Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Apr 11, 2011 9:59 am

Shpėrndaje49 Postuar: 10:54 / 5.04.2011 Komente: 19

Nė organizim tė Ministrisė sė Brendshme tė Maqedonisė dhe Fakultetit pėr Sigurim, muajin e ardhshėm nė Manastir do tė mbahet Konferenca shkencore mbi sigurinė nė Ballkan.
Nė kėtė konferencė qė do tė mbahet mė 27 dhe 28 maj tė kėtij viti janė ftuar pėrfaqėsues tė qeverive dhe profesor universitar nga Serbia, Kroacia, Rumania dhe Republika Sėrpska, ndėrsa nuk ėshtė ftuar asnjė pėrfaqėsues nga Shqipėria dhe Kosova.

Pjesėmarrės nė konferencėn e Manastirit do tė jenė edhe pėrfaqėsues tė lartė tė dikastereve tė sigurisė.

Takimi mbahet jashtė vėmendjes sė mediave, ndėrsa informacione interne bėjnė tė ditur se ndėr temat e konferencės do tė jetė krimi i organizuar , korrupsioni por edhe “kriminaliteti dhe mafia shqiptare”.

Pėrfaqėsues shqiptarė nė Qeveri theksojnė se nuk kanė njohuri pėr njė konferencė tė tillė, mirėpo ata theksojnė se do tė njihen me pėrmbajtjen e saj, pasi qė sipas tyre bėhet fjalė pėr njė takim ndėrkombėtar. /INA/ /Telegrafi/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Apr 13, 2011 12:44 pm

Greqi, pėrleshje mes grekėve dhe shqiptarėve

NGA: ANILA JOLE


KRETE-Mori pėrmasa tė paparashikueshme dhe tė pėrgjakshme pėrplasja mes disa tė rinjve grekė dhe disa shqiptarėve nė qytetin Iraklio tė Kretės, e veēanėrisht nė zonat e Therisos dhe Trinisė sė Shenjtė, tė cilat gjatė natės, sic shkruajnė mediat, u bėnė “fushė beteje."

Mbrėmė vonė policia e Iraklio u vu nė alarm pasi “Qendra pėr veprim tė shpejtė”, pati shumė telefonata nga banorėt qė informonin pėr episode tė rėnda dhune tė pasuara me lėndime.

Sipas informacioneve, rreth 60 tė rinj qė mbanin maska, helmeta dhe leva, kishin dalė rrugėve tė zonės nė njė fushatė, sic e cilėson media, “pėr tė identifikuar tė huajt”.

Nė vendngjarje shkuan forcat e policisė, tė cilat filluan kėrkimin e protagonistėve nė mes tė rrugicave tė ngushta ku ata tentuan tė fshihen.
Mėsohet se 3 tė rinj janė plagosur, ndėrsa forcat e sigurimit arritėn tė ndalojnė 15 tė rinj. Ende nuk bėhet e ditur nėse tė lėnduarit dhe tė arrestuarit janė tė shtetėsisė greke apo shqiptare.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Apr 18, 2011 12:49 am

Shqipėria me rritjen mė tė lartė ekonomike nė rajonViti 2010 ėshtė mbyllur me njė rritje ekonomike pėr Shqipėrinė mė lartė se parashikimet fillestare. Sipas raportit tė FMN-sė mbi ekonominė botėrore, rezulton se rritja pėr vitin e kaluar ka qenė 1% mė e lartė se parashikimi nė fillim tė vitit. Nė fakt, nė 10 vitet e fundit, tė dhėnat mbi ritmet reale tė rritjes, rezultojnė gjithmonė mė tė larta se parashikimet qė vet Fondi jep pėr kėtė tregues. FMN afirmon se Shqipėria ka rritjen mė tė madhe ekonomike krahasuar me vendet fqinje. QIK
http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/59923.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Apr 18, 2011 2:17 am

INTERVISTĖ ME KRYETARIN E FRONTIT DEMOKRATIK TĖ BASHKIMIT KOMBĖTAR, ZOTIN GAFURR ADILI:
Publikuar mė 13 prill, 2011 nė orėn 12:33 ( Para 4 ditė e 12 orėve ) Intervista |


PĖR AGJENCINĖ RUMUNE TĖ LAJMEVE "ALFANEWS" (www.alfanews.ro)


Cili ėshtė koncepti politik themelor i Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar nė politikėn shqiptare?

Fronti Demokratik i Bashkimit Kombėtar (FDBK), vazhdimėsi e ish Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), tė themeluar mė 12-13 korrik 2002 nė Tiranė, ashtu si ish FBKSH, ėshtė njė bashkim i forcave politike shqiptare, i shoqatave joqeveritare shqiptare, i intelektualėve atdhetarė shqiptar dhe i masave te gjėra popullore shqiptare, pa dallim krahine, feje dhe ideje, qė organizativisht shtrihet nė tė gjitha trojet etnike shqiptare tė Shqipėrisė Historike, edhe nė Sanxhak, nė Toplicė dhe nė Camėri, si dhe edhe nė mėrgatėn (diasporėn) shqiptare, nė shtetet e Bashkimit Evropian, nė SHBA, nė Kanada dhe nė Australi, qė punon e vepron pėr ribashkimin kombėtar tė shqiptarėve dhe tė tyre etnike nė njė komb-shtet tė vetėm, me emrin Shqipėri.

Cilat janė problemet me tė cilat po pėrballet sot kombi shqiptar?

Republika e Shqipėrisė ėshtė njė rast "Sui Generis" nė Evropėn e Bashkuar, qė synohet tė arrihet, sepse nga tė gjitha anėt e saj, nga Veriu me trojet e saj nėn pushtimin dhe kolonizimin e Malit tė Zi, nga Veri-Lindja me "Republikėn" e Kosovės (Protektorat i UNMIK-EULEX) dhe me Kosovėn Lindore (Preshevė, Medvegjė, Bujanoc), me Toplicėn dhe me Sanxhakun nėn pushtimin dhe kolonizimin e Serbisė, nga Lindja me trojet shqiptare tė Pollog-Pellagonisė (Ilirida) nėn pushtimin dhe kolonizimin e krijesės artificiale pa emėr e identitet shtetėror e kombėtar, tė quajtur herė si "Maqedoni" dhe herė-herė si IRJM (FYROM) dhe nga Jugu nga trojet e saj (Kosturi dhe Camėria) nėn pushtimin dhe kolonizimin e Greqisė, ajo (Republika e Shqipėrisė) kufizohet me trojet e veta shqiptare dhe me popullin e saj shqiptar.

Kam bindjen e patundur se sikur tė mos ishte Deti Adriatik edhe Italia do te mbante nėn pushtimin dhe nėn kolonizim troje shqiptare dhe popull shqiptar tė Republikės sė Shqipėrisė.

Pra, Kombi Shqiptar dhe trojet e tnike te tij, vazhdojnė tė mbahen tė pushtuara e tė kolonizuara nga pushtuesit e kolonizatorėt sllavo-grekė edhe nė Shekullin XXI, dhe ky duhet tė jetė turpi mė i madh i Bashkimit Evropian dhe i tė gjithė bashkėsisė ndėrkombėtare, edhe i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara (OKB), qė popullit shqiptar vazhdojnė t'ia mohojojnė tė Drejtėn e Vetėvendosjes, njė e drejtė universale kjo e garantuar nė dhjetėra rezoluta dhe konventa tė OKB-ve.

Ēfarė mendim keni pėr deklaratėn e presidentit serb Tadiē pėr negociata midis Serbisė dhe Tiranės zyrtare pėr zgjidhjen e konfliktit historik 100 vjeēar shqiptaro-serb?

Jeni tė lutur qė pėrgjigjen e kėsaj pyetje ta merrni pėrmes shkrimit t'im, me titull: Zoti Tadic, pranoje tė vėrtetėn historike! tė publikuar para disa ditėsh (nė shqip) nė disa masmedia te shkruara shqiptare dhe nė anglisht edhe ne disa masmedia tė huaja, shkrim tė cilin do tė mund ta gjeni edhe te web-faja zyrtare e FDBK-sė: www.fdbk-online.org
Ju faleminderit pėr mirėkuptimin tuaj.

A ekziston ende sot nė Ballkan njė ēėshtje tė pazgjidhur shqiptare apo ėshtė mbyllur me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės?

Shpallja e Pavarėsisė sė Kosovės, pėr mua dhe pėr Frontin Demokratik tė Bashkimit Kombėtar (FDBK), ėshtė dhe duhet tė jetė hapi i parė drejt zgjidhjes pėrfundimtare tė ēėshtjes shqiptare, tė ribashkimit kombėtar tė shqiptarėve dhe tė trojeve etnike tė Shqipėrisė Historike, tė katėr vilajeteve shqiptare:

1. Tė Vilajetit tė Shkodrės;
2. Tė Vilajetit tė Kosovės, me kryeqendėr Shkupin;
3. Tė Vilajetit tė Manastirit dhe
4. Tė Vilajetit tė Janinės, nė njė Shqipėri tė Ribashkuar.

Pse Ballkani quhet "fuēi baroti" dhe si mund ai tė shėndrrohet nė njė oazė paqeje?

Jeni shumė tė lutur, qė edhe pėrgjigjen e kėsaj pyetje ta merrni pėrmes: Memorandumit tė FDBK-sė, tė cilin mė 31 mars 2011, ua kemi dėrguar (nė shqip dhe nė anglisht) ua kemi dėrguar gjithė institucioneve ndėrkombėtare (Asmablesė sė Pėrgjithshme tė OKB-ve, Senatit tė SHBA-ve, Asamblesė sė Pėrgjithshme tė BE-sė dhe pėr dijeni edhe institucione shtetė Republikė sė Shqipėrisė dhe tė Kosovės, si dhe trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė dhe nė Prishtinė), dhe tė cilin Memorandum tė FDBK-sė, gjithashtu do tė mundeni ta gjeni te: www.fdbk-online.org

Mė lejoni qė, me kėtė rast edhe t'iu njoftoj se, vetėm Senati i SHBA-ve deri mė tani na ėshtė pėrgjigjur pozitivisht (pėrmes njė letre) pėr Memorandumin e FDBK-sė, ku na njoftojnė se: "Shumė shpejt njė delegacion i SHBA-ve do tė vjen nė Tiranė pėr tė mė takuar mua Kryetarin e FDBK-sė dhe Sekretarin e Pėrgjithshėm tė FDBK-sė, Zotin Zef CUPI nga Mirėdita nė Durrės.

Keni pohuar shumė herė se e drejta e vetėvendosjes ėshtė njė e drejtė e patjetėrsueshme edhe e kombit shqiptar. Pse mendoni kėtė gjė?

Sepse, edhe populli shqiptar, ashtu si tė gjithė popujt e Botės duhet tė vendosė pėr tė ardhmen e tij, a dėshiron tė jetoj i lirė dhe i ribashkuar nė njė komb-shtet tė vetėm, me emrin Shqipėri, apo dėshiron tė jetoj i robėruar dhe i ndarė nė 6 (gjashtė) shtete, siē ndodhet tani, si dhe i pushtuar dhe i kolonizuar nga pushtuesit e kolonizatorėt malazezė, serbė, sllavo-maqedonas dhe grekė.

Dhe, kjo gjė, deklarimi plebishitar i popullit shqiptar, nė tė gjitha trojet etnike shqiptare tė Shqipėrisė Historike, duhet tė bėhet pėrmes formės mė demokratike, Referendumit Mbarė-Kombėtar Shqiptar.

Nė Shqipėri dhe nė hapėsirat shqiptare dominojnė dy rryma: pėr bashkim tė trojeve tė banuara nga shqiptarėt nė njė shtet tė vetėm kombėtar, dhe mė pas, me vullnetin e popullit shqiptar, pėrmes referendumin pėr integrim nė BE dhe atė tė integrimit nė BE pa asnjė bashkim kombėtar. Cila rrymė e pėrkrahni ju dhe organizatėn qė e pėrfaqėsoni?

Ashtu siē aktualisht nė gjeoplitikėn e bashkėsisė ndėrkombėtare mbi Ballkanin qė mpleksen dy parime:

1. Parimi i OSBE-sė pėr mosndryshim tė kufijve dhe tė krijimit tė shteteve multietnike nė Ballkan, tė sanksionuar edhe nė Konferencėn e Dejton-it, dhe 2. Parimi Wilsonian i tė drejtės sė vetėvendosjes sė popujve, edhe nė politikė aktuale shqiptare i kemi dy parime.

Njeri parim, parimi i bashkimit tė shqiptarėve pėrmes integrimit tė Ballkanit, dhe edhe tė shqiptarėve nė 6 (gjashtė) shtete, nė Bashkimin Evropian, qė mbrohet nga politikanėt e shitur dhe tė korruptuar nga mbrojtėsit fanatikė tė Dejton-it tė deshtuar, dhe Parimi i dyte, qė jemi ne atdhetarėt shqiptarė, qė nuk jemi as tė korruptuar dhe as tė shitur, dhe qė kėrkojmė qė fillimisht ne shqiptarėt tė integrohemi (bashkohemi) ndėr veti, nė njė komb-shtet tė vetėm, me emrin Shqipėri, dhe pastaj edhe tė integrohemi nė Perandorinė e Re, me emrin Bashkimi Evropian, sepse tė inegruar (bashkuar) nė njė Shqipėri me 78 mijė kilometėr katrorė dhe me

10 milonė shqiptarė realisht ne shqiptarėt do tė jemi edhe faktor stabiliteti, jo vetėm pėr Ballkanin, por edhe pėr Bashkimin Evropian dhe edhe me gjėrė.

Aktualisht, mbrojtėsit e teorisė sė parė, tė korruptuarit dhe tė shiturit te pėrfaqėsuesit e mosndryshimeve tė kufijve dhe tė shteteve multietnike, pushtetarėt e Tiranės dhe tė Prishtinė, si dhe miqt tyre (kolaboracionistet e malazezeve, serbeve, sllavo-maqedonasve dhe grekeve) ne Ulqin, ne Presheve, ne Tetove dhe ne Vlore, jane me te fuqishem se na, idealistet shqiptare, sepse ata e kane ne dore gjithe biznesin dhe ekonomine e kombit shqiptar dhe edhe i kontrollojne edhe te gjitha masmediat e shkruara dhe elektronike shqiptare, jo vetem ne Tirane, por edhe ne Prishtine dhe se bashku me pushtuesit e kolonizatoret e trojeve shqiptare (sllavo-greket) edhe ne Ulqin, ne Presheve, ne Shkup dhe ne Vlore.

Por, nga ana tjeter jam shume i bindur se, me ne fund do te triumfojme ne idealistet shqiptare, sepse ka filluar qe ne Ballkan te ndahen zonat e influences midis SHBA-ve dhe Rusise, dhe shume shpejt edhe ne Ballkan do te triumfoje Parimimi Wilsonian dhe perkrahesit shqiptar te ketij parimi universal.

Ēfarė mendoni pėr krizėn politike e zgjatur nė Kosovė?

Edhe kriza ne Kosove eshte pjese e perplasjes se interesave te SHBA-ve dhe te Rusise ne Ballkan.
Le ta shofim se kush do te triumfoje.
Kam bindjen e patundur se do te triumfojne SHBA-te.

Kurse ne IRJM (FYROM) do te trumfoje Rusia, sepse shume shpejt (pas zgjedhjeve qe do te mbahen ne IRJM (te cilat edhe kesaj rradhe do t'i fitoje serbofili Nikolla Gruevski) dhe edhe pas perfundimit te bisedimeve Kosove-Serbi, do te krijohet Unioni Serbi-Maqedoni-Republika Srbska.

Kam informacione shume te sakta, nga brenda rradheve te VMRO-DPMN te Nikolla Gruevskit, se ne viziten qe me 30 prill 2011, kur ne Beograd do te vjen Vladimir Putin, Kryeminister i Rusise, fshehurazi dhe "Top-Secret" d te shkoje edhe serbo-rusofili Nikolla Gruevski dhe aty do te vendoset edhe per Unionin Serbi-Mqedoni-Republika Srbska.

Njė mesazh pėr publikun rumun.

Rumania dhe populli rumun, gjate periudhes se sundimit Otoman ne Ballkan, ka qene strehe dhe mbeshtetese e fuqishme e atdhetareve shqiptare qe luftonin per mbijetesen e popullit shqiptar dhe te lufterave per liri dhe pavaresi kombetare te shqiptareve, nder te cilat ka qene edhe Elena Gjika (shqiptare) e Dora D'istria (rumune), prandej edhe kerkoj qe edhe tani dhe ne te ardmen te na behet e tille, sepse edhe populli shqiptar, sidomos ne Republiken e Shqiperise i ka nderuar e respektuar dhe edhe i nderon e i respekton pakicen arumune ne Republiken e Shqiperise, ne kete Shqiperine e Rrudhosur.

Gjithashtu, kerkoj qe populli vella rumun te mos bie pre e propagnades sllave (serbo-ruse) kunder shqiptareve, sepse edhe ne Rumani, ashtu si edhe ne Ukraine, jetojne e veprojne shume shqiptare, qe bashkarisht me vellezerit tane ne Republiken e
Shqiperise duhet te jene ura lidhese midis Shqiperise Etnike dhe Rumanise Etnike.

Ju faleminderit per mirekuptimin tuaj.

Shqiptarisht;
Magjister i shkencave juridiko-ekonomike Gafurr ADILI,
Kryetar i Frontit Demokratik te BashkimitKombetar (FDBK)


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Apr 18, 2011 5:50 pm

OPINION
Servilizmi i akademikut
18-04-2011 / Nga Sadik Bejko

Shkrimi i fundit i Rexhep Qosjes nė “Gazetėn shqiptare”, datė 12 prill 2011, “Fjalimi historik i kryetarit tė paligjshėm”, fshehur pas tonit tė fryrė e stilit kuazi shkencor nuk ishte veēse njė pamflet i rėndomtė, nga ata qė vėshtirė se merren seriozisht. Pyetja e parė qė tė vjen nė rastin e kėtij shkrimi ka lidhje me njė “pse?” tė madhe: Pėrse ėshtė bėrė ky shkrim, ēfarė shtron dhe ku do tė dalė? Nga titulli kuptojmė se qenka fjala pėr njė fjalim historik. Mė tutje marrim vesh se ky fjalim historik qenka mbajtur nė Shqipėri nga njė mysafir i nderuar, kryetari i porsazgjedhur i Kosovės, Behgjet Pacolli.
Lexuesi shqiptar do ta priste me kuriozitet njė shkrim pėr ēėshtjen Pacolli, pėr mėnyrėn si u zgjodh ky president i Kosovės, mėnyrėn e kontestuar me tė drejtė apo tė padrejtė, gjė qė edhe ēoi nė shkarkimin e Presidentit nga gjykata Kushtetuese e Kosovės. Lexuesi shqiptar do tė donte tė mėsonte pėr gabimet qė u bėnė, dhe pėr dėmtimin qė pėsoi imazhi i Kosovės nga gjithė kjo histori. Mirėpo nga ky shkrim i akademikut nuk merret vesh asgjė. Ky shkrim ėshtė krejtėsisht i ēoroditur dhe kjo vjen nga qė pozita e autorit tė shkrimit ėshtė jo vetėm e ēoroditur, por krejt e pasinqertė.
Nuk kuptohet se ēfarė mbron e ēfarė konteston Qosja. A ėshtė me atė mėnyrė zgjedhjeje tė Presidentit, apo kundėr saj. E gjithė kjo paqartėsi dhe kjo mungesė sinqeriteti e ka njė burim: akademiku, me sa duket, ėshtė zėnė ngushtė. Nuk guxon tė tregojė pozicionin e tij, nga qė ky pozicion nuk e nderon. Ai guxon t’i bėjė ca si kritika zgjedhjes sė Pacollit, por ato janė tė pėrcipta, shkel e shko, sa pėr tė larė gojėn dhe kjo bie nė sy menjėherė.
Pyetja nė kėtė rast ėshtė se pėrse kėto kritika, qoftė dhe tė pėrcipta, nuk u bėnė nė kohėn e duhur, atėherė kur gabimet mund tė shmangeshin, por u prit koha kur Pacolli u shkarkua? Javė tė tėra Qosja merrej me ēėshtjet nė Shqipėri dhe nuk thoshte asnjė fjalė nė kohėn kur Kosova ziente nga ēėshtja Pacolli. Ai nuk thoshte asnjė fjalė as pėr problemin e krimeve, as pėr dosjen Dick Marty. I vetmi problem nė Kosovė pėr tė ishte tė merrte nėpėr gojė nė mėnyrė meskine dhe tė pahijshme presidentin e ndjerė Rugova, xhelozia pėr tė cilin nuk i ndahet edhe tani qė ai nuk jeton mė.
Shumė lexues nė Shqipėri duke parė zellin e Qoses pėr punėt e Tiranės, haptaz ia kanė bėrė pyetjen: pėrse nuk shikon ē’bėhet aty nė Kosovė?
Dhe ja tani, pas shkarkimit tė Pacollit, akademikut mė nė fund iu zgjidh goja. Populli thotė mė mirė vonė se kurrė! Por akademiku nuk ėshtė fare i besueshėm. Dhe kjo vjen sepse, siē thamė, ai nuk ėshtė i sinqertė. Ai mezi e tregon se paska qenė njė nga pėrkrahėsat e Pacollit, se ka bėrė lobing pėr tė qysh nga viti 2007. Ai ka detyrime ndaj tij. Dhe tani tregohet me dy faqe: i bėn ca si kritika sa pėr tė kaluar radhėn, dhe pastaj vrapon t’i bėjė lavdėrimin mė tė madh qė mund t’i bėhet njė njeriu tė politikės: Behgjet Pacolli paska mbajtur nė Tiranė fjalimin mė monumental, mė historik, mė tė lavdishėm nė krejt historinė shqiptare, qysh prej themelimit tė Shqipėrisė mė 1912!
Servilizmi i akademikut ėshtė i pėshtirė. I pėshtirė dhe antishqiptar nė themel. Pėr shkak tė detyrimit qė ka ndaj patronit tė tij biznesmen, Qosja ėshtė gati tė shkelė me kėmbė njė traditė tė tėrė shekullore shqiptare tė njerėzve tė mėdhenj tė Shqipėrisė, qė nga Ismail Qemali e Dom Nikoll Kaēorri, te Fan Noli, Gjergj Fishta e tė tjerė e tė tjerė. Sipas akademikut servil, Tirana duhej tė priste njė shekull qė njė biznesmen nga Kosova t’i mėsonte ē’ėshtė atdheu, kombi, strategjia kombėtare e gjithė nocionet e larta qė lidhen me tė ardhmen e Shqipėrisė.
Nuk ėshtė hera e parė qė Qosja e tregon kėtė mosdashuri e kėtė mosrespekt ndaj Shqipėrisė. Mė 1997, kur Shqipėria pėsoi tragjedinė e saj, ky akademik ėshtė ndėr njerėzit e rrallė, nė mos i vetmi, qė u entuziazmua e u ngazėllye nga kjo fatkeqėsi. Kemi dashur ta marrim kėtė si njė lajthitje tė rastit, por s’paska qenė ashtu. Edhe me kėtė tė quajtur analizė komentuese ai shenjon njė shkėputje tė madhe mendore duke mohuar dhe rimohuar nė vazhdė historike tė gjitha pėrpjekjet iluministe dhe vizionare tė asaj pjese tė shoqėrisė shqiptare e cila ėshtė pėrballur andej dhe kėndej Drinit me unifikimin e shqiptarėve nė aspektin historik, kulturor dhe politik. Ai e ka keqpėrdorur rastin “Pacolli” dhe fjalimin e presidentit tė Kosovės nė institucionet e shtetit shqiptar. Ka keqpėrdorur, keqinterpretuar me qėllim si deformues me dashje i historisė edhe njė ēėshtje ende tė pazgjidhur nė aktualitetin politik e diplomatik.
Dhe kaq lavdėrime i bėhen atij fjalimi saqė akademiku bėhet qesharak kur na thotė se i duket se e ka shkruar vetė. Nuk ėshtė ēudi qė Qosja ta ketė shkruar njė fjalim tė tillė. Siē del nga shkrimi i tij, qė nga viti 2007 ai paska heshtur pėr Pacollin. Si ka mundėsi tė heshtė njė kampion i madh i sė vėrtetės? Kjo nėnkupton se kampioni i madh jo vetėm ka bashkėpunuar nėn tryezė me Pacollin, por edhe ėshtė shpėrblyer qė tė mbajė njė qėndrim tė tillė. Kemi tė drejtė ta bėjmė njė hamendje tė tillė? Vetė historia e shėrbimeve tė Qoses poshtė tryezave na e jep tė drejtėn pėr njė mundėsi tė tillė. Ca kohė mė parė njė e pėrditshme e Tiranės botoi fakte arkivore pėr bashkėpunimin e Qoses me struktura tė Tiranės totalitare, duke dhėnė konsideratat e tij pėr shkrimtarė e kolegė tė Kosovės: ky ėshtė egoist, ky tjetri ėshtė titist, ai ėshtė i dyshimtė etj. Gjithė kėto histori tė liga nuk mund tė lahen e tė lyhen me bojėn e artikujve vetėlavdėrues tė njeriut qė nė njė anė bėn pazare nėn tryezė e nė anėn tjetėr, nė publik, rreh gjoksin si trimosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Apr 18, 2011 5:51 pm

OPINION
Qose-trillimet mund tė jenė veē kundėr personaliteteve tė kombit
18-04-2011 / Nga Skender Mulliqi

Me rastisi tė lexoj njė shkrim tė Rexhep Qoses nė njė gazetė shqiptare me titull “Berisha pėrēan shoqėrinė shqiptare”. Qosja, i cili kishte pretenduar tė bėhej edhe njeri i politikės - dhe vėrtet, pas luftės nė Kosovė, u sprovua nė kėtė profesion, por mori vota sa pėr t’i mbushur dy furgonė - sa ishte Kosova e okupuar, nuk e kishte guximin tė inkuadrohej nė politikė, ashtu siē bėri dr. Ibrahim Rugova, njė burrė i madh i kombit. Po tė pyes ty o Rexhep, ku ishte ti nė atė kohė, a mos tė doli para kush, qė nuk dole nė ballė tė kombit atėherė kur Atdheu kishte nevojė pėr secilin intelektual? Shumė e kritikove edhe presidentin historik tė Kosovės, dr.Ibrahim Rugovėn, sikurse po e bėn kėtė gjė edhe kundėr kryeministrit historik tė Shqipėrisė, z.Sali Berisha, vetėm pėr inatin e madh qė e ke dhe pėr faktin pse ti nuk je i rangut tė tyre. Askush nuk po ta mbush syrin, madje as mė i madhi i letrave shqipe, Ismail Kadare. Pareshtur po mundohesh ta kontestosh, kur e gjithė bota demokratike ia di fort mirė vlerat e mėdha qė i kanė veprat. Kėta tre burra tė mėdhenj tė kombit as qė kanė nevojė qė t’i mbrojė kush, sepse i mbron vepra e tyre pėr shumė vjet me radhė. Ti zanat e ke vetėm tė kritikosh tė tjerėt pa asnjė mbulesė. Nė shkrimin nė fjalė, flet pėr pluralizmin, e qė nė fakt ti pluralizmin si normė demokratike nuk e ke dėshirė aspak. Po thua se shoqėria shqiptare ėshtė e pėrēarė, dhe se kėtė gjė e paska bėrė kryeministri Berisha. Ai qė i ka pėrcjellė rrjedhat politike nė Shqipėri, kėto 20 vitet e fundit qėkur u pėrmbys diktatura mė e egėr nė Evropė, fort mirė e di se kush ėshtė duke e pėrēarė shoqėrinė shqiptare. Me shkrimet e tua, mė shumė e dėmtove shoqėrinė shqiptare sesa e ndihmove atė. Edhe ky shkrimi yt i fundit ėshtė fund e krye tendencioz, pikėrisht tash kur janė afėr zgjedhjet lokale nė Shqipėri. Dhe, nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm shfryrje e mllefit kundėr z. Berisha, i cili jo vetėm qė nuk e pėrēau kurrė shoqėrinė nė Shqipėri siē thua ti, por ai gjithmonė ishte dhe ka mbetur njė faktor uniteti pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė dhe veprojnė. Ai kėtė e dėshmoi me punė.
Nėse shoqėria shqiptare ka degjeneruar ashtu siē thua ti, e qė nuk pėrkon me realitetin, atėherė pėrēarės janė socialistėt e Edvin Ramės, dhe dikur tė Fatos Nanos, e qė janė tė pėrkėdhelurit e tu. Sepse edhe ti bashkė me ta sytė dhe mendjen e keni tė drejtuar nga Lindja e jo nga Perėndimi.
Por shqiptarėt tashmė janė ngopur dhe lodhur me demagogjinė e Edvinit, tė cilit as qė i intereson mirėqenia e tyre. Por, populli fort mirė i di vlerat dhe arritjet e kryeministrit Berisha. Edhe nė kėto zgjedhje tė 8 majit do tė fitojė bindshėm PD-ja. Do tė fitojė demokracia mbi dhunėn. Shpėrdorim tė zgjedhjeve tė 28 qershorit tė 2009-s e bėri PS-ja e Edvinit, dhe jo Sali Berisha. Nė kėtė shkrim, ju z.Qosja shkoni aq larg sa bėni kėrkesė tė hapur pėr linēim politik tė kryeministrit Berisha. Mos u mundo tė na shesėsh dushk pėr gogla. Me mirė ėshtė tė flasėsh pak per hallet dhe problemet aktuale jo bash tė vogla tė natyrės politike dhe ekonomike qė po e preokupojnė Kosovėn dhe popullin e saj.
Por nejse... Shkrimeve tuaja tendencioze dhe tė paargumentuara kundėr njerėzve mė eminentė tė kombit tashmė u ka dalė boja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Apr 19, 2011 2:38 pm

Mos i pranoni RREGULLAT e IMPONUARA nga armiqtė e SHQIPĖRISĖ
Detyra ime nuk ėshtė t`u jap tė tjerėve atė qė ėshtė objektivisht mė e mira, por atė qė ėshtė imja me sa mė pastėrti e sinqeritet qė tė mundem.

Njerėzit e ditur janė gjithnjė tė paktė nė numėr. Por, ndoshta, kanė nevojė pėr turmėn qė t`i fshehė e t`i kamuflojė, ashtu si turma ka nevojė pėr ta.

Njeriu ka dy aftėsi – pėr tė mirė dhe pėr tė keq – dhe ai patjetėr tė zgjedhė mes sė mirės dhe sė keqes, bekimit dhe mallkimit, jetės dhe vdekjes. Madje as perėndia nuk pėrzihet nė zgjedhjen e tij, ai i ndihmon duke ia dėrguar lajmėsit e vet, prijėsit pėr tė predikuar normat qė ēojnė nė realizimin e sė mirės, ta identifikojnė tė keqen, tė paralajmėrojnė dhe tė protestojnė.

Agresioni ndaj dinjitetit tonė kombėtar nuk ka fund. Tė kthjellojmė mendjet, le tė ringjallen zemrat tona, ajo kreshnikja e trashėguar nga tė parėt tanė, qė tė jemi kėmbėngulės dhe tė paepshėm nė mbrojtjen e Atdheut tė gjyshėrve tonė nga tirania, vdekja dhe rrėnimi.

Me aq sa kam mundur tė provoj, armiku mė i madh e korruptues pėr njeriun ėshtė shtysa e cila i ka rrėnjėt tek plogėshtia dhe nevoja pėr qetėsi ndaj kolektivizmit, ndaj bashkėsive tė marr si dogma tė patundura, qofshin ato fetare apo politike.

Kush ngrihet nė pozitė dhe merr mbi vete detyra tė rėndėsishme lypset tė mos ndihet mė i lirė, por vetėm mė i ngarkuar me pėrgjegjėsi.

Gjithēka varet nga guximi. Edhe mė trimi shpesh e humbėn, prandaj kėrkon programe, siguri, garanci. Guximi ka nevojė pėr arsyen, por s`ėshtė pjellė e saj, qė vjen nga shtresa mė tė thella. Edhe milingonat bėjnė luftėra, edhe bletėt kanė njė Shtet, edhe kastorėt grumbullojnė ushqime pėr konsum.

Ai qė s`ėshtė nė gjendje tė mendojė dhe tė marrė pėrgjegjėsitė e veta ka nevojė pėr njė kryetar dhe e kėrkon atė.

Ligjet dhe zgjidhjet e gatshme nuk bėhen pėr individėt, por pėr turmat, pėr grigjėn, pėr popujt dhe bashkėsitė. Pėr personalitetet origjinale problemi ėshtė mė i ngatėrruar, por edhe mė interesant, ata nuk gėzojnė mbrojtjen e grigjės, kėnaqen me fantazinė e tyre, dhe kur vitet e rinisė kalojnė, u duhet tė mbajnė pėrgjegjėsi shumė tė mėdha.

Rroftė shumėllojshmėria, tė qenit i ndryshėm dhe i shkallėzuar! Ėshtė diēka e shkėlqyer qė ekzistojnė shumė raca, shumė popuj, shumė gjuhė, shumė stile, shumė mentalitete, shumė kėndvėshtrime pėr jetėn. Unė jam njė simpatizues i pamposhtur i luftėrave pėr barazi, demokraci e liri. Por jam edhe njė kundėrshtar i pamposhtur i luftės pėr pushtime, robėrime dhe aneksime, jam i tillė sepse pjesa mė e madhe e asaj qė kultura njerėzore ka realitet historik nė formė individuale, tė ndryshme e tė pasur, pėrfundon viktimė e atyre forcave tė errėta. Forca kėsisoj, tė errėta, barbare, dhunojnė kulturėn ilire/shqiptare: shembin shtėpinė e lindjes sė nobelistes Gonxhe Bojaxhiu (Nėnė Terezės), pėrdhosin Kalanė e Shkupit...duke i pėrvetėsuar kėto pėr vete – poshtėrojnė shqiptarėt.

Mos i pranoni rregullat e imponuara nga armiqtė e SHQIPĖRISĖ. Si qytetarė duhet t`i respektoni ligjet por ka regjime si ai i krimbave tė FYROM-it, qė duhen kundėrshtuar e jo pranuar. Pėr to jam duke folur. Kemi nevojė urgjente pėr bashkimin e juaj dhe UNIFIKIMIN e veprimeve politike.

O shqiptarė, mos lakmoni me ēdo kusht pasurinė; nė tokat arbėrore shemben, vidhen e shiten edhe varrezat. Ėshtė ky akt i pafalshėm turpi e barbarie, tė tillėt lypset denoncuar, kapur dhe pa mėshirė pushkatuar. Njė popull qė nuk nderon as tė vdekurit e tyre ėshtė i gjykuar tė zhduket.

Burimet natyrore prej tė cilave varet ekzistenca biologjike dhe mirėqenia e Kombit nuk duhet lejuar tė zaptohen e shfrytėzohen nga armiqtė e jashtėm, tradhtarėt apo hordhitė tjera kriminele, sepse janė ato pasuri tė pėrgjithshme tė shqiptarėve, prandaj gjithė Kombi duhet tė pėrkushtohet tė mbrojė hapėsirėn tokėsore kundėr pushtimit prej tė huajve apo grabitqarėve vendas.

O shqiptarė, ėshtė pisllėk dhe poshtėrsi tė jepni e merrni ryshfete e dhurata. Tek eskimezėt krenar askush nuk dėshiron tė varet nga tė tjerėt. Pėr kėtė arsye, askush nuk jep apo merr dhurata, pasi kėshtu humbet liria. Dhuratat shėrbejnė pėr tė bėrė skllevėr, ashtu si kamxhikėt shėrbejnė pėr tė zbutur qentė.

xhema: FERIZAJ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Apr 20, 2011 12:01 am

Me rastisi tė lexoj njė shkrim tė Rexhep Qoses nė njė gazetė shqiptare me titull “Berisha pėrēan shoqėrinė shqiptare”.arbria e kuptoj qė tė dhemb shum kur dikush kritikon Berishen , por realiteti ėshtė krejt ndryshe po tė shikosh , nė realietin berashės i ak aikur mendja qė moti ,
(dha njė pjes tė madhe deti grekut tė pa lar ,i shiti naftėn serbis gjat luftės pėr tė shdukur Kosovėn , qka bėri pėr Qamrin ,) e shum e shum gjėra tjera qė mos tė pėrsiriten me mijra her , apo harrova ka shtruar disa rrug po ato diej Shqipriaj ėshtė nė borgje me ku di sa vite do ti duhen tė dal nga kto borgje ani se ju gėnjen ju se do bėj kta apo at sa tė pėrfundojn zgjedhej dhe pastaj do u rjek lėkurėn me tatime pėr ta furnizu mafije dh bandad pėr rreth veti , njė her shiko se si bėn djali vet pastaj rrethi , jetoj si nė tjeter planet po ju jeton klasa puntore duke kontrollau kontenjerat pėr cop buk .

Si dhe nuk mund tė krahasosh Qosen me salen, se paku ky eshte Akademik
dhe Qosja vret me laps nese kupton shkrimet Qoses duhet shum te mendosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Apr 20, 2011 7:23 pm

Greqi, “luftė greko-shqiptare” nė parlament

Nga Greqia: ANILA JOLE


ATHINE- Njė episod i fortė debatesh ndodhi nė Parlamentin grek mes anėtarit tė partisė sė ektremit tė djathtė LAOS Andonis Georgiadis dhe Kryetares sė kėshillit tė Shoqatave shqiptare tė Greqisė, Flutura Tafilaku.

Nė takimin e Komitetit pėr cėshtje tė migracianit, deputeti Georgiades, qė ėshtė edhe anėtar i kėtij Komisioni, pėrdori tone tė larta, kur zonja Tafilaku me ironi kėrkoi fjalėn tė sqaronte deputetin nė fjalė pėr numrin e shqiptarėve jetojnė e punojnė nė Greqi.

Gjithcka nisi kur Georgiades deklaroi: "Unė ju pyes a keni ndonjė pėrshtypje pėr numrin e shqiptarėve nė Greqi, gjė qė nuk e di, pasi kėtu cdo ditė kalojnė kufirin mijėra shqiptarė tė cilėt riatdhesohen prapė. Jemi duke folur nė Parlamentin grek dhe nuk ka vend pėr ironi " – tha ai nė pėrgjigje tė zonjės Tafilaku.

Presidentja e Kėshillit tė Shoqatave shqiptare tė Greqisė, deklaroi: "Ne jemi 700 000 shqiptarė nė Greqi.
Pėrse nuk e dini ju zotėrinj? Ne duam tė na ndihmoni. Emigrantėt shqiptarė kanė dhėnė shumė pėr ekonomisė greke. Ne paguajnė taksat dhe sigurimet. Ne kemi ndėrtuar Greqinė, kemi mbajtur fėmijėt dhe prindėrit tuaj. Sigurimet shoqėrore nė Greqi ekzistojnė pėr shkak tė shqiptarėve"

Ngritja e problemit tė Sigurimeve Shoqėrore shkaktoi sėrish reagimin e anėtarit tė LAOS-it Andonis Georgiadis, i cili u pėrgjigj: "Sigurimet Shoqėrore (IKA) kanė ekzistuar qė nga viti 1936, nuk i keni krijuar ju. E pranoj kontributin tuaj, por IKA ka ekzistuar 60 vjet mė parė. Gjithashtu para se ju tė vinit nė Greqi, kemi pasur fėmijė e prindėr dhe jemi kujdesur vetė pėr ta.

Sipas mediave greke, znj Tafilaku duke pėrfunduar tha se "Greqia dhe Shqipėria ndajnė afėrsisht tė njėjtėn histori”.
(BalkanWeb)Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Apr 20, 2011 7:39 pm

Ka fillu tu degjohet zeri shqiptareve ne "Greqi" , deshiroj qe mos te ndalet .
700.000 emigrant Shqiptar ( QE SIGURISHT JANE MBI NJE MILION ).

Nga ana tjeter Arvanitet nuk po rrin edhe aq urte me tutje :
Ja se cfare ndodhe atje mes arvaniteve dhe shtetit "grek", para ca javesh ,perkthimi ne Shqip .

Arvanitet pėr ditė janė ne betejat neper rrugė nė qytetin e Keratea, te shpėrndare nė jug tė Atikės.
Arsyeja: shteti dėshiron tė ndėrtojė njė deponi nė kėtė qytet.
Keratea ėshtė njė rethine Arvanitase ( Shqiptare ) dhe shteti "Grek" i ka kalu kufijte me ta (thone ata ) .
Ky njeri ne video thote , qe nuk ka te beje me Arvanitet ne kete vend do jene te rrezikuar , sepse neve vrasim pėr Bese
.


Ketu ankohet nje vendas qe Policet "Grek" nenen e tyre e ka quajtur Shqiptare e flliqur

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Apr 22, 2011 12:31 pm

Hiqet neni qė ndalon simbolet fetare nė shkolla
TIRANE-Hiqet pika 4 e nenit 36 tė projektligjit tė arsimit parauniversitar, qė ndalon pėrdorimin e simboleve fetare nė mjediset shkollore. Sipas Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės vendimi ėshtė marrė pas propozimeve dhe konsultave tė shumta me komunitetet fetare nė vend.
Kjo pikė shkaktoi debate dhe reagime tė forta, pasi sipas palėve tė interesit, duhej tė pėrcaktohej qartė se ēfarė kishte parasysh Ministria e Arsimit me "simbole fetare". Qė do tė thotė se tashmė pėrdorimi i kryqit apo i njė simboli tjetėr fetar nuk do tė jetė i ndaluar pėr nxėnėsit. Tė njėjtat burime shpjegojnė se projektligji, ėshtė nė procesin e pėrmirėsimit nė tė gjithė kapitujt e tij, mbėshtetur nė sugjerimet e shkollave, mėsuesve, prindėrve, institucioneve qendrore, grupeve tė interesit, partnerėve tė huaj dhe sapo tė pėrfundojė, do tė dėrgohet pėr miratim nė Kėshillin e Ministrave.
Ndėrkohė qė projektligji i ri i arsimit tė lartė, pritet tė kėtė marrė formėn ligjore shumė shpejt dhe viti i ri shkollor do tė rregullohet pikėrisht nė bazė tė kėtij ligji pėr arsimin parauniversitar. Pėr herė tė parė nė kėtė projektligj ėshtė pėrfshirė edhe statusi i mėsuesit, i cili do ta vendosė figurėn e arsimtarėve nė njė vend tė pozicionuar mirė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Apr 29, 2011 11:35 pm

Nėse pėrsėritet rikthimi i ēamėve nė kufi, nisim protesta masive

http://pdiu.al/artikull.php?id=295

Dy ditėt e fundit nė kufirin shqiptaro-grek janė kthyer tre shtetas shqiptar, me dokumentacion tė rregullt, vetėm dhe vetėm pse kanė lindur nė Ēamėri. Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet denoncon sot rastet e kthimit nė kufi tė Avdul Sulejmanit, lindur nė Varfanj tė Gumenicės nė vitin 1933, Myfit Rakipit lindur nė Sklavė tė Filatit nė vitin 1935 dhe Sulltane Bajramit lindur nė vitin 1940.

Myfit Rakipi dhe Avdul Sulejmani, i cili ka qenė pėr vite me rradhė kryetar i shoqatės Ēamėria pėr Durrėsin dhe nėnkryetar i pėrgjithshėm i saj, janė kthyer dje paradite nė pikėkalimin kufitar tė Qafė Botės. Ata kishin tė gjitha dokumentet e kėrkuara nga udhėzimi i Bashkimit Evropian, pėrfshi edhe njė shumė tė mjaftueshme tė hollash. Pasi u ėshtė konfirmuar se kanė tė drejtė tė hyjnė nė Greqi, oficerėt grekė kanė vėrejtur se vendlindja e tyre ishte pėrkatėsisht Sklavė dhe Varfanj, dy fshatra tė Ēamėrisė dhe i kanė kthyer.

Sulltane Bajrami ėshtė kthyer nė pikėkalimin kufitar tė Kakavijės. Bajrami ka leje qėndrimi afatgjatė nė SHBA, duke qenė mbajtėse e Green Card, qė sipas legjislacionit grek lejon hyrjen nė Greqi. Oficerėt e kufirit sapo kanė vėrejtur vendlindjen e saj Ēamėri nuk e kanė lejuar tė kalojė kufirin.

Ne shpresojmė qė kėto incidente tė mos jenė njė politikė shtetėrore nė vendin fqinj pėr tė mos lejuar shqiptarėt qė kanė lindur nė Ēamėri dhe qė janė dėbuar me anė tė genocidit dhe spastrimti etnik tė vizitojnė shtetin grek.

Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet i bėn thirrje Ministrit tė Jashtėm tė Shqipėrisė, z. Edmond Haxhinasto dhe trupit diplomatik shqiptar qė tė reagojnė ndaj kėtyre rasteve dhe t’i japin fund heshtjes kur shkelen tė drejtat e qytetarėve shqiptarė.

PDIU i bėn thirrje shtetit grek qė tė ndryshojė qėndrimin e vetė dhe tė pėrqafojė parimet e organizmit nė tė cilin bėn pjesė, Bashkimit Evropian. Veprime tė tilla janė tė patolerueshme pėr njė shtet evropian.

Situata tė tilla nuk duhet tė pėrsėriten mė. Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet rikonfirmon qėllimin e saj pėr njė vizitė turistike nė Ēamėri me tė gjithė tė moshuarit qė kanė lindur nė ato troje, sipas tė gjitha rregullave nė fuqi.

Nė rast pėrsėritjeje tė kėtyre incidenteve, Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet ėshtė e detyruar tė pėrshkallėzojė reagimin e saj nėpėrmjet protestave masive dhe thirrjes ndaj qytetarėve shqiptarė qė tė bojkotojnė ēdo produkt grek nė tregun vendas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Apr 29, 2011 11:42 pm

Ujku qimen e ndrron por zanatin se harron .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Apr 29, 2011 11:46 pm

Vie koha se shpejti kur ne do ja ndrojme edhe qimen atyre edhe fizionomin :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Apr 29, 2011 11:49 pm

opa trima cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Apr 29, 2011 11:50 pm

opa trima cheers hej nuk eshte 1 prilli sot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Apr 29, 2011 11:59 pm

Nukė ėshtė e dijm qė ėshtė i 30ti . po nga tė doli ty kjo ide e 1 prillit ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Apr 30, 2011 12:03 am

Cito :
Nukė ėshtė e dijm qė ėshtė i 30ti . po nga tė doli ty kjo ide e 1 prillit ?


hahhahah po thash mos eshte ngatrru data sot ?? hahhahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Apr 30, 2011 12:25 am

Arberia po na mungon me lajmet nga shqiperia, iiiiiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa sa shume lajme kish sote nga andej...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri May 27, 2011 3:47 pm

AKTUALITET
Arvizu: Partitė politike tė presin vendimin e Kolegjit, procesi ėshtė nė rrugė ligjore
27-05-2011


Flet eurodeputeti Paul Rübig: KQZ veproi drejt me numėrimin e votave nė kutitė e gabuaraAmbasadori i SHBA-sė nė Tiranė Aleksandėr Arvizu u ka kėrkuar partive politike tė presin me qetėsi vendimin e Kolegjit Zgjedhor pėrpara se tė shprehen pėr rezultatet ndėrsa ka shtuar se procesi zgjedhor ka hyrė nė rrugėn e duhur ligjore. “Presim qė procesi i zgjedhjeve tė vijojė nė rrugėn ligjore. SHBA dhe Bashkimi Europian duan qė procesi tė vijojė sipas ligjeve nė fuqi”- ėshtė shprehur ambasadori Arvizu nė njė prononcim pėr mediat. Deklaratat e tij, Arvizu i bėri gjatė njė aktiviteti tė zhvilluar nga instituti arsimor “Ėillson”. Kryediplomati amerikan nė Tiranė, vuri nė dukje se pjesėtarėt e Kolegjit zgjedhor duhet tė vendosin duke u bazuar nė ligj dhe pa marrė parasysh ndėrhyrjet politike ndėrsa shtoi se vendimi i Kolegjit duhet tė pranohet nga tė dyja palėt. Ndėrkohė dje, ambasadori Arvizu gjatė njė vizite nė Elbasan ka deklaruar se mbėshtet deklaratėn e zėvendėsndihmės sekretari tė shtetit Thomas Countryman ndėrsa shtoi se kjo deklaratė ėshtė e qartė dhe se ajo duhet lexuar e plotė e me kujdes. Sipas Uashingtonit, zgjedhjet e 8 majit ishin mė tė mirat e zhvilluara ndonjėherė, ndėrsa i apeloi klasės politike tė pranojė verdiktin e qytetarėve.Flet eurodeputeti Paul Rübig: KQZ veproi drejt me numėrimin e votave nė kutitė e gabuaraDje nė komisionin e Punėve tė Jashtme tė Parlamentit Evropian, ka patur njė debat mbi zgjedhjet lokale nė Shqipėri. Dėgjuam nga shumica e eurodeputetėve qė ēėshtja e rezultatit duhet tė trajtohet nga pushteti gjyqėsor, instanca kompetente si Kolegji Zgjedhor dhe tė pranohet rezultati. Lidhur me kėtė fakt, eurodeputeti Paul Rübig shprehet se zgjedhjet janė ushtrimi mė i mirė pėr tė drejtėn e qytetarėve nė demokraci. Sipas tij, vota ėshtė e drejta mė e rėndėsishme pėr qytetarėt dhe zgjedhjet janė njė nga tė paktat tė drejta, ku vullneti i qytetarėve duhet tė pranohet dhe duhet tė respektohet plotėsisht. Dhe se respekti i votės sė qytetarėve dhe shprehja e vullnetit tė tyre janė shumė tė rėndėsishme nė cilindo vend. “Mendoj, se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka marrė vendimin e duhur duke bėrė tė mundur qė edhe ato vota qė ishin te kutitė e gabuara, tė merren nė konsideratė, si vullnet i tyre pasi ėshtė njė vendim i dhėnė nga vetė qytetarėt. Nėse politikanėve nuk u pėlqen kjo ose e urrejnė kėtė gjė, ata duhet ta pranojnė vullnetin e qytetarėve tė tyre tė shprehur me votė. Ėshtė shumė e rėndėsishme nė ēfarėdolloj demokracie nė botė. Njė votė nė zgjedhje pėrfaqėson vullnetin e qytetarit dhe kjo duhet tė respektohet nga politikanėt. Kjo ėshtė njė e drejtė themelore bazike. Kėshtu funksionon kudo. Ndonjėherė kjo nuk i pėlqen ndonjė politikani, por duhet treguar zgjuarsi duke pranuar vullnetin e votueseve”- ka qenė deklarata e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat May 28, 2011 8:54 pm

Ajtyresa: PD-ja humbi, por Saliu vodhi
28.05.2011, ora 19:06
“Sali Berisha tregoi qė ėshtė ai orkestruesi i kanibalizmit elektoral nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve”, tha anėtarja e Asamblesė sė Partisė Socialiste, Megi Ajtyresa.

Nė pėrgjigje tė deklaratės sė zėdhėnėses sė Partisė Demokratike, Ajtyresa tha se kryetari i Grupit Parlamentar Socialist, Gramoz Ruēi, foli me shifra jo me fjalė.

“Shifrat u treguan shqiptarėve se ēfarė kanė bėrė Saliu e Ristani pėr tė pėrmbysur rezultatin nė tavolinė, pasi numėrimi nxori humbės Saliun nė sytė e miliona shqiptarėve dhe tė komunitetit ndėrkombėtarė. Tė harrojė Saliu se mund ta gėlltis Shqipėria e bota demokratike gjellėn e pistė tė tavolinės sė Ristanit. Ka humbur zgjedhjet po edhe standardet. Kėtė turp s’mund ta mbulojė as ta ndajė mė askėnd, ėshtė turpi i tij dhe i qeverisė sė tij”, tha Ajtyresa. /albeu.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue May 31, 2011 9:55 am

POLITIKĖ
Shqipėria kalon provėn, asnjė azilkėrkues i ri nė vendet e BE
30-05-2011


Fushata antishqiptare e qarqeve qė synonin bllokimin e lėvizjes sė lirė ka marrė pėrgjigjen e merituar nga vetė shqiptarė. 6 muaj pas kėtij vendimi, s’ka asnjė rritje tė numrit tė azilkėrkuesve nė 27 vendet e BE-sėShqipėria merr notė kaluese nga Brukseli, pėrsa i takon zbatimit me pėrpikmėri tė rekomandimeve tė Komisionit Evropian, pėr liberalizimin e vizave Shqipėri-BE. Kur kanė kaluar 6 muaj nga vendimi historik i Parlamentit Evropian, raportet paraprake tė Brukselit flasin se qytetarėt shqiptarė i janė pėrmbajtur kushteve tė “Schengen”-it dhe se njė nga teknikat mė shqetėsuese tė BE-sė, azilkėrkuesit, nuk mbajnė “firmėn” e qytetarėve shqiptarė. Raporti paraprak i Komisionit Europian i cili do tė dal nė muajin qershor pėr heqjen e vizave, specifikon se numri i azilkėrkuesve nga Shqipėria nuk ka ndryshuar nė krahasim me muajin dhjetor 2010, kur shqiptarėt filluan tė lėvizin pa viza nė zonėn “Schengen”. Sekretari i Shtetit pėr emigracionin nė Belgjikė, Melchior Ėathelet thotė pėr mediat shqiptare nė Bruksel se Shqipėria nuk ka raste pėr shtimin e numrit tė azilkėrkuesve. “Ėshtė e vėrtetė se ne kemi probleme me disa vende tė Ballkanit, qytetarėve tė tė cilave u janė hequr vizat. Po shohim qė liberalizimi i vizave po pėrdoret pėr tė ardhur e kėrkuar azil nė Belgjikė, qė ėshtė njė gjė e papranueshme. Pėr sa i pėrket Shqipėrisė, ne konstatojmė se nė Belgjikė nuk ka shtim tė numrit tė azilkėrkuesve krahasuar me periudhėn kur vizat ekzistonin dhe kjo pėr ne ėshtė njė gjė pozitive”, shprehet WĖathelet. Ndėrkohė qė Brukseli pritet tė ndryshojė rregulloren e “Schengen”-it pėr tė ndėshkuar nė rast nevoje vendet e Ballkanit, qytetarėt e tė cilėve po keqpėrdorin heqjen e vizave pėr tė kėrkuar azil nė Europė, Shqipėria pritet tė vlerėsohet nė raportin e KE-sė si rast shembullor. Bashkimi Evropian paralajmėroi pak ditė mė parė se do ndėrmarrė masa drastike pėr tė penguar keqpėrdorimin e liberalizimit tė vizave. Apeli iu drejtua vendeve ish Jugosllave si Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia. Ekzistojnė tė gjitha mundėsitė qė Kėshilli i Ministrave i BE-sė nė qershor tė konfirmojė mekanizėm pėr pezullim tė pėrkohshėm tė liberalizimit tė vizave, pėr kėto vende. Ky pezullim pritet tė jetė aktiv nė varėsi tė ndėrgjegjėsimit tė qeverive tė Beogradit, Podgoricės dhe Shkupit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue May 31, 2011 9:56 am

AKTUALITET
Qeveria, gati paketėn pėr rritjen e pagave dhe pensioneve
30-05-2011

Qeveria ėshtė duke pėrgatitur paketėn e rritjes sė rrogave dhe pensioneve. Lajmi u konfirmua nga shefi i ekzekutivit Sali Berisha nė mbledhjen e grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike sot nė mesditė.Berisha tha se rritja e pagave dhe pensioneve ėshtė njė premtim qė qeveria po mban ndaj qytetarėve. “Rritja e pagave dhe pensioneve ka qėnė shtylla kryesore e qeverisė sė kėsaj mazhorance qė nga ardhja e saj nė pushtetet nė 2005 ndėrsa shtoi se ajo do tė vijojė tė mbetet objekti i punės sė qeverisė pėr aq kohė sa shqiptarėt do ta votojnė. Rritja e rrogave dhe pensioneve apo ndihmės ekonomike pėrbėn shtyllėn kryesore tė programit tė Partisė Demokratike dhe aleatėve tė saj. Pėrbėn njėkohėsisht faqen e njerėzishme, fytyrėn njerėzore tė sistemit qė ne ndėrtojmė. Dua tė kujtoj kėtu se nė vitin 2005 ne gjetėm njė sistem rrogash dhe pensionesh ndėr mė tė papėrshtatshmit pėr qytetarėt shqiptarė. Gjetėm njė sistem pagash i cili ishte ndėrtuar fund e krye mbi filozofinė e bllokut ku mė kryesorėt paguheshin 30 fishin apo 25 fishin e punėtorit tė thjeshtė qė merrte 4 dollarė nė muaj”- u shpreh kreu i qeverisė.Ai gjithashtu kėrkoi qė tė mos lejohet rritja e borxhit publik deri nė vitin 2013 ndėrsa shtoi se gjatė mandatit tjetėr do tė behet e mundur edhe ulja e tij.Duke kujtuar punėn bllokuese tė opozitės dhe cilėsimin e vendimit pėr rritje rrogash e pensionesh si kriminal, Berisha deklaroi se nė harkun kohor tė mandatit tė parė ēdo fermer qė merrte pension 34 mijė lekė, firmosi nė fund tė mandatit pension 72 mijė lekėsh; pėr katėr vjetet e parė ēdo arsimtar qė shpėrbehej me 225 mijė lekė nė muaj, nė fund firmosi pėr mbi dyfishin, ēdo infermier qė shpėrblehej me 125 mijė lekė, nė fund mori 320 mijė lekė, ēdo mjek qė kishte pagė simbolike firmosi pėr mbi dyfishimin.“Ne ia dolėm qė me kėtė politike humane sociale, e cila ndikonte direkt nė xhepat dhe llogarinė familjare tė 800 mijė familje, ia dolėm qė rrogėn mesatare nga 225 mijė ta kalojmė nė 520 mijė dhe kjo ėshtė arritje e madhe pėr vendin”- theksoi Berisha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue May 31, 2011 10:16 am

Gjermania nuk njef votat e pa vlefshme te numruara ne kti te gabuara dhe kuti qe i futen sala basha ristani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Jun 02, 2011 10:25 pm

Si nuk paska as nje lajm nga Shqiperia...?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 10 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: