Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Libri i fundit qe keni lexuar.....

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyMon Apr 04, 2011 3:33 pm

Cito :
Xhem kur fionaa ta perfundon ket liber ndoshta do te na spjegon dic, une nuk di cka te them thjeshte pak jam i interesuar te mesoj dic per keto gjera, nuk e di nuk me bein shum pershtypje.


Mbasi nuk te bejn pershtypj pse pyt kot :shock:do isha pergjigje por nuk eshte vjeshta !se ne pranver ti thua ndihem shum i merzitu dhe un me mendimet e mia me shum po ta shtoj merzin keshtu si pyt tjert mbase kan lexu ket roman dhe ta shtojn knaqesin e te pergjigjurit No
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyTue Apr 05, 2011 6:42 pm

Hipotezat mbi Trekėndėshin e Bermudės, nga hapėsirat shumėdimensionale, Antlantida deri tek UFO-t

Nė kėtė artikull do tė flasim pėr Trekėndėshin e Bermudės, qė ndodhet nė Oqeanin Atlantik, nė tė cilin duke filluar nga 1800-a deri mė sot janė zhdukur nė mėnyrė misterioze tė paktėn mbi njėqind anije dhe avionė dhe nė disa raste ėshtė verifikuar qė janė gjendur anije ose velierė tė vegjėl bosh, pa ekuipazh, edhe pse nė bordin e tyre gjithēka ishte normale dhe varkat e shpėtimit ishin akoma nė vendet e tyre, pėr kėtė arsye nga njė anė nuk ekzistonte asnjė motiv qė tė justifikonte njė arratisje tė ekuipazhit pėr arsye urgjence dhe nga ana tjetėr prezenca e varkave tė shpėtimit tregon se ekuipazhi nuk ishte larguar nga anija me dėshirėn e tij pėr njė arsye te caktuar, sepse nė kėtė rast do tė kishte pėrdorur varkat qe siē thamė, u gjetėn aty ku ishin, pa pėrdorur.Do tė fillojmė duke pėrshkruar disa raste tė veēanta dhe tė famshme mbi zhdukjen e anijeve dhe avionėve nė Trekėndėshin e Bermudės. Pasi tė kemi pėrshkruar kėto zhdukje misterioze, do tė marrim nė konsiderate disa hipoteza qė janė hedhur pėr t’i dhėnė njė shpjegim kėtyre zhdukjeve misterioze dhe pėr t’u munduar tė zgjidhim misterin e Trekėndėshit ėe Bermudės.Anija e parė e zhdukur nė Trekėndėshin e Bermudės pėr tė cilėn do flasim ėshtė Marine Sulphur Queen, e cila u nis nė 2 shkurt tė vitit 1963 nga Galveston pėr nė Norfolk. Anija Marine Sulphur Queen duhej tė arrinte nė Norfolk nė 7 shkurt. Por pikėrisht nė atė ditė, duke parė qė anija ishte me vonesė sipas orarit tė mbėrritjes, Roja Bregdetare dha alarmin.Po tė mendohemi mirė, kishte diēka tė ēuditshme nė nxitimin pėr tė dhėnė alarmin, sikur ta ndjenin qė kishte ndodhur diēka e keqe. Ndoshta nxitimi i dhėnies sė alarmit ka tė bėjė me faktin se pas transmetimit tė dy mesazheve private nė 4 shkurt 1963, radioja e bordit tė anijes kishte heshtur ēuditėrisht sė transmetuari.Nė 8 shkurt, 7 aeroplanė fluturojnė sipėr zonės qė pėrfshihet midis Galveston Gjirit tė Floridas. Por, edhe me impenjimin e njerėzve qė merrnin pjesė nė kėrkime, nuk u has nė asnjė anije, asnjė relike, asnjė njollė dyshuese. Ditėn e nesėrme u kryen serish kėrkime, kėtė radhė ėe larg por dhe kėsaj here nuk u gjet asnjė anije apo shenjė e dyshimtė.Deri nė 13 shkurt u ndėrmorėn shumė fluturime zbulimi nė njė sipėrfaqe prej 500.000 km2. Zona gjithashtu po inspektohej nga disa anije kėrkuese dhe u morėn nė pyetje kapitenėt e shumė anijeve qė kishin ndjekur hamendėsisht tė njėjtėn trajektore tė anijes sė zhdukur. Edhe pse u bėnė tė gjitha pėrpjekjet nuk pati asnjė rezultat.Kjo zhdukje e njė anije tė madhe ndodhur pranė bregdetit nė njė zone relativisht tė ngushtė dhe pa asnjė sinjalizim rreziku tė lėshuar nga anija ėshtė njė mister i vėrtetė. Sipas ekspertėve qė u morėn me kėrkimet, dukej sikur anija tė ishte zhdukur papritur pa lėnė asnjė gjurmė. Gjėja mė e habitshme ishte se zhdukja kishte ndodhur nė njė zonė tė ngushtė nė afėrsi tė bregut dhe shumė e trafikuar nga anijet.Komisioni hetimor i Rojes Bregdetare publikoi njė raport shumė tė detajuar mbi zhdukjen e anijes. Nė kėtė raport u arrit nė konkluzionin se zhdukja e anijes ishte e pashpjegueshme, edhe pėr arsyen sepse kushtet e lundrimit dhe ato atmosferike nuk krijonin asnjė rrezik pėr anijen.Tani do tė marrim nė konsiderate zhdukjen nė Trekėndėshin e Bermudės tė Cyclops, njė anije e madhe qė pėrdorej pėr furnizimin e trupave amerikane me bazė nė Atlantikun Jugor. Zhdukja e kėsaj anije ndodhi nė 4 Mars 1918. Anija u nis nga Bahia nė 21 Shkurt 1918 drejtuar SHBA-sė por qė asnjėherė nuk arriti nė destinacion. Sinjalizimi i fundit pėr kėtė anije u bė nė 4 Mars, ditė nė tė cilėn Cyclopsi ndaloi nė portin e La Barbade, por kjo ishte dhe hera e fundit qė dikush pa anijen sepse ajo nuk arriti kurrė nė Norfolk. Sipas Komisionit Hetimor qė ndėrmori hetimet mbi zhdukjen e kėsaj anije bėhet fjalė pėr njė zhdukje totale, perfekte, e pashpjegueshme: asnjė SOS, asnjė relikt, asnjė varkė shpėtimi, asnjė dyshim apo provė pėr tė kuptuar se ēfarė i kishte ndodhur anijes.Roja Bregdetare lėshoi njė deklaratė kuptimplote nė tė cilėn zhdukja e Cyclops u konsiderua si njė nga mė tė mistershmet e tė gjitha kohėrave nė Marinėn Bregdetare.Por misteret e Trekėndėshit tė Bermudės nuk mbarojnė kėtu, pėrkundrazi, zhdukja e Cyclops ėshtė mė pak e mistershme se sa ajo qė do tė lexoni mė poshtė.Ne vitin 1881 anija amerikane Ellen Austin dalloi nga lart njė velier qė po shkonte drejt bregut. Kapiteni i Ellen Austin urdhėroi afrimin drejt anijes qė po pėrfundonte nė breg por tė gjithė ngelėn tė habitur kur vunė re se anija ishte komplet bosh, pa ekuipazh. Si hipoteze e parė menduan se ekuipazhi ishte larguar nga anija nga dallgėt, dhe pėr kėtė arsye kapiteni i anijes Ellen Austin transferoi nė velier disa nga ekuipazhi i tij, duke u kthyer tė dyja njėra pas tjetrės.Natėn tjetėr papritur u shfaq njė mjegull dhe, kur kjo u shpėrnda, Ellen Austin u gjet vetėm nė mes tė detit. Dy ditė mė pas velieri misterioz u rishfaq sėrish dhe, ēuditėrisht, dukej sėrish sikur nuk arrinte tė mbante drejtimin e duhur gjatė lundrimit, edhe pse kėtė herė velat ishin tė hapura.
Anija Ellen Austin rimorkioi velierin dhe thėrritėn njerėzit e ekuipazhit qė mė parė ishin transferuar aty nga Ellen Austin. Pėr habinė e tė gjithėve askush nuk u pėrgjigj, sepse velieri ishte sėrish pa asnjė ekuipazh nė bord.Kapiteni i Ellen Austin kėrkoi serish vullnetare midis ekuipazhit tė tij qė tė pranonin tė shkonin nė velierin e rimorkiuar. Kėtė herė nuk ishte e lehtė tė gjendeshin persona vullnetarė duke qenė se tė gjithė ishin tė terrorizuar nga zhdukja e ekuipazhit tė mėparshėm. Gjithsesi me vėshtirėsi u gjetėn persona tė tjerė, qė fale shumės sė parave vėnė nė dispozicion nga kapiteni, u transferuan nė velier dhe vazhduan rrugėn sėbashku.Por jo pėr shumė, sepse shpejt u paraqit e njėjta skenė e tmerrshme. Gjatė natės u rishfaq sėrish mjegulla qė tmerroi ekuipazhin e Ellen Austin. Mėngjesin tjetėr u zhduk sėrish, por ditėn tjetėr pėrsėri u rishfaq, dhe kėtė herė pa ekuipazhin nė bord. Atėherė kapiteni i Ellen Austin u dorėzua dhe nuk dėrgoi me asnjeri nė velierin misterioz duke u bindur se nė atė anije diēka e shtriguar kishte ndodhur, njė mallkim.
Por nė Trekėndėshin e Bermudės nuk janė zhdukur vetėm anije, por dhe njė numėr i konsiderueshėm aeroplanėsh
Rasti i parė i zhdukjes sė aeroplanėve qė do tė marrin nė shqyrtim ndodhi nė 5 dhjetor tė 1945 dhe ka tė bėjė me 5 aeroplanė ushtarake Avenger. Kėta avionė Avenger u ngritėn nga baza e Fort nė Florida pėr njė stėrvitje por nuk u kthyen mė nė bazė. Duke dashur tė sintetizojmė atė ēka ndodhi, duhet tė vėmė nė dukje pikė sė pari qė, njė orė e gjysėm mė vonė pas nisjes sė skuadriljes, baza e nisjes kapi njė mesazh nga avionėt Avenger shumė tė habitshėm: pilotėt e Avenger-eve komunikuan qė nuk shikonin mė tokėn dhe si rrjedhojė kishin humbur.Ky mesazh ėshtė absolutisht i pashpjegueshėm sepse nga njė anė avionėt ishin akoma afėr bazės sė nisjes dhe duhet ta shikonin se s’bėn, nga ana tjetėr qielli ishte i hapur dhe pamja e qartė. Kontrollori i fluturimit kėshilloi kapo skuadriljen qė tė ktheheshin drejt perėndimit por pėrgjigjia qė i erdhi nga kapo skuadrilja ishte komplet e pakuptueshme. Ai nė fakt tha se nuk ishte i sigurtė pėr asnjė drejtim dhe tha gjithashtu se ngjyra e oqeanit ishte ndryshe nga ajo e zakonshmja.Pas kėsaj fraze tė pakuptueshme njerėzit nė bazėn e kontrollit filluan tė shqetėsoheshin seriozisht, ose mė mirė tė themi qė i kapi paniku pėrballė kėsaj ndodhie tė pazakontė. Dukej sikur avionėt Avenger kishin pėrfunduar nė njė dimension tjetėr ku ngjyra e detit ishte ndryshe nga jona. Kaluan minuta tė gjata plot me ankth.Pas rreth gjysėm ore kontrollori i fluturimit kėrceu nga karrikja kur mori njė mesazh tė ri jo mė pak tė pakuptueshėm. Nė fakt kapo skuadrilja i avionėve Avenger komunikoi se nuk dinte pozicionin ku ndodheshin avionėt dhe mbylli mesazhin e tij me kėto fjalė enigmatike: duket sikur jemi… Pas kėtyre fjalėve kontrollori i fluturimit humbi ēdo kontakt me avionėt Avenger dhe ata u zhdukėn pėrgjithmonė.Tani do te flasim pėr zhdukjen e njė tjetėr avioni qė ndodhi vetėm pak orė pas zhdukjes sė atyre Avenger. Dhjetė minuta mė vonė nga ky mesazh i pabesueshėm komandanti i bazės dha urdhėrin qė njė hidrovolant Mariner tė fluturonte drejt pozicionit tė fundit ku ndodheshin avionėt Avenger pėrpara zhdukjes. Hidrovolanti Mariner arriti nė aėe pozicion nė 1 orė. Marineri dėrgoi rregullisht mesazhe shumė tė detajuar edhe sepse anėtarėt e ekuipazhit ishin ekspertė nė kėto lloj kėrkimesh. Komandanti qėndroi nė pritje tė mesazheve tė reja nga Mariner, tė cilat nuk arritėn mė. Komandanti mendoi se ishin shenjė e mirė, duke interpretuar mungesėn e mesazheve me faktin qė njerėzit e Mariner ishin duke u marrė me shpėtimin e pilotėve tė mbijetuar tė avionėve Avenger.
Megjithatė me kalimin e orėve komandanti filloi tė shqetėsohej dhe kėrkoi tė komunikonte me Mariner por hidrovolanti nuk pėrgjigjej. Edhe Mariner ishte zhdukur njėlloj si avionėt Avenger. Menjėherė u nisėn avionė dhe anije tė tjera pėr tė kėrkuar hidrovolantin mariner, pėrfshirė kėtu dhe njė aeroplanmbajtės, por megjithėse kėrkimet, u desh tė pranohej fakti qė dhe Mariner ishte zhdukur njėlloj si Avenger-ėt. Kėta nuk janė avionėt e vetėm tė zhdukur nė Trekėndėshin e Bermudės: nė periudhėn midis 1950 dhe 1995 janė zhdukur dhe 20 aeroplanė tė tjerė.Pasi kemi pėrshkruar zhdukjen e anijeve dhe aeroplanėve nė Trekėndėshin e Bermudės, do tė tregojmė hipotezat qė janė formuluar pėr tė shpjeguar misterin e Trekėndėshit tė Bermudės.Shumė shkurt mund tė themi qė hipotezat e hedhura janė 3: hipoteza Atlantida, prezenca nė Trekėndėshin e Bermudės tė dritareve ekstradimensionale ose dritaresh shumėdimensionale dhe hipoteza qė shpjegon misterin e Trekėndėshit te Bermudės nėn aspektin e UFO-ve.

Hipotezat mbi Misterin e Trekėndėshit tė Bermudės

1. Hipoteza Antlatida
Mbėshtetesit e hipotezės sė Atlantides pranojnė se nga rrėnojat nėnujore tė kontinentit tė humbur tė Atlantidės dalin disa rreze vdekjeprurėse qė sjellin dhe zhdukjen e anijeve dhe aeroplanėve. Thėnė ndryshe, sipas kėtyre autorėve, midis rrėnojave nėnujore tė Atlantidės gjenden armė qė u pėrkisnin atlantidasve dhe qė janė akoma funksionale, dhe momente tė caktuara qė nuk mund ta dimė kur janė, nga kėto armė dalin rreze vdekjeprurėse tė cilat shkatėrrojnė anijet dhe avionėt. Njė nga mbėshtetėsit e kėsaj teze, David Zink, i ka vendosur pėrkufizimin kėtyre rrezeve si “zjarr kristali” dhe hipotizon qė kėto armė nga tė cilat del zjarri i kristalit, aktivohet kur bėhen bashkė njė sėrė faktorėsh tė ndryshėm, nė mangėsi tė tė cilave kėto armė edhe pse akoma nė gjendje tė funksionojnė, qėndrojnė jo aktive. Gjithmonė sipas Zink, ėshtė gjithmonė ky “zjarr kristali” shkaku i turbullimeve magnetike dhe anomalive gravitacionale qė janė ndeshur nė Trekėndėshin e Bermudės.Mbėshtetėsit e hipotezės sė Atlantidės i japin njė rėndėsi shumė tė madhe profecive tė Edgar Cayce, njė vegjenti tė famshėm amerikan shumė tė njohur nė SHBA. Edgar Cayce kur kalonte nė gjendje transi e kishte zakon tė profetizonte gjėra tė ndryshme, midis tė tjerash dhe disa qė kishin tė bėnin me Atlantidėn qė ai e quante Poseidonia, qė ishte emri me tė cilin banorėt e kontinentit tė humbur quanin Atlantidėn. Cayce tregoi se nė Atlantidė kishte qytete tė mėdha, makina tė mistershme qė transportonin materien dhe njė gur i zjarrtė qė ishte nė gjendje tė kapte dhe pėrdorte fuqinė e mrekullueshme tė energjisė kozmike.Gjithashtu Edgar Cayce formuloi, kur ishte nė gjendje transi, njė profeci shume preēize nė vitin 1940. Ai parashikoi qė njė pjesė e rrėnojave tė njė tempulli tė Atlantidės, qė ndodhej e varrosur nėn baltėn e Bimini, njė ishull pak larg nga Florida, do tėe zbulohej 28 vite mė vonė d.m.th nė vitin 1968. Nė fakt nė vitin 1968 tamam nė Bimini, disa zhytės zbuluan disa blloqe gurėsh qė mund tė ishin muret e njė tempulli tė rrėnuar, si dhe rrėnoja tė tjera qė mund tė ishin muret dhe rrugėt e njė qyteti tė fundosur nėn ujė shumė kohė mė parė.Zhytje tė reja dhe foto nga ajri duket tė konfirmojnė ekzistencėn e kėtyre rrėnojave. Gjithsesi duhet tė themi se jo tė gjithė oqeanografėt janė tė sigurtė sė kėto blloqe gurėsh janė pjesė e rrėnojave tė Atlantidės. Duhet tė themi se, edhe sikur tė bėhej fjalė thjesht pėr shkėmbinj siē pranojnė kėta oqeanografė, kėta shkėmbinj janė pa dyshim me njė formė shumė tė ēuditshme, sa tė japin idenė qė mund tė jenė rrėnojat e njė qyteti tė fundosur. Edhe sikur tė pranonim qė kėto blloqe guri janė me tė vėrtetė, ashtu siē duken, rrėnojat e njė qyteti tė fundosur, nuk do tė thotė patjetėr qė tė jenė rrėnojat e njė qyteti tė zhdukur tė Atlanditės, nga momenti qė niveli i ujit tė detit pėrgjatė shekujve ėshtė ngritur mė shumė se njė herė dhe midis tė tjerash furtunat detare mund tė kenė pėrmbytur qytete bregdetare nė tė kaluarėn e largėt, dhe qė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me kontinentit e Atlantidės.

2. Dritararja shumėdimensionale
Autorė tė tjerė besojnė se zhdukjet e aeroplanėve dhe anijeve nė Trekėndėshin e Bermudės janė si pasojė e prezencės nė kėtė zonė gjeografike tė njė dritareje ekstradimensionale ose tė njė dritareje shumėdimensionale (dritaret ekstradimensionale vėnė nė kontakt dimensionin tonė, universin tonė, me njė dimension paralel kurse dritaret shumėdimensionale vėnė nė kontakt dimensionin tonė me njė numėr universesh paralele dhe jo vetėm me njė). Kėta autorė pretendojnė se pėshtjellimet elektromagnetike dhe anomalitė gravitacionale qė ndodhin nė Trekėndėshin e Bermudės janė pasojė e kėsaj dritareje ekstradimensionale ose shumėdimensionale. Mendimi ynė ėshtė qė kjo hipotezė, sėbashku me atė ufologjike qė do tė shtjellojmė mė poshtė, ėshtė mė e besueshme se sa ajo e Atlantidės duke qene se nė disa raste tė zhdukjeve tė anijeve apo aeroplanėve duket sikur ato janė transportuar pikėrisht nė dimensione tė tjera.

3. UFO
Tani do tė marrim nė konsideratė hipotezėn e tretė pėr tė kėrkuar tė zbardhim misterin e Trekėndėshit tė Bermudės: sipas kėsaj hipoteze zhdukjet e anijeve dhe avionėve nė atė zonė janė shkaktuar nga rrėmbimet e UFO-ve. Autori qė mbi tė gjithė ka mbrojtur kėtė tezė dhe ka kėrkuar prova pėr ta mbėshtetur ėshtė ufologu amerikan Jessup qė dedikoi shumė nga koha e tij nė studimin e lidhjeve te mundshme midir UFO-ve dhe misterit te Trekėndėshit tė Bermudės. Pėr fat tė keq vendimi i Jessup tė vetėvritej e ndaloi ufologun amerikan nė pėrpjekjen pėr tė vazhduar hetimet e tij si mbi raportin pėr UFO dhe Trekėndėshin e Bermudės ashtu dhe mbi elemente tė tjerė tė fenomenologjisė ufologjike (mė poshtė do tė tregojmė diēka mbi vetėvrasjen e Jessup duke qenė se ėshtė njė vetėvrasje e mistershme dhe e dyshimtė, shkaqet e sė cilės akoma nuk dihen).
Sipas Jessup UFO-t shkaktonin zhdukjen e anijeve dhe aeroplanėve nė Trekėndėshin e Bermudės pėr tė rrėmbyer qeniet njerėzore. Sipas ufologut nė ujerat e Trekėndėshit tė Bermudės duhet tė ishte njė bazė nėnujore aliene nė tė cilėn transportoheshin njerėzit, anijet dhe aeroplanėt qė zhdukeshin nė atė zonė. Jessup i jepte shumė rėndėsi kėtyre zhdukjeve sepse konsideronte njė fakt shumė shqetėsues qė alienėt tė rrėmbenin njerėzit, sepse kjo konfirmonte faktin qė kishin qėllime negative kundrejt rracės njerėzore. Duhet tė kemi parasysh qė nė librat e tij Jessup ka vėnė shpesh nė dukje faktin qė problemi mė i madh qė ufologėt duhet tė zgjidhnin ishte qė tė kuptonin cilat ishin qėllimet qė kishin alienėt mbi njerėzit. Shkurtimisht Jessup pretendonte se, nėse alienėt vinin nė Tokė, duhet tė kishin motive tė vlefshme pėr tė kryer atė udhėtim. Problemi ishte ai qė tė qartėsonin nėse kishin qėllime tė mira apo tė kėqia kundrejt rracės njerėzore. Nėse ata ishin pozitivė kundrejt njerėzve motivet e udhėtimeve apo prezencės sė tyre nė Tokė nuk duhet tė shqetėsonin njerėzit, ndryshe, nėse ishin negative, motivet qė i shtynin drejt Tokės duhet tė shqetėsonin shumė njerėzit. Tani, nėse pėrgjegjėsit e zhdukjeve tė anijeve dhe aeroplanėve nė Trekėndėshin e Bermudės ishin alienėt kjo do tė thotė, sipas Jessup, qė ekzistonin mundėsi qė alienet tė ishin me qėllime tė kėqia kundrejt njerėzve duke imagjinuar dhe pasojat e kėtyre tė fundit.Pėrveē kėtyre Jessup pretendonte se pėshtjellimet magnetike dhe anomalitė gravitacionale prezente nė Trekėndėshin e Bermudės ishin shkaktuar nga baza nėnujore e ndėrtuar nga alienėt pėr tė rrėmbyer njerėzit.

Vetėvrasja e Jessup
Le ta mbyllim kėtė artikull me disa fakte mbi vetėvrasjen e Jessup. Policia hapi njė hetim tė shkurtėr pėr tė vendosur motivet e vetėvrasjes sė Jessup tė cilin e mbylli me shumė lehtėsi dhe shpejtėsi, duke thėnė se Jessup u vetėvra sepse ishte akoma i dashuruar me gruan, e cila ishte divorcuar nga shkencėtari para disa kohėsh. Sipas policisė amerikane fakti qė Jessup ishte vetėvrarė si shkak i dėshtimit tė lidhjes martesore ishte se ai vdiq pikėrisht disa ditė pasi ish-gruaja e tij tė martohej pėr herė tė dytė. Shkurtimisht raporti final mbi vetėvrasjen e Jessup thoshte se shkencėtari, duke mos pranuar nė asnjė mėnyrė qe ish-gruaja do tė martohej pas pak ditėsh, vendosi tė vetėvritej pikėrisht atė dite sepse nuk donte tė ishte gjallė pikėrisht ditėn qė ajo do tė martohej.Ky shpjegim mbi vetėvrasjen nuk arriti kurrė tė bindte John Keel kėshtu qė ai filloi tė hetonte personalisht mbi vdekjen e Jessup. Hetimet e ndėrmara nga John Keel vunė nė dukje qė kishin ndodhur disa fakte tė mistershme dhe tė frikshme pėrpara veėvrasjes sė Jessup. Kėshtu qė ufologu amerikan Keel nuk pranoi dhe hodhi poshtė raportin final tė hetimeve tė policise lokale.Do t’ju tregojmė tani njė nga faktet e frikshme qė dolėn nga hetimet e John Keel. Ky fakt ndodhi dy diėe pėrpara vetėvrasjes sė ufologut amerikan Jessup. Keel arriti nė kėtė fakt duke pyetur miqtė e ngushtė tė Jessup, pėr tė ditur nėse Jessup kishte pėrmendur diēka qė mund tė shpjegonte aktin e tij vetėvrasės. Kėmbėngulja e madhe e Keel kur ai takoi njė mik tė afėrt tė Jessup qė punonte si astrofizik nė Marinėn Ushtarake amerikane, dhe si rrjedhojė pėrveē faktit qė ishte mik i Jessup ishte dhe njė koleg i tij (Jessup ishte shkencėtar). Ai i zbuloi Keel-it se Jessup dy ditė para se tė vetėvritej i kishte bere atij njė telefonatė, nė tė cilėn i tregonte se kishte zbuluar gjėra tė tmerrshme nė lidhje me UFO-t dhe gjithashtu se prej disa kohėsh nuk mund tė flinte mė i qetė sepse nė shtėpinė e tij ndodhnin gjėra tė pashpjegueshme dhe tė frikshme. Miku i kėrkoi Jessup tė shpjegohej mė mire por ufologu amerikan i tha se nuk mund t’i tregonte mė shumė nė telefon, pėr kėtė arsye e ftoi tė takoheshin nė shtėpinė e tij dhe tė bisedonin personalisht. Duke qenė se miku i Jessup nė atė moment gjendej nė njė qytet larg atij ku jetonte Jessup, tė dy ranė dakord se do tė takoheshin dy ditė mė vonė nė shtėpinė e tij. Jessup mbylli telefonatėn duke i thėnė mikut tė tij astrofizik se nėse banorėt e Tokės do tė merrnin vesh informacionet e tmerrshme qė ai kishte zbuluar mbi UFO-t, do tė bėheshin viktima tė njė terrori tė pakontrollueshėm. Pėr fat tė keq, kur miku mbėrriti nė shtėpinė e Jessup pasditen e ditės sė caktuar pėr t’u takuar, e gjeti tė vdekur dhe policia i tha se ishte vetėvrarė nė orėt e para tė mėngjesit.
Pėr fat tė keq ne nuk do tė arrijmė kurrė tė dimė se ēfarė gjėje tė tmerrshme kishte zbuluar Jessup mbi UFO-t dhe nuk jemi as nė gjendje qė tė bėjmė hipoteza mbi kėtė gjė. Gjithsesi jemi dakord me Keel se ajo telefonatė tregon qartėsisht dy gjėra: sė pari qė Jessup nuk ishte vetėvrarė pėr faktin se nuk pranonte martesėn e ish-bashkėshortes; sė dyti ėshtė e mundur ashtu siē pranon dhe Keel se edhe Jessup ashtu si dhe ufologė tė tjerė ishte i persekutuar nga krijesa mbinatyrore, arsye pėr tė cilėn shpjegohet fakti se pėrse nuk arrinte tė flinte gjumė i qetė natėn pėr shkak tė fenomeneve tė pashpjegueshme qė ndodhnin nė shtėpinė e tij.Mbyllim kėshtu kėtė artikull duke evidencuar faktin qė Keel ka pranuar shumė herė qė nė arkivin e tij ka mbledhur dėshmi tė mbi 100 ufologėve, tė cilėt i kane treguar qė kanė patur probleme tė kėtij lloji me qenie mbinatyrore, probleme tė cilat i kanė ndodhur dhe vetė Keel.
Marrė nga alien.al

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyFri Apr 08, 2011 1:35 pm

Eshte Injoranca jone prej Deleje perbuzje ndaj vetevetes qe i lehtesojme planet
shfarosese serbo/greke ndaj nesh.

Lexoni Librin e Elena Kocaqi Levanti Planet per shfarosjen e shqiptareve
Si u krijua Greqia dhe Serbia ne trojet shqiptare

Shqiptaret sikur te i frikesohen Zotit dhe ta duan kombin dhe gjuhen e vete me shume se serbet greket nuk do te kishte pase qeshtje te pazgjidhur shqiptare dhe humbjen e 180.000 km2.


Faik Konica ka thene armiku me i madhe per shqiptaret jane vete shqiptaret, shkaku qe per fe eshte bere serb , greke e turk dhe eshte bere me greke, serb e turk se ata vete.

Koha per hakmarrje ka ardhe.Jepna Force dhe Dituri o Zot i Plotefuqishem.JU KISHA PREFERU TA LEXONI KET LIBER TE GJITHVE DHE NDOSHT ORJENTOHENI PAK-MOS LEXONI VEQ DASHURI E E DIM TE GJITH SE SHKON KJO PUN......!!!???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyFri Apr 08, 2011 9:53 pm

Cito :
JU KISHA PREFERU TA LEXONI KET LIBER TE GJITHVE DHE NDOSHT ORJENTOHENI PAK-MOS LEXONI VEQ DASHURI E E DIM TE GJITH SE SHKON KJO PUN......!!!???
Shocked Shocked Shocked haahha xhem cfar na thua po edhe ne kur te arrim te 40-t lexojm vetem histori po tani e kem icik te ngatrruar trurin me romane te dashuris cti besh ? pastaj ti xhem kurr nuk shkruan te kjo tem ca libri lexon !!sa libra ke lexu deri me tani mban mend tips. a mos te harroj do e mar ket liber ta lexoj ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptySat Apr 09, 2011 1:10 pm

haaahha FIONA: kam lexuar me qidra libra tash ti tregoj tana behen shum, nji dit dot i numroj pjesen dermuse te tyre.....klm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptySat Apr 09, 2011 8:04 pm

Shocked affraid lum si ti un ase gjysmen se paske lexu ti un skam lexu geek

ama un pres te shkruash titujt dhe te na tregosh ne pika te shkurta ,domethenje e atyre te pakten 50 sosh mundesh ti spjegosh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptySat Apr 16, 2011 12:51 am

Sa kam fillu te lexoj librin Dr.Jakup Kras....

Levizja Per Republiken e Kosoves!1981-1991

nje liber jashtzakonisht mbres lenes historik ku shum nga gjeneratat e reja nuk kan pas rastin te mesojn diq per levizjet e viteve 80/81 un u ndiva shum mir se mesova diq nga ato vite,meqen se kam lexu per ato vite por ketu ka shum edhe per shtypin shqiptar dhe te huaj si e pershkruajan ngjarjet ne ate koh.Zeri i Kosoves dhe Rilindja..
Nder titujt qe me ben pershtypje ishin dhe :Jo jo serbi sdo jesh perandori.
Serbiaj republik unike
Kosova republik kerkes e ligjitime e populit ton
Rrug e hapur per bashkim
U miratu programi jugosllav per kosoven

e shum tituj tjer qe vlen ti lexosh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alnert85
Fillestar/e
Fillestar/e
alnert85

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 30
Vendi : italy
Registration date : 08/06/2011

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyThu Jun 16, 2011 10:37 pm

"L'impero di Cindia", autori eshte gazetari Federico Rampini, liber shum i bukur qe tregon shvillimin economik dhe kulturore ne azi. Librin po e lexoj italisht meqe jetoj ne Torino. Cina-India, Cindia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyFri Jun 17, 2011 2:02 pm

Kenga shqiptare Kasem Terbeshina 5 vellimet.Liber i mrekullueshem........Ja vlen te lexohet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptySun Jun 19, 2011 1:32 pm

---Bijt e askujt,, ... R.Qosja , dy vellimet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alnert85
Fillestar/e
Fillestar/e
alnert85

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 30
Vendi : italy
Registration date : 08/06/2011

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyTue Jul 05, 2011 9:21 pm

"ALI Tepelena" i Poqueville
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa hysenaj
Fillestar/e
Fillestar/e
besa hysenaj

Female
Numri i postimeve : 15
Age : 33
Vendi : Aty ku gjithmon me kerkon puna
Profesioni/Hobi : Prof.
Registration date : 19/09/2011

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyTue Sep 27, 2011 7:21 pm

Libri i fundit qe kam lexuar ka qene Oliver Twist nga Carls Dikens,,, me ka pelqyer jasht mase edhe pse adhuruesit te teper te veprave te Oliver Twist jan femijet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyThu Sep 29, 2011 2:51 pm

dallimi mes liderit dhe menagjerit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptyFri Sep 30, 2011 12:07 am

Vende dhe ngjarje historike te Krujes e Kurbinit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptySat Mar 24, 2012 7:45 pm

O cfar libri jam duke lexu me mir spo ju them fare "ENCIKLOPEDIK"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 EmptySun Oct 07, 2018 11:14 pm

"SOLDIER"
General Sir Mike Jackson.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Libri i fundit qe keni lexuar.....   Libri i fundit qe keni lexuar..... - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Libri i fundit qe keni lexuar.....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: