KEMI ME QEN SKLAV
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   Sat Jun 19, 2010 12:49 am

SMAJL LATIFI - Intervistė
Intervistė e Smajl Latifit, Kryetarit tė Lėvizjes pėr Integrim dhe Bashkim (LIB), dhėnė tė pėrditshmes Bota Sot. Intervista e parė dhėnė me 2 Shkurt, dhe Intervista e dytė dhėnė me 10 Shkurt, 2010


1) A ka ndonjė lėvizje tė re pėr bashkimin kombetar, me qė shumė herė ėshtė folur nėpėr tryeza tė ndryshme politike?

Smajl LATIFI (LIB):
Programit pėr bashkim kombėtar po i krijohen mundėsi dhe hapėsira tė reja. Ka zhvillime tė shumta nė favor tė kėtij opsioni. Nėse do t`i marrim pėrmbytjet nė zonėn e Shkodrės, atėherė mund tė shohim se shqiptarėt e ndjejnė bashkimin dhe japin shembuj pozitiv pėr kėtė qėllim. Kėtė ndjenjė e kemi kudo. Mund tė thuhet se shqiptarėt e duan bashkimin dhe po t`iu jepet mundėsia pėr ta shprehur vullnetin e tyre politik, do tė vendosnin pa kurrfarė dyshimi pėr bashkimin kombėtar dhe territorial dhe pėr krijimin e njė shteti tė bashkuar, si masė pėr qėndrueshmėrinė politike, mundėsi e madhe pėr zhvillim ekonomik dhe bazė pėr pėrparim tė gjithanshėm. Kėto ditė “Galup”, nė bazė tė anketave e verifikojė dėshirėn dhe vullnetin e atyre qė u anketuan. Pra, mund tė konstatojmė lėvizje tė reja dhe rritje tė besimit nė opsionin e bashkimit kombėtar. Nė ditėt e ardhshme presim tė shohim lėvizje edhe mė tė prekshme, angazhime mė tė pėrqendruara nė favor tė bashkimit kombėtar.

2) A ka mbetur BE-ja e vetmja zgjidhje ku shqiptarėt mund tė bashkohen?

Smajl LATIFI (LIB):
Zgjidhja mė e drejtė dhe mė e mirė ėshtė qė ne tė integrohemi dhe tė bashkohemi si komb nė njė shtet dhe tė bashkuar tė integrohemi nė BE. Bashkimi nė kėtė mėnyrė do tė jetė shumė mė i frytshėm jo vetėm pėr shqiptarėt, por edhe pėr BE-nė. Ne nuk mund t`i shėrbejmė paqes dhe prosperitetit tė BE-sė, nėse do tė futeshim nė BE me problemin themelor tė pazgjidhur. Kjo ėshtė e kuptueshme pėr njohėsit e mirė tė rrethanave dhe pėr dashamirėt e paqes dhe sigurisė nė rajon. Askush nė Evropė sot nuk duhet tė jetojė i shtypur, i diskriminuar ose i administruar nga regjime qė ruajnė pozita koloniale ndaj popujve. Askush nuk dėshiron sot tė ndjehet i poshtėruar, i nėpėrkėmbur. As populli shqiptar i ndarė padrejtėsisht nuk e dėshiron kėtė pozitė. Prandaj, ne kemi detyrim tė pėrpiqemi qė zgjidhjen ta realizojmė nė rrugė tė natyrshme dhe jo tė presim se ajo do tė mund tė realizohet pasi tė futemi nė BE. Pėr t`i pėrmbushur kriteret e anėtarėsimit nė BE, ne do ta kishim shumė mė lehtė tė pėrqendrohemi nė zgjidhjen e problemit tonė kombėtar si njė parakusht pėr tė shpejtuar hapat qė kėrkohen tė ndėrmerren nga ana jonė.

3) Cilat mund tė jenė disa nga hapat kryesor qė na ēojne drejt bashkimit kombėtar dhe cilėt mund tė ndėrmarrin kėtė nismė?

Smajl LATIFI (LIB):
Kontribut nė ēėshtjen e bashkimit kombėtar mund tė japin tė gjithė ata qė mendojnė se kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė e ēėshtjes sonė. Hapat janė tė shumtė, por thelbėsore ėshtė tė konsolidohet mendimi dhe koncepti politik pėr bashkim kombėtar. Nė shėrbim tė kėtij qėllimi, duhet tė vihen tė gjitha shtresat e popullsisė. Edhe njerėzit e dijes, edhe shtypi, mediumet elektronike, tryezat shkencore, tribunat politike etj. Tė gjitha kėto do tė jenė njė kontribut i mirė nė fuqizimin e mendimit politik pėr bashkim kombėtar. Hap shumė i rėndėsishėm do tė jetė edhe pėrfshirja nė institucione, posaēėrisht tė R. Kosovės dhe tė R. Shqipėrisė e projektit pėr integrime mbarėshqiptare dhe bashkim kombėtar. Hap tjetėr do tė jetė edhe rritja e nivelit tė komunikimit ndėrshqiptar, aktivitete dhe aksione tė pėrbashkėta nė rrafshin e unisimit tė arsimit, tė institucioneve tė tjera tė dijes, veprime intensive dhe njė dinamikė veprimesh e hapash nė rrafshin kulturor, sportiv, tė shėndetėsisė, tė hapjes dhe heqjes sė barrierave pėr tregun mbarėshqiptar, tregun e punės dhe prodhimit. Tė gjitha kėto janė hapa qė duhet tė hidhen, nė mėnyrė qė ne ta shohim, se sa mundėsi e hapėsirė pėr njė jetė mė tė mirė, pėr zhvillim dhe pėrparim do tė kemi si komb. Nismat pėr kėto duhet tė jenė edhe nga institucionet, por edhe nga organizma tė ndryshėm ēofshin politik, ekonomik apo shoqėror. Ne jemi tė hapur pėr tė kontribuar edhe mė tej drejt kėtij qėllimi.

4) Meqė nuk ka parashikime pėr kėtė ēėshtje, pasi tani u bė 1 shekull qė jemi tė ndarė, ju a mund tė hidhni njė hipotezė se kur do tė mund tė bashkohen shqiptarėt?

Smajl LATIFI (LIB):
Mund tė themi, se pėr gati njė shekull nuk rreshtėn pėrpjekjet pėr bashkim kombėtar. Edhe sot ato vazhdojnė. Njė gjė ėshtė e sigurt se ne nuk jemi pajtuar dhe nuk duhet tė pajtohemi asnjėherė tė jetojmė si popull i ndarė. Na mbetet qė tė veprojmė pa u ndalur, duke i shfrytėzuar rrethanat qė tani janė mė tė favorshme pėr t`u organizuar mė mirė. Sa mė i shtrirė qė tė jetė bashkimi kombėtar nė popull, aq mė i besueshėm do tė bėhet ky program. Gjykojmė se ky program tashmė nuk ėshtė vetėm njė ideal, por edhe nevojė, interes dhe mundėsi e shkėlqyer pėr tė parė ne dhe tė tjerėt, njė komb paqedashės dhe me dinjitet qė po hapėron nė rrugėn e tij tė zhvillimit dhe pėrparimit. Bashkimit nuk duhet t`i frikėsohet askush, posaēėrisht faktorėt demokratik dhe paqedashės. Dita e bashkimit do tė vie dhe kjo varet shumė nga vullneti dhe veprimet tona si komb.

Prishtinė
Mė 2.2.2010


1. Rasti i shqiptarėve tė Maqedonisė, mos respektimi i kulturave tė tyre dhe as identiteti i shqiptarizmit, duket se po e ēon nė krize identitetin e shqiptarėve. Marrė nė pėrgjithėsi, pėrfshire kėtu edhe Kosovėn, Shqipėrinė dhe Kosovėn Lindore, a ka krizė tė identitetit shqiptar?

Smajl LATIFI (LIB):
Do tė ishte mė realiste, tė themi se kemi tė bėjmė me njė ofansivė intensive tė qarqeve antishqiptare sllavo-maqedonase, serbe etj. dhe me njė servilizėm tė madh tė akterėvė politik shqiptarė, tė cilėt ndjehen komodė pėrballė kėtyre pretendimeve iracionale dhe shoviniste. Politikanėt qė drejtojnė partitė e ashtuquajtura parti tė mėdha politike, nuk pėrfaqėsojnė interesa kombėtare, por interesa tė ngushta, ata nuk bėzajnė - heshtin, nuk kanė vullnet dhe nuk pėrpiqen pėr tė dalė nė mbrojtje tė identitetit kombėtar shqiptar sepse tė tillėt kanė vetėm njė qėllim: tė ruajnė pozitat e veta, priviligjet e mėdha qė i kanė krijuar duke e keqpėrdorur pushtetin dhe duke i nėpėrkėmbur vlerat kombėtare.
Ne jemi tė bindur se identiteti shqiptar absolutisht nuk ėshtė nė krizė, edhe pėrkundėr faktit se ai po kėrcėnohet nga tenndenca pėrcarėse tė tė ashtuquajturit kosovarizim, pastaj tendencave pėr ruajtjen dhe trashjen e ndasive brendashqiptare etj. Ne themi me tė drejtė, se politika aktuale ėshtė nė krizė tė thellė dhe pėr pasojė tė kėsaj politike servile e cila nuk e ka nė bosht zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare, sulmet ndaj identitetit shqiptar janė gjithnjė e mė tė shpeshta dhe mė tė shumta. Dhe kur? Nė kushtet kur duhet tė ishte e kundėrta.
Sot dhe gjithnjė, ne kemi detyrim, posaēėrisht forcat politike atdhetare, intelektualėt e mirėfilltė dhe tė gjithė shqiptarėt, iu takon dhe duhet tė pėrpiqen ēcdo ditė pėr tė ngritur dhe fuqizuar njė politikė tjetėr- politikėn e cila ndjek kursin pėr integrimin dhe bashkimin e kombit shqiptar nė njė shtet. Kėmbanat e alarmit po bien,. ka ardhė koha qė nė kėto rrethana tė favorshme pėr shqiptarėt, t`i japim pėrgjigjje tė qartė dhe tė guximshme aspiratave hegjemoniste tė fqinjėve, qė po vrapojnė pėr tė fshirė dėshmitė e autoktonisė sė shqiptarėve qė jetuan, jetojnė dhe kanė tė drejtė tė jenė zot nė truallin e vet.

2. Pse po ndodh kjo dhe cilat nga institucionet duhet tė ngrenė zėrin pėr tė mbrojtur identitetin e shqiptarėve kudo qė jetojnė?

Smajl LATIFI (LIB):
Dėme tė tilla po shohim me sy, pikėrisht pėr mungesė tė njė politike tė organizuar shtetėrore me palcė kombėtare, e cila do tė ishte aktive dhe e pėrkushtuar pėr ruajtjen, kultivimin dhe realizimin e tė drejtės sė patjetėrsueshme tė kombit shqiptar pėr tė jetuar nė njė shtet. Ėshtė e domosdoshme qė pėr veten tonė, pėr mbrojtjen e identitetit shqiptar, tė ngrejnė zėrin tė gjitha institucionet, para sė gjithash institucionet politike dhe shtetėrore (ato tė R. Shqipėrisė dhe tė R. Kosovės), partitė politike, akademikėt, intelektualėt, shoqatat atdhetare, historianėt, studentėt-tė gjithė shqiptarėt duhet tė jenė tė mobilizuar pėr ta mbrojtur vetveten kur janė nė rrezik, tė gjithė ne duhet tė organizohemi, jo vetėm pėr t`ua ndalur hovin veprimeve antishqiptare, por doemos tė ndėrmarrim veprime tė organizuara drejt inmtegrimit tė plotė dhe bashkimit politik e territorial tė kombit shqiptar, cili ende ėshtė ndarė dhe si rrjedhim i kėrcėnuar nga sjelljet agresive tė fqinjėve tė tij.

3. Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė nė krizėn e identitetit tė shqiptarėve?

Smajl LATIFI (LIB):
Nė rend tė parė ėshtė mosorganizimi i brendshėm i faktorit shqiptar, politikat jo tė duhura shtetėrore dhe veprimet e shumta parciale tė politikanėve shqiptarė. Si rrjedhojė e kėsaj, janė interesat kundėrthėnėse brenda bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj ēėshtjers shqiptare. Kėta janė dy faktorėt themelorė tė cilėt po ndikojnė shumė qė ne tė vonohemi. Ne nuk i shfrytėzojmė mundėsitė e shumta, ne nuk jemi tė pėrkushtuar nė tė drejtėn tonė pėr bashkim si komb i ndarė qė jemi, edhe pse kemi tė drejtė dhe aktualisht jemi nė pozitė shumė mė tė pėrshtatshme pėr tė reaguar fuqishėm si komb i organizuar. Mjerisht ende nė institucionet e R.Shqipėrisė, nuk shohim veprime tė duhura pėr realizimin e aspiratės sė popullit shqiptar pėr bashkim (kėto janė detyrime qė burojnė nga Preambula dhe nga neni 8 i Kushtetutės sė R. sė Shqipėrisė), por as veprime tė duhura pėr ruajtjen ose mbrojtjen e identitetit kombėtar shqiptar tė ndarė dhunshėm, padrejtėsisht dhe kundėr vullnetit tė tyre, tė cilėt vazhdojnė tė goditen edhe sot e kėsaj dite nga tendencat pėrcarėse tė politikanėve vendorė, nga sjelljet e tė cilėve duket sikur ka njėfarė gatishmėrie qė ta zėvendėsojnė identitetin shqiptar me njė identitet i cili s`ka asgjė tė pėrbashkėt me shqiptarėt. Ndėrkaq, bartėsit e institucioneve tė R. sė Kosovės, sikur janė hedhur nė garė se kush mė shumė po largohet nga identiteti shqiptar dhe nga Kosova si truall i shqiptarėve. I keni parė se sa me zell promovohen simbolet e Kosovės multietnike dhe i ashtuquajturi, identitet kosovar. Promovime tė tilla i shohin edhe dashakeqėt e shqiptarėve, tė cilėt duket se po trimėrohen nga dita nė ditė, nė vend qė tė braktisin dhe tė na lėnė tė qetė, po hedhin valle nė shtėpinė tonė.
Sė fundi, kriza e madhe qė e ka kapluar kėtė politikė e cila nuk ka pėr qėllim ta mbrojė identitetin shqiptar nga kanosjet e ndryshme, kėrkon qė tė tejkalohet sa mė parė. Pra, kėrkohet ndryshim thelbėsor. Besojmė fort se vetėm njė politikė qė udhėhiqet nga qėllimet e integrimit ndėrshiptar dhe pėrpiqet pėr bashkimin kombėtar, do t`i pėrgjigjej qartė kėrcėnimeve tė ndryshme qė i sillen si fantazmė identitetit tonė shqiptar.

Prishtinė
Mė 10.2.2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kosova si ka qen?si esht?dhe si do te jet ne te ardhmen?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: